PALM w astro hobby 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Niedawno naby³em takie ma³ego czarnego palmtopa PALM IIIxe. Jest to ju¿ model wys³u¿ony i do¶æ archaiczny z punktu widzenia dostêpnych obecnie na rynku urz±dzeñ tego typu. Jednak do astro nie potrzebny jest 400Mhz palm z kolorowym wy¶wietlaczem za 2000 z³. Wystarczy 16 MHz PALM z systemem operacyjnym PALM OS 3.5 lub wy¿szym za 280 z³ lub u¿ywany jeszcze taniej !!!. Szperaj±c po sieci znalaz³em kilka ciekawych programów astronomicznych, które z mi³ym zdziwieniem sprawdzi³em ju¿ w terenie. Fajnie jest trzymaæ ma³e niebo w jednej rêce, maj±c du¿e niebo nad g³ow±. Z programów dostêpnych na system operacyjny PALM OS dostêpnych jest kilka aplikacji typu planetarium.

Np. Planetarium 2.x http://www.aho.ch/pilotplanets/
·All planets, sun and moon
·1600 or 9000 stars (can be determined at installation) To jest do ok 6 mag.
·88 constellations
·Deep sky objects data base expandable. (Data sets available for 110 Messier objects and 110 Caldwell objects, 280 double stars, 400 Herschel objects and over 1000 additional deep sky objects)
·Comets and asteroids (data base expandable)

Program ten wspó³pracuje z popularnymi zachodnimi teleskopami (nie wiem w jakim celu, pewnie goto)

Jest tez planetarium PLAYADS, którego bazy maj± gwiazdy do 9.5 Mag. Z ciekawszych warto poleciæ jeszcze 2SKY http://in2space.com/ .

Jest te¿ du¿o programików pokazuj±cych fazy ksiê¿yca, ustawienia planet i ich ksiê¿yców. Oraz pozwalaj±cych na sporz±dzanie astro notatek. Jednym s³owem co¶ ciekawego i przydatnego. Dla tych co chc± poznaæ niebo (przypadek autor J), palm mieszcz±cy siê w kieszeni jest ciekawym urz±dzonkiem. Do tego palm mo¿e s³uzyæ jako rozbudowany kalkulator, jako konsola do gier. S± te¿ programy biurowe kompatybilne z MS Office, oraz wiele innych, które mo¿na pobraæ z sieci. Mój palm IIIxe ma 8mb pamiêci, a programiki zajmuj± od kilku kilobajtów do jednego mega, najczê¶ciej 100, 200 kb, czyli nie du¿o. Palm ma pod¶wietlanie, które ciekawie dzia³a w nocy nie powoduj±c o¶lepienia uzytkownika !!! Mowa tu o moim tanim modelu z dotykowym ekranem o 16-u odcieniach szaro¶ci. Modele dro¿sze z kolorowymi wy¶wietlaczami, dzia³aj± tak jak kolorowe wy¶wietlacze telefonu komórkowego, czyli trochê ¶wiec±.

Oprócz palmtopów opartych na systemie PALM OS, z popularnych s± jeszcze POCET PC, ale nie wiem za du¿o na ich temat z wyj±tkiem tego, ¿e do¶æ drogie, podobnie jak nowe modele palmów z PALM OS.

Ja kupuj±c palma kierowa³em siê przelicznikiem cena a mo¿liwo¶ci. Dlatego zdecydowa³em siê na starszy model Palm IIIxe, który ju¿ nie jest produkowany, a stany magazynowe siê kurcz±. I stwierdzam, ¿e wszystkie programy do astro dzia³aj± na tym sprzêcie i nie wymagaj± nowszego systemu PALM OS np.5.0 lub te¿ szybszego procesora (chocia¿ gdyby zasz³a taka potrzeba istnieje overlocking).

Ja kupi³em swojego palma wysy³kowo, po do¶æ konkurencyjnej cenie.. Nie wiem, czy podaæ tu adres tego sklepu wysy³kowego, by nie byæ pos±dzonym o rekame, ale podam chocia¿by w celach pogl±dowych http://www.store.prv.pl/ i zak³adka sklep.

To tyle, jak by kto¶ chcia³ wiedzieæ co¶ wiêcej lub potrzebowa³ jakiego¶ softu na palma to proszê pisaæ !

Pozdrawiam



tu masz wiecej softu

http://www.seds.org/...rosoftware.html

tez mam Palma :)

od tej stronki zaczyna³em moja przygodê z palmem :D i sprawdza³em te programiki na emulatorze palma na PC.

Emulator palma jest dostêpny na stronce http://www.palmos.co...tools/emulator/ jako Emulator Application 3.5 for Windows http://www.palmos.co...mulator-win.zip. Do tego trzeba mieæ jeszcze ROMy z systemem operacyjnym palma np. rom od palma Vx http://lisas.de/~dav...load/palmVx.rom (to mo¿e byæ niemieckojezyczny rom), lub tu dostepne wszystkie modele z romami http://www.palm-br.com.br/emulador.asp np. http://www.palm-br.c...351-en-m100.zip (nie wiem, czy to jest legalne :D)

pozdro

No nie za bardzo to legalne :lol:



Tu s± emulatory palmów co nie potrzebuj± romów:

http://its.med.yale....a/virtual_palm/

Przeglad programow do palmtopow jest tutaj:
http://news.astronet.pl/news.cgi?3351
http://news.astronet.pl/news.cgi?3358
http://news.astronet.pl/news.cgi?3344

Hej!
Ja w³a¶nie szukam palma dla siebie. TUR ostatnio pokazywa³ mi swój oparty o system WinCE, prezentowa³ siê piêknie.Jest to jaka¶ alternatywa dla laptopa w terenie. Ja jednak obstawa³bym przy OS. Przemawia za nim olbrzymaia masa programów shareware. Zaczynam chorowaæ na Tungsten T.
Je¶li kto¶ go ma to proszê napisaæ czy sprawdza siê w astronomii.

Ja jako skromny uzytkownik Fujitsu Siemens Pocket Loox 600 polecam wlasnie sprzet oparty o system PocketPC, sam uzywam programu Pocket Universe 2000 podczas obserwacji przez lornetke, a zeby bylo ciekawiej program The Sky ma mozliwosc sterowania teleskopem.

Ostatnio wraz z Paw³em £añcuckim testowali¶my w terenie sterowanie teleskopem EQ6 z The Sky w IPAQu. Pocket PC by³ pod³±czony w protokole LX200 do systemu Mela Bartelsa w wykonaniu PTL. Ca³o¶æ dzia³a miodzio. Polecam.

Pawe³

W³a¶nie problem tkwi w sysytemie. Jestem zdecydowany na OS ale powstaje coraz wiêcej softu dla CE. Dla OS mam palmgear.com.
Je¶li macie fajn± stronê o programach dla Palm WinCE to proszê o podanie.

Trochê czasu minê³o a tu na PalmOS wyrastaj± nowe wersje softu do astro.
Napali³em siê na planetarium Astromist ver. 1.4 http://www.astromist.com/ który ma 33k gwiazd i 12.4k objektów w bazach. Niestety nie moge go wgraæ do palma. Mój PALM IIIxe bez problemu uci±gnie ten program(ver. 1.3 bez problemu), tylko mam problem z samym wgrywaniem przez stacje dokuj±c± na RS232, zawiesza mi siê przy wgrywaniu bazy z gwiazdami :Cry:

I tu moja pro¶ba do posiadaczy palmów z PalmOS, czy mo¿ecie to sprawdziæ na swoich maszynach i napisaæ czy te¿ macie problemy!

Ostatnio dorwa³em najnowsz± wersje programu 2Sky ver. 2.7.4 z bazami do 7mag i jest ca³kiem OK, przyda³y by siê bazy do 8mag i 9.5mag, które 2Sky sprzedaje osobno, a w sieci na ¿adnym P2P "freeware" nie mo¿na ich znale¼æ 8)

Ja zdecydowalem sie na Win CE poniewaz programy inne niz TheSky PE nie kontroluja mojecgo nowego montazu EM200.

Z TheSky PE rzeczywiscie zabawa jest miodzio - ustawiam synchronizacje na jedna gwiazde a potem praktycznie kazdy obiekt laduje w polu widzenia. Program na iPAQu jest znacznie czytelniejszy i wygodniejszy niz wszystkie kontrolery typu Autostar czy LX200. Jedyny problem na mrozie - przy -15C moj iPAQ odmowil posluszenstwa po okolo 4 godzinach. Wystarczylo go jednak nieco podladowac zeby wrocil do siebie. Docelowo planuje wiec jakas opcje ze stalym zasilaniem.

Na ekranie instaluje nakladke z ciemnej czerwonej folii i zmniejszam jasnosc podswietlenia w ustawieniach - calosc swieci lekko na czerwono i nie oslepia w nocy. Poza tym iPAQ sam wygasza odswietlanie wyswietlacza po ustalonym czasie - okolo 60s.

Pozdrawiam,

Pawel

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl