P/2003 K2 (Christensen) 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam! Jak zapewne kilka osób wie w niedalekiej przysz³o¶ci bowiem 9 stycznia 2009 roku przez punkt peryhelium powinna przej¶æ okresowa kometa K2 (Christensen) osi±gaj±c przy tym jasno¶æ ok. 10 mag.

Na stronie Seiichi Yoshidy podaj± ¿e kometa nie zosta³a zaobserwowana. I nie by³oby tego tematu gdyby nie fakt ¿e ostatnio na zdjêciach z sondy SECCHI Alan Watson z Australii odkry³ ma³± kometê o jasno¶ci ok. 10 mag która nie jest komet± z grupy Kreutza a kto¶ (nie wiem dok³adnie kto) wysun±³ przypuszczenie ¿e jest to w³a¶nie kometa Christensen. Jedni t± tezê popieraj± jak choæby sam odkrywca czy Maik Meyer a inni jak Rainer Kracht s± jej przeciwni. Tak czy siak mo¿liwe ¿e ta kometa jest w³a¶nie powracaj±c± komet± Christensen i byæ mo¿e po nowym roku albo nawet wcze¶niej bêdzie mo¿na j± obserwowaæ przez teleskopy.



BanEr,

Je¿eli to jest kometa P/2003 K2 (Christensen) (a jak dla mnie jest ni± z bardzo du¿ym prawdopodobieñstwem, o czym poni¿ej), to przed Nowym Rokiem jej obserwacje nie bêd± raczej mo¿liwe (bêdzie blisko S³oñca a jasno¶æ nie powinna przekroczyæ 9 mag). Powinna ona byæ widoczna w nienajlepszych warunkach w styczniu jako obiekt szybko trac±cy na jasno¶ci, s³abn±cy od oko³o 10 do 13 mag.

Ale mo¿e po kolei:

Kometa P/2003 K2 (Christensen) zosta³a odkryta 26 maja 2003 przez Erica Christensena jako obiekt o jasno¶ci oko³o 14-15 mag. Wkrótce okaza³o siê, ¿e kometa 7 kwietnia 2003 przesz³a przez peryhelium w odleg³o¶ci zaledwie 0.55 AU od S³oñca oraz ¿e jest to kometa okresowa o okresie obiegu wokó³ S³oñca równym oko³o 5.7 roku. Po obliczeniu orbity okaza³o siê równie¿, ¿e kometa by³a prawdopodobnie widoczna w kwietniu na zdjêciach SWANa jako obiekt o jasno¶ci oko³o 10 mag.
Kometa do¶æ szybko przesta³a byæ obserwowana i jej orbita nie zosta³a wyznaczona zbyt dok³adnie. Pomimo, ¿e datê kolejnego przej¶cia przez peryhelium wyznaczono na 8 stycznia 2009, zdawano sobie sprawê z tego, ¿e data ta jest obarczona stosunkowo du¿ym b³êdem, który mo¿e siêgaæ kilkunastu dni.

Tak jak pisze BanEr, Alan Watson odnalaz³ wczoraj jak±¶ kometê na zdjêciach SECCHI. Kilka godzin pó¼niej Rainer Kracht wyliczy³ prowizoryczn± orbitê na podstawie zdjêæ ze STEREO. Otrzyma³ dwa mo¿liwe zestawy parametrów orbity, przy czym najmniej odbiegaj±cy od obserwacji by³ taki:

T = 2008 XII 20.05
e = 1
q = 0.5172
peri = 340.46
node = 102.48
incl = 9.28

Podczas gdy elementy orbity P/2003 K2 obliczone podczas poprzedniego powrotu to:

T = 2009 I 8.86
q = 0.5339
peri = 345.92
node = 93.85
i = 10.22

Zauwa¿y³ to Maik Meyer i to on w³a¶nie zasugerowa³, ¿e te dwie komety to w istocie jedna i ta sama kometa. Jak widaæ, elementy ró¿ni± siê tylko nieznacznie. Wyra¼nie ró¿ni siê tylko data przej¶cia przez peryhelium (ró¿nica siêga 20 dni), jednak ta data by³a w³a¶nie obarczona du¿± niepewno¶ci±.
Jak dla mnie, podobieñstwo parametrów komety ewidentnie wskazuje na to, ¿e jest to w³a¶nie ta kometa. Szanse na to, aby w³a¶nie w tym miejscu znalaz³a siê jaka¶ inna kometa poruszaj±ca siê niemal¿e dok³adnie po spodziewanym dla P/2003 K2 torze s± niewielkie.

Wkrótce, kiedy pojawi± siê kolejne obserwacje, sytuacja pewnie siê wyja¶ni. Je¶li oka¿e siê, ¿e podane elementy orbity zbli¿one s± do prawdziwych, warunki do obserwacji komety powinny byæ w najbli¿szych tygodniach nastêpuj±ce:

Kometa aktualnie ¶wieci w ¶rodkowej czê¶ci Strzelca, czyli jest blisko S³oñca i nie ma szans na jej wizualne obserwacje (przynajmniej w Polsce). W kolejnych dniach kometa bêdzie szybko zbli¿aæ siê do S³oñca i 21 grudnia przejdzie oko³o 2 stopnie od niego. Powinna mieæ wtedy jasno¶æ oko³o 9 mag (choæ mo¿e i wiêksz±, ale o tym napisze pó¼niej, bo muszê co¶ jeszcze przemy¶leæ). W kolejnych dniach bêdzie siê szynko od S³oñca oddalaæ, jednocze¶nie trac±c na jasno¶ci. W pierwszych dniach stycznia powinny byæ mo¿liwe pierwsze obserwacje. Kometa bêdzie siê wtedy znajdowaæ w pobli¿u granicy Wê¿ownika i Skorpiona i powinna mieæ jeszcze jasno¶æ 10-11 mag. Od 10 stycznia obserwacje uniemo¿liwia³ (albo przynajmniej znacznie utrudnia³) bêdzie Ksiê¿yc. Dopiero 22 stycznia kometê bêdzie mo¿na ponownie obserwowaæ na bezksiê¿ycowym niebie. Bêdzie ona wtedy znajdowaæ siê w pó³nocnej czê¶ci Skorpiona, tu¿ przy granicy z Wag±. Przed ¶witem bêdzie siê wznosiæ oko³o 20 stopni nad horyzontem. Niestety jej jasno¶æ prawdopodobnie spadnie do tego czasu do 12-13 mag. W kolejnych dniach, poruszaj±c siê powoli, kometa przejdzie do pó³nocnej czê¶ci Wagi i tam na pocz±tku lutego powinna os³abn±æ do oko³o 14 mag.

Tak wiêc kometa do ³atwych obiektów raczej nale¿eæ nie bêdzie, dodatkowo jej obserwacje bêd± mo¿liwe prawdopodobnie tylko przez kilkana¶cie dni.

Pozdrawiam
Piotrek

P.S. Sta³o siê szybciej, ni¿ siê spodziewa³em - jeszcze podczas pisania tego posta pojawi³ siê cyrkularz:

http://www.cfa.harva...K08/K08X81.html

Który stwierdza identyczno¶æ nowo-odkrytej komety P/2008 X4 z komet± P/2003 K2 (Christensen).
Ten post by³ edytowany przez Piotrek Guzik dnia: 12 December 2008 - 21:45
Co do jej obserwacji to fakt nie popatrzy³em na elongacjê.

Co do samego odkrycia to trzeba pogratulowaæ Alanowi Watsonowi wzroku bo ja na zdjêciach SECCHI/STEREO absolutnie nic zobaczyæ nie mogê. St±d jeszcze wiêksze gratulacje.


Co do samego odkrycia to trzeba pogratulowaæ Alanowi Watsonowi wzroku bo ja na zdjêciach SECCHI/STEREO absolutnie nic zobaczyæ nie mogê. St±d jeszcze wiêksze gratulacje.

Kometê widaæ ca³kiem wyra¼nie na zdjêciach HI ze STEREO-B. Ja wypatrzy³em przygl±daj±c siê przez kilkadziesi±t sekund na zmianê dwóm zdjêciom wykonanym w odstêpie 2 godzin. Na zdjêciach z 9 grudnia przemieszcza siê ona z punktu o wspó³rzêdnych x~510, y~985 do punktu o wspó³rzêdnych x~590, y~945, gdzie x=y i y=0 w lewym górnym rogu zdjêcia. Kometa wygl±da na tych zdjêciach jak delikatnie rozmyta gwiazda o jasno¶ci oko³o 10 mag.



A jednak na zdjêciach z 08.12 na których Alan Watson zauwa¿y³ kometê, kometa jest bardzo dobrze dostrzegalna i co najwa¿niejsze ³atwo j± zobaczyæ.

http://tech.groups.yahoo.com/group/stereoh.../view/d276?i=42

Tutaj mo¿emy zobaczyæ ³adn± animacjê z komet±. Jak widaæ jest ona dosyæ jasna.

Kometa pod±¿a od lewego dolnego rogu w kierunku prawego górnego.
Ten post by³ edytowany przez BanEr dnia: 13 December 2008 - 15:03
Kometa wesz³a w zasiêg koronografu LASCO C3.
Mo¿na zobaczyæ do¶æ wyra¼ny wzrost jasno¶ci. W tej chwili kometa ma ju¿ jakie¶ 8-8.5 mag.
Dziêki opisywanemu na grupie dyskusyjnej COMETS-ML zjawisku "forward scattering" kometa mo¿e do¶æ szybko poja¶nieæ.

http://img71.imageshack.us/img71/8152/2003k2iv9.th.gif

0.0 lewy górny róg zdjêæ
08:42UT: 109, 618

Zdjêcia: http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...me-c3-1024.html
Ten post by³ edytowany przez Michal Kusiak dnia: 21 December 2008 - 11:53
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl