Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Zainteresowa³em siê radioastronomi±, ale nie wiem jak zbudowaæ radioteleskop... szuka³em ju¿ troche i nie za wiele znalaz³em :( czy znacie jakie¶ dobre strony z prosto wyja¶non±, krok po kroku budow± takiej wielgasnej anteny do s³uchania gwiazd??
Opis budowy radioteleskopu byl w kilku starych numerach "Vademecum milosnika astronomii". Aktualnie ich szukam :)
mam nadziejê ¿e znajdziesz bo nie mam ¿adnego numeru tego czasopisma :?
mam nadziejê ¿e znajdziesz bo nie mam ¿adnego numeru tego czasopisma :? Archiwalne numery Vademecum mo¿na ca³y czasz zamówiæ. www.vademecum.astronomia.pl
A tak z w³asnej ciekawo¶ci. Czy ciê¿ko jest zbudowac taki radioteleskop?
tak, tylko trzeba wiedziec który zamówiæ :D
PS. z tego co wiem bardzo trudne to to chyba nie jest, ale trzeba troche pokombinowaæ :D
Archiwalne numery Vademecum mo¿na ca³y czasz zamówiæ. www.vademecum.astronomia.pl Tak, tylko, ze akurat tych numerow chyba sie juz nie da tam kupic (kiedys ktos chcial je kupic odemnie, ale nie sprzedalem :)).
Archiwalne numery Vademecum mo¿na ca³y czasz zamówiæ. www.vademecum.astronomia.pl Tak, tylko, ze akurat tych numerow chyba sie juz nie da tam kupic (kiedys ktos chcial je kupic odemnie, ale nie sprzedalem :)). Mog³e¶ sprzedaæ kserokopie 8)
Ziom skleci³ antenê z rurek oraz siatki metalowej (no nie takiej co siê do p³otów daje...), postawi³ wszystko na wie¿y przejechanej przez traktor (kupi³ j± z grosze) i dzia³a. Kiedy¶ na Discovery by³a o nim reklama :D
Tak, tylko, ze akurat tych numerow chyba sie juz nie da tam kupic (kiedys ktos chcial je kupic odemnie, ale nie sprzedalem :)). Mog³e¶ sprzedaæ kserokopie 8) Ale on chcial oryginal :)
[ Add: Sro Mar 24, 2004 11:29 ]
Artykuly nt. budowy radioteleskopu byly w VMA 3-4/92, 3/96, 2/01.
dziêki :D zaraz co¶ poszukam :D
[ Add: Sro Mar 24, 2004 18:51 ]
no niestety niegdzie tego nie znalaz³em, nie znacie jaki¶ dobrych stron o takiej tematyce??
Kiedy¶ na stronce Gwiazdy ¶wiec± Noc± by³ schemacik radioteleskopu...
mo¿e trzeba bêdzie u¿yæ skanera czêstotliwo¶ci...ale te cudeñka kosztuj±...khe,khe,khe...
zerknij na
http://www.pro-fit.pl/home.html
zobacze tam, ale byæ mo¿e bêdê mia³ opis budowy radioteleskopu z 3/96 numeru VMA :D
Zobacz tu: www.tk.pl/astro/radtelam/index.htm
dziêki, jest troche tych stron :D
Mogê odstpiæ gratis paraboliczny talerz z anteny satelitarnej o ¶rednicy chyba ponad 60 cm tylko po kosztach wysy³ki lub jeszcze lepiej z odbiorem osobistym z Krakowa, sorki ze nie w Jarmarku ale to troche na temat i za darmo!!! 8)
czy ktos wie jakie bylyby koszta radioteleskopu wedlug strony Andrzeja Kusa (tej podawanej przez kogos wczesniej) ?? do niego oczywiscie tez napisalem ale tu zawsze szybciej odpowiadaja :)
pozdrawiam...
Sprawa nie jest a¿ tak skomplikowana jak siê wydaje, najprostszy radioteleskop to odbiornik telewizyjny wspó³pracuj±cy z dobr± anten± telewizyjn± i wzmacniaczem antenowym. Trzeba siê tylko dobraæ do sygna³u wizji (np przez z³±cze EURO) i pod³±czyæ w to miejsce np. miliwoltomierz przez filtr wyg³adzaj±cy szumy. Taka jest idea przedstawiana w Gwiazdy ¶wiec± Noc± - swoj± drog± szkoda, ¿e program ten umar³.
Pozdrawiam
Marek
Sprawa nie jest taka prosta :roll: widzia³em kiedy¶ kilka schematów prostych radioteleskopów i wszystko utknê³o na filtrach i cewkach.
Taka jest idea przedstawiana w Gwiazdy ¶wiec± Noc± - swoj± drog± szkoda, ¿e program ten umar³.
Marek Wielu ma odmienne zdanie, pewnie ze wzglêdu na braci U.
Co do braci U to nie bêdê siê wypowiada³, choæ na tym forum daje siê odczuæ ³agodnie mówi±c niechêæ do nich. Osobi¶cie wolê ofertê Janusza P³eszki - parê lat temy mia³em przyjemno¶æ porozmawiaæ z nim telefonicznie i odnios³em bardzo pozytywne wra¿enie.
Co do radioteleskopu.
Cewki i filtry zawiera ju¿ sam odbiornik TV. Dlaczego trzeba dobraæ siê do sygna³u wizji?
Bo ta czê¶æ telewizora odbiera sygna³ modulowany amplitudowo a pasmo odbioru wizyjnego ma szeroko¶æ ok. 6 MHz, co jest tu do¶æ korzystne, bowiem "si³a" sygna³u szumowego zale¿y proporcjonalnie od szeroko¶ci odbieranego pasma. Odbiór wielokana³owy czy analizê czêstotliwo¶ciow± amatorzy radioastronomii musz± raczej sobie odpu¶ciæ.
Kiedy¶ ima³em siê troszkê krótkofalarstwa (tego odbiorczego). Znane s± tam odbiorniki radiowe homodynowe tzn. z bezpo¶redni± przemian± czêstotliwo¶ci. W krótkofalarstwie ich wad± jest odbiór sygna³ów lustrzanych - tu móg³by on byæ zalet± bowiem powoduje dwukrotne zwiêkszenie pasma odbieranego - filtr dolnoprzepustowy o pa¶mie np. 5 MHz pozwala³by odbieraæ pasmo 10 MHz. Nie wiem czy sam siê kiedy¶ nie pokuszê o takie eksperymenty.
Ciekaw jestem zdania kolegów o wiêkszej praktyce krótkofalarsko - radiowej.
Pozdrawiam
Marek
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl