Meade ETX-70 - problem z alignacj± 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam.
Mam to maleñstwo od kilku dni i w ¿aden sposób nie mogê go alignowaæ. Robie dok³adnie tak, jak jest napisane w instrukcji i nic... Poziomujê, ustawiam datê, godzinê, miejsce obserwacji, oraz pó³noc. Dochodzi do menu "align". Wybieram opcjê "easy", czyli sprzêt powinien ustawiæ siê na dwie gwiazdy. Wybra³em Syriusza, jako ¿e widzê go z balkonu. Telepik pobrzêczy, pojêczy i ustawia siê mniej wiêcej 20 stopni na wschód od niego. Ustawianie na drug± gwiazdê nie ma ju¿ sensu. Próbujê dojechaæ strza³kami na pozycjê Syriusza, ale te w tym momencie nie dzia³aja. Czy co¶ robiê ¼le? Mo¿e kto¶ spotka³ siê z takim problemem? Jedyne czego siê doczyta³em w necie, to ¿e wina mo¿e le¿eæ w zasilaniu. I w zwi±zku z tym drugie pytanie: Czym zasilaæ? Akumulator ¿elowy? S± 12V, a tu potrzeba 9V. Power Tank Celestrona odpada - koszt. Akumulatorki podobno szybko padaj± (w tej chwili jedzie na bateriach). Czyli co zastosowaæ?
Dziêki za odpowiedzi
Pawe³



Ja swojego ETX-70 zasilam jakim¶ wynalazkiem "power station Tronic". Chyba tak to siê nazywa. Kosztowa³o w Lidlu swego czasu kilkadziesi±t z³otych. Ale gdzie to teraz mo¿na dostaæ, to nie wiem. Dorobi³em oczywi¶cie odpowiedni kabelek. Co do woltarzu, to mam wra¿enie, ¿e 12V te¿ by³oby OK. Pewno¶ci nie mam, ale wydaje mi siê, ¿e u Weasnera wyczyta³em. Poszukaj u niego na stronie: http://www.weasner.com/etx/
Nie wiem, czy Twoje k³opoty wynikaj± wy³±cznie z braków zasilania. Ja na porz±dnych bateriach nigdy nie mia³em tego typu problemów. Popróbuj przeprowadziæ procedurê treningu silniczków. Najlepiej popatrz sobie na wideotutorial na stronie meade:
http://www.meade.com...l/etx%20videos/ Szukaj rozdzia³u "Train the Drive". Tam jest wszystko ³opatologicznie wyja¶nione. Jak ju¿ "przetrenujesz" silniczki, powinno byæ OK. Chyba, ¿e przyczyna tkwi gdzie indziej. W brudnych tarczach enkoderów, jaki¶ oporach w mechanizmach itp.

PS. Z akumulatorkami paluszkami to mo¿esz mieæ problem zbyt niskiego napiêcia. One daj± 1,2V, a wiêc x 6 daje to zaledwie 7,2V. To chyba za niskie napiêcie. Tu mo¿e byæ przyczyna. Ja nigdy nie stosowa³em akumulatorków. Zawsze wsadza³em baterie i to dobre jako¶ciowo. Szczególnie polecam niebieskie Duracell Power Pix. Niestety s± dosyæ drogie i w sumie bardziej op³aca siê zaopatrzyæ w jakiego¶ Power Tanka.
Ten post by³ edytowany przez Lampka dnia: 10 March 2009 - 17:42
Ja bym nie zk³ada³ od razu, ¿e problem tkwi w zasilaniu.
Mia³em b. ma³o okazji u¿yæ swojego ETXa, ale mia³bym takie uwagi:
1. Ustawiæ sprzêt w pozycji startowej na spokojnie - w pomieszczeniu i przy ¶wietle.
Twarde znaczniki s± s³abo widoczne po ciemku (czarne wypustki na czarnym tle - warto je zaznaczyæ bia³± farb±). A skala RA to papierowa opaska w ogóle nie przymocowana do korpusu (chiñski ch³op jeszcze siê tego nie nauczy³)! W ogóle nie nale¿y jej u¿ywaæ.
2. Przy ustawianiu monta¿u na pó³noc brakuje choæby prostych celowników typu "muszka". Dlatego nale¿y to robiæ z du¿± staranno¶ci±.
3. Bardzo dbaæ aby nie stukn±æ i nie poruszyæ lekkiego monta¿u.


(...) Robie dok³adnie tak, jak jest napisane w instrukcji i nic... Poziomujê, ustawiam datê, godzinê, miejsce obserwacji, oraz pó³noc. (...)
A co wybierasz przy "Daylights Savings"? Przesuniêcie o mniej wiêcej 20 stopni (a mo¿e 15?) sugerowa³oby w³a¶nie b³±d w tym ustawieniu.

Co do zasilania, to od dawna u¿ywam zasilacza 12V; teleskop dzia³a bez problemu.




A co wybierasz przy "Daylights Savings"? Przesuniêcie o mniej wiêcej 20 stopni (a mo¿e 15?) sugerowa³oby w³a¶nie b³±d w tym ustawieniu.
....

Dobry pomys³, mo¿e to w³a¶nie to. Do tego jeszcze sprawd¼, jakie masz po³o¿enie w pilocie wpisane (pewnie Warsaw).
Niepokoj±ce jest to, ¿e po ustawieniu na tego Syriusza+20 stopni, nie mo¿esz dostroiæ strza³kami. Czy wtedy przestaje dzia³aæ, czy mo¿e pojawia siê komunikat o b³êdzie?
W Setupie s± jeszcze wspó³czynniki przek³adni silników "Az Ratio" i "Alt Ratio", które byæ mo¿e kto¶ poprzestawia³ przypadkiem. Ale one powinny wróciæ do normy po treningu silników.

Jest jedna rzecz na filmach, której nie wyja¶niono w instrukcji (dziêki lampka za filmy :D ). Chodzi o ustawienie pierscienia deklinacji w jednej linii z panelem sterowania na monta¿u. Nie zwraca³em na to uwagi , a jest to istotne. Mo¿e to rozwi±¿e problem.
PS. Daylights - no
l
Ten post by³ edytowany przez sawes1 dnia: 10 March 2009 - 18:03

Jest jedna rzecz na filmach, której nie wyja¶niono w instrukcji (dziêki lampka za filmy :D ). Chodzi o ustawienie pierscienia deklinacji w jednej linii z panelem sterowania na monta¿u. Nie zwraca³em na to uwagi , a jest to istotne. Mo¿e to rozwi±¿e problem.
PS. Daylights - no
l


Chodzi o pier¶cieñ wysoko¶ci pewnie. Nie wiem, czy to jest takie istotne. U mnie ta blaszana tarcza przy lu¼nym pokrêtle blokuj±cym o¶, obraca siê bez problemów i jako¶ nigdy nie zwraca³em uwagi na jej po³o¿enie, a wszystko ustawia mi siê zawsze OK. Czy ona nie jest przypadkiem tylko u³atwieniem dla "amerykañskiego u¿ytkownika"?
Ale zrób wszystko, tak jak pokazuj± na wideo i mo¿e bêdzie dobrze. Ja te filmiki znalaz³em, bo nie do koñca mog³em skumaæ procedurê treningu silników. Po obejrzeniu filmików wszystko by³o jasne.

PS. Nie doczyta³em widzê ze zrozumieniem Twojego posta. Teraz dopiero czajê o co chodzi z t± tarcz± i jej ustawieniem wzglêdem panelu sterowania. Ale jako¶ nie przypominam sobie, ¿eby i na to zwraca³ uwagê. :oco:
Ten post by³ edytowany przez Lampka dnia: 10 March 2009 - 18:13
Ustawi³em zgodnie z tym co widzia³em na filmie i rzeczywi¶cie po wybraniu Rigel wskazuje mniej wiêcej okolice aktualnego miejsca pobytu gwiazdy. Sprawdzi³em kompasem i Stellarium. W koñcu jest widno i pochmurno :D . Ale strza³ki do precyzyjnego ustawienia nie dzia³aj±. Po wci¶niêciu s³ychaæ jakby silniki mia³y chêæ ruszyæ. Ale i tak stoj±. Pilot czeka na wci¶niêcie entera i najazd na drug± gwiazdê.

PS. Strza³ki do dok³adnego ustawiania dzia³aj± :D , tylko bestia po ka¿dym wy³±czeniu napêdu, wraca do najni¿szej zadanej prêdko¶ci. Dlatego mia³em wra¿enie, ze nie dzia³aj±. My¶la³em, ¿e to ustawienie zapamiêtuje :D
Czyli chyba temat jest za³atwiony. Pozostaje tylko czekaæ na niebo i ogl±daæ filmy, dla dok³adniejszego zapoznania siê ze sprzêtem. Jeszcze raz dziêki lampka za filmy i pozosta³ym astromaniakom za pomoc.
Ten post by³ edytowany przez sawes1 dnia: 10 March 2009 - 18:38
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl