Szukacz do MTO z krzy¿em celowniczym 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Maj±c dzi¶ do czynienia z foli± na wydruki w drukarce laserowej przysz³o mi do g³owy aby zastosowaæ j± do wykonania krzy¿a celowniczego w szukaczu zestawu MTO z fiirmy Astrokrak.
Krzy¿ celowniczy wykona³em jako nadruk na folii z dok³adno¶ci± 300 dpi. Moja drukarka nie jest najlepsza bo linie z pozoru dobre, w powiêkszeniu okaza³y siê mocno poszarpane i jutro powtórzê próbê z wydrukiem na lepszej drukarce z dok³adno¶ci± 600 dpi. Okazuje siê, ¿e okular szukacza do MTO sprzedawany w zestawie ma wewn±trz podtoczenie dok³adnie w odleg³o¶ci ogniskowej pierwszej soczewki okulara i wystarczy wyci±æ krzy¿ z folii i wkleiæ go na to podtoczenie i po ca³ej robocie. Aby zatem wykonaæ prawid³ow± foliê trzeba na ni± nanie¶æ rysunek okrêgu o ¶rednicy 26mm (taka jest ¶rednica wewnêtrzna okularu) z krzy¿uj±cymi siê w ¶rodku okrêgu pod k±tem prostym dwiema liniami.
Je¶li taka jest konstrukcja wszystkich okularów Janusza (tzn. je¶li w ka¿dym okularze jest podtoczenie w odleg³o¶ci ogniskowej pierwszej soczewki) to w ten sposób mo¿na wprowadziæ krzy¿ celowniczy i do innych okularów (przynajmniej Astrokrak-a).
L.J.



Leszku, wszystkie nasze okularki maj± prawid³owo zaprojektowan± i wykonan± diafragmê aperturow± na której mo¿na mocowaæ krzy¿e czy siatki pomiarowe 8)

Janusz !
Jak nam tak dobrze idzie to podpowiedz jeszcze w którym miejscu lunetki lub okularu wprowadziæ o¶wietlenie aby krzy¿ widaæ by³o na tle czarnego nieba.
A tak przy okazji zastanawiam siê dlaczego w okularach do szukaczy nie montujesz cienkich p³ytek szklanych z wytrawionym krzy¿em - wydaje siê to byæ naturalnym dzia³aniem w sytuacji gdy oprawa okularu jest do tego przygotowana ?
L.J.

Trawienie w oparach HF z woskowej, grawerowanej maski to najdro¿sze i najlepsze metody wytwarzania ¶wiec±cych znaków na p³ytkach ogniskowych ale nikt ich w Polsce nie chce wykonaæ w cenie poni¿ej 70 z³ za sztukê na us³ugê przy zamówieniu i tak minimum kilkuset sztuk :Cry:
Wiesz ilu jest chetnych na taki okular z pod¶wietlanym krzy¿em, sporo ale nie w takiej cenie, dolicz ten krzy¿yk do okularu, pod¶wietlanie z regulacj± i wyjdzie cena w okolicach 300-350 z³ za sztukê i wiêkszo¶æ chetnych siê szybko wycofa wybieraj±c samoróbki i temu podobne tañsze wynalazki z w³osa czy plexy:?



Nie wiem czy moge cos wniesc do tej dyskusji ale Ruscy zrobili to tak:


wkrecane w okular 1,25 - calosc laduje blisko ukladu optycznego (tak jak pisaliscie diafragmy)


Nie wiem jak oni naniesli to na to szkielko ale linie sa czarne jezeli patrzymy na wprost - ale lsnia metalicznie gdy patrzymy pod katem.

PS: nie dziala dodawanie kilku obrazkow do jednego postu - albo ja poprostu nie potrafie :wink:


Januszu !
Co z tym pod¶wietleniem, gdzie powinno byæ umieszczone ?
L.J.

Michale, ten krzy¿ jest naparowany chromem przez maskê w pró¿ni i nie nadaje siê do pod¶wietlania, to prymitywne ale skuteczne rozwi±zanie na podmiejskie jasne niebo gdzie go widaæ bo jest gruby i toporny :?
Leszku podswietlanie powinno byæ doprowadzone do boku p³ytki przez matówkê najlepiej z obu przeciwleg³ych stron lub srebrzy sie przeciwleg³± czê¶æ matówki przy o¶wietleniu z jednej strony.
P³ytka do pod¶wietlania powinna mieæ odpowiedni± grubo¶æ nie mniejsz± ni¿ 10% swojej ¶rednicy aby pod¶wietlanie by³o skuteczne, wtedy ¶wiat³o odbija siê wielokrotnie a¿ padnie na wytrawion± i matow± powierzchniê od której siê rozprasza i zmierza do naszego oka daj±c ³adny obraz krzy¿a w okulrze 8)

Wykona³em maskê krzy¿a na kliszy do drukarek laserowych z dok³adno¶ci± 600 DPI i efekt jest lepszy. Niestety, z ok. 30 rysunków krzy¿a na jednej stronie folii uda siê wybraæ zaledwie kilka, dla których linie s± ci±g³e na ca³ej d³ugo¶ci. W sumie jednak krzy¿ w lunetce celowniczej mam.
Wczoraj próbowa³em te¿ przemyæ foliê za pomoc± denaturatu bo wydawa³o mi siê , ¿e mo¿na j± doczy¶ciæ z odcisków palców ale okaza³o siê, ¿e domieszki jakie s± w denaturacie powoduj± rozpuszczanie folii i jej zmatowienie. Wyj¶ciem jest umycie folii przed ostatecznym za³o¿eniem w okularze w wodzie z odrobin± detergentu lub u¿ycie do czyszczenia alkoholu izopropylowego.
Chodzi mi po g³owie jeszcze pod¶wietlenie. Zgodnie jednak z informacj± Janusza trzeba to zrobiæ na kawa³ku szk³a wpuszczaj±c ¶wiat³o przez jego krawêd¼. Niefortunnie siê sk³ada, ¿e miejsce gdzie mo¿na to szk³o zamontowaæ wypada akurat na odcinku okularu, który s³u¿y do osadzenia w oprawie (1.25") co wymusza do¶æ skomplikowany system 'doprowadzenia ¶wiat³a' do krawêdzi tego szk³a. Poczekam zatem na przeb³ysk pomys³u w tej sprawie.
L.J.

A gdzie twoja inwencja twórcza :?: u¿yj ¶wiat³owodu lub jego zamiennika :-)

Januszu !
Dziêkujê za troskê o moj± inwencjê twórcz±, której nie zawsze staje gdy trzeba siê braæ za bary z konstrukcjami innych genialnych wynalazców.
Pomys³ ze ¶wiat³owodem jest z³y. Zamiast tego u¿yjê chyba mikro diody LED wpuszczonej w obudowê okularu dok³adnie na wysoko¶ci p³ytki szklanej z krzy¿em.
L.J.

Leszek masz racjê.
W moim MK w szukaczu by³ maleñki gwintowany otworek do obsadzenia diody i to za³atwia sprawê pod¶witlenia szukacza sporo taniej i bez radioaktywnych efektów :evil:

Od Leszka dostalem obrazek i puscilem go na laser 1200dpi. Niestety folie do wydruku na drukarkach laserowych nie sa do konca krystalicznie przezroczyste. Na probe wycialem jeden z "celowniczkow" i wrzucilem do Plossla, odkrecajac dolna tulejke. Folia oparla sie na diafragmie. Oczywiscie efekt nie jest taki jak w firmowych okularach z celownikiem (widac troche tonera pozostawionego w pustych przestrzeniach) ale ... jest za darmo.
Jezeli ktos bardzo bardzo potrzebuje i nie ma mozliwosci wydruku na laserze to moge podeslac wydruk krzyza (w kopercie zwrotnej) za friko.

Calosc jest uzgodniona z Leszkiem ktory ma prawa autorskie do rysunku


Panie Januszu ma Pan mo¿e jakie¶ dok³adniejsze info dotycz±cetechniki trawienia precyzyjnych znaków na plytkach korekcyjnych?
Je¿eli tak to proszê siê podzieliæ

Klisza wykonana przez Micha³a jest lepsza ni¿ moja w dok³adno¶ci 600dpi. Moim zdaniem warto taki krzy¿ w byle jakim okularze mieæ na wypadek np. ustawienia teleskopu metod± dryftu. Ja spróbujê nanie¶æ krzy¿ na szk³o z wydruku laserowego metod± termotransferow±, któr± wielu kolegów stosuje z powodzeniem do nanoszenia maski druku na laminat. Muszê jednak zdobyæ odpowiednie kó³eczko szklane. Celem dalekosiê¿nym jest pod¶wietlany celownik o¶wietlony przez boczn± krawêd¼ za pomoc± mikro diody ¶wiec±cej.
L.J.

Panowie,
ja to zrobi³em nieco inaczej. Kupi³em kiedy¶ na OZMIE p³ytke szklan± z jak±¶ tam podzia³k±, ale okaza³o sie ¿e szk³o pod¶wietlone z boku nie zdaje egzaminu wiêc ustawi³em diode LED poza ogniskiem w odleg³o¶æi oko³o 30-40mm i pod¶wioetla siê znakomicie. na jako¶ci obrazu mi nie zale¿y bo jest to lunrta wy³±cznie do prowadzenia w astrofoto.
Jako¶æ obrzau jest dosyæ dobra.


Panowie,
ja to zrobi³em nieco inaczej. Kupi³em kiedy¶ na OZMIE p³ytke szklan± z jak±¶ tam podzia³k±, ale okaza³o sie ¿e szk³o pod¶wietlone z boku nie zdaje egzaminu wiêc ustawi³em diode LED poza ogniskiem w odleg³o¶æi oko³o 30-40mm i pod¶wioetla siê znakomicie. na jako¶ci obrazu mi nie zale¿y bo jest to lunrta wy³±cznie do prowadzenia w astrofoto.
Jako¶æ obrzau jest dosyæ dobra.

Bo ta podzia³ka jest naparowana a nie trawiona i dlatego nie nadaje siê do profesjonalnego pod¶wietlania z boku :?
Jak ju¿ pod¶wietlaæ od strony oka to lepiej krzy¿ z w³osa czy drucików w powietrzu ni¿ naniesiony na szk³o z powodu odblasków :roll:


Chodzi mi po g³owie jeszcze pod¶wietlenie. Zgodnie jednak z informacj± Janusza trzeba to zrobiæ na kawa³ku szk³a wpuszczaj±c ¶wiat³o przez jego  krawêd¼.  Niefortunnie siê sk³ada, ¿e miejsce gdzie mo¿na to szk³o zamontowaæ wypada akurat na odcinku okularu, który s³u¿y do osadzenia w oprawie (1.25")  co wymusza do¶æ skomplikowany system 'doprowadzenia ¶wiat³a' do krawêdzi tego szk³a. Poczekam zatem na przeb³ysk pomys³u w tej sprawie.
L.J.


Leszek, a co s±dzisz o okularze 1,25'', ale w wyci±gu 2''? W redukcji jest bardzo du¿o miejsca (nawet baterie siê zmieszcz±).

Jak siê uda pod¶wietliæ okular 1.25" to i w 2" te¿ mo¿na to powtórzyæ. Na razie trzeba ten pomys³ zweryfikowaæ. Jak wiecie jestem optykiem samoukiem i sam przekona³em siê, ¿e wiele pomys³ów jakie mia³em okaza³o swoj± s³abo¶æ w konfrontacji z rzeczywisto¶ci±.
L.J.

Na Allegro znalazlem taki sprzet do wiatrowki ;) http://www.allegro.p...p?item=20852929
Ciekaw jestem, czy da sie to przerobic na cos zblizone do telrad'a ;), ktorego nigdzie nie widzialem w sprzedazy. Pobawie sie niebawem, bo cena nie jest powalajaca.... a wyglada, ze powinno sie dac przerobic. A moze ktos juz potykal sie z takim celownikiem? Pozdrawiam serdecznie...

To celownik z diod±, szybk± i bateri± ale bez soczewek i powiêkszenia do jasnych obiektów ledwo siê nada jak ma ragulacjê jasno¶ci diody a o s³abszch od 3 mag to ju¿ zupe³nie zapomnij :?

Kupi³em na gie³dzie w Krakowie takie co¶ za 15 z³ .
Dla jasnych obiektów bêdzie w sam raz (szybka jest do¶æ ciemna ),
mo¿e do jukonka by przypasowa³? no i np. do obserwacji dziennych ( góry).


Na Allegro znalazlem taki sprzet do wiatrowki ;) http://www.allegro.p...p?item=20852929
Ciekaw jestem, czy da sie to przerobic na cos zblizone do telrad'a ;), ktorego nigdzie nie widzialem w sprzedazy. Pobawie sie niebawem, bo cena nie jest powalajaca.... a wyglada, ze powinno sie dac przerobic. A moze ktos juz potykal sie z takim celownikiem? Pozdrawiam serdecznie...


Mam dok³adnie taki sam( te¿ z allegro).
Moim zdaniem warto. Odk±d go mam, to nie chce mi siê zazwyczaj przykrêcaæ i justowaæ szukacza gdy foce £ysego i nagrywam webcamem planetki.

postaram siê wstawiæ ju¿ nied³ugo fotkê mojego "patentu" z tym celownikiem kolimatorowym.

Mateuszu jednak w cenie 38 z³ nie warto chyba ¿e bardzo lubisz przep³acaæ drugie tyle na Allegro :wink: :lol: :lol: :lol:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl