Czy to jest dobrze skolimowany newton? 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Pytanko jak w temacie. Dzi¶ zacz±³em krêciæ przy telepie i metod± Hamala otrzyma³em taki obraz. Paj±k nie jest na ¶rodku co widaæ gó³ym okiem :). Wykona³em wszystkie etapy kolimacji "pude³kowej" zgodnie z instrukcj±. Czy ta asymetria to wynik off setu czy co¶ sknoci³em po drodze? Z góry dziêki za odp <_<. Niestety fota z komórki.





Chyba masz za d³ugie jedno ramiê paj±ka :) Wyreguluj tak, ¿eby d³ugo¶ci ramion by³y równe.

Ramiona s± wyregulowane. Zmierzone , równiutkie :)

No ale przecie¿ sam napisa³e¶, ¿e nie paj±k nie jest na ¶rodku, tak? Co widaæ na zdjêciu bardzo dobrze.



Paj±k nie jest na ¶rodku kiedy patrzy siê przez wyci±g (przez otwór w podk³adce, przez który zrobi³em te¿ zdjêcie), natomiast patrz±c od przodu tuby jest on na ¶rodku a jego wszystkie ramiona s± równe. Przy kolimacji
korzysta³em z artyku³u Hamala :

http://astrofotograf...a_teleskopu.htm

Na koñcu jest kilka s³ów o off secie i asymetrii z nim zwi±zanej.

Offset offsetem (widaæ ¿e jest), ale widaæ te¿ ¿e s± nierówne ramiona paj±ka. Sprawd¼ to dok³adnie. W jaki sposób zachowa³e¶ osiowo¶æ ustawienia komórki wzgledem wyci±gu robi±c tê fotkê?

fotkê robi³em przez otworek w wieczku pude³ka po kliszy , przez ten sam przez który patrzy siê podczas kolimacji. Jest on na tyle na ile to mo¿liwe dok³adnie na ¶rodku wieczka a wiêc po w³o¿eniu pude³ka do wyci±gu znajduje siê (przynajmniej teoretycznie) w osi optycznej. Obraz jaki widzê okiem patrz±c przez wieczko jest identyczny jak na zdjêciu. Poza tym taki sam obraz (niesymetryczny) uzyskujê w okularze po rozogniskowaniu np marsa czy jakiej¶ jasnej gwiazdy.

Ramiona paj±ka wygl±daj± na nierówne, poniewa¿ ca³e odbicie paj±ka jest przekrzywione.

Wydaje mi siê, ¿e lusterko wtórne nie jest wycentrowane wzglêdem lustra g³ównego (inaczej mówi±c - patrz±c przez kolimatorek, odbicie LG nie jest wycentrowane w LW) I dlatego nawet jak zesz³y ci siê punkty na ¶rodku lustra g³ównego razem z podk³adk± kolimatora to odbicie paj±ka i tak nie bêdzie wycentrowane

pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez Moralez dnia: 04 December 2007 - 16:39
No ja te¿ tak my¶la³em ale jak na moje oko wszystko jest ok , tzn odbicie LG jest na ¶rodku LW, poza tym LW jest na ¶rodku wyci±gu a ramiona paj±ka s± równe. Tylko efekt koñcowy jest jaki jest :angry: . Dwa razy kolimowa³em krok po kroku i dwa razy otrzyma³em taki sam efekt. Raz skolimowa³em tak ¿eby paj±k by³ symetryczny ale wtedy z kolei LG nie by³o w ¶rodku LW ( nie by³o widaæ jednego z 3 miejsc mocowania LG).
I co tu zrobiæ? Mo¿e jeszcze raz wszystko pomierzê i zrobiê od nowa tylko obawiam siê ¿e efekt bêdzie ten sam :unsure:

Ja bym zostawi³ tak jak jest. A tak w ogóle to co to za tuba?

Soligor MT-800. Te¿ bym tak zostawi³ ale co¶ mi trudno wyostrzyæ obraz (zawziêcie próbujê wylukaæ co¶ na marsie) i my¶lê ¿e to mo¿e przez to <_<

A grzeba³e¶ co¶ przy wtórnym, oczywi¶cie poza rogulacj± trzema ¶róbami?

Nie, nic nie grzeba³em

Na podstawie zdjecia które przedstawi³e¶ trudno cokolwiek doradziæ.Widaæ tylko odniesienie LG w stosunku do LW, a brakuje odniesienia LWdo otworu wyci±gu.Przez internet nie skolimujesz dobrze teleskopu.
Siadaj ,czytaj ponownie Hamala i kolimój a¿ do skutku.

MT-800 musi byæ dobrze skolimowany by dawa³ dobre obrazy.Nie bój siê krêcic ¶rubkami ,tam nic nie mo¿na popsuæ , a przynajmniej zrozumiesz o co w tym chodzi.
Ten post by³ edytowany przez staszekpapis dnia: 04 December 2007 - 20:41
Zgadzam sie z przedmówca :Salut:

Jesli tym sposobem nie uda sie rozwiazac problemu, rozwaz jescze jedna mozliwosc... mianowicie pamietam jak swego czasu mial problem ze swoim telepem Tadeopulous, wtedy tez chodzilo o idealna kolimacje. Okazalo sie na pewnym zlocie, gdzie w swoje rece wzieli ten telep spece od ATMu, ze tuba byla "wygla" :szczerbaty: . Juz nie pamietam czy po prostu sama tuba na poziomie pajaka byla w przekroju jajem, czy tez caly tubus wygial sie w banana, tudziez wycinku torusa (obwarzanka). Po naciagnieciu tuby wszelkie problemy z idealna kolimacja zniknely :helo: .

pozdrawiam

Ori

Mo¿e wyci±g jest przekrzywiony wzglêdem tubusu?

Mam MT-800 i te¿ d³ugo mêczy³em siê z próbami kolimacji. Mia³em identyczny problem - osie optyczne pokrywaj± siê idealnie, a krzy¿ jest ewidentnie asymetrycznie. A¿ znalaz³em dyskusjê na temat offsetu na CN i wydaje mi siê ¿e znalaz³em tam odpowied¼ na nasze pytanie.

Dyskusja jest tutaj

Je¶li wycentrowa³e¶ LW wzglêdem wyci±gu, a jest to pocz±tkowy punkt instrukcji Hamala to przeprowadzi³e¶ "partial offset" czyli przesuniêcie LW w stronê LG, aby by³ "full offset" trzebaby jeszcze przesun±æ LW w stronê ¶cianki tuby przeciwnej do wyci±gu (o odpowiedni± d³ugo¶æ któr± wylicza siê z jakich¶ wzorów). W ka¿dym razie "partial offset" korygujemy pochyleniem LG i gdy pokrywaj± siê osie optyczne LG i wyci±gu(=okularu) nie pokrywa siê o¶ optyczna LG z osi± g³ówn± tuby, ale nie ma to wiêkszego znaczenia.

Zwróæ uwagê na czerwony tekst na drugim rysunku:
Center of spider vanes will always be on top of geometric center of the secondary

I co pisze u¿ytkownik Houdini:
Thanks for the clear diagrams that illustrate very well the two possibilities for secondary offsets. Next time somebody asks why the spider vanes do not appear centered, I'll show them these diagrams.

Przyczyn± asymetrii jest w³a¶nie niepokrywanie siê osi optycznej LG z osi± g³ówn± tuby na ¶rodku której krzy¿uj± siê ramiona paj±ka.

Po przeczytaniu tego da³em sobie spokój z dalszym krêceniem lustrami na wszystkie strony, szczególnie ¿e zauwa¿y³em od razu poprawê obrazów w porównaniu z "fabryczn± kolimacj±" przy której krzy¿ paj±ka by³ idealnie symetryczny, a epsilony Lutni pozostawa³y nierozdzielone nawet w 320x :Boink:

My¶lê ¿e to chyba przez f/4 asymetria paj±ka tak "wali po oczach" a¿ chce siê co¶ poprawiaæ.

Pozdrawiam

PS. Je¶li siê mylê lub co¶ ¼le zrozumia³em z CN to proszê o wyprowadzenie z b³êdu.
Ten post by³ edytowany przez Ares dnia: 04 December 2007 - 23:01
ewidentnie mamy tu problem z osi± optyczn±. Spróbuj jeszcze raz wykonaæ kalibracjê. Je¶li to nie pomo¿e to mo¿liwo¶ci jest kilka:

1. zwierciad³o g³ówne nie znajduje siê w osi tuby a powodem jest:
a. ¼le zamocowane LG (nie na ¶rodku)
b. zdeformowana tuba (np. zbyt mocno ¶ci¶niêta obejmami)

2. Paj±k jest nie w osi tuby, a powodem jest:
a. z³a regulacja d³ugo¶ci ramion paj±ka
b. o¶ regulacji LW nie jest równoleg³a do osi tubusu ale skrzywiona i tym samym LW nie jest w osi choæ ramiona paj±ka s± równe
c. wykrzywienie tuby w kszta³cie banana

3. o¶ wyci±gu okularowego nie jest prostopad³a do osi tuby (wyci±g pod k±tem)

4. o¶ wyci±gu nie przecina osi tuby czyli "mija" siê z osi± teleskopu. Przyczyn± mo¿e byæ uderzenie w wyci±g lub zbyt mocne naci±gniêcie ramion paj±ka, które spowodowa³o odkszta³cenie tuby w okolicy wyci±gu

to chyba wszystkie mo¿liwo¶ci a przynajmniej wiêkszo¶æ

pozdrawiam

Chcia³em przypomniec ,ze krzy¿ paj±ka to tylko element pomocniczy przy kolimacji newtona i to pod warunkiem ,¿e LW jest przyklejone centralnie wzglêdem niego.
Warunkiem pierwszym i podstawowym jest centralne ustawienie LW wzglêdm wyci±gu /tego naTwoim zdjeciu nie widaæ/, reszta wg Hamala.
Je¿eli chcesz zrozumieæ offset to polecam króciutki w±tek s±siedniego forum.
http://www.astrokrak...opic.php?t=3547

Zrobi³em wszystko od nowa najdok³adniej jak siê da³o i wynik ten sam. Po przeczytaniu dyskusji podlinkowanej przez Aresa (dziêki :) ) doszed³em do wniosku ¿e wszystko jest ok. Po prostu tak musi byæ. Byæ mo¿e asymetria rzuca siê w oczy bardziej ze wzglêdu na krótk± ogniskow± MT-800 i to ¿e paj±k odbija siê w LG z odleg³o¶ci 0,8 a nie jednego czy 1,2 metra przez co jego odbicie jest wiêksze i tym samym bardziej rzucaj± siê w oczy nierówno¶ci. Niemniej dziêki za wszystkie odpowiedzi. :Salut:

bardzo ³atwo sprawdziæ czy wszystko jest w porz±dku. Wystarczy w³o¿yæ w wyci±g d³ugoogniskowy okular i sprawdziæ jak wygl±daj± gwiazdy na brzegu pola widzenia. Je¶li koma zwiêksza siê przy brzegu we wszystkich kierunkach jednakowo to wszystko jest OK. Je¶li w jakim¶ kierunku koma narasta szybciej to kolimacja jest do bani.

Kilka razy przy kolimacji teleskopów mia³em podobne przesuniêcie obrazu LW. Choæ wszystko by³o pozornie w porz±dku teleskop dawa³ kiepskie obrazy. Pomaga³o rozebranie telepa na czê¶ci pierwsze i ponowne z³o¿enie z zachowaniem dba³o¶ci przy ustawianiu ka¿dego elementu zaczynaj±c od ustawienia wyci±gu a koñcz±c na ustawieniu LG. Muszê przyznaæ, ¿e nie kolimowa³em telepa o tak du¿ej ¶wiat³osile i mo¿liwe, ¿e te typy tak maj±
Ten post by³ edytowany przez ZbyT dnia: 05 December 2007 - 20:09
witam
obejrzyj ten film http://www.andysshot...ollimating.html
pozdrawiam
adam


witam
obejrzyj ten film http://www.andysshot...ollimating.html
pozdrawiam
adam


Film bardzo pomocny, pamiêtam jak wielokrotnie go ogl±da³em :) Jedyne moje zastrze¿enie to akcent narratora - autora, okropny, nawet jak na Amerykañca :)

witam
dodatek do filmu warto tez przeczytac http://www.atmsite.o...in/collimation/
i to tez specjalnie dla planet http://www.twcac.org...collimation.htm
albo to napewno musi byc wszystko centrycznie http://www.fpi-proto...reer/collim.htm
pozdrawiam
adam
Ten post by³ edytowany przez APM ADAM dnia: 06 December 2007 - 01:21

witam
dodatek do filmu warto tez przeczytac http://www.atmsite.o...in/collimation/
i to tez specjalnie dla planet http://www.twcac.org...collimation.htm
albo to napewno musi byc wszystko centrycznie http://www.fpi-proto...reer/collim.htm
pozdrawiam
adam


U Hamala jest dok³adnie to samo i w dodatku po Polsku.
Ten post by³ edytowany przez staszekpapis dnia: 06 December 2007 - 20:26
Wyci±g okularowy nie odbija Ci sie na ¶rodku lusterka k±towego. O¶ optyczna nie wpada centrycznie w wyci±g okularowy..
Z tego powodu LW nie jest wykorzystywane w pe³ni..
Ten post by³ edytowany przez Mitek dnia: 09 December 2007 - 13:54
jest jeszcze jeden prosty sposób przetestowania prawid³owej kolimacji. Skoro paj±k i LG znajduj± siê w osi tuby to mo¿na nakierowaæ teleskop na jaki¶ obiekt (np. Ksiê¿yc, Marsa itp.) patrz±c wzd³u¿ tubusu, a nastêpnie sprawdziæ czy obiekt znajduje siê w ¶rodku pola widzenia okularu (a w³a¶ciwie czy wogóle jest widoczny w okularze). S±dz±c po przesuniêciu obrazu LW w wyci±gu o¶ optyczna teleskopu jest przesuniêta o kilka stopni wzglêdem osi tubusu. To powinno daæ siê tym sposobem stwierdziæ

Pozdrawiam

"Wyci±g okularowy nie odbija Ci sie na ¶rodku lusterka k±towego." - zgadza siê ale to jest w³a¶nie offset i tak ma byæ.

"O¶ optyczna nie wpada centrycznie w wyci±g okularowy" - Nieprawda. O¶ optyczna wpada centralnie do wyci±gu (wyci±g to srebrny okr±g na zdjêciu a o¶ optyczna LG to ma³e czarne kó³eczko - znacznik ¶rodka LG - znajduj±cy siê w ¶rodku srebrnej podk³adki na wieczku kolimatora - na zdjêciu s³abo to widaæ.)

"o¶ optyczna teleskopu jest przesuniêta o kilka stopni wzglêdem osi tubusu. " - równie¿ siê zgadza ale to jest normalne. O¶ optyczna teleskopu pokrywa siê z osi± tuby tylko w po³o¿eniu lustra g³ównego idealnie prostopad³ym do promienia ¶wiat³a wpadaj±cego do tuby. Ka¿de odchylenie LG od tej pozycji (co robi siê poprzez krêcenie ¶rubami kolimacyjnymi LG z ty³u tuby) powoduje ¿e o¶ optyczna przestaje siê pokrywaæ z osi± tuby. Jedynie w przypadku przeprowadzenia tzw ca³kowitego offsetu (co nie ma podobno wiêkszego sensu przy obserwacjach wizualnych) te osie siê pokrywaj±.Wiadaæ to na tych schematach:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/att...tial_offset.JPG

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/att...full_offset.JPG

PS. Poszed³em za rad± i rozebra³em teleskop na czê¶ci pierwsze po czym z³o¿y³em ponownie mocno dbaj±c o dok³adno¶æ. Na oko asymetria jest mniejsza ni¿ przedtem i ogólnie sytuacja wygl±da lepiej. Nie mia³em okazji przetestowaæ tego w boju (pogoda) ale mam nadziejê, ¿e bêdzie ok :). Pozdro

Osobi¶cie nie uznaje ¿adnej taryfy ulgowej /co dotyczy kolimacji / ze wzglêdu na obserwacje wizualne.
Mysle ,¿e problem zg³êbi³e¶ wystarczaj±co dobrze . Teraz jak sam napisa³e¶ nale¿y przetestowaæ w boju.
Pozdrawiam


"Wyci±g okularowy nie odbija Ci sie na ¶rodku lusterka k±towego." - zgadza siê ale to jest w³a¶nie offset i tak ma byæ.

"O¶ optyczna nie wpada centrycznie w wyci±g okularowy" - Nieprawda. O¶ optyczna wpada centralnie do wyci±gu (wyci±g to srebrny okr±g na zdjêciu a o¶ optyczna LG to ma³e czarne kó³eczko - znacznik ¶rodka LG - znajduj±cy siê w ¶rodku srebrnej podk³adki na wieczku kolimatora - na zdjêciu s³abo to widaæ.)

"o¶ optyczna teleskopu jest przesuniêta o kilka stopni wzglêdem osi tubusu. " - równie¿ siê zgadza ale to jest normalne. O¶ optyczna teleskopu pokrywa siê z osi± tuby tylko w po³o¿eniu lustra g³ównego idealnie prostopad³ym do promienia ¶wiat³a wpadaj±cego do tuby. Ka¿de odchylenie LG od tej pozycji (co robi siê poprzez krêcenie ¶rubami kolimacyjnymi LG z ty³u tuby) powoduje ¿e o¶ optyczna przestaje siê pokrywaæ z osi± tuby. Jedynie w przypadku przeprowadzenia tzw ca³kowitego offsetu (co nie ma podobno wiêkszego sensu przy obserwacjach wizualnych) te osie siê pokrywaj±.Wiadaæ to na tych schematach:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/att...tial_offset.JPG

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/att...full_offset.JPG

PS. Poszed³em za rad± i rozebra³em teleskop na czê¶ci pierwsze po czym z³o¿y³em ponownie mocno dbaj±c o dok³adno¶æ. Na oko asymetria jest mniejsza ni¿ przedtem i ogólnie sytuacja wygl±da lepiej. Nie mia³em okazji przetestowaæ tego w boju (pogoda) ale mam nadziejê, ¿e bêdzie ok :). Pozdro


Wiadaæ jak krowa na rowie ¿e masz w³o¿one w wyci±g wa³eczek z otworkiem i nie patrzy on w ¶rodek LW ..

Nie patrzy w ¶rodek LW ale to nie ma znaczenia (mia³oby gdyby LW nie by³o p³askie).To ¿e nie patrzy na ¶rodek to jest w³a¶nie offset. Zauwa¿ te¿ ¿e mimo i¿ wyci±g nie jest na ¶rodku LW to ca³y mie¶ci siê w nim i nie ma dlatego strat ¶wiat³a. Wa¿ne jest aby odbicie LG by³o na ¶rodku LW i u mnie tak jest.

To link do artyku³u Hamala o kolimacji. Na koñcu jest o offsecie.

http://astrofotograf...a_teleskopu.htm

je¶li o¶ optyczna LG nie pokrywa siê z osi± tubusu to jeszcze nie tragedia, ale skoro LW znajduje siê w osi tubusu to ju¿ mamy kiszkê bo ta przecie¿ nie pokrywa siê z osi± optyczn±. Przy k±cie miêdzy nimi rzêdu kilku stopni obrazy mog± byæ tragiczne zw³aszcza w ¶wiat³osilnym teleskopie.

offset nie ma tu znaczenia. To zjawisko marginalne maj±ce znaczenie jedynie estetyczne (brzydko dla nas wygl±da) i nie warto z nim walczyæ bo mo¿na pogorszyæ sprawê

je¶li telep daje dobre obrazy to jest jeszcze jedna mo¿liwo¶æ. LW mo¿e byæ tak pochylone na ¶rubach regulacyjnych, ¿e jego ¶rodek znajduje siê kilka milimetrów w bok od osi paj±ka, a LG jest nieco pochylone i o¶ optyczna trafia w ¶rodek LW. Tyle tylko, ¿e ze zdjêcia, które zamie¶ci³e¶ wynika, ¿e to przesuniêcie jest znacznie wiêksze

PS
najwa¿niejsz± rzecz± w teleskopie, o której czêsto zapominamy jest wyci±g okularowy. To wg niego dokonujemy kalibracji. Milcz±co zak³adamy, ¿e jest prawid³owo ustawiony, a przecie¿ mo¿e byæ nieco przekrzywiony co trudno stwierdziæ "na oko". Ja robiê tak: naprzeciwko wyci±gu w tubusie robiê ma³± dziurkê. W wyci±g okularowy wk³adam pude³ka po filmach jak u Hamala ale z obu stron wyci±gu. Delikatnie dokrêcaj±c ¶ruby mocuj±ce wyci±g doprowadzam do tego by te trzy otwory znalaz³y siê na jednej linii (ew dajê podk³adki z gumy). Oczywi¶cie otwór w pude³ku znajduj±cym siê w wewnêtrznej czê¶ci wyci±gu ma nieco wiêksz± ¶rednicê. Sytuacja nieco sie komplikuje przy wyci±gu 2" z redukcj± na 1,25" ale mo¿na sobie i z tym poradziæ. Oczywi¶cie od ustawienia wyci±gu mo¿na wykorzystaæ kolimator laserowy

jest tu niestety jeden haczyk... do¶æ trudno jest dok³adnie wyznaczyæ gdzie wypada ten punkt naprzeciwko wyci±gu. Ja wyznacza³em go razem ze ¶rodkiem wyci±gu w budowanym tubusie. W teleskopie fabrycznym jest nieco trudniej ale da siê zrobiæ

pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez ZbyT dnia: 09 December 2007 - 23:34
A gdyby tak sprawdziæ kolimacjê fotograficznie za pomoc± CCD Inspectora? Zdaje siê, ¿e na podstawie obrazu gwiazd potrafi bardzo precyzyjnie pokazaæ czy jest dobra czy nie (kolimuj± tym RC do celów astrofoto).

pozdro

oczywi¶cie. Podstawa to sprawdzenie kolimacji w boju. To, ¿e brzydko wygl±da przy patrzeniu w wyci±g nie ma ¿adnego znaczenia je¶li obrazy s± OK.

Zachowa³em zdjêcie zrobione podczas kolimowania LB10" f/5 - tam offset jest do¶æ wyra¼nie widoczny.
W f/6 ju¿ jest duu¿o mniejszy.
Wiêc nie nale¿y siê dziwiæ, ¿e w f/4 offset jest ju¿ naprawdê spory.
¯eby by³o jasne to ta srebrna tulejka widoczna w odbiciu LW to jest wewnêtrzna krawêd¼ wyci±gu.
I jak najbardziej polecam poczekaæ i zrobiæ star-test. Wtedy powinno siê okazaæ czy jest dobrze czy nie.

Pozdrawiam, Za³±czone miniaturki
    l l

popatrz na pierwszy post w tym temacie. Nie chodzi o offset ale o wyra¼ne przesuniêcie LW. Widaæ, ¿e LW jest niecentrycznie wzglêdem obrazu LG. Taki widok w wyci±gu jest niepokoj±cy.... ale przecie¿ nie chodzi o samopoczucie w³a¶ciciela teleskopu a o prawid³owe obrazy dawane przez teleskop

z drugiej strony wiem z praktyki, ¿e takie "niedoskona³o¶ci" z regu³y wp³ywaj± na jako¶æ obrazów, chocia¿ trzeba przyznaæ, ¿e nie zawsze. Widzia³em ju¿ teleskop, który patrz±c przez wyci±g wygl±da³ podobnie dziwnie a mimo to dawa³ dobre obrazy. Rozbebeszy³em go do zera i posk³ada³em ponownie i uda³o siê


popatrz na pierwszy post w tym temacie.
Zwyk³em czytaæ ca³y w±tek nim zacznê siê wypowiadaæ w temacie - zdjêcie widzia³em.

Nie chodzi o offset ale o wyra¼ne przesuniêcie LW. Widaæ, ¿e LW jest niecentrycznie wzglêdem obrazu LG.
W sumie nie chce mi siê za bardzo wdawaæ w d³ugie dyskusje ale nie zgodzê siê z Tob±.
Popatrz na moje zdjêcie i zdjêcie w pierwszym po¶cie. Ja widzê tam to samo zjawisko tylko bardziej uwidocznione w f/4. Bo przecie¿ im wiêksza ¶wiat³osi³a tym bardziej offset bêdzie widoczny. Na moim zdjêciu LW te¿ wydaje siê byæ niewycentrowane - ale tak ju¿ musi byæ bo ¶wiat³osilne teleskopy musz± mieæ krawêd¼ LW bli¿sz± LG lekko przesuniêt± aby zebraæ ca³y przekrój sto¿ka ¶wiat³a, który bli¿ej LG jest po prostu wiêkszy - zreszt± Hamal na swojej stronie wyt³umaczy³ to tak ³opatologicznie, ¿e chyba nie ma co powtarzaæ.
Masz teleskop o ¶wiat³osile oko³o f/6. Ja mam teraz te¿ f/6 i wiem, ¿e teraz to zjawisko nie rzuca siê tak w oczy i pewnie jakbym zobaczy³ co¶ takiego w f/6 to bym zacz±³ ju¿ krêciæ ¶rubkami ;)

Pozdrawiam,

Okon mam takie samo zdanie co Ty. ¯eby sprawdziæ cokolwiek muszê poczekaæ na pogodê i lukn±æ na gwiazdki a pogoda ci±gle do bani. Pozdro Astro Bracia :)


Pozdro Astro Bracia :)

ekhem... :Beer: :szczerbaty:

pozdrawiam
Ori

i Siostry <_<


offset nie ma tu znaczenia. To zjawisko marginalne maj±ce znaczenie jedynie estetyczne (brzydko dla nas wygl±da) i nie warto z nim walczyæ bo mo¿na pogorszyæ sprawê

My¶le , ze wszyscy uwa¿nie czytaj± posty i wyci±gaj± odpowiednie wnioski.
Oczywi¶cie offset jest wa¿nym elementem prawid³owej kolimacji Newtona i niech nikt nie da siê zwie¶æ s³owom powy¿szego cytatu.

ZbyT ---Wszystkie wywody na temat prostopad³ego ustawienia wyci±gu wzglêdem tubusa bior± w ³ep ,je¿eli nie rozumie siê istoty kolimacji.
Przy prawid³owo zamontowanym wyci±gu a ¿le ustawionym offsecie nigdy nie z³amiesz ogniskowej pod k±tem prostym tak by ognisko wypad³o w osi wyci±gu i aby nie wyst±pi³o przy tym winietowanie.
Istot± prawid³owej kolimacji Newtona jest prostopad³e z³amanie ogniskowej LG ,tak by ognisko wypad³o w osi wyci±gu.
Wszystko to mo¿na osi±gn±æ bez ¿adnych wiêkszych filozofji stosuj±c rady Hamala.
Udzielanie rad na podstawie zdjêcia z pierwszego postu jest niemo¿liwe.
Gdyby pod LW na dnie tubusa by³a bia³a kartka papieru i wtedy by³o zrobione zdjêcie ,wtedy widzia³bym pierwszy i podstawowy element ,oraz pozosta³e......................................... .

"pops"- zamawiaj pogode i do dzie³a.
Ten post by³ edytowany przez staszekpapis dnia: 10 December 2007 - 21:07
Ze te¿ nie wpad³em na ten pomys³ z kartk± papieru :Beer:


My¶le , ze wszyscy uwa¿nie czytaj± posty i wyci±gaj± odpowiednie wnioski.
Oczywi¶cie offset jest wa¿nym elementem prawid³owej kolimacji Newtona i niech nikt nie da siê zwie¶æ s³owom powy¿szego cytatu.

ZbyT ---Wszystkie wywody na temat prostopad³ego ustawienia wyci±gu wzglêdem tubusa bior± w ³ep ,je¿eli nie rozumie siê istoty kolimacji.
Przy prawid³owo zamontowanym wyci±gu a ¿le ustawionym offsecie nigdy nie z³amiesz ogniskowej pod k±tem prostym

chyba jednak nie wszyscy uwa¿nie czytaj± posty

poda³em sporo mo¿liwych przyczyn takiego wygl±du LW w wyci±gu okularowym.

Offset wynika z budowy teleskopu Newtona ale nigdy nie kolimujemy telepa na prawid³owo ustawiony offset. Kolimacji dokonujemy po to by prawid³owo ( czyli w osi) ustawiæ elementy optyczne. Ze wzglêdu na offset w ¶wiat³osilnych teleskopach wystêpuje niewielkie winietowanie. Nie na odwrót. Mo¿na zlikwidowaæ offset przesuwaj±c LW wzd³u¿ jego p³aszczyzny. Otrzymamy wtedy prawid³owo skolimowany teleskop ze zminimalizowanym winietowaniem. Oczywi¶cie ró¿nica bêdzie niewielka dlatego nie warto walczyæ z offsetem bo skomplikuje to kolimacjê.

Na tym polega istota kolimacji. Offset jest zjawiskiem niepo¿±danym ale ma³o szkodliwym

Najwa¿niejsz± rzecz± przy kolimacji jest prawid³owe ustawienie wyci±gu okularowego, gdy¿ wzglêdem wyci±gu dokonujemy kolimacji. Wystarczy odchy³ka o 2-3*, która nie bêdzie zauwa¿alna "na oko", a nie uda siê prawid³owo wyregulowaæ teleskopu. Z ca³± pewno¶ci± nie uda siê "z³amaæ" wi±zki z LG pod k±tem prostym i ca³a robota na nic. Je¶li o¶ optyczna wyci±gu nie przetnie siê z osi± tubusu to obraz LW w wyci±gu bêdzie przesuniêty i jedynym wyj¶ciem bêdzie przestawienie paj±ka o kilka mm wzglêdem osi tuby, a przecie¿ LG jest ustawione w osi tuby wiêc nie ma mowy o prawid³owej kolimacji.

Metoda Hamala jest bardzo dobra. Sam j± stosujê od lat. Jest to zmodyfikowana metoda opisana w broszurze "Amatorski teleskop zwierciadlany" Rybarskiego i Serkowskiego wydanej w 1972 roku przez PTMA

Je¶li przykryjemy LG kartk± papieru to niczego nie sprawdzimy. Zobaczymy po prostu LW w ¶rodku wyci±gu. To pierwszy krok przy kolimacji

Teleskopy F/4 wymagaj± znacznie precyzyjniejszej kolimacji od mniej ¶wiat³osilnych. To chyba jest do¶æ oczywiste. Nie ma tu o czym dywagowaæ

Pozdrawiam


Offset wynika z budowy teleskopu Newtona ale nigdy nie kolimujemy telepa na prawid³owo ustawiony offset. Kolimacji dokonujemy po to by prawid³owo ( czyli w osi) ustawiæ elementy optyczne. Ze wzglêdu na offset w ¶wiat³osilnych teleskopach wystêpuje niewielkie winietowanie. Nie na odwrót. Mo¿na zlikwidowaæ offset przesuwaj±c LW wzd³u¿ jego p³aszczyzny. Otrzymamy wtedy prawid³owo skolimowany teleskop ze zminimalizowanym winietowaniem. Oczywi¶cie ró¿nica bêdzie niewielka dlatego nie warto walczyæ z offsetem bo skomplikuje to kolimacjê.

Na tym polega istota kolimacji. Offset jest zjawiskiem niepo¿±danym ale ma³o szkodliwym
(...)


Rozumiem, ¿e uwa¿asz, i¿ prawid³owo skolimowany teleskop ma winietowaæ?
To ja nie mam wiêcej pytañ. :o :blink:


chyba jednak nie wszyscy uwa¿nie czytaj± posty

poda³em sporo mo¿liwych przyczyn takiego wygl±du LW w wyci±gu okularowym.

Offset wynika z budowy teleskopu Newtona ale nigdy nie kolimujemy telepa na prawid³owo ustawiony offset. Kolimacji dokonujemy po to by prawid³owo ( czyli w osi) ustawiæ elementy optyczne. Ze wzglêdu na offset w ¶wiat³osilnych teleskopach wystêpuje niewielkie winietowanie. Nie na odwrót. Mo¿na zlikwidowaæ offset przesuwaj±c LW wzd³u¿ jego p³aszczyzny. Otrzymamy wtedy prawid³owo skolimowany teleskop ze zminimalizowanym winietowaniem. Oczywi¶cie ró¿nica bêdzie niewielka dlatego nie warto walczyæ z offsetem bo skomplikuje to kolimacjê.

Na tym polega istota kolimacji. Offset jest zjawiskiem niepo¿±danym ale ma³o szkodliwym

Najwa¿niejsz± rzecz± przy kolimacji jest prawid³owe ustawienie wyci±gu okularowego, gdy¿ wzglêdem wyci±gu dokonujemy kolimacji. Wystarczy odchy³ka o 2-3*, która nie bêdzie zauwa¿alna "na oko", a nie uda siê prawid³owo wyregulowaæ teleskopu. Z ca³± pewno¶ci± nie uda siê "z³amaæ" wi±zki z LG pod k±tem prostym i ca³a robota na nic. Je¶li o¶ optyczna wyci±gu nie przetnie siê z osi± tubusu to obraz LW w wyci±gu bêdzie przesuniêty i jedynym wyj¶ciem bêdzie przestawienie paj±ka o kilka mm wzglêdem osi tuby, a przecie¿ LG jest ustawione w osi tuby wiêc nie ma mowy o prawid³owej kolimacji.

Metoda Hamala jest bardzo dobra. Sam j± stosujê od lat. Jest to zmodyfikowana metoda opisana w broszurze "Amatorski teleskop zwierciadlany" Rybarskiego i Serkowskiego wydanej w 1972 roku przez PTMA

Je¶li przykryjemy LG kartk± papieru to niczego nie sprawdzimy. Zobaczymy po prostu LW w ¶rodku wyci±gu. To pierwszy krok przy kolimacji

Teleskopy F/4 wymagaj± znacznie precyzyjniejszej kolimacji od mniej ¶wiat³osilnych. To chyba jest do¶æ oczywiste. Nie ma tu o czym dywagowaæ

Pozdrawiam


No tak ,niektórzy s± bardzo oporni na wiedze.Dalej nie rozumiesz co to jest offset, dalej uznajesz ,¿e jest niepotrzebny a piszesz ,¿e ;Kolimacji dokonujemy po to by prawid³owo ( czyli w osi) ustawiæ elementy optyczne. ; .
Twój post jest pe³en sprzeczno¶ci co do meritum sprawy.
Np. tu "Je¶li przykryjemy LG kartk± papieru to niczego nie sprawdzimy. Zobaczymy po prostu LW w ¶rodku wyci±gu. To pierwszy krok przy kolimacji".
Je¿eli dla Ciebie ten pierwszy krok przy kolimacji znaczy tyle co offset to ja siê poddaje i proponuje Ci z Twojego teleskopu wyrzuciæ LW, bo po co ono jest tam potrzebne? .
Zanim klikniesz "dodaj odpowied¿ "to przeczytaj wcze¶niej co napisa³e¶ .
Poczytaj troche o krzywych sto¿kowych o magiczno¶ci k±ta 45'. Zastanów siê dlaczego LW ma kszta³t elipsy o osi ma³ej "a" a du¿ej " ax1,41",a potem studiuj do skutku kolimacje , bo wiesz ,¿e dzwoni± ale nie wiesz w którum ko¶ciele.
http://www.fotosik.p...9a46d0580fffc95
http://astrofotograf...a_teleskopu.htm
http://serge.bertore...ls/posplan.html

dziêki za wyczerpuj±c± odpowied¼

jak brakuje argumentów najlepiej wyszydziæ

Zapamiêtam

Chcesz odpowied¿ ?-bardzo prosze chod¿ ³opatologia nie jest moj± specjalno¶ci±.

ZROZUMIEÆ OFSET
Ukroj 10 cm kawa³ek kie³basy / najlepiej krakowskiej suchej/ w kszta³cie walca.Szpikulcem do rolad lub grila przek³uj na wylot przez ¶rodeki podstaw wyznaczaj±c o¶ walca /uk³adu/.Cofnij szpikulec kilka cm do ty³u a nastêpnie koniec kie³basy pozbawiony szpikulca przekroj no¿ykiem na ca³ym przekroju pod kontem 45 stopni.Odpad³± koñcówke mo¿na zje¶æ .Nastêpnie wsuñ szpikulec spowrotem tak by lekko wystawa³ od strony przekrojonej sko¶nie.
Zwróæ uwagê na figurê jaka powsta³a w wyniku sko¶nego ciêcia. PIêkna elipsa któr± szpikulec przebija w pewnym miejscu.Przy³ó¿ linijke wd³ó¿ osi d³ugiej i stwierdzisz ,¿e o¶ walca /uk³adu/ma punkt wspólny z osi± d³ug± i przrebija j± w pewnej odleg³o¶ci od ¶rodka geometrycznego tej elipsy.TA W£A¦NIE ODLEG£O¦Æ JEST FIZYCZNYM OFSETEM a po Polsku nazywam to asymetrycznym przesuniêciem.
W przypadku teleskopu Newtona mamy do czynienia z dwiema osiami uk³adu;o¶ tubusa i o¶ wyci±gu. Punkt przeciêcia sie tych osi powinien wypa¶æ w mijscu w którym "szpikulec" przebija elipse.
Owo przesuniêcie jest zjawiskiem naturalnym we wsystkich uk³adach optycznych gdzie dochodzi do z³amania osi optycznej stosuj±c np. lustra , pryzmaty i jest bardzo wa¿nym elementem branym pod uwagê przy kolimacji tych urzadzeñ.
Owo przesuniêcie" fizyczne ' od szpikulca do osi geometrycznej w naszym przypadku /newtony/jest nieprzydatne ze wzglêdów praktycznych. Dlatego te¿ wszelkie programy wyliczaj±ce perametry teleskopu wyliczaj± sk³adowe tego przesuniêcia czyli wektory prostopad³e do poszczególnych osi uk³adu.Tak naprwdê jest to taka sama warto¶c bo wektory s± bokami kwadratu.
http://images32.fotosik.pl/18/f9a46d0580fffc95m.jpg

Przepraszam ,¿e mój post zabrzmia³ jak przepis kuchenny ale ³opatologicznie inaczej nie mo¿na.

Prawid³owo ustawiony offset to ;
1-LW centralnie ustawione wzg. wuci±gu/sk³adowarównoleg³a do osi tubusa prawid³owa/
2-obraz LW na tle LG po³o¿ony centralnie po rozogniskowaniu na jasnej gwe¿dzie/sk³adowa równoleg³a do osi wyci±gu prawidlowa/

ZbyT -my¶le , ¿e moja reakcja by³a taktowna i na miejscu.
Nie mo¿na na forum astronomicznym pisaæ bzdur na temat OFFSETU i namawiaæ innych do bagatelizowania tego zjawiska.
Domen± prawdziwego mê¿czyzny jest umiejêtno¶æ przyznania siê do b³êdu.Tylko nie wiem czy w dobie internetowej anonimowosci jest jeszcze na to mijsce
Ja wtym temacie koñcze
POzdrawiam wszystkich
Ten post by³ edytowany przez staszekpapis dnia: 14 December 2007 - 21:10
witam
dodam tylko ze nie rozumiem dlaczego temat offsetu [przez wielu uwazany za mit] 1 procent sprawnosci optycznej niezauwazalny dla ludzkiego oka uprawnia kogos do szydzenia z drugiej osoby
ps bez lopat i kielbas tez sie da wymieniac poglady
pozdrawiam
adam


Ze te¿ nie wpad³em na ten pomys³ z kartk± papieru :Beer:

Pop'sie
Z tego miejsca prosi³bym Ciê o zrobienie tej fotki z kartk± papieru na przeciwko LW!

To na pewno pomog³o by osobom wymieniaj±cym w tym topicu pogl±dy; nie ukrywam. ¿e te¿ skorzysta³bym na tym , jako osoba, która nie zaznawszy pogody od miesi±ca w kó³o rozk³ada i sk³ada telep, kolimuj±c go naiêtnie :)

To naprawdê dobry w±tek, pozwalaj±cy zg³êbiæ "sztukê" kolimacji ;) Przyda siê innym.

Pzdr

witam
moze warto tez dodac cos o mitach [nie greckich]
http://web.telia.com...myths/myths.htm
pozdrawiam
adam

Jezus Maryjan ! Przyznajê siê ¿e ostatniego linka ju¿ nie mia³em si³y przeczytac (sorry APM ADAM :) ) . Nie mia³em pojêcia , ¿e tyle jest punktów widzenia na kolimacjê newtona. W dodatku zaraz siê rozpêta w zwi±zku z tym ma³a wojna :szczerbaty: . Postaram siê wrzuciæ do w±tku fotkê z kartk± pod LW.

PS. Polecam grê Wied¼min. To ona mnie do tej pory trzyma przed kompem :)
Ten post by³ edytowany przez pops dnia: 15 December 2007 - 03:42
Powiem Ci jedno: Kolimacjê musisz zrozumieæ sam. Czasami ciê¿ko co¶ poj±c ale na pewno siê da, wiem to po sobie. Polu¼nij czê¶ci i sam zobacz któr± trzeba wyregulowaæ aby wszystko by³o centrycznie...

Przepraszam wszystkich za zbytni± dosadno¶æ oraz brak podej¶cia pedagogicznego.Macie racje- ró¿nijmy siê piêknie.
Wszystko przez t± pogode. Ostatnio gwiazdy widzialem tydzieñ temu i to na scenie teatru muzycznego w Gliwicach.

witam
pops nie musisz wierzyc facetowi z forum przebranemu za ksiedza hahahaas
staszek to ja przepraszam ze napisalem
a teraz 2 linki lecznicze dla nas wszystkich zanim nas nie zamkna
http://www.starrynightstore.com/ ten program ma jedna zalete ze zawsze sa gwiazdy hahahahahaah
http://www.cloudynights.com/ a tu najlepsze forum jakie znam [duzo o sprzecie]
pozdrawiam
adam
ps do psychiatry chodze sam
Ten post by³ edytowany przez APM ADAM dnia: 15 December 2007 - 17:18

witam
pops nie musisz wierzyc facetowi z forum przebranemu za ksiedza hahahaas
staszek to ja przepraszam ze napisalem
a teraz 2 linki lecznicze dla nas wszystkich zanim nas nie zamkna
http://www.starrynightstore.com/ ten program ma jedna zalete ze zawsze sa gwiazdy hahahahahaah
http://www.cloudynights.com/ a tu najlepsze forum jakie znam [duzo o sprzecie]
pozdrawiam
adam
ps do psychiatry chodze sam


Program fajny ale to nie to samo co patrzenie w rozgwie¿d¿one niebo z dodsonem u boku .
W³a¶nie dzi¶ do¶wiadczy³em co warta jest ta komputerowo obrazkowa cywilizacja. Na trzy godziny wy³±czono pr±d/awaria /. ¯ycie zamar³o, wszyscy szukali zapa³ek istna walka o ogieñ .
Je¶li chodzi o sprzêt to dla w³asnych potrzeb wykonuje go sam,a popatrzeæ na inne zawsze mo¿na a nawet trzeba.

Tak z ciekawostek:

tak wygl±da zdjêcie przez ten "otworek Hamala" w moim newtonie f3.8 , ogniskowa 1093 mm. Poza tym, ¿e widaæ brudy na lustrze obraz niewiele ró¿ni siê od tego z pocz±tku dyskusji, a zapewniam was, ¿e newton daje naprawdê dobre obrazy (FWHM na poziomie 1.4 przy dobrej pogodzie).


witam
jacek zgadzam sie ze twoj daje dobry obraz ale u ciebie jest totalnie inaczej dlaczego [bo w twoim wirtualne miejsce styku linii pajaka jest dokladnie w osi wyciagu ] nawet na jego fotce widac z prawej strony zgrubienie mocowanie pajaka nie jest centrycznie wedlug mnie powinien sie przesunac w prawa strone patrzac na powiekszona fotke
ps mietek i ja caly czas piszemy centrycznie moze to pomoze taka gra kolko i krzyzyk

pozdrawiam
adam
Ten post by³ edytowany przez APM ADAM dnia: 16 December 2007 - 06:01
witam
jacku zapomnialem dodac ze jak pops przeczyta w tym temacie jescze o full width at half maximum to nas zastrzeli hahahahaha
pozdrawiam adam
Ten post by³ edytowany przez APM ADAM dnia: 16 December 2007 - 06:36
"w twoim wirtualne miejsce styku linii pajaka jest dokladnie w osi wyciagu" - sorry Adam ale nie wiem po czym to wnioskujesz, je¶li na zdjêciu Jacka nie widaæ ca³ego paj±ka. Poza tym poprowad¼ sobie wirtualne przed³u¿enia ramion paj±ka na zdjêciu Jacka i powiedz czy miejsce ich przeciêcia wypada w ¶rodku pola widzenia (wyci±gu).

"na jego fotce widaæ z prawej strony zgrubienie mocowanie pajaka" - to co widaæ na mojej fotce to nie jest zgrubienie mocowania paj±ka tylko element mocowania LW.

Tak tylko wyja¶niam :Salut:
Ten post by³ edytowany przez pops dnia: 16 December 2007 - 12:22
Jedno i drugie zdjêcie nie pokazuje wszystkich elementów kolimacji, dlatego na ich podstawie nie mo¿na odpowiedzialnie i jednoznacznie stwierdziæ czy kolimacja iest prawid³owa.
Zdjêcie popsa jest lepsze do oceny ale mimo wszystko to za ma³o.

Czekaj±c na prawid³owe zdjêcie --------
APM ADAM-rozwiñ proszê my¶l :temat offsetu [przez wielu uwazany za mit] 1 procent sprawnosci optycznej niezauwazalny dla ludzkiego oka :
Czy fakt istnienia osi optycznej te¿ obni¿a sprawno¶ optyczn±?.

witam
kazdy system optyczny ma wady sprawnosci
kazdy producent projektujac teleskop wie co to jest offset
mozna to bardzo latwo sprawdzic na laserowym colimatorze
poprostu staram sie pomoc wirtualnie ta metoda s dekielkiem ma tez pewna niedokladnosc nasz wzrok kompleks sprawnosci obrazu refractora powiedzmy 98 do 90 w lustrach spowodowal cale te wpisy w sieci
kiedy ja mialem taki sam problem wszedzie bylo zasada centrycznosci i zawsze tak ustawialem potem kiedy mieszkalem w niemczech i pracowalem u markusa ludesa tez tak byly ustawiane teleskopy
pozdrawiam
adam
ps staszek ustawienie osi optycznej to wlasnie jest colimacja czyli maxymalna sprawnosc oraz centrycznosc optyczna danego ukladu


witam
kazdy system optyczny ma wady sprawnosci
kazdy producent projektujac teleskop wie co to jest offset
mozna to bardzo latwo sprawdzic na laserowym colimatorze
poprostu staram sie pomoc wirtualnie ta metoda s dekielkiem ma tez pewna niedokladnosc nasz wzrok kompleks sprawnosci obrazu refractora powiedzmy 98 do 90 w lustrach spowodowal cale te wpisy w sieci
kiedy ja mialem taki sam problem wszedzie bylo zasada centrycznosci i zawsze tak ustawialem potem kiedy mieszkalem w niemczech i pracowalem u markusa ludesa tez tak byly ustawiane teleskopy
pozdrawiam
adam
ps staszek ustawienie osi optycznej to wlasnie jest colimacja czyli maxymalna sprawnosc oraz centrycznosc optyczna danego ukladu


Twoja odpowied¿ nie jest dla mnie satysfakcjonujaca.Nie widze zwi±zku sprawno¶ci optycznej newtonka z offsetem.Przyjmijmy sprano¶c naszego newyonka na poziomie 90 procent,to zmniejszaj±c ofset zmniejszymy sprawno¶c czy zwiêkszymy?, i odwrotnie.
Sprawno¶c newtonA TO Spr. LG+spr.LW+wspo³czynnik na k±towe ustawiwnie LW wyrazony w procentach i wszystko podzielone przez 3 .
Prawidlowo ustawiny ofset albo jak kto woli prawidlowo ustawione LW pozwoli nam na 100procêtowe wykorzystanie tej 90%sprawno¶ci.

W latach 50-tych pewien podru¿ny na dworcu kolejowym kupowa³ bilet do Katowic.
Kasjerka stwierdzi³a ,¿e nie mo¿e mu sprzedaæ bo nie ma miasta o takiej nazwie tylko jest Stalinogród.
Na to podruzny odpowiedzia³, ;prosze o bilet do s Stalinogrodu a wysi±de sobie w Katowicach

Podobnie jest z problemem offsetu.Osoba która uznaje ,ze offset to margies bêdzie ustawia³a LW i bêdzie d±¿y³a dok³adnie do tego samego co ossoba uznaj±ca offset za podstawe kolimacji.
Dyskusja nasza nie ma na celu skomplikowaæ problem a pomóc zrozumieæ.

Rozumiem , ¿e aby napiæ siê piwa nie trzeba kupowaæ calego browaru ,ale warto wiedzieæ zczego siê go wytwarza.
Podobnie jest z nami astroamatorami ATM-owcami.
Ten post by³ edytowany przez staszekpapis dnia: 16 December 2007 - 15:22
W sumie to z mojej strony by³a podpucha z tym zdjêciem z kolimacji, by³em ciekaw czy kto¶ zauwa¿y ¿e w moim teleskopie lusterko wtórne jest eliptyczne :)

Do³±czam zrzut ekranu z CCDInspektora, kolimacja mo¿e nie jest idealna, ale chyba niez³a :)

witam
staszek masz inne zdanie ja to szanuje dobrze ja wyrazilem swoje skromne zdanie ale drog jest wiele bierzemy sprzet ustawiamy i ogladamy niebo druga wersja kupujemy lepszy system optyczny trzecia wersja budujemy sami bo mamy wlasny projekt
teoria i praktyka to dwie rozne sprawy wole praktyke czyli ustawialem 10 lat temu w newtonie az bylem zadowolony z punktowosci gwiazd raz bylo widac cassiniego a raz nie itd itd
az doszedlem do wniosku ze to maximum dla tego sprzetu popsowi tez to zalecam
ps popatrz na moj stosunek do pisania jest ewidentnie ambiwalentny ale to nie znaczy ze do innych rzeczy tez
pozdrawiam
adam
Ten post by³ edytowany przez APM ADAM dnia: 16 December 2007 - 19:46

W sumie to z mojej strony by³a podpucha z tym zdjêciem z kolimacji, by³em ciekaw czy kto¶ zauwa¿y ¿e w moim teleskopie lusterko wtórne jest eliptyczne :)

Do³±czam zrzut ekranu z CCDInspektora, kolimacja mo¿e nie jest idealna, ale chyba niez³a :)

attachment


Rzeczywi¶cie kolimacja nie jsest idealna ,ale baaardzo bliska idealnej.Ze wzglêdu na pozycje jak± reprezentujesz w astro -foto nie smiem udzielaæ rad ,ale je¶li pzwolisz to to zrobie i powiem co jest nie tak w tej kolimacji.

APM ADAM- moja mi³o¶æ to newtony innych instrumentów do obserwaccji astronomicznych nie uznaje ,chyba tylko dlatego ,¿e astro-fotografia jest dla mnie za droga.
Wole ogl±daæ zdjêcia Jacka.Poznali¶æie ju¿ mój upór i wieciê ,¿e jesli wzio³bym sie za a-f to musia³bym siê wyprzedaæ i wyprowadziæ z domu ,a tego nie zrobie bo s± rzeczy wa¿niejsze .Pasja to ¶mietanka , szczê¶cie które mozemy celebrowac w¶ród trudów codziennego ¿ycia.
Ten post by³ edytowany przez staszekpapis dnia: 16 December 2007 - 22:02
pewnie nie powinienem odpowiadaæ ale mimo to odpowiem

Drogi Staszku

nie zamierzam komentowaæ formy twojego postu bo sam wystawi³e¶ sobie wystarczaj±ce ¶wiadectwo. Domagaj±c siê odpowiedzi my¶la³em raczej o bardziej sformalizowanej matematycznie ripo¶cie zamiast ³opatologii. Pope³ni³e¶ jednak sporo b³êdów merytorycznych, których nie mo¿na pomin±æ. O ile rysunek jeszcze nieco przypomina rzeczywisto¶æ to "tre¶æ" postu ju¿ zupe³nie nie.

Przeciêcie walca pod k±tem 45 stopni (w ¿adnym wypadku kontem) da nam rzeczywi¶cie ³adn± elipsê. Jednak obie osie tej¿e elipsy przetn± siê dok³adnie w osi walca i nie ma tu mowy o jakimkolwiek offsecie (ufundujê nagrodê w postaci zgrzewki ch³odnego napoju orze¼wiaj±cego temu, kto za pomoc± matematyki, bez zbêdnych obelg wyka¿e, ¿e jest inaczej). Zreszt± nie ma to znaczenia bo przecie¿ LW nie przecina walca ale sto¿ek.

Problem powstaje dlatego, ¿e przecinamy sto¿ek pod k±tem 45 stopni, co w efekcie daje nam przekrój, który w ¿adnym razie nie jest elips±. Nie wiem jak nazwaæ tak± figurê ale ma ona kszta³t "jajowaty", poniewa¿ mamy tu do czynienia z krzyw± sto¿kow± nie walcow±. W tym momencie powstaje w³a¶nie offset gdy¿ ¶rodek ciê¿ko¶ci tej figury nie pokrywa siê z osi± optyczn± LG oraz LW. To naturalne zjawisko.

LW w praktyce robi siê w kszta³cie elipsy, natomiast "kszta³t" przeciêtej wi±zki ¶wiat³a jest "jajowaty". Przy pewnym polu widzenia automatycznie pojawi siê wiêc winietowanie w tych rejonach, w których wi±zka ¶wiat³a wychodzi poza eliptyczny obrys LW. Oczywi¶cie winietowanie bêdzie niewielkie i w praktyce niewidoczne.

Wyj¶ciem by³o by skonstruowanie LW w kszta³cie jajka ale jego dok³adny kszta³t zale¿y od ¶wiat³osi³y teleskopu. Poza tym istnieje ryzyko, ¿e niektórzy domoro¶li geniusze i tak zamie¶ciliby je odwrotnie

Mam nadziejê, ze zrozumia³e¶ bo nie podejmê sie przet³umaczyæ tego na wêdliniarski :Boink:
Ten post by³ edytowany przez ZbyT dnia: 17 December 2007 - 01:09

(...)Zreszt± nie ma to znaczenia bo przecie¿ LW nie przecina walca ale sto¿ek.
Problem powstaje dlatego, ¿e przecinamy sto¿ek pod k±tem 45 stopni, co w efekcie daje nam przekrój, który w ¿adnym razie nie jest elips±. Nie wiem jak nazwaæ tak± figurê ale ma ona kszta³t "jajowaty", poniewa¿ mamy tu do czynienia z krzyw± sto¿kow± nie walcow±. W tym momencie powstaje w³a¶nie offset gdy¿ ¶rodek ciê¿ko¶ci tej figury nie pokrywa siê z osi± optyczn± LG oraz LW. To naturalne zjawisko.
LW w praktyce robi siê w kszta³cie elipsy, natomiast "kszta³t" przeciêtej wi±zki ¶wiat³a jest "jajowaty". Przy pewnym polu widzenia automatycznie pojawi siê wiêc winietowanie w tych rejonach, w których wi±zka ¶wiat³a wychodzi poza eliptyczny obrys LW. Oczywi¶cie winietowanie bêdzie niewielkie i w praktyce niewidoczne.

Oczywi¶cie, ¿e nikt nie robi (przynajmniej w amatorskich teleskopach) lusterek wtórnych idealnie dopasowanych do kszta³tu sto¿ka ¶wiat³a, które na to lusterko pada - tylko robi siê po prostu elipsê.
Lecz do tej pory ¿y³em w prze¶wiadczeniu, ¿e lusterka wtórne raczej s± robione z lekkim zapasem - w³a¶nie tak aby nie powodowaæ winietowania, nawet kosztem odrobinê wiêkszej obstrukcji. Prawdê mówi±c wola³bym mieæ odrobinê wiêksz± obstrukcjê - lecz na tyle du¿e LW by nie by³o winietowania. Bo nawet na niewielkim winietowaniu stracimy du¿o wiêcej ¶wiat³a ni¿ na mimimalnie wiêkszej obstrukcji wynikaj±cej z wielko¶ci LW.
Nie rozumiem jednego. Dlaczego tak uparcie twierdzisz, ¿e offsetem nie nale¿y siê przejmowaæ, ¿e to jest takie naturalne i nawet jak bêdzie winietowaæ to jest ma³o wa¿ne...
Wg mnie LW powinno byæ tak ustawione aby odbijaæ ca³e ¶wiat³o odbite od LG. Taka jest chyba idea tej konstrukcji optycznej i nie rozumiem po co mieliby¶my zak³adaæ ju¿ na etapie teoretycznym jakiekolwiek straty ¶wiat³a na LW. Szczególnie, ¿e wystarczy to LW przesun±æ lekko w jedn± stronê i ju¿ winietowania nie ma! Za to jest offset, który mo¿e dra¿niæ kogo¶ podczas kolimacji (bo takie to niesymetryczne jakie¶ ;) ). Celem prawid³owego ustawienia LW powinno byæ zarówno z³amanie osi optycznej dok³adnie o 90st, oraz zrobienie tego w ten sposób aby odbiæ ca³e padaj±ce ¶wiat³o. I jedno nie wyklucza drugiego! Po prostu w ¶wiat³osilnych teleskopach ¶rodek ciê¿ko¶ci LW nie bêdzie siê pokrywaæ z osi± optyczn± LG!
O ca³ym problemie mo¿na owszem zapomnieæ przy teleskopach np. f/8 ale w f/4 to ju¿ raczej nie mo¿na.


pewnie nie powinienem odpowiadaæ ale mimo to odpowiem

Drogi Staszku

nie zamierzam komentowaæ formy twojego postu bo sam wystawi³e¶ sobie wystarczaj±ce ¶wiadectwo. Domagaj±c siê odpowiedzi my¶la³em raczej o bardziej sformalizowanej matematycznie ripo¶cie zamiast ³opatologii. Pope³ni³e¶ jednak sporo b³êdów merytorycznych, których nie mo¿na pomin±æ. O ile rysunek jeszcze nieco przypomina rzeczywisto¶æ to "tre¶æ" postu ju¿ zupe³nie nie.

Przeciêcie walca pod k±tem 45 stopni (w ¿adnym wypadku kontem) da nam rzeczywi¶cie ³adn± elipsê. Jednak obie osie tej¿e elipsy przetn± siê dok³adnie w osi walca i nie ma tu mowy o jakimkolwiek offsecie (ufundujê nagrodê w postaci zgrzewki ch³odnego napoju orze¼wiaj±cego temu, kto za pomoc± matematyki, bez zbêdnych obelg wyka¿e, ¿e jest inaczej). Zreszt± nie ma to znaczenia bo przecie¿ LW nie przecina walca ale sto¿ek.

Problem powstaje dlatego, ¿e przecinamy sto¿ek pod k±tem 45 stopni, co w efekcie daje nam przekrój, który w ¿adnym razie nie jest elips±. Nie wiem jak nazwaæ tak± figurê ale ma ona kszta³t "jajowaty", poniewa¿ mamy tu do czynienia z krzyw± sto¿kow± nie walcow±. W tym momencie powstaje w³a¶nie offset gdy¿ ¶rodek ciê¿ko¶ci tej figury nie pokrywa siê z osi± optyczn± LG oraz LW. To naturalne zjawisko.

LW w praktyce robi siê w kszta³cie elipsy, natomiast "kszta³t" przeciêtej wi±zki ¶wiat³a jest "jajowaty". Przy pewnym polu widzenia automatycznie pojawi siê wiêc winietowanie w tych rejonach, w których wi±zka ¶wiat³a wychodzi poza eliptyczny obrys LW. Oczywi¶cie winietowanie bêdzie niewielkie i w praktyce niewidoczne.

Wyj¶ciem by³o by skonstruowanie LW w kszta³cie jajka ale jego dok³adny kszta³t zale¿y od ¶wiat³osi³y teleskopu. Poza tym istnieje ryzyko, ¿e niektórzy domoro¶li geniusze i tak zamie¶ciliby je odwrotnie

Mam nadziejê, ze zrozumia³e¶ bo nie podejmê sie przet³umaczyæ tego na wêdliniarski :Boink:


Z wiedz± jest jak z Mi³o¶ci± , nigdy nie jest na ni± za pó¿no.
Wyk³adu matematycznego nie bêdzie musisz sam do wszystkiego doj¶æ .
Ten post by³ edytowany przez staszekpapis dnia: 17 December 2007 - 19:01
witam
dla kogos kto che ustawic newtona zanim zwariuje czytajac nasze posty goraco polecam ten film
http://www.andysshot...ollimating.html
pozdrawiam
adam
Ten post by³ edytowany przez APM ADAM dnia: 17 December 2007 - 20:26
Da³by kto¶ radê oceniæ co¶ takiego:

http://cgi.ebay.pl/Justierlaser-Collimator...3QQcmdZViewItem

Facet ma jeszcze 2 inne modele (pokazane poni¿ej) - jeden bez barlow'a i na 2 cale.

witam

Justierlaser 2 Zoll 45 G ten jest zaprojektowany dla dobsonow powyzej 10 cali wiec raczej odpada
pozostale 2 [musze dojsc co jest z przegladarka
sam musisz ocenic co lepsze dla ciebie
na dole masz fotki popatrz uwaznie
najlepszym rozwiozaniem jest napisanie do goscia
kurcze wlasnie zainstalowalem ie 7 i mam problemy z otwieranymi okienkami
pozdrawiam
adam
Ten post by³ edytowany przez APM ADAM dnia: 18 December 2007 - 16:45

witam

pozdrawiam
adam


dziêki i pozdrawiam
pawe³

witam
walcze z przegladarka ale jest tego wiecej http://www.beepworld...rehen-und-mehr/
tylko ze obawiam sie ze to sa lasery z breloczkow w obudowie aluminiowej
pozdrawiam
adam
Ten post by³ edytowany przez APM ADAM dnia: 18 December 2007 - 18:09

witam
walcze z przegladarka ale jest tego wiecej http://www.beepworld...rehen-und-mehr/
tylko ze obawiam sie ze to sa lasery z breloczkow w obudowie aluminiowej
pozdrawiam
adam


no niby ma jak±¶ normê:
Verwendet werden ausschließlich hochwertige Laserpointer aus Messing mit Präzisionsdiode welche einen runden Punkt erzeugen. Technische Daten des Lasermoduls: Wellenlänge des Lasers 645-670nm Max. Ausgangsleistung >1mW, Laserschutzklasse II, Entspricht EN 60825-1:1994+A11

witam
przepraszam najmocniej wszystkich za te breloczki mea culpa faktycznie jest napisane ze uzywaja tylko wysokiej klasy komponentow mechanicznych i laserowych spelniajaych normy bezpieczenstwa z uwagi na moc taka norma faktycznie istnieje [przez to awarie napisalem bzdure nikt nie jest doskonaly]
wiec postaram sie napisac co napisalem wczesniej
2 calowy jest przeznaczony do dobsonow powyzej 10 cali wiec chyba odpada
pozostale dwa roznia sie sposobem projekcji i jasnoscia modulu lasera do mniejszych newtonow do 120 cm i powyzej oraz ze najlepiej napisac do tej osoby i popatrzec uwaznie na zdiecia

pozdrawiam
adam
Ten post by³ edytowany przez APM ADAM dnia: 18 December 2007 - 19:55
Po tym w±tku napewno wzro¶nie sprzedarz kolimatorów.

wiecie co..tak sobie czytalem dzis hamala dot. offsetu i ten topic ..ale wciaz nie rozumiem z tym offsetem..

Rozrysowalem sobie na stronce. b. proste 2 rysuneczki.
http://www.arrakis.ovh.org/
Ten pierwszy nie jest wazny. Pokazuje tylko sytuacje gdy LW jest sobie na strodku osi i w skutek przeciecia stozka pod 45 stopni jest ono tutaj za male..lub nalezy je przesunac od LG . Pokazuje to rys.2

Do tej pory myslalem ze to wlasnie tak sie produkuje newtony :
czyli paj±k na srodku z glowica LW na srodku z osia LG + prostopadle pada os na wyci±g okularowy.

Na rys1 aby zlapac caly stozek trzeba LW przesun±æ Dzieki czemu na rys2 powstaje jakby "nadwyzka" LW (zaznaczona czerwonym kolkiem) ale srodek geometryczny LW jest wciaz zgodny z osia LG .

I wydaje sie ze wszytko gra.... wszystko sie zgina prostopadle do wyciagu, widak pajakow w kolimatorze powinien byc równy i oprocz przeprojektowania na etapie konkstrukcyjnym miejsca na wyciag w rys 2 wszystko wydaje sie cacy..

Wiec skad ten caly galimatias z offsetem , przesuwaniem osi LW do LG i wyciagu i caly ten bajzel..grrrr..skoro mozna tak zaprojektowac newtona by z gory wszystko pasowalo ???

Pewnie totalnie czegos nie rozumiem....


pozdrawiam
adam


Dziêki Adamie!

witam
boze jestem padniety poprawialem i nadal jest zle z kompem tez mialo byc
2 calowy jest przeznaczony do dobsonow powyzej 10 cali wiec chyba nie odpada
ps przpraszam za zasmiecanie musze sie przespac
pozdrawiam
adam


Wiec skad ten caly galimatias z offsetem , przesuwaniem osi LW do LG i wyciagu i caly ten bajzel..grrrr..skoro mozna tak zaprojektowac newtona by z gory wszystko pasowalo ???
W zasadzie na rysunku 2 sam sobie da³e¶ odpowied¼ na postawione pytanie :rolleyes:
Wg mnie lepiej dobraæ tak lusterko by uzyskaæ maximum odbicia ¶wiat³a przy minimum obstrukcji.
I my¶lê, ¿e dok³adne ustawianie offsetu w ¶wiat³osilnych teleskopach ma w³a¶nie na celu ograniczenie niepotrzebnej obstrukcji, która by powstawa³a w przypadku centralnego ustawienia lusterka wt., które jednakowo¿ musia³oby byæ wtedy odpowiednio "za du¿e".
Natomiast nie przeszkadza to w takim zaprojektowaniu ramion paj±ka by g³owica trzymaj±ca LW znajdowa³a siê w osi LG. Po prostu mo¿na przesun±æ odpowiednio same lusterko na g³owicy i tyle...
A mo¿e jest tak, ¿e w jaki¶ popularnych modelach teleskopów Newtona, producenci nie przejmuj± siê za bardzo jakimiæ offsetami i robi± lusterka w³a¶nie tak nak narysowa³e¶ na rys.2 ? Pewnie przy niewielkiej ¶wiat³osile nie ma to te¿ wiêkszego znaczenia...

Moje zdanie na temat tej ca³ej kolimacji jest takie: na cholerê mi ta ca³a kolimacja skoro od ³adnych paru tygodni na niebie prawie ca³y czas s± chmury i chmury :angry: .
A my zamiast obserwowaæ musimy tu p³odziæ takie referaty na temat jakiego¶ offsetu :Boink:

Pozdrawiam offsetowo ;)

okon teraz dopiero przeczytalem twoja wypowiedz ...;)

takze pozdrawiam offsetowo....;) hihi

Czy nie byloby mozna umiescic specjalnego podtematu na temat kolimacji w forum ? skoro jest grza³ka..to czemu nie to.

Jak widac kolimacja newtonow i ich offsetowosc to bywa ciezki orzech do zgryzienia.
Ten post by³ edytowany przez Kaladan dnia: 20 December 2007 - 18:42
witam
reasumujac nasza niewatpliwie ciekawa dyspute nalezy stwierdzic jedno trzeba ustawiac
optyke teleskopu do momentu otrzymania obrazu gwiazdy ktory pokaze nam czyste centryczne krazki dyfrakcyjne oraz zbierze maximum swiatla
pozdrawiam
adam

Wcale nie nale¿y przejmowac siê offsetem, to tylko b³êdna interpretacja graficzna i nic ponad to. Lusterko wtórne musi byæ w osi optycznej LG, dokladnie na przeciw wyci±gu pod katem 45 stopni bez ¿adnych przesuniêæ w kierunki przeciwleg³ej ¶cianki, inaczej nie bêdzie widoczne w centrum na tle LG. Ma byæ tak jak jest pokazane na za³±czonym rysunku. Za³±czone miniaturki
    l l

Wklejê tu swój post z s±siedniego w±tku "Osiowo¶æ" razem z tym co napisa³ Lemarc, ten w±tek jest bardziej odpowiedni, rzecz tyczy kolimacji, za zdublowanie postów przepraszam:


Offsetu nie nale¿y w ogóle braæ pod uwagê podczas justowania luster, gdy¿ jest to b³êdna interpretacja przebiegu promieni w ukladzie newtona. Uwzglêdnianie offsetu prowadzi do zmiany k±ta ustawienia lusterka wtornego, a tym samym do zaburzenia justacji, co widaæ w wariancie "B" na poni¿szym rysunku.

Racja (je¶li dobrze to rozumiem)

Na pocz±tku kolimowa³em teleskop z ods³oniêtymi lustrami. Tak krêci³em ¶rubkami, aby wszystko by³o na ¶rodku (równe ramiona paj±ka+znacznik ¶rodka lustra i odbicie podk³adki na kolimatorze). Nie zwróci³em wtedy uwagi, ¿e przy takim ustawieniu odbicie LG w LW nie jest idealnie na ¶rodku, jedynie siê w nim mie¶ci!

Czytaj±c uwa¿nie posty w tym w±tku, zrobi³em to jeszcze raz w nastêpuj±cy sposób:

1. najpierw ustawiam LW centralnie w ¶rodku wyci±gu (u³atwienie to w³o¿enie za lw bia³ej kartki papieru, na tym etapie nie zwracam w ogóle uwagi na to co odbija siê w lw)

2. nastêpnie tak ustawiam LW wykorzystuj±c do tego trzy ¶rubki (¶ruby g³ównej na tym etapie ju¿ nie wykorzystujê, tylko na etapie 1 ustawiania lusterka na ¶rodku wyci±gu) aby odbicie LG by³o idealnie w ¶rodku LW. Lustro g³ówne mam przys³oniête deklem, tak aby to co siê w nim odbija nie "rozprasza³o" na tym etapie kolimacji. Ustawienia LW dokonujê najpierw przy wsuniêtym wyci±gu, a nastêpnie wysuwam ca³y wyci±g. Odbicie LG w LW ma byæ idealnie na ¶rodku.

3. ¦ci±gam dekielek zas³aniaj±cy LG i kolimujê tak aby znacznik LG by³ na ¶rodku podk³adki kolimatorka.

W efekcie mam jedno ramiê paj±ka nieco d³u¿sze i odbicie znacznika i podk³adki nie idealnie na ¶rodku, ale rozumiem, ¿e telep jest w koñcu dobrze skolimowany, a powy¿sze to offset.
Dodam, ¿e wprowadzi³y mnie w b³±d pierwsze posty z tego tematu, sugeruj±ce, ¿e kolimacja mo¿e nie byæ poprawna je¶li w odbiciu paj±ka jedno ramiê jest d³u¿sze.

To te¿ pomocny w±tek:
http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=14088&hl=

¯eby wróciæ do problemu z pocz±tku tematu: uwzglêdniaj±c swoje "przej¶cia z kolimacj±" stwierdzam, ¿e nie da siê na podstawie zdjêcia jakie dal Pops stwierdziæ czy teleskop jest dobrze skolimowany z tego wzglêdu, ¿e nie widzimy czy LW jest na ¶rodku pola widzenia wyci±gu i czy Odbicie LG jest na ¶rodku LW.

Punkt 1 i 2 który opisa³em wydaje mi siê byæ najwa¿niejszy w ca³ej tej zabawie w kolimowanie telepka. 3 punkt czyli ustawianie "markerów" to ju¿ bajka :)

Ps. Chc±c jak najdok³adniej przeprowadziæ pierwszy etap kolimacji (punkt 1) potrzebowa³bym kolimatorka z przes³on±, takiego jak opisa³ to Hamal w swoim artykule. Ko¶ ma pomys³ jak wykonaæ dobrze kolimatorek z tak± przes³on±?

Pzdr
Ten post by³ edytowany przez adi_115 dnia: 22 December 2007 - 13:52
witam
nie pisze zadnych wywodow bo niema to zadnego sensu ale zamieszam pare linkow
ustawianie po wejsciu na strone nacisnac newton justage potem po przeczytaniu na dole na maly przycisk przekieruje na 2 strone o offsecie

http://www.pteng.de/...age/justage.htm

te sa jeszcze bardziej zakrecone pokazuja wszystkie mozliwe warianty offsetu i i metody ustawienia
ustawianie http://www.seeing1.de/2a_justage.html
offset http://www.seeing1.d...ml#offberechner

a tu jak autor strony sam ustawia http://www.seeing1.d...ge_seeing1.html

aha dodam ze za wszelkie zmiany powstale w psychice i nieprzespane noce nie biore odpowiedzialnosci

pozdrawiam
adam
Ten post by³ edytowany przez APM ADAM dnia: 23 December 2007 - 00:31
Fotka z kartk± papieru pod LW. Próbowa³em te¿ kolimowaæ tak aby by³o wszystko centrycznie ale wtedy nie ³apa³o siê ca³e LG w LW albo jeszcze co innego by³o ¼le.

PS. Zakrycie marsa super. Pogoda w LBN dopisa³a B) Za³±czone miniaturki
    l l

mam dokladnie taki sam widok z kolimy jak pops, chyba moj telep jest takze dobrze skolimowany

APM ADAM te linki niemieckie sa chyba super !! tylko czy chcialoby ci sie kiedys przetluamaczyc je na polski ??? ja z niemieckiego nic nie trybie..ale widac od razu ze chyba wyczerpuj± zagadnienie ca³kowicie.

witam
na angielski sobie przetlumacz jak wkleisz caly link niemiecki w dolnym okienku to przewali strone na angielski albo inny jaki ci potrzebny
http://www.google.com/translate_t
pozdrawiam
adam
Ten post by³ edytowany przez APM ADAM dnia: 24 December 2007 - 18:25
echh adam nie wierze w takie translatory..tym bardziej ze to najpierw na anglik ktorego takze perfekcyjnie nie znam a w dodatku beda bledy konktekstowe.

.nie chodzilo mi takze o to by ktos sobie przetlumaczyl tylko takie tlumaczenie mozna by umiescic w specjalnym topicu dla przysz³ych pokoleñ.. ;) najlepiej ktos kto zna b. dobrze niemiecki (mysle ze zgode na cos takiego od autora artykulu mozna by spokojnie uzyskac)

moze kiedys kumpele namowie ;)

pozdrowko!
Ten post by³ edytowany przez Kaladan dnia: 24 December 2007 - 18:50
witam
jak ustawicie te teleskopy to obraz dyfrakcyjny gwiazdy w mocowaniu 4 ramiennym lusterka wtornego bedzie wygladac podobnie jak tu 4 vane newtonian
http://www.larrydsmi...tro/spider.html
pozdrawiam
adam
Ten post by³ edytowany przez APM ADAM dnia: 24 December 2007 - 19:55

Fotka z kartk± papieru pod LW. Próbowa³em te¿ kolimowaæ tak aby by³o wszystko centrycznie ale wtedy nie ³apa³o siê ca³e LG w LW albo jeszcze co innego by³o ¼le.

PS. Zakrycie marsa super. Pogoda w LBN dopisa³a B) attachment attachment


Nooo kolego pops teraz mo¿emy oceniæ.
Wszystkie elementy kolimacyjne swietnie siê ukladaj± oprócz jednego .
Odbicie LG w LW nie jest centralnie i przesuniête jest w strone LG.
W zwiazku z tm ,¿e LW siedzi centralnie wzglêdem otworu wyci±gu , nale¿y zmieniæ tylko lekko pchylenie LW wzdlu¿ osi d³ugiej sprowadzaj±c odbicie LG centralnie do LW.
Koñcowym etapem bêdzie nagnanie znacznika LG do ¶rodka znazcznika kolimatora.
W obrazie kolimacyjnym powstanie wiêksza niesymetryczno¶æ pomiêdzy krzyzem paj±ka a centrum luster , i tak ma byæ.

W zwi±zku z tym , ¿e w Syntach i Skay Watcherach LW dobierane jest na minimum obstrukcji z 1-stopniowm polem widzenia bez winietowania ,na LW istnieje tylko jeden punkt w ,
którym mo¿na z³amaæ ogniskow± by spe³nia³a warunki prostopadlosci i osiowo¶ci a przy tym by LW obejmowalo ca³± wi±zke sto¿ka ¶wiat³a.

Ten punkt na LW jest okre¶lany przez wpó³rzêdne offsetu.
Przedstawiam rysunek pogl±dowy do tego tematu oraz zdiêcie LW od Skay Watchera 200/1000 z wyznaczonym offsetem. Grawer jest oczywi¶cie orginalny . Lusterko kupione w DO
http://images26.fotosik.pl/130/551619ad2456a434m.jpg
http://images26.fotosik.pl/130/0759f370a2ff5bb8m.jpg

Wg. tego puntu ustawiamy o¶ wyci±gu i wszustko inne centranie/wg.Hamala/ nie przejmujmac siê wogule krzy¿em paj±ka a wraz z nim odbiciem LW w odbiciu LG.
Mamy wtedy pewno¶c dobrze wykonanej kolimacji bo tylko w tym punkcie z³amana ogniskowa spe³nia pdstawowe warunki o których pisa³em wy¿ej .
Jak ka¿d± kolimacje optyczn± nale¿y potwierdziæ j± poprzez test na gwiazdach oraz laserem.

Je¶li chodzi o strony niemiecie ,które poda³ ADAM s± naprawde ¶wietne ,a tak naprawdê zstanawiaj±ce jest ,czemu Ci Niemcy ,naród w czo³owce rozwoju technicznego w ¶wiecie ,
tyle pisz± na temat offsetu, który przez nielicznych z nas jest bagatelizowany ?. No jezeli kto¶ u¿ywa teleskopu w systemie Cassgrajna to rzeczywi¶cie nie musi siê nim
przejmowaæ.Problem offetu tam nie wystêpuje.

Osoby ,które chc± dorze kolimowaæ newtony nie uciekn± od problemu z offsetem.

Pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez staszekpapis dnia: 24 December 2007 - 23:52

Wszystkie elementy kolimacyjne swietnie siê ukladaj± oprócz jednego .
Odbicie LG w LW nie jest centralnie i przesuniête jest w strone LG, ....

Odbicie wdl mnie siedzi idealnie centralnie - ¿ólte kó³ko, to ró¿owe cos to przecie¿ grawer LW ?
Odbicie LG nie siedzi centralnie tylko wobec samego wyci±gu, co widaæ lekk± roznice miedzy bladoniebieskim kó³kiem a tym ¿ó³tym
ale ty piszesz ze "W zwiazku z tm ,¿e LW siedzi centralnie wzglêdem otworu wyci±gu "

Dlaczego staszekpapis tak uwa¿asz ze wciaz jest nie do konca skolimowany ?

http://www.arrakis.ovh.org/x.jpg
Ten post by³ edytowany przez Kaladan dnia: 25 December 2007 - 13:44
Co to jest Twoim zdaniem ten ; ró¿ ; ,który zaznaczy³e¶?

ten ró¿? to u mnie w SW fazka(i czesc plastiku glowicy) od LW...mysle ze na rys. popsa to jest wlasnie to ,pomimo ze ma inna konstrukcje glowicy LW.
ale wlasciwie to teraz nie istotne, rozumiem o co Ci chodzi³o , i pops musi sam zobaczyc czy to fazka czy jeszcze lustro LW. ;) wazne zeby wszystko bylo rowno, bo jesli to fazka to nie bedzie miec idealnie rowno LW w stosunku do wyciagu.

pozdrowionka i dzieki staszek za obszerne wyjasnienia z rysunkami..; )
Ten post by³ edytowany przez Kaladan dnia: 25 December 2007 - 16:28
Hmmm cos mi nie pasuje z ta moja kolimacja. Bardzo proszê pomo¿cie, wiem ze pewnie pytanie glupie ale to moje poczatki :(

http://img242.imageshack.us/img242/3583/img4836lk2.th.jpg

http://img291.imageshack.us/img291/8223/img4842qt6.th.jpg

Mozecie na to rzucic okiem? Jak wycentrowac LW (n azdjêciu widac ze jest za nisko)?
Ten post by³ edytowany przez marakesz dnia: 25 December 2007 - 16:25

Hmmm cos mi nie pasuje z ta moja kolimacja. Bardzo proszê pomo¿cie, wiem ze pewnie pytanie glupie ale to moje poczatki :(
http://img242.imageshack.us/img242/3583/img4836lk2.th.jpg

http://img291.imageshack.us/img291/8223/img4842qt6.th.jpg

Mozecie na to rzucic okiem? Jak wycentrowac LW (n azdjêciu widac ze jest za nisko)?


marakesz rzuc okiem na

http://astrofotograf...a_teleskopu.htm

tam masz opisane jak sie to robi..; )

jednak jesli telep daje b. dobre obrazy. to nie wiem czy nie warto tego tak zostawic, niech sie wypowiedza inni ... ;)
Ten post by³ edytowany przez Kaladan dnia: 25 December 2007 - 16:33

Hmmm cos mi nie pasuje z ta moja kolimacja. Bardzo proszê pomo¿cie, wiem ze pewnie pytanie glupie ale to moje poczatki :(
http://img242.imageshack.us/img242/3583/img4836lk2.th.jpg

http://img291.imageshack.us/img291/8223/img4842qt6.th.jpg

Mozecie na to rzucic okiem? Jak wycentrowac LW (n azdjêciu widac ze jest za nisko)?


Pierwsze zdjêcie nie nadaje siê do oceny, drugie natomiast tak.
Da³e¶ wspania³y przyk³ad tej samej kolimacji na dwóch zdjêciach .
Tylko na drugim widaæ prawie wszystkie elementy kolimacji.
Twoja ocena jest dobra ale ¶rubkami musisz pokrêciæ sam ,inaczej SE NE DA .

Czo³em.Je¶li chodzi o moj± fotkê to faktycznie odbicie LG w LW jest minimalnie przesuniête, ustawi³em je tak by zmniejszyæ asymetriê ( kilka osób radzi³o mi by ustawiæ jak najmniej asymetrycznie ). Jak rozumiem trzeba ustawiæ LG centralnie w LW i asymetri± siê nie przejmowaæ, mimo ¿e siê zwiêkszy (???).

Wiele osób twierdzi³o , ¿e najwa¿niejsze jest z³amanie osi optycznej o 90 stopni. Czy przy takim ustawieniu jak u mnie tak jest ?

I jeszcze jedno pytanie: jak sprawdziæ kolimacjê na gwiazdach ? :Boink:

witam
wazna uwaga jak ustawiacie lusterko wtorne z wyciagiem to ta biala kartka papieru ma byc miedzy lustrami a nie pod lusterkiem wtornym w tle
ps obraz lusterka wtornego [biale] centrycznie widziany w wyciagu na tle tubusa [czarne]
pops sprawdzasz jesli jest ok to ok jesli nie ustawiasz na gwiezdzie polaris czyli krecisz srubkami lustra glownego do otrzymania jak najlepszego obrazu [telep oczywiscie z ostudzony zalezy jaki seening jak dobry to powiekszenie 50 razy na cal] sprawdzasz przed ogniskiem w ognisku oraz za ogniskiem
pozdrawiam
adam
Ten post by³ edytowany przez APM ADAM dnia: 25 December 2007 - 22:15

Czo³em.Je¶li chodzi o moj± fotkê to faktycznie odbicie LG w LW jest minimalnie przesuniête, ustawi³em je tak by zmniejszyæ asymetriê ( kilka osób radzi³o mi by ustawiæ jak najmniej asymetrycznie ). Jak rozumiem trzeba ustawiæ LG centralnie w LW i asymetri± siê nie przejmowaæ, mimo ¿e siê zwiêkszy (???).

Wiele osób twierdzi³o , ¿e najwa¿niejsze jest z³amanie osi optycznej o 90 stopni. Czy przy takim ustawieniu jak u mnie tak jest ?

I jeszcze jedno pytanie: jak sprawdziæ kolimacjê na gwiazdach ? :Boink:


90 st to podstawowe za³o¿enie.................
Niestety nie ma z³amania osi optycznej o 90 st ale o troche wiêcej ni¿90 st.Zak³adaj±c ,¿e LW siedzi centralnie w osi wuci±gu ,ogniso g³ówne wypada z boku osi wyci±gu w strone wylotu tuby i dok³adnie w osi tubusa. 90 st uzyskasz srowadzaj±c centralnie wzglêdem siebie LWiLG.
Tak naprawdê to wsystkim zainteresowanym ¿ycze podobnego obrazu kolimacujnego.
Maleñka niedok³adno¶æ bardzo ³atwa do usuniêcia.


witam
wazna uwaga jak ustawiacie lusterko wtorne z wyciagiem to ta biala kartka papieru ma byc miedzy lustrami a nie pod lusterkiem wtornym w tle
ps obraz lusterka wtornego [biale] centrycznie widziany w wyciagu na tle tubusa [czarne]
pops sprawdzasz jesli jest ok to ok jesli nie ustawiasz na gwiezdzie polaris czyli krecisz srubkami lustra glownego do otrzymania jak najlepszego obrazu [telep oczywiscie z ostudzony zalezy jaki seening jak dobry to powiekszenie 50 razy na cal] sprawdzasz przed ogniskiem w ognisku oraz za ogniskiem
pozdrawiam
adam


Rozumiem , ¿e z t± kartk± to podpatrzy³e¶ na stronie niemieckiej. Jest jak w ¿yciu , mo¿na tak i tak.
Ja wolê kartke pod LW ,lepiej widaæ krawêd¿ otworu wyci±gu przy centrowaniu LW , a tubus kieruje na o¶wietlon± ¶cianê by zmniejszyæ refleksy od LG.
Ten post by³ edytowany przez staszekpapis dnia: 25 December 2007 - 22:36

Czo³em.Je¶li chodzi o moj± fotkê to faktycznie odbicie LG w LW jest minimalnie przesuniête, ustawi³em je tak by zmniejszyæ asymetriê ( kilka osób radzi³o mi by ustawiæ jak najmniej asymetrycznie ). Jak rozumiem trzeba ustawiæ LG centralnie w LW i asymetri± siê nie przejmowaæ, mimo ¿e siê zwiêkszy (???).

Wiele osób twierdzi³o , ¿e najwa¿niejsze jest z³amanie osi optycznej o 90 stopni. Czy przy takim ustawieniu jak u mnie tak jest ?

I jeszcze jedno pytanie: jak sprawdziæ kolimacjê na gwiazdach ? :Boink:


Prawid³owy obraz kolimadyjny Twojego teleskopu winien wygl±daæ tak;
http://www.seeing1.de/bilder/astro/justage...fset_spinne.gif

Strona podana przez ADAMA http://www.seeing1.d...ml#offberechner
Masz tam przyk³ady winietowania w przypadku kolimacji centralnie na krzy¿ paj±ka, czyli punku FS MITE.
Zwróæ uwage na cele LW , ¶rodek paj±ka le¿y na tej samej linii co punkt FS MITE,/system chiñski/.
Ten post by³ edytowany przez staszekpapis dnia: 25 December 2007 - 23:13
Napisa³em do astrokraka w sprawie kolimacji MT800 i dosta³em tak± odp. :

"Oprawa lustra w MT-800 nie uwzglêdnia Offsetu i trzeba ca³e lustro
przesuwaæ
wraz z paj±kiem aby go prawid³owo uwzglêdniæ.
Dla ¶wiat³osi³y F/4 prawid³owy offset wynosi 4,5mm !"

Co wy na to ? B)

Poprawi³em ustawienie LW i odbicie LG jest teraz centralnie w LW. Zrobi³em te¿ fotkê z kartk± miêdzy LG a LW o jak± prosi³ Adam (chyba dobrze zrozumia³em o co chodzi ???) Za³±czone miniaturki
    l l

druga fotka

druga fotka Za³±czone miniaturki
    l l

na moje to ¼le

marker nie jest na ¶rodku wyci±gu paj± raczej te¿.

chyba ze krzywo jest zrobione zdjêcie to zawsze jest mozliwe.


Poprawi³em ustawienie LW i odbicie LG jest teraz centralnie w LW. Zrobi³em te¿ fotkê z kartk± miêdzy LG a LW o jak± prosi³ Adam (chyba dobrze zrozumia³em o co chodzi ???)

Moim zdaniem sytuacja na zdjêciu jest taka;
http://www.seeing1.de/bilder/astro/justage...tagefalsch1.gif

Moim zdaniem te¿. W takiej sytuacji o¶ jest z³amana chyba o nieco wiêcej ni¿ 90 st ?

marker musi sie znale¼æ w osi wyciagu reszta w³asciwie jest pomocnicza lub nie istotna. nastêpnie lustro g³ówne musi byæ tak ustawione ¿eby obraz oka nasun±æ na marker i wsio.


Moim zdaniem te¿. W takiej sytuacji o¶ jest z³amana chyba o nieco wiêcej ni¿ 90 st ?

Opu¶æ LW o 2mm w dó³ od wyci±gu i wycentrój lustra wzglêdem siebie . Paj±kiem siê wogule nie przejmuj on sam siê ustawi obok centum kó³. o warto¶æ offsetu.
Koñcowy obraz kolim .
http://www.seeing1.de/bilder/astro/justage...fset_spinne.gif

Dlaczego 2 mm ?

hihi wyci±gnij LW w góre tuby, bo niemasz markera w osi wyci±gu. to jest podstawa absolutna


Dlaczego 2 mm ?

2mm bo to metoda prób i b³edów a to metoda do kitu , wyznacz sobie offset besposrednio na lustrze markerem do pisania na p³ytach CD wg . rysunku.http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=0759f370a2ff5bb8

Bêdziesz mia³ wtedy trzy punkty kolimacyjne do zgranis w jednej linji.
1-otwór kolimatora/krzy¿ kolimatora/.
2-znacznik na LW
3-znacznik kolimatora w odbiciu LW
Czwarty i ostatni punkt to znacznik na LG
Kolimacja jest prawid³owa je¶li wszystkie wymienipne punkty le¿± w jednej linji.
T± metod± masz gwarncje , ze ogniskowa jest z³amana prostopadle i osiowo.
Poprzednia metoda nie gwarantowa³a ani jednego ani drugiego.
Metoda sprawdzona , bez niej nie skolimowa³ \bym swojej lornety,szybko i dobrze.

Zrób tak jak pisze a zobaczysz ró¿nice w obrazie kolimacyjnym i nie tylko.

Spróbujê tak zrobiæ, zobaczymy co siê stanie ;). A to przesuniêcie to zrobic o 4,5 mm tak jak podali w astrokraku czy obliczyæ? I z jakiego wzoru bo spotka³em siê z kilkoma, jeden np tu:

http://www.seeing1.d...ml#offberechner


Spróbujê tak zrobiæ, zobaczymy co siê stanie ;). A to przesuniêcie to zrobic o 4,5 mm tak jak podali w astrokraku czy obliczyæ? I z jakiego wzoru bo spotka³em siê z kilkoma, jeden np tu:

http://www.seeing1.d...ml#offberechner


Offset /zwany potocznie /, to wspólrzêdna punktu G.
http://www.fotosik.p...9a46d0580fffc95
http://www.fotosik.p...759f370a2ff5bb8

witam
mam nadzieje ze teleskopy juz ustawione [ostatnio widzialem fajne detale na marsie patrzac w okular po prawej stronie tarczy ciemny pionowy pas i po lewej stronie gorna cwiartka mala czarna plamka ] 27 12 2007 godz 2 w nocy
tylko 90mm apo centrum miasta powiekszenia 150 180 bez filtrow
pozdrawiam
adam
Ten post by³ edytowany przez APM ADAM dnia: 04 January 2008 - 18:35
Czy to jest dobrze skolimowane?

Witam
Zapewne wilu z Was w zwi±zku z pogod± , juz kilka razy odkurza³o swoje Newtny ,a niektórzy je rozebrali i z³o¿yli od nowa.Pozosta³o jedynie pytanie -czy to jest dobrze skolimowane?.
Wszystkim którzy bez zg³êbiania siê w teorie chc± sprawdzic kolimacje swoich Newtonów polecam prost± nic nie kosztuj±c± metode.

Dekalog kolimacyjny wg. kolegi Hamala to podstawa kolimacji.
ZA£O¯ENIA
- os tubusa pokrywa siê z ogniskow± LG
- os wyci±gu jest prostopad³a do osi tusa
- paj±k LW NIE JEST BRANY POD UWAGÊ podczas kolimacji.

Kolimacja zakoñczona i przystêpujemy do sprawdzania.
Na wylot tubusa zakladamy taki oto kolimator;
http://images24.fotosik.pl/151/3aad4e4b082418e4m.jpg

Centralnie rozmieszczone okrêgi na tle krzy¿a rysujemy na papierze podaniowym w kratke lub na milimetrowym.
Tak banalneie proste ustrojstwo pozwola nam zobaczyæ przez otwór kolimatorka jak patrzy nasze LG.Pozwala poprzez prost± analize obrazu zobaczyæ niewidzialn± do tej pory ogniskow± naszego LG.
Pozwala tak¿e na dok³adne okre¶lenie czy LW le¿y dok³adnie w osi tubusa
,oraz dok³adnie sprawdziæ jaki jest ofset.

Zgodnie z za³e¿eniami prawidlowo wykonanej kolimacii nasze LG powinno widzieæ taki oto obraz;
http://images30.fotosik.pl/150/15050c339c64d6ffm.jpg

Kolimatora na tubusie u¿ywam tylko podczas koñcowego etapu kolimacji zamiast lasera. Jest to o tyle lepsze od lasera ,¿e w kazdej chwili widzimy wszystkie elementy kolimacyjne na tle siatki milimetrowej i w odniesieniu do wylotu tubusa .Dok³adnosc kolimacji bardzo du¿a.
Teraz ka¿dy z Was mo¿e sobie odpowiedzieæ na pytanie jak w temacie.
Zycze wszystkim udanych kolimacji
Ten post by³ edytowany przez staszekpapis dnia: 31 January 2008 - 20:45
witam
1 duza dokladnosc colimacji otrzymasz tylko w jeden sposob napewno nie papierem milimetrowym tylko zogniskowanym i rozognskowanym obrazem gwiazdy ustawiasz na 50 razy na cal srednicy potem 100 razy na cal i korygujesz
2 sposob dzialajacy bierzemy kartonowe pudelko robimy otworek szpilka wsadzamy do pudelka latarke pudelko stawiasz na wysokosci takiej samej jak teleskop w odleglosci pozwalajacej zogniskowac miejsce gdzie jest podswietlony otworek przy 32 razach na cal zobaczysz co potrzeba potem powiekszenie 50 i 100 razy na cal ustawiamy potem tylko czekamy na pogode i ostateczny test na gwiezdzie ewntualna korekcja
to wszystko
pozdrawiam
adam
Ten post by³ edytowany przez APM ADAM dnia: 15 February 2008 - 20:54

witam
1 duza dokladnosc colimacji otrzymasz tylko w jeden sposob napewno nie papierem milimetrowym tylko zogniskowanym i rozognskowanym obrazem gwiazdy ustawiasz na 50 razy na cal srednicy potem 100 razy na cal i korygujesz
2 sposob dzialajacy bierzemy kartonowe pudelko robimy otworek szpilka wsadzamy do pudelka latarke pudelko stawiasz na wysokosci takiej samej jak teleskop w odleglosci pozwalajacej zogniskowac miejsce gdzie jest podswietlony otworek przy 32 razach na cal zobaczysz co potrzeba potem powiekszenie 50 i 100 razy na cal ustawiamy potem tylko czekamy na pogode i ostateczny test na gwiezdzie ewntualna korekcja
to wszystko
pozdrawiam
adam


Witam
Oczywi¶cie masz racje drogi Adamie.Te dwa przyk³ady to dopieszczenie prawid³owo wykonanej kolimacji.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl