Nowy typ napêdu do mojego MTO 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Postanowi³em poprawiæ dok³adno¶æ sterowania mojego napêdu MTO. Do tej pory mia³em mechaniczn± przek³adniê 1:96 wykonan± z elementów od drukarek atramentowych (¶limak + ko³o zêbate) co ze sterownikiem silnika krokowego dawa³o mi ³±cznie rozdzielczo¶æ rzêdu 8.4 sek ³uku na 1 krok silnika. Opis tego rozwi±zania mo¿ma obejrzeæ tu:
www.lx-net.prv.pl/mto1.htm
T± ziarnisto¶æ sterowania widaæ by³o przy obserwacjach jako skokowe przesuwanie siê obrazu w obu osiach.
Postanowi³em poprawiæ dok³adno¶æ sterowania mniej wiêcej o 1 rz±d. Zastosowa³em przek³adniê na ¶rubie gwintowanej wygiêtej jako odcinek okrêgu. Na za³±czonych linkach mo¿na zobaczyæ jak wygl±da przek³adnia osi azymutalnej umieszczona w podstawie monta¿u oraz przek³adnia osi wysoko¶ci umieszczona na jednym z bocznych ramion wide³ dla MTO.
www.lx-net.prv.pl/nmto1.jpg
www.lx-net.prv.pl/nmto2.jpg
www.lx-net.prv.pl/nmto3.jpg
Poniewa¿ zastosowa³em ¶rubê M6 (skok 1mm/obrót) rozpiêt± na ¶rednicy 152mm to mam na ¶rubie przek³adniê mechaniczn± oko³o 477. Dodatkowo, silnik napêdza mechanizm przez przek³adniê paskow± równ± 2 czyli ca³kowite prze³o¿enie mechaniczne wynosi ok. 955 razy. Z moim sterownikiem silnika krokowego 1600 kroków na jeden obrót mam prze³o¿enie ³±czne 1527987 razy co daje teoretyczn± dok³adno¶æ sterowania ok. 0.85 sek. ³uku na 1 krok silnika. Brakuje mi tylko zamówionych pasków synchronicznych i ca³o¶æ idzie do testów. Monta¿em steruje system goto opisany tak¿e na mojej stronie.
Po pozytywnym przetestowaniu tego rozwi±zania zastosujê je do wiêkszych teleskopów systemu Alt/Az.
L.J.



Ty to masz zdrowie ;). Ale grunt to pasja...

To jest ¶wietny pomys³... taka ¶limacznica po ³uku :D

Pomys³ wprawdzie ¶wietny i zapewne zwiêkszy dok³adno¶æ prowadzenia ale sprowadza tak zaimprowizowany fragment ¶limacznicy do roli wodzika o z góry ograniczonym zakresie ruchu, czy aby napewno têdy droga czy tylko ¶lepa uliczka :oops:



No co! do zenitu starczy... 8)

A potem choæby potop ??? :wink: :wink: :wink:

Nie kumam? :(

Witam !
To jest monta¿ Alt/Az, w którym sterowanie dzia³a z komputera. W systemie sterowania nie ma mo¿liwo¶ci przej¶cia teleskopu przez zenit na drug± stronê. Teleskop musi siê obróciæ do pozycji azymutu odpowiadaj±cej obiektowi a wysoko¶æ jest zawsze mniejsza ni¿ 90 stopni.
Dla osi wysoko¶ci napêd powinien dzia³aæ bez problemu bo zakres ¶ruby w tej osi znacznie przekracza wymagane 90 stopni.
Inna sprawa jest z azymutem. Ze wzglêdu na sztywno¶æ konstrukcji musia³em ograniczyæ efektywny ruch montazu do nieco ponad 120 stopni co teoretycznie wystarcza na ¶ledzenie obiektów w zakresie wspó³rzêdnych ró¿ni±cych siê o nie wiêcej ni¿ 120 stopni. Z konstrukcji wynika te¿, ¿e aby zmieniæ obserwowany obszar le¿±cy poza dostêpnym nale¿y obróciæ ca³ym monta¿em. Zamierzam dorobiæ do monta¿u prost± obrotow± podstawê ze sklejki pozwalaj±c± na ³atwy obrót monta¿u w interesuj±cy obszar obserwacji. Drug± cech± tego rozwi±zania w osi azymutu jest fakt, ¿e po ok. 8 godzinach obserwacji nale¿y monta¿ 'przewin±æ' do pocz±tku. Ale nie ma nic za darmo. Do tej pory mia³em teoretycznie pe³ny zakres 360 stopni obserwacji ale kiepsk± dok³adno¶æ sterowania. Teraz bêdê mia³ lepsze sterowanie ale nieco ograniczeñ ,które znane nie powinny znacz±co przeszkadzaæ w obserwacjach.
L.J.

Jak to mawiaj± co¶ za co¶ lub kosztem czego¶ ech samo ¿ycie Leszku 8)

ja tak czy inaczej jak juz bede mial swojego arkturka o wole miec to dokladniejsze sterowanie :D
chyba ze poczekam jeszcze troszke na jeszcze nowa wersje.
w kazdym badz razie juz nie moge sie doczekac tego teleskopu.
Panie Januszu, moze na priva albo na maila jakies fotki by mi Pan podzucil z tego co jest juz zrobione (montaz, tuba, itp.)

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl