Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Chyba ju¿ czas odstawiæ na bok mojego 10-letniego Mizara :'( i rozejrzeæ siê za jak±¶ armat±. I tu dylemat. Co wybraæ? Lubiê spozieraæ na planetki ale czajê siê na ds - mój "rusek" kiepski do ds. Astrokoledzy! Co lepsze do obserwacji ds z mo¿liwo¶ci± podpatrywania planet w do¶æ dobrej jako¶ci: du¿e lustro Antaresa i ¶wiat³osi³a 1:5,2 chyba idealne do ds, a z planetkami gorzej. Alamak - ¶wietny - mobilny, lustro ok, ale ¶wiat³o 1:10 ds mo¿e byæ tak sobie. A mo¿e poczekaæ na Arktura? Finansowo oscyluje w graniczach 2000 -2500. Poradzcie :)
Rozumiem, ¿e brzydzisz siê (czytaj: gardzisz) refraktorami :-
...nie, ale co zaproponujesz za tak± cenê (2000,-)?
Dodam jeszcze jedn± alternatywê - Quasar 225 lustro - o którym zapomnia³em napisaæ, a którego umie¶ci³em w temacie.
Czy kto¶ pracowa³ na wymienionych przeze mnie sprzêtach i potrafi je porównaæ? Cenowo Quasar wypadnie podobnie do Alamaka.
Mia³em podobny dylemat ::)
Pomy¶la³em, pomy¶la³em i zamówi³em Alamaka ;D
W koñcu opozycja Marsa nie bêdzie czekaæ.... :(
Pozdrawiam
Marcin
Ten Alamak mnie siê te¿ podoba... Tylko trzeba czekaæ na niego d³ugo :(
Alamak chyba najbardziej mobilny, ale lustereczko 270 w Arkturze to nie ma³o! Do ds chyba bêdzie lepiej. ¦wiat³o 1:5,5! Cena 2490 tuba, a statyw przerobie tymczasowo od mojego wys³u¿onego Mizara.
Co kto lubi
Ja ceniê sobie (oprócz super optyki, rzezc jasna) moblino¶æ. Czasami wyruszam na zakrycie brzegowe, zwykle po prostu za miasto, by obej¿eæ to i owo. Z d³ugim Newtonem nic z tych rzeczy - warunki mieszkaniowe nie pozwalaj± :'(
Marcin
To ile trzeba czekaæ na Alamaka?
mieszkam pod Poznaniem warunki mam niez³e. Ale chêtnie pos³ucham porównania optyki i mo¿liwo¶ci tych armatek - Alamak vs Antares vs Quasar vs Arktur choæ nie wiem czy kto¶ posiada ju¿ tego ostatniego. My¶lê ¿e takie porównania przydadz± siê wszystkim chc±cym zainwestowaæ trochê kasy (2000-3500). Za³ó¿my ¿e sprzêty stoj± obok siebie i nie mamy zamiaru z nimi nigdzie je¼dziæ a widoczno¶æ jest 9/10.
Janusz mówi, ¿e co najmniej 3 miesi±ce trzeba czekaæ na Alamaka.
Ja ceniê sobie (oprócz super optyki, rzezc jasna) moblino¶æ. Jego mobilno¶æ jest nie do pogardzenia.
Chyba nie namówiê kolegów na test. Uchylacie siê panowie od odpowiedzi! A rozmowa mo¿e byæ owocna i przydatna dla pozosta³ych zainteresowanych. Dla mnie w³a¶ciwie którykolwiek kupiê odczujê niebotyczn± ró¿nicê w stosunku do mojego kochanego Mizara. Ale jak wydaæ 3000 do chcia³oby siê zrobiæ to jak najlepiej, dlatego molestujê i ponawiam pro¶bê o wypowiedzi.
Pyta³em Janusza, czy kto¶ z forumowiczów ma Alamaka, ale niestety ¿aden z w³a¶cicieli siê nie udziela. Te¿ jestem bardzo ciekawy opinii na temat tego teleskopu.
No bo jak kupili alamaka to zêby w ¶ciane... ;D i juz niemaj± komputerów!
3 miesi±ce na Alamaka do cholernie d³ugo - nie wytrzymam. A ile czekania na Arktura? ???
Wszystko zale¿y od mo¿liwo¶ci, miejsca zamieszkania, planów, CZASU... Dal przyk³adu: od bardzo niedawna (hehehe-od wczoraj) mam refraktorek Megrez 80mm. Wiem ¿e bêdê u¿ywa³ ten sprzêt o wiele czê¶ciej ni¿ MK 150mm. Powód-wymiary, studzenie "od rêki" no i...taki szczegó³ jak rozdzielanie siê epsilonów przy 100X (przy 80mm!!). W zasadzie wcze¶niej czy pó¼niej ka¿dy niemal astroamator dochodzi do wniosku: potrzebny jest sprzêt i wiêkszy i ma³y "wyjazdowy". Teleskopy du¿e o lustrach 15-25 cm s± jeszcze w systemach newtona mo¿liwe do wo¿enia, ale im sprzêt wiêkszy aperturowo tym negacje rosn± wyk³adniczo-przygotowanie wyprawy, studzenie (czas!), itp. aspekty mog± w pewnych warunkach spowodowaæ niewspó³mierno¶æ apetytu do dania g³ównego. Do wiêkszych newtonów powy¿ej 25 cm najlepiej dysponowaæ stacjonarnym obserwatorium-taka jest smutna prawda :(. Oczywi¶cie widok nieba powala w takim sprzêcie na kolana, ale z tego co widzê to gabarytowo te ¶rednice 220-230mm to ju¿ jest the end dla mo¿liwo¶ci przeciêtnego astromaniaka-a wcale nie piszê o mo¿liwo¶ciach finansowych tylko "logistyce" obserwacji.
P.s. W tel. newtona monta¿ dobsona os³adza problemy du¿ych gabarytów a w krótkim sprzêcie do DS (Astrokrak, p.Poruczko, inne firmy)-jest do¶æ wygodny w u¿yciu.
Pozdr.
Pozdr.
obejrza³em
www.william-optics.com/telescope/megrez80.htm³adny APO
napisz co widzia³e¶ i jak
a mo¿e tak jak na podanej stronie ;)
mnie interesuje docelowo jak "najgrubszy" tele - duuu¿o ¶wiat³a,
dobry monta¿ i le¿aczek...
mnie interesuje docelowo jak "najgrubszy" tele - duuu¿o ¶wiat³a,
dobry monta¿ i le¿aczek... i do tego co¶ takiego jak by¶ nie wiedzia³ to tam wcale nie jest wielki teleskop 40cm lustra. Tutaj wszyscy marz± aby mieæ taki domek.
http://www.astro4u.net/nuke/galeria/albums/userpics/normal_kopula.jpg
chyba tam by³em... miejscowo¶c na B... maj± tam taki fajny zielony laser, który trafia w lustereczko lataj±ce 22km nad Gaj±.
Mia³em wtedy nadziejê ¿ê uda mi siê zrealizowaæ szalony pomys³ umieszczenia LX na dachu projektowanego budynku PGK II - wie¿owca na naro¿niku Bu³garskiej i Marceliñskiej w Poznaniu. Mia³a tam byæ super restauracja - "KSIʯYCOWA" - z mo¿liwo¶ci± robienia pokazów nieba live. Ach... inwestor nie za³apa³ i musieli¶my zaprojektowaæ w tym miejscu biura do wynajêcia.
Dodam tylko, ¿e jako projektant mia³em mieæ dostêp do sprzêtu o ka¿dej porze nocy i za darmochê. Ach...szkoda... :'(
Mia³em wtedy nadziejê ¿ê uda mi siê zrealizowaæ szalony pomys³ umieszczenia LX na dachu projektowanego budynku PGK II - wie¿owca na naro¿niku Bu³garskiej i Marceliñskiej w Poznaniu. Mia³a tam byæ super restauracja - "KSIʯYCOWA" - z mo¿liwo¶ci± robienia pokazów nieba live. A nie za du¿e drgania by by³y na tej wysoko¶ci. Ten 16" teleskop w Borówcu bo o nim mowa ma fundament na 2,5m w ziemiê i wysoki na 1,5m ca³o¶æ jest izolowana od pod³ogi piank± monta¿ow±.
prawie wszystko by³o dograne! projektowali¶my specjaln± konstrukcjê na amortyzatorach Monroe w celu niwelacji drgañ. Teleskop mia³ staæ w szklanym sto¿ku obróconym i wyje¿d¿aæ na platformie do pokazów. Mia³y byæ czujniki... pe³na elektronika.. full wypas... full kasy... skoñczy³o siê na full biurach. Ale budynek siê ogólnie podoba i powierzchnia wynajmuje siê dobrze - inwestor zadowolony a "KSIʯYCOWA" ... no có¿ mamy zamiar z kolegami zaprojektowaæ w Poznaniu jeszcze co nieco ;)
Wiem, ¿e to g³upie pytanie, ale co rozpmiecie pod tajemniczym skrótem DS. ???
O¶wieæcie ciemniaka :-[
ds - to do skutku - gapisz siê w okularach na M13 rur± 110mm bez mrugania, a¿ ujrzysz same gwiazdki ;)
Wiem, ¿e to g³upie pytanie, ale co rozpmiecie pod tajemniczym skrótem DS. ??? Deep Sky. Ciemne obiekty na niebie.
Dla formalnosci DSO - Deep Space Objects!!! Nie sky!
prawda!
To dlaczego mój program nazywa siê DeepSky 2000?
prawda!!
Bo to bardzo fajna nazwa jest :)
Bo zawiera obiekty DeepSpace na szerokim Sky'u ;)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl