Teleskop Newtona - ognisko a wyci±g Kilka pytañ do ATM'owców 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam wszystkich.

Mam nastêpuj±cy dylemat, prosz± o pomoc bardziej do¶wiadczonych ATM'owców.

Sk³adam tubê optyczn± do sporego newtona (12,5" F/4,75). Mam wyci±g Crayforda 2" pracuj±cy w zakresie 70 - 110 mm (odleg³o¶æ od powierzchni tubusa do krawêdzi pier¶cienia na okular).

Moje pytanie: jaka bêdzie optymalna odleg³o¶æ ogniska zwierciad³a g³ównego (mierzona od powierzchni tubusa)?

Dodam, ¿e zamierzam do tego wyci±gu podpi±æ aparat Canon EOS 300D i fociæ w ognisku. Z wstêpnych szacunków wychodzi mi, ¿e powinienem "wystawiæ" ogniskow± co najmniej 30mm poza doln± pozycjê wyci±gu (czyli na oko³o 100 mm). Ale nie jestem pewien, czy wtedy bêd± mi ostrzyæ okulary, szczególnie te o d³u¿szych ogniskowych (40-50 mm)? Czy dobrym rozwi±zaniem w tej sytuacji jest do³o¿enie tulei dystansowej do okularów? Je¿eli tak, to o jakiej d³ugo¶ci?

Poza tym, w moim wyci±gu pier¶cieñ mocuj±cy okular jest wykrêcany. Wie kto¶ mo¿e, jaki jest standard (rozmiar) tego gwintu, i czy mo¿na kupiæ przej¶ciówkê z tego gwintu na mocowanie obiektywu Canona? Bo je¿eli tak, to móg³bym "obni¿yæ" ognisko o ok. 10mm.

Proszê o radê, lub wskazanie jakiego¶ ¼ród³a wiedzy w tym zakresie.

Serdecznie pozdrawiam,

Leszek.



najlepiej policzysz sobie to programem Newtwin http://www.dalekeller.net/ATM/newtonians/n...ft/newtsoft.htm
a z rad to my¶lê, ¿e przy takiej ¶wiat³osile powiniene¶ uwzglêdniæ konieczno¶æ zastosowania korektora komy, a wiêc dojdzie Ci dodatkowy element pomiêdzy wyci±giem
generalnie to, minimaln± odleg³o¶æ ogniska powiniene¶ dobraæ tak, ¿eby ostrzy³ aparat, a wsuniêty wyci±g nie wchodzi³ w sto¿ek ¶wiat³a w osi teleskopu, natomiast maksymaln±, dobraæ do ¶rednicy przelotu wyci±gu, no i jaki¶ normalnych (typowych) rozmiarów lusterka wtórnego

¶rednica gwintu pier¶cienia to chyba powinien byæ 42mm, ale nie gwint M42 tylko tzw T2
Ten post by³ edytowany przez sumas dnia: 29 September 2008 - 12:15
Licz±c newtwinem pamietaj podac mu nie tylko srednicê tubusu (z za³ozenia wieksza niz 12,5" ) ale i jego grubo¶æ. Bo potem bêdzie p³acz jak ci wszystko podjedzie o centymetr ;)

Ja z do¶wiadczenia powiem ci tak. Sk³adaj±c moj± cartoon-krowe wyliczy³em sobie wszystko do milimetra, caca. Ala jak przysz³o do montowania, to nie skreca³em odrazu lustra w tubusie , tylko tymczasowo ustawi³em je w wyliczonym miejscu i wykona³em manualn± kontrole. Zdziwi³em siê sromotnie, ze wszystko mi wysz³o 30mm ni¿ej ni¿ chcia³em. Dopiero po manualnej kontroli i korekcie czepna³em cele w docelowym po³ozeniu.

Pozdrawiam.


Licz±c newtwinem pamietaj podac mu nie tylko srednicê tubusu (z za³ozenia wieksza niz 12,5" ) ale i jego grubo¶æ. Bo potem bêdzie p³acz jak ci wszystko podjedzie o centymetr ;) (...)
Sk³adaj±c moj± cartoon-krowe wyliczy³em sobie wszystko do milimetra, caca. (...) Zdziwi³em siê sromotnie, ze wszystko mi wysz³o 30mm ni¿ej ni¿ chcia³em.

A móg³by¶ obja¶niæ, sk±d Ci siê te 30 milimetrów wziê³o? Bra³e¶ wymiar wewnêtrzene za zewnêtrzne, czy co¶ w tym rodzaju?




A móg³by¶ obja¶niæ, sk±d Ci siê te 30 milimetrów wziê³o? Bra³e¶ wymiar wewnêtrzene za zewnêtrzne, czy co¶ w tym rodzaju?

Liczy³em po srednicy wew. tubusu (300mm), a wyci±g trafi³a na tube i w dodatku na metalow± opaske (+ok. 15mm) kolejny b³ad jaki pope³ni³em to niedoliczenie separacji w celi lustra, (+ok. 10mm) a pozosta³a ró¿nica wysz³a mi z niewielkiej róznicy miêdzy ogniskow± lustra zdeklarowan±, a realn± (kilka milimetrów)

Pozdrawiam.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl