BPC20x60 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam wszystkich !

Mam pytanie i proszê o wyja¶nienie.  ???
Niedawno naby³em swój pierwszy sprzêt do obserwacji nieba, tzn. lornetkê BPC20x60 ze statywem. Pierwszymi obiektami, które chcia³em dostrzec to Saturn i Jowisz. Chcia³em zobaczyæ pasy równikowe Jowisza i pier¶cieñ Saturna. I ... wysz³y z tego nici.   :(
Wydaje mi siê (ale jest to odczucie bardzo subiektywne), ¿e obiekty te by³y widziane jako bardzo roziskrzone.
Wcze¶niej znalaz³em na stronie http://www.astrokrak...netki_test.html informacjê, ¿e szczegó³y te powinny byæ przez BPC20x60 dostrzegalne.
Przypuszczam, ¿e pope³niam przy prowadzeniu obserwacji jaki¶ b³±d. Wykluczam wadê lornetki, gdy¿ zakupi³em j± u Janusza w Astrokraku.
Byæ mo¿e wp³yw na to ma wada wzroku, jak± posiadam, tzn. astygmatyzm ? 8)
Co o tym s±dzicie ?

Pozdrawiam
Benedykt



Hej  ;D

Bardzo mo¿liwe, ¿e Twoja wada wzroku trochê komplikuje Ci obserwacje. Mo¿liwe jest te¿, ¿e byæ mo¿e wyobra¿a³e¶ sobie ze tarcza Jowisza i Saturna bêd± du¿e jak 10-groszówka. Przy powiêkszeniu 20x tarczki tych planet bêd± widoczne jednak ich rozmiary bêd± malutkie.

Z drugiej strony, mo¿e warunki atmosferyczne utrudni³y ostre widzenie tych jasnych przecie¿ obiektów.

Pozdrawiam  ;D

Przemas

To co napisa³e¶ bêdzie widoczne je¿eli zostan± spe³nione nastêpuj±ce warunki:

1. Masz dobry wzrok
2. Stan atmosfery (seeing) jest bardzo dobry najczê¶ciej ok doby po przej¶ciu frontu.
3. Lornetka bêdzie dobrze sch³odzona (my¶lê, ¿e pó³ godziny na dworze wystarczy)
4. Bêdzie stabilnie zamontowana tzn. nic  nie bêdzie drga³o.
5. Wzrok Twój bêdzie przyzwyczajony do ciemno¶ci

Po spe³nieniu tych warunków zobaczysz dwa pasy (ale ledwo ledwo) i ksiê¿yce (4) Jowisza, a Saturna jako takie jajo raz na Kud³aczach przez dobrze wyjustowan± lornetkê  BPC 20x60 uda³o mi siê widzieæ Saturna tak, ¿e pier¶cieñ by³ pier¶cieniem na nic wiêcej nie licz.

Co nie znaczy, ¿e ¼le wybra³es po prostu lornetka to nie jest instrument do planet tylko komet, gromad otwartych, jasnych mg³awic i galaktyk, Ksiê¿yca

Mirku,

To w sumie ciekawe. Podam Ci przyk³ad z moich niedawnych obserwacji refraktore PZO 65/400.
1. miejsce obserwacji: balkon w mieszkaniu w Warszawie (Ursynów)
2. stan atmosfery: dobry, ja na warunki warszawskie
3. refrakotr zamontowany na tanim, badziewiastym statywie fotograficznym
4. czas akomodacji wzroku: 30 sekund
5. nie mam dobrego wzroku
6. refraktor bardzo dobrze sch³odzony (oko³o 2 godziny)
Opis obserwacji przy u¿yciu okularu Pentax 14mm czyli powiêkszenie oko³o 30x
1. Jowisz: dwa pasy bez najmniejszego problemu, ksiê¿yce Jowisza równie¿ bez problemu
2. Saturn: bardzo ³adny widok, pier¶cieñ widoczny bardzo wyra¼nie jako pier¶cieñ, a nie ¿adne jajo, kapelusz. czy jaki¶ inny cudak
To co mnie zaciekawi³o, to ¿e w sumie ró¿nica powiêkszeñ nie jest a¿ tak wielka a efekt jednak wygl±da, ¿e jest dosyæ znaczny. Sporo osób przywo³uje argument, ¿e mniejsze powiêkszenie jest rekompensowane przez widzenie obu oczami, jednak wygl±da, ¿e nie do koñca tak jest bo ja przy mniejszym powiêkszeniu widzê te¿ pier¶cieñ Saturna. Czy¿by to by³a zas³uga minimalnie wiêkszej ¶rednicy obiektywu?

Pozdrawiam



Przemku, Mirku, Tomku

dziêkujê za Wasze komentarze.

Zdajê sobie sprawê, ¿e lornetka to nie jest idealny instrument do ogladania planet. Gwoli ¶cis³o¶ci dodam, ¿e absolutnie nie ¿a³ujê zakupu, do ogl±dania gwiazd, gromad czy mg³awic BPC20x60 wg mnie nadaje siê bardzo dobrze. Mo¿e zbyt pospiesznie podszed³em do obserwacji. Szczerze mówi±c, obserwacje by³y prowadzone na lekkim mrozie przez lornetkê "ciep³±" - dopiero co wyniesion± z ciep³ego domku. Nie zastanawia³em siê te¿ nad stanem atmosfery, wyszed³em z za³o¿enia, ze skoro widzê Jowisza go³ym okiem, to przez lornetkê zobaczê obraz idealny.

Bardzo by³bym wdziêczny, gdyby¶cie w kilku punktach napisali, jak postêpowaæ przystêpuj±c do ogladania nieba przez lornetkê. Czy ch³odzenie lornetki przez 30 minut wystarczy ? Jak ja, raczkuj±cy podgl±dacz nieba (nie ¶miem nazwaæ siebie pocz±tkuj±cym astronomem) mogê okre¶liæ stan atmosfery ? Czy s± jakie¶ metody pozwalajace na szybk± i dobr± akomodacjê oka ? Czy - przepraszam, je¿eli kto¶ siê z³apie za g³owê czytaj±c to pytanie - maj±c astygmatyzm powinieniem patrzeæ przez lornetkê w okularach ?

Dziêkujê i czekam na Wasze sugestie.

Pozdrawiam
Benedykt

Benedykt wrote:

"Czy ch³odzenie lornetki przez 30 minut wystarczy ? Jak ja, raczkuj±cy podgl±dacz nieba (nie ¶miem nazwaæ siebie pocz±tkuj±cym astronomem) mogê okre¶liæ stan atmosfery ? Czy s± jakie¶ metody pozwalajace na szybk± i dobr± akomodacjê oka ?"

Dobre wych³odzenie sprzêtu oraz dobry stan atmosfery ma zasadnicze znaczenie dla zaobserwowania szczegó³ów na powierzchni Jowisza, Marsa, Saturna, Ksiê¿yca, pier¶cieni Saturna oraz np. rozdzielania uk³adów podwójnych. Do obserwacji Lornetkowych galaktyk, mg³awic itp. nie ma to wiêkszego znaczenia.

"Czy - przepraszam, je¿eli kto¶ siê z³apie za g³owê czytaj±c to pytanie - maj±c astygmatyzm powinieniem patrzeæ przez lornetkê w okularach ?"

Okulary raczej przeszkadzaj± w obserwacjach. Ale byæ mo¿e istniej± takie wady wzroku gdzie okulary bêd± przydatne w obserwacjach astro nie wiem sam nie noszê okularów choæ lekki astygmatyzm mama. Ciekawe jak to bêdzie z soczewkami kontaktowymi.

tomekL wrote:

Sprawa wygl±da tak zacz±³em siê zastanawiaæ i z tego co pamiêtam to na pewno ogl±da³em Jowisza i Saturna z powiêkszeniem 20x wspomnian± lornetk± na Kud³aczach z efektami jak poda³em. Obserwowa³em tak¿e refraktorem przy powiêkszeniu 40x. Tu  ju¿ w±tpliwo¶ci nie by³o. ¯adnych jajowatych Saturnów czy mglistych Jowiszy. Z powiêkszeniem 30x nie mia³em chyba okazji obserwowaæ nie pamiêtam. Próbowa³em w Jachrance ogl±daæ Jowisza przez lornetkê 26x70 ale seeing na planety by³ ¿a³osny i da³em sobie spokój. Spróbuje namówiæ Waldka na eksperyment Jowisz i Saturn refraktorem 50mm 20x, 30x, 40x .

Swoj± pierwsz± BPC 20x60 u¿ytkowa³em blisko 3 lata na wsi (czasy LO). Gdy po d³u¿szym - 1-2 godzinnym obserwowaniu gromad otwartych i innych obiektów rozci±g³ych skierowa³em sprzêt na Jowisza b±d¼ Saturna, dostrzega³em 2 pasy równikowe wyra¼nie, pier¶cienie ³adnie oddzielone od tarczy Saturna. Mo¿na te¿ w miarê ³atwo dojrzeæ Tytana (ok.8.0 mag) pomimo tego, ¿e planeta bardzo roz¶wietla pole widzenia. Wystudzenie lornetki i dobra akomodacja wzroku do ciemno¶ci naprawdê du¿o daj±.

Pozdrawiam,
ohajo  

Tomku,

Tu robi jednak du¿o powiêkszenie 30x. Kiedys po wspólnej obserwacji Saturna przez lornetkê BAS 30x90 Andrzeja "£ysego" by³em ¼dziwiony, ¿e mimo wszystko przez lornetke mo¿na tak ¶wietnie ogl±daæ Saturna. Wyra¼nie oddzielony pierscieñ od  tarczy planety. Po powrocie do domu zapoda³em Saturna przez swoj± BPC 20x60 (obserwacja z rêki) i nie by³em w stanie stwierdziæ, czy rzeczywi¶cie widzê ten pier¶cieñ czy raczej wyobra¿am go sobie. Seening okre¶li³ bym wtedy na dobry. Dopiero po zakupie statywu i obserwowaniem poza miastem (dobra widoczno¶æ, brak ¶wiate³) uda³o mi siê zobaczyæ przez BPC 20x60 pier¶cieñ Saturna wyra¼nie oddzielony od tarczy i dwa pasy równikowe na Jowiszu + 4 ksiê¿yce, ale ju¿ mój brat nosz±cy okulary stwierdzi³, ¿e widzi Saturna ale dla niego to "sp³aszczona" tarcza. Po prostu przy tym powiêkszeniu rozmiary s± zbyt ma³e aby kto¶ kto ma s³abszy wzrok móg³ to dobrze zobaczyæ. Natomiast przy powiêkszeniu 30x przez BAS'a czy przez teleskop Optisana (ogniskowa 900, okular 32 - pow. 28x) brat wyra¼nie widzia³ Saturna z oddzielonym pier¶cieniem.

Je¿eli warunki podczas obserwacji Benedykt mia³ dobre i lornetka jest ok. to mo¿e jego wada wzroku ma tu decydujace znaczenie.

Pozdrawiam
Krzysztof

Benedykcie je¶li masz znacz±cy astygmatyzm to u¿ywaj okularów korekcyjnych  8)
Jesli chcesz lornetk± na statywie dobrze obserwowaæ pasy na Jowiszu rób to o zmierzchu jak niebo nie jest jeszcze ca³kiem ciemne i jest mniejszy kontrast pomiêdzy nim a planet±   :D
Potem na czarnym niebie te¿ dobrze zobaczysz pasy Jowiszowe po przys³oniêciu lornetki do oko³o 40mm lub u¿yciu 2 filtrów ksiê¿ycowych, szarych na okulary lornetki ;D

Benedykt, czy oprócz oznaczenia BPC 20x60 jest jeszcze co¶? Na przyk³ad El Capitano podaje przy swojej lornetce TENTO.

A w ogóle, to czy nale¿y siê sugerowaæ  oznaczeniami dodatkowymi lornetek (oprócz BPC 20x60) i co one oznaczaj±?


Benedykt, czy oprócz oznaczenia BPC 20x60 jest jeszcze co¶? Na przyk³ad El Capitano podaje przy swojej lornetce TENTO.

Jest to lornetka KRONOS.

Pozdrawiam
Benedykt

Oki, to czym ró¿ni sie Kronos od Tento?


...dostrzega³em 2 pasy równikowe wyra¼nie, pier¶cienie ³adnie oddzielone od tarczy Saturna. Mo¿na te¿ w miarê ³atwo dojrzeæ Tytana (ok.8.0 mag) pomimo tego, ¿e planeta bardzo roz¶wietla pole widzenia. Wystudzenie lornetki i dobra akomodacja wzroku do ciemno¶ci naprawdê du¿o daj±.

Pozdrawiam,
ohajo  


Nie chodzi tu o akomodacjê oka bo to oznacza zogniskowania oka na bliskie lub dalekie przedmioty tylko o adaptacjê do ciemno¶ci, która w przypadku jasnych planet jest praktycznie bez znaczenia Ohajo ;)
Nie myl na przysz³o¶æ pojêæ bo czytaj± to te¿ m³odsi adepci wiedzy tajemnej :) :D ;D

Tak tylko wspomnê, ¿e na www.kkk.pl jest dostêpna ksi±¿ka "Niebo przez lornetkê" w cenie 9 pln plus koszt przesy³ki.

Benedykcie!
Absolutnie nie przejmuj siê brakiem pasów na Jowiszu czy pier¶cienia Saturna w 20x60. Te szczegó³y s± na granicy mo¿liwo¶ci tego sprzêtu. Podejrzewam, ¿e szansê maj± nieliczni obserwatorzy z sokolim wzrokiem i na niektórych egzemplarzach tego sprzêtu. Tak na prawdê to mo¿na je dostrzec w lornecie o nieco wiêkszym pow. i aperturze - 26x70 lub w dobrym refraktorze 60-70mm stosuj±c pow. od 30x w górê. Ja np. mam b. kiepski wzrok, noszê szk³a -7D. Mia³em kiedys lunetkê 'ornitologiczn±' zoom 20-60x60. Pasów na Jowiszu to nie widzia³em nawet przy 60x, za to dostrzegalne by³y pier¶cienie Saturna. Kiepska rozdzielczo¶æ wynika³a z nie najlepszej optyki tej lunety
oraz, hmm, kiepskiej techniki obserwacyjnej [wiêkszo¶æ  obserwacji przez otwarte okno, straszne turbulencje].
Planety to nie cel obserwacji lornetk±, za wyj±tkiem ruchu ksiêzyców Jowisza - na pocz±tku to du¿a frajda, jak stwierdzisz, ze zmieniaja po³o¿enie. Spróbuj ³owiæ lornetk± gromady otwarte gwiazd [M44, M45 -Plejady,M35-38, chi-ksi Persei], najja¶niejsze  i najwiêksze gomady kuliste [M13, M3, M5 itp.], parê du¿ych galaktyk[M31, M33] oraz M42 [jasna mg³awica w Orionie, widoczna go³ym okiem]. Naj³atwiejsze s± gromady otwarte, niektóre z sukcesem mo¿esz ogl±daæ w mie¶cie. Np. M44 aktualnie znajdziesz tu¿ powyzej Jowisza, piekne skupisko gwiazd... Je¶li chodzi o gromady kuliste i galaktyki, to masz szanse tylko na niektóre, bo wiele z nich, nawet jasnych, trudno jest odróznic przy ma³ym pow. od gwiazd. No i trzeba jechaæ za miasto. Rewelacyjnym celem dla lornetek sa jasne komety - przewa¿nie 1-2 w roku dostêpne dla ma³o do¶wiadczonego obserwatora z utrudnionym dostêpem do ciemnego nieba, uparci fachowcy s± w stanie upolowac wiêcej, bo to kwestia pogody, wyjazdu za miasto w odpowiednim terminie itp.- warunki obserwacji szybko siê zmieniaj±. Ale satysfakcja olbrzymia. Jeszcze jeden typ obserwacji lornetk±, który moge poleciæ, to polowanie na jasne planetoidy - sa widoczne jako gwiazdy, ale podobnie jak planety zmieniaj± po³ozenie na niebie, co umo¿liwia ich identyfikacjê, najlepiej to robiæ, gdy s± jasne i blisko innych obiektów [np. jasnej gwiazdy lub charakterystycznej grupy]. Tak w zesz³ym roku z balkonu polowa³em na Vestê, teraz jest b. jasna, spróbuj ja odnale¼æ, wydrukuj mapkê z programu planetaryjnego np. HNSKY lub CdC i do roboty. Pozdrawiam i ¿yczê sukcesów w akcji
-Jaros³aw
P.S. Mnie do zakupu solidnej lornetki sk³oni³a w³a¶nie chêc obserwacji komet, pamietam jak o 3-ciej nad ranem w górach niedaleko Komañczy siedzia³em na mokrej od rosy trawie, ¿eby namierzyc kometê LINEAR, albo wcze¶niej, jeszcze z lunetk± Turist b±d¼ lornetk± 8x30 wyciaga³em w zimie po nocy na mróz ze schroniska na £abowskiej paru chêtnych do zobaczenia nadlatujacej Hale-Bopp, albo po¿egnanie z Hyakutake przy pomocy wspomnianego Turista na Markowych Szczawinach pod Babi± Gór± wsród kwietniowych, wielkanocnych ¶niegów...Ech, krêci siê ³ezka w oku :'( ;)

Jaros³awie na Hali £abowskiej te¿ obserwowa³em H-B za pomoc± podrêcznej 8x30 jak przelatywa³a przez £abêdzia, mo¿e siê wtedy nawet spotkali¶my bo by³em tam z rodzink± ca³y tydzieñ   :)   :D ;D

Kurcze, nie jestem ju¿ 100% pewien, czy na £abowskiej chodzi³o o H-B... Pogmerawszy w pamiêci, dochodzê do wniosku, ze jednak by³a to "swie¿a" Hyakutake, rok wcze¶niej, bo luty '97 to mi nie bardzo pasuje ze wzglêdu na ró¿ne fakty "z ¿yciorysu". W ka¿dym razie to by³y ferie zimowe, pojedynczy nocleg. To by t³umaczy³o, ¿e siê nie spotkali¶my. Nie sadzê, by dwóch fanatyków odmra¿aj±cych po nocy palce sobie i znajomym przy u¿yciu szk³a optycznego mog³o by siê przeoczyæ nawzajem w jednym miejscu   :)  Z tego tez wynika konstatacja, ¿e w takim razie H-B widzia³em zaledwie raz, na Wielkanoc '97 w Ustrzykach Górnych, na szczescie chmury sie rozlaz³y [chyba, ze jeszcze krótko potem pokazywa³em j± w ma³ej lornetce matce, ale to te¿ moze byc wspomnienie Hyakutake, któr± ogl±da³em wiele razy w róznych miejscach i okoliczno¶ciach]. Pozdrawiam
-Jaros³aw

Generalnie bardzo krótko (oko³o 3 m-ce) u¿ywa³em BPC 20x60. I tak jak to przedstawiali poprzednicy, widoczno¶æ pasów równikowych na Jowiszu oraz wyra¼nie oddzielonego pier¶cienia, uzale¿niona by³a od dobrej akomodacji wzroku i ciemnego nieba. Ale ja najczê¶ciej u¿ywam swojej lornetki do obserwacji z miejskiego balkonu. Dlatego zmieni³em lornetkê na 26x70. Jej ró¿nica do 20x60 to przede wszystkim to, i¿ jest ciemniejsza poprzez swoje powiêkszenie, co poprawia kontrast t³a i pomaga niew±tpliwie zobaczyæ lepiej szczegó³y jasnych obiektów. W 26x70 bez k³opotu mo¿na zobaczyæ zarówno pasy jak i pier¶cieñ nawet z balkonu w centrum miasta. My¶le, ¿e przys³oniêcie obiektywu zaproponowane przez Janusza, mo¿e pomóc przy obserwacji jasnych planet.

Ale Benedykcie. Lornetki zdecydowanie nie dyskwalifikuje to, jakie szczegó³y mo¿na dostrzec przy obserwacjach planetarnych. Mój wybór pad³ na Kronosa 26x70 nie dla jego wiêkszego poweru tylko dla tego, i¿ jako bardziej ciemna lepiej kontrastuje t³o nieba podmiejskiego. Poza tym pozostaje jeszcze fakt ró¿nic pól obserwacyjnych 26x70 i 20x60, zdecydowanie na korzy¶æ tej drugiej.

Mam wra¿enie, ¿e lornetk± nie dostrze¿esz takich szczegó³ów, chyba ¿e masz naprawde dobry wzrok. Jak pisa³ Jarek widaæ ni± mnóstwo innych ciekawych obiektów. Ja proponujê do³o¿yæ do tego gwiazdy zmienne. Jest ich w zasiêgu takiej lornetki mnóstwo. Ja obserwuje zmienne w³a¶nie BPC 20x60, a teleskopem tylko s³absze. Do tego celu nadaje siê idealnie. Przy oikazji naprawdê dobrze poznasz niebo i u³o¿enie gwiazd.

Tak tak !!! minie ³adnych kilka sezonów obserwacyjnych zanim poznasz dok³adnie niebo na tak± lornetkê ;D ;D ;D

Koledzy, mo¿e marudzê, ale czy mo¿ecie mi odpowiedzieæ czym ró¿ni siê Kronos od Tento?
Mo¿e tylko nazw±, a reszta to to samo?
Pliska o odpowied¼ i dajê spokój...(na razie :) )
Pozdrawiam

Optyka na oko tej samej klasy a nazwa inna, ot i ca³a ro¿nica je¶li o to pytasz   :) :D ;D
Pewnie produkowaly je w Rosjii firmy w innych republikach i st±d inne nazwy ;)

No dziêki serdeczne, o taka informacje mi chodzi³o... :D

Te same komponêty tylko dwie ró¿na fabryki z innych czê¶ci Rosji. :) :D ;D :D :)

Martel, jak± wybraæ lornetkê: 20x60 czy 26x70?

Je¶li mo¿na siê wtr±ciæ. Prawie ka¿dy powie Ci, ¿e lepsza jest 26x70, bo to i tamto. Ja za¶ postaram siê przekornie namówiæ Ciê na 20x60. Wymieniê zalety 20x60:
- ró¿nica cen (chyba, ¿e to nie problem)
- niewielki zysk na powiêkszeniu pomiêdzy 20x a 26x
- wyra¼nie wiêksze pole widzenia 3,6° (w stosunku do 2,5° dla 26x70) (powa¿na sprawa!)
- centralne ogniskowanie (z korekt± dla prawego oka).
Pozdrawiam

Dziêki El Capitano.
Czyta³em dyskusje ze starego forum i by³a tam przeprowadzona do¶æ szczegó³owa dyskusja na temat jak± lornetk± obserwowaæ niebo. Twoje opinie równie¿ tam by³y :)
Konkluzja oczywi¶cie by³a taka, ¿e najoptymalniejszym rozwi±zaniem jest 20x60.
Oczywi¶cie pomijam temat statywu jako czê¶ci nieodzownej. Nawiasem mówi±c kusi mnie rozwi±zanie Pana Poruczki.
Czyta³em testy lornetek i przy BPC 20x60 stwierdzono, ¿e mechanizm ma nie najlepszy.
Powstaje wiêc pytanie jakiej firmy lornetkê kupiæ?
BPC 20x60 koszt oko³o 430 z³, a na przyk³ad Pentax'a oko³o 950 z³ (w innych testach czyta³em, ¿e ma bardzo dobry mechanizm). Skoro to ma byæ sprzêt na lata, to czy nie warto jednak ograniczyæ picie piwa i dosk³adaæ na jaki¶ dro¿szy model?
Co jeszcze oprócz Pentaxa wchodzi w grê w cenie do 1000 z³?
Pozdrawiam

Ja mam swoj± 20x60 od po³owy lat 80-tych i nie mam problemów z "mechanizmem". Za wyj±tkiem, oczywi¶cie, zmory wszystkich lornetek - ³atwych do usuniêcia luzów na pokrêtle ogniskowania centralngo. Nawet ponad godzinne (jednotorowe) projekcje ekranowe zaæmieñ S³oñca z 1994 i 1999 r. nie zmieni³y jej parametrów i w³a¶ciwo¶ci. Statyw za¶ jest konieczny. Mam takiego ¿urawia od pana Poruczki po liftingu u innego pana P. Có¿ wiêcej trzeba? Mo¿e tylko szpanu dro¿sz± mark± lornetki...
Je¿eli kasa nie gra roli, to poczytaj wnikliwie wszelkie porównania i rankingi. No i sam postaraj siê napa¶æ kogo¶ kto ma tak± lornetkê, jak± chcia³by¶ kupiæ, i osobi¶cie polookaj sobie przez ni± grzeczno¶ciowo.

El Capitano na czym polega³ lifting Twojego statywu?

Zaraz autor przeróbek osobi¶cie opisze Ci tutaj co i jak.

¯uraw po odebraniu od producenta "trochê" chwia³ siê w posadach z okresem do 10 sekund pod obci±¿eniem lornetki, czyli w czê¶ci mocuj±cej go ze statywem.
Wytoczyli¶my doln± czê¶æ zamiast sk³adanej (ekonomicznie zapewne) z 2 elemtów i o grubosci trzpienia mosiê¿nego 10mm to z jednego wa³ka duralowego i grubo¶ci trzpienia mocuj±cego 17mm co znacz±co podnioslo sztywno¶æ jego mocowania do statywu.
Poprosilem tak¿e Pana Jerzego o dos³anie 2 brakuj±cych, mosiê¿nych podk³adek co niezw³ocznie uczyni³ listem priorytetowym, zapewne z dba³o¶ci o klienta :)
Dodatkowo w górnej czêsci mocowania ¿urawia wymienili¶my ¶rubê blokujac± na bardziej ergonomiczn± i nie rozkrecaj±c± siê podczas u¿ytkowania (by³a tak¿e 2 czêsciowa) oraz dodali¶my drug± w k±cie prostym, co w pe³ni wyeliminowa³o luzy na trzpieniu mocuj±cym.
Dodatkowo nowe elementy zosta³y utwardzone i wyczernione elektrochemicznie co podnios³o ich estetykê.


Dziêki El Capitano.
Czyta³em dyskusje ze starego forum i by³a tam przeprowadzona do¶æ szczegó³owa dyskusja na temat jak± lornetk± obserwowaæ niebo. Twoje opinie równie¿ tam by³y :)
Konkluzja oczywi¶cie by³a taka, ¿e najoptymalniejszym rozwi±zaniem jest 20x60.
Oczywi¶cie pomijam temat statywu jako czê¶ci nieodzownej. Nawiasem mówi±c kusi mnie rozwi±zanie Pana Poruczki.
Czyta³em testy lornetek i przy BPC 20x60 stwierdzono, ¿e mechanizm ma nie najlepszy.
Powstaje wiêc pytanie jakiej firmy lornetkê kupiæ?
BPC 20x60 koszt oko³o 430 z³, a na przyk³ad Pentax'a oko³o 950 z³ (w innych testach czyta³em, ¿e ma bardzo dobry mechanizm). Skoro to ma byæ sprzêt na lata, to czy nie warto jednak ograniczyæ picie piwa i dosk³adaæ na jaki¶ dro¿szy model?
Co jeszcze oprócz Pentaxa wchodzi w grê w cenie do 1000 z³?
Pozdrawiam


Marcusie_II !

Pragnê przed zakupem przez Ciebie lornetki podzieliæ siê moimi wra¿eniami dotycz±cymi BPC20x60.

1. Pole widzenia 3,6° w tej lornetce wcale nie jest du¿e i dla mnie wyszukanie na niebie niektórych obiektów naprawdê sprawia trudno¶æ. Mo¿e siê kiedy¶ wprawiê. Z polem widzenia 2,5° bêdzie jeszcze trudniej. Ja radzê sobie w ten sposób, ¿e prowadzê prostopad³± wyimaginowan± liniê od miejsca, gdzie powinien sie znajdowaæ poszukiwany przez mnie obiekt do horyzontu. W miejscu tym na horyzoncie wybieram jaki¶ punkt : drzewo, komin, itp. Ustawiam lornetkê na wybrany punkt na horyzoncie, blokujê na statywie obrót w p³aszczy¼nie poziomej i kierujê lornetkê w górê w poszukiwaniu obiektu astronomicznego.
Na problem pola widzenia zwraca uwagê El_Capitano, zgadzam siê z nim ca³kowicie.

2. Oddzielna regulacja ostro¶ci dla ka¿dego okularu. Przy zakupie BPC20x60 Janusz da³ mi do rêki BPC26x70. Zg³upia³em, kiedy mia³em nastawiæ ostro¶æ. Byæ mo¿e to kwestia przyzwyczajenia, ale dla mnie ten sposób ustawiania ostro¶ci jest bardzo niewygodny.

3. Mechanizm wydaje mi siê dzia³aæ bardzo p³ynnie. Nie wiem, czy jest to zas³uga producenta lornetki, czy Janusza (ka¿da lornetka przed sprzeda¿± jest przez niego ustawiana i sprawdzana). Nie mam do mechanizmu zastrze¿eñ.

4. Uwa¿am, ¿e nie powiniene¶ podchodziæ do sprawy zakupu lornetki w ten sposób : mogê przeznaczyæ na zakup 1000 z³, co mi radzicie kupiæ ? Zastanów siê, jakie parametry powinna mieæ lornetka, któr± chcesz kupiæ, wybierz kilka modeli, a na koñcu dopiero zdecyduj, który Ci najbardziej odpowiada. S±dzê, ¿e forumowicze s± w stanie Ci doradziæ, tak jak doradzili mnie.

¯yczê Ci trafnego wyboru
i pozdrawiam
Benedykt

P.S. Nie zapomnij o statywie. Sama lornetka bez statywu do obserwacji nieba to naprawdê kiepski pomys³. Wiem to, bo sam próbowa³em obserwowaæ z rêki.

Ja bym poleci³ 20x60 a nie 26x70, bo na pocz±tek wiêksze pole widzenia jest b.wa¿ne, a ró¿nica w zasiêgu niewielka. Z BPC nie mia³em te¿ ¿adnych problemów, a mam j± kilka lat.

Dziêki za wszystkie cenne uwagi. W sumie to ju¿ zdecydowa³em siê na 20x60. Oczywi¶cie mile bêd± widziane podpowiedzi gdzie kupiæ :)

EL Capitano i Janusz_P
Lekko niepokoj±ca informacja o potrzebie liftingu...
Z opisu dokonanych zmian wynika, ¿e to nie jest tylko kwestia danego egzemplarza. Ciekawe czy Pan Poruczko wzi±³ pod uwagê Wasze uwagi ? :)
Janusz_P
Czy ewntualnie na podobny lifting móg³bym liczyæ?

Oczywi¶cie mo¿esz liczyæ ale wszelkie uwagi przekaza³em Panu Jerzemu  oraz zaprezentowa³em mu poprawionego ¿urawia  w Jachrance i zobowi±za³ siê do poprawy sztywno¶ci jego mocowania na przysz³o¶æ, choæ wedle swojej koncepcji, w koñcu takie jego prawo jako twórcy z wzorem u¿ytkowym   :) :D ;D    

No to teraz ja wam dorzucê kilka punktów.
[list]

[*]rzeczywi¶cie pole to mocna strona 20x60, ale nie jest to a¿ taka znowu druzgoc±ca przewaga.

[*]20x a 26x to naprawde sporo bior±c pod uwaga, ¿e to lornetki. Zdecydowanie widaæ to na obrazach planet i ksiê¿yca oraz M13, M3, M5 one nie pozostawiaj± w±tpliwo¶ci kto jest liderem.

[*]Poza tym jak to brzmi jak "proponujecie na pocz±tek". Ludzie sprzêt to sprzêt. Przeciêtny cz³owiek bêdzie mia³ taki sam problem z odnalezianiem obiektu w polu 3,6o jak 2,5o. To nie jest argument na korzy¶æ 20x60.

[*]To samo dotyczy centralnej regulacji, któr± zawsze cechuj± luzy w trakcie intensywnej eksploatacji. W 26x70 mamy doczynienia z regulacj± na ka¿dym okularze a luzy s± obce takiej regulacji. K³opotów z ustawieniem ostro¶ci nigdy nie zauwa¿y³em wiêc tak naprawde nie wiem o co wam biega a dok³adno¶æ takiej regulacji jest jednak zauwa¿alna.

[*]jeszcze kwestia zasiêgu. Zasiêg obu jest podobny jednak ze wskazaniem na 26x70. Po pierwsze ró¿nica w aperturze po drugie w power'rze. Jednak jedna cecha wybija 26x70 przed 20x60...

[*]Kontrast - w³a¶nie ta cecha g³ównie zdecydowa³a o tym dlaczego warto wydaæ te trzy stówki wiêcej. Nie ¿aden szpan. Darku. Kontrast powoduje, ¿e w kwestii zasiêgu 26x70 wybija siê przed 20x60. Nie bêde wspomina³ widoku ksiê¿yca w 26x70 bo to nokaut dla wielu lornetek nie tylko rosyjskich. Kto widzia³ ksiê¿yc w 26x70 wie o czym pisze.

[*]Kontrast przek³ada siê jeszcze na jeden element obserwacji. Lornetki jako do¶æ ¶wiat³osilny instrument obserwacyjny maj± ograniczone zastosowanie w niesprzyjaj±cych warunkach "miejsko-balkonowych" obserwacjach. Kontrast t³a, bo o nim my¶le jest bardzo mocn± stron± 26x70. Niebo w niej jest czarne, gdy w wiêkszo¶ci jest mleczne. To ma zdecydowany wp³yw na zasiêg w niezbyt sprzyjaj±cych warunkach naszego otoczenia.

[*]kryterium jako¶æ cena tu 20x60 jest prawie dwa razy tañsza. Ale powy¿ej napisa³em dlaczego warto wydaæ trzy stówy wiêcej
[list]

Martelu kontrast w obu lornetkach jest taki sam bo maj± takie same szk³a i warstwy  8)
Za to w 26x70 masz ciemniejsze t³o nieba i mniejsz± ¼renicê wyj¶ciow± 2,7 mm zamiast 3 mm w 20x60 co pradestynuje j± do miejskich, za¶wietlonych obserwacji typu balkonowego, zreszt± i wiêkszy obiektyw te¿ robi swoje porównaj je z naszym testem pod http://www.astrokrak...netki_test.html :) :D ;D

Jednak Januszu zdecydowa³em, ¿e posiadaj±c lornetke 10x50 bardziej przydatn± bêdzie 26x70. Bior±c pod uwage, ¿e wiêkszo¶æ z nas nie ma najlepszych warunków obserwacyjnych, (oczywi¶cie mówie o tych naszych podwórkowo balkonowych) ciemniejsze t³o jest jak najbardziej porz±danym zjawiskiem. Znam 20x60 i jednak pozostane przy tym, ¿e kontrast jest lepszy w 26x70 ale to mo¿e zas³uga w³a¶nie jakby korekcji t³a w 26x70. Pozostaj± jeszcze te wspania³e obrazy ksiê¿yca. Choæ ju¿ dawno nie obserwowa³em go przez teleskop, to po kupnie 26x70, Ksiê¿yc ponownie wróci³ do ³ask. To naprawde spektakularny obraz. Wielu moich klubowych kolegów poprostu zawy³o z wra¿enia.

Trudno mi siê zgodziæ, ¿e ró¿nica w polu widzenia 2,5 i 3,6 stopnia nie ma znaczenia. Ja uwa¿am, ¿e pole widzenia wiêksze o 1 stopieñ (o 50%) daje w praktyce spor± ró¿nicê. Zw³aszcza, jak kto¶ nie pozna³ dok³adnie nieba.

Te¿, przyznam siê, zbarania³em. Pole w 20x60 jest wiêksze o 44% od pola w 26x70, a powiêkszenie o 23% mniejsze. Dla mnie zysk na polu jest o wiele bardziej wa¿ny, ni¿ strata na powiêkszeniu. Szczególnie w obliczu powy¿szych liczb.

Ka¿dy bêdzie chwali³ swoje. Ja te parê postów wy¿ej nie porównywa³em tych lornetek, a do tego w efekcie dyskusji dosz³o, lecz wymieni³em jedynie zalety 20x60 w porównaniu z 26x70.

Chyba nie zauwa¿yli¶cie faku posiadania przezemnie lornetki 10x50 i 26x70. Wygl±da to tak. Obie zamontowane s± na ¿órawiu lornetlowym "Porucznika", jedna nad drug± w taki sposób by mo¿liwe by³o ogl±danie tego samego fragmentu nieba 10x pole 5,5o i 26x 2,6o. Poza tym nadal twierdze, ¿e je¶li kto¶ bez trudu znajduje obiekt w polu 3,6o to w polu 2,6o równie¿ poradzi sobie bez k³opotu.

Tak jest w³a¶nie jak siê wiêcej my¶li ni¿ jest sie w stanie napisaæ w jednym po¶cie.

Dopiero dzisiaj, ale nic to...
Z tego co czytam, to najlepiej by³oby na "¿urawiu" Martela zamontowaæ obie lornetki i wtedy porównanie by³oby chyba obiektywne.
Przypomina mi siê konkluzja starego dowcipu (ca³ego nie pamiêtam), kiedy to babeczka rozstrzygaj±ca spór miêdzy dwoma innymi babeczkami wyciera nos w rêkaw lewej rêki mówi±c - jedna pani ma racjê, nastêpnie w drugi rêkaw wyciera ponownie nos mówi±c - druga pani ma racjê, i wycieraj±c oba rêkawy o nogawki spodni mówi - obie panie maj± racjê...

Martel napisa³:

"Poza tym nadal twierdze, ¿e je¶li kto¶ bez trudu znajduje obiekt w polu 3,6° to w polu 2,6° równie¿ poradzi sobie bez k³opotu."

Nie chodzi³o mi o umiejêtno¶æ i wygodê odszukiwania obiektów. Po prostu wolê wiêcej widzieæ. A w polu 3,6° widaæ du¿o wiêcej ni¿ w 2,5°   :)

Otó¼ to! i to przy minimalnej ró¼nicy w zasiêgu.

Do Darka: Dlatego tak lubie patrzeæ okiem nieuzbrojonym. Ale to jednak Darku, nie to samo. St±d u mnie dwie lornetki 10x50 i 26x70.

Do Oskarka: Ta minimalna ró¿nica w zasiêgu to teoretyczne wyliczenia. Ale w warunkach balkonowo-miejskich 26x70 ma zdecydowanie wiêcej do zaoferowania.

No ale Ty masz 10x50 wiêc ró¿nica jest przy zastosowaniu 26x70, ale jak kolega nie ma ¿adnej to 20x60 bêdzie lepsza. Tak my¶lê ca³y czas.

Wiecie co. Dzisiaj jeszcze raz postanowi³em zastanowiæ siê nad tematem trudno¶ci wcelowania siê w dany obiekt na niebosk³onie. Generalnie je¶li widze go go³ym okiem to po piêciu sekundach obiekt ten jest w moim polu obserwacyjnym. My¶le, ¿e je¶li chodzi o celowanie to wielko¶æ pola przy wprawie nie jest ju¿ problemem.

Sprawdzi³em równie¿ pasy biegunowe i oddzielony pier¶cieñ. Dawno ju¿ nie obserwowa³em tych obiektów i mia³em pewne w±tpliwo¶ci co do tego czy widaæ je za ka¿dym razem bez k³opotu. Jednak po raz kolejny potwierdzam mimo obserwacji z balkonu w centrum 150 tysiêcznego miasta pasy i oddzielony pier¶cieñ by³o widaæ bez problemu. NO I TEN JOWISZ W JEDNYM POLU ZE ¯£ÓBKIEM. Generalnie warunki miejskie nie przeszkadzaj± w obserwacjach tak jasnych obiektów jak Jowisz czy Saturn ale M67 czy M48 ¶wietnie kontastuje na czarnym tle mimo tego, ¿e ³ysy blisko spawa jak trzeba.

Martel to Ty ¶ciemniasz czy ten Kronos 26x70 ;) ;) ;) ???

Kronos 26x70 bez problemów oddziela pier¶cieñ Saturna w ka¿dych warunkach. Oczywi¶cie Saturn jest malutki. Jowisz i dwa pasy sa tez widoczne, ale tu ju¿ kolor przeszkadza-jest spory. Ksiê¿yc-bajka, wolê taki obrazek ni¿ jakiekolwiek obserwacje teleskopowe (w tym przypadku). Widaæ pewne przek³amanie barwy i spor± aberracjê obrze¿y ale ostro¶æ jest zaje...no-¶wietna.
Pozdr.

Potwierdzam!!!. przez kronosa 26x70 spokojnie widaæ pasy i oddzielony pier¶cieñ. Widzia³em b.dobrze pasy zarówno w Jachrance przez kronosa jednego ze zlotowiczów jak i za ka¿dym razem przez mojego kronosa jak jest ³adna pogoda z mojego balkonu(parter :'()

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl