Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Konkretnie chodzi mi o reflektor o aperturze 200 mm i refraktor 120 mm, który teleskop bêdzie lepiej nadawa³ siê do rozdzielania gwiazd podwójnych? Szpera³em trochê na forum ale nie mogê dokopaæ siê do tych informacji.
Teoria mówi ¿e lustro 200 mm bêdzie mia³o lepsz± rozdzielczo¶æ, ale to tylko teoria. Jakie znaczenie ma kontrast który w refraktorach jest lepszy?
Znalaz³em bowiem taki oto refraktor: synta 120/1000 na eq5
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...355b6a263711d3aJe¶li nie kupiê synty 200/1200 to zdecyduje siê chyba na niego, czyta³em na forach ¿e ma dosyæ dobr± opinie.
Z synt± na dobsonie 200/1200 siê waham, bo po przestudiowaniu ró¿nych forów, dowiedzia³em siê ¿e lustro 200 mm wymaga dobrego nieba i ma³ych turbulencji atmosfery a u mnie nie jest za ciemno. Mam ma³y mêtlik, a ten refraktor synty ma porz±dny monta¿ i wydaje siê dosyæ zgrabny. Ceny tych synt mocno potania³y.
Wiêc zbieram informacjê i pytam siê oto i owo. :Beer:
Im wiêksza apertura, tym wiêksza rozdzielczo¶æ, a kontrast nie wiele ma tu do rzeczy.. Je¶li mia³by¶ kupiæ refraktor dorównuj±cy tej syncie, to musia³ by to byæ jaki¶ apo refraktor, a nie zwyk³y achromat. Zadajesz wiele pytañ, chcia³by¶ kupiæ sprzêt do wszystkiego, obawiam siê ¿e przy braku zdecydowania kupisz co¶ kitowego i dopiero bêdzie problem. Nastaw siê na kilka sprzêtów, bo to taka prawid³owo¶æ. Zacznij od tego newtona i bêdziesz zadowolony, a w achromaty nie wchod¼, bo szybko te kolorki wpêdz± ciê w stan irytacji. Za rok, dwa nabêdziesz do¶wiadczenia i lepiej bêdziesz móg³o kre¶liæ jaki nastêpny sprzêt potrzebujesz.
Im wiêksza apertura, tym wiêksza rozdzielczo¶æ, a kontrast nie wiele ma tu do rzeczy.. Je¶li mia³by¶ kupiæ refraktor dorównuj±cy tej syncie, to musia³ by to byæ jaki¶ apo refraktor, a nie zwyk³y achromat. Zadajesz wiele pytañ, chcia³by¶ kupiæ sprzêt do wszystkiego, obawiam siê ¿e przy braku zdecydowania kupisz co¶ kitowego i dopiero bêdzie problem. Nastaw siê na kilka sprzêtów, bo to taka prawid³owo¶æ. Zacznij od tego newtona i bêdziesz zadowolony, a w achromaty nie wchod¼, bo szybko te kolorki wpêdz± ciê w stan irytacji. Za rok, dwa nabêdziesz do¶wiadczenia i lepiej bêdziesz móg³o kre¶liæ jaki nastêpny sprzêt potrzebujesz. Masz racjê chyba nie bêdê sie waha³, tysi±ce forumowiczów wybra³o synte wiêc i ja tak zrobiê. :notworthy:
Za rok, dwa nabêdziesz do¶wiadczenia i lepiej bêdziesz móg³o kre¶liæ jaki nastêpny sprzêt potrzebujesz.
Masz racjê chyba nie bêdê sie waha³, tysi±ce forumowiczów wybra³o synte wiêc i ja tak zrobiê. :notworthy: Moje przemy¶lenia id± równie¿ w t± sam± stronê.
Dodaj do rozwa¿añ jeszcze sprawê bardziej prozaiczn±. Na razie gor±czka obni¿ania cen dotknê³a tylko jednego w sumie modelu Synty. Za jaki¶ czas mo¿e to samo staæ siê z innymi markami i rodzajami telepów. Tzn. na pocz±tek kupiæ mo¿liwie najtaniej. Bo mo¿e okazaæ siê, ¿e za dwa lata bêdziesz plu³ sobie w brodê, ¿e wywali³e¶ taaak± kasê, a teraz zap³aci³by¶ dwa razy mniej.
No i takie cu¶. W jakim stopniu wykorzystasz mo¿liwo¶ci sprzêtu dopiero ucz±c siê ? Ten punkt u mnie zadecydowa³.
Czyli: Synta + lukanie + forum + wyjazdy na zloty. A dalej... któ¿ wie?
A jak chcesz dodatkowo poczytaæ, aby tak do koñca utwierdziæ siê w przekonaniu s³uszno¶ci wyboru - wejd¼ na astronoce. Tam jest du¿o o Syncie. Hm, mi wystarczy³o...
Dodam ¿e moje wyobra¿enie ilo¶ci posiadanego sprzêtu ¿eby móc spe³niæ siê ca³kowicie w tym hobby to: teleskop S/C 14" do fotografii planetarnej, newton z 40 cm. lustrem, refraktor apo 150 mm. f=100 mm. do astrofoto DS, plus domek za miastem i drug± m³odo¶æ. <_<
Synta 200/1200 to chyba najlepszy wybór "na dobry pocz±tek". Ma ju¿ spor± ¶rednicê i jest w miarê uniwersalna. Poogl±dasz ni± z dobrym skutkiem planety (przy dobrym seeingu), jak i obiekty Dalekiego Kosmosu (pod ciemnym niebem). W dobrych warunkach powiniene¶ mieæ zasiêg oko³o 14 mag.
Co do rozdzielczo¶ci, to tu mo¿e byæ ró¿nie. Generalnie im wiêksza ¶rednica, tym wiêksza rozdzielczo¶æ. Ale du¿e teleskopy s± w wiêkszym stopniu podatne na "mikro i makro" turbulencje i wymagaj± naprawdê dobrych warunków, aby zaprezentowaæ swoje mo¿liwo¶ci. Mia³em Syntê 200/1000, teraz mam Taurusa 270, ale chyba najczê¶ciej stabilny, punktowy obraz mia³em w Tale 110/805. Ten ostatni prawie za ka¿dym razem rozdziela³ mi epsilony Lutni na 4 sk³adniki, Synta radzi³a sobie ciut gorzej, a jeszcze gorzej jest w przypadku Taurusa. Ale jak ju¿ siê trafi w super warunki to Taurus pokazuje pazury (super obraz).
A jak ju¿ bêdziesz mia³ Syntê, to zastanowisz siê co dalej. Bo prawda jest taka, ¿e jak chce siê specjalizowaæ w okre¶lonych obserwacjach, to trzeba siê tak¿e specjalizowaæ w sprzêcie. Ogólnie co innego do planet, a co innego do komet, galaktyk itp.
Dodam ¿e moje wyobra¿enie ilo¶ci posiadanego sprzêtu ¿eby móc spe³niæ siê ca³kowicie w tym hobby to: teleskop S/C 14" do fotografii planetarnej, newton z 40 cm. lustrem, refraktor apo 150 mm. f=100 mm. do astrofoto DS, plus domek za miastem i drug± m³odo¶æ. <_< To mi siê podoba :rolleyes:
A z Tob±, to chyba jeszcze wszystko przed Tob±; celny strza³ w totka i fitness z piêknymi kobietami :Beer:
Pozdrawiam
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl