Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Poniewa¿ temat guidowania by³ poruszany 1000 razy wiêc dziwiê siê czemu tak ma³o by³o o problemie rury do guidowania.....
Pytanie jest takie....
Jaka jest najlepsza rura je¶li idzie o ogniskow± i typ ?
Wiadomo, ¿e musi byæ jak najja¶niejsza aby mo¿na by³o u¿ywaæ ciemnych gwiazdek - pewnie takie tylko bêd± w okolicach tego co bêdziemy fociæ....
Musi te¿ byæ lekka aby nie doci±¿aæ monta¿u.
Jednak gdzie jest granica ogniskowej kiedy guider zaczyna miotaæ telepem od samego seeingu. Wiadomo, ¿e zalezy to tak¿e od samej kamerki....
Za³ó¿my zatem, ¿e mamy kamerkê SC a w drugiej wersji, ¿e mamy ST-4....
Powinien to byæ pewnie refraktor.... ale jak siê sprawuj± MTO np 90/1250 ( pytanie do Heñka ). Czy s± l¿ejsze, nie s± za ciemne ?
Czy jest sens kupowania jakiego¶ refraktora o ogniskowej 400mm / F5 i dok³adania do niego Barlowa 2x ( czyli tymczasowa wersja econo ) ?
Ogólnie w moim przypadki mam podójny dylemat. Obecnie mam tylko Newtona 200/1000. I zastanawiam siê czy nie kupiæ ED80 i stosowaæ ich naprzemiennie jako guider / sprzêt do focenia w zale¿no¶ci od wielko¶ci foconego obiektu. Z drugiej strony mam te¿ tylko EQ5 którego pewnie nie zmienie przez nastêpne pó³ roku - czy takie dwa telepy nie bêd± dla niego za ciê¿kie ( znaczy na 100% bêd± - ale czy w granicach rozs±dku ? )
Co do napêdów to bêdzie to tymczasowo dzia³aæ pod GOTO LJ i GuideDogiem.
ST4 pewnie pojawi siê u mnie wraz ze zmian± monta¿u - czyli za te pó³ roku - i nie chcia³bym wtedy wymieniaæ tak¿e rury pod guider - wiêc interesuje mnie do¶æ dolecowe rozwi±zanie je¶li idzie o rurê ....
Co mi polecacie .....jako kompromis miêdzy czym¶ do tymczasowego focenia a docelowego guidowania ........ powiedzmy tak do 1500-2000 PLN ?
Ten post by³ edytowany przez
philips dnia: 19 April 2007 - 17:08
Powinien to byæ pewnie refraktor.... ale jak siê sprawuj± MTO np 90/1250 ( pytanie do Heñka ). Czy s± l¿ejsze, nie s± za ciemne ? Do tej pory u¿ywa³em Rubinara 5,6/500 i sprawowa³ siê nie¼le. Z Vest± SC3 nie musia³em szukaæ gwiazdy prowadzenia, bo gdzie patrzy³, tam by³a jaka¶ gwiazda zdatna do guidingu. Masa rewelacyjna, poni¿ej 1kg.
Jednak by³o ma³e ale. Sposób mocowania Rubinara nie zapewnia³ w³a¶ciwej sztywno¶ci i by³y problemy z ekspozycjami d³u¿szymi ni¿ 4 minuty.
Rozwa¿a³em ró¿ne warianty nowego guidera, a najwiêkszy nacisk po³o¿y³em na ciê¿ar. Dawany obraz jest bez znaczenia. Na krzywej gwie¼dzie te¿ mo¿na prowadziæ. Waha³em siê pomiêdzy SW80/1000 i SW90/1250. Wybra³em d³u¿sz± ogniskow±, lepiej mieæ zapas. Maczek jest lekki, wa¿y tylko 1,8kg, ale jest dosyæ ciemny F13. Teraz muszê nim krêciæ aby znale¼æ gwiazdê prowadzenia, ale nie by³o przypadku ¿eby jej nie by³o.
Co do guidowania seeingu, je¿eli jest kiepski seeing, to nie robi siê zdjêæ z du¿± ogniskow±.
Przy ¶rednim seeingu wystarczy ustawiæ czasy na¶wietlania kamery prowadz±cej na 4-5 sekund i po problemie. Seeing uczyni gwiazdê wiêksz±.
Absolutnie nie namawiam Ciebie do takiego rozwi±zania. Musisz poczytaæ ró¿ne zdania i wyrobiæ sobie pogl±d. Decyzjê podejmiesz suwerennie.
OK... czyli F5-10 bedzie OK.....
A jaka jest ró¿nica w prowadzeniu je¶li idzie o ogniskow±? czy te 1250mm lepiej dzia³a ni¿ 600mm z Rubinara ?
Jaka by³aby optymalna jesli chodzi o ¶rednio-s³abe warunki seeingowe jakie to zwykle nam serwuje nasza atmosfera ?
O MTO te¿ my¶le, gdy¿ jest tani i lepszy do ewentualnego focenia planet ( te 250mm ogniskowej wiêcej )...
Dodam jeszcze, i¿ wstêpnie mogê oszacowaæ czas na¶wietlania na 2-4s jako, ¿e moim EQ5 nie¿le rzuca na boki ( niespodziewane gwa³towne skoki PE rzêdu 10 czyli +/- 20 dla ca³ego wykresu ).
Ten post by³ edytowany przez
philips dnia: 19 April 2007 - 19:02
Guidowaæ mo¿na ogniskow± o po³owê mniejsz± ni¿ ma teleskop prowadzony po warunkiem, ¿e software przetwarza subpiksele. Pewnie nie zmienia³bym guidera, gdyby nie problemy ze sztywno¶ci±.
Je¿eli monta¿ szarpie, to nie poradzi sobie ¿aden guider. Musisz znale¼æ ¼ród³o tego szarpania i usun±æ. Inaczej bêdzie lipa.
To mo¿e inaczej.... czy wogle siê da i jesli tak to najlepiej jak± rurk± wyguidowaæ monta¿ który ma takie PE :
Wykresy takie same tylko na RAW ( szarpniecia ) i smufff data...
PS. Dopiero teraz zobaczy³em, ¿e mam PE +/- 6000..... hehe... te wykresy teraz wygenerowa³em z materia³u sprzed miesiaca i DEC gwiazdy wpisa³em na chybi³ trafi³ 30'00'00 i st±d takie co¶.... powinno byæ +/- 20....nie zmienia to jednak faktu, ¿e kszta³t wykresu jest prawid³owy...
Ten post by³ edytowany przez
philips dnia: 19 April 2007 - 20:27
To mo¿e inaczej.... czy wogle siê da i jesli tak to najlepiej jak± rurk± wyguidowaæ monta¿ który ma takie PE :
attachment
Wykresy takie same tylko na RAW ( szarpniecia ) i smufff data... Bo¿e co to jest :blink: Czy ja tam widzê skalê w tysi±cach sekund na osi pionowej?? :blink:
Poka¿ jeszcze wykres FFT i resztê danych z tego PEAS'a.
OK... tu jest wykres na smooth z dobrymi ustawieniami w PEASie....material ten sam co wy¿ej...
Ten post by³ edytowany przez
philips dnia: 19 April 2007 - 20:30
Z wykresów wnioskujê, ¿e problem le¿y w napêdzie. pomiêdzy silnikiem a ¶limakiem jest niskiej jako¶ci przek³adnia 1:120, która prawdopodobnie powoduje te szarpania. W tym stanie monta¿ nie nadaje siê do guidowania.
To brzmi jak wyrok.... :unsure:
to ja ju¿ nie wiem na co mam wydaæ kasê.... kamerkê do guidowania, kamerkê do focenia, telepa do focenia, telepa do guidowania, monta¿ ?
a mo¿e zmieniæ zainteresowanie ?
Wiêc silników od EQ5 nie da siê tuningowaæ ... s± jakie s± i nic tam siê nie da wykombinowaæ... wiem bo je rozkrêca³em.... mo¿e jest opcja wykonania czego¶ lepszego z silnika krokowego 1.8 stopnia i jakiej¶ przek³adni.... ale to zaczyna sie mijaæ z celem.... zreszt± sk±d tak± przekladnie wzi±æ ( 1:40 ? ).... kontroler mikrokroków ?
Ten post by³ edytowany przez
philips dnia: 19 April 2007 - 21:09
to ja ju¿ nie wiem na co mam wydaæ kasê.... kamerkê do guidowania, kamerkê do focenia, telepa do focenia, telepa do guidowania, monta¿ ? Zabawa w astrofoto nie jest tania i nie mo¿na zaniedbaæ ¿adnego elementu uk³adanki.
Z wykresu FFT wynika, ¿e drugi mniejszy okres wypada w 1/3 pe³nego obrotu ¶limaka. To wskazuje na przek³adniê. Zrób zdjêcie uk³adu napêdowego. Mo¿e wystarczy wymiana na pasek zêbaty?
To raczej nie zêbatka miêdzy silnikiem a osi± ¶limaka - t± spasowa³em bardzo dok³adnie. Myslê, ¿e problem lezy po stronie przek³adni 1:120 w chiñskim silniku. Silnik wraz z przekladnia ma du¿y luz - jakie¶ 5 stopni...
Mam taki pomys³ aby do EQ5 zamontowaæ w RA silnik Vixena MT1 lub MT4.... czy kto¶ ma w tej materii jakie¶ doswiadczenia ?
1. Czy jest sens ? Pomiñmy kwestiê ceny...
2. Czy mechanicznie da siê to wykonaæ ?
3. Je¶li da to czy MT1 czy MT4 - jakie s± miêdzy nimi ró¿nice ( pomijaj±c wielko¶æ ) ?
Silnikiem takim sterowa³by GOTO LJ wiêc od strony elektronicznej jest to raczej mo¿liwe ( ewentulanie lekko przerobie Stepper - da siê uzgodniæ z L.J. i zrobiæ )
TU znalaz³em jak kto¶ MT1 podpi±³ pod monta¿ Astro-3.... wiêc mo¿e da siê.... :unsure:
Ten post by³ edytowany przez
philips dnia: 21 April 2007 - 17:14
A nie lepiej zmieniæ po prostu monta¿ bez bawienia sie i wchodzenia w koszta ATM'u?
Ten post by³ edytowany przez
qbanos dnia: 21 April 2007 - 17:16
A nie lepiej zmieniæ po prostu monta¿ bez bawienia sie i wchodzenia w koszta ATM'u? Zupe³nie mi siê to nie op³aca .....
EQ5 ju¿ mam - jak sprzedam to dostane max 1000 PLN
GOTO mam - sprzedam za 400 PLN
a kupienie HEQ-5 PRO SkyScan to 3800 - i bêde mia³ troche lepiej ni¿ EQ5 + GOTO + MT1 - trochê wiêcej bêde na nim móg³ powiesiæ - ró¿nice zrobi³oby przeskoczenie na EQ6 - poza moj± skal± bud¿etow±....
Zreszt± nie mam teraz nawet 2400 PLN do tego HEQ5, tym bardziej, ¿e w³asnie kupuje kamerkê za 350 PLN do guidingu... i musze kupiæ rure na guiding....
Ten post by³ edytowany przez
philips dnia: 21 April 2007 - 18:19
Zupe³nie mi siê to nie op³aca .....
EQ5 ju¿ mam - jak sprzedam to dostane max 1000 PLN
GOTO mam - sprzedam za 400 PLN
(...) Ej Philips. Chcesz opchn±æ EQ5 za 1000pln? :blink: :szczerbaty: to nie te czasy. Nowy chodzi po 700. Czyli mo¿e za 500 z silnikami jest do spuszcznia ;) A GOTO LJota tez nie bêdzie ³atwo sprzedaæ, bo wiele osób nie lubi choinek.
To tak, dla urealnienia kalkulacji kosztów gdyby¶ jednak chcia³ siê przesiadaæ na nowy monta¿ :Salut:
Pozdrawiam.
Wiêc w³asnie dlatego nie ma to sensu....
Wole kupiæ/zrobiæ sobie nowy monta¿ za jaki¶ bli¿ej nie okre¶lony czas a EQ5 zostawiæ do wizuala, do 200/1000 wystarcza w 100% a pewnie i 250/1200 da sie na nim powiesic, choæ moze byc "lekko" przeci±¿ony.....
Tylko, ¿e do tego czasu jednak chcia³bym sobie troche pofociæ..... choæ troszkê....
Wiêc w³asnie dlatego nie ma to sensu....
Wole kupiæ/zrobiæ sobie nowy monta¿ za jaki¶ bli¿ej nie okre¶lony czas a EQ5 zostawiæ do wizuala, do 200/1000 wystarcza w 100% a pewnie i 250/1200 da sie na nim powiesic, choæ moze byc "lekko" przeci±¿ony.....
Tylko, ¿e do tego czasu jednak chcia³bym sobie troche pofociæ..... choæ troszkê.... Ale jednak sierota jestes :) (sorry, bez obrazy) Ciêzko ci by³o skrobn±æ PW ?
http://astro-forum.o...showtopic=16273Mia³by¶ i kawa³ek montazu i DSI do dsyspozycji. A tak? Sensor co prawda u opiekuna, ale mont ¶pi pod pokrowcem...
Moim zdaniem, próby ratowania tego EQ5 lub budowy w³asnego monta o dobrej dok³adno¶ci bêd± w ostatecznym rozliczeniu znacznie dro¿sze od zakupu sensownego, seryjnego monta¿u o zno¶nych parametrach.
A co do tego co mo¿na wieszaæ na EQ5. 200/1000 do wizuala ujdzie. Ale 250/1200 na EQ5 to juz jest hardcore. Widzia³em tak± mieszanke. Strach podej¶æ. Niby ci±gnie taki teleskop, ale dla zachowania nerwów w ca³o¶ci, nie radzi³ bym zagl±daæ do jego bebechów po kilkudziesiêciu astro-sesjach.
Pozdrawiam.
Znalaz³em jeszcze tak± opcjê :
http://www.awrtech.co.uk/ih/ih_eq5.htmkto¶ co¶ o niej wie ?
ale tam cena jest w funtach - silniki + sterownik + kilka pierd za 750 funtów. Taniej wychodzi nawet piekielnie drogi SkySensor :)
Za³±czam moj± interpretacjê wykresu FFT ..... proszê o komentarz je¶li co¶ ¼le rozmumiem.
Czy istnieje w sieci dobry opis po polsku / angielsku jak interpretowaæ wykresy FFT ?
Twoja interpretacja wykresu FFT zdaje mi siê byæ poprawna.
Wymiana silnika na MT1 te¿ wszystkiego nie rozwi±zuje. Wystêpuj± podobne wachania, ale o amplitudzie 5 sekund ³uku. Wymieni³em przek³adniê zêbat±, która jest odpowiedzialna za te wachania, na przek³adniê pasow±,
tutaj szczegó³yObecnie u¿ywam silnika Sanyo Denki SH1424-0441 o kroku 0,9 stopnia i przek³adni pasowej 1:2.
Sterowany jest przez kontroler, który pracuje w trybie 64 mikrokroków, co jest konieczne, aby nie by³o widaæ kwantyzacji ruchu.
W±tek robi siê trochê nie na temat, ale co tam....
Heniek, czy masz mo¿e jakie¶ porównawcze wykresy PE przed i po wymiane zêbatek na ko³a paskowe ? Taka opcja wydaje mi siê sensowna, jako, ¿e jest tañsza ni¿ wymiana silnika - warta wypróbowania..... je¶li zawiedzie to pomysle o silniku.....
Tak czy inaczej chcia³bym mniej wiêcej wiedzieæ na co mogê liczyæ po podmianie na ko³a....
(...) co jest konieczne, aby nie by³o widaæ kwantyzacji ruchu. Co to znaczy kwantyzacja ruchu ?
I na koniec ponawiam moje pytanie o linki do opisów interpretacji wykresów FFT PE..... Tu sprawa jest do¶æ nie³atwa, gdy¿ jak widzê, nale¿y mieæ wiedzê obszerniejsz± ni¿ obecnie posiadam z problemu drgañ, harmonicznych itp.... chcia³bym j± poszerzyæ .... samemu googluj±c nie znalaz³em niczego godnego uwagi.
Obiecuje, i¿ je¶li uda mi siê doprowadziæ monta¿ EQ5 do PE daj±cego siê poprawnie guidingowaæ, napiszê tutorial aby wiedza ta nie utone³a...
Pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez
philips dnia: 23 April 2007 - 13:44
3. Je¶li da to czy MT1 czy MT4 - jakie s± miêdzy nimi ró¿nice ( pomijaj±c wielko¶æ ) ? Odpowiem o silniku, bo akurat mam tu wiedzê. MT1 to silnik krokowy, natomiast MT4 jest silnikiem DC z wbudowanym enkoderem. Ogólnie uznaje siê, ¿e silniki krokowe do trackingu s± lepsze. W przypadku MT4 ta zasada nie obowi±zuje, bo silnik prowadzi idealnie, tzn. nie wprowadza ¿adnego, zauwa¿alnego b³êdu poza tym, który generowany jest przez sam monta¿. Silnik te¿ jest zasadniczo g³o¶niejszy, zarówno w czasie samego prowadzenia, jak i GOTO.
Je¿eli jednak nie masz GOTO, to nie wiem, czy jest sens kupowaæ MT4. Szczerze mówi±c, to nawet nie widzia³em ich sprzedawanych samodzielnie. Na ogó³ kupuje je siê w zestawie ze SkySensorem 2000PC.
Je¿eli z regulacj± monta¿u jest wszystko w porz±dku, to faktycznie mo¿na guidowaæ krótkimi ogniskowymi. W Bieszczadach Siergiej z sukcesem guidowa³ refraktorkiem 500 mm ciê¿kiego STS180 - prawie 2 metry ogniska. To moim zdaniem przegiêcie w drug± stronê, ale widaæ ¿e jego monta¿ (HEQ5) dobrze przyjmuje tak± konfiguracjê. Tak naprawdê, nie ma tu z³otej zasady. Ka¿dy, do ka¿dego setupu musi wyrobiæ swoje zasady i swoj± technikê.
Ja w tej chwili zbieram siê do przetestowania innego rozwiazania - Off Axis Guidera. Czyli odpadaj± problemy z wieszaniem kolejnej optyki, oraz mikrodrganiami powstaj±cymi pomiêdzy tymi dwoma uk³adami.
http://www.jesion.pl/blog/2007/03/18/sledz...szcze-trudniej/Niestety, ostatnio cierpiê na chroniczne braki czasu. Ale co siê odwlecze, to nie uciecze.
To jest genialna my¶l !!!!
W³asnie idzie do mnie druga kamerka SC 1,5.....Poniewa¿ pierwsz± lub druga bêde chcia³ wyposa¿yæ w Peltiera i SC3 wiêc i tak bêde musia³ zrobiæ now± obudowê - plan by³ taki aby zrobiæ Cold Chambera do Peltiera który i tak by³by do¶æ du¿y....
I teraz wpad³em na pomys³ aby do jednej obudowy wsadzic dwie kamerki SC a do cold chambera dwie matryce.... poniewa¿ matryce te s± do¶æ ma³e wiêc spokojnie zmieszcz± siê w "formacie" 24x36mm - tym samym pozbêde siê problemu rury pod guiding :
- bêde mial pod guiding rure 1000mm czyli a-k-u-r-a-t....
- rura ma F5 czyli jest do¶æ jasna - bêdzie ³atwiej znale¼æ gwiadkê do guidingu
- jedna rura - mniej ciê¿aru
- pod jednym peltierem dwie matrce - mniejsze szumy na gejnie 90% do matrycy pod guiding
I w ten sposób za 100 PLN mam super rure pod guiding....
Gorzej jesli nie bêdzie gwiazdki wystarczaj±co jasnej w polu widzenia.... wtedy co¶ wymy¶le.... jednak dla czasów na¶wietlnia 2 sek na SC1,5 moja kamerka na gejnie 90% rejestruje gwiazdki do 8 mag wiêc co¶tam zawsze siê znajdzie..... A jak nabêde MPCC to mi siê z 1000mm zrobi jakie¶ 800 i bêdzie wiêksze FOV - tym samy wiêcej gwiazdek do guidingowania .....
HA... genialne! Dziêki Adam........... koniec problemu !!!!
A jak nabêde MPCC to mi siê z 1000mm zrobi jakie¶ 800 i bêdzie wiêksze FOV - tym samy wiêcej gwiazdek do guidingowania ..... wszystko ³adnie piknie, ale MPCC nie ma wp³ywu na ogniskow±.
Pozdrawiam !
wszystko ³adnie piknie, ale MPCC nie ma wp³ywu na ogniskow±. Rzeczywi¶cie co¶ namiesza³em.... ale to nie jest teraz istotne.......
BTW jak siê ustawia ostro¶æ w np Vixen Off-Axis Guider dla kamerki guidinguj±cej ???
Rzeczywi¶cie co¶ namiesza³em.... ale to nie jest teraz istotne.......
BTW jak siê ustawia ostro¶æ w np Vixen Off-Axis Guider dla kamerki guidinguj±cej ??? On ma helikalny wyci±g, czyli w tym wypadku gwintowany. Zak³adam, ¿e raz to sobie ustawiasz i po ptakach. To rozwi±zanie jest o tyle lepsze, ¿e mo¿na do³o¿yæ barlowa, je¿eli wszystko masz w jednym, to tego ju¿ nie zrobisz.
Warunkiem OAG (Off Axis Guider) jest odpowiednio czu³a kamerka. Standardowy webcam odpada, przerobiony - nie wiem. Wiem tylko tyle, ¿e robi³em próby z kamera Meade DSI 16 bit. Ustawia³em sprzêt z ogniskow± 600 mm f7,5 w ró¿ne losowe miejsca nieba i nie zdarzy³o siê, ¿eby w polu widzenia chipu w czasie 2 sek ekspozycji nie by³o gwiazdy guiduj±cej. To dobrze wró¿y dalszym testom. Tak jak pisa³em na blogu, SBIG (i inni) ju¿ dawno odeszli od guidowania osobn± optyk±. Powodów jest wiele - warunek podstawowy - czu³a kamerka.
wszystko ³adnie piknie, ale MPCC nie ma wp³ywu na ogniskow±.
Pozdrawiam ! Ogniskowej mu nie zmieni, ale na pewno bêdzie mia³ "³adniejsze" gwiazdki poza osi± ;)
Wykona³em test kamerki SC2 pod do¶æ ciemnym niebem ( 5.5mag ) na ogniskowej 1000mm.... wynik to co drugi losowo wybrany fragment nieba mia³ gwiazdkê do guidowania ( znaczy o wielko¶ci > 3pikseli ).
P³ynie z tego wniosek, ¿e OFF-Axis Guider jest do¶æ ryzykown± inwestycj± dla mnie .... wydaje mi siê, ¿e wiêkszo¶æ eMek ma w swoim najbli¿szym s±siedztwie jak±¶ gwiazdkê o jasno¶ci <10mag ( bo o takich mowa - patrz±c na podgl±d w CdC to 1/3 nie ma w kadrze takiej gwiazdki lub znajduj± sie one na brzegu kadru )
I teraz pytania:
1. Czy warto pchaæ siê w off-axis i potem ewentualnie go sprzedawaæ czy te¿ mo¿e lepiej i¶æ w 80ED które s³u¿y³oby naprzemiennie z newtonem 200/1000 do focenia guidowania? Warto dodaæ, ¿e wisia³oby to na EQ5 ( przynajmniej do koñca tego roku )
2. Je¶li 80ED to czy da siê u¿ywaæ 80ED do focenia / guidowania gdyby wisia³ zamisat przeciwwag ( znaczy robi³ jako jedn± z nich ). Czy takie rozwi±zanie daje odpowiedni± sztywno¶æ i co siê stosuje jako zamocowanie takiego ustrojstwa ?
3. Je¶li 80ED to jakie on ma wady jako guider ( prócz gorszej ¶wiat³osi³y ), czy ogniskowa 600 jest OK, za ma³o, za ciê¿ki ?? Kto¶ ma jakie¶ do¶wiadczenia w guidowaniu t± rur± ...
Rozwa¿ania nad innymi rurami narazie pozostawmy .... nie bêde p³aci³ 500PLN na jaki¶ achromat czy inne bardziewie tylko po to by i tak potem kupiæ 80ED do docelowego focenia ( wolê wydaæ raz a dobrze ). Off-axis guider jest jedyn± alternatyw± ( przynajmniej w moim przypadku ) dla 80ED z powodu ceny i swej docelowo¶ci w dzia³aniu z newtonem 8" F5 jaki i po¼niejszym 80ED ( które i tak chce mieæ dla wiêkszej szerokok±tno¶ci )
Dziêki za wszelkie sugestie.
Pierwsze do¶wiadczenia za mn±.... inaczej koty za p³oty czy jako¶ tak...
Pod ostrza³em znalazl sie Skylux 70/700.... i poniós³ ( albo raczej ja ) klêskê...w mojej opinii. Klêska ta polega na kilku drobnych szczegó³ach które skladaj± sie na to co mi spêdza sen z powiek:
- F10 to ciemny telep
- ToUcam to ciemna kamerka
- Centrum Warszawy to kiepskie miejsce na focenie nieba....
wynik to 1/10 losowo wybranych miejsc na niebie ma zdatn± do guidingowania gwiadke.....
a to tragiczny wynik........
Zatem pierwsze pytanie: Czy kto¶ co¶ wie o jakim¶ refraktorze 100-120/600-800 ? najlepiej 120/800 ?
Narazie skylux jako rura na guiding byl przymocowany ta¶m± samoprzylepn± do newtona ( który ma focic ).... Pytanie zatem jak skonstruowaæ dovetaila aby móc w do¶æ du¿ym zakresie poszukiwaæ gwiazdki do guidowania takim w³asnie Skyluxem.
Jest kilka wstepnych za³o¿eñ:
- Skylux jest obok newtona ( nie na nim )
- dovetail umo¿liwia zdjecie newtona odzielnie od Skyluxa....
- Skylux sie obraca niezale¿nie od monta¿u w celu szukania gwiazdki...
- wszytko jest sztywne.
pomysl jest taki aby zrobiæ co¶ co wyglada tak :http://www.telescope-service.com/mount_accessories_pics/start/DoppelbefestigungXL-mittel.jpg
tylko ze w skali sztywno¶ci tego:
http://www.atscope.com.au/losmandy/secsystems.jpg
tylko ma jeszcze opcje obracania jednym modu³em.
Materia³em na to ma bêdzie blacha alu gr 8mm wycinana na laserze i anodowana......
Czy kto¶ ma lub zrobi³ co¶ podobnego, jakie¶ sugestie, do¶wiadczenia itp ?
Ten post by³ edytowany przez
philips dnia: 19 June 2007 - 00:59
W ogóle kwestia tych dovetaili to jest rozpacz. Ja ju¿ z desperacji chyba kupie porz±dny zestaw - raz na zawsze.
Bêdê siê kontaktowa³ z tym cz³owiekiem.
http://www.robincasady.comhttp://www.robincasady.com/Astro/images/Tr..._Close_4873.jpgSzkoda, ¿e nie jest w europie.
Niestety - trochê to kosztuje, ale ja chyba mam dosyæ pó³¶rodków. Ci±gle siê bujam z tym problemem. Ja ju¿ mam trochê ciê¿ki sprzêt, wiêc ka¿dy s³aby element rozwala mi skuteczno¶æ ca³o¶ci. Newton 250 z ogniskow± 1200 mm to ju¿ zupe³nie inna bajka. Do tego guider, kamera etc. Nie da siê uzyskaæ wystarczaj±cej sztywno¶ci. Co z tego, ¿e monta¿ radzi sobie nie¼le, jak ugiêcia wystêpuj± na tych moich wynalazkach - dovetailach? Do takiego sprzêtu potrzeba w³a¶nie szerokich i d³ugich dovetailów.
W ogóle kwestia tych dovetaili to jest rozpacz.(..)
Bêdê siê kontaktowa³ z tym cz³owiekiem.
http://www.robincasady.com
http://www.robincasady.com/Astro/images/Tr..._Close_4873.jpg
Niestety - trochê to kosztuje, ale ja chyba mam dosyæ pó³¶rodków (..) To jest doskona³y przyk³ad... dziêkuje.
Co do ceny to nie jest chyba ona a¿ taka wysoka. Ja zap³aci³em 200PLN za p³ytê alu gr.8mmo wymiarach 30x100cm... do tego wyciêcie w laserze bedzie kosztowa³o jakie¶ 150PLN i anodowanie 100PLN.....jeszcze z 10H frezowania na w³asnej frezarce.... i koszt wyniesie jakie¶ 500PLN.... zatem te 1000PLN za gotowe to juz niezle....( zdecydowanie mniejsze przebicie ni¿ przy innych elementach do teleskopów jak np monta¿e )
Je¶li kto¶ by sie pisal na wykonanie jednego egzemplarza dodatkowo to pewnie koszt bedzie mniejszy.
Pewnie bedzie wygl±da³ tak jak ten z linku od Adama_Jesiona..... zachecam.....
A jeste¶ w stanie mi co¶ takiego wykonaæ?
"Je¶li kto¶ by sie pisal na wykonanie jednego egzemplarza dodatkowo to pewnie koszt bedzie mniejszy.
Pewnie bedzie wygl±da³ tak jak ten z linku od Adama_Jesiona..... zachecam....."
Jak to bêdzie wygl±da³o jak z tego linku to ja jestem chêtny
Ja wykombinowa³em co¶ takiego:
http://ifsk.net/zibi/af/01.jpghttp://ifsk.net/zibi/af/02.jpgTylko mam w±tpliwo¶ci czy takie rozwi±zanie jest s³uszne, czy nie lepiej zamocowaæ jedn± tubê na drugiej jak w tym opisie z AN
http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/AR...T4/IMG_8406.jpgPlanujê te¿ zamiast uchwytu z jednej strony przykrêciæ na sta³e listwê z obejmami z regulacj±, oraz nieco skróciæ ca³o¶æ.
Zastanawiam siê te¿ nad tym teleskopem na guider
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...fb31e1869e73558jest krótki, jasny i w miarê lekki
Ten post by³ edytowany przez
_Zibi_ dnia: 16 August 2008 - 12:01
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl