Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Dobre pytanie?
Dobre!
Chocia¿by dlatego, ¿e odpowiedzi nie uda³o mi siê znale¼æ w sieci. Oczywi¶cie chodzi o wykananie tej czynno¶ci rêcznie - analogicznie jak w przypadku wykonania zwierciad³a.
Je¿eli przysz³o mi co¶ takiego do g³owy, tj. wykonanie samemu soczewki achromatycznej w tej bardziej prostej wersji (chyba crown i flint klejone?), to znaczy ¿e przysz³o to do g³owy te¿ i innym?. A je¿eli tak to mo¿e komu¶ uda³o siê to zrobiæ?
A mo¿e kto¶ trafi³ na opis i technologiê wykonania tylko nie mia³ zaciêcia?
Je¶li macie jakie¶ namiary, linki do stron itp. to dajcie!
Pozdrawiam Piotr
Polecam pozycjê Technologia Szk³a Optycznego Z.Leguna (monografia tematu) oraz Optyka Praktyczna T.Wagnerowaskiego, jest tam sporo na temat metod obróbki i kontroli jako¶ci obrabianego szk³a optycznego 8)
Patrz tak¿e artuku³ w S&T 12/1996 strona 83 do 86 gdzie jest opisana taka amatorska konstrukcja 2 soczewkowego korektora do astrografu hiperbolicznego wykonanego i zaprojektowana w ca³o¶ci przez amatora 8)
Czy artyku³y S&T s± dostêpne on-line?. A je¶li nie, to gdzie mo¿na dotrzeæ do wersji off-line?
Co do ksi±¿ek, na razie sprawdzi³em zasób Ksi±¿nicy Pomorskiej w Szczecinie - nic.
Wiem, ze pewnie ta informacja Ci sie do niczego nie przyda, lecz teraz jest gdzies na Allegro maszyna do szlifowania soczewek :) Poszukam.
Piotrze!!!!
Jaka tam ksi±¿nica, biblioteka techniczna i antykwariat siê k³aniaj±, na Necie nie wiele znajdziesz po polsku na ten temat :Cry:
Ten artyku³ mogê Ci skopiowaæ i podes³aæ jakby co po kosztach xero i przesy³ki 8)
r.ziomber - znalaz³es ju¿ t± maszyne na allegro?
r.ziomber - znalaz³es ju¿ t± maszyne na allegro? Bardzo tani "automat szlifierski dla optyka do szlifowania szkie³ okularowych", wiec na pewno sie nie przyda :( www.allegro.pl/show_item.php?item=21104070
No có¿, chyba zosta³em ¼le zrozumiany?
Lustro do Newtona te¿ pewnie mo¿na z grubsza zedrzeæ maszyn±, ale jest przecie¿ opracowana technologia RÊCZNEGO wykonania od A do Z! (bez aluminizacji, of course).
Przyjmijmy hipotetyczn± sytuacjê:
1. Mam du¿o czasu,
2. Nie interesuje mnie produkcja masowa,
3. Nie bojê siê nak³adu pracy,
4. Mam zdolno¶ci manualne,
5. Nie mam kasy (ten punkt niekoniecznie jest hipotetyczny :? :D )
Przyk³ad: zadanie zajmuje mi rok, ale efektem jego wykonania jest np. achromat o znacz±cej ju¿ ¶rednicy (np.10cm) - wtedy IDÊ NA TO!
Czy s± metody (podobne do opisanej przez p. Janusza Wilanda metody samodzielnego wykonania lustra) na wykonanie samodzielne poszczególnych elementów soczewki achromatycznej, jej klejenie (je¶li to by³by ten rodzaj soczewki) etc.?
Chcia³bym tu zauwa¿yæ, ¿e aby podj±æ siê tego zadania, nie koniecznie trzeba byæ wysokiej klasy specem od fizyki optycznej. Oczywi¶cie wiedza - tak, ale czy kierowca samochodu musi znaæ dok³adnie procesy spalania mieszanki w komorze spalania jego silnika?
Chodzi mi o opisanie metody, a nie czyst± teoriê.
Januszu, je¶li te pozycje traktuj± o powy¿szych kwestiach, to podrzuæ mi proszê koszt ksera na priva, ok?
Proszê o zabieranie g³osu w powy¿szej kwestii.
Tylko artyku³ z czasopisma jest o amatorskim wytworzenieu soczewki prawie 4" i to z dobrym skutkiem jak tam widaæ :lol: :lol:
Jab bêdziesz mia³ ju¿ szk³o to pomogê w obliczeniach 8)
No có¿, chyba zosta³em ¼le zrozumiany?
Lustro do Newtona te¿ pewnie mo¿na z grubsza zedrzeæ maszyn±, ale jest przecie¿ opracowana technologia RÊCZNEGO wykonania od A do Z! (bez aluminizacji, of course). Wiem - ja to podawalem jako ciekawostke, nie oferte zakupu.
...
...
Wiem, wiem, wiem. Zdajê sobie sprawê z trudno¶ci wykonania. Zdajê sobie sprawê z o wiele mniejszej pracoch³onno¶ci wykonania zwierciad³a. To wszystko wiem, ale...?:
1. Fascynuje mnie "nie¶miertelno¶æ" soczewki w konfrontacji z lustrem. Brak w sumie nietrwa³ych warstw aluminium. Czyta³em o go¶ciu, któremu warstwa alu zgni³a (dos³ownie) po dwóch latach.
2. Refraktor jest instrumenten zamkniêtym, mniej nara¿onym na zanieczyszczenia.
3. Odpada kwestia odpowiednich warunków przechowywania (wilgotno¶æ wzglêdna powietrza) - znowu trwa³o¶æ.
4. Podoba mi siê "czysto¶æ" takiego rozwi±zania w sensie konstrukcyjnym.
5. Mam nadziejê, ¿e koszt wykonania bêdzie mniejszy ni¿ koszt zakupu obiektywu o tej samej ¶rednicy.
6. Chcê spróbowaæ w³asnych si³.
No i na koniec wyobra¿acie sobie tak± sutuacjê na zlocie?:
- Niez³y masz sprzêt, widzê, ¿e sam go zrobi³e¶, a sk±d masz optykê (obiektyw)?
- Sam zrobi³em... 8)
- :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
I o to miêdzy innymi te¿ chodzi !
Piotrze kilka uwag praktycznych:
1.Czê¶æ ¶zkie³ optycznych jest ma³o odporna chemicznie na wilgoæ, brud i te¿ s± nara¿one na niszczenie swojej powierzchni przez czynniki atmosferyczne je¶li s± bez odpowiednich warstw zabezpieczaj±cych.
2.Szk³a optycznego nie da sie oficjalnie kupic w niewielkich ilo¶ciach jako kr±¿ki tylko w blokach lub g±skach a najmniejsze s± o rozmiarze ceg³y.
3. Musisz mieæ mo¿liwo¶æ wyciêcia z bloku kr±¿ka a i tak p³acisz za ca³y blok.
4.Czy masz choæ mgliste pojêcie jak i czym sprawdzaæ wypuk³e powierzchnie soczewki ???
5. Tak du¿ego obiektywu bez odpowiedniego doboru szkie³ o porównywalnym wsp.rozszerzalno¶ci termicznej nie ma sensu kleiæ, lepiej zaprojektowaæ wolnostoj±cego Fraunhoffera.
6. Jest taki uproszczony projekt obiektywu do wykonania dla amatora i nazywa siê Littrowa, trzy krzywizny ma identyczne a ostatnia jest p³aska dla uproszczenia projektu.
Podziwiam Ciê i postaram siê pomóc z projektem jak ju¿ zdobêdziesz odpowiednie szk³o optyczne np z Jeleniej Góry lub od Shotta to wykonam stosowne obliczenia 8)
Na razie postaram siê zdobyæ niezbêdn± wiedzê - teoriê i technologiê. Je¶li ju¿ to bêdê mia³ i nadal bêdê mia³ wra¿enie, ¿e uda mi siê osi±gn±æ cel, wówczas zajmê siê poszukiwaniem materia³ów, itd.
Wiem, ¿e zadanie mo¿e mnie przerosn±æ, ¿e ze znalezieniem odpowiedzi na jakie¶ pytanie pojawi± siê kolejne trzy niewiadome, ale w koñcu przychodzi moment, w którym ¿arówka w czaszce rozb³y¶nie a na twarzy pojawia siê banan :) .
Nawet gdyby siê nie uda³o, to i tak wygram - bêdê duuuuuu¿o m±drzejszy :D .
Bardzo madrze napisane :D
Podziwiam Ciê i postaram siê pomóc z projektem jak ju¿ zdobêdziesz odpowiednie szk³o optyczne np z Jeleniej Góry lub od Shotta to wykonam stosowne obliczenia 8) Janusz OK :D
...
5. Mam nadziejê, ¿e koszt wykonania bêdzie mniejszy ni¿ koszt zakupu obiektywu o tej samej ¶rednicy. Obawiam siê Piotrze, ¿e koszt bêdzie wy¿szy. Co do pozosta³ych punktów to sie zgodzê. No i napewno satysfakcja z w³asnorêcznie wykonanego obiektywu ogromna.
Mnie martwi jednak co innego. Brak warst antyrefleksyjnych w takim obiektywie praktycznie wyklucza na dzieñ dzisiejszy jego przydatno¶c do zastosowania w lunecie.
Tak, kwestia warstw nurtuje mnie od pocz±tku.
Mo¿e istniej± zak³ady w Polsce, którym mo¿naby by³o "podrzuciæ" soczewki do na³o¿enia warstw? W koñcu przecie¿ gdzie¶ takie rzeczy robi±?
Nie znam tylko metody: mo¿e wa¿na jest ¶rednica albo inny czynnik wykluczaj±cy mo¿liwo¶æ na³o¿enia pow³ok na inn± soczewkê ni¿ "zak³adowy standart"? Proszê o g³osy w tej materii.
Materia³: czoraj pó³ dnia ¿eglowa³em w sieci po hutach szk³a, zak³adach wytwórczych szk³a laboratoryjnego i kompletny kotlet czyli klops. Dzisiaj drugie podej¶cie...
Teoria (czysta): ja pitole! jest tego tyle w sieci, ¿e mo¿na by profesorem zostaæ! Muszê opracowaæ jaki¶ uporz±dkowany sposób przyjmowania wiedzy. Chyba oprê siê o podrêczniki akademickie.
A tak przy okazji: nazwa flint jest w sieci jednoznaczna i przez wszystkich u¿ywana. Ale je¶li chodzi o crown, to tutaj ju¿ mo¿na siê pogubiæ: crown, cron, kron. Niby g³upstwo a jednak jest ba³agan.
Dziêkujê wszystkim za s³owa otuchy! Jednakowo¿ o podziwianie mnie proszê wtedy, gdy bêdê móg³ pochwaliæ siê jakimi¶ rezultatami :D
Pozdrawiam Piotr
Masz racje Piotrze, jeszcze wszystko przed toba i droga daleka do w³asnego achromatu.
Ps. Warstwy antyodblaskowe mo¿emy wykonaæ us³ugowo na powierzonym materiale i problem z g³owy 8)
Warstwy wydaj± siê konieczno¶ci±. W takim obiektywie (dzielonym powietrzem) bêdziesz
mia³ 4 granice powietrze-szk³o, a to spowoduje, ¿e sprawno¶æ optyczna samego obiektywu
spadnie do 80%. W obiektywie z dobrymi warstwami bêdzie na poziomie 97-98%.
Musisz przekalkulowaæ czy Ci siê to wszystko op³aca. U Ludesa w Niemszech przyzwoite
soczewki achromatyczne (TMB achromatic lenses with optical quality 1/6 wavefront p.t.v. , 1/30 wavefront RMS and 96% Strehl ratio) kosztuj± na poziomie 260 Euro za 10cm i 550 Euro za 15cm.
Zastanów siê te¿ czy zaimponujesz swoim sprzêtem na zlocie, je¶li obok Ciebie stanie kto¶
z taniutkim Yukonem i oka¿e siê, ¿e pobije on Twój refraktor na g³owê...
Pozdrawiam,
Arek
No có¿, je¶li mia³oby siê okazaæ, ¿e koszt wykonania takiego achromatu przewy¿szy, wyrówna lub osi±gnie niewiele mniejszy poziom, ni¿ koszt zakupu achromatu sprawdzonej firmy, to faktycznie ca³a zabawa zaczyna traciæ sens. Nie ukrywam, ¿e jednym z g³ównych powodów, dla których my¶la³em o "s³odowym" wykonaniu achromatu by³a nadzieja na "tanio¶æ" takiego rozwi±zania, nawet kosztem potê¿nego nak³adu pracy. Je¶li siê pomyli³em w tym rozumowaniu to powiem sobie "basta".
Ale póki co równolegle ze zdobywaniem wiedzy postaram siê zrobiæ rzeteln± kalkulacjê, co ju¿ teraz widzê trochê potrwa. Ale gdzie mi siê spieszy? Bior±c pod uwagê niezmienno¶æ zjawisk wystêpuj±cych na nocnym niebie... ? :D .
Te¿ mi siê wydaje ze jednostkowy koszt wykonania wyjdzie wy¿szy ni¿ przy wielkoseryjnej produkcji :Cry:
Ps. Nie zapomnij w tym czekaniu o przemijalno¶ci ludzkiego ¿ycia :lol: :lol: :lol:
w sprawie warstw to wydaje mi siê ¿e da³obysie jakie¶ proste warstwy o których mowa np w optyce praktycznej (ortokrzemian etylu lub podobne) wykonaæ ale oczywi¶cie s±dzê po opisie bo nigdy tego nie robi³em. gdyby by³o zainteresowanie to mogê poprubowaæ
Ps
czy nie lepiej po¶wiêciæ rok na wykonanie dobrego paraboloidalnego lustra do newtona np 20-25cm ni¿ walczyæ z achromatem, tam s± przecie¿ a¿ cztery powierzchnie czyli wychodzi po trzy miechy na jedn± a to wcale nie jest bezmiar czasu a do tego efekt mo¿e byæ ró¿ny? Nie kwestionujê zalet refratorów i nie twierdzê ¿e wykonanie achromatu w amatorskich warunkach jest niemo¿liwe, ja zrobi³em jedno lustro i to niewielkie i wiem ile to jest pracy. Tak czy inaczej ¿yczê powodzenia
Zgadzam siê z Wiatrem Newton 200 250 nie jest z³y. W³a¶nie skoñczy³em swój teleskop z lustrem 270 mm.Je¿eli chodzi o szlifowanie soczewek to wiem, ¿e jest taki go¶æ, który sam wykona³ obiektywy do refraktorów .Mieszka w miejscowo¶ci Markuszów miedzy Pu³awami i Lublinem.Jak bêdziesz zainteresowany to dam ci jego namiary. Wiem te¿ ,¿e kiedy¶ pan Poruczko robi³ jakie¶ obiektywy. On te¿ móg³by co¶ doradziæ.
Nie ukrywam, ¿e jednym z g³ównych powodów, dla których my¶la³em o "s³odowym" wykonaniu achromatu by³a nadzieja na "tanio¶æ" takiego rozwi±zania, nawet kosztem potê¿nego nak³adu pracy. To mo¿e lepiej zamiast szlifowaæ szk³o w tym czasie popracowaæ w Mc Donaldzie i zarobiæ na solidny obiektyw.
Cze¶æ! Szk³o optyczne mo¿na kupiæ w tych firmach:
http://www.optica.com.pl oferuj± kr±¿ki o ¶rednicy do 10cm,Koszt od 150 do 200z³ czyli za samo szk³o na achromat zap³acisz ok. 400z³ np.Bk7+F2
Je¶li chcesz zrobiæ co¶ wiêkszego to zajrzyj tu:
http://sunik.pagi.pl/solarisoptics (jest taniej) ¦ci±gnij sobie jaki¶ program do projektowania telepów Atmos,Modas maj± one w swoich bazach kilkadziesi±t gotowych projektów pocz±wszy od ma³ych lunet skoñczywszy na trzyelementowych apochromatach. powodzenia
...
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl