Czy ¦wiat³osi³a to MIT ? :-) 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Pytanie konkretne:

Powiedzmy apertura 100mm...

CZY ogniskowa 1000mm z okularem 8mm da

obraz ciemniejszy?

ni¿ ogniskowa 500mm z okularem 4mm!!!? ::)

Je¿eli TAK, odpowied¼ nale¿y uzasadniæ ;D
Je¿eli NIE, odpowied¼ nale¿y równie¿ uzasadniæ ;D

Wszystkich odpowiadaj±cych (wszczególno¶ci Janusza ;D) uprasza siê o maksymalne wymiêtoszenie tematu... 8)



Obraz bedzie tej samej jasno¶ci powierzchniowej a je¶li okulary maj± takie samo pole widzenai to i pola teleskopu bed± identyczne.
Masz t± sama ¼renice wej¶ciow± i wyj¶ciow± i tym samym t± sama jasno¶æ powierzchniow± obrazu 8)

Czyli w obserwacjach wizual ¶wiat³osi³a fizycznie niema ¿adnego znaczenia!!!?

A jasno¶æ obrazu przy danym powiêkszeniu zale¿y tylko i wy³±cznie od apertury i strat swiat³a na elementach uk³adu optycznego? ::)

W przypadku gwiazd (punktowe ¼ród³a ¶wiat³a) ich jasno¶æ teoretycznie jest zale¿na tylko od zdolno¶ci zbierania ¶wiat³a przez obiektyw, czyli krótko pówi±c od ¶rednicy.
W przypadku obiektów o skoñczonych rozmiarach k±towych (DeepSky, Planety, Komety i inne takie tam ¶mieci) jasno¶æ powierzchniowa obrazu zale¿y wprost proporcjonalnie od ¶wiat³osi³y



I ko³o DZIWNYCH TEKSTÓW siê zamyka?! ;D

Proszê Janusza i np . El Capitano o rozprawienie siê jednoznaczne z takimi tekstami! ;D

Ferszlus trza roztrajbowaæ, bo droselklapa tandetnie blindowana i ryksztosuje. Potem pufer trza lochowaæ, daæ mu ¶prajc, to siê ¶tender udychtuje...

Dalej nic?

El Capitano ty siê nie ¶miej bo mi to siê kupy nie trzyma! ::)

To co napisa³ MarcinG to jest kompletne zaprzeczenie tego co napisa³ Janusz i Ja jako konkluzjê!!!!!!!!!! >:(

A pozatym MarcinG nie uzasadni³ tego ¿adn± fizyk± wiêc mu nie wierzê ;D

Poczyta³em sobie stare posty... i wiem El Capitano, ¿e twierdzisz z do¶wiadczenia, ¿e ¶wiat³osilno¶æ uk³adu WIDAÆ NAWET NA OKO a ja za cholere nie wiem dlaczego!!!! :-[

Przecie¿ w ka¿dym przypadku punkt obrazu tworzony jest z takiej samej ilo¶ci ¶wiat³a (czy siê mylê? :-) to gdzie to ¶wiat³o siê gubi przy ma³ych ¶wait³osi³ach.... :P

McArti pomy¶l. W nag³ówku pytasz o ¶wiat³osi³ê a w tre¶ci pytania o jasno¶æ obrazów obserwowanych okiem obserwatora. Jak siê zastanowisz to sam zrozumiesz o co chodzi.

O w³a¶nie!!!

Je¿eli uk³ady optyczne o których wspomnia³em w pierwszym po¶cie nie s± równowa¿ne... to zanczy ¿e nie dzia³a zasada zachowania energii... lub energia jest tracona... Pytanie GDZIE!!! W tym powietrzu w rurze?

McArti, to nie do koñca tak, jak piszesz. Bo upraszczasz model fizyczny... ;) Tak by by³o, jak piszesz, gdyby modelowe teleskopy byly refraktorami i to bez aberracji... natomiast w praktyce to mamy:
1) refraktory achromatyczne -krótkoogniskowe [¶wiat³osilne] dadz± gorszy obraz z powodu chromatyzmu i wysi±d± przy du¿ych powiêkszeniach
2) reflektory - krótkoogniskowe maj± zawsze wiêksz± obstrukcjê, czyli mimo tej samej ¼renicy wyj¶ciowej jasno¶c powierzchniowa obrazu bêdzie nieznacznie mniejsza, a kontrast gorszy [chocia¿ ilo¶ciowo podobno nieznacznie, kto¶ kiedy¶ podawa³ link do artyku³u, który o tym traktowa³]. Poza tym ¶wiat³osilne lustro wymaga dok³adniejszego wykonania, ni¿ to o ma³ej ¶wiat³osile. Dlatego d³ugoogniskowe Newtony mog± mieæ sferyczne lustra i bed± dalej dawaæ dobre obrazy, nawet przy du¿ych powiekszeniach. Nie jestem fachowcem, ale zgadujê, ¿e wynika to st±d, ¿e lustro o du¿ej ¶wiat³osile operuje promieniami poza osiowymi o du¿ym k±cie nachylenia do osi optycznej, dlatego wszelkie niedok³adno¶ci powierzchni lustra daj± du¿e zniekszta³cenia obrazu w ognisku. Sci¶lej rzecz bior±c, to pewnie powinno siê to opisywaæ przy pomocy optyki falowej, skoro operujemy na poziomie lambda/co¶ tam, ale chyba intuicyjnie mam racje. Wreszcie, z powodu jak wyzej wystêpuj± wieksze aberracje geometryczne, przede wszystkim koma, w ¶wiat³osilnym uk³adzie z lustrem parabolicznym. wtórne lustro w Newtonach nie koryguje tego, bo jest p³askie i jedyn± jego funkcj± jest wyprowadzenie ogniska poza tubus.
Podsumowuj±c, problem ¶wiat³osi³y nie jest do koñca mitem, pewne ró¿nice wystêpuj±. My¶lê jednak, ¿e jedn± z przyczyn obiegowej opinii nt. ¶wiat³osi³y jest prozaiczny fakt, ¿e w praktyce ludzie nie pamiêtaj± lub z przyczyn technicznych nie mog± [dobór okularów] porównywaæ teleskopów o jednakowych aperturach ró¿ni±cych siê ¶wiat³osi³± w tych samych warunkach, czyli przy tej samej ¼renicy wyj¶ciowej/powiêkszeniu. Bo dopiero wtedy powinny dawaæ podobny obraz, oczywi¶cie pomijaj±c to, co wy¿ej. Przyk³ad,¿eby by³o jasniej: refraktor 100mm f=1000mm. Najd³u¿szy dostepny okular to 40mm [przynajmniej w formacie 1.25"] Minimalne powiekszenie zatem to 25x, ¼renica wyj¶ciowa 4mm., a pole widzenia 39/25=1.59 stopnia. Tymczasem ja w 130mm Newtonie f=650mm z okularem 25mm mam 5mm ¼renicê, a pole ponad 1.7 stopnia. Zatem to mój teleskop powinien lepiej siê nadawaæ do DS, za¶ refraktor do planet, nie tylko z racji ostrzejszego obrazu przy du¿ym powiekszeniu, ale tak¿e dlatego,¿e ³atwiej te powiêkszenia uzyskaæ, bo nie trzeba jak u mnie Barlowa ani b. krótkoogniskowych okularów, ktore z reszt± te¿ moga dawaæ nieco gorsze obrazy [wide porównanie Plossli Soligora, 4 i 6mm maja nienajlepsz± opiniê, dlugoogniskowe modele z tej serii maja byæ jak najbardziej O.K.]
Jak widac z tego wszystkiego, nie tyle sama ¶wiat³osi³a ma tu wp³yw na zastosowania, co pewne jej wtórne implikacje. I tu jest chyba pies pogrzebany. Pozdrawiam
-Jaros³aw

Czyli powinno siê sprawdziæ np refraktor 102/1000mm i 102/500 z lantanami 3,8mm i 7,5mm

ps. albo 7,5 i 15mm

ps.ps. albo wogóle ZOOMem

Na mój gust to jest tak, ¿e posiadaj±c przyk³adowy zestaw teleskopów:

1) ¶rednica 100mm i f = 1000mm, okular 8mm

2) ¶rednica 100mm i f = 500mm, okular 4mm,

to:

primo - otrzymujemy taki sam obraz jesli chodzi o pole, powiêkszenie i jasno¶æ.

secundo - wynika z tego, ¿e przy obserwacji np. deep sky, jeste¶my w stanie nadrabiaæ "braki" w ¶wiat³osile poprzez wyd³u¿anie ogniskowej okularu w sprzêcie o mniejszej ¶wiat³osile.

tercio - a wiêc ¶wiat³osi³a nie ma znaczenia w obserwacjach wizualnych o tyle o ile jeste¶my w stanie "usprzêtowiæ siê" w odpowiednie d³ugoogniskowe okulary.

quartio - ¶wiat³osi³a ma jednak podstawowe znaczenie przy astrofoto, gdzie z regu³y fotografujemy w ognisku g³ównym. Wtedy McArti chyba ju¿ wiesz co siê dzieje?

Pozdro!!!

Przemas

ps. oczywi¶cie opisywa³em przypadki idealne, kiedy nie mamy do czynienia z ¿adn± z aberracji optycznych (np. chromatyzmu) faworyzuj±cych uk³ady mniej ¶wiat³osilne.

A mo¿e ca³kiem prosto: obiektyw teleskopu tworzy obraz w ognisku g³ównym. Ten obraz bêdzie tym mniejszy i jednoczesnie ja¶niejszy im wieksz± swiat³osi³ê bedzie mia³ obiektyw - to ma znaczenie w fotografi.
Obraz tworzony przez obiektyw powiêkszasz okularem: okular tak mo¿esz dobraæ ¿e obraz który oglada oko bêdzie taki sam w teleskopach o róznych swiat³osi³ach. Nie ma ¿adnej straty energii - bo niby gdzie ma byæ?

CZYLI MÓWI¡C KRÓTKO:


W przypadku obiektów o skoñczonych rozmiarach k±towych (DeepSky, Planety, Komety i inne takie tam ¶mieci) jasno¶æ powierzchniowa obrazu zale¿y wprost proporcjonalnie od ¶wiat³osi³y

to bujda na resorach? ::)

Panowie, cos sie meczycie. teoretycznie (nie uwzgledniajac wad, abberacji, centralnej "obstrukcji"(?) itp.) :

1. Wizualnie znaczenie ma powiekszenie i apertura (stad na lornetkach podaje sie 7 x 50)

2. Foto / CCD znaczenie ma swiatlosila (-> jasnosc obrazu) i ogniskowa (-> skala obrazu).

Polecam bardzo fajne wyjasnienie tych zagadnien przez Ala Naglera:
http://www.televue.c...page.asp?ID=141
i inne artykuly.

Pozdrawiam,

Pawel

PTL masz u mnie piwo!!! ;D

cytat:

Myth #3: Faster telescopes show brighter images.
This is a misconception carried over from photographic use, where the fast f/ratios do mean brighter images and shorter exposures for extended objects. Telescopes with equal apertures and equal magnifications have the same visual image brightness, regardless of the objective's f/number.

Bede pamietal!

Pawel

Sorry P.S. bo chyba jednak wykonalem skrot myslowy. Swiatlosila dotyczy bardziej obiektow rozciaglych, gdzie jasnosc / powierzchnia na detektorze zalezy od skali obrazu.

Dla gwiazd ktore sa punktami rzeczywiscie glowne znaczenie ma apertura - oczywiscie o ile gwiazdy sa punktami (seeing rozmywa gwiazdy - punkty w krazki wiec ladujemy gdzies miedzy tymi dwoma regulami i to w zaleznosci od apertury i warunkow atmosferycznych).

Pozdrawiam,

Pawel

To mo¿e inaczej: Wyobra¼ sobie obiektyw fotoraficzny (a wiêc z mechanizmem przysony), powiedzmy 500mm f/4. ::)Je¶li przyjmiesz, ¿e jasno¶æ powierzchniowa obrazu na pe³nym otworze to 100%, to przy przys³onie f/5,6 - po zamkniêciu przys³ony o jedn± dzia³kê - obraz bêdzie dwa razy s³abszy - 50%. Po dalszym zamkniêciu przys³ony do f/8 obraz bêdzie 4 razy ciemniejszy ni¿ na pe³nym otworze czyli 25%. :-Ten sam efekt wystêpuje przy instrumentach optycznych Rolê przys³ony ogranicznaj±cej wi±zkê tworz±c± obraz spe³nia oprawa obiektywu (lub po prostu lustro)
Je¶zcze jest co¶ niejasne?? ;)

NIE WYSTÊPUJE TEN SAM EFEKT !;D

bo rzutnikiem na dno oka jest okular a nie obiektyw!!!
i ¶wiat³osi³a okularu w stronê oka jest tu elementem rozstrzygaj±cym. A oka nic nie obchodzi co siê dzieje w rurze bo dla niego wa¿na jest ¶wiat³osi³a ostatniej soczewki na któr± patrzy!

Pojm³em sprawê i tera ju¿ mi nikt kitu nie wci¶nie!!! ;D

To ja Ci podskoczê ;) i namieszam ;) ¿e hej i napiszê ¿e o jasno¶ci obrazu w systemie luneta okular decyduje tak naprawdê rozmiar ¼renicy wyj¶ciowej teleskopu i nic ale to nic poza tym ;D ;D ;D

WIEM WIEM na to siê ju¿ niedam z³apaæ ;D

2*2=2^2 itp.

a jak w rubinarze widze czarne kó³ko lustra wstecznego to se moge to nawet odliczyæ... ::)

Za prawde powiadam Ci m³ody cz³owieku ale jak wiesz lepiej to po ca ja siê produkujê to nie podpucha jak dla Mirka tylko fakty a ich nadinterpretacjê zostaw filozofom z habilitacj± ;) ;) ;)
Powtórzê jeszcze raz: TYLKO ROZMIAR ¬RENICY WYJ¦CIOWEJ W TELESKOPIE DECYDUJE O JASNO¦CI POWIERZCHNIOWEJ ROZCI¡GLYCH OBIEKTÓW
NIE SWIATLOSI£A ANI NIE ¦REDNICA JAK ZAPEWNE B£ÊDNIE S¡DZI£E¦ ;D ;D ;D

WIEM ¯E TO NIE PODPUCHA!!!
:D :D :D :D :D :D

I mój poprzedni post to nie sarkazm!!!

BO ¼renica wynika z powiêkszenia i apertury!!!!

i dlatego to wychodzi na to SAMO!!

A jak widze czarne lusterko wsteczne w okularze!!! to se moge odliczyæ jego POLE i wyjdzie ¿e rzeczywi¶cie rubinar jest ciemniejszy ni¿ analogiczny refraktor np. bez tego kapsla z przoduuuuuu...

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

To jest oczywiste jak S³oñce na pla¿y!!!

Sorry, nie by³o mnie prawie dwie doby na Forum. Wchodzi³em tylko wczoraj raniutko na parê sekund (bo pisa³em bardzo dla mnie wa¿ny referat na V Sympozjum Nawigacyjne w gdyñskiej Akademii Morskiej i jak mnie opuszcza³a wena, to looka³em tutaj czy jest co¶ nowego, widzia³em co siê dzieje, ale nie mia³em czasu odpisaæ).

Masz racjê McArti, ale tylko w przypadku takiego doboru okularów, który przy identycznych aperturach daje identyczne ¼renice wyj¶ciowe (jak w Twoim przyk³adzie). To Ci ju¿ parê osób wyja¶ni³o.


Poczyta³em sobie stare posty... i wiem El Capitano, ¿e twierdzisz z do¶wiadczenia, ¿e ¶wiat³osilno¶æ uk³adu WIDAÆ NAWET NA OKO a ja za cholere nie wiem dlaczego!!!! :-[

No to teraz w kwestii Twoich zarzutów, ¿e nak³ama³em:

Widzia³e¶ kiedy¶ tarczê Jowisza w refraktorze F/12, lub maksutowie F/12 lub, nie daj Bo¿e, F/16, albo p[rzez ETX-a z barlowem. Ciemna jak w dupie przys³oniêtej czarn± poñczoch±! Ten sam Jowisz w F/4 wypala oczy - widaæ to go³ym okiem! W±tpisz?

Odpowiedz sobie teraz na pytanie dlaczego do WIZUALNYCH obserwacji komet poleca siê np. Soligora 200/800, a nie przeogniskowane pod nasadkê k±tow± MTO? Bo Soligor F/4 ma PRZEDE WSZYSTKIM dwa razy wiêksz± aperturê.

No to pytanie drugie:
W którym teleskopie obraz np. Ksiê¿yca bêdzie WIZUALNIE ja¶niejszy? W maksutowie F/12 o ¶rednicy 200 mm, czy w refraktorze F/6 o ¶rednicy 200 mm?
W refraktorze, bo tam PRZEDE WSZYSTKIM nie ma strat na zwierciad³ach, meniskach, korektorach i innych dzikich wê¿ach.

No to pytanie trzecie, które chyba wszystko, nomen omen, rozja¶ni:
W którym teleskopie obraz np. Ksiê¿yca bêdzie WIZUALNIE ja¶niejszy? W refraktorze F/12 o ¶rednicy 200 mm, czy w refraktorze F/6 o ¶rednicy 200 mm?

Jak dojdziesz w swoich rozwa¿aniach do kwestii doboru okularów, to stwierdzisz, ¿e nie mo¿na porównywaæ jasno¶ci wizualnej ró¿nymi okularami.

Przy³ó¿ okular 8 mm do swojego modelowego refraktora 100/1000, a potem przy³ó¿ ten sam okular do drugiego modelowego refraktora 100/500. Ciekawe, czy przypadkiem obraz w tym drugim nie bêdzie ja¶niejszy. Twierdzê, ¿e bêdzie, bo przy tej samej aperturze, ten drugi ma dwukrotnie wiêksz± ¶wiat³osi³ê. Co widaæ go³ym okiem!

Ten drugi bêdzie mia³ 2x mniejsze powiêkszenie :D (62,5x) :D wiêc bêdzie mia³ 2x wiêksz± ¼renicê czyli obraz bêdzie nominalnie 4x ja¶niejszy :D WSZYCHO SIÊ siê zgadza ;D

A nie mo¿na porównywaæ jasno¶ci np. lantanami?

np 3,8 do 500mm i 7,5 do 1000mm i tu i tu powiêkszonko ko³o 130x ::)

Nie, bo lantan (Soligora) "3,8 mm" ma 4,0 mm ogniskowej, a lantan (Soligora) 7,5 mm ma "7,0 mm" ogniskowej. Nie s± wiêc jeden dwa razy silniejszy od drugiego. A gdyby nawet by³y, to, powtarzam, ró¿nymi okularami mo¿na sobie (subiektywnie zreszt±) porównywaæ jasno¶ci obrazów, ale nie jasno¶ci teleskopów.

Ale w³a¶nie o jasno¶ci obrazów mi chodzi :D

Bo w tej bajce o DS to o to chyba chodzi!!!

Jakby do 102/1000 skombinowaæ (zupe³nie niewiem sk±d ;D) okular 65-70mm to te¿ by³by dobry do DS

Jak ju¿ bêdziesz robi³ zakupy, to proponujê poeksperymentowaæ z 2" okularami typu "ULP" (ultra low power):
- Celestron "Ultima" 80 mm
- Celestron "Ultima" 60 mm
- Clave Ploessl 75 mm
- Clave Ploessl 65 mm
- Clave Ploessl 55 mm
- Meade Super-Ploessl 56 mm
- Orion Ploessl 50 mm
- Parks Ploessl 50 mm
- Takahashi LE 50 ER 50 mm
- Tele Vue Ploessl 50 mm
- University Ploessl 50 mm
- VernonScope Brandon 48 mm

Jedyne 300-400$ ka¿dy...

Bêdziesz mia³ jasne obrazki nawet w "Turi¶cie" ;)

El Capitano, po co zaraz wyci±gaæ ciê¿k± artyleriê z ogniskowymi 50-80mm jak do refrartora 100/1000 do miasta wystarczy spokojnie okular RKE Soligora 40mm w cenie poni¿ej 300 zeta a nie 300-400 dolców jak piszesz i masz power 25x i pole widzenai jak w lornecie powy¿ej 2 stopni, b³agam nie uprawiaj demagogii w obronie koniecznej swoich postów ;)

Ps. czekamy dalej wszyscy jak na szpilkach na artyku³ o polach okularów, pamiêtaj o tym :-)

McArti z przymru¿eniem oka zapyta³ mnie o okulary d³ugoogniskowe. Odpowiedzia³em mu równie¿ z przymru¿eniem oka. Nie wiem o co Ci chodzi z t± "demagogi±". Gdyby za³o¿y³ do "Turista" albo do ZRT okular "ULP" i odpowiednimi ¶rodkami farmakologicznymi powiêkszy³ sobie ¼renice do kilkunastu milimetrów, to mia³by na pewno ja¶niejsze obrazki przed oczami ni¿ inni (bez wspomagania).

A mo¿e by¶my tak og³osili sondê na Form, który z nas jest wiêkszym demagogiem, hê? :-*

TAK TAK Janusz my tu ju¿ sobie od którego¶ postu jaja robimy (szczególnie finansowe);D ;D

A tak swoj± drog± El to ¶rodkami farmakologicznymi to se mo¿na jasne obrazy zrobiæ wogóle bez ¿dnego sprzêtu... i taniej wychodzi!!! ... mo¿e nie wliczaj±c pó¼niej detoksu ;D ;D ;D

ps. grunt, ¿e jest weso³o!!! :D

McArti, nie reklamuj tu ¶rodków farmaceutycznych bo pocz±tkuj±cy mog± faktycznie kupiæ który¶ zamiast teleskopu , a przed oczami to mo¿e siê i ciemno¶æ zrobiæ 8) . Nawiasem mówi±c te¿ chcia³bym zobaczyæ M42 bajecznie kolorow± ;D.

OT

no proszê, nie ja sam wpad³em na pomys³ zrobienia takiej sondy.... ;)

Koledzy, temat ¦WIAT£OSI£A na forum sprzêtowym to powa¿na sprawa i to nie temat do ¿artów i puszczania oka bo czytaj± to m³odsi od was sta¿em i do¶wiadczeniem adepci a tak tylko go zaciemniacie swoim perskim okiem :P

TAK JEST!
Temat zosta³ bardzo satysfakcjonuj±co wymiêtoszony wiêc go ZAMYKAM dla potomnych w stanie JAK JEST :D

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl