Jaki seeing w kosmosie? 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Wiadomo, ¿e obserwuj±c niebo z powierzchni ziemi widzimy gwiazdy o oko³o 6.5 mag.
Czy kto¶ wie jaki jest NELM w kosmosie?



Atmosfera praktycznie nie ogranicza zasiêgu go³ego oka przez lepszy lub gorszy seeing, bo zdolno¶æ rozdzielcza oka jest daleko gorsza od typowego seeingu.

Zasiêg na Ziemii jest nieco mniejszy od pozaatmosferycznego przez ekstynkcjê atmosferyczn±. W zakresie wizualnym spada on ok. 0,3 mag na jednostkê masy atmosfery. Poniewa¿ jednostkowa masa atmosfery "wisi" nad nami w zenicie, efekt ten wysoko nad horyzontem jest ma³y.

Najpowa¿niejszym czynnikiem limituj±cym zasiêg na Ziemii jest jasno¶æ t³a nieba. Przedewszystkim roz¶wietlenie sztucznymi ¶wiat³ami, a tak¿e naturalne ¶wiecenie atmosfery. W kosmosie ogranicza nas jedynie ¶wiecenie o¶rodka (miêdzyplanetarnego, miêdzygwiazdowego czy wreszcie miêdzygalaktycznego) oraz obiektów t³a.

Poniewa¿ pod idealnie ciemnym niebem na Ziemii (praktyczny brak roz¶wietlenia sztucznymi ¶wiat³ami) zasiêg wynosi oko³o 8,0-8,5 mag, mo¿na siê spodziewaæ, ¿e w kosmosie bêdzie odrobinê lepszy. Piszê "odrobinê", gdy¿ ¶wiecenie atmosfery (na naszych szeroko¶ciach, a zw³aszcza w pobli¿u równika) jest bardzo s³abe i nie wiele ju¿ pogarsza t³o.

Mój typ na zasiêg w kosmosie to 8,5-9,0 mag.

Czyli widaæ Neptuna go³ym okiem.

Widaæ gwiazdy 6,5 mag  ;D ;D ;D
Wroc³aw chyba na Ziemii nie le¿y, bo widaæ tu gwiazdy do 3,5 a 4,2 to ju¿ prawie idealne warunki!



Tak przy okazji my¶lê ¿e trochê wyja¶ni artyku³ o astrofotografii robionej z Miêdzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Tak siê z³o¿y³o ¿e oficer naukowy powracaj±cej wkrótce szóstej za³ogi by³ tak¿e mi³o¶nikiem astronomii.

Trochê jego zdjêæ i wra¿eñ jest tu:

http://science.nasa...._noseprints.htm

A przede wszystkim tu:

http://spaceflight.n.../ndxpage13.html

Zawsze my¶la³em, ¿e najs³absze gwiazdy jakie mo¿emy dostrzec maj± oko³o 6.5 mag. Micha³ wspomina natomiast co¶ o 8-8.5. Czy jest to zasiêg na szczytach gór w Peru czy te¿ jest to warto¶æ zawy¿ona, chocia¿ kiedy¶ spotka³em siê ju¿ z t± warto¶cia.
To jak jest z tymi najs³abszymi objektami widocznymi z ziemi?

Do Micha³a Drachusa!!!
Przypomnij wszystkim na nowo skale Bortla ze starego forum, to wiele wyja¶ni  ;D ;D ;D

No Janusz, a mo¿e sam poszukasz na stronie Bartolo w archiwum ;) ;) ;)

Oopsss zupe³nie o tym zapomnia³em ¿e jesst do tego jaki¶ dostêp ale Micha³ zrobi to zapewne lepiej od nowa  :o :o :o

T³umaczenie skali Bortle'a zapisa³em na szczê¶cie do pliku. Skoro jest na ni± zapotrzebowanie, to otwieram nowy w±tek na forum obserwacyjnym.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl