Kometa Hale-Bopp ... 10 lat pó¼niej 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam wszystkich Astro-Formowiczów :D
Niedawno minê³o 10 lat od najlepszej widoczno¶ci pamiêtnej komety Hale-Bopp-a, z tej okazji ja i mój kolega prowadz±cy zemn± audycje astronomiczn± "Niebo nad Miastem" w lokalnym radiu, postanowili¶my w tej w³a¶nie audycji (17 kwietnia) powspominaæ, przypomnieæ kometê Hale-Boppa. Z powodu naszego m³odego wieku (16-17lat, wtedy 6-7..) kometê t± pamiêtamy tylko jako "co¶",¿e tak to nazwê...
Dlatego prosimy was, do¶wiadczonych obserwatorów o opowiedzenie o tej komecie. Opowiedzcie o tym jak j± wspominacie, jak j± obserwowali¶cie... :D
Najciekawsze wypowiedzi na 100% pojawi± siê w naszej audycji :D

Pozdrawiam
Arek :D

PS. Audycje te mo¿na bêdzie s³uchaæ przez internet...



Ja jak najbardziej jestem za takimi audycjami w radiach!!

10 lat temu, jako krn±brny i zapuszczaj±cy d³ugie w³osy 15 latek :banan:, obserwowa³em kosmos za pomoc± antyteleskopu firmy Yellow Submarine. Oczywi¶cie t± kometê tak¿e! :) Poniewa¿ jednak nie by³ to sprzêt dobrej jako¶ci, to zbyt du¿o szczegó³ów nie uda³o mi siê dostrzec. No ale by³o widaæ wyra¼ne i jasne j±dro, du¿a otoczkê i warkocz.

Sama kometa by³a niesamowicie prosta do dostrze¿enia na wieczornym niebie. By³o to naprawdê piêkny widok! Ju¿ na pierwszy rzut oka widaæ by³o, ¿e to prawdziwa kometa, z ogonkiem i ja¶niejsz± g³ówk±. S³owem - pe³ny kosmos!

Kometa by³a ¶wietnie widoczna na wieczornym, jeszcze jasnym niebie. Jeszcze piêkniej by³o, gdy robi³o siê ciemno, a kometa jeszcze by³a na niebie, w¶ród pierwszych ja¶niejszych gwiazd.

Wiele ludzi (co wiedzia³o, ¿e siê interesujê astronomi±) siê mnie pyta³o wtedy, co to za kometa i czy napewno nie uderzy w Ziemiê. Raz nie wytrzyma³em i powiedzia³em, ¿e s± szanse, ¿e 'za 2 tygodnie uderzy, ale to tajemnica NASA'! :szczerbaty:

Dla wielu te¿ Hale-Bopp brzmia³o jak Halley - st±d by³o sporo pomy³ek. :) (tak¿e w TV)

Prócz tego gazety i TV o niej trabi³o - nawet jacy¶ klimaciarze widzeli za ni± UFO... A inni uznali t± kometê za zwiastun koñca ¶wiata!

Dobry pomys³, ale na Boga, nie próbujcie opowiadaæ i prowadziæ audycji o czym¶, czego nie widzieli¶cie sami. W normalnych warunkach robi siê to tak, ¿e zaprasza siê go¶cia. To samo wam proponuje. Na pewno kto¶ siê znajdzie "od was", kto widzia³ i podziwia³ kometê. Mo¿ecie wtedy tak± audycjê zrobiæ na zasadzie dialogu i spróbowaæ poprzez pytania oddaæ klimat tamtych wydarzeñ.

Nie wiem, jak popularne jest to radio, ale warto te¿ zwróciæ siê z apelem do s³uchaczy, niech te¿ opowiedz± swoje wra¿enia live na antenie.

Zaprosili¶my ju¿ jednego z Panów którzy obserwowali te kometê... czekamy na odpowied¼ od drugiego :D
Ja w sumie te¿ co¶ pamiêtam z przed 10 lat.. zreszt± us³yszycie
co do kontaktu z lud¼mi... ka¿dy bêdzie móg³ napisaæ do nas na GG, a mo¿e nawet zadzwoniæ i opowiedzieæ o tym przez telefon.. :D (mam w±tpliwo¶ci co do tej formy wypowiadania siê w radiu ze wzglêdu na to co ostatnio siê sta³o... :ha: wiecie kto¶ zadzwoni³... i "co¶" powiedzia³ :blink: )
Co do audycji jest jeszcze jeden pomys³... ale o nim nie bedê narazie mówi³... :D



Od tej komety zaczê³a sie moja przygoda z astronomi±. Pierwszy raz zobaczy³em j± zupe³nie przypadkowo w po³owie marca 1997 roku przy niezbyt dobrych warunkach, ale mimo tego i tak by³a dobrze widoczna. Potem praktycznie ka¿dego dnia j± ogl±da³em przez lornetkê, oko³o 4 kwietnia kometa wygl±da³a niesamowicie. Go³ym okiem obserwowa³em j± praktycznie do koñca maja.

http://www2.jpl.nasa.gov/comet/
http://www.cometogra...ets/1995o1.html

To by³a jedyna kometa której po roku ci±g³ej obserwacji mialem w koñcu serdecznie do¶æ :D . Ale by³a wyj±tkowo piekna i korzystnie usytowana dla obserwatorów z pó³kuli pó³nocnej. Nie zapomnê jej niebieskawej barwy i ciekawych struktur widocznych w otoczeniu j±dra, w postaci gejzeru gazów i trzech pó³kolistych swer, gdzie wiatr s³oneczny zderza³ siê z materi± wyrzucan± z j±dra. To wszystko obserwowalem przez MTO11CA, ale owe otoczki trudno by³o sfotografowac na kliszy. Dzisiaj dla cyfry to by by³a ³atwizna. Za³±czone miniaturki
    l l


To by³a jedyna kometa której po roku ci±g³ej obserwacji mialem w koñcu serdecznie do¶æ :D . Ale by³a wyj±tkowo piekna i korzystnie usytowana dla obserwatorów z pó³kuli pó³nocnej. Nie zapomnê jej niebieskawej barwy i ciekawych struktur widocznych w otoczeniu j±dra, w postaci gejzeru gazów i trzech pó³kolistych swer, gdzie wiatr s³oneczny zderza³ siê z materi± wyrzucan± z j±dra. To wszystko obserwowalem przez MTO11CA, ale owe otoczki trudno by³o sfotografowac na kliszy. Dzisiaj dla cyfry to by by³a ³atwizna.

Ja te¿ wymiotowa³em t± komet±, ca³y z ni± problem by³ taki, ¿e co cz³owiek zerkn±³ w niebo to ona tam by³a i wisia³a i wisia³a... Bo¿e daj nam raz jeszcze tak± flarê na tyle miesiêcy!


To by³a jedyna kometa której po roku ci±g³ej obserwacji mialem w koñcu serdecznie do¶æ :D . Ale by³a wyj±tkowo piekna i korzystnie usytowana dla obserwatorów z pó³kuli pó³nocnej. Nie zapomnê jej niebieskawej barwy i ciekawych struktur widocznych w otoczeniu j±dra, w postaci gejzeru gazów i trzech pó³kolistych swer, gdzie wiatr s³oneczny zderza³ siê z materi± wyrzucan± z j±dra. To wszystko obserwowalem przez MTO11CA, ale owe otoczki trudno by³o sfotografowac na kliszy. Dzisiaj dla cyfry to by by³a ³atwizna.

Kurcze, piêkne zdjêcie. S³usznie zauwa¿y³e¶, ¿e dzisiaj komety s± zupe³nie innym wyzwaniem dla nowej technologii. Wyobra¿asz sobie, co by siê w astrofotografii dzia³o, gdyby nas taka kometa teraz nawiedzi³a? Fantastyczne!

To jest zaledwie fragment fotki zrobiony malutkim obiektywem 135mm. Wyobra¿am sobie jak taka kometa wysz³a by dzi¶ z tym obiektywem i dopiêtym Canonem 350D. :D Mo¿e siê jeszcze doczekamy czego¶ równie piêknego, bo statystycznie podobne okazy komet trafiaja siê raz na 20 lat.

To ju¿ 10 lat minê³o?
Pamiêtam ja mgli¶cie, ale pope³ni³em nawet dwa zdjêcia Zenitem 12FS z bodaj¿e teleobiektywem Tair 3s...
Takie pocz±tki astrofoto :)

http://i78.photobucket.com/albums/j104/ms_polaris/Astro-Photos/Inne/th_Hale-Bopp1.jpg

http://i78.photobucket.com/albums/j104/ms_polaris/Astro-Photos/Inne/th_Hale-Bopp2.jpg
Ten post by³ edytowany przez polaris dnia: 12 January 2010 - 22:18
To by³a piêkna kometa. To te¿ by³ mój pocz±tek z Astronomi±.
Adam J ma racjê, ¿e audycja musi byæ oparta o wspomnienia osób które obserwowa³y t± kometê.

Ju¿ mogê zdradziæ mój pomys³...
Podczas audycji telefonicznie po³±czymy siê z dr.Krzysztofem Zio³kowskim z Centrum Badañ Kosmicznych PAN, zajmuj±cym siê kometami i innymi ma³ymi obiektami naszego Uk³adu S³onecznego. Pan dr.Zio³kowski pochodzi z naszego miasta (Bia³a Podlaska) wiêc z chêci± zgodzi³ siê by udzieliæ na telefonicznego wywiadu na antenie. :D

Dr Zio³kowski piêkinie prowadzi wyk³ady i barwnie opowiada. Ci±gnijcie temat jak najd³u¿ej :)

Pamiêtam Kometê HALE-BOPP

Tê wyj±tkow± i bez w±tpienia najwiêksz± z komet XX wieku dane nam by³o obserwowaæ przez ponad rok. Jasno¶ci± i rozmiarami przewy¿sza³a s³ynn± kometê Halley,a z 1910r. Rzeczywi¶cie, by³o to „zjawisko obserwacyjne”, nie porównywalne z ¿adnym innym, dla którego zaanga¿owa³o siê tak liczne grono astronomicznych entuzjastów – w tym SOK-i¶ci z PTMA. To by³o swoiste podsumowanie stulecia. Ta niespodziewana „nagroda” dla zaanga¿owanych obserwatorów i przypadkowych ¶wiadków, sta³a siê wydarzeniem, o którym regularnie informowa³y media. Hale-Bopp jak ¿adna z obserwowanych przeze mnie komet (by³o ich chyba tuzin) - nie absorbowa³a tak wielkiej ilo¶ci czasu i mitrêgi. Dlatego naocznie potwierdzam opiniê Lemarca, ¿e ta wielka kometa zmusi³a nas do obserwacyjnych wyrzeczeñ. Równocze¶nie, by³a to kometa rekordowa pod wzglêdem rozmiarów k±towych, dlatego tak wielu obserwatorom sprawia³a trudno¶æ ocena jej rzeczywistej jasno¶ci.
Kometê Hale-Bopp bêdê zawsze kojarzy³ z wyj±tkowym rankiem 8 marca 1997r w miejscowo¶ci Wisznice kolo Bia³ej Podlaskiej, gdzie na podwórku moich te¶ciów mog³em j± obserwowaæ i fotografowaæ w wyj±tkowo korzystnych warunkach pogodowych, na kolorowym negatywie 24x36mm. Za³±czone miniaturki
    l l l l

By³a piêkna. Nawet przez U 150/900 ;) (zdjêcia)



Te¿ pamiêtam tê kometê. To ju¿ 10 lat! Okropne.

Okropne jest to ze czas ucieka......

Audycja zostaje przeniesiona na 21 kwietnia no 19:00 ze wzglêdu na zmiany w ramówce radia.

Na jakiej fali nadaje to radio, chetnie bym posluchal choc pewnie do Bialegostoku nie dolatuje :(. Moze nadajecie online??


Na jakiej fali nadaje to radio, chetnie bym posluchal choc pewnie do Bialegostoku nie dolatuje :(. Moze nadajecie online??

Ekhem... to radio nadaje online :szczerbaty: . A konkretnie jest to internetowe radio Bia³a FM http://www.biala.fm/ .

Ja napewno bêde s³ucha³, trzeba jako¶ uczciæ t± komete której nie widzia³em bo by³em 7-letnim smarkaczem :lol: .

Jaka jest szansa ¿e tak majestatyczna kometa jak Halle-Bopp bêdzie ozdob± nieba w tym wieku (a konkretnie w czasie mojego ¿ycia :) )?
Ten post by³ edytowany przez Grodlife dnia: 13 April 2007 - 17:20
I ja j± znalaz³em w swoich zbiorach, czasy jak jeszcze chodzi³em do liceum. Jak ten czas leci :D

Zdjêcie wykona³em Zenitem ET i obiektywem Helios 44-4M na Kodak Gold 400 w Warszawie z balkonu. Nie maj±c prawdziwej os³ony przeciws³onecznej zrobi³em j± na szybko z... rolki papieru toaletowego. Taki cz³owiek by³ pomys³owy :Boink:

http://fotoblog.marchewka.waw.pl/wp-content/uploads/2010/01/kometa_Halea-Boppa.jpg
(wycinek kadru)

Edit:

http://fotoblog.marchewka.waw.pl/wp-content/uploads/2010/01/kometa_Halea-Boppa_02.jpg

PS. Sorki za odgrzebanie tematu ;)
Ten post by³ edytowany przez mpwt dnia: 16 January 2010 - 22:38
Dobrze, ¿e odgrzeba³e¶, bo zauwa¿y³em nieaktualne linki do moich zdjêæ w tym w±tku. Poprawi³em :)

Te¿ wspominam kometê Hale Bopp`a, od tej pory zacz±³em interesowaæ siê astronomi±. Nawet zrobi³em parê zdjêæ tej komety ale muszê poszukaæ negatywów i spróbujê pokazaæ zdjêcia (jak mi siê uda bo mam problemy z dodawaniem zdjêæ)

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl