Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Jako ¿e mam do¶æ cienkie szk³o to polecono mi wykonaæ rêcznie wg³ebienie w lustrze i uwypuklenie w matrycy. Tote¿ mam tarcze szlifiersk± korundow± czy jako¶ tak :blink: i sobie zacieram. Podpowiedziano mi tak¿e ¿ebym sobie wyziol odpiwiednie ³uki aby wykonywaæ próby wg³êbieñ.
Jako ¿e siê zabieram za 150/1500 (chocia¿ nie wiem czy nie bêdê robi³ co¶ ko³o 150/2000 no ale B)) tote¿ wycio³em sobie ³adnie ³uki bior±c przy tym promieñ 3m wg. archiwum uranii powinoo wyj¶æ 0,94mm a mi wysz³o co¶ ko³o 1,25mm co jest grane <_<
Jaki ma byæ promieñ aby wysz³o 0,94 bo niby powinien byæ 2 razy wiêkszy od szukanej ogniskowej :unsure:
Jak Ci wysz³o z poprzednim co mia³e¶ robiæ lustrem ?
Pewnie nie masz tak dok³adnych narzêdzi aby dok³adnie mierzyæ ugiêcie .
Ponadto to co wy¿³obi³e¶ jest jeszcze nieostateczne . Najlepiej szlifowaæ z wyczuciem i na OKO . Patrz i my¶l przy tym co robisz . Czasem zmocz wod± i sprawd¿ ogniskow± . Wstêpnie ugiêcie max 0,6 mm . drobniejszymi g³êbiej , pog³êbisz jeszcze polerowaniem .
Mo¿e jak szlifujesz cienkie szk³o siê ugina ?
Tak na prawdê do 2 h recznego szlifowania ok 8 cm kamieniem korundowym z podsypywaniem proszku szlifierskiego zrobisz wystarczaj±ce wg³êbienie . Wystarczy na 2/3 powierzchni . matrycy nie musisz szlifowaæ na górkê . Jej brzegi szybko zedrzesz u¿ywaj±c proszek ok 80 . Robi³em w opisany wy¿ej sposób spasowa³o , jak wg³êbienie rozesz³o siê na cale lustro to matryca te¿ siê ukszta³towa³a . Kr±¿ek na lustro by³ grubo¶ci 3 cm . lustro ma 2,9 cm . Jak szlifujesz wg³êbienie na cale lustro grubym proszkiem to ca³e lustro zeszlifowaæ musisz aby usun±c ¶lady po tym grubym proszku . A czasem potrafi± byæ g³êboko .
Ogniskowa 2000 jest do planet jak znalaz³ . Tylko czy masz tyle miejsca do obserwcji i czy jeste¶ tak wysoki o ile monta¿ Dobsona masz w planach . Inne do tak d³ugiej tuby s± b. drogie .
Ten post by³ edytowany przez
zbig dnia: 04 May 2005 - 23:07
Jak Ci wysz³o z poprzednim co mia³e¶ robiæ lustrem ? Niestety to jest to lustro. Przez zimê walczy³em o ocene z infy i teraz po¶wiêcam du¿o pracy nad administrowaniem stronki szkolnej i uczeniem siê bo mi ka¿± FORUM napisaæ :rolleyes:
Jaki¶ miesi±c temu by³em na konsultacji we W³oc³awskim obserwatorium aby ukierunkowaæ me dzia³anie.
Dowiedzia³em siê :
-wyszlifuj odrazu potrzebn± g³êboko¶æ a potem tylko rysy niweluj;
-lepiej bêdzie z wiêksz± ogniskow± - dobre do planet :)
W sumie to ja mia³em wykonaæ wg³ebienie tym kamieniem w matrycy te¿ ale w±tpie ¿eby to by³o dok³adnie
MOJE PYTANIA :helo:
1) moge sobie tylko wyr¿n±c takie co¶ na oko na lustrze a potem sobie trzeæ normalnie przy u¿yciu karborundu,
2) szczerze mówi±c to ja nic nie podsypywa³em pod t± tarcze :blink: na ¿wyca jade :burza:
Zabrali mi cyfraka a zrobi³ bym zdjêcie mojej pracowni która stoi ko³o kompa :) STOLIK W BECZCE PIASKU :banan:
NIe wiem w jaki sposób chcesz mechanicznie wyrzn±æ wg³êbienie . Szk³o lubi pêkaæ , jak ¼le odprowadzisz ciep³o . Jak pisalem wcze¶niej najlepiej rób to rêcznie nabierzesz wprawy w szlifowaniu . Za bardzo nieunowocze¶niajtego procesu . Jedyne co to ko³o garncarskie napêdzane elektrycznie . Ogniskowa 1500 jest i tak du¿a . Z wiêksz± trudno bêdzie patrzeæ w okular .
Robienie lustra to frajda , przechodzi do roku . Lustro zostaje czasem z rysami i kosztuje drozej ni¿ odkupiona tuba z takim lustrem i lusterkiem k±towym z paj±kiem . Kiedy¶ warto by³o robiæ samemu lustra , teraz inne czasy .
NIe wiem w jaki sposób chcesz mechanicznie wyrzn±æ wg³êbienie . Szk³o lubi pêkaæ , jak ¼le odprowadzisz ciep³o . Jak pisalem wcze¶niej najlepiej rób to rêcznie nabierzesz wprawy w szlifowaniu . Za bardzo nieunowocze¶niajtego procesu . Jedyne co to ko³o garncarskie napêdzane elektrycznie . Chyba siê ¼le zrozumieli¶my - ten kamieñ to ja w rêkê biore i sobie szlifuje.
To jak wyjdzie mie niedok³adnie sfera tylko bêd± jakie¶ tam ma³e pagórki i do³ki - to siê wyrówna jak zaczne potem trzeæ lustrem o matryce ?????
Kamieniem musze robiæ ¿eby usun±æ du¿o rysê w szkle :Salut:
Mo¿e i siê nie op³aca ale warto mieæ jakie¶ nowe do¶wiadczenie w tym fachu, a jak jest z wiêkszymi lustrami - te¿ siê nie op³aca robic lustra oko³o 30cm ????
W obseratorium dowiedzia³em siê ¿e jak zrobie sam to bêdzie dok³adniej gdy¿ 1/8 lambda to kompromis miêdzy cen± a jako¶ci± a moje ma byæ du¿o lepsze :banan:
Wszêdzie s± lub byly kompromisy . Po jakim¶ czasie okazuje siê ,¿e inaczej by³o lepiej .
Pod kamien co kilka minut podsypuj proszek ok 60 . Zwil¿aj odrobin± wody . co 10-15 minut p³ukaj i tak dalej .
Jak bêdziesz robi³ sam bez niczyjej pomocy to 1 lamda bedzie super .
Na sferê jeszcze mozna polerowaæ , nó¿ Fucolta jest stosumkowo prosty do badania czy jest sfera . Jak policzysz koszty ... .
Wypraski 24 cm komplet kosztuj± min 400 z³ . dolicz aluminiowanie , figuryzacjê min 200 bo pewnie sam na tym padniesz, proszki . kalafonia . Taki teleskop by³ w odsprzedazy za ok 1400 . Odlicz tuba 200 z³ , lusterko k±towe du¿e 200-400 z³ wyci±g , mocowanie lustra ,okulary i zobacz czy warto .
Z ekonomicznego punktu widzenia nie warto . Wypraski 33cm to min 800 zl.
Dok³adno¶æ wykonania to tak¿e do¶wiadzenie , jako¶æ wyprasek , nawt oka , warunki zewnêrzne itd.
Nawet mocowanie w calo¶æ .
Wypraski 24 cm komplet kosztuj± min 400 z³ CO TO :Boink:
A w³asnie ile kosztuje aluminiowanie takiego lustra 15cm ???
Wiadomo ¿e nie bêdê robi³ sam w pó¼niejszych etapach bêdê je¼dzi³ do obseratiorium i wszystko robiê rêcznie lusterko p³askie te¿ bo jak kupie to bêdzie s³aba jako¶c 1/lamda i du¿o jako¶ci mi ucieknie.
Wyliczy³ mi ten Pan i¿ jak zrobi siê dobre lusterka to zasiêg mo¿e wzrost±æ a¿ o 1mag :helo:
Jak wyszlifuje i wyrównam to jade do obseratium po kolejne rady i takie tam.
Dosta³em dobr± rade ¿eby sprawdziæ szk³o zanim zaczne szlifowaæ tj wsadziæ do wody o tem. ok 60 stopni ¿ebym siê nie rozczarowa³ pó¼niej jak przyjdzie do figuryzacji.
Teraz gotowce s± z dok³adno¶ci± lambda/12 i za ca³kiem przyzwoite pieni±dze. A jeszcze lepiej ca³y gotowy teleskop z montazem kupiæ, bêdzie o wiele lepiej i dok³adniej, no i pos³u¿y sporo lat.
A jeszcze Twoja ogniskowa prawie 2 metry ??? S±dzê ¿e bardzo szybko siê zniechêcisz to tak d³ugiej rury o tak ma³ej ¶rednicy. I mówiê to z w³asnego do¶wiadczenia. Najbardziej uniwersalne ogniskowe s± do 1200 mm dla obiektywów ¶redniej wielko¶ci. A i tak trochê wydaje siê to d³ugawe przy przenoszeniu.
aluminizacja ok. 150 z³
Z tym p³askim lustrkiem aby¶ samemu robi³ to pewnie by³ ¿art . Tak jak elektryk posy³a z koszem pomocnika aby przyniós³ pr±d . Aluminiowanie od 50 do 250 z³ zale¿nie czy poprawka na sferê , warstwy utwardzaj±ce itd .
Temperatura wylewanego polerownika jest wy¿sza ni¿ 60 st . Jak w obrabianym kr±¿ku masz jakie¶ pod³u¿ne skazy to uzyj go na matrycê . Babelki mog± byæ . Tak aby nie by³o powodów do wewnêtrznych naprê¿eñ w kr±¿ku na lustro . Bo i tak s± .
NIe zbadasz ³atwo jako¶ci p³askiego lusterka . ani go nie zrobisz . Szlifuje siê , poleruje ile¶ p³ytek na raz i tylko kilka z nich jest dobra . Wy¿sza szko³a szlifowania
No ja napenwo nie zrobie p³askiego :blink:
ale ten pan co mi pomaga moze mi i w tym przypadku pomo¿e , wierze w niego :D
Facet sam rêcznie zrobi³ lusterko wtórne do cassegreina elipsoida czy jako¶ tak - metod± prób i b³êdów :rolleyes:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl