Megrez po przeróbkach. 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Dzisiaj dopiero 1 raz pogoda pozwoli³a mi na przetestowanie otrzymanego z Astrokraka megreza. Dodana mo¿liwo¶æ kolimacji spowodowa³a natychmiastowy efekt. Mimo przestróg Janusza ay nie grzebaæ wymieni³em ¶ruby kolimacyjne-akurat mia³em takie spiczaste bez ³ebków z rozbiórki chyba basa i skolimowa³em sobie sprzêt powtórnie.
Dos³ownie parê minut temu ten teleskopik rozzdzieli³ OSTRO i wyra¼nie epsilony przy okularze 6,3mm czyli dla 76X power (!).
Kr±¿ki dyfrakcyjne przy power 160X wygl±daj± centrycznie i nie ma mowy o komie która wce¶niej a¿ bi³a po oczach.
Trudno uwierzyæ ¿eby efekt by³ a¿ tak piorunuj±cy. Megrez jest typowym spotting scopem g³ównie dla ornitologów a tu okazuje siê, ¿e po niewielkich w sumie przeróblach otrzymujemy niez³ej klasy b.wygodny i lekki trawlerek.
Pomimo mo¿liwo¶ci powerowania do tych powiedzmy 150X najlepsze obrazy wystêpuj± do ok.40X. Przy 14X z okularem 34mm obraz bije na g³owê fujinona 16x70 no ale to nie jest skala do porównywañ. Stereoskopowo¶æ i wygoda uzywania lornetki i tak sprawie, ¿e czê¶ciej u¿ywam fuji do takich powerów ni¿ megreza. Ciekaw jestem jak wyjd± fotki przez Jesionowego 300D po do³±czeniu do megreza. Czekamy na motory do monta¿u i na pewno spróbujemy co¶ przyfociæ.
Pozdr.
Pozdr.



Móg³bym prosiæ o bli¿sze szczegó³y dotycz±ce megreza?
Pozdrawiam, Jacek R

Recenzja jest np tutaj:
http://www.cloudynig...iews/megrez.htm
Czytalem te¿ recenzjê w ktorym¶ z S&T.
Teleskopik ma przewage jako¶ci mechanicznej nad optyk±, tzn mechanika jest "kosmiczna" my¶lê ¿e ustepuje jej nawet Vixen czy Takahashi. Optycznie to semi-apo. Cokolwiek to znaczy abberacja chromatyczna wystêpuje-jest na poziomie zbli¿onym do zwyk³ego refraktora o F/10 np. 100RS-a. Ja w moim egzemplarzu mia³em wyra¼n± komê na du¿ych powerach co zosta³o zauwa¿one na zlocie w Jod³owei. Producent nie przewidzia³ kolimacji obiektywu wychodz±c z za³o¿enia ¿e to trawlerek podró¿niczy-ornitologiczny i nie gra to roli. Z tego co czyta³em obrazy s± zbli¿one do uzyskiwanych w krotkich televue ze szk³ami ED. Jednak cena robi swoje i chinole oszczêdzili w megrezie np. na warstwach MC które s± do¶c ubogie (taki werdykt by³ w S$T). Jednak sprawno¶æ jest jak dla mnie b.dobra, teleskop daje bardzo ³adne widoki. Nie nadaje siê do obserwacji planet dla du¿ych powerach poniewa¿ w krotkich refraktorach przy sporym powiêkszaniu aberracja chromatyczna ro¶nie lawinowo. Widaæ oczywi¶cie pewne szczegó³y jak pasy Jowisza, pier¶cienie Saturna, o¿na siê dopatrzeæ Cassiniego ale du¿o lepsze widoki dla wiêkszych powerów da zwyk³y 10cm refraktor F/10. Poza tym same superlatywy-wykonanie na wysokim poziomie i przyjemno¶æ u¿ytkowania.
Z uwagi na krótkie ognisko megrezik wymaga raczej okularów nieco lepszych ni¿ kellnera czy plosla. Du¿a± zalet± jest niska cena megreza (w USA-w UE u dealera w Niemczech ju¿ drogo) ni¿sza ni¿ "go³y" w werscji OTA televue ranger z mniejszym 70-mm obiektywem.
Pozdr.

Andrzeju, drobna uwaga bo patrzy³em i przez Megreza i przez Tala i w Megrezie pomimo du¿o ja¶niejszej optyki ED jest nadal sporo mniejsza aberracja chromatyczna szczególnie w filoletowej czê¶ci widma, no niestety szcz±tkowa aberracja sferochromatyczna rozwala szczegó³y planetarne przy powerach ponad 100-120x i tutaj Tal 100 wygrywa widoczno¶ci± szczegó³ów planetarnych.
Co do warstw to nawet nie s± to warstwy MC w pe³nym tego s³owa znaczeniu tylko dwupow³okowe warstwy fluorkowe w kolorze niebieskim 8)



Dziêkujê za informacje.
Pozdrawiam, Jacek R

Ja by³em u¿ytkownikiem 100RS prawie 2 lata. W megrezie przy 80mm do powerowania planet oprócz wzrostu koloru przy ma³ym F brakuje po prostu zbierania ¶wiat³a, to tylko ma³y szybki trawlerek. Nawet apochromatyczna leica televid kisi siê na wiêkszych powerach-wystarczy poczytaæ.
Do DS przy powerach 40X z 82st. televue12mm jest to piêkna sprawa, szczególnie do gromad otwartych.
p.s. Uda³o mi siê te¿ z³apac Marsa, teraz ju¿ niebo na w-w± jest bezgwiezdne. Mars przy 154X by³ widoczny z wyra¼n± czap± i ulotnymi strefami na tarczy. By³o widaæ wyra¼nie fazê. Gdyby nie te "blade" pow³oki antyrefl. to megrezowi niewiele mo¿na zarzuciæ po przeróbce umo¿liwiaj±cej justowanie. S± na rynku alternatywne trawlerki ale w wy¿szych cenach (borg, leica televid-jest w wersji apo(!), televue pronto, ranger-dro¿yzna, vixen-te¿ nietani).
Pozdr.

Megrez 'kapie z³otem" ,bajeczn± mechanik± ,ale nie kolimowalny.Czy to nie przerost formy ?Czy mo¿liwo¶æ kolimacji w krótkim sprzêcie jest taka niezbêdna?W mojej rurze PCV zatkanej obiektywem Yukona(f/6,5) z jednej,a z drugiej tanim 4mm(Fotoclassic) kr±¿ki s± idealnie okr±g³e(w fabrycznym Yukonie mia³y kszta³t podkowy !).Saturn przy 162x prosi³ o wiêkszy power,¿yleta.To nie zachwyt nad obiektywem Yukona ,lecz w±tpliwo¶ci co do wagi kolimacji. Pozdrawiam Micha³ T.

Micha³ podaj przy jakim powerze rozdzielasz epsilony-w dbrych warunkach. Kwestia wygl±du planety "¿yleta nie ¿yleta" jest zupe³nie subiektywna. W megrezie widaæ np cassiniego ale w 100RS by³y chwile ¿e by³o go widaæ on-line. Synta pokazuje Saturna jak na obrazkach tylko bez mocnego kontrastu kolorów, vixen apo pokazuje Saturna jak z fotografii ksi±¿kowej +efekt 3D na dok³adkê. Saturn-zylet± widzia³em ze dwa razy w ¿yciu przez Syntê w³a¶nie przy super-seeingu. Krótki celestron 102 pokazuje Saturna z b. mocnym fioletem ale do¶c ostro. Nie wierzê aby Yukon z (o ile mi wiadomo) syntetycznym obiektywem achromatycznym nie wali³ b³êkitnym kolorem po oczach przy du¿ych powerach-to niemo¿liwe.

U mnie w megrezie kr±¿ki i wcze¶niej by³y centryczne, ale wystêpowa³a koma. Sprawd¼, czy przy du¿ym powerze rzêdu powiedzmy 250-300X w jukonie nie ma obrazu kr±¿ków z poja¶nieniem z jednej strony. Je¶li kr±¿ki maj± jednakow± barwê na ca³ym obwodzie i s± centryczne-jest ok i trafi³e¶ dobry egzemplarz.

P.s. Ja widzê zasadnicz± ró¿nicê w rozdzielczo¶ci po kolimacji. Kolimacja zniwelowa³a komê. Koma powoduje nieogniskowanie siê obrazu gwiazdy jako¶ciowo do minimalnego punktu. Wcze¶niej mog³em tylko pomarzyæ o rozdziale epsilonów przy tak ma³ym powerze. Co do samej jako¶ci optyki w megrezie tak jak pisa³em s³abe warstwy antyrefl. to podstawowa wada. Nie jest to te¿ apo ale przy ma³ych powerach obrazy s± zbli¿one do apo. Przy du¿ych powerach nastêpuje szybka degradacja obrazu, o wiele szybsza ni¿ w d³ugoogniskowym sprzêcie. To sprzêt do wyjazdowego DS.
Jest te¿ fajny do dziennych obserwacji poniewa¿ daje zwyk³y ziemski obraz.
Pozdr.

U mnie w 100RS na monta¿u soligora niemal zawsze widaæ cassiniego ale przy powerze min. 125x.

100RS to dobry refraktor w swojej klasie ja by³em z niego b. zadowolony (oprócz org.monta¿u niestety).
Pozdr.

Andrzej czy w Megrezie sprawdza siê zasada 2D czy nie? Czy 160x na planetkach przejdzie czy aberracja jest zbyt du¿a?

Epsilony rozdziela³em Yukonem latem z balkonu w centrum Poznania.Zaczyna³em od 100(z opisu na skali) przy ok. 75 ju¿ siê nie rozdziela³y.Za³ozenie 70mm diafragmy nie powodowa³o zmian.Rozdziela³y siê przy 100x przy 60mm diafragmie.Co do "¿ylety" ,to oczywi¶cie jest to subiektywne odczucie.W moim przypadku to porównanie obrazu Saturna jaki widzia³em w Yukonie przy 100 x kidy¶,do tego dzisiejszego przy 162 x z okularem na wprost.W oryginalnym zestawie s± dwa lustra i pryzmat.Co do plastikowo¶ci obiektywu,s±dz±c po wadze jest to szk³o.Jak kiedy¶ bêde zmienia³ jego oprawê ,dowiem siê na 100% z czego on jest.Ale je¿eli to plastik jak Twierdzisz, to chyba nied³ugo wszystko bêdzie plastikowe.Mi to nie przeszkadza je¿eli daje dobry efekt.Dawno przesta³em zadowalaæ siê tym ,¿e co¶ uda³o mi siê zobaczyæ.Mia³em Vixena 80mm f/11.4 i wiem jaka by³a ró¿nica w porównaniu z oryginalnym Yukonem.Obecnie przy Saturnie brak fioletu,albo ja go nie widzê.Natomiast jest przy Jowiszu .Jowisz wczoraj wypala³ mi oko przy 162x.Ledwo pasy dostrzega³em.Natomiast obrazy z 17 mm okularem 65* pow.38 s± dla mnie satysfakcjonuj±ce,bo nie patrza³em nigdy przez APO i trudno mi jest sobie wyobrazic jeszcze ostrzejsze szpilki.Gwiazdy ok. 1 Mag. nie s± szpilkami.Czy w APO wszystko jest ultra szpilka ? Pozdr.

Niebo siê rozpogodzi³o. ¯a³ujê ¿e nie mam przy sobie webcama poniewa¿ seeing musi byæ dzis bardzo dobry. Gapiê siê w niebo megrezem i czekam teraz a¿ Saturn siê poka¿e w zasiêgu balkoniku na jakim prowadzê obserwacje-jeszcze z godzinka.
Trochê siê pogapilem na Plejady szpileczki, trapez w M42 wygl±da niesamowicie. Seeing jest very gut i to niemal w centrum W-wy!. Sama mg³awica wyglada ju¿ s³abiej-sodówki skutecznie roz¶wietlaj± niebo.

P.s. Micha³ apochr. pokazuje gwiazdy punktowo i bardzo wyra¼nie odzwierciedla kolor. NIe wszystko jest punktowe niezaleznie od poweru. Przy wiêkszych powerach w apo zaczyna siê to co w innym sprzêcie-nieostro¶ci i problemy z rozdzielczo¶ci±. Jednak prawd± jest, ¿e wizualnie Jowisz który ogl±da³em w apo by³ bajkowy. Autentycznie by³o widaæ (chocia¿ przy ok. 180X planeta nie by³a zbyt du¿a k±towo) zawirowania w pasach w zasadzie by³a to miniaturka ksi±¿kowych obrazków Jowisza. Natomiast d³u¿sze apo maj± swoje wady-mniejsze pole widzenia no i zasiêg jest niedu¿y. Obiekty mg³awicowe o wiele lepiej wychodz± w ¶wiat³osilnych newtonach. Gromady otwarte-tu apo jest bajk±. Ale kuliste to ju¿ zadanie dla newtona co najmniej te 15cm-tutaj 10cm apo nie maj± nic do powiedzenia. M13 przez 10cm aochromat w porównaniu z 20cm Synt± F/5 to tylko s³aba namiastka "prawdziwego" obrazu. Podobnie M42 i inne s³absze. Apo natomiast znakomicie rozdziela sk³adniki, oraaz daje bardzo stabilny obraz punktowy. Moim marzeniem jest apo rzêdu 140mm ale to ju¿ trzeba chyba dostaæ niez³y spadek!
Pozdr.

Wlaz³em z balkonu aby co¶ skrobn±æ. Nie do wiary po prostu co widaæ dzisiaj przez megreza. Saturm pokazuje cassiniego on-line widaæ ¶wietnie cieñ planety oraz pas równikowy!! Jestem bardzo zaskoczony nie wiem na ile to sprawka kolimacji a na ile seeingu, ale wypas jest pe³ny. Planeta nie jest zbyt jasna, widaæ 2 ksiê¿yce poza Tytanem. Widoki ktore znalem ze 100 RS wroci³y-jak deja vu po prostu!. ¯e te¿ nie mam webcama!
Pozdr.

Doszed³em do wniosku,¿e optymalny sprzêcik to w³a¶nie co¶ o parametrach Megreza -80mm f/6.70mm to ma³o a 100mm i tak za ma³o.Wiêc ma³y 80-f/6 i lusterko min. 200mm.Z nowu 200mm nie da tego co 300 i.t.d.Ciekawe z k±d ta plotka o plastikowo¶ci obiektywu Yukona.Nie podej¿ewam bia³orusinów o Hi Tech. Pozdr


...Ciekawe z k±d ta plotka o plastikowo¶ci obiektywu Yukona.Nie podej¿ewam Bia³orusinów o Hi Tech. Pozdr

Zapewne jaki¶ dowcipni¶, niedouk i bêcwa³ niepociumany je rozsiewa ku uciesze gawiedzi i zbieranemu poklaskowi siej±c przy tym ferment, Andrzeju ale ¿e Ty siê te¿ na to da³e¶ nabraæ to siê Tobie naprawdê dziwiê :roll:
Korespondowa³em z projektantem Yukona i wiem ¿e ma specjalne warstwy odbijajce skutecznie dalszy nie skorygowany w pe³ni fiolet jego na wskro¶ nowoczesnego obiektywu, czyli wdro¿yli w ¿yciew ideê -V filtra tylko bezpo¶rednio na obiektywie i na efekty nie trzeba by³o d³ugo czekaæ.
Szk³o na jego obiektyw pochodzi z Litewskiej, eksperymentalnej huty szk³a optycznego zbudowanej jeszcze za czasów ZSRR na potrzeby technologii kosmicznych, tej samej z której wyszed³ materia³ na rosyjskie apochromaty domieszkowane i inne kosmiczne wynalazki.
Widzê ¿e nie doceniasz wspó³czesnej, obecnie Bia³oruskiej my¶li technicznej a to spory b³±d u czynnego obserwatora.
Przykladowo szk³o na twojego historycznego juz Basa pochodzi ze wschodniej rosji za Uralem z tamtejszej fabryki zbrojeniowej ale to ju¿ zupe³nie inna bajka i inne czasy powstania jej projektu gdzie zamiast daæ w projekcie lepsze szk³o nadrabiano korekcjê dodaj±c coraz to nowe elementy optyczne jak wiesz z marnym koñcowym wynikiem je¶li chodzi o sprawno¶æ :?

Januszu nowoczesne hi-endowe szk³o za 1000 zeta z kompletn± obudow± -bez jaj :lol: :lol: :lol: :lol:

Je¶li obiektyw yukona nie jest z polimeru to sk±d taka ma³a waga lunetki przy 100mm?

Mam nadziejê ¿e bêdzie mi dane zerkn± i oceniæ samemu bo w cuda to mogê uwierzyæ czytaj±c bibliê a nie ofertê 100mm kompletnej lunety za 1200 z³ w dodatku bior±c pod uwagê narzuty w Polsce. Ja jak niewierny Tomasz na odleg³o¶æ nie oceniê.

pozdr.

To w takim razie niewierny Tomaszu wsad¼ rêkê w jego rozciêty bok i przekonaj siê na w³asne zmys³y :wink:
Niewielka waga bierze siê z nowoczesnej polimerowokompozytowej obudowy z w³óknem wêglowym, ka¿dy Jukon ma swój numer seryjny, to te¿ o czym¶ ¶wiadczy 8)
Jest produkowany masowo na Bia³orusi i st±d jego rozs±dn± cena wiem ¿e nie mo¿esz przeboleæ ¿e jest du¿o tañszy od mniejszego Megreza ale za to jest w plastiku a nie jak ekskluzywny Megrezik w Aluminium a jak Ci jeszcze powiem ¿e daje porównywalny z nim obraz to ju¿ mnie chyba ukamionujesz :roll: :lol:
Koledzy ju¿ rozbierali go na kawa³ki i mog± potwierdzic szkalno¶æ jego obiektywu oraz skracajacych obudowê luster oraz pryzmatu k±towego, zreszt± jeden z rozbitym w drobny mak zapewne w transporcie obiektywem odes³a³em do wymiany przez producenta 8)

Zeiss Diascope 80 FL -1445 gram ;Pentax PF 80 ED -1598 gram;Yukon -1,5 kg.(nie wa¿y³em).Dwie pierwsze to wodoodporne,solidne konstrukcje z du¿ymi pryzmatami wewn±trz.Obiektyw Yukona kilka razy wa¿y³em w rêce.Po zamontowaniu w rurze ,wraz z k±tówk± i okularem wiem gdzie le¿y ¶rodek ciê¿ko¶ci.Wiem ile wa¿y polimetakrylan,to nie mo¿liwe by w Yukonie by³ plastikowy.OTA 80mm f/11,4 Vixena wa¿y ok.1.4 kg.(d³uga rura z szukaczem)obiektyw ma szklanny(rozbiera³em).Andrzeju ,Lubisz hazard ?Proponujê crasch test mojego Yukona,jak sie oka¿e ,¿e by³ szklany Podarujesz mi Megreza. OK ?Jak to plastik,moja strata.Pozdr.

Panowie po to zadajemy pytania aby uzyskac wyczerpuj±ce odpowiedzi. Je¿eli obiektyw jest niepolimerowy to tylko nalezy siê cieszyæ. Mam nadziejê ¿e uda mi siê zerkn±æ przez yukona na razie u nikogo nie spotka³em tej lunety.
Spotka³em siê z wieloma entuzjastycznymi opiniami o ró¿nym sprzêcie który potem okazywa³ siê co najmniej przeciêtnym. Po prostu nie wierzê aby za tak± kasê mo¿na by³o kupiæ co¶ z górnej pó³ki. Jezeli yukon jest taki dobry to dr¿yjcie producenci leica, vixen, televue i ca³a ta wataha sprzedaj±ca to samo tylko 10x dro¿ej :lol: :lol: :lol:
Przyda³aby siê szersza recenzja jakiego¶ do¶wiadczonego obserwatora który mia³ w rêku kilka trawlerków ró¿nej ma¶ci i ma punkt odniesienia.
Jesli ta lunetka jest przynajmniej w 50% taka jak Janusz piszesz to rynek powinien rzuciæ siê na ni± jak emeryt na szynkê!
Pozdr.

Aha Micha³ odpu¶æ sobie crah test szkoda sprzêtu :) Megreza raczej na yukona nie zamieniê... :wink:
pozdr.


Panowie po to zadajemy pytania aby uzyskac wyczerpuj±ce odpowiedzi. Je¿eli obiektyw jest niepolimerowy to tylko nalezy siê cieszyæ. Mam nadziejê ¿e uda mi siê zerkn±æ przez yukona na razie u nikogo nie spotka³em tej lunety.  
Spotka³em siê z wieloma entuzjastycznymi opiniami o ró¿nym sprzêcie który potem okazywa³ siê co najmniej przeciêtnym. Po prostu nie wierzê aby za tak± kasê mo¿na by³o kupiæ co¶ z górnej pó³ki. Jezeli yukon jest taki dobry to dr¿yjcie producenci leica, vixen, televue i ca³a ta wataha sprzedaj±ca to samo tylko 10x dro¿ej :lol:  :lol:  :lol:  
Przyda³aby siê szersza recenzja jakiego¶ do¶wiadczonego obserwatora który mia³ w rêku kilka trawlerków ró¿nej ma¶ci i ma punkt odniesienia.
Jesli ta lunetka jest przynajmniej w 50% taka jak Janusz piszesz to rynek powinien rzuciæ siê na ni± jak emeryt na szynkê!
Pozdr.


Ju¿ powiem w czym sie mylisz a w czym nie:

Snoby i tak kupi± markow± lunetê dla nazwy i to sprzêt nie dla nich jak dla "dresa" czapeczka bez znaczka NIKE to syf i szajs dla zasady :wink:

Yukon 100mm robi zawrotn± karierê za oceanem i tam kierowana jest praktycznie ca³a jego produkcja :P

Mnie siê te¿ w nim nie podaba jego plastikowo¶æ obudowy, brak wymiennych okularów, czy inne podobne ¿ale ale z drugiej strony za tê cenê to jest strza³ w dziesi±tkê na naszym skromnym rynku konsumenckim :lol: :lol: :lol:
Daje obraz prosty(astro, ptaszki, widoki, masz 3 w jednym), ma obrotow± z³±czkê k±tow± i wbudowany szukacz, jest kompaktowy i ³atwy w transporcie a w dodatku bardzo lekki, czego mo¿na wiêcej chcieæ od lunety podrêcznej, klasy 100mm z bardzo dobr± optyk± w dodatku za te pieni±dze :idea:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Januszu nie mogê wybrzydzaæ albo chwaliæ czego¶ mi nieznanego. Pyta³em o obiektyw poniewa¿ taka dyskusja gdzie¶ ju¿ siê toczy³a (chyba na 4u) i nie szczerze powiedziawszy nie pamiêtam konkluzji.
Je¶li obiektyw jest szklany i z dobrym szlifem i warstwami to ok. to bardzo dobrze. Poniewa¿ sam u¿ywam megr. do ziemskich ogl±dañ (ptaszki, laski, widoczki) doceniam obraz "ziemski" jak najbardziej.
P.s. Ciekaw jestem czy nie da³oby siê w yukonie dorobiæ mo¿liwo¶ci zmiany okularów na "astronomicze"?

P.s. Nie popieram snobistycznych zapêdów "na markê". Kupi³em tajwañskiego (!) megreza poniewa¿ za niemal za to samo w postaci pronto czy rangera TV mo¿na wydaæ 2,5X wiêcej co jest kompletnym bezsensem.
Pozdr.

Dok³adnie sie z tob± zgadzam Andrzeju ¿e snobizm to kretynizm najwy¿szego rzêdu :Cry:
Zobaczymy, mo¿e na jakims zlociku zrobimy sobie porównawczy test Megreza z Yukonem i poci±gniemy dalej ten w±tek uzbrojeni w obswrwacyjne i merytoryczne argumenty 8)
Z tego co dotychczas widzia³em zarówno Megrezik jak i Yukonik na Marsie ukazuj± czapê polarn± i zarys Syrty bez problemu, na Saturnie spokojnie widaæ szczelinê Cassiniego a na Jowiszu WCP oczywi¶cie przy trochê lepszym seeingu 8)
Osobi¶cie Megreza oceniam wysoko w klasie ¶redniej (popularnej) bo trochê siê nim napatrzy³em po centrowaniu (szlifie obiektywu) i zrobieniu regulacji celi tak wiêc bêd± to chyba równorzêdni partnerzy do solidnego testu porównawczego, jakby co mo¿emy Yukona przys³oniæ do 80mm aby by³o sprawiedliwie lub nawet oprawiæ jego obiektyw w testowy, prosty tubusik z 2" wyci±giem aby je testowaæ tymi samymi okularkami i tym mogê siê zaj±æ dla dobra sprawy 8)

Tak sobie przypomnia³em o stronce szacvownego Markusa i prosze co znalaz³em:
http://www.teleskop-....de/TMB/tmb.htm

Wszystko pieknie i od rêki ale dlaczego takie ³atwe przeliczniki cenowe :roll:
Ludes zamieni³ na ¿ywca dolary na Eur 3990USD=3990EUR dla 115mm tripletu (olejowego), dla megreza to samo. To uznany na ¶wiecie sprzedawca ale ceny ma chyba pasowane do image nazwiska!
Pozdr.

No nie wiem jak to siê ma do TEC 140 APO za 4500$.Taka ma³a ró¿nica w cenie ?Tylko dlaczego ten 105/650 jest zakuty w tak± ilo¶æ alu.Czy to tak jak tzw. pancernik kieszonkowy?Pozdr.

Ró¿nica w cenie mówi ¿e TEC jest tani (ale czeka siê ok. pó³ roku na produkcjê) a TMB nadmiernie drogi. W dodatku to nie s± fluoryty tylko apochromaty z niskodyspersyjnego szk³a SD o tajemniczym pochodzeniu.

P.s. W.Opic przynajmniej pisze ¿e 110 apo to triplet olejowy (separacje "poprawiaj±ce" jako¶æ soczewek poprzez zwiêkszenie gêsto¶ci o¶rodka) a co ma u siebie Ludes-trudno wyczuæ. Obudowy TMB s± wspania³e, tam s± mo¿liwo¶ci kolimacji wyci±gów, 2 prêdko¶ci przesuwu i inne bajery.
Pozdr.

TMB to chyba trochê tak jak dla "dresa" BMW :wink: .Oczywi¶cie to rzecz gustu :lol: Pozdr.

TMB przede wszystkim nie jest wyrobem na nasz± kieszeñ, to jest koneserski excluziva nie popularny wyrób, no chyba ¿e nam Euro przelicz± 1 do 1 na z³otówki ale w to raczej nie uwierzê w tym kraju :wink:

No Michale niekoniecznie siê z Tob± zgodzê, ze TMB jest dla "dresa". Oni interesuj± siê w nocy innymi sprawami...
TMB to sprzêt koneserski i bardzo drogi. To najwy¿sza liga do której nale¿a takie firmy jak takahashi czy astro-physics. Oczywi¶cie w naszym bidnym kraiku to rodzynki. Inaczej ma siê rzesz na ¶wiecie gdzie dla przeciêtnego u¿ytkownika taki 105/650 kosztuje 1-2 pensje a nie 15 jak u nas. Z tego co wiem tych modeli 105/650 Ludes sprzedaje sporo- widaæ je czêsto na fotkach z ró¿nych zlotów zagranicznych.
Pozdr.

Naturalnie abstrahowa³em ,z t±d :wink: .TMB to raczej Rolls Royce ,nie BMW.Mnie interesuje stosunek cena/mo¿liwo¶ci.Wola³ bym APO 140 z plastikowym wyi±giem :lol: .Dorobienie wyci±gu klasy TMB (precyzja)nie jest dla mnie problemem.Pozdr.

...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl