Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Wczoraj wieczorem spotkali¶my siê u Piotra Zas³ony, wraz z Leszkiem Jêdrzejewskim. Pogoda zapowiada³a siê nie najgorzej, ale naszym celem by³o przeprowadzenie testów prowadzenia. Ta³ zosta³ postawiony na monta¿u soligora z prowadzeniem Leszka. Nadmieniam, ¿e pó³noc ustawili¶my na oko. Ksiê¿yc ucieka³ nieco w dó³ i trzeba go by³o podkrêcaæ rêcznie. Natomiast Jowisz przez kilkana¶cie minut znajdowa³ siê w centrum pola widzenia. Silniki pracuj± cichutko, pilot bez zarzutów - 8 programów.
Sprawdzali¶my te¿ prowadzenie i system go to, jaki Leszek przygotowa³ dla PiotraZ. Pó³noc te¿ na oko. Efekt bardzo dobry, system go to namierza³ obiekty na niebie z dok³adno¶ci± bodaj¿e do kilkunastu minut (a mo¿e (kilku?). Leszkowi uda³o siê osi±gn±æ ustawienia niemal¿e identyczne jak w Starry Night.
Potem zwijali¶my sprzêt bo zanosi³o siê na deszcz, a ja jak wk³ada³em rurê do samochodu to dr¿a³em, ¿eby jaki¶ snajper mnie nie ustrzeli³, bo akurat Kwachu z kolegami przeje¿dza³ ulic± kilkana¶cie metrów ode mnie.
Czyli dzia³a wszystko okay. To super! Leszek siê spisa³ ;)
Jak najbardziej ale to maksymali¶ci z Piotrem i d±¿± do nadzwyczajnej (jak dla mnie) dok³adno¶ci.
dok³adno¶æ i ordnung musi byæ!
jak bêdzie dok³adne prowadzenie i derotator pola to zdaje mi siê, ¿e Piotr bêdzie robi³ ¶wietne foty ma³ych deepków i wszystkim poka¿e... bo kto ma tak± armatê z prowadzeniem? Obserwatoria chyba...
Dla porz±dku podam kilka danych dotycz±cych testowanego napêdu. Jest to typowy monta¿ Soligora, na którym zamocowali¶my refraktor TAL 100mm Oskara. Monta¿ teleskopu na tym monta¿u jest do¶æ prosty i nie wymaga w³a¶ciwie ¿adnych przeróbek. Wystarczy tylko wkrêciæ w monta¿ dwie oryginalne obejmy z teleskopu TAL.
Sam monta¿ wyposa¿ony zosta³ w dwa silniki w obu osiach. Silniki mocowane s± na dorobionych wspornikach, które zamocowane s± na monta¿u w taki sposób, ¿e nie wymagana jest ¿adna przeróbka monta¿u !.
Jedyna ingerencja w monta¿ polega na dobraniu podk³adek w przek³adniach ¶limakowych aby zminimalizowaæ w nich luz.
Przek³adnie mnonta¿u Soligora s± typu ¶limakowego: przek³adnia g³ównej osi (RA) ma 144 zêby a przek³adnia wysoko¶ci (Dec) ma 120 zêbów.
Silniki po³±czone s± z osiami ¶limacznic za pomoc± przek³adni paskowych ale niestety prze³o¿enia tych przek³adni ró¿ni± siê ze wzglêdu na dostêpne miejsce na ko³a pasowe. Przek³adnia pasowa dla osi Ra ma warto¶æ ok. 6 co daje wypadkowe prze³o¿nie w tej osi ok. 861 razy, dla osi Dec przek³adnia pasowa ma warto¶æ ok. 4.25 a wypadkowa przek³adnia mechaniczna wynosi ok. 510. W obu osiach silniki steruj±ce dzia³aj± z mikrokrokiem 1/1600 co powoduje, ¿e wypadkowa przek³adnia w osi Ra ma minimalny krok sterowania rzêdu 1 sek ³uku. W osi Dec jest to warto¶æ ok. 1,5 sek. ³uku. Przek³adnie dzia³aj± bardzo cicho, nawet na prêdko¶ci 100 razy wiêkszej od prêdko¶ci ¶ledzenia. Sterowniki monta¿u dzia³aj± z Astropilotem zaprogramowanym dla prze³o¿enia wypadkowego w osi Ra.
Testowali¶my monta¿ do¶æ krótko z polem widzenia ok. 1 stopnia obserwuj±c przez ok. godzinê Ksiê¿yc i przez nieco krótszy czas Jowisza. Monta¿ zosta³ zorientowany 'na oko' bo nie by³o widocznych ¿adnych obiektów na niebie poza Ksiê¿ycem i Jowiszem. Nie by³o wiêc ¿adnej procedury ustawiania teleskopu. Wzglêdem pó³nocy ustawili¶my monta¿ na kompas a w poziomie 'na oko'. Ksiê¿yc obserwowany by³ z ustawion± na pilocie prêdko¶ci± 'lunarn±' i wykazywa³ dryft w okularze w osi Dec. Prowadzenie w osi Ra by³o w czasie obserwacji bez zarzutu. Poniewa¿ napêd ma sterowanie w obu osiach od czasu do czasu 'podsuwali¶my' w okularze Ksiê¿yc kalwiszami góra-dó³.
Nastêpnie przestawili¶my teleskop na Jowisza i obserwowali¶my go do koñca mo¿liwo¶ci obserwacyjnych (chmury zgêstnia³y na tyle, ¿e znikn±³ i Ksiê¿yc). Pilot przestawiony zosta³ na program 'gwiazdowy' i trzyma³ Jowisza w ¶rodku pola widzenia do koñca obserwacji bez widocznego dryftu. W miêdzyczasie poprawili¶my chyba bezwiednie ustawienie monta¿u przez zwi±zanie nóg statywu pomiêdzy sob± sznurkiem (testowany monta¿ nie ma niestety wewnêtrznej tacki usztywniaj±cej statyw).
Testy s± dopiero rozpoczête. Nie by³o czasu i mo¿liwo¶ci aby testowaæ monta¿ w dok³adnym ustawieniu wzglêdem osi ¶wiata i przy wy¿szych powiêkszeniach gdzie mo¿na by³oby zaobserwowaæ p³ynno¶æ sterowania. W ka¿dym razie Oskar jest pod wra¿eniem, ale jak siê ma monta¿ bez napêdu to ka¿dy samobie¿ny jest lepszy.
Ca³a ta sprawa by³a mo¿liwa dziêki uprzejmo¶ci Janusza P³eszki, który wypo¿yczy³ mi monta¿ do prób i jest na tyle cierpliwy, ¿e wytrzyma³ a¿ do dzi¶. Mam te¿ nadziejê Januszu, ¿e dasz mi jeszcze trochê czasu i pozwolisz nam jeszcze na dok³adniejsze testy bo przez pogodê nie uda³o siê nam zrobiæ tego skutecznie. Chcia³bym te¿ przetestowaæ z tym monta¿em mój program do sterowania goto dla monta¿u paralaktycznego. Testujemy ci±gle monta¿ dobsona Piotra i jeste¶my ju¿ chyba ma dobrej drodze bo nareszcie mamy ¶wietn± zgodno¶æ wskazañ wspó³rzêdnych w programie z parametrami obiektów jakie podaje Starry Night. Do¶æ dobrze dzia³a te¿ ¶ledzenie dla sporej grupy obiektów. W³a¶nie dorabiam w programie opcjê dla wspó³pracy z monta¿em paralaktycznym a poniewa¿ ten sposób sterowania jest znacznie prostszy ni¿ dla monta¿u dobsona to efektu jestem do¶æ pewny.
Przepraszam za d³ugo¶æ opisu ale my¶lê, ¿e uzupe³nienie emocjonalnej relacji Oskara gar¶ci± szczegó³ów wydaje siê byæ na miejscu.
L.J.
Je¶li chodzi o optymizm Bartolo w sprawie zdjêæ deep monta¿u Piotra to sprawa nie jest jednoznaczna. Ze wzglêdów konstrukcyjnych krok sterowania dla tego monta¿u wynosi ok. 5.5 sek. ³uku. Jest to wystarczaj±co dla obserwacji wizualnych i dla du¿ych pól widzenia ale niestety do¶æ du¿o jak dla CCD i na pewno nie jest wystarczaj±ce dla na¶wietleñ w d³u¿szym czasie. Nie wykluczone, ¿e co¶ wyjdzie ze sk³adania zdjêæ o krótkim czasie na¶wietlania. W tym celu bêdê poprawia³ sterowanie w programie w kierunku bardziej równomiernego prowadzenia nawet przy kroku rzêdu 5 sek. ³uku. Mo¿e te¿ zwiêkszymy przek³adniê aby efektywny krok obni¿yæ do poziomu ok. 1 sek.
L.J.
Mo¿e rzeczywi¶cie nieco emocjonalnie napisa³em, ale jestem po protu pod wra¿eniem tego co zrobi³ Leszek! Chcia³bym mieæ te silniki i program by Leszek Jed. I tyle. Na mechanice to siê nie znam wiêc po prostu opisa³em swoje wra¿enia. Dzisiaj patrzy³em na Jowisza i jak musia³em go stale poprawiaæ to rozmarzy³em siê na temat tego prowadzenia. Co ja biedny humanista mogê powiedzieæ o sekundach, krokach i tym podobnych ¶limacznicach ;) ? Extra to prowadzenie jest i tyle.
Zapomnieli¶cie napisaæ ¿e gwiazdy do testów : Arktur i Regulus by³y widoczne w teleskopie przy ciê¿kich chmurach kiedy go³ym okiem nie widzieli¶my prawie ksiê¿yca :D . Tylko dziêki sterowaniu z kompa mogli¶my te gwiazki zobaczyæ .Ten najnowszy soft Leszka wydaje siê byæ bliski oczekiwañ ale przekonam siê dopiero przy choæby minimalnej pogodzie . Do testów wystarcz± trzy -cztery gwiazki widoczne na niebie . Natomiast paralaktyk Soligora z tub± Oskara i napêdem Leszka trzyma³ Jupa idealnie . Szkoda ¿e tak ma³e zainteresowanie jest tymi nowatorskimi projektami Leszka . To jest na miarê rozwi±zañ ¶wiatowych , nie tylko Polskich . Pozdrawiam .
Piotrek, jest zainteresowanie wynalazkami Leszka . Ja tylko czekam, a¿ siê spotkamy i chêtnie porozmawiam na temat EQ6 i Go To do niego ;) Uwa¿nie czytam wszystkie opisy udoskonaleñ i w³asnych opracowañ Leszka.
A ja ju¿ polerujê metal w tym miejscu monta¿u, gdzie zostanie zamontowany w przysz³o¶ci tzw. System Jêdrzejewskiego.
Leszku spoko, monta¿ mo¿esz spokojnie trzymaæ w celach rozwojowo-dydaktycznych do koñca wakacji a potem zobaczymy co z nim postanowiê ;D
Dzia³aj dla dobra Mi³o¶niczej Braci i cieszê siê ¿e choæ tak mogê pomóc w tej wa¿nej dla nas sprawie !!!
Robi Pan takie cudo na zamówienie? Je¶li tak to jaka cena?
Szkoda ¿e tak ma³e zainteresowanie jest tymi nowatorskimi projektami Leszka My¶lê, ¿e wcale nie jest ma³e zainteresowanie. Niech tylko Pan Leszek rzuci has³o "Komu bo ide do domu?", to zobaczycie...
Witam !
Je¶li chodzi o system napêdu do Soligora to prawdopodobnie napiszê co¶ o tym wkrótce na swojej stronie www.lx-net.prv.pl. Na pewno znajd± siê tam rysunki mechaniki uk³adu. System sterowania napêdem to Astropilot (patrz strona www.lx-net.prv.pl/ap1.htm ) po³±czony z dwoma sterownikami silników krokowych oraz oprogramowanie goto. AstroPilot pozwala na autonomiczn± kontrolê ruchu w obu osiach (z krokiem 0.9" w osi Ra i 1.6" w osi Dec) oraz prowadzenie automatyczne wybranego obiektu. Dodatkowo, przerobi³em wczoraj oprogramowanie testowane w³a¶nie z dobsonem Piotra na dzia³anie z napêdem paralaktycznym. 'Na sucho' dzia³a ale ze wzglêdu na pogodê nie wiem kiedy bêdê móg³ sprawdziæ pracê programu dla tego prowadzenia praktycznie.
L.J.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl