B³ysk gamma - czêstotliwo¶æ pojawiania siê 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Mam pytanie dotycz±ce b³ysku gamma (tego który powstaje przy two¿eniu siê czrnej dziury).
Czy jest kto¶ w stanie okre¶liæ jak czêsto taki b³ysk wystêpuje w naszej galaktyce oraz jak czêsto taki b³ysk mo¿e sie pojawiæ nie dalej ni¿ 1000 lat ¶w. od ziemi.
Jest to odleg³o¶æ która mo¿e doprowadziæ - je¶li ziemia znajdzie sie w sto¿ku promieniowania- do wyparowania ¿ycia na ziemi.
Wiadamo ¿e supernowe exploduj± co oko³o 400-500 lat.
Jak czêsto po explozji supernowej powstaje czarna dziura?
Chodzi mi ogólnie o czêstotlowo¶æ teoretycznego wybuchu supernowej ktora doprowadzi do powstania czarnej dziury- to z kolei do b³ysku gamma który by³by w stanie zagroziæ ziemi.



To te¿ obszerny temat. Nie gniewaj siê, ale proponujê lekturê:
http://www.szukacz.p...ma%22&ct=polska

>Czy jest kto¶ w stanie okre¶liæ jak czêsto taki b³ysk >wystêpuje w naszej galaktyce oraz jak czêsto taki >b³ysk mo¿e sie pojawiæ nie dalej ni¿ 1000 lat ¶w. od >ziemi.

Napewno ¿adziej ni¿ co 3,5 - 4 mld lat ;-))

>Wiadamo ¿e supernowe exploduj± co oko³o 400-500 lat.

W galaktyce ? co 20-30 lat powiny ekspolodowaæ w takiej galaktyce jak nasza. Przynajmniej o taki szacowaniu s³ysza³em.

>Jak czêsto po explozji supernowej powstaje czarna dziura?

Ogólnie moge powiedziec ¿e pytania te s± bardzo trudne i jak narazie isnieje wiele hipotez wyja¶niaj±cych
( wogóle czy faktycznie b³yski gama to wybuchy supernowych ? modele wybuchów supernowych, typy itd...itd...)

Poszukaj na sieci , ja jak sobie co¶ przypomne to dorzuce , sam jestem zainteresowany tematem.

Pozdrawiam

Witaj!

rozpatrz sobie pewne sprawy zwi±zane z samymi wybuchami supernowych, du¿a wiêkszo¶æ informacji o supernowych zosta³a zdobyta na podstawie obserwacji tych obiektów w innych galaktykach, tylko w naszej zdarzaj± siê niezmiernie ¿adko. jak narazie najwiêkszym producentem promieniowania gamma jest nasze S³oñce. Nastêpnie trzeba by sie zastanowiæ co zostaje po supernowej, bo czarna dziura to stosunkowo ¿adkie zakoñczenie ¿ycia gwiazdy, Gwiazda musi mieæ du¿± masê, bardzo du¿±, je¶li j±dro ma zapa¶æ sie a¿ do przekroczenia prêdko¶ci ucieczki V=c, je¶li j±dro gwiazdy po odrzuceniu wierzchnich warstw ma masê oko³o 1,4 M S³oñca to w tym wypadku j±dro kurczy sie i zamienia w gwiazdê neutronow±... luknij sobie tu: http://mglawice.astronet.pl/glowna.htm i zauwa¿ ¿e wiêkszo¶æ tych mg³awic charakteryzuje sie wyra¼n± gwiazd± centraln± - to zwykle bia³e kar³y.

ostatni z warunków ogólnych to odleg³o¶æ, jak powiedzia³e¶ 1000 ly. nasza galaktyka ma ¶rednicê rzêdu 100000 ly ...

tak wiêc, czarne dziury z supernowych to ¿adko¶æ, supernowe w naszej galaktyce to ¿adko¶æ, w naszym otoczeniu to ¿adko¶æ ¿adko¶æ i jeszcze raz ¿adko¶æ, jednym s³owiem nie ma co sie martwiæ :)  nawet je¶li najwiêkszy i zarazem najbli¿szy kantydat na gwiazdê now± - Alpha Ori mia³ wybuchn±æ w najbli¿szym czasie to ludzie co¶ z pewno¶ci± by wymy¶lili, przyk³adowo gigantyczne pole magnetyczne - to chyba potrafimy ...

pozdrawiam
howx



o kurcze ! tak strasznie d³ugo pisa³em temat ¿e 2 osoby mnie wyprzedzi³y ;)

£ukasz - b³yski gamma to nie identyfikuje sie z wybuchami supernowych, raczej to co sie dzieje chwile potem a dok³adniej - zapadaniu siê j±der tego typu obiektów je¶li masa takiego przekroczy oko³o 3 masy s³oñca, mówiê oko³o bo tutaj jeszcze wchodz± pewne elementy takie jak chocia¿by moment pêdu, oczywi¶cie chodzi mi o Black Holes...

pozdrawiam
howx

aaaaah ZONK!

nie lubiê tego, w jednym ¼ródle czytam tak w innym inaczej:( ale chyba to : http://news.astronet.pl/news.cgi?3046 jest nowsze wiêc pewnie i lepsze....

pozdrawiam
i wzracam honory :)

howx

Czy wie kto¶ co ile explozji supernowych pojawia sie supernowa ktora przekszta³ca siê w czarn± dziurê?
Czy kto¶ sie nad tym kiedykolwiek zastanawia³?

niewiele... chcesz konkretu niestety ju¿ brakuje czasu wiec musisz poszukaæ sam w publikacjach:

mo¿e tu sie uda: http://lanl.arxiv.or.../0/1/0/past/0/1

albo tu : http://lanl.arXiv.or.../0/1/0/past/0/1

ostrzegam: je¶li nie lubisz matmy, fizy wypakowanej po brzegi kolejnymi abstrakcjami i na koniec angielskiego ... : NIE PATRZ!! :):):)

pozdrawiam
howx

Czy za³o¿enie
1.Galaktyka ma kszta³t walca o Sr.100tys.ly i wys. 15tys.ly.
2.Promieñ destrukcyjnego wp³ywu b³ysku gamma na ¿ycie na ziemi wynosi oko³o 1000 ly.
3.Supernowe ¶rednio pojawiaj± sie co oko³o 500lat
4. Dziel±c objêto¶æ walca Galaktyki przez objeto¶æ punktu2 daje nam to oko³o 100tys.
5.Czyli supernowa nie dalej od ziemi ni¿ 1000ly pojawia sie co oko³o 50 mln lat.
Zgadza sie?

no w 1 - mo¿na przyj±æ takie przybli¿enie - FAKT
w 2. to napewno najbardziej sporna sprawa z punktów które wymieni³e¶ ale mo¿na przyj±c takie za³o¿enie jak najbardziej. 3-niech bêdzie :) w 4 mi wysz³o 28125 ale mo¿e co¶ poknoci³em (objêto¶æ walca - pole podstawy - gdzie r=50000ly pomno¿ony przez wysoko¶æ to wszystko na objêto¶æ kuli o promieniu 1000 ly 4/3 Pi R^3 )
no to jak ju¿ w ad4 napisa³em tak to konsekwentnie w 5 mamy 14*10^6 lat

warto jeszcze wzi±¶æ pod uwagê rozmieszczenie gwiazd ró¿nych wieków w kolejnych okrêgach rozchodz±cych sie promieni¶cie, s± bowiem obszary gdzie wybuch supernowej wyst±pi za "parê"  lat... ale to ju¿ przy dok³adniejszych badaniach..

pozdrawiam
howx

Faktycznie zrobi³em b³±d- wzi±³em pole na okr±g a nie objêto¶æ kuli.
Czy za³o¿enie ¿e co 10 supernowa staje siê czarn± dziur± jest zbyt optymistyczne?

tu chyba niestety nie pomogê, ale my¶le ¿e to by³o by za³o¿enie wywnioskowane na kilku innych.... trzeba zastanowiæ sie jakie gwiazdy s± potencjalnymi kandydatami do takiego procesu, Janusz napisa³ ¿e mo¿e tak wywaliæ ¿e nawet czarna dziura nie zostanie, je¶li taki tok rozumowania jest w³a¶ciwy to znaczy ¿e nie tylko jest ograniczenie z do³u ale równie¿ z góry... rozpatrywañ mo¿na mno¿yæ w nieskoñczono¶æ ( blee nie lubiê tego s³owa) wydaje mi sie ¿e móg³by¶ poszperaæ trochê o statystykach tego typu obiektów - nie mam pojêcia gdzie, ale w sieci bardzo mo¿liwe ¿e jest to gdzie¶ g³êboko ukryte, ale warto poszukaæ!

pozdrawiam
howx

http://strony.wp.pl/...ek/artykuly.htm

Wracaj±c do konkretu - najlepszym kandydatem na nastêpn± supernow± jest Eta Carinae - ma masê co¶ ko³o 100 mas S³oñca wiêc na pewno by³aby z tego czarna dziura a w ciagu ostatnich lat a wcze¶niej stuleci niebezpiecznie zwiêksza³a i jasno¶æ i robi³a co¶ ze swoim wiatrem gwiazdowym robi±c przemeblowania w Keyhole Nebula w której siê znajduje. Tylko co do odleg³o¶ci co¶ ró¿ne ¼ród³a nie mog± siê zgodziæ czy 1500 czy co¶ ko³o 8000. Mo¿e kto¶ ma porz±dne dane na ten temat?

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl