BRESSER Typ-DS./B-60 AZ/QUASAR 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam co forumowicze sadza na ta cene i sprzet ; http://www.allegro.p...p?item=28494039 :Cheers:

[ Add: Nie 25 Lip, 2004 ]
bo ja mam mieszane uczucia bo kupilem TAL M za 500 zeta nowy a tu taka cena za ten refraktor Bressera



Ogólnie to zabawka, któr± posiadam. Mo¿na tym zobaczyæ Ksiê¿yc, S³oñce przez filtr np. Baadera, planetki, ale bez rewelacji. Sensowne powiêkszenia dla tego achromatu to 25x i 56x, o reszcie zapomnij, bo obraz bêdzie ciemny, bez ostro¶ci i bêdzie tak szybko ucieka³ z pola widzenia teleskopu, ¿e tym monta¿em nie "pogonisz" :lol: Jak co¶ ustawisz w polu widzenia i obraz przestanie drgaæ, obiekt zacznie ju¿ znikaæ z pola widzenia. Do obserwacji ziemskich sprawa wygl±da ju¿ nieco lepiej :wink:

Czyli jak to sie ma do TALa M 80mm Newton Reflector. http://www.starsforfun.com/eqta.htm :salu:

[ Add: Nie 25 Lip, 2004 ]
bo jako wchodzacy w temat mam nik³e pojêcie

W tej cenie, to ja bym na Twoim miejscu sie zastanowil nad bardzo dobra, rosyjska luneta ZRT 457 M.




W tej cenie, to ja bym na Twoim miejscu sie zastanowil nad bardzo dobra, rosyjska luneta ZRT 457 M.

A nawet ni¿szej ok. 350z³.

Marcinie :!: mowa o ZRT z przeróbk± i wymiennym okularem 1,25" bo tylko taka ma szersze zastosowanie w astronomii a to ju¿ koszt oko³o 600 z³ i raczej nie ni¿ej :wink:

Januszu, standardow± ZRT 457M bez przeróbki za 350z³ z powerem 60x bez problemu parê lat temu pierwszy raz zobaczy³em pier¶cienie Saturna i pasy Jowisza (i to w pierwsz± noc po tym jak do mnie przysz³a, to by³ wtedy szok i rado¶æ) - czy nadal twierdzisz ¿e standardowa ZRT bez przeróbki za 350z³ nie ma zastosowania dla mi³o¶nika astronomii? Wg mnie ma i to ca³kiem spore, nawet czasem lubiê sobie do obserwacji Ksiê¿yca i planet z powrotem dokrêciæ standardowy ciemniejszy okular z pryzmatami (daj±cymi finalnie fajny prosty obraz jak w monokularze lornetki) i "genialnym" zmieniaczem poweru 60x/30x. Np. Radek Ziomber nadal tak± bez przeróbki z powodzeniem u¿ywa - ale o tym mo¿e siê On sam wypowie.

Ma³a korekta: Marcin, wiesz, Ksiê¿yc to i bez lunety ³adnie wyglada... Pewnie, mo¿na przez nieprzerobion± lunetkê popatrzeæ na Ksiezyc, dostrzec pier¶cienie Saturna - i na tym koniec. Wiec nie pisz, ¿e w tej wersji to jest sprzêt do astro. Bez przeróbki masz ciemny obraz i przede wszystkim beznadziejnie ma³e pole widzenia. Wiem co to znaczy, bo sam kiedy¶ sie wpakowa³em w lunetkê 20-60x60 i próbowa³em ni± komet szukaæ :mrgreen: :Boink: :slon: Jedny sens kupowania tej lunetki, to tylko i wy³±cznie z mysla o przeróbce, co daje ju¿ konkretny przyrz±d, a to oznacza koszta i tego trzeba byæ ¶wiadomym od pocz±tku. Owszem, mozna to zrobiæ "na raty", czyli zbieraj±c kasê ogl±dac sobie Ksiêzyc, ale nic ponadto. To z reszt± Twój post literalnie zrozumieæ, ¿e za te 350z³ bêdzie mia³ sprzêt nadaj±cy siê do zabawy w astronomiê, a to nie jest prawda. Pozdrawiam
-Jaros³aw

Po prostu, jak kto¶ chce to mo¿e sobie upgrade zrobiæ bo to znacznie poszerza mo¿liwo¶ci ZRT457M, ale nie jest to warunek sine qua non zastosowania jej do obserwacji astro. Standardowa taniutka ZRT457 te¿ ca³kiem sporo oferuje w astro szczególnie dla pocz±tkuj±cego. Znam temat od podszewki - vide stopka, mam ZRT od 3 lat a od 2 po upgrade.

Jarku ZRT nigdy nie bêdzie siê nadawa³o do poszukiwania komet - nawet po przeróbce. Do tego polecam jasn± lornetkê np. 11x70 czy nawet 11x80.

Errata: Ostatnie dwa zdania: To z reszt± inna sprawa. Twój post mo¿na literalnie zrozumieæ... itd.
Sorki,
-J.

[ Add: 26 Lip 2004 11:55 ]
Marcin, standardowa ZRT NIC nie oferuje dla pocz±tkuj±cego, bo nie bedzie on w stanie zaobserwowaæ ni± nic poza Ksiêzycem, Saturnem i Jowiszem. Innych obiektów nie znajdzie po prostu. Pozdrawiam
-Jarek

Jarku a to co sam w/w wymieniasz to takie NIC?

A spokojnie dochodzi co znam z w³asnych obserwacji za pomoc± standardowej ZRT 457M jeszcze np. M42, Albireo, M13 z piêknymi gwiazdkami przy wiêkszym powerze ok. 60x. To takie NIC? I to wszystko za 350z³!

Ja zaczyna³em ogl±daæ niebo rosyjska lunetk± 20x50 (o ¶wietnej optyce zreszt±) i mia³em z tego radochê przez ³adnych parê lat. Mo¿na dostrzec tarcze planet i pier¶cienie Saturna i Mizara i Albireo bardzo ³adnie, wykona³em te¿ wiele ca³kiem udanych obserwacji komet. Tak wiêc pocz±tkuj±cemu obserwatorowi nawet ma³a "zabawka" mo¿e przynie¶æ du¿o rado¶ci, co powinni¶my mieæ na uwadze polecaj±c niektórym na pocz±tek 20cm teleskopy, co siê zdarza.

PS Jarek, przegi±³e¶ :wink:
PPS Marcin, rozdzieli³e¶ M13 na gwiazdy przez ZRT? :shock:

Wg. mnie nawet nie przerobiona luneta stwarza duze mozliwosci obserwacyjne. Pieknie widac nia fazy Wenus, czapy polarne na Marsie, pasy w atmosferze Jowisza, pierscienie Saturna itp.
Kiedys obserwowalem nia nawet troche gwiazdy zmienne (choc nie twierdze, ze jest to dobry przyrzad do tego celu).
Praktycznie codziennie wykonuje nia obserwacje Slonca. Z tego co wiem, to inni czlonkowie T.O.S tez urzywaja tej lunety do obserwacji.


Ja zaczyna³em ogl±daæ niebo rosyjska lunetk± 20x50 (o ¶wietnej optyce zreszt±) i mia³em z tego radochê przez ³adnych parê lat. Mo¿na dostrzec tarcze planet i pier¶cienie Saturna i Mizara i Albireo bardzo ³adnie, wykona³em te¿ wiele ca³kiem udanych obserwacji komet. Tak wiêc pocz±tkuj±cemu obserwatorowi nawet ma³a "zabawka" mo¿e przynie¶æ du¿o rado¶ci, co powinni¶my mieæ na uwadze polecaj±c niektórym na pocz±tek 20cm teleskopy, co siê zdarza.

PS Jarek, przegi±³e¶  :wink:
PPS Marcin, rozdzieli³e¶ M13 na gwiazdy przez ZRT?  :shock:


No takich rozs±dnych wypowiedzi trzeba jak Twoja i Radka Ziombera vs. np. niezupe³nie zgodnych z prawd± Jarka i Janusza!

W M13 po wpatrzeniu siê przy 60x mozna dostrzec parê oddzielnych niebieskawych gwiazdeczek bo siê ró¿ni± kolorkiem od reszty "masy"... ale na tym koniec, wiêcej siê nie da. Mówimy przecie¿ o ma³ym tanim refraktorku achromatycznym 70mm za 350z³ przy powerze 60x a nie o 8" lustrze.

¯ygaæ mi siê chce jak s³ucham wkó³ko o tej ZRT.

Nie kumacie ludzie, ¿e TO poprostu kosztuje 1000z³ minimum?, bo taka jest cena alternatywnego zestawu dla dowolnego teleskopu z monta¿em i statywem okularami itp.

Marcinie Drogi za prawdê powiadam Ci, ¿e przerobiona ZRT bardzo wiele zyskuje na polu widzenia (powierzchniowo 900%) na jako¶ci (wymienne okulary np Plossla) i komforcie prowadzonych obserwacji (z³±czka k±towa 45* z prostym obrazem), lubisz ³amaæ kark i patrzyæ przez klaustrofobiczn± kulkê szklan± oryginalnego zmieniacza powiêkszeñ i pryzmaciki wielkosci paznokcia, twoja sprawa i krzy¿yk Ci na drogê w tej materii, ale nie rób z innych mêczenników za ¿ycia :salu:

[quote]Marcinie Drogi za prawdê powiadam Ci

Januszu drogi zgadzam siê z Tob± w 100% ¿e warto ZRT upgradowaæ - jak ma siê dodatkowe parê stów - i sam u Ciebie to uczyni³em (z³±czka, pryzmat Amiciego 45* i raczej kiepski Soligor 25mm (który ze strat± sprzeda³em) etc.) ju¿ 2 lata temu, ale zaprawdê powiadam Ci tak jak Koledzy powy¿ej, i¿ standardow± fajn± ZRT za 350 z³ te¿ mo¿na trochê zobaczyæ jak Koledzy powy¿ej wymienili - jest to fajne i w miarê wygodne z leciutk± mobiln± 70mm lunetk± z w³asnym powerem 60x/30x z prostym jak cep integralnym statywikiem, a nie jaka¶ "mêczarnia" jak to usi³ujesz przedstawiæ. I tyle.

No có¿, s±dz±c z rozrzutu opinii prawda mo¿e le¿y gdzies po ¶rodku. Tylko zwróæcie uwagê na tak± rzecz: wiêkszo¶æ przedmówców, wymieniaj±cych obiekty mozliwe do zobaczenia przez ZRT pomija zupe³nie istotny problem, na jaki napotka nowicjusz próbuj±cy samodzielnych obserwacji nieprzerobion± lunetk±: znajdzie w praktyce obiekty widoczne go³ym okiem i nic wiêcej. To, ¿e widzieli¶cie M13, o niczym nie ¶wiadczy. Ja DZI¦ tez pewnie by³bym w stanie odnale¼æ tamt± lunetka 60mm niejedn± kometê, gromade etc. Ale jako pocz±tkuj±cy nie mia³em najmniejszych szans z takim polem widzenia bez szukacza. Do efektywnego pos³ugiwania siê tak niewygodnym sprzêtem konieczne jest w istocie pewne do¶wiadczenie, nauka obserwacji przy uzyciu "surowej" ZRT to raczej koszmar. Wiêc je¶li j± polecaæ, to z zaleceniem przeróbki, a nie wmawiaæ ludziom, ¿e to fajny sprzet za 350z³. Fajny to on jest rzeczywi¶cie, ale tylko po przeróbce, szczególnie dla ludzi, ktorych nie stac na prawdziwy teleskop, a lornetka to za ma³o, poza tym staæ ich tylko na jeden przyrz±d [i musza wybieraæ: lornetka albo "teleskop z hipermarketu", albo ZRT, ale nie lornetka i ZRT]. Wreszcie gros tych "niezamo¿nych" to m³odzie¿ - przewa¿nie bez samochodu i kasy na teleskop. ZRT jest dla nich jakim¶ rozwi±zaniem, ale je¶li bed± wy³acznie próbowali bawiæ siê fabryczn± wersj±, to marne ich widoki - o zniechêcenie po pierwszych niepowodzeniach ³atwo. Dlatego wg. mnie rzetelna informacja dla nich powinna uwzglêdniaæ te zastrze¿enia. Pozdrawiam
-Jaros³aw
P.S. ZRT wg. mnie w ogóle funkcjonuje w ¶wiatku astro z dwóch powodów:ze wzgledu na sam± mo¿liwo¶æ upgreadu oraz stosunkowo sporej ¶rednicy ja na tak± lunetkê obiektyw -inaczej by³aby po prostu ¶lep± uliczk±, tak jak te wszystkie ma³e lunetki zoom, których nie ma jak lub nie op³aca siê przerabiaæ. Po czê¶ci to samo odnosi siê do Yukona 100mm, który w sumie jest spora konkurencj± dla ZRT -tylko tu upgrade nie jest konieczno¶ci±


Wreszcie gros tych "niezamo¿nych" to m³odzie¿ - przewa¿nie bez samochodu i kasy na teleskop. ZRT jest dla nich jakim¶ rozwi±zaniem, ale je¶li bed± wy³acznie próbowali bawiæ siê fabryczn± wersj±, to marne ich widoki - o zniechêcenie po pierwszych niepowodzeniach ³atwo. Dlatego wg. mnie rzetelna informacja dla nich powinna uwzglêdniaæ te zastrze¿enia.


Wiêc je¶li j± polecaæ, to z zaleceniem przeróbki, a nie wmawiaæ ludziom, ¿e to fajny sprzet za 350z³.

Zgadzam siê w zupe³no¶ci .


nauka obserwacji przy uzyciu "surowej" ZRT to raczej koszmar. Wiêc je¶li j± polecaæ, to z zaleceniem przeróbki, a nie wmawiaæ ludziom, ¿e to fajny sprzet za 350z³. Fajny to on jest rzeczywi¶cie, ale tylko po przeróbce, szczególnie dla ludzi, ktorych nie stac na prawdziwy teleskop, a lornetka to za ma³o, poza tym staæ ich tylko na jeden przyrz±d [i musza wybieraæ: lornetka albo "teleskop z hipermarketu", albo ZRT, ale nie lornetka i ZRT]. Wreszcie gros tych "niezamo¿nych" to m³odzie¿ - przewa¿nie bez samochodu i kasy na teleskop. ZRT jest dla nich jakim¶ rozwi±zaniem, ale je¶li bed± wy³acznie próbowali bawiæ siê fabryczn± wersj±, to marne ich widoki - o zniechêcenie po pierwszych niepowodzeniach ³atwo. Dlatego wg. mnie rzetelna informacja dla nich powinna uwzglêdniaæ te zastrze¿enia. Pozdrawiam
-Jaros³aw
P.S. ZRT wg. mnie w ogóle funkcjonuje w ¶wiatku astro z dwóch powodów:ze wzgledu na sam± mo¿liwo¶æ upgreadu oraz stosunkowo sporej ¶rednicy ja na tak± lunetkê obiektyw -inaczej by³aby po prostu ¶lep± uliczk±, tak jak te wszystkie ma³e lunetki zoom, których nie ma jak lub nie op³aca siê przerabiaæ. Po czê¶ci to samo odnosi siê do Yukona 100mm, który w sumie jest spora konkurencj± dla ZRT -tylko tu upgrade nie jest konieczno¶ci±


Jarku, naprawdê nie przesadzaj z tym "koszmarem" standardowej ZRT za 350z³ i nie demonizuj jakie to okropne bo to nieprawda, da siê spokojnie z 70mm (obiektywem achromatycznym) trochê w/w obiektów poobserwowaæ jak Koledzy powy¿ej napisali i tak po prostu jest i ju¿. Inaczej mi³o¶nicy by tego w ogóle nie u¿ywali tak jak powy¿ej Koledzy pisz±. Nawet w standardowej wersji ZRT obraz jest bardziej "prosty" dziêki pryzmacikom ni¿ po upgradowym w³o¿eniu Amiciego - w nim jakby "zarzuca" w zale¿no¶ci od k±ta. Naprawdê nie ma bezwzglêdnej konieczno¶ci przeróbki ZRT "bo tak trzeba i koniec", a jest po prostu mozliwo¶æ upgradu jak kto¶ chce i ma parê stów aby poszerzyæ jej mo¿liwo¶ci - i fajnie ¿e to jest, to zaleta tej prostej lunetki. Ja u¿ywam jak napisa³em raz z 45* upgradem, raz ze standardem w zale¿no¶ci do czego u¿ywam. A mo¿e nie wolno bo to herezja? A wymienne okulary przydaj± mi siê te¿ do Synty 8" - tak ¿e koszt "upgradowej" przeróbki to ok. 100z³ nie licz±c wymiennego okularu.

Nie porównuj te¿ taniej lunetki ZRT z 3-4x dro¿szym 100mm refraktorem Yukonem, to inna klasa jako¶ciowa i cenowa ok. 1000z³.

Panowie zawziecie dyskutuja a ja dalej nie wiem czy TAL M to dobry zakup na poczatek?

Skoro kupi³e¶ ju¿ tego Ta³a, to czy jest sens siê zadrêczaæ takimi pytaniami? Wystaw na balkon, popatrz i bêdziesz wiedzia³, czy jest dobry, czy nie. Je¿eli bêdziesz zadowolony z dawanego obrazu, znaczy ¿e dobry, bo przecie¿ to Twoje odczucie jest tu najwa¿niejsze :D . Zreszt± powinno byæ OK, bo Ta³y znane s± z dobrego stosunku cena/jako¶æ.

o i takie odpowiedzi lubie - konkretne i na temat.
Dzieki wielkie Panie RAdku :salu:


Panowie zawziecie dyskutuja a ja dalej nie wiem czy TAL M to dobry zakup na poczatek? Tu masz recenzje tego TALa: www.cloudynights.com/reviews4/talM.htm

Dzieki przeczyta³em i teraz poczekam na dogone warunki do obserwacji ( a na rzeie pada i pada........) celem potwierdzenia spostrze¿en pana Daniela W. Rickey autora powyzszej strony :roll:


Czyli jak to sie ma do TALa M 80mm Newton Reflector. http://www.starsforfun.com/eqta.htm :salu:

[ Add: Nie 25 Lip, 2004 ]
bo jako wchodzacy w temat mam nik³e pojêcie


Mia³em i sprzêt Bressera (PLUTO) i Tala 1. Oba modele s± nieco wiêksze od tych o których piszesz. Z Tala by³em bardzo zadowolony, z PLUTO lepiej nie pisaæ (najgorszy teleskop jaki mia³em, optycznie gorszy od Uniwersa³a!!!).


Mia³em i sprzêt Bressera (PLUTO) i Tala 1. Oba modele s± nieco wiêksze od tych o których piszesz. Z Tala by³em bardzo zadowolony, z PLUTO lepiej nie pisaæ (najgorszy teleskop jaki mia³em, optycznie gorszy od Uniwersa³a!!!). No tak - Pluto to dosc "dziwny" teleskop - ma duza swiatlosile (jak do obserwacji DS), a zwierciadlo troche male :)

¯adne ZRT!
W Talu M masz w cenie statyw z prostym monta¿em paralaktycznym i mikroruchmi. Optyka pozbawiona jest aberracji chromatycznej i ogólnie lepsza (mimo, ¿e zwierciadlana).

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl