Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
A oto gladiatorzy:
http://www.crocodile.republika.pl/crocodile/Obraz%20bpc%20pentax.jpg
Obaj posiadaj± te same parametry: 20x60.
BPC (Kronos) - cena od 250-450 (u¿ywana-nowa).
Metalowa obudowa, za¿ó³cone szk³o rosyjskie, itd. Model dobrze rozpoznany forumowiczom.
Pentax (Japan) - cena USD 190.
Nie wiem czy metal powleczony tworzywem, czy tworzywo w 100%. Lornetka ciê¿ka, ale metalowych czê¶ci to nie widaæ. Rozstaw okularów 75mm. Wysuwane muszle oczne wymuszaj±ce odleg³o¶c ¿renicy od soczewki na jakie¶ 20mm. Pow³oki MC chyba dobre. Regulacja ostro¶ci centralna oraz tuning na jedno oko. Wodoodporna do g³êboko¶ci 1m, szokodporna (nie wiem na ile bo nie testowa³em). Antifog - nieparuj±ce szk³a (ciekawe na jak d³ugo). Bardzo estetycznie wykonana.
Obraz ca³kowicie bia³y (w porównaniu z BPC). Monta¿ na statywie przy pomocy centralnej ¶uby.
Model roku 2003.
Wady:
1. muszle oczne za lekko siê blokuj± w pozycji wysuniêtej. Przy lekkim przyci¶niêciu oka do muszli, muszle mog± siê z³o¿yæ w pozycjê do schowania do futera³u.
2. centralna ostro¶æ - ciê¿ko chodzi.
3. power w jednej z powy¿szych lornetek jest oszukany - Pentax ma wizualnie wiêkszy.
4. czysto¶æ szkie³ i bia³y obraz daje widoczn± aberacjê na jasnym ksiê¿ycu. (Naturalne za¿ó³cenie BPC dzia³a jak filt VR - usuwa aberacjê).
5. Andrzej £ysy równie¿ zwróci³ uwagê na mniejsze pole ni¿ w przypadku BPC.
Konkluzja (wynik potyczki): brak konkluzji bo chmury nasz³y i nie da³o siê wiêcej obserwowaæ.
Porównywali¶my widoki do Megreza z Naglerem 12mm, ale tu obie lornetki poleg³y. Czysto¶æ obrazu, punktowo¶æ gwiazd oraz widok ksiê¿yca to jednak w Megrezie pobi³ widoki w lornetkach (nie mówi±c ju¿ o bol±cej szyi po u¿ywaniu lornetek).
No toak w porównaniu z Megrezem to mia³a bu szanse dopiero lornetka ze szk³ami Semi Apo a nie achromatami jak tutaj :-(((
Zejd¼cie na ziemiê i dokoñczcie to porównanie do koñca przy lepszej pogodzie ;D ;D ;D
Sam Nagler jest drozszy od tych dwoch lornetek razem wzietych.
Pentax 20x60 ma bardzo male pole widzenia i chyba dodatkowa soczewke
wyplaszczajaca pole. Dzieki temu obraz jest ostry do samego brzegu
pola widzenia. No ale to pole jest okolo 1 stopnia mniejsze niz u BPC.
Arek
A jak wychodzi w nich porównanie winietowania???
OK. Doczyta³em instrukcjê:
lorneta wype³niona azotem - to ten antifog;
korpus metalowy pokryty gum± zabezpieczaj±c± przed nastêpstwami upadku;
asferyczne soczewki zapewniaj±ce p³askie pole.
Na Pentaxie napisali, ¿e pole to 2.2st. Ile ma BPC?
Prawie 3,6° (3°34')
Tyle podaje instrukcja a z pomiarów na kolimatorze wzorcowym wychodzi od 3 st 30' do 3 st 32' jak im wyjdzie z fabryki czyli blisko podanego nomina³u ;)
Nie ocenili¶my ró¿nic zasiêgu, co jest sporym b³êdem naszych obnserwacji. Pentax na pewno daje odró¿nieniu od BPC obraz "bia³y". Stopieñ abberacji do zaakceptowania w obu lornetkach-nieco wiêkszy w Pentaxie. Ja jednak wolê po tym porównaniu BPC do astroobserwacji. Pole o wiele wiêksze. Konstrukcyjnie i w sensie "elegancji" wykonania Pentax jest wy¿ej ni¿ BPC.
Hej.
I taka te¿ jest moja konkluzja: BPC w zupe³no¶ci wystarczy. Niedoskona³o¶ci w elegancji wykonania mechaniki i obudowy rekompensuje w zupe³no¶ci wiêksze pole BPC (znacznie), oraz ni¿sza cena BPC (równie¿ znacznie).
Niewiele gorsza optyka tzn. za¿ó³cona - bo tylko tak± ró¿nicê widzia³em.
To chyba wystarczaj±ce powody do tego aby kupowaæ BPC.
Prawdziwe zalety Pentaxa wyjd± mo¿e w "praniu" - nieparuj±ce szk³a, wodoodporno¶æ, itd.
...tu chylê czo³a przed £ysym, który od pocz±tku odradza³ mi ten zakup, ale ja by³em upart.
I tak oto mam dwie lornetki do opchniêcia. ;D ;D ;D
PS
Alternatyw± by³ Fujinon 16*70, ale ostatecznie siê zdecydowa³em na tego Pentaxa.
Sprzedaj obie i bierz tego Fujinonka 16x70 jak tylko masz mo¿liwo¶æ ;D ;D ;D
mo¿liwo¶æ bêdzie we wrze¶niu, ale ca³y czas siê waham, czy lornetka to co¶ co chcê mieæ?
Najczêsciej u¿ywa³em Megreza (przez tê krótk± chwilê jak go mia³em). Lornetka z tym powerem wymaga statywu, a wiêc jest tak samo "szybka" jak Megrez, a widoki znacznie gorsze. Mo¿e jednak trzeba nabyæ krótki refraktorek i zapomnieæ o lornetce?
Oczywi¶cie dobra lorneta (semi lub full APO) pewnie widoki bêdzie mia³a przynajmniej takie jak Megrez lub inny refrektor, ale wymienne okulary w refraktorze daj± zdecydowanie wiêksze mozliwo¶ci ni¿ lornetka ze sta³ym powerem.
Jak chcesz zmienny power i wygodne k±towe, wymienne okularki to bierz Miauchi 20x77, to praktycznire dwa Megrezy w jednej lornecie i z komfortem obuocznej obserwacji ;D
Myjauchi to jest semi-apo. Lornetk± najlepsz± z przeno¶nych malych jest raczej takahashi 22x60-apo. Kosztuje du¿o, ale rozdziela spokojnie trapezik w Ori przy takich parametrach!.
Pozdr.
Ale nie ma tego co wygodne misie lubi± najbardziej czyli k±towych okularów a to powa¿na wada :'(
...oj powa¿na. Z tym Pentaxem próbowa³em le¿eæ na plecach na betonowych schodach u £ysego i nie by³a to wygodna pozycja. Z³±czki k±towe, czyli tzw. diagonale to jednak konieczno¶æ. Bez nich wiêkszy obszar nieba jest niedostêpny do d³u¿szej obserwacji.
A wiêc: albo krótki refraktor, albo lornetka z diagonalami.
a oto pojawi³ siê kolejny gladiator
http://www.crocodile.republika.pl/crocodile/Obraz%20033-1.JPG
http://www.crocodile.republika.pl/crocodile/Obraz%20035-1.JPG
nie mam z czym porównaæ - wszyscy pozostali gladiatorzy jakimi dysponujê sp...dolili z areny. ;D
A dziwisz im siê, ¿e sp... ?
no w sumie to nie..., chocia¿ ka¿da lorenetka z tych poprzednich te¿ ma zalety.
A ja sie dziwie. Zawsze warto porownac, a nie z gory stwierdzac, ze sprzet
za ktory dalo sie duzo pieniedzy bedzie z definicji lepszy od tanszego.
Arek
wcale nie robiê takich za³o¿eñ. To mia³ byæ ¿art raczej wynikaj±cy z "postury" przeciwników. Ten fujinon jest jak lokomotywa. BPC przy nim to prawie jak ma³a teatralna lorneteczka. O Pentaxie to ju¿ nie mówiê, bo to jest dopiero wizualna dysproporcja.
Porównaæ te¿ ciê¿ko, bo nie dysoponujê sprzêtem o takich samych parametrach.
Pentax 20x60 pole 2.2
BPC 20x60 pole chyba 3.2
Fujinon 16x70 pole 4.0
PS
przyznajê Arku, ¿e co drogie to z definicji nie musi byæ dobre, choæ statystycznie tak jest. Natomiast i z definicji i statystycznie co tanie jest raczej nienajlepsze. Cuda w tej materii ju¿ siê nie zdarzaj±. Cena odzwierciedla nak³ady czasowo-materia³owe, a to równa siê jako¶ci.
Natomiast i z definicji i statystycznie co tanie jest raczej nienajlepsze. Cuda w tej materii ju¿ siê nie zdarzaj±. Cena odzwierciedla nak³ady czasowo-materia³owe, a to równa siê jako¶ci. To fakt :)
Arek
Wizualnie wyglada rewelacyjnie.
Moja 7x50 choæ stara jest podobnej jako¶ci. Ale ma³o ¶wiat³a, tylko 50 mm. Chcia³bym popatrzec przez tego Fujinona 16x70.
Choæ w Jeziorach mia³em okazjê przez co¶ lukn±æ ale nie pamiêtam parametrów. By³ to chyba bin Waldka z Poznania.
To by³ Fujinon 10x70 ;D
Mam nadziejê w najblizszym czasie razem z Krokodylem przenicowaæ we wszelakie strony t± Fuji 16x70. Strasznie jestem ciekaw, czy z³amiemy stereotyp jej "kultowo¶ci" czy nie.
Bêdziemy czepiaæ siê punktowo¶ci, koloru, wielko¶ci i b³êdów obrze¿y pola-na ile si³ i wiedzy starczy :) Przejedziemy siê po mechanice i materia³ach obiciowych. Wsadzimy toto na zliftingowanmy "Porucznikowy" ¿uraw.
P.s. UWAGA:
Jakby kto¶ chcia³ powiedzieæ mojej ¿onie s³ówko o kosztach proszê siê wstrzymaæ conajmniej do ¶wi±t Bo¿ego Narodzenia ;) (okres ochronny).
Hej.
No to Crocodile witaj w ¶wiecie jako¶ci Fujinona mam jej mniejdszego brata 7x50 to jest pe³ny wyppas jako¶ci i bieli, nic uj±æ nic dodaæ tylko pogratulowaæ trafnego wyboru a kiedy doj¿ejesz do lornety z k±towymi okularami 8)
tak...no...¿eby tego ... no nie sk³amaæ, to lornetka ju¿ dzi¶ trafi do prawowitego w³a¶ciciela, czyli Andrzeja £ysego. ;D
Zatem z moim przyjêciem do klubu Fujinona trzeba bêdzie jeszcze poczekaæ.
Co do bino z k±tówkami, to jak kupiê co¶ innego, to mo¿e m³oteczkiem przerobiê tego Pentaxa (zagnê okulaty pod katem 45%) i bêdzie git ;D ;D
Mia³e BAS 30x90 i uczciwie moge powiedzieæ, ¿e okulary katowe w lornetce to bajkowa sprawa. Niestety s± dwa negatywy: wiêksze straty ¶wiat³a i wysoka cena takich komnstrukcji. O ile pamiêtam semi-apo Myjauchi kosztuje ok. 1100 EUR. Plus statyw do 20X niezbêdny solidny-drogo!.
Pozdr.
Co tu bêdê du¿o mówiæ. Pomimo braku spójno¶ci, dokonali¶my porównania Pentaxa z Fujinonem. By³em o krok od machniêcia tego Pentaxa z balkonu. Lornetka, która jeszcze przed chwil± wydawa³a mi siê rewelk±, z któr± spêdzi³em wiele godzin wpatruj±c siê w DS, teraz po 3-ch godzinach obserwacji Fujinonem jest jedn± wielk± pora¿k±. Jasno¶æ, pole, wygoda trzymania, miêkkie muszle oczne i mniejszy power zdecydowanie u³atwiaj±cy obserwacje z rêki na le¿aku... Ech.
Po jasn± cholerê ja tego Fujinona kupi³em i w dodatku nie dla siebie. Muszê odszukaæ w starych postach, kto mnie na to namówi³.
Panowie (i Panie). Tak jak z dala trzeba siê trzymaæ od luster 50-60 cm, tak samo z dala trzeba obchodziæ tego typu lornetki jak ten Fujinon. W przeciwnym wypadku cz³owiek przepadnie z kretesem.
Co za lornetka!! Du¿a przewaga w stosunku do tego, czym do tej pory ogl±da³em. Pierwsze wra¿enie by³o takie, ¿e Krokodylowi dali pomy³kowo typow± 80-kê: waga 2,2 kg, potê¿ne gabaryty...
Po wnikliwych badaniach okaza³o siê (ulga) , ¿e to jednak fuji ;). Solidno¶æ mechaniczna i wykonania na najwy¿szym poziomie, nic dodaæ nic uj±æ. Co do optyki-potê¿ne szerokie i (zupe³nie bez przek³amañ barwy) pole. Punktowo¶æ gwiazd bardzo dobra, ale jednak mniejsza ni¿ w semi-apo megrezie-i nie dziwota. Pole jest ostre w zakresie wiêkszym ni¿ w BPC, na obrze¿ach widaæ abberacje-ale to 4st!. Nie ma tu takiego wynalazku jak w Pentaxie 20x60, gdzie rzeczywi¶cie mo¿na mówiæ o flat field-ostro¶ci a¿ do obrze¿y (ale przy 2,2 st.- niestety). Wspania³e warstwy antyrefl. w Fuji powoduj±, ¿e obraz jest wyj±tkowo czysty. Co nawa¿niejsze- kolor jest tu na niskim poziomie. Tylko na najja¶niejszych gw. jak Vedze czy Arkturze widaæ czerwonawe obwódki. Vega jest czysta i bia³o-niebieska. Mniej jasne gwiadki s± punktowe (oczywi¶cie stoj±ce obok APO czyni to stwierdzenie nie do koñca prawdziwym...)
Reasumuj±c -jak dla mnie "kultowo¶æ" tej lornetki w pe³ni siê potwierdzi³a. Bardzo dobra optyka, wspania³a jako¶æ wykonania i dba³o¶æ o szczegó³y, wyj±tkowa solidno¶æ. Dodaæ nale¿y oddzieln± regulacjê ostro¶ci na ka¿dym okularze, azotowe wype³nienie, sztywn± walizeczkê na ramiê, ¶ciereczka, paski, "zintegrowan±" z paskiem os³onê na okulary. Nie dziwi mnie, ze jest to czêsto "w ciemno" kupowana astrolornetka z grupy 70mm.
Co do jej sprawno¶ci, to Fuji podaje 95%, w recenzjach s³yszy siê 85-90. Jak dla mnie jej jasno¶æ jest fantastyczna, ta lornetka autentycznie "widzi".
...teraz Krokodyl zabierze mi j± na pewno :)
P.s. Ogl±dali¶my Marsa przez FL-ale jazda!!! Obraz vizual autentycznie jest zbli¿ony do niektórych fotografii
po bróbkach stackowaniem. Wczoraj Mars wyglada³ w sensie uk³adu "kana³ów" jak Jowisz z dwoma pasami. Zauwa¿y³em, ¿e pomarañczowy filtr wybitnie podniós³ kontrast (zdaje siê firmy B&W). Trudno o lepszy sprzêt "planetarny". Sorry za d³uuu¿yznê, ale jeszcze jestem pod wra¿eniem tych widoków.
Pozdr.
Co to jest FL?
Czy teraz Andrzeju dostrzegasz wreszcie ró¿nicê miedzy biel± Fujinona i kolorkiem Basa i rozumiesz znaczenie strat ¶wiat³a w optyce 8)
Wpisuj go szybko do swojej stopki bo szybko go raczej nie sprzedasz ;D ;D ;D
FL to apochromat fluorytowy, takim "logo" znakuje Vixen swoje tuby.
Co do basa, to ju¿ pisa³em, ¿e straty na sprawno¶ci wynika³y z ilo¶ci pryzmatów, by³o ich kilka "na drodze" ¶wiat³a. Lornetka by³a jednak wyjatkowo "ostra" ale niezbyt jasna jak na 90mm.
Wracaj±c do Fujinona-Krokodyl pisa³ o obserwacjach z rêki. Owszem- przy tym polu i powerze mo¿na jeszcze siê o nie pokusiæ-z podparciem ³okci. Ale waga lornetki jest jak pisa³em du¿a i staty lub lepiej ¿uraw-raczej niezbêdny. Kawa³ sprzêtu, zdjêcie tego nie oddaj±, wymiary zbli¿one do 80-ki Celestrona.
Pozdr.
Fajnie siê to czyta i nawet bez mo¿liwo¶ci zerkniêcia przez tego Fujinona chcia³o by siê tak± lornetê, tym bardziej, ¿e o lornecie my¶lê , bo moja ju¿ stara, wys³u¿ona i do astro siê zupe³nie nie nadaje. Po tym porównaniu do Pentaxa o którym pisze Crocodile to ju¿ na placu boju pozostaje Fuji lub nawet typ Janusza Miauchi 20x77 z k±towymi okularami ;) Czekam te¿ na mo¿liwo¶æ popatrzenia przez lornetê Piotrka Z - 25x100.
Ta 25x100 optykê ma na ¶rednim do dobrego poziomie ale muszê solidnie powalczyæ z jej justowaniem bo narowista jest w serwisie ¿e hej co zjustujê zo³zê dla jednego rozstawu oczu to w drugim siê rozje¿dza i to zdrowo, mechanika pozostawia wilele do ¿yczenia :'(
nie chcê nawet my¶leæ co pokazuje taka Miauchi. I tak jestem wci±¿ w szoku.
Wczoraj na spokojnie i ju¿ na statywie (poprzednio testowali¶my Fuji z rêki z podparciem-le¿akowo-³okciowym) spêdzi³em z lornetk± ok. 2 godzin. Wra¿enia coraz lepsze. Dziêki unieruchomieniu zauwa¿y³em, ¿e jednak punktowo¶æ obrazów gwiazd jest mniejsza od megrezowego semi-apo ale ró¿nice nie sa du¿e. Testuj±c sprzêt na zasadzie przepogniskowania obrazu-uzyska³em obrazy "w miarê" okr±g³ych kr±¿kow dyrfakcyjnych. To rzadko¶æ w lornetkach. W BPC by³y znacznie mniej okr±g³e. St±d pewnie ta punktowo¶æ obrazów. Jasno¶æ powala na kolana. M31-trzeba to zobaczyæ. M33 przy ¶rednim niebie-ca³kiem wyra¼nie. Jak tylko bêdê pod wystarczaj±co ciemnym niebem-okre¶lê zasiêg max. Ba³em siê uprzednio, ¿e 16x oka¿e siê trochê ma³ym powerem, ale widok hi-xi i M39 przekona³ mnie, ¿e jest to ca³kiem dobry sprzêt do DS a jednoczesnie ogólnego przegl±du nieba. Kr±zek M57 i piêkny kszta³t M27 dostarcza mocnych wra¿eñ przez ta lornetkê. Aby nie byæ zbytnim optymist± dodam, ¿e okulary daj± na obrze¿ach "mewki". Ale trudno spodziewaæ siê flat-field przy 4st-same okulary musia³yby byc dro¿sze od lornetki :)
Na obrze¿ach Ksiê¿yca pojawia siê abberacja chromatyczna ale nie jest ona zbyt du¿a. Obraz kraterów i szczegó³ów ultra-ostry co przy 16X nie jest zreszt± jakim¶ szczególnym osiagniêciem.
Polecam ten sprzêt kazdemu kto niezonaty, pracuje, ma mieszkanie i wie na pewno, ¿e mu ju¿ astromania nie przejdzie! ;)
Pozdr.
Czyli mówi±c krótko Andrzeju zrealizowa³e¶ moje marzenia z przed roku ale teraz marzy mi siê ju¿ tylko k±towa Miauhi 20x77 , cenie sobie zarówno jako¶æ obrazu jak i komfort obserwacji 8)
Oby nie by³ to komfort kosztem jako¶ci. K±towe lornetki zawsze maj± dodatkowy uk³ad pryzmatów, a za tym idzie pytanie o sprawno¶æ.
Pozdr.
O to sie nie bojê w przypadku Miauhi Optiks, to profesjonali¶ci i potrafi± zrobiæ odpowiednie warstwy MC na dodatkowym pryzmacie mo¿e staca jeszcze 0,5% ¶wiat³a i to by by³o na tyle a ten k±towy komfort jest tego absolutnie wart !!!
Witam,
Mam jedno pytanie czy ten PENTAX to ma szkla czy polimery??
Prowadzac podobna debate z ALK-iem z pl.teleskopow< temat pt.20x60 czy 26x70>- dostalem niezla dawke wirusow.na prywa ;D- gdyz mialem odmienne zdanie ;)niestety maloskutecznych tak jak i jego wypowiedzi, forum pl.telskopy ma mocne argumenty ale jesli cos ich przerasta do niestety posuwaja sie do prymitywnej obrony
pozdorw
M
"Co nas nie zabije, to nas wzmocni"
Fryderyk N.
P.S. Mam nadziejê, ¿e wirusy na priva traktujesz jako folklor.
wedle mojej oceny Pentax ma szk³a. Ale mo¿e kto¶ inny to potwierdzi.
Prawie na 100% szk³o. Oceniaj±c po wadze g³ównie.
Pozdr.
Do Monti (ego?):
Zanim siê co¶ napisze dobrze jest siê wyspaæ, pokochaæ, zje¶æ ¶niadanie. Zastanowiæ >:(.
No i warto zapoznac sie z tym co napisal Alek na teleskopy.pl
http://www.forum2.te...=...594&t=17594Zawsze trzeba wysluchac obu stron
Arek
Ojej przecie¿ Monti doda³ bu¼kê z przymru¿onym okiem, wiêc chyba nie ma co siê czepiaæ?
Na zart primaaprilisowy to mi nie wyglada :)
Arek
Ka¿dy wstaje czasami lew± nog±, wiêc rzecz trzeba pu¶ciæ w niepamiêæ.
P.s. Co do rosyjskiej optyki sprzêtowej:
na naszym rynku je¶li chodzi o wiêksze lornetki nie ma konkurencji cenowej i jako¶ciowej. Pomimo pewnego stopnia za¿ó³cania obrazu lornetki BPC, (szczególnie z lepiej dopracowan± mechanik± model 26x70) daj± ostre obrazy z przyjemnie zdefiniowanym polem. 70mm za zbli¿on± cen± proponowan± przez ró¿ne firmy. Taki wydatek+zaopatrzenie siê w solidny statyw lub ¿uraw-to jest rozwi±zanie które powinno siê proponowaæ entuzjastom "teleskopów" newtonów rzêdu 90mm. A nawet niektórych modeli rzêdu 114mm-z pewno¶ci±.
Pozdr.
Mimo wszystko jest pewna granica, przy której lornetka przestaje wystarczaæ. I wtedy poza lornetk± potrzebny staje siê teleskop. Ja mam Ta³a 100 i wiem, ¿e s± pola, w których bije on lornetkê 60mm na g³owê.
Na pewno lornetka nie zastapi teleskopu. Wystarczy zbadaæ jak wygl±da rozogniskowana gwiazda w okularze lornetki a dobrego refraktora. Nie ma o czym mówiæ... Ale warto mieæ taki szybki i dobrej jako¶ci intrument. Ja teleskop wyci±gam o wiele rzadziej ni¿ lornetkê-kwestia czasu i wygody po prostu.
Pozdr.
Ja teleskop wyci±gam o wiele rzadziej ni¿ lornetkê-kwestia czasu i wygody po prostu.
Pozdr. Witaj w klubie! Chocia¿ dzisiaj Piotr wyci±gn±³ mnie z teleskopem do siebie, chocia¿ bardzo mi siê nie chcia³o go d¼wigaæ. Ale teraz nie ¿a³ujê, bo katowali¶my Marsa wszelkimi mo¿liwymi konfiguracjami okularów i filtrów. Niemniej jednak monta¿ zostawi³em u Piotra w depozycie bo nie mia³em si³y go wie¼æ do domu.
Oskar, ale jeste¶ wygodny ;) Ja swoje EQ6 z refraktorem targam codziennie nad wodê aby podziwiaæ S³once ( i panienki ;D ), a Tobie nie chce siê monta¿u woziæ ;D ;D ;D . Jak kupiê Miauchi to mo¿e wtedy zrobiê siê wygodniejszy i refraktor czê¶ciej zostanie w domciu.
O czwartej rano musia³bym trzy kursy z samochodu do domu robiæ na ca³e pierwsze piêtro. Nie chcia³o mi siê po prostu 8)
Ja znam takich co w ogóle sprzêtu z samochodu nie wynosz± do domu po obserwacjach. Szkoda noszenia...
Ma³ek, dziêki za wklejenie mojej recenzji Fujinona 16x70 :).
Tekst jest tutaj:
http://www.teleskopy.joa.prv.pl/Lornetka okaza³a siê byæ sprzêtem na wysokim poziomie. Nie jest to mo¿e sprzêt z najwy¿szej pó³ki jak Zeiss czy Svarowski. Ale i jej cena jest niemal o po³owê ni¿sza od 56mm (!) Victory Zeissa.
Najbardziej jestem zachwycony jej czystym, ostrym i jasnym obrazem.
Pozdr.
Andrzeju nie porownuj cen na zachodzie. W Polsce za Funinona 16x70
musisz zaplacic ponad 4000 zl, a za Zeiss Victory 56mm 5400 zl.
Arek
W USA (Adorama) Fujinon 16x70 kosztuje dok³adnie 574 USD, Zeiss Victory 8x56: 1199,99 USD.
Z tego wniosek ¿e w Polsce s± chore ceny szczególnie na Fujinona!
Pozdr.
Dokladnie tak. Tyma bardziej, ze te 5400 to za Victory 10x56, ktora jest
troche drozsza od 8x56. Nie wiem tylko czy w Adorama nie maja jeszcze
Fujinona w starej obudowie. On podrozal podobno dlatego, ze teraz wlozyli
go w tytan.
Arek
Dok³adnie Arku to wyprzeda¿ starszego modelu w ciê¿szej , starszej obudowie ale optycznie identycznego z obecnym wiêc jak my¶lê dalej warto go kupiæ bo i tak wyl±duje u Ciebie na statywie ;D
Andrzeju nie porownuj cen na zachodzie. W Polsce za Funinona 16x70
musisz zaplacic ponad 4000 zl, a za Zeiss Victory 56mm 5400 zl.
Arek Czy jakie¶ namiary na te polskie sklepy mo¿na poprosiæ celem rozejrzenia siê?
Ad. Oskar
Zeissy mozna obejrzec w Warszawie w sklepie mysliwskim MK Szuster
na ul. Al. Waszyngtona 38/40. Steinery tez w Warszaiwie w sklepie
Artemix przy ul. Wolnosc 5. Natomiast Fujonony w BJ System w Krakowie.
Ad. Janusz
Fujonon nie wyladuje u mnie na statywie z prostej przyczyny braku gotowki.
Nie zmienia to jednak faktu, ze gdyby gotowka byla, to pewnie by wyladowal.
Wiesz przeciez dobrze, ze przymierzam sie do Twojego Pronto :)
Arek
Dziêki Arku! Bêdê w poniedzia³ek w Warszawie to rzucê okiem na te Zeissy.
skontaktuj siê z Andrzejem £ysym, to te¿ rzucisz okiem na Fujinona.
Boje siê ¿e czasu mi nie wystarczy na wielkie ogl±danie sprzêtu niestety :(
olej sprawy s³uzbowe. Te zawsze mo¿esz robiæ telefonicznie, a lornety trzeba przetestowaæ osobi¶cie. ;D
£atwo Ci radziæ, a ja mam rozprawê, na której muszê byæ osobi¶cie.
Trzeba zrobiæ Audio-Video-Rozprawê. Tak jak u nas w firmie telekonferencjê. He He.
Z Arkiem siê wstêpnie umówi³em wiêc mam nadziejê, ¿e bêdzie okazja potestowaæ lornetki :)
Namiar na BJ System w Krakowie :
BJ SYSTEM sp zoo
ul Kazimierza Wielkiego 36
30 074 Kraków
tel +48 12 6320572
Email: bjsystem@bjsystem com.pl
Cena Zeissa 10x56 Victory podana przez Arka jest zbli¿ona do ceny w Stanach. Ale to nie musi oznaczaæ, ¿e jest u nas "tani".
Ceny w USA s± w nieprzystaj±ce do tego co siê powszechnie s±dzi.
Mniejsze lornetki Fujinona (do 70mm) czy przede wszystkim sprzêt Televue s± tañsze w USA oko³o 30% od cen europejskich i ok. 50% od cen krajowych (mówiê o Fujinonie model 16x70). Nowy model Fuji 16x70 kosztuje prawie tyle samo co stary. Okulary Pentaxa niemal tyle samo kosztuj± u Ludesa w Niemczech co w USA.
Steiner w USA te¿ do taniego sprzêtu nie nale¿y!
Ogólnie jednak w Polsce nie do¶æ ¿e biednie to i lornetki znanych firm drogie jak diabli! :'(
Pozdr.
No niestety w Adoramie w Nowym Yorku Pentax 40mm 2" kosztowa³ mnie 228 $ a Ludes za niego chcia³ 350 Euro :(
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl