Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Ten post jest skierowany do u¿ytkowników optyki QPJ. Aby w miarê obiektywnie przedstawiæ sprawê sporz±dzi³em rysunek.
W moim teleskopie z optyk± QuasarPJ widzê ci±gle takie obrazy dyfrakcyjne:
http://www.projektexplorer.republika.pl/dyfrakcja.jpg
Teleskop studzony prawie 2 godziny. Do¶æ dok³adnie skolimowany. Po up³ywie tego czasu w obrazach rozogniskowanych zanik³y wszelkie turbulencje, co przypuszczali¶my wcze¶niej na forum za przyczynê problemów.
Na rysunkach do¶æ dobrze oddanny jest wygl±d tych kr±¿ków. Po kilkunastu sesjach nic siê nie zmienia w ich wygl±dzie.
Gwiazdy ustawione na ostro¶ci nie chc± byæ punktowe, przypuszczam poniewa¿ obraz przed ogniskowy jest do dup..
U mojego kolegi w Newtonie zaraz po roz³o¿eniu siê na polu widaæ pier¶cienie i przed i za ogniskiem.
MAM PYTANIE DO POSIADACZY LUSTER QUASARPJ.
Czy u kogo¶ jest podobnie z tymi kr±¿kami ? Bo wygl±da to jakby lustro by³o sferyczne chyba.
Ja mam lustro quasara niestety nie wiem jakie ale Janusz P. mówi³ ¿e raczej parabola przy tej ogniskowej co mam. Wszystko jest oki , obrazu super :!: :salu: :Cheers:
moje jest 170/1200 i chyba ma abberacje
A w³a¶nie. Przy okazji zapytam, jak widzicie te kr±¿ki? Bo u mnie (Tal200K) i przed i za ogniskiem s± ³adne okrêgi tylko jakby "p³ywa³y". Zachowuj± siê tak jak widaæ np. powierzchniê ksiê¿yca przy niespokojnej atmosferze. Rozumiem, ¿e to normalne?
U mnie tez sobie tak plywaja :) ale to juz wplyw atmosfery :)
Mam cos podobnego - lustro wlasnej roboty . Widzê jeszcze w obrazie gwiazdy przed ogniskiem cien ruru wyci±gu . Jest ona niklowana i ca³kiem prawdopodobne , ¿e na niej rozprasza siê swiat³o , które tak zniekszta³ca obraz kr±zków dyfrakcyjnych przed ogniskiem . Na lustrze 135/1300 mm mam dobry obraz ksiê¿yca przy pow. 330x . Nie mam punktowego obrazu gwiazd silnie swiec±cych . Pozosta³e to punkty . Silnie swiec±ce gwiazdy mnie oslepiaj± dlatego nie widzê ich punktowo . Jak slabiej swiec± przez chmury to mam punkty .
Pan Poruczko przyj±³ moj± reklamacjê i poprawi³ lustro. Dosta³em nawet jaki¶ papier na nie tzw. CERTYFIKAT jako¶ci.
Okaza³o siê ¿e aluminizacja by³a ¼le wykonana.
Teraz ju¿ obrazy s± znacznie lepsze. Pier¶cienie dyfrakc. te¿ siê pojawi³y przed ogniskiem. Jednak w zwi±zku z szybko spadaj±c± temp. ostatnimi nocami, nie mog³em wystudziæ dostatecznie sprzêtu i testowaæ na maxa.
Sprawdzi³em u siebie i na okularach do 20 mm mam ten problem . Przy 30 mm wszystko wporz±dku . U mnie rura wyci±gu mocno przyslania lustro gdy nieostry obraz jest przed ogniskiem . Za bardzo wierzyæ mi sie nie chce zeby byla to sprawa zlej aluminacji , Bardziej kolimacji . Skoro obraz za ogniskiem jest prawidlowy to nie móg³ siê taki zrobiæ z wi±zki nieprawid³owej przed ogniskiem . W/g mnie teraz lepiej skolimowa³e¶ teleskop . Muszê tez to sprawdzic . :salu:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl