Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Cze¶æ!
Wielokrotnie by³o zadawane na stronach AF ogólne pytanie jaki sprzêt. Nawet nie my¶lê w zwi±zku z tym tego robiæ. Nie mniej jednak chcia³em spytaæ trochê inaczej. Czy bior±c pod uwagê docelowe obserwacje w zanieczyszczonym silnie ¶wiat³em miejscu zmienia siê Wasze podej¶cie do zakupu stacjonarnego sprzêtu?
Czy silne LP wp³ywa na te rozwa¿ania? My¶l±c o docelowym sprzêcie marzeñ, którego warto¶æ porównywalna by³aby z cen± u¿ywanego ma³ego samochodu w jaki sposób braliby¶cie zanieczyszczenie ¶wiat³em za czynnik decyduj±cy o takim zakupie. Chodzi mi o to, ¿e np., zmy¶lam! lepiej jest kupiæ APO Takahashi o ma³ej ¶wiat³osile, bo ma tak wspania³± optykê, ¿e przy doskona³ym monta¿u mo¿na d³ugo na¶wietlaæ i wydobyc co¶, co nas interesuje z za¶mieconego ¶wiat³em nieba. Albo wrêcz odwrotnie, trzeba szukaæ czego¶ o du¿ej ¶wiat³osile, ¿eby szybko zrobic zdjêcie i zamykaæ migawkê. Choæ zdjêcia to nie wszystko! Albo idealnym rozwi±zaniem przy znacznym LP s± dwie rurki. Jedno np. APO 130, 140mm do zdjêæ a do obserwacji poprzestaæ na Newtonie 8 cali i koniec? Choæ ju¿ takie 14 cm APO ma podobne parametry jak 20 cm Newton.. A mo¿e w takim przypadku mo¿na bezgrzesznie my¶leæ o S.C. np. Celestrona o ma³ej ¶wiat³osile?
Je¶li tak to w jaki sposób? Dodam, ¿e mam namysli sprzêt jaknajbardziej uniwersalny: foto+ wizual DS, planety itd
Czy kto¶ z Was mo¿e pokusiæ siê o taka odpowied¼?
Pozdrawiam
Je¿eli do DS nieba niema to go niema i tu ¿aden sprzêt nie powmo¿e. Je¿eli niebo jest jasne ale jeszcze DSy przrze¶wituj± przez to niebo to mo¿na wspomagaæ siê filtrami. :blink:
Co do planet jest podobnie je¿eli "balkonik" wisi tak ¿e seeingu nigdy niema to go tam nie bêdzie i ¿aden sprzet tego nie zrobi. :unsure:
S± miejsca, które siê nie nadaj± do niczego ... jak np. mój balkon :szczerbaty:
o filtrach nic nie pisa³em, ale filtry- ma sie rozumieæ- musz± byæ.
Jak wiesz , na ten temat mo¿na prawie bez koñca i w kilka s³ów nie da siê.
Pomijaj±c cenê, najbardziej uniwersalnym sprzêtem jest APO 120-140, F7-8. na monta¿u paralaktycznym.
Najtañszym rozwi±zaniem uniwersalno¶ci to Newton 15-20 cm, F6-8 na Dobsonie.
Na LP nie ma si³y, do wizuala nie pomo¿e zaden sprzêt, ma³a ¶rednica w ciemnym miejscu wielokrotnie lepiej siê sprawdzi ni¿ du¿a w mie¶cie no chyba ¿e Ksiê¿yc i jasne planety chcemy obserwowaæ.
Do astrofoto to znacznie bardziej skomplikowane np. 300d musi mieæ ciemne miejsce natomiast wyspecjalizowane kamery astro z odpowiednimi filtrami ca³kiem nie¼le radz± sobie z LP. Co do F w fotografii to teoretycznie czym mniej tym lepiej, a praktycznie polecam do DS np, 200mm F-4 z korektorem i nie wa¿ne czy lustro czy soczewka najwa¿niejsze ¿eby optyka by³a wysokiej klasy. W tym przypadku mamy bardzo jasny astrograf znacznie skracajacy czas na¶wietlania a ogniskowa 800mm jest bardzo uniwersalna w astrofotografii, poza tym powiesiæ mo¿na taki sprzêt na wzglêdnie tanim monta¿u a znaczna ¶wiat³osi³a na tyle skróci czas na¶wietlania ¿e PE nie jest tak istotny. To tak bardzo skrótowo i moje teoretyczne rozwa¿ania nad tanim astrofoto. Dodam ¿e niestety maj±c np. bardzo dobrego taniego Newtona do wizuala, ¿eby wykorzystaæ jego mo¿liwo¶ci musimy dokupiæ okulary niejednokrotnie dro¿sze od telepa i nie ma zmi³uj siê.
Pozdr.
Waldek
Docelowy sprzêt? A co to jest bo wed³ug mnie takiego nie ma? Zawsze bêdziemy d±¿yæ do doskona³e¶ci i bez wzglêdu na zasobno¶æ kieszeni zawsze bêdziemy rozgl±daæ siê za lepszym sprzêtem.
Je¶li wydaje Ci siê, ¿e jak ju¿ kupisz np. APO 140 to wystarczy Ci na zawsze to siê mylisz. Trochê nim polukasz, potem poczytasz recnzjê z APO 180 i ju¿ zaczniesz zbieraæ nowe pieni±¿ki. To nie ma koñca.
I bardzo dobrze bo w³a¶nie o to chodzi w tej zabawie!
Pozdrawiam.
Docelowy sprzêt? A co to jest bo wed³ug mnie takiego nie ma? Zawsze bêdziemy d±¿yæ do doskona³e¶ci i bez wzglêdu na zasobno¶æ kieszeni zawsze bêdziemy rozgl±daæ siê za lepszym sprzêtem.
Je¶li wydaje Ci siê, ¿e jak ju¿ kupisz np. APO 140 to wystarczy Ci na zawsze to siê mylisz. Trochê nim polukasz, potem poczytasz recnzjê z APO 180 i ju¿ zaczniesz zbieraæ nowe pieni±¿ki. To nie ma koñca.
I bardzo dobrze bo w³a¶nie o to chodzi w tej zabawie!
Pozdrawiam. Z tego co wiem Tiamat mieszka poza miastem ale jeszcze na tyle blisko ¿e po³owê nieba ma sparane ³un± miejsk± (tak wynika z wizji lokalnej) i takiego APO 180 nie by³by ju¿ w stanie sensownie wykorzystaæ wiêc jego zakup by³by w jego przypadku bezsensowny a wyglada na go¶cia co ma po kolei w g³owie i sporo zdrowego rozsadku najpierw pytaj±c a potem planuj±c zakupy.
Tak siê tylko zastanawiam czy doradziæ mu zakup TEC'a 140 czy Taka 130 na monta¿u conajmniej klasy EM-200.
Niestety nie ma tak uniwersalnego telepa ¿eby ca³kowicie zaspokoi³ potrzeby astro foto i wizual i trzeba siê z tym pogodziæ nawet jak dysponujemy spor± kas±.
Natomiast do wizuala to od lat chdzi mi po g³owie taki projekt , a konkretnie model 12,5cala i jak bedzie mnie na niego staæ to pokuszê siê o jego kupno. Dla mnie to nr1 do wizuala, mobilno¶ci, obs³ugi, jako¶ci. Czytaj±c recenzje z ca³ego ¶wiata mo¿na wywnioskowaæ ¿e jedynym s³abym punktem jest dopasowanie ciê¿kich okularów, trzeba po prostu zaznaczyæ przy zamówieniu co bêdziemy pakowaæ w wyci±g. Podobno ogl±daj±c np. planety przy du¿ym powerze, teleskop mo¿na precyzyjnie prowadziæ za obiektem jednym palcem. Polecam dok³adnie przejrzeæ stronê
Mie napisa³em jaki projekt.
No to podajê link
http://www.mag1instruments.com/
Dziêkujê Wszystkim za odpowied¼!
Jeszcze pewnie jakis czas bêdê gryz³ siê z tym problemem:) Z TEC'iem jest ten problem, ¿e czeka sie... rok na APO:)
Pozdrawiam
Ale na t± jako¶æ któr± widzia³em z Teca na Kud³aczach naprawdê warto poczekaæ, w miêdzyczasie buduj±c przydomowe obserwatorium i stawiaj±c w nim solidny monta¿ godny tej rurki :Salut:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl