Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Niedawno postanowi³em z³o¿yæ sobie teleskop lecz poniewa¿ nigdy nie mia³emz tym wiêkszej styczno¶ci, nie wiem jakie lustro dla siebie wybraæ sferê czy parabolê. Chcia³bym miec teleskop uniwersalny do ogl±dania planet jak i mg³awic itp. Jak du¿a jest ró¿nica w obrazie galaktyki otrzymanym przy u¿yciu sfery i paraboli przy tym samym powiêkszeniu. Mo¿e u¿yæ lustra parabolicznego i soczewki bar³owa? Dziêkujê za ka¿d± poradê.
Je¶li twoje lustro bêdzie mia³o odpowiednio d³ug± ogniskow± aby nie przekroczyæ kryterium dok³adno¶ci 1/8 Labda co nastêpuje przy lustrach ja¶niejszych ni¿ przyk³adowo 100/6 150/8 200/10 250/12 itd, to mo¿esz spaæ spokojnie o jakosæ obrazów z takiego dobrze wykonanego sferycznego lustra 8)
Wejd¼ na moj± stronê
http://astrojawil.pl i tam w rozdziale "Jak samemu wykonaæ teleskop" znajdziesz rozdzia³ "Sfera czy parabola".
Powodzenia w budowie teleskopu - sk³adaka"
Janusz Wiland
Jezeli robisz sam to chyba na poczatek lepsza niezbyt swiatlosilna sfera - latwiej wykonac.
Pozdrawiam,
Pawel
Nie ma czego¶ takiego jak teleskop uniwersalny. Widzia³em piekne obrazy przez tel. sferyczny. Ale widzia³em te¿ piêknego Jowisza przez sferyczny newton w Jachrance. Sfera podobno udaje siê niemal zawsze, dobra parabola-wymaga w naszych warunkach fachowca i to fachowca który robi to metoda "jak dla siebie".
P.s. Sfera chocia¿ na pierwszy rzut oka "lepsza" optycznie ma swoje wady-przy zwiarciad³ach wiêkszych wymiary czyni± sprzêt ma³o mobilnym. Dla mnie sensowne lustro czyli ok. 15cm i 1500mm ogniskowej to ju¿ problem logistyczny, a nie optyczny.
Moim zdaniem JAKO¦Æ OBRAZÓW obiektów mglawicowych zale¿y g³ównie od ¶rednicy lustra a nie ogniskowej. Parametr pn. "¶wiat³osi³a" nie ma wiele wspólnego z REALN¡ zdolno¶ci± zbierania ¶wiat³a przez teleskop, to jest tylko pewien wska¼nik.
Wiem, ¿e takie ogólnikowe stwierdzenie mo¿e wywo³aæ ma³± burzê ale piszê to ¶wiadomie. Mój d³uuuugi teleskop 150/1800 daje obrazy o wiele ja¶niejsze ni¿ 120-
130 mm krótkie newtony. Mo¿na te¿ wyczytaæ na stronkach zagranicznych, ¿e teleskopy 25 cm teleskopy SCT o F/12-15 "zabijaj± na ¶mieræ" jasno¶ci± ultranowoczesne i ultrasprawne optycznie konstrukcje du¿ych (i krótkich!) apochromatów. Tak wiêc niezale¿nie od tego co wybierzesz-niech to bêdzie przynajmniej te 14-15cm!
To czy bêdzie to sfera czy prezycyjnie wykonana parabola zale¿y od Twoich preferencji. Parabola z krótsz± ogniskow± daje szerokie obrazy, ³atwiej i przyjemniej ogl±da siê obiekty DS. Sfera da bardziej ostre obrazy gwiazd i NIEWIELE ciemniejsze obrazy obiektów DS, ale okrojone znacznie wê¿szym polem. Trudny wybór!
Pozdr.
Cytat: . Mój d³uuuugi teleskop 150/1800 daje obrazy o wiele ja¶niejsze ni¿ 120-
130 mm krótkie newtony. Mo¿na te¿ wyczytaæ na stronkach zagranicznych, ¿e teleskopy 25 cm teleskopy SCT o F/12-15 "zabijaj± na ¶mieræ" jasno¶ci± ultranowoczesne i ultrasprawne optycznie konstrukcje du¿ych (i krótkich!) apochromatów...
Andrzeju w czasach Giordano Bruno za takie herezje poszed³by¶ na stos a teraz w dobie demokracji ka¿demu wolno m±ciæ m³ode umys³y wiêc miarkuj co mówisz ale lito¶ci dla nich (m³odych) b³aga ASTROPOZDRÓWKO ;)
Widzisz Januszu, jednak ta demokracja nie jest taka najlepsza :)
Januszu widzê ¿e ponownie (i b³êdnie) interpretujesz wolne wypowiedzi jako formê negacji teleskopów newtona, ktorych jeste¶ producentem. Niepotrzebnie. Jeszcze raz powtórzê: ¶wiat³osi³a jest tylko stosunkiem ogniskowej do obiektywu/zwierciad³a i tyle. Nie piszê ¿e teleskop ciemny da lepsze obrazy ni¿ jasny :P-przeczytaj jeszcze raz uwazniej link.
Piszê tylko, ¿e WP£YW samej apertury na zasiêg teleskopu jest o wiele bardziej decyduj±cy do odbioru DS ni¿ jego ¶wiat³osi³a. Ludzie którzy posiadaj± teleskopy sferyczne dobrze to wiedz±. Ja osobi¶cie nie mam specjalnej estymy do sferycznych luster ale z uwagi wy³±cznie na ich gabaryty, bo obrazy daj± cool.
Pamiêtam post Mirka o porównaniu 128 TAK z 25cm SCT. Przeczytaj sobie te zdanie mówi±ce o tym, który dawal ja¶niejszy obraz. Moim 150mm Makiem bior±c pod uwagê takie ciekawostki jak obstrukcja oraz korektor szklany, d³uuuuga ogniskow± otrzymujê obraz ja¶niejszy ni¿ w 120mm newtonie.
Zastanowienia wymaga okre¶lenie na ile np. lustro sferyczne musi byæ wiêksze od 13cm paraboli aby daæ zbli¿ony jasno¶ci± obraz? Uwa¿asz, ¿e 20cm????! Ja my¶lê ¿e wystarczy 15.
Pozdr.
Witam !!
Kilka moich uwag na temat: sfera - parabokoida.
Czy praca nad figuryzacj± bêdzie krótka czy d³uga nie zale¿y wy³±cznie od tego, jaki kszta³t ma mieæ zwierciad³o. Na pewno najszybsza robota jest nad sfer± o ¶wiat³osile np. F/2 i najd³u¿sza mo¿e byæ nad paraboloid± F/2. Ale przy ¶wiat³osile F/10 dla zwierciad³a 15 cm wykonanie paraboloidy jest ³atwe (ma³a ró¿nica od sfteru), z drugiej strony wykonanie dok³adnej sfery wcale nie nie szybsze...
Co do poni¿szej uwagi:
Zastanowienia wymaga okre¶lenie na ile np. lustro sferyczne musi byæ wiêksze od 13cm paraboli aby daæ zbli¿ony jasno¶ci± obraz? Uwa¿asz, ¿e 20cm????! Ja my¶lê ¿e wystarczy 15. Wystarczy 13 cm !!!
To, czy zwierciad³o jest sferyczne, czy paraboloidalne nie ma znaczenia dla jasno¶ci !!! (przy tej samej ¶woat³osile). Znaczenie ma tylko wp³yw aberracji sferycznej na jako¶æ obrazu (rozmair kr±¿ka dyfrakcyjnego) przy du¿ych ¶wiat³osi³ach. Sfera np. F/3 przy 20 cm da obraz pe³en mg³awic i komet... (zw³aszcza na brzegu pola widzenia). Je¶li w dwóch teleskopach np. 15 cm o ¶wiat³osile F/10 u¿yjemy takiego samego okularu, nie odró¿nimy obrazu (zw³aszcza mg³awic) od zwierciad³a sferycznego i paraboloidalnego !!
Hermes
...Zastanowienia wymaga okre¶lenie na ile np. lustro sferyczne musi byæ wiêksze od 13cm paraboli aby daæ zbli¿ony jasno¶ci± obraz? Uwa¿asz, ¿e 20cm????! Ja my¶lê ¿e wystarczy 15.
Pozdr. Oj Andrzeju, Andrzeju znowu mieszasz ¿e g³owa boli :o
Sferyczno¶æ czy paraboliczno¶æ takiego samego lustra nie ma wp³ywu na jasno¶æ dawanych obrazów, to totalna bzdura, kto Ci takich g³upot nak³ad³ do g³owy ???
Mia³em oczywi¶cie na my¶li lustro sferyczne o d³ugiej ogniskowej i krótk± parabolê-to chyba oczywiste.
Januszu, wybacz sarkazm, ale Twoje uwagi o nieprzejmowaniu siê jako¶ci± uzyskiwanych obrazów przy lustrach parabolicznych s± niestety reklamodastwem bez pokrycia. Podobnie na stronce astronomia. pl wypowiada³e¶ siê nad "odbiorem" planet w teleskopach stawiaj±c naprzeciwko siebie teleskopy sferyczne i...apochromaty. Januszu, wyluzuj. S± jeszcze inne mo¿liwo¶ci pomiêdzy wyrobami Astrokraka a apochromatami za kilkana¶cie tysiêcy z³otych.
Co do luster parabolicznych- wykonanie takiego lustra w stosunku do sfery jest o tyle trudniejsze, ¿e do¶æ rzadko zdarza siê spotkaæ krótkie paraboliczne newtony daj±ce dobre obrazy w sensie rozdzielczo¶ci. Widzia³em takie dok³adnie dwa. Oba wykonane przez tê sam± osobê ale nie moim celem jest tu wstawianie odsy³aczy reklamowych.
Poza tym nie pisz proszê o wykonaniu luster z lambda rzêdu 1/8 poniewa¿ w realnym ¶wiecie ta warto¶æ jest i trudno mierzalna i nie zdziwy³bym siê przeciêtnymi wynikami rzêdu L=1/4.
Wracaj±c do meritum:
Przewodnim w±tkiem tego linku by³o zastanowienie siê nad wp³ywem jasno¶ci teleskopu na odbiór DS.
Oko ludzkie nie dzia³a jak klisza czy matryca ccd.
Mnie interesuje przy obserwacjach vizualnych REALNY wp³yw dwóch czynników. ¦wiat³osi³y i apertury. Z uporem maniaka twierdzê, ¿e ten drugi jest znacznie istotniejszy.
Nieco ¿artobliwie nadmieniê, ¿e jeste¶ Januszu producentem luster o co najmniej sporych aperturach, wiêc krzywdy Ci nie robiê... ;)
Pozdr.
Hej,
W którym¶ z ostatnich numerów S&T by³ artyku³ traktyj±cy o odbiorze DS w kontek¶cie apertury i ciemnego nieba. Zdecydowanie tym co wg. autora wp³ywa znacz±co na obserwowalno¶æ DS jest w³a¶nie ciemne niebo!!!
Nie wszystko wiêc jest stracone dla posiadaczy ma³ych apertur.
Pozdrawiam,
Czarek
Przy obserwacjach wizualnych decyduj±cy wp³yw na jasno¶æ obiektów DS ma oczywi¶cie apertura. To czy zwieciad³o jest sferyczne czy paraboliczne jest zale¿ne od swiat³osi³y i dla f/10 i mniejszych mo¿e byæ sfer± a dla wiêkszych swiat³osi³ powinno byc parabol±. Kryterium lambda/8 okre¶la czy dane zwieciad³o mo¿e byæ sfer± czy te¿ powinno byæ parabol±. Jesli przyjmiemy, ¿e dok³adno¶æ wykonania zwierciad³a powinna byæ np. lambda/16 to oka¿e siê, ¿e granica f/10 (od której lustro mo¿e byæ sfer±) przesunie siê znacznie w stronê mniejszych ¶wiat³osi³. Dok³adno¶æ wykonania zwierciad³a ma podstawowe znaczenie przy obserwacjach z du¿ymi powiekszeniami (obraz jest nie ostry) których nie u¿ywa siê praktycznie do obserwacji DS. ¦wiat³osi³ê teleskopu mo¿na w pewnym zakresie kompensowaæ okularem. Je¶li mamy dwa teleskopy 20cm ale o ¶wiat³osi³ach f/5 i f/10 to ten pierwszy z okularem 33mm da powiêkszenie 30x (przy ¼renicy wyj¶ciowej 6,6mm) i szerokie pole widzenia dobre do obserwacji rozleg³ych obiektów. Dla drugiego teleskopu w celu uzyskania podobnego powiêkszenia i tym samym podobnej jasno¶ci obiektów DS nale¿a³oby u¿yæ okularu 66mm, praktycznie niedostêpnego. Dodatkowo oka¿e siê, ¿e pole widzenia pierwszego teleskopu bedzie du¿o wiêksze. Kompensowanie ¶wiat³osi³y dlugoogniskowch teleskopów okularem ma ograniczenie w asortymencie dostepnych okularów d³ugoogniskowych - 40mm to najwiêksza warto¶æ seryjnie produkowanych.
Ale generalnie rzecz ujmuj±c uwa¿am, ¿e Andrzej ma racjê mówi±c, ¿e o jasno¶ci obiektów DS decyduje apertura.
Uyska³em krótkie i kompetentne info od moderatora tego forum.
Poprosi³em o wkejenie tego równie¿ na tej stronce :) Wyja¶nienie jest bardzo dobre (a nawet znakomite!). Przy tym-proste.
Po d³u¿szym zastanowieniu siê nad takim podej¶ciem
doszed³em do wniosków nastêpuj±cych:
1. Krótka parabola dla du¿ych k±towo obiektów DS ma wiêksze znaczenie ni¿ przy obiektach typu umownego "M57". Nie dotyczy to astrofotografii, gdzie wydatne skrócenie ogniskowej daje siê odczuæ w wiêkszym stopniu ni¿ przy vizual.
2. Dla gromat otwartych oraz wiêkszych k±towo gromad kulistych lepiej jest stosowaæ lustro sferyczne, poniewa¿ obrazy pojedyñczych gwiazd i ich rozdzielanie bêd± lepsze ni¿ przy "krótkim" telpie. Oczywi¶cie nie zmienia to faktu lepszej
"mg³awicowej" jasno¶ci teleskopów krótkich.
Niestety pozostaj± problemy gabarytowe przy "sferze".
3.Planety-wiadomo czym obserwowaæ lepiej (pomijam apochromaty ::)
Pozdr.
Witam !!
nawi±¿ê do powy¿szego cytatu:
Poza tym nie pisz proszê o wykonaniu luster z lambda rzêdu 1/8 poniewa¿ w realnym ¶wiecie ta warto¶æ jest i trudno mierzalna i nie zdziwy³bym siê przeciêtnymi wynikami rzêdu L=1/4. Dok³adno¶æ, z jak± nale¿y wykonaæ zwierciad³o do teleskopu (a dok³adniej - ca³± optykê) jest uwarunkowana falow± natur± ¶wiat³a i powstaj±cymi kr±¿kami dyrakcyjnymi.
Znane kryterium Rayleigha mówi, ¿e nie odró¿nimy pod wzglêdem jako¶ci obrazu dawanego przez zwierciad³o idealnie paraloloidalne od tego, którego b³±d (kszta³tu) nie przekracza 1/8 lambda.
Wa¿ne porównanie: w zwierciadle dok³adnie paraboloidalnym, w centralnym kr±¿ku dyfrakcyjnym skupia siê 78% ¶wiat³a gwiazdy, przy 1/8 L - 68%, a przy 1/4 L ju¿ tylko 40% (pozosta³e ¶wiat³o przechodzi do kolejnych pier¶cieni dyfrakcyjnych, przez co wyra¼nie ro¶nie "rozmiar" gwiazdy i spada rozdzielczo¶æ.
£atwo st±d obliczyæ, jak± minimaln± d³ugo¶æ ogniskowej powinno mieæ zwierciad³o sferyczne (przy okre¶lonej ¶rednicy), aby spe³nia³o powy¿szy warunek.
Je¶li jaka¶ firma nie podaje dok³adno¶ci wykonywanych przez siebie zwierciade³, albo stwierdza, ¿e jest to teleskop do zastosowañ amatorskich, to nale¿y unikaæ zwierciade³ takich firm.
Czêsto zapomina siê o tym, ¿e w teleskopie s± minimum 2 zwierciad³a, a systemach Coude 3 a nawet 4 zwierciad³a. To oznacza, ¿e ka¿de zwierciad³o powinno byæ wykonane zacznie dok³adniej, aby ³±czny b³±d wszystkich zwierciade³ nie przekracza³ owe 1/8 L. (Dodam, ¿e fachowcy uznaj± tê warto¶æ za zbyt toleranyjn±, a obrazy okre¶laj± jako "miêkkie").
Krótko mówi±c - nale¿y wykonaæ g³ówne jak najdok³adniej, abt mieæ wiêkszy margines b³êdu na wtórne, p³askie zwierciad³o (w warunkacjh amatorskich trudniejsze do wykonania od g³ównego, wklês³ego).
Dam przyk³ad z mojego "podwórka". Kiedy w 1979 roku robi³em zwierciad³o do Cassegraina 15 cm o ogniskowej 60 cm, to najwiêksze (zaakceptowane przeze mnie) odchylenia na poszczegó³nych strefach w pomiarach na "no¿u" Foucaulta wynosz±ce do 0.1 mm da³y dok³adno¶æ zwierciad³a 1/25 L, choæ w praktyce przyjmujê, ¿e ma dok³adno¶æ rzêdu 1/15 L.
Przy zwierciad³ach 250 mm o ogniskowych 1400 - 1600 mm b³±d na strefach do 0.1 mm da³ dok³adno¶æ zwieciade³ poni¿ej 1/25 L. Podobna ró¿nica na strefach przy zwierciadle 150 mm i ogniskowej 1000 mm w teleskopie oddzia³owym (PTMA w Warszawie) da³a dok³adno¶æ ok. 1/80 L !!
Dodam, ¿e tê prost± metodê wynala¿l w 1858 roku fizyk i astronom Leon Foucault; jej dok³adno¶æ jest bardzo du¿a - mo¿na wykryæ nierówno¶ci na powierzchni zwierciad³a rzêdu 0.00001 mm. Pierwszy wykona³ zwierciad³a ze szk³a, a jego najwiêkszy mia³ ¶rednicê ok. 30 cm. Czasem na pokazach w PTMA robimy takie do¶wiadzenie: na chwilê dotyka siê powierzchniê zwierciad³a palcem i po chwili widaæ wspania³± górkê, która powsta³a wskutek miejscowego rozszerzenia siê szk³a...
A je¶li komu¶ siê "uda" zrobiæ zwierciad³o 15 - 25 cm o krótkiej ogniskowej i dok³adno¶ci poni¿ej 1/4 L, to spokojnie mo¿e je powiesiæ w ³azience - jest ¶wietne przy dok³±dnym goleniu...
Hermes
Podejrzewam, ¿e spora czê¶æ zwierciade³ popularnych ma jednak dok³adno¶æ na poziomie rzêdu 1/4L :'(.
Np. ja nigdy nie mog³em rozdzieliæ epsilonów popularnym 114mm newtonem, niezale¿nie od seeingu, poweru i dok³adno¶ci kolimacji. Nie chc±c martwiæ posiadaczy takim ma³ych teleskopów napiszê, ¿e zawsze mo¿na wsadziæ do gotowej obudowy zwierciad³o nowe albo poprawiæ to posiadane.
Widzia³em ju¿ taki "sk³adak"- teleskop u kolegi Andrzeja w warszawskim PTMA ...w obudowie z U!
Jako¶æ obrazu by³a przednia.
P.s.
Jest jeszcze problem czysto praktyczny (kiedy¶ dyskutowany na pewnym forum ;) - zwi±zany z jako¶ci± napylenia wyszlifowanej p³yty (wp³ywem ró¿nic w grubo¶ci wartwy na jako¶æ lustra na wyj¶ciu).
W tym kontek¶cie zapas o jakim pisze Hermes dla go³ego "lustra" jest jak najbardziej konieczny.
Pozdr.
Andrzeju, mój PICCOLO o ¶rednicy 115 mm bez problemu rozdziela epsilony Lutni, o czym mogli przekonaæ siê naocznie uczestnicy pokazu w PTMA w ostatni poniedzia³ek 11 sierpnia. Zajrzyj do aktualno¶ci na mojej stronie z t± dat±. Byli tam tak¿e AGA i AQUARIUS - bywalcy tego forum. Tylko, ¿e to jest d³ugi Newton sferyczny, którego o wiele ³atwiej zrobiæ ni¿ krótsze paraboliczne lustro. Janusz
Tak, Piccolo to zupelnie co innego-dopieszczony sprzêt w³asnej roboty. Pamiêtam piêkne obrazy w Twoim teleskopie (z lantanem soligora) przy przej¶ciu Merkurego...Ale to wyjatek (dobrze zrobi³e¶ nie sprzedaj±c tego sprzêtu!).
Amatorzy seryjnych tajwañskich popularnych 114-ek powinni jednak spogladaæ w stronê ATM-owców lub udaæ siê na zwiady przed podjêciem decyzji do którego¶ z oddzia³ów PTMA.
Moja 114-ka by³a nie tyle feralna, co po prostu lustro by³o na poziomie sprzêtu "popularnej" klasy.
Pozdr.
SOLIGOR PE-4mm i mogê cieszyæ oczy widokiem tych par.Mia³em chyba du¿o szcze¶cia kupuj±c mój taleskop tak sobie my¶le. ::)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl