Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam
Panowie, poszukuje projektu dobrego wyci±gu okularowego, mo¿e kto¶ dysponuje czym¶ takim?
Ju¿ pisze o co chodzi.
Mam dostêp do PZL ¦widnik, tam mog± wykonaæ wszystko!! wiêc chcia³bym podj±c próbê wykonania wyci±gu wizualno-fotograficznego, takiego aby precycyjnie pracowa³ przez lata itp.
Chyba ka¿dy marzy o takim wyci±gu, w którym nie lata okular czy aparat.
Nie ukrywam, ¿e jak siê projekt powiedzie to kilka(kilkadziesi±t) osób mog³o by skorzystaæ z us³ug firmy PZL.
Mo¿e kto¶ jest w stanie udostêpniæ taki wyci±g, powiedzmy na 2 tygodnie w celu wykonania pomiarów??
Dodam na koniec ¿e zas³ugi do astrofotografii mog± byæ nieocenione.
Ale kontakt!
Tylko niepotrzebnie ju¿ go zidentyfikowa³e¶ :)
Mo¿e Ci.... rozrysowaæ mój ? :Cheers:
A mam pytanie, czym wyciag foto rozni sie od wizualnego? I czy mozna obserwowac przez fotograficzny i focic przez wizualny.....?
Mo¿na wszystko tylko z ró¿nym skutkiem, wyci±g fotograficzny ma odpowiedni rozmiar i przelot aby nie winietowaæ kadru w astrofotografii oraz w obserwacjach za pomoc± du¿ych 2" okularów i wtedy ju¿ mamy wyci±g fotovizualny przyk³adowo 2" :salu:
Wyci±gi 1,25" te¿ siê nadadz± do astrofoto ale z o wiele mniejszym kadrem jak z Vesty czy popularnych cyferek bo ich ma³a ¶rednica przelotu nie dopu¶ci praktycznie ¶wiat³a do brzegu kadru ma³ego obrazka i winietowanie bêdzie koszmarne :roll:
Do ¶redniego formatu np 6x4,5cm stosuje siê tak¿e wyciagi 2,7" oraz do formatu 6x6cm i 6x7cm nawet wyci±gi 4 calowe 8)
Mo¿na wszystko tylko z ró¿nym skutkiem, wyci±g fotograficzny ma odpowiedni rozmiar i przelot aby nie winietowaæ kadru w astrofotografii oraz w obserwacjach za pomoc± du¿ych 2" okularów i wtedy ju¿ mamy wyci±g fotovizualny przyk³adowo 2" :salu:
Wyci±gi 1,25" te¿ siê nadadz± do astrofoto ale z o wiele mniejszym kadrem jak z Vesty czy popularnych cyferek bo ich ma³a ¶rednica przelotu nie dopu¶ci praktycznie ¶wiat³a do brzegu kadru ma³ego obrazka i winietowanie bêdzie koszmarne :roll: No i NO¦NO¦C wyci±gu "wizualnego" mo¿e byæ mniejsza ni¿ "fotograficznego".
Jak foci³em w ognisku g³ównym przej¶cie Wenus to wcale nie zauwa¿y³em winietowania, co wiêcej, pociemnienie brzegowe by³o ledwo zauwa¿alne. Tymczasem winietowanie koszmarne powinno mi dawaæ rzekome pociemnienie brzegowe :(
Moze konwertor 2x (lub nawet dwa konwertery po 2x) mia³ tu jaki¶ wp³yw? Bez konwertera s³oneczko by³o do¶æ ma³e wiêc winietowanie niezauwa¿alne na tarczy.
Moja "wyobra¼nia liniowooptyczna" co¶ zawodzi....
Pewnie HAMAL zaraz to skomentuje :mrgreen:
jak siê projekt powiedzie to kilka(kilkadziesi±t) osób mog³o by skorzystaæ z us³ug firmy PZL. Hihi, jak pomy¶lê o technologii Mirage2000 w moim U-boocie to... :buahaha:
Hihi, jak pomy¶lê o technologii Mirage2000 w moim U-boocie to... :buahaha: Ma³a poprawka:
Mirage i PZL lataj±
a U-booty nurkuj± pod wod±
:D :lol: :mrgreen:
:smoke:
Panowie poproszê w temacie...... 8)
Zastanawiam siê czy naprawdê nikt nie dysponuje takimi projektami lub egzemplarzem do dyspozycji na tydzieñ góra dwa?
Ponawiam Apel !!!
My¶lê, zê czê¶æ z nas mog³aby na tym skorzystaæ.
Zwykle nawet w prostych i tanich teleskopach winietowanie blisko osi praktycznie nie wystêpuje i zaczyna siê gdzie¶ uwidaczniaæ od 1/3 ¶rednicy kadru silnie rosn±c na zewn±trz ku naro¿nikom kadru, tak wiêc na tarczy S³oñca go raczej nie zaobserwujesz a je¿eli jednak to polecam szybk± i interwencyjn± przebudowê teleskopu bo jest z nim bardzo, bardzo ¼le :roll:
Dodanie telekonwertera jest czê¶ciowym lekarstwem na winietowanie bo Barlow rozci±ga t± dobr± czê¶æo brazu na wiekszo¶æ kadru i z przyk³adowej 1/3 ¶rednicy pola niewinietowanego bêdziemy mieli ju¿ 2/3 bez winietowania w³a¶nie dziêki telekonwerterowi :salu:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl