Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Od PTL-a dosta³em info o nowych teleskopach Meade. Zobaczcie i ocencie sami
http://www.meade.com/rcx400/Zbieram na 14"
No co¿ :roll: co lider to lider, robi wdro¿enia, wprowadza nowo¶ci na rynek a konkurencja mo¿e go najwy¿ej goniæ i umiejêtnie kopiowaæ :lol:
Janusz co myslisz o tych RC. Czy nie s± zbyt ciemne jak na RC i co tam robi ta p³yta korekcyjna?
f/8 to chyba nie ciemne. Dla mnie to uniwersalne ¶wiat³o. Takie w sam raz.
Arek
RCOS produkuje teleskopy o ¶wiat³osile w zakresie F/8-F/9.
W³asnie ta p³yta powoduje mój lekki dystans do tych skopów. Pisz± na stronie, ¿e:
"Although the Ritchey-Chrétien is a premier optical design, Meade engineers saw
opportunities for further improvement. Utilizing a precision polished and figured front
corrector lens, the engineers were able to create a superior RC optical system by
eliminating the typical secondary mirror support structure which causes diffraction
spikes that degrade image contrast and resolution. The corrector lens also
minimizes the astigmatism inherent in the traditional RC design."
W nie-dos³ownym t³umaczeniu:
Pomimo tego, ¿e RC to ¶wietny system Meadowcy wymyslili sposób, by jeszcze go ulepszyæ. Ta p³yta jest po to, by wyeliminowaæ klasyczne lusterko wtórne, a konkretnie paj±ka, który powoduje dyfrakcjê, spadek kontrastu i rozdzielczo¶ci. Ponadto minimalizuje astygmatyzm obecny w teleskopach tego uk³adu.
Nie wiem jak Wam, ale mi ten pomys³ siê niezbyt podoba. To, co zawsze przykuwa³o mój wzrok na fotach z RC to w znacznej mierze w³a¶nie "spajki" przy jasnych gwiazdach. Problemy natury optycznej te¿ nie s± wykluczone.
Mimo to cieszê siê, ¿e Meade wypu¶ci³ nowy produkt. Oby by³ godnym nastêpc± udanej serii LXów.
Dziwi mnie ten wentylator wiej±cy nam w nos :mrgreen: ale design telepa suuper
Moze wieje w nos ale za to okular nie paruje :rr:
pozdr
DaVe
W³a¶nie , jako¶ nikt nie zauwa¿y³ ¿e w prezentacji nowego teleskopu Meade jest na zdjêciu jeden z okularów nowej generacji . Najwiêkszy jak czyta³em w S&T ma wielko¶æ i cenê Naglera 31 :P
Od PTL-a dosta³em info o nowych teleskopach Meade. Zobaczcie i ocencie sami
http://www.meade.com/rcx400/
Zbieram na 14" A mi siê wydaje, ¿e to tylko odpowied¼ na ofertê Celestrona
C20 Astrographjaka pojawi³a siê ju¿ jaki¶ czas temu na ich stronach. Teraz trzeba poczekaæ na efekty foto jakie wyprodukuj± te dwa monstra i porównaæ na co lepiej zbieraæ kasê ;)
P.S. 14" w porównaniu z 20" to jednak maluch ;)
W³a¶nie , jako¶ nikt nie zauwa¿y³ ¿e w prezentacji nowego teleskopu Meade jest na zdjêciu jeden z okularów nowej generacji . Najwiêkszy jak czyta³em w S&T ma wielko¶æ i cenê Naglera 31 :P Tak, te¿ zwróci³em uwagê na reklamê Meade w ostatnim S&T, gdzie pojawi³a siê ca³a gama ich nowych okularów. Wygl±dem zdecydowanie przypominaj± doskona³e produkty np. Pentaxa, ciekawe jak z jako¶ci±. Wygl±da jednak, ¿e firmy takie jak Meade czy Celestron staraj± siê poszerzyæ swoj± ofertê o produkty, które mog± konkurowaæ z innymi, bardzo markowymi. Dla nas konsumentów oznaczaæ mo¿e to chyba tylko jedno, wiêkszy wybór i ni¿sze ceny :)
Tomku astrograf Celestrona to zupe³nie inna pó³ka cenowa i rynkowa. Celestron jest jeden z cen± 40000USD. To s± nawet jak na amerykañskie standarty ogromne pieni±dze. W przypadku Meade mamy jednak do czynienia z ca³± lini± teleskopów od 10-16" w bardzo rozs±dnych cenach.
Dobrze, ¿e da³e¶ :wink:
Najwa¿niejsze jest to, ¿e siê ca³y czas co¶ dzieje. Powiêksza siê oferta, jest spory wybór, spadaj± ceny. Czekam na amatorski teleskop z adaptatywn± optyk± :mrgreen:
Mirku, przyznajê ¿e temat cen zupe³nie zignorowa³em i teraz dopiero widzê tê ró¿nicê. Przy takich cenach jakie zaoferowa³ Meade to faktycznie robi siê bardzo ciekawie a nawet lepiej!
Tak przy okazji, zastanawia mnie jedynie ta p³yta korekcyjna z przodu, klasyczne Ritchey-Chrétien czego¶ takiego nie maj±.
Astrograf Celestrona to wielkie i stacjonarne bydle a seria Meade to oferta dla przeciêtnego zaawansowanego obserwatora na zachodzie.
Sorki mam takie pytanko moze smieszne i banalne ale do czego sluza te prety czy mo¿e to sa przewody ktore sa przymocowane do kazdej z nog tego statywu ???? :roll: chodzi mi oczywiscie o RCX400
Wygl±da na system poziomowania statywu.
Dla mnie te telescopy to faktycznie rewelacja. Powiedzcie mi, bo nie doczytalem, czy w tej cenie jest od razu ta platforma eq.?
Przy dzisiejszej cenie $ prezentuje sie to bardzo dobrze!
Ten sprzet spelnia przede wszystkim kompletna idee sterowania z cieplego pomieszczenia, albo przyczepy campingowej. A taki cel okreslilem sobie na przyszlosc. Do tej pory SCT jakos mnie nie pociagalo (wiadomo dlaczego), ale RC f/8 to ideal - przynajmniej jezeli chodzi o moje wymagania. To zawsze byla najbardziej uniwersalna swiatlosila. Z jakims FF do ccd malej bedzie pewnie mozna przyspieszyc ten sprzet nawet do f/4...
ale RC f/8 to ideal - przynajmniej jezeli chodzi o moje wymagania. To zawsze byla najbardziej uniwersalna swiatlosila. Pocieszy³e¶ mojego Optisana :mrgreen:
Powiedzcie mi, bo nie doczytalem, czy w tej cenie jest od razu ta platforma eq.? Na 99% nie. Trzeba kupiæ osobno lub samemu zrobiæ.
A ja wspominam teraz czasy, :cry2: kiedy 15 lat temu jako biedny student marzy³em o zabójczo drogim teleskopie Meade 2080 (czy co¶ takiego)
£za siê w oku krêci.....
Mi siê nie podoba ta p³yta korekcyjna. Twierdzenie, ¿e to nadzwyczajny wynalazek Meade maj±cy na celu zlikwidowanie spajków przy jasnych gwiazdach to dla mnie pic na wodê. Wada, jak± jest w tym przypadku du¿o d³u¿szy okres ch³odzenia telepa ma znacznie wiêksze znaczenie ni¿ spajki, które tak naprawdê nikomu nie przeszkadzaj±. Ciekawy jestem czy faktycznie oba zwierciad³a s± hiperboliczne, bo je¿eli nie, to raczej trudno mówiæ o systemie Ritcheya-Chretiena. A je¿eli s± to po co ta p³yta korekcyjna? :roll:
Tej p³yty bym nie demonizowa³. Tak naprawdê najwiêkszym problemem jest zaparowywanie p³yty ale na ile doczyta³em to zrobili fabrycznie jaki¶ system odraszaia w razie czego da siê ogrzewanie. W tych teleskopach jest zainstalowany system aktywnego ch³odzenia wiêc powinno byc du¿o lepiej ni¿ w LX-200. My¶lê, ¿e Meade nie robi sobie jaj i jest to RC. To nie Europa tylko USA i prawnicy ich klientów pu¶cili by Meade z torbami gdyby sprzedawali co¶ jako RC co nie jest RC.
No tak, ale nie ma co ukrywaæ, ¿e Meade ma du¿e do¶wiadczenie przy projektowaniu tego typu p³yt korekcyjnych; mo¿e przy jej pomocy chc± usun±æ jakie¶ aberracje szcz±tkowe wy¿szego rzêdu? Mo¿e optykê R-C da siê jeszcze udoskonaleæ (od czasów Galileusza i Keplera refraktor te¿ siê "nieco" posun±³ do przodu je¶li chodzi o korekcj± optyki...)
Wygl±da na system poziomowania statywu. tak, to jest chyba podobne rozwi±zanie jak w profesjonalnych statywach Manfrotto: chromowana d¼wigienka po naci¶niêciu kciukiem poci±ga za sob± prêt i w ten sposób zwalnia blokadê nogi znajduj±c± siê nisko przy koñcu nogi. To bardzo wygodne rozwi±zanie- ka¿d± z nóg mo¿na dowolnie skracaæ i wyd³u¿aæ bez potrzeby schylania siê
a ju¿ my¶la³em ¿e wiem co sobie kupiê jak wygram w totka,
wychodzi mi ¿e takie 10" przy za³o¿eniu 40% obstrukcji zbiera 2.5 raza wiêcej ¶wiat³a ni¿ odpowiadaj±ce mu cenowo APO (powiedzmy pewna 140-ka) a przy tym ten Meade powinien byæ ciut krótszy i niewiele ciê¿szy. Napakowali tam mnóstwo gadzetów, ile tu rzeczy mo¿e siê zepsuæ.... No i to ma³e pole widzenia... Mam niekompetentne pytanie: czy takie przyspieszanie F/F sprawdzi siê te¿ wizualnie?
nie mogê siê doczekaæ pierwszych zdjêæ z tej rurki
ponoc celestron szykuje jak±¶ kontrofensywê, maj± co¶ og³osiæ w nastêpny pi±tek..... mo¿e ma to zwi±zek z C20 (D-K)?
czyta³em na necie opiniê kogo¶ kto patrzy³ przez RC, jego zdaniem dobrze skolimowany Newton o tej samej aperturze wizualnie pobije takiego RC. To jest chyba jednak zabawa tylko dla fotomaniaków.
Swoj± drog± trochê to niepowa¿ne robiæ takie awantury marketingowe, kiedy nie wiadomo dok³adnie kiedy taki sprzêt bêdzie mo¿na dotkn±æ
Telekopmresory bêd± zapewne dedykowane do astrofoto a nie wizuala a zalet± tekich RC jest w astrofoto poza póaskim polem i pe³n± korekcj± plamki rozproszenia w³a¶nie rozs±dnie d³uga ogniskowa i spora skala obrazu pozwalaj±ca na osi±gniecie odpowiednio "g³êbokiego" zasiêgu astrofotograficznego niedostêpnego w instrumentach o zdecydowanie krótszej ogniskowej :Salut:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl