Synta Dobson 10" 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Jak w temacie, proszê u¿ytkowników tego telepa o napisanie kilku s³ów na temat jego jako¶ci. Zarówno je¶li chodzi o optykê, jak i wykonanie mechaniczne. Jakie daje obrazy z okularami na poziomie LV i LVW Vixena.
Pozdrawiam




Jak w temacie, proszê u¿ytkowników tego telepa o napisanie kilku s³ów na temat jego jako¶ci. Zarówno je¶li chodzi o optykê, jak i wykonanie mechaniczne. Jakie daje obrazy z okularami na poziomie LV i LVW Vixena.
Pozdrawiam


Mia³em Synte 10" ale sprzeda³em ze wzglêdu na moje wygodnictwo, by³a jak dla mnie zbyt niewygodna w noszeniu. Synta 8" to ma³e piwko w porównaniu do 10jesli chodzi o transport.

Wykonanie mechaniczne takie same jak w syncie 8. Jednak we¼ pod uwagê ¿e to ciê¿szy teleskop, wiêkszy nacisk na podstawê powoduje trudniejszy i bardziej nierówny obrót w osi azymutu od synty 8. Niewiele pomaga poluzowanie osi, jak dla mnie bardziej p³ynna w azymucie jest ósemka.

¦ruby do kolimacji i podtrzymuj±ce lustro s± ³adnie wykonane w syncie 10 w przeciwieñstwie do 8.
Ale te¿ w ósemce nie trzeba tak czêsto kolimowaæ jak w 10, wiadomo mniejsza ¶wiat³osi³a to wiêksza tolerancja na b³êdy kolimacyjne.

Oklurar taki jak Swan 33 wykazuje wiêksze b³êdy korekcji pola a ponadto daje za du¿± ¼renicê i jasne t³o w porównaniu do ósemki.
Je¶li chodzi o LV to wszystko okey, nie mogê jednak nic dok³adniej powiedzieæ bo wykona³em za ma³o obserwacji synt± 8 ( dok³adnie jedn±) ze wzglêdu na por±ban± pogodê tej wstrêtnej zimy :angry:

Wydaje mi siê ¿e synta 8 lepiej daje sobie radê z gwiazdami podwójnymi ale po jednej obserwacji trudno powiedzieæ, a ja nie lubiê pisaæ niesprawdzonych g³upot. W ka¿dym razie w syncie 10 mia³em notoryczne problemy z rozdzieleniem epsilonów, znaczy by³y rozdzielone ale bez ciemnego t³a miêdzy sk³adnikami. Byæ mo¿e wynika to z wiêkszej ¶rednicy rury i wiêkszej podatno¶ci na warunki atmosferyczne. Inna sprawa to kolimacja, jak ju¿ wspomnia³em synta 10 wymaga o wiele dok³adniejszej kolimacji od ósemki. Kolimacje przeprowadza³em za pomoc± zwyk³ego pude³ka po filmach regularnie przed ka¿d± obserwacj±, lekkie niedok³adno¶ci mog³y spowodowaæ pogorszenie obrazu.

Pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez doktor Robotnik dnia: 10 February 2007 - 12:26
Dziêki serdeczne za wyczerpuj±ce informacje, fajnie siê czyta rzeczowe wiadomo¶ci.
p.s. Pozdrawiam, da³e¶ mi do my¶lenia.... :Beer:

Witam, jesli mo¿ecie to dorad¼cie co lepiej kupiæ Synte 10" na dobsonie czy tej samej firmy 200/1000na PEQ5?????




Witam, jesli mo¿ecie to dorad¼cie co lepiej kupiæ Synte 10" na dobsonie czy tej samej firmy 200/1000na PEQ5?????

Najpierw napisz jakie obiekty bardziej Ciê interesuj± (planety czy DS) oraz jakie masz warunki do obserwacji.


Wydaje mi siê ¿e synta 8 lepiej daje sobie radê z gwiazdami podwójnymi ale po jednej obserwacji trudno powiedzieæ, a ja nie lubiê pisaæ niesprawdzonych g³upot.

Mnie najbardziej interesuje jakie mo¿liwo¶ci w stosunku do Synty 8", Synta 10" wnosi przy obserwacji DS...
Czy zwiêkszenie o 60% jasno¶ci umo¿liwia zaobserwowanie ramion galaktyk? W 8" trzeba na to cudu albo pojechania we wschodnie Bieszczady...

Grzegorz


Czy zwiêkszenie o 60% jasno¶ci umo¿liwia zaobserwowanie ramion galaktyk? W 8" trzeba na to cudu albo pojechania we wschodnie Bieszczady...

No cudów nie ma :)
10" poka¿e Ci pod miejskim niebem to samo co 8" tylko na ja¶niejszym tle czyli gorzej ;)

A pod ciemnym nie zastanawia³bym sie 8" czy 10". Bra³bym 12".
Za to pod ¶rednie niebo 8".

Wczoraj w LB12" M51 pokaza³a WYRA¬NE ramiona i most, a Synta 8" ramiona spiralne bez mostu.
Ten post by³ edytowany przez polaris dnia: 17 April 2007 - 16:26
Zastanawia mnie, jak du¿a ró¿nica jest w 8" a 10" (Synty) pod ciemnym niebem, niedo¶æ ¿e 10" ma ¶wiat³osi³e 4,9 to jeszcze zbiera o po³owe wiêcej ¶wiat³a :unsure:

Te¿ mam pewne do¶wiadczenia z 10" i 8" - tyle ¿e nie Synta, ale Meade LB.
I moje odczucia s± podobne do powy¿szych.
Czê¶æ obserwacji przeprowadzam w miejscu zamieszkania - ale na powa¿niejsze wypady je¿d¿ê za miasto.
I mimo, to, ¿e odjadê ok. 20km od Olsztyna to nie mam do¶æ ciemnego nieba.
Dlatego teleskop 8" pokazuje mi w DS-ach mniej wiêcej to samo, co mia³em okazjê dostrzec w 10".
Co wiêcej 10" mia³ wiêksz± ¶wiat³osi³ê - a przez to by³ trochê trudniejszy jak dla pocz±tkuj±cego u¿ytkownika. Mimo wieloktornej kolimacji metod± "pude³kow±" nigdy nie uzyska³em takiego wygl±du gwazdek, czy Saturna jak obecnym f/6. Choæ w moim przypadku mia³em jaki¶ felerny egzemplarz tej 10" - co równie¿ by³o pewnie przyczyn± gorszych obrazów. W ka¿dym razie je¿eli chodzi o rozdzielanie podwójnych to w 10" by³o wyra¼nie gorzej ni¿ teraz przy f/6 8".
Ró¿nica wagi i porêczno¶æ te¿ ma ogromne znaczenie.

Dla do¶wiadczonego u¿ytkownika nastawionego na obiekty DS - wiadomo, ¿e wiêksza apertura bêdzie niezbêdna i ¶wiat³osi³a nie bêdzie stanowi³a problemu, ale dla u¿ytkowika kupuj±cego swój pierwszy teleskop takie 8" f/6 jest bardzo optymalne. A ¿eby dostrzec wyra¼n± ró¿nicê nale¿y chyba siêgn±æ co najmniej po 12"...

Pozdrawiam,

Ja naszce¶cie mieszkam na wsi, 5km od ma³ego miasta wiêc mam ciemne niebo, jesli podejde ok. 1km to dochodze do miejsca gdzie mam czysty widok na zachód, pó³noc i wschód. Po³udnie zas³ania las ale i tak bym tam nic nie widzia³ bo ³una miasta za¶lepia horyzont, bardziej mnie interesuj± DSy, ale i na planetki mi³o popatrzeæ :D
Wracaj±c do pytania to czy na dobsonie bedê móg³ np: przy powerze 400x ¶ledzic saturna?? Dwa teleskopy które wymieni³em s± praktycznie w tej samej cenie i tu jest pytanie czy wiêksze lustro czy lepszy monta¿???

Je¿eli to maj± byæ stosunkowo wygodne obserwacje to raczej na Dobsonie 200-250 to max.
Jak patrzê na Saturna przez LV6 to mam power ok. 200 i do¶æ ma³e pole i praktycznie co 20-30 sek muszê korygowaæ po³o¿enie. Przy 400x raczej sobie nie wyobra¿am. Owszem, kto¶ zaraz powie, ¿e mo¿na - ale to ju¿ chyba bardziej sport ni¿ obserwacje.
Inna sprawa to, ¿e pomijaj±c planetki najczê¶ciej korzysta siê z mniejszych powiêkszeñ...
No i jeszcze jedno - je¿eli masz zamiar CHODZIÆ z którym¶ z tych teleskopów ok 1km, to mo¿esz ju¿ zacz±æ trenowaæ i zamieniaæ siê w Pudziana.
Ja moje 8" na Dobsonie znoszê do auta na 2 kursy i wnoszê analogicznie z powrotem. Ale na raz siê nie dam rady zabraæ.
Je¿eli wybierasz pomiêdzy monta¿em paralaktycznym a Dobsonem to raczej sugerujê, ¿eby¶ przynajmniej zobaczy³ jak wygl±da ka¿dy z tych monta¿y, jak siê manewruje takim teleskopem, i jak siê to cudo rozk³ada.

Pozdrawiam,


Wracaj±c do pytania to czy na dobsonie bedê móg³ np: przy powerze 400x ¶ledzic saturna?? Dwa teleskopy które wymieni³em s± praktycznie w tej samej cenie i tu jest pytanie czy wiêksze lustro czy lepszy monta¿???

Przy powiêkszeniu 400x najwiêkszym problemem nie jest wcale uciekaj±cy obiekt obserwacji (to akurat da sie prze¿yæ), ale to, ¿e tylko parê razy w roku zdarzy Ci siê taki seeing, ¿eby¶ w miarê ostro zobaczy³ planetê... Wydaje mi siê, ¿e 200-240x to optimum (a i to wcale nie zawsze)...

Co do pytania co lepsze czy wiêksza apertura czy monta¿, to zale¿y czy g³ównie chcesz sie skupiæ na obserwacjach czy kiedy¶ rozwin±æ siê w astrofotografiê... Je¶li to pierwsze to bra³bym dobsona.
Maj± te¿ spore znaczenie sprawy poruszone przez kolegê Okona - sprawd¼ "na ¿ywo" funkcjonalno¶æ i wygodê w przenoszeniu sprzêtu i przyrównaj do swoich mo¿liwo¶ci. ¯eby¶ sie potem nie zdziwi³... :szczerbaty:

P.S. Mam rodzinkê pod Nasielskim - wie¶ siê Cieksyn nazywa czy jako¶ tak... czasem tam bywam...

Ju¿ raz sie zdziwi³em, kupi³em badziew za 1/3 Synty8" :szczerbaty:

Hej Grzegorz to skoro czasem tu bywasz to jak juz kupie po¿±dnego telepa to mo¿emy jakie¶ ma³e deep sky party zrobiæ :Beer: w lato nad rzeczk± :Beer:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl