Obstrukcja centralna w Newtone'ach jak ja zmniejszyc 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Ostatnio moda na swiatlosilne lustra . Ich cena i jakosc juz jest zadawalajaca . Niestety takie lustra wymagaja duzych lusterek wtornych i tym samym robia cien na lustrze .
W klasycznym rozwiazaniu ognisko jest ok 10 cm od brzegu tuby . Wynika to z konstrukcji wyciagu . Tak z 3 cm od brzegu jego korpusu jak jest ognisko to okulary ostrza w calym zakresie .
Aby zmniejszyc wymiar lusterka wtornego wyciag musialby byc " plytki czy niski" Lecz wtedy latwiej o wieksze luzy i zakres regulacji moze byc za maly . tak sie zastanawiam czy warto pobawic sie w wyciag " teleskopowy " z 2czy 3 tuleje wysuwajace sie czy wykrecajace wzajemnie . W moim przypadku moglbym zamiast 9 cm lusterka miec 6 cm jakby ognisko bylo ok 1 cm za tuba . Choc takie ekstremalne rozwiazanie wylancza mozliwosc stosowania aparatu fotograficznego do zdjec w ognisku . Ile cm na zewnatrz musi byc ognisko aby jakbym kiedys mial jakas cyfrowa lustranke mozna bylo robic zdjecia w ognisku?



Kiedy¶ czyta³em o podobnym pomy¶le w Vademecum Mi³o¶nika Astronomii-chyba autorstwa Lemarca ale rêki sobie uci±æ nie dam - pamiêta to kto¶?

Jest jeszcze inna metoda na zmniejszenie lusterka wtornego . Generalnie im blizej ogniska tym mniejszej srednicy musi byc . Jakby dac lusterko z 15 cm od ogniska to 3-4 cm byloby dobre . Jest tylko problem , ognisko "mamy" na lustrze i wyciag przyslanialby min 10 cm lustra .
Odbita od lusterka wiazka jest zbiezna do ogniska i jakby zmniejszyc jej zbieznosc barlowem to ognisko wyjdzie poza tube . Przy parabolizowanym lustrze taki barlow nie musialby korygowac aberacji sferycznej . Najlepiej pasowal by jakis korektor komy z malym mnoznikiem powiekszenia ,
To takie moje przemyslenia . Pewnie i tak kupie jakies plaskie lusterko z 10 cm . :Beer:
Do tego warto by tak lusterko montowac aby latwo je wybudowac z pajakiem . To na przyszlosc w razie robienia zdjec w ognisku glownym . kamera foto da mniejsza obstrukcje niz lustro 10 cm
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 14 January 2006 - 13:24
To po co takie kombinacje. Lepiej od razu zrobiæ d³ug± ogniskow± lustra g³ównego i monstrualny tubus.
Chyba po to robi siê krótkie ogniskowe i du¿e lusterka wtórne ¿eby przy du¿ych lustrach nie staæ na dwumetrowej drabinie. Korektor komy jest po¿±dany dla likwidacji komy a nie zmniejszenia wymiarów lusterka wtórnego. Zreszt± nadal nie wiadomo który jest dobry a wyboru zbytniego nie ma. Obstrukcja i tak bêdzie, równie¿ od paj±ka i czy ona ma 5% czy 10% to nie ma ¿adnej ró¿nicy w obrazie. Niektóre maksutowy maj± du¿e obstrukcje, ponad 10% i nikt siê tym nie przejmuje. Jak komu zale¿y wy³±cznie na super obrazach planet to niech inwestuje w ma³y APO a nie w 47 cm reflektor. Nie ma uniwersalnych sprzêtów.



W takim reflektorze mo¿esz do planet zastosowaæ przys³onê jak na obrazku. Nie bêdzie wtedy obstrukcji od lusterka ani paj±ka. ¦wiat³osi³ê nale¿y przeliczyæ obliczj±c zastêpcz± ¶rednicê dla ko³a o sumarycznej powierzchni trzech otworów. Obstrukcja od ugiêcia ¶wiat³a na krawêdziach i tak bêdzie, poniewa¿ ¶wiat³o ugina siê na ka¿dej krawêdzi, w tym wypadku na krawêdziach otworów. Tak samo jest w obiektywach soczewkowych z powodu ugiêcia na oprawie obiektywu. Jest tym mniejsza im krótsza jest krawêd¼ w stosunku do powierzchni, czyli najmniejsza jest dla ko³a, tak jak w obiektywach soczewkowych. Lepiej by by³o gdyby tak± przes³onê daæ bezpo¶rednio na lustro bo zaburzenie jest tym wiêksze im dalej jest krawêd¼ od wlotu. Na ile to jednak przek³ada siê w praktycznych obserwacjach to trudno mi powiedzieæ. Pewnie wiêkszy ujemny wp³yw ma badziewiasty w naszych warunkach seeing. Generalnie nie przejmowa³bym siê wielko¶ci± lusterka w newtonach. Lepiej te¿ mieæ nieco wiêksze lusterko ni¿ za ma³e, poniewa¿ p³askie lusterka maj± du¿o wiêksze wady przy brzegach i ma to wiêkszy wp³yw na obrazy ni¿ obstrukcja od niego. Najlepiej by³oby przys³oniæ p³askie lusterko i odci±æ 2-3 mm brzegowej czê¶ci. Za³±czone miniaturki
    l l

Aby uzyskac obraz jak z APO w Newtonie to otwór musi byæ tylko i wy³±cznie JEDEN, nie trzy czy cztery, i ten otwór musi byc idealnie okr±g³y i le¿eæ w taki miejscu aby nic go nie przes³ania³o, np tak jak astrodziadek narysowa³. Ale powtarzam - tylko jeden. Rzecz jasna, perfekcyjny dyfrakcyjny obraz bêdzie tylko na osi, bo poza osi± bêdzie koma, któr± taki otwór zmniejsza bardzo niewiele.
Np z 40 cm Dobsona, z 10cm lusterkiem wtórnym mamy 15 cm wolnej apertury, i dawaj±c tak± diafragmê na osi optycznej uzyskamy obraz taki jak z 15cm APO B)
Ten post by³ edytowany przez NGC7841 dnia: 14 January 2006 - 15:26
powinni¶cie dostaæ order z kartofla! wymy¶lili¶cie offaxis :lol: :ha:

sam sobie przypnij order z kartofla, dobrze bi ci w nim by³o

Wszelkie pomysly w zakresie tematu mile widziane . :Beer:

Hey McArti !! Nic nowego broñ Bo¿e nie wymy¶li³em, tylko piszê jak jest. Bo te trzy otworki troszkê s± jednak myl±ce ...


Jak komu zale¿y wy³±cznie na super obrazach planet to niech inwestuje w ma³y APO a nie w 47 cm reflektor. Nie ma uniwersalnych sprzêtów.

No je¶li mówimy o fotogrfowaniu planet to APO nie ma szans z lustrem. Ogólnie zdjêcia planet z niedu¿ych APO s± wogóle poza klasyfikacj± w porównaniu z lustrzanymi katadioptrykami.
Te zdjêcia planet wykonane APO, które spotka³em w sieci, dowodz±, ¿e APO nie nadaj± siê do fotgrafowania planet.

Co do wizuala to nie w±tpiê, ¿e obraz z APO bêdzie lepszy ni¿ z lustra o tej samej czy nawet trochê wiêkszej ¶rednicy. O ile wiêkszej zale¿y g³ównie od centralnego ekranowania.

Wiadomo, ¿e jeden otwór jest lepszy ni¿ trzy, ale znacznie spada jasno¶æ, która te¿ ma znaczenie w rozró¿nianiu szczegu³ów. Dla planet nie bêdzie ¿adnej komy, poniewa¿ ich ¶rednice s± minimalne. Promienie odbite od brzegowych partii lustra dalej s± przyosiowe je¶li obserwujemy ma³e pole. Dla planet jest to zwykle ok. 1/4 stopnia, albo mniej. Zamiast krytykowaæ lepiej podbudowaæ kolegê do zrobienia 47 cm newtona. Da siê co¶ takiego zrobiæ przy odpowiedniej cierpliwo¶ci i przeznaczeniu na ten cel sporo czasu i niestety kasy te¿. Odno¶nie monta¿u to w³a¶ciwy jest monta¿ taurusopodobny.

Jasno¶æ tu zabardzo nie ma znaczenia, gdy¿ wszystkie szczegó³y na powierzchni planet s± wystarczaj±co jasne ¿eby ogl±daæ je przez ma³e apertury. Tutaj ma znaczenie tylko rozdzielczo¶æ i kontrast, a poniewa¿ rozdzielczo¶æ zwykle jest ograniczona przez seeing to kontrast pozostaje spraw± kluczow±, a najwiêkszy on jest w³a¶nie dla obiektywu o kszta³cie ko³a (tylko jednego !!) bez ¿adnej obstrukcji.
Ten post by³ edytowany przez NGC7841 dnia: 14 January 2006 - 19:12
A gdzie jest matryca z tego blanku 470 mm ? Na czym¶ chyba to by³o szlifowane ?

Podczas domowych porzadkow u poprzedniego jej wlasciciela zostala przypadkowo wyrzucona do smieci .
Mam troche mniejsza plyte na matryce ale szkoda bylo mi niszczyc sfere plyty .
Ale bede musial z tej plyty zrobic matryce albo z betonowej z kawalkami szkla .
W sumie najpewnej natne rowki / kostki / na posiadanej plycie na matryce aby lzej chodzila . ma ok 42 cm srednicy i 3 cm grubosci . Troche niewygodne bedzie szlifowanie i chyba podkleje aby byla wyzsza klejem do plytek mrozoodpornym - jest elastyczny .
Z poczatku myslalem o jakims odlewie i tylko nim zeszlifowac rowno calosc . Ale po dyskusjach juz wiem ,ze musialbym cos pod ten odlew podkleic - kwadraciki szkla i tak czy siak doszlifowac calosc do siebie . Dlatego szybciej bedzie mi zrobic nowa matryce . Tylko jest malawa i cienka , trudno bedzie z jej mocowaniem i szlifowaniem na niej plyty o 5 cm grubosci .

Jestem podobnego zdania co Mizar. Do planet potrzeba rozdzielczo¶ci, czyli duzej ¶rednicy oraz d³ugiej ogniskowej (co równie¿ przek³ada siê na kontrast). I mamy w efekcie katadioptryk.
Zbig, je¶li robisz sprzêt ogólnego zastosowania (mówisz o ew pó¼niejszej fotografii) wydaje mi siê ¿e nie trzeba siê przejmowaæ specjalnie tym ¿e lusterko troche zas³ania.

Dobry wieczór
co do lusterka to trudno bêdzie co¶ zmieniæ, jedynie owalne wchodzi w grê.
Musisz siê z tym pogodziæ.
Co do kontrastu, to sprawa siê ma dwojako;
1. masowo produkowane Newtony nie maj± diafragm i przez to s± gorsze ale tañsze
2. dobrze zbudowany Newton posiada diafragmy i ma lepszy kontrast i brak komy
3. o tych problemach du¿o jest napisane na stronie Janusza Wilanda, a w swoim programie
obliczeniowym jest mo¿liwo¶æ wyliczenia potrzebnych danych
Generalnie tubus powinien mieæ wiêksz± ¶rednicê, a nie tak±, ¿e ledwo lustro wsadziæ mo¿na.
Dobrym choæ odmiennym przyk³adem s± refraktory, które te¿ posiadaj± kilka diafragm.
Dziadek

Brak komy maj± tylko te Newtony, których lustro g³ówne jest sferyczne. Natomiast z t± szersz± tub± to te¿ trzeba i¶æ na pewnego rodzaju kompromis, gdy¿ im szersza jest tuba tym ognisko wypadnie dalej od osi optycznej wiêc lusterko wtórne bêdzie musia³o byc wiêksza :(

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl