MEADE LX 90 8" 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

witam
temat zapocz±tkowa³em na teleskopy.pl ...a mianowicie w maju brat kumpla wraca z USA no  i obieca³ ¿e przywiezie teleskop !! na pocz±tek pomy¶la³em.......... LX 200 10 " (ale trochê drogo jak na mnie), potem LX 90 .....a teraz my¶le o LXD 55 6" refraktor lub nawet 5" (wiadomo kasa) mam ju¿ ETXa 90 (w wersji naziemnej   :D ), kolega Janusz.P dorabia w³a¶nie przeciwwagê do niego i mam chrapkê na co¶ o wiekszych mo¿liwo¶ciach ni¿ ETX 90. mam nadzieje ¿e przeczytam wiele ciekawych opinii  ;D ;D ;D



Najpierw siê dowiesz, ¿e LXD-55 to szajs bo uchwyt od monta¿u pêka na mrozie. Jak masz kasê to bierz LX-90 albo lepiej LX-200 8" jak kasy masz wiêcej. Narazie na tyle potem zobaczymy jak siê temat bedzie rozkrêca³. Nie¼le Ciê kolego prze¶ladujê co? Uwa¿aj bo zacznê Ci siê ¶niæ po nocach:-)

Mirek ma pe³n± racjê, monta¿ LXD-55 do takiego teleskopu to kompletne nieporozumienie, minimum sztywnosci i satysfakcji z obserwacji to LX-90.
Jak ju¿ chcesz refraktor to Celestron 150 na EQ-5 lub Identyczna "Kanadyjska"Synta   :) :D ;D

nie przesladujesz mnie  ;D , ¿ona mnie przesladuje  ;D ;) twierdzi ¿e mi odbilo ( ale to szerszy temat  :-/ ) kto¶ na formu ma 6" refraktor ....ciekaw jestem jak wypada w porównanie z 8" cassegrainem ??,
a tak swoj± drog± to mam niez³y mêtlik w g³owie .......
przyjazd kumpla w maju zmusza mnie do po¶piechu w pojêciu decyzji .....na allegro widzia³em og³oszenie o LX 50 8" za 5500 z³, aukcja siê zakoñczy³a (nie sprzedano) , ale kontakt mam....... ciekawe co to ??

pozdrawiam wszystkich  



To sprawdzony i dobry sprzêt naszego kolegi Przemasa !!! mo¿esz braæ w ciemno za tê kasê!!!

A tak nawiasem czy kiedykolwiek widzia³e¶ na oczy np. Meade SCT 10" lub ten refraktor 150mm? Pytam bo nie wiem czy zdajesz sobie sprawê, ¿e to sporych gabarytów sprzêty. Je¶li bêdziesz musia³ z tym je¼dziæ poza miasto to potrzebujesz spory baga¿nik i trochê krzepy. Dla mnie optimum to jest 8" lub refraktor taki jaki kupi³ El Capitano czyli 120.

Pozdrawiam

jestem du¿ym ch³opcem  ;D i mam samochód combi , ale masz racje 6" refraktor to niez³a rura  ;D , mo¿e w takim razie 5" refraktor ??

Mariusz ja widzê, ¿e do maja to my nie dojdziemy do porozumienia. Napisz mo¿e czego oczekujesz od sprzêtu, który chcesz kupiæ, a my spróbujemy Ci pomóc. Bo na razie to skaczemy od LX-200 10" do  5" lunety.

ok
przepraszam za chaos
oczekujê jak wszyscy.... jak najwiecej za jak najmniej  ;D ;D
LX 200 10" odpada (cena)
s± LX 90, LX50 i LX10 do kupienia ........
no i ta lupa 5".... bo 6" to armata......
a tak ca³kiem na marginesie........ Mirku co my¶lisz o 5" refraktorze MEADEa ?? jak pisa³em cena (700 $) jest zachecaj±ca i jak siê ma do Tal 100RS lub  RT1000 ??  

Mariusz tak naprawdê to co by¶ nie kupi³ to i tak bêdziesz D¿ony, bo masz okazjê mieæ sprzêt po cenie amerykañskiej, a nie europejskiej. Refraktor 5" wystêpuje w dwóch odmianach AR-5 i AR-5EC  Pierwszy ma GO TO czyli automatyczn± lokalizacjê obiektów drugi nie ma.

RT-1000 i Ta³-100RS to jednak 4" czyli ciê¿ko to porównaæ. Je¿eli sama rura tej 5" lunety Meade jest zbli¿ona wielko¶ci± do Synty 120 to zastosowany monta¿ powinien to uci±gn±c ale na granicy. Nogi  (statyw) to lepiej niech brat kolegi da jakiemu¶ murzynowi aby ten sprzeda³ sobie i mia³ na piwo, a ty unikniesz denerwowania siê no i bêdzie mniej sprzêtu do wiezienia. Teraz krótko uwa¿am, ¿e 5" luneta jest najbardziej kompromisowym rozwi±zaniem maj±cym wy¶mienity stosunek cena/mobilno¶æ/mo¿liwo¶ci obserwacyjne.
Maj±c jednak tak± okazjê jak mo¿liwo¶æ zakupu w USA kupi³ bym najdro¿szy instrument na jaki Ciê staæ. Na takiej transakcji nie mo¿esz straciæ.

swieta prawda !!
co¶ wymysle (a na marginesie ....brat kolegi jest murzynem  ;D ;D)
¿artowa³em !!!

pozdrawiam Mariusz

Witam,

Przepraszam, ¿e siê pod³±czam w ¶rodku, ale...

Jestem pocz±tkuj±cym mi³o¶nikiem obserwacji astronomicznych. My¶lê jak ka¿dy pocz±tkuj±cy o posiadaniu jakiego¶ instrumentu (lornetkê ju¿ mam).

Na razie z³ych opinii nie s³ysza³em o TA£ach 100RS. Prawdopodobnie bêdê mia³ mo¿liwo¶æ przywiezienia czego¶ ma³ego (gabarytami   :) ) z USA. Na pocz±tek nie chcia³bym wydawaæ du¿o pieniêdzy (du¿o to jest > 1500 z³) na wypadek jakby siê okaza³o, ¿e siê znudzê, instrument nie spe³nia pok³adanych oczekiwañ itd.

Czy warto my¶leæ o Celestron 80mm f/5 Wide View (http://www.optcorp.com/cart/ProductDetail.asp?PR_ProductID=1425)? W USA maj± go za oko³o 200 $ bez monta¿u. Czy rzeczywi¶cie takie cudo pasuje na zwyk³y statyw fotograficzny?

Jak ma siê jako¶æ (wiem, ¿e to nie 100 mm) wykonania takiego Celestrona w porównaniu z TA£em 100RS (wszyscy pisz±, ¿e TA£ jest super wykonany - brak plastiku itd.)? Czy takie Celestron jest lepszy od dostêpnych w tej cenie w kraju przyrz±dów (chyba jest tañszy bo mo¿na umocowaægo na statywie fotograficznym)?

Je¿eli kupowaæ co¶ w Polsce to co nadaje siê dla pocz±tkuj±cego amatora, którego nie staæ na wpadkê z s³abym sprzêtem?

PS Na pewno za jaki¶ czas bêdê chcia³ wykonywaæ zdjêcia, muszê my¶leæ sprzêcie nie odcinaj±cym mi tej drogi.

Pozdrawiam,
Wojciech Skowroñski

czesc
zdjec to nim nie porobisz......
ale za 200 $ to bierz w ciemno  ;D
napewno cos poogladasz (sasiadki??)
a tak na serio to kupujac taki sprzet masz perspektywe ze jak Ci astronomia przejdzie to tylko 200$ i mo¿na zawsze przez okno powygladaæ.

a mo¿e lepiej lornetkê ??

pozdrawiam M

Ale czy w kraju nie kupiê czego¶ podobnego za podobn± cenê? Czemu zdjêæ nie porobiê? Nie ma tam konwertera do aparatu?

Nie ma tam monta¿u paralaktycznego do zdjêæ d³ugo czasowych, Ksiê¿yc pstrykniesz bezproblemowo :o :(

Chyba w Jachrance kto¶ mia³ t± krótk± lunetê Celestrona . Mo¿e siê odezwie. Ja odnoszê wra¿enie, ¿e ta luneta jest bardziej do obserwacji dziennych ni¿ astronomicznych. Nie patrza³em przez ni± ale to f/5 sugeruje, ¿e aberracja chromatyczna mo¿e byæ bardzo du¿a. Jednym ona przeszkadza innym nie to ju¿ kwestia gustu. W Polsce w Himpolu ta luneta stoi bodaj 1300z³ (je¿eli siê mylê to mnie poprawcie) wiêc jak ty j± kupisz za 200USD to zawsze znajdzie siê chêtny na odkupienie w tej cenie.

Tak jak napisa³ Janusz zdjêcia Ksiê¿yca mo¿na tym robiæ ale raczej nic wiêcej.

Je¿eli chodzi o statyw to najlepszy by³ by geodezyjny masywny tak aby siê wszystko nie trzês³o jak osika. Monta¿ paralaktyczny to ju¿ zupe³nie inna bajka.

Jej recenzja jest nahttp://www.astroamator.pl
Sam ni±  obserwowa³em i jest to niez³y sprzêt jak za tak± kasê, aberracje chromatyczna mna porównywaln± z Synt± 150/8 a ¿e ma mniejszy obiektyw to mo¿e byæ ja¶niejszy bez szkody dla dawanego obrazu :) :D ;D

Dok³adnie Januszu, lookn±³em przez 150-tke f/8 Jesiona i aberracja wcale nie wydawa³a mi siê mniejsza ni¿ w 102 f/5 .... co jest pocieszaj±ce - dla mnie oczywi¶cie   :) :P

Witam,

Moje konkretniejsze pytania:

1. W himpol.pl nie ma tego sprzêtu (jest 102 mm za 1650 z³ - w USA 1300 z³).

2. Czy biro±c pod uwagê punkt 1 warto kupowaæ 80 mm za granic± bez gwarancji? Tego siê bojê - popsuty sprzêt przywieziony zagranicy to same problemy .

3. Co mogê nim poobserowaæ (poza ptakami i s±siadkami)? Da siê zobaczyæ choæ obrysy najlepiej widocznych planet? Jak widaæ mg³awice, galaktyki - jak kropi na niebie czy jako¶ lepiej? W ¿yciu nie obserwowa³em niczym poza lornetk±.

4. Mo¿e siê orientujecie - czy trzeba dokupiæ jaki¶ specjalny "okular" aby pod³±czyæ to do CANONa?

5. Recenzji nie znalaz³e - mo¿esz podaæ bli¿sze namiary jak j± odszukaæ?

Pozdrawiam i bardzo dziêkujê,
Wojciech Skowroñski.

Dobrze podajê dok³adny link : http://www.astroamat...ecenzje/sky.php
My¶la³em ze sam znajdziesz pod recenzje teleskopów ;)

Cze¶æ,

Nie znalaz³em poniewa¿ to opis (jak mniemam) produktu Synta Sky Watcher. Czy Synta to to samo co Celestron? Inna marka w Europie a inna za oceanem?

W recenzji jest o statywie itd., która ma byæ w komplecie (ten Celestron nie ma statywu w komplecie) - dlatego zdaje mi siê, ¿e to nie to samo...

Pozdrawiam,
Wojciech Skowroñski

Ale optyka ta sama i to siê liczy, wszystko teraz jest z Chin, to taka moda na daleki wschód   ;) ;) ;)

pierscien redukcyjny EOS/M42 kupisz bez problemu w warszawie na gie³dzie foto lub w allero.onet,

pozdrawiam M

Czy to oznacza, ¿e ka¿dy przyrz±d obserwacyjny wyposa¿ony jest standardowo w gwint M42 niezale¿nie z której czê¶ci ¶wiata pochodzi (zdawa³o mi siê, ze tylko Rosyjskie np. TA£y maj± ten typ gwintu)?

no i zamówilem   :) :)
taki jak w temacie LX90 8"........
mam pytanie do Mirka o ten reduktor ogniskowej (¶wiat³osi³y), czy jest sens go kupowaæ ??
czy znajduje praktyczne zastosowanie ...czy to tylko bajer ?

pozdrawiam M

Wszystkie praktycznie wyroby Astrokraka te¿ zaopatrzone s± w ten kultowy gwint M42 x 1.
Na naszym rynku jest do niego masa akcesoriów i warto¶ciowej optyki i grzech by by³o nie mieæ tego gwintu na koñcu teleskopu ;D ;D ;D

mariusz wrote:

"mam pytanie do Mirka o ten reduktor ogniskowej (¶wiat³osi³y), czy jest sens go kupowaæ ??
czy znajduje praktyczne zastosowanie ...czy to tylko bajer "

Nie pracowa³em nigdy z tym reduktorem ¶wiat³osi³y z tego co pamiêtam to stosuje sie go do astrofoto. Taki reduktor ma do swojego Meade Przemas Rud¼. Janusz tak¿e wie jakie s± wady i zalety takiego rozwiazania bo pamiêtam, ¿e duzo z Przemasem na ten temat rozmawiali w Borucinie. By³y jakie¶ problemy z winietowaniem itp.
Mo¿e siê odezw±

Do Wojtka Skowroñskiego:
Witaj! Rozumiem, ¿e szukasz taniego, mobilnego sprzêtu "na próbê", st±d wybór ma³ego refraktorka 80mm. Musisz pamiêtaæ, ¿e jest to sprzet ma³y: +mobilno¶æ i cena, -niewielkie mo¿liwo¶ci. Je¶li wiêc masz dostêp do ciemnego nieba pod domem, to mog³bys siê nastawic na co¶ bardziej konkretnego, maj±c tak± okazjê [zakup po amerykañskich cenach]. Po drugie, zale¿y co Cie bardziej interesuje: planety czy mg³awice. W pierwszym przypadku nie jest to optymalny sprzêt przede wszystkim ze wzglêdu na aberracjê chromatyczn±, ograniczy to mocno powiêkszenia maksymalne w stosunku do limitu wynikajacego ze ¶rednicy. Patrz recenzje tego refraktora [jako Orion/ Celestron Short Tube 80mm] na Cludy Nights [http:www.cloudynights.com]. Moze zatem, je¶li chcesz pozostaæ przy ma³ym sprzecie, kup reraktor 80mm f/10 z Astrokraku lub podobny w USA - bêdzie znacznie mobilniejszy od 100mm, a tubus d³ugo¶ci w granicach 90cm jest jeszcze do prze¿ycia. Z okularem32-40mm da siê jeszcze z ogniskowej 800mm uzyskaæ rozs±dnie ma³e powiêkszenia do obserwacji jasnych obiektów mg³awicowych. Czyli tu mo¿liwo¶ci bed± podobne do lornety 20x80, tylko mniejsze pole widzenia no i obserwacja jednym tylko okiem. Pozdrawiam
-Jaros³aw
P.S. Takie krótkie f/5-6 achromaty to do¶æ specyficzny sprzêt [tzw. rich field telescope], wad± jest wspomniany chromatyzm i w zwi±zku z tym ograniczony zakres powiekszeñ, zalety to olbrzymie jak na teleskop astro pola widzenia i b. jasny obraz przy minimalnych powiêkszeniach -to, co najbardziej kochamy w lornetkach. Szczególnie du¿e pole widzenia to jest to [wide angielska nazwa tej klasy sprzetu]. Ja prze¿y³em niez³y szok przesiadaj±c siê z lornetki na teleskop, nota bene f/5 o sporym polu. Rich fieldy s³u¿± g³ównie do przegl±dów nieba, du¿ych i rozci±gniêtych gromad gwiazd i jasnych mg³awic.

Zamiast tego reduktora który tak naprawdê daje dobre efekty przy astrofoto lepiej dop³aæ troche dolców i kup optykê z warstwami UHTC o wiêkszej sprawno¶ci i jasno¶ci dawanego obrazu, sprzêt masz dalej 8" i very portable a jasno¶æ jak z 9,5" wiêkszego teleskopu czyli czysty zysk obserwacyjny i nic wiêcej do noszenia  ;D ;D ;D

Odno¶nie reduktora ogniskowej dorzucê od siebie kilka s³ów. Faktycznie kiedy¶ by³a prowadzona dyskusja, chyba na teleskopy.pl,  na ten temat i ni± zainspirowany przy okazji spotkania Pana Leszka Marcinka na prezentacji w Himpolu jego te¿ spyta³em o zdanie. Okaza³o siê, ¿e on w odró¿nieniu od np. Przemka stosuje ten reduktor do obserwacji wizualnych. Moje wnioski z tych dyskusji s± takie:
1. dla obserwatora oczekuj±cego idealnego obrazu w ca³ym polu reduktor nie nadaje siê do obserwacji wizualnych ze wzglêdu na winietowanie
2. dla osoby akceptuj±cej winietowanie na brzegach reduktor jest do zakaceptowania. Oczywi¶cie w centrum pola widzeniaobraz jest ostry.

Pozdrawiam

Zgadza sie , do obserwacji wizualnych te¿ reduktor ujdzie ale po co skoro lepsze efekty s± z zastosowaniem d³u¿szego okularu i mniejsze winietowanie   :) :D ;D

Reduktory ogniskowych sta³y sie bardzo popularne z chwila rozpowszechnienia kamer CCD. Poniewa¿ sensory w wiêkszosci przypadków s± bardzo ma³e (znacznie mniejsze ni¿ klatka filmu ma³oobrazkowego), aby mo¿na by³o sfotografowaæ w miarê du¿y fragment nieba trzeba mieæ albo bardzo du¿y sensor CCD (i astronomicznie drogi) albo krótkoogniskowy teleskop. Reduktor robi nam z sc f/10 teleskop f/6,3. S± specjalne wersje reduktorów (tylko do ccd) które pozwalaja na uzyskanie swiat³osi³y f/3.3. Meade robi sc ze ¶wiat³osi³± f/6,3 ale tam centralne przes³oniêcie rosnie a¿ do 40 % a wteleskopie f/10 z reduktorem pozostaje bez zmian.

Przy aplikacjach astrofotograficznych centralne przys³oniêcie ma marginalne znaczenie 8)
A przyk³adowo teleskop z oryginalnym F/6,3 z kompresorem ma ju¿ tylko lub a¿ F/4 co oznacza skrócenie czasu ekspozycji o bagatelka 300%   :) :D ;D  

Jak komu¶ zale¿y na bardzo krótkiej ogniskowej to najlepiej kupiæ sc Celestrona z opcj± "Faststar". Mamy wtedy teleskop f/2. Uzyskuje siê to montuj±c kamerê CCD na p³ycie korekcyjnej w miejscu zwierciad³a wtórnego. F/2 to dopiero bolid wy¶cigowy :)

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl