Lustra 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam serdecznie!

Czy kto¶ z kolegów zna mo¿e adresy do stron producentów luster??Chodzi mi dokladnie o producentów zagranicy, którzy produkuj± lustra powy¿ej 50cm.

Oczywi¶cie je¶li jest kto¶ kto takie lustra w Polsce produkuje to te¿ by³bym wdziêczny o podanie namiarów.

Jednak najbardziej zale¿y mi na producentach zagranicznych, poniewa¿ przebywam teraz poza granicami Naszego kraju:)Najlepiej jacy¶ producenci z wysp brytyjskich.

Mo¿e istnieje jaki¶ sklep internetowy gdzie takie lustra mo¿na zakupiæ??

hmm..i mo¿e drugie pytanko: Kto w tej chwili w Polsce zajmuje siê produkcj± teleskopów (prosze omin±æ firme z ¯ywca i Pana z Krakowa..poniewa¿ nie zamierzam czekac na teleskop cwierc wieku)

pozdrawiam serdecznie z Zielonej Wyspy



Mirek Dymek jest producentem teleskopów Taurus, równie¿ z powierzonej mu optyki.

Dziêki za info, hmm w±tpie aby Pan Mirek podj±³ siê takiego wyzwania, ktory siedzi w mojej g³owie od dobrych paru lat, fundusze s±...brakuje tylko informacji...wiem, ¿e nie nikt nie wyprodukuje w Polsce lustro wieksze ni¿ 61cm.

Ja szukam lustra 70cm i wy¿ej.

Ten post jest ca³kowicie powa¿ny!!!

A moderatora bym poprosil o przeniesienie go do dzia³u ATM

Spójrz tutaj

http://www.reginato.it/Mirror.html

to co prawda nie Wyspy, ale wci±¿ Europa.



troszke siê Panowie ceni±, gdy¿ za same szkielko 30" zap³ace 1900 euro co jest do przyjêcia, ale zrobione ju¿ tylko 7735 euro:)

hmmm, a w Polsce jest cz³owiek który podj±³by siê 80cm??Mo¿e ¼le zada³em pytanie, czy s± warunki aby takie zwierciad³o wykonaæ??

mo¿e najlepiej bêdzie jak dowiesz siê u ¼ród³a: http://viperaglass.w...l/pl/index.html
pozdrowienia

W krotce powinny byc juz 1 m srednicy .

£o rany Mateusz, co Ty za dzia³o kombinujesz?

Jakie?? to siê oka¿e za pare lat:)...jak dobrze wiesz rzucilem studia aby wyjechaæ do Irlandi aby zarobic pieni±¿ki na spe³nienie swoich marzeñ.

Wróce prawdopodobnie za 5 lat...wiec mam nadzieje, ¿e na dzia³eczce w Borowej bêdzie sta³o pierwsze amatorskie obserwatorium i zmieni siê miejsce zlotów:)

Nie bêde mówil kwoty przewidzianej na ta inwestycje bo skromno¶æ jak diament szlifuje czlowieka:)

Czekam na odpowied¼ z Viperglassu i je¶li dostane pozytywn± odpowied¼ w tym roku bêde ju¿ posiadaczem zwierciad³a 80cm.

Przemyslales te 80 cm ? Okular to z 4 metry nad ziemia bedzie . Sam bym malo uzywal taka zawalidroge.
Z racji ogniskowej to cos okolo 50 cm lustro bym wybral . Do tego waga duzo mniejsza . Lustro 80 cm to min 100 kg wazy, 50 cm 23 kg. Powierzchnia 80 cm lustra jest tylko 2,56 x wieksza od 50 cm. Chyba za mala roznica aby w takie lustro inwestowac, ciemne niebo wiecej da.
Ale jak masz kase i zdajesz sobie sprawe z problemow i trudnosci w obserwacjach takim ciezarem to zycze powodzenia . Sam wybralbym mniejszy wariant. Zycie plata figle i czasem trzeba zmienic lokalizacje . Do tego zona :Boink: Dlatego cos mobilniejszego radzilbym .
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 03 June 2006 - 08:34
Witam!
¶wietna idea!! popieram gor±co
Tak wydaje mi siê ¿e jeszcze 10 postów i dojdziemy do ¶rednicy 1m!
Ale tak powa¿nie nie o to chcia³em zapytaæ.

Jakim do tej pory sprzetem dysponujesz?
Ile lat zajmujesz siê astronomi± (w 2004 pisa³e¶ ¿e jeste¶ pocz±tkuj±cym)
oczywi¶cie ¿e po 2 latach mo¿na sobie budowaæ teleskop 800mm.
Ale to w³±¶nie do¶wiadczenie nabywane przez lata powoduje ¿e cz³owiek nie wpakuje siê w inwestycje nie do koñca prtzemy¶lana, na których utopi ciê¿ko zarobione pieni±dze.
Nie piszê tego jako u¿ytkownik "do¶wiadczony", ale jako osoba podchodz±ca realnie do niektórych rzeczy.

Ale jak pisa³em gor±co polecam Marzenia trzeba mieæ i trzeba je spe³niaæ
¿yczê powodzenia, ale tak prawdê mówi±c nie traktujê Twojego postu powa¿nie.
Bardziej jako ciekawostkê i pretekst do dyskusji na temat du¿ych teleskopów
Pozdrawiam Witek

Niejednokrotnie ju¿ na forach przewija³a siê my¶l, ¿e najlepszym teleskopem jest ten, który u¿ywa siê najczê¶ciej. I zapewne z tego powodu pojawi³y siê sceptyczne g³osy co do tej inwestycji, gdy¿ rzeczywi¶cie teleskop o ¶rednicy 80 cm to ju¿ "monstrum", które nie tak ³atwo okie³znaæ. Ciekawy jestem jaka jest planowana ogniskowa tego teleskopu i ca³a reszta, bo zwierciad³o g³ówne to tylko "serce" ca³ego "organizmu".

Ale je¿eli taki sobie wymarzy³e¶, to ¿yczê powodzenia :).

Ja planujê w przysz³ym roku zakupiæ du¿ego Newtona, ale górna granica to 500/2000. Wiêkszy teleskop to duuu¿o wiêksze koszty, znacznie trudniejsza obs³uga i niewielki zysk je¿eli chodzi o zasiêg.

Podobnie uwa¿am ¿e wchodzenie po drabinie do okularu do wygodnych nie nale¿y (przerabia³em to na 60 -ce na zlocie w Bieszczadach) zwa¿ywszy to co wcze¶niej powiedziano, ¿e ró¿nica pomiêdzy 50cm. ¶rednicy a 80cm. nie jest a¿ tak du¿a, a przez ten mniejszy ³atwiej obserwowaæ, przy niewiele s³abszym zasiêgu, obstawa³ bym przy 50cm.

Moze zle miejsce na to ale musze sie spytac... Zbiq czy Ty sam budowales swoj teleskop???Z tego co widze na zdjeciu jest na paralaktyku...Czy to wymagalo wlozenia do tubusa wiekszej ilosci wreg???
Wracajac do tematu z tego co wiem to bylby najwiekszy amatorski eleskop w PL ... Juz widzialem ze ktos na dzialce ma swoje obserwatorium. Szczerze mowiac podziwiam jesli wszystko sie skonczy... Najwazniejsze to jest to, aby nie stracic zapalu...
Pozdrawiam i zycze powodzenia;)

telep to 235/1300 . Tuba z 1mm Al nitowana niestety dosc rzadko. Wregi zrobilem z pierscieni z plyty wiurowej , gorny jest z wodoodpornej , choc niepotrzebnie. Sa obsmarowane szpachlowka zywiczna do samochodow, dzieki temu sa sklejone z tuba i bardzo ja wzmacniaja .
Mam 3 wregi . 1 z gory w okolicy pajaka , 2 i 3 w okolicy obejm , tak orientacyjnie . Zaleznie do mocowania lustra mozna dac na dol 4 wrege . U mnie pierscien, na ktorym lezy lustro pelni ta role, ale jest przesuwany podczas kolimacji , ale ciasnawo w tej tubie siedzi .
Mocowanie lusterka wtornego to prowizorka, musialbym cos wiekszego dorobic ale takie elastyczne mocowanie duzych czy ciezkich lusterek polecam , Trzyma sie na gwozdziach bez glowek co przechodza przez tuleje i sa mocno obklejone silikonem tak jak lustro .
Te prety na szerokosc lusterka zalane silikonem byly przewidziane jako zabezpieczenie w razie odklejenia lustra od glownego elementu z ktorym bylo sklejone . Kiedys mocujac szukacz tracilem mocno w lusterko i sie odkleilo ale trzyma na " gwozdziach" i nie zmienia polozenia .
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 03 June 2006 - 14:17
Witam!

Dosta³em kilka wiadomo¶ci od osób które tak¿e czekaj± na takie lustra, wiec jednak nie jestem sam:)

Robert przy lustrze 80cm planowana ogniskowa 3400mm.

Nie zamierzam gimnastykowaæ siê na drabinie...bo o tragedie ³atwo:)Dlatego teleskop full automatyka, do telepa CCD wiem wiem jaki jest koszt CCD :)...mam kontakt z Panem który tak± sama inwestycje realizuje ju¿ od 3 lat, widocznie ma jaki¶ powód aby nie wypowiadaæ siê na forum na ten temat.

Do¶wiadczenie z astronomi± mam od 1998 roku.

Pomysl genialny - sadze, ze naprawde warto sprobowac!! Taka full automatyczna armata przydalaby sie zdecydowanie w naszym tajnym stowarzyszeniu astronomow spod znaku a-f. ;)

Juz oczami wyobrazni widze, ze za 5 lat np na tym forum pojawi sie idea stworzenia 1,5 metrowego kolosa... :)

Moge tylko w/g siebie. przyjemnoscia jest patrzec w okular i podziwiac . Jak cos ladnego to chcialoby sie foto miec. Dla mnie patrzenie w ekran monitora to podobnie co ogladanie zdjec - takie z dystansu . Nie ma w tym emocji " odkrywcy" . :Beer:
A jak chcesz glownie poprzez ekran paptrzec co widac to kup sobie super montaz i jakis 250 mm srednicy telep i dobra kamerke . Obraz na monitorze jasnych obiektow bedziesz mial bezposrednio , a ciemnych co kilkadziesiat sekund odnawiany . Przy tego typu obserwacjach srednica lustra jest drugorzedna sprawa, czas ekspozycji to wyrownuje.
Wiem, ze marzenia sa, by duze lustro bylo. Potem w miare rozpoznania tematu, problemow , ograniczen i uzywalnosci, wygody wybiera sie mniejsze . Sadze, ze 250 mm lustro da Ci bez porownania wiecej satysfakcji niz 800. Sam to kiedys przerabialem . Teraz 470/2060 mam w zamysle, ale nim zaczne je polerowac to musze kafelkami wylozyc pywnice . Dla mnie jest to max srdnica . Znosna waga, jeszcze mozliwosc zabudowy na paralaktycznym montazu istnieje , mozna jeszcze zalozyc na niego przyslone z 180 mm otworem niecentrycznie i nie bedzie obstrukcji z lustra wtornego. Do tego stoleczek i w okular zajrze.
Sprzet 500 mm lustrem to DS-y . Planety ksiezyc na ogol tylko z przyslona z racji seeningu . :Beer:
Zastanow wie nad 250 czy cos w okolicy.
Lustro 800 mm jest znacznie wrazliwszena seening . Do tego 100 kg szkla godzinami chlodzic sie bedzie .

Zbig, wygl±da na to, ¿e matrus ma ju¿ przemy¶lan± koncepcjê swojego przedsiêwziêcia i teraz próbuje wcieliæ to w ¿ycie. W takim razie jeszcze raz wypada mu ¿yczyæ powodzenia :).

Z drugiej strony podchodzê do astronomii podobnie jak Ty. Dla mnie patrzenie w okular teleskopu i na ekran komputera to dwie ró¿ne bajki. Ta pierwsza ma w sobie trochê magii, a ta druga "tylko" ducha nowoczesno¶ci ;). Póki co wci±¿ mam ochotê na tê tajemniczo¶æ, ale zdajê sobie sprawê, ¿e kiedy¶ zapewne te¿ pójdê w przód, aby nie zatrzymaæ siê i nie zostaæ w tyle.

Zreszt± trudno mi wyobraziæ sobie jak jeszcze mog± rozwin±æ siê niektóre dziedziny ¿ycia, a w przypadku astronomii amatorskiej pole do popisu jest jeszcze bardzo du¿e. Kiedy¶ pewnie wszystkie teleskopy bêd± skomputeryzowane i klikaj±c bêdziemy zmieniaæ powiêkszenie, filtry, robiæ zdjêcia i przemieszczaæ siê od obiektu do obiektu. Natomiast dopracowana optyka i elektronika pozwoli wydusiæ z 20 cm teleskopu obrazy takie jak dzisiaj z Hubble'a :)
Ten post by³ edytowany przez Robert Bodzoñ dnia: 04 June 2006 - 17:49

Natomiast dopracowana optyka i elektronika pozwoli wydusiæ z 20 cm teleskopu obrazy takie jak dzisiaj z Hubble'a

:D chyba tak± ze strefy 11, niestety elektronik± fizyki nie oszukamy :(

¯yczê koledze spe³nienia marzeñ.

Jednak my¶l±c o elektronicznym oku jako jedynym dla telepa, apertur± teleskopu zjecha³bym do 50cm ale RC a inne oszczedno¶ci zainwestowa³ w dobry mont i elektronikê.
Ten post by³ edytowany przez mario2005 dnia: 04 June 2006 - 18:12

Jednak my¶l±c o elektronicznym oku jako jedynym dla telepa, apertur± teleskopu zjecha³bym do 50cm ale RC a inne oszczedno¶ci zainwestowa³ w dobry mont i elektronikê.

I szczerze mówi±c te¿ to proponowa³bym Mateuszowi. Rozwi±zanie chyba jest jedno... Paramount ME ;)


:D chyba tak± ze strefy 11, niestety elektronik± fizyki nie oszukamy :(

To by³ tylko skrót my¶lowy i uproszczenie. Chodzi mi o ca³y proces, od wyszukania obiektu poprzez jego rejestracjê i pe³n± "obróbkê" obrazu. Teraz robimy to etapami. Za¶ w przysz³o¶ci ... :) Teleskop Hubble'a ma tê przewagê, ¿e "lata" sobie ponad atmosfer±.

Fizyka, fizyk± i jej nie da siê oszukaæ, ale kto 10-15 lat temu przypuszcza³, ¿e amatorzy tak szybko bêd± robiæ takie zdjêcia, jakie robi± obecnie.
Ten post by³ edytowany przez Robert Bodzoñ dnia: 04 June 2006 - 18:43

...elektronika pozwoli wydusiæ z 20 cm teleskopu obrazy takie jak dzisiaj z Hubble'a :)

poniekad jest to prawda, bo zwyczajnie w sprzedazy sa modele CCD, ktore byly uzywane na Hubble ;) wiec obrazy byly dawane takie jak na Hubble.


poniekad jest to prawda, bo zwyczajnie w sprzedazy sa modele CCD, ktore byly uzywane na Hubble ;) wiec obrazy byly dawane takie jak na Hubble.

:D

Nie chcê odbiegaæ od tematu w±tku, wiêc krótko. Niestety w stosunku do Teleskopu Hubbla obserwacje naziemne s± bardzo ograniczone. Zarówno przez wszystko co zwi±zane jest z atmosfer±, czy choæby przez ograniczony przez obrót Ziemi czas na¶wietlania (dzieñ-noc). Ale kto wie jak szybko pojawi± siê prywatne teleskopy kosmiczne. "Tury¶ci" w kosmos ju¿ lataj± :)

A wracaj±c do w±tku, to czekam na realizacjê pomys³u. Wszak do Tarnowa mam niedaleko ;)

je¶li nadal szukasz luster to masz tu linka
/jak pisa³em wcze¶niej - jako ciekawostka/
pozdrawiam Witek

http://www.ajstelescopeworkshop.ca/

http://www.PegasusOptics.com
na stronie masz zwierciad³a do 24" (7 k$), ale na zamówienie zrobi± Ci tak¿e 40".
Ale po przeczytaniu wszystkich postów, przyznam siê nie rozumiem - z jednej strony chcesz wielkiego zwierciad³a, ale z drugiej piszesz tylko o zastosowaniu CCD. Nie kumam :banan:
Zwierciad³o 80cm zbiera CZTERY razy wiêcej swiat³a niz 40cm - to ma znaczenie przy obserwacjach wizualnych, które wykluczy³e¶, ale przy "na¶wietlaniu" matrycy CCD spowoduje JEDYNIE czerokrotne skrócenie czasu na¶wietlania. Z jednej strony to du¿o, ale z drugiej strony teleskop ze zwierciad³em 80cm bedzie wa¿y³ jakie¶ 6-8 razy wiêcej - co najmniej 100-120kg, wiêc nawet to czerokrotne skrócenie czasu na¶wietlania nie zlikwiduje konieczno¶ci posiadania SUPER montazu. No bo czasy ekspozycji nadal bêd± sz³y w GODZINY. Szczerze mówi±c chyba nie ma seryjnego montazu o takiej no¶no¶ci, a customy kosztuja tyle, ¿e trzeba by odk³adaæ po kilka tysiêcy euro miesiêcznie przez kilka lat...
Wiêc, powtarzam, nie kumam po co telep, kosztujacy maj±tek, który bêdzie robi³ praktycznie to samo co cztery razy mniejszy tylko szybciej :Elefant:
Chyba, ¿e masz nieograniczony bud¿et (naprawdê nieograniczony!) i chcesz mieæ "najwiêkszy amatorski teleskop w Polsce" (a mo¿e i w Europie)...
No ale wtedy dyskusja powinna przenie¶æ siê na inne forum (s³awni i bogaci?) - to ¿art oczywi¶cie :banan:
Pozdrawiam,
Jurek

Jestem sk³onny przyznaæ Jurkowi racjê. Taka apertura to raczej do wizuala i raczej nie na Polskie warunki seeingowe i pogodowe ogólnie (chyba, ¿e planujesz zamieszkaæ gdzie indziej, na przyk³ad gdzie¶ w Stanach, nie wiem Arizona mo¿e. Tam chyba maj± dobre warunki do uprawiania wielkoformatowego astro :D).

Je¶li do foto to zjechaæ ze ¶rednic± i posadziæ do na jakim¶ Paramouncie bêdzie chyba bardziej optymalnie. Napisz proszê co¶ wiêcej o twojej idei, jak sobie to wszystko wyobra¿asz.

Pozdrawiam.

Witam!
Jak wcze¶niej napisa³em - Ja traktujê ten post jako ciekawy pomys³ na dodatek pe³en sprzeczno¶ci,
Jako przyczynek do dyskusji na temat du¿ych teleskopów
poni¿ej dajê link do ciekawych NTT (New Technology Telescope)

http://www.jimsmobil...list_search.htm
http://www.jimsmobil...ages/ntt40b.jpg

Wita ponownie!

W±tek umar³, ale napisze co z realizacj±. Po 3 miesi±cach zbierania informacji i porady naprawde ¿yczliwych ludzi mo¿na doj¶æ do wniosku, ¿e wykonanie teleskopu powy¿ej 60cm jest praktycznie nieop³acalne. Waga lustra o ¶rednicy 81cm to 125kg, wraz ze stela¿em, innymi elementami plus pe³no zaautomatyzowany monta¿ to waga dochodz±ca prawie do 800kg. Monta¿ zosta³by wykonany przez amerykañska firme (koszt przesy³ki do Polski 2500$). Poszuka³em naszych kolegów Irlandczyków astromaniaków i znalazlem w³asnie pewnego bardzo uprzejmego Pana który posiada teleskop 70cm, naprawde wyda³ mnóstwo kasy a u¿yl go dos³ownie kilka razy z kilku prostych wzglêdów:
1.seeing przy takim telepie musi byæ ¿yleta
2.sam start takiego sprzêtu to prawie 2h
3.efekty takie same co przy 40cm(porownywalne oczywiscie)
4.ma monta¿ full automatyka sterowany z kompa, bardzo czêste awarie sterowników monta¿u (monta¿ nie nad±¿a z takimi gabarytami...ma³o przemy¶lane)

Odradzi³ mi skonstruowanie takiego monstrum jak na europejskie warunki..idealnym a zarazem optymalnym rozwi±zaniem w tej sytuacji jest katadrioptryk lub schmidt-cassegrain. Mam zamiar u¿ywaæ tylko CCD wiêc te dwie opcje by³yby idealnym rozwi±zaniem.

Je¶li chodzi o mój pomysl z 80cm, obserwatorium (budynek) po³±czenie monta¿u np z obracaj±cym sie pó³otwartym dachem to koszt naprawde rzucaj±cy na kolana. Ca³o¶æ mo¿na by³oby zamkn±æ w cenie dobrego mieszkania w krakowie a za tak± cene nie ³atwiej kupiæ np. C20??:)

Wiêc wybieram póki co CGE 1400 XLT...

Czas jest najlepszym lekarzem na zbytni zapa³. :D
My¶lê ¿e zagraniczni koledzy maj± 100% racjê (potwierdzili w praktyce nasze wcze¶niejsze opinie).

Napewno bêdziesz bardziej zadowolony z takiego C20 u¿ywanego przy ka¿dej okazji ni¿ z eksponatu w postaci 81cm Newtona.

Kto¶ ju¿ kiedy¶ powiedzia³ ¿e najlepszym teleskopem jest ten którego najczê¶ciej u¿ywamy.


(...) Poszuka³em naszych kolegów Irlandczyków astromaniaków i znalazlem w³asnie pewnego bardzo uprzejmego Pana który posiada teleskop 70cm, naprawde wyda³ mnóstwo kasy a u¿yl go dos³ownie kilka razy z kilku prostych wzglêdów:
1.seeing przy takim telepie musi byæ ¿yleta
2.sam start takiego sprzêtu to prawie 2h
3.efekty takie same co przy 40cm(porownywalne oczywiscie)
4.ma monta¿ full automatyka sterowany z kompa, bardzo czêste awarie sterowników monta¿u (monta¿ nie nad±¿a z takimi gabarytami...ma³o przemy¶lane)

Odradzi³ mi skonstruowanie takiego monstrum jak na europejskie warunki..idealnym a zarazem optymalnym rozwi±zaniem w tej sytuacji jest katadrioptryk lub schmidt-cassegrain. Mam zamiar u¿ywaæ tylko CCD wiêc te dwie opcje by³yby idealnym rozwi±zaniem (...)


Ja wcze¶niej nie czyta³em tego w±tku... i jak po pierwszych 1- postach zacz±³em jechaæ na dó³ by sam co¶ napisaæ dowiedzia³em siê z przed ostatniego, ¿e autor w±tku musia³ a¿ Irlandczyka pytaæ by dowiedzieæ siê to co ja chcia³em napisaæ a inni te¿ na pewno miêli na my¶li...
Znam osobi¶cie kilka osób prywatnych w Europie lub europejczyków posiadaj±cych lub buduj±cych teleskopy od 50 cm w górê. Tylko kilku z nich , tych z t± najwiêksz± kas±, zdecydowa³o siê na lusterka pow. 80 cm ale do nich zamówione zosta³y monta¿e na indywidualne zamówienie w zak³adach in¿ynierskich. Najwiêkszy z teleskopów o których wspominam i na którym pracowa³em ma 1,25 m blanka odlewa³ Schott (!) a reszty dokona³ Nowosybirsk. Monta¿ zaprojektowa³a Holenderska firma, która wspó³ - projektowa³a monta¿ miêdzy innymi dla Subaru. W sumie ten teleskop to obecnie maszynka samoutrzymuj±ca siê. Inwestor w parku przylegaj±cym do obserwatorium postawi³ dom a w nim umie¶ci³ dzia³alno¶æ zwi±zan± z ekskluzywn± opiek± nad osobami starszymi i dom ten utrzymuje razem z mieszcz±c± siê w budynku teleskopu (walcowaty budynek o 4 kondygnacjach) kawiarni± (¶rodek kawiarni stanowi s³up centralny na którym stoi telep) teleskop i ca³e obserwatorium, które uzytkuj± mi³o¶nicy astronomii z okolicy.
Bajka prawda... dom i kawiarnia przynosz± takie zyski, ¿e spokojnie po roku w nowosybirsku zamówili 4" okulary bo Naglery ju¿ im nie wystarcza³y. Dodam jeszcze, ¿e jako jedna z lunet prowadz±cych na tym cacku zamontowana jest bia³a tuba z fluorytowym ripletem o ¶rednicy 29 cm...

Nie pytajcie mnie ile to kosztowa³o bo wiem... ale mi takie sumy ciê¿ko przechodz± przez palce...

Pawe³ Maksym


Wita ponownie!

W±tek umar³, ale napisze co z realizacj±. Po 3 miesi±cach zbierania informacji i porady naprawde ¿yczliwych ludzi mo¿na doj¶æ do wniosku, ¿e wykonanie teleskopu powy¿ej 60cm jest praktycznie nieop³acalne. Waga lustra o ¶rednicy 81cm to 125kg, wraz ze stela¿em, innymi elementami plus pe³no zaautomatyzowany monta¿ to waga dochodz±ca prawie do 800kg. Monta¿ zosta³by wykonany przez amerykañska firme (koszt przesy³ki do Polski 2500$). Poszuka³em naszych kolegów Irlandczyków astromaniaków i znalazlem w³asnie pewnego bardzo uprzejmego Pana który posiada teleskop 70cm, naprawde wyda³ mnóstwo kasy a u¿yl go dos³ownie kilka razy z kilku prostych wzglêdów:
1.seeing przy takim telepie musi byæ ¿yleta
2.sam start takiego sprzêtu to prawie 2h
3.efekty takie same co przy 40cm(porownywalne oczywiscie)
4.ma monta¿ full automatyka sterowany z kompa, bardzo czêste awarie sterowników monta¿u (monta¿ nie nad±¿a z takimi gabarytami...ma³o przemy¶lane)

Odradzi³ mi skonstruowanie takiego monstrum jak na europejskie warunki..idealnym a zarazem optymalnym rozwi±zaniem w tej sytuacji jest katadrioptryk lub schmidt-cassegrain. Mam zamiar u¿ywaæ tylko CCD wiêc te dwie opcje by³yby idealnym rozwi±zaniem.

Je¶li chodzi o mój pomysl z 80cm, obserwatorium (budynek) po³±czenie monta¿u np z obracaj±cym sie pó³otwartym dachem to koszt naprawde rzucaj±cy na kolana. Ca³o¶æ mo¿na by³oby zamkn±æ w cenie dobrego mieszkania w krakowie a za tak± cene nie ³atwiej kupiæ np. C20??:)

Wiêc wybieram póki co CGE 1400 XLT...


Z takim ogromnym telepem to du¿o zachodu. Trzeba wybraæ miejsce na obserwatorium najlepiej od razu z mieszkaniem :szczerbaty: i to najlepiej na jakiej¶ otwartej przestrzeni i na wzgórzu. Zreszt± nie rozumiem po co taki telep, je¿eli bez obserwacji wizualnych tylko na ekranie komputera. Na ekranie komputera to chyba lepiej sobie zobaczyæ np. zdjêcia z Hubbla, bo ¿aden amatorski teleskop go nie przebije.
A wiêcej satysfakcji da³o mi zobaczenie na w³asne oczy malutkiego Saturna w moim 60 mm refraktorze ni¿ najlepsze zdjêcia z sondy Cassini.
Analogicznie, chyba lepiej zobaczyæ na w³asne oczy Tatry ni¿ Himalaje na komputerze.

Co¶ nie chce mi siê wie¿yæ ¿eby obrazy z teleskopu 1m by³y porównywalne do tych z teleskopu 40cm. Wiem ¿e tak olbrzymie lustro jest bardziej podatne na seing ale one i tak poka¿e wszystkie obiekty ja¶niejsze i z wiêksz± ilo¶ci± detalu. Ale tak jak mówiê nigdy nie mia³em styczno¶ci z takim du¿ym lustrem ale mam nadziejê ¿e kiedy¶ sam bêde takie posiada³ i wtedy sam bêde móg³ siê przekonaæ.
Pozdrawiam.


Co¶ nie chce mi siê wie¿yæ ¿eby obrazy z teleskopu 1m by³y porównywalne do tych z teleskopu 40cm. Wiem ¿e tak olbrzymie lustro jest bardziej podatne na seing ale one i tak poka¿e wszystkie obiekty ja¶niejsze i z wiêksz± ilo¶ci± detalu.

Te¿ tak s±dzê. W koñcu to tak, jakby porównaæ teleskop o ¶rednicy 8 cm i 20 cm. To jest spora ró¿nica zasiêgu, a wiêc jasno¶ci obiektów i widoczno¶ci szczegó³ów. Oczywi¶cie w przypadku tych du¿ych luster musi byæ podobnie, ale dotyczyæ to bêdzie obiektów DS. Natomiast w przypadku planet liczy siê przede wszystkim jako¶æ optyki, a warunki europejskie to góra 20 cm ¶rednicy (seeing). Nie wspominaj±c o tym, ¿e metrowy telep ch³odzi siê pewnie od wieczora do rana ;)

Ma³o znam ludzi szalonych jak Matrus :D . Rzucaæ studia aby zrealizowaæ swe marzenia... kurde... nie mogê wyj¶æ z podziwu. Tylko czy Ty masz zamiar wróciæ do Polski? Czy ten sprzêt wraz z Tob± pozostanie na wyspach? Jak wiesz w Polsce bez studiów to lipa straszna... a i we wczesnych okresach po studiach zarobki te¿ s± ¿enuj±co niskie.

Mam w okolicy hobbystê szaleñca inwestuj±cego w sprzêt krótkofalarski... je¼dzi³ bidulek Fiatem 125p :ha: a w domu sta³y 2 piêkne radia po 10tysPLN ka¿de + ma³oznacz±ce 2 szt po 3tys PLN...

Powodzenia w realizacji marzeñ!


Spójrz tutaj

http://www.reginato.it/Mirror.html

to co prawda nie Wyspy, ale wci±¿ Europa.


Reginato jest tylko po¶rednikiem, blanki produkowane s± w USA.
Jednak Reginato ma wy³±czno¶æ na sprzeda¿ w Europie (takie mam informacje).
S± to jednak lustra które jako¶ciowo przewy¿szaj±, wszystko co jest dostêpne w naszym kraju.

Parabolizacjê, napylenie i wykonanie LW mo¿na wykonaæ w Polsce.

Sam wykona³em projekt teleskopu 30" wraz z obliczeniami in¿ynierskimi.
Projekt wykonany w technice 3D.

http://images2.fotosik.pl/72/2ddb2398cd022047.jpg
Ten post by³ edytowany przez telwal dnia: 24 December 2006 - 10:59
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl