Automatyczny wyci±g okularowy 1.25" 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

W³a¶nie koñczê budowaæ przystawkê do wyci±gu 1.25" produkcji Astrokrak-a umo¿liwiaj±c± p³ynn± i zdalna regulacjê ostro¶ci obserwowanego obrazu. Taka przystawka mo¿e byæ szczególnie cenna przy stosowaniu w astrofotografii. Wybra³em wyci±g Astrokrak-a bo jest chyba najbardziej popularny w u¿ywanym przez kolegów sprzêcie. Poniewa¿ sam nie mam mo¿liwo¶ci przetestowania dzia³ania wyci±gu z kamer± szukam 'ochotnika, który móg³by mi pomóc w ocenie przydatno¶ci rozwi±zania. Warunek wspó³pracy jest prosty: chêtny musi mieæ teleskop z wyci±giem Astrokrak-a 1.25" oraz czynnie uprawiaæ astrofotografiê bo w ten sposób bêdzie mo¿na skutecznie przetestowaæ urz±dzenie. Gotowe urz±dzenie bêdê mia³ w ci±gu 7-10 dni ale ju¿ dzi¶ chcia³bym zasygnalizowaæ potrzebê pomocy w testowaniu.
Technicznie wyobra¿am sobie nastêpuj±cy tryb testowania:
prze¶lê chêtnemu zestaw: wyci±g 1.25" z silnikiem oraz pilot z zasilaczem. W u¿ywanym teleskopie trzeba bêdzie wykrêciæ istniej±cy wyci±g i w to miejsce wkrêciæ przerobiony z silnikiem po czym bêdzie mo¿na przyst±piæ do testowania. Kabel do pilota mogê wykonaæ w uzgodnieniu z testuj±cym w granicach do 10m tak aby mo¿na by³o sterowaæ wyci±giem siedz±c przed ekranem komputera.
Na testy przewidujê od jednego do dwóch tygodni. Po testach chêtny ode¶le mi testowany zestaw i opisze wyniki. Dok³adno¶æ sterowania szacujê na ok. 45 lub 23 um/krok silnika.
Proszê o powa¿ne potraktowanie mojej oferty i zg³oszenie wy³±cznie przemy¶lanych propozycji wspó³pracy.
L.J.



Przyznam siê ¿e mocno Panu kibicujê w tym przedsiêwziêciu. I ciekaw jestem wyników. Takie urz±dzenie z pewno¶ci± przyda siê nie jednemu z nas...

pozdrawiam MirekA

Szkoda, ze w tej chwili nie mam teleskopu, bo bym chetnie wlaczy sie w "eksperyment". Motofocus do bardzo wazny dodatek i czesto niestety niedoceniany. Kiedy ja szukalem motofokusa do swojej 150 refraktora, wiele osob pukalo sie w glowe - PO CO CI TO? Motofocus i dodatkowe silniczki do sterowania w obu osiach pozwalaja w obserwacjach wizulanych zrekompensowac czesciowo niedoskonalosci slabego mozntazu, ktory to pod wplywem naszych trzesacych sie lap uniemozliwia komfortowe obserwacje.

W fotkach CCD webcamem takze nieoceniona pomoc przy ustawianiu ostrosci :)

W³a¶nie odpoczywam po pracy przy wyci±gu. Zrobi³em mechanikê do wyci±gu 1.25 i 2 ". Ten wiêkszy przetestujemy wspólnie z Piotrem Z. Mniejszy czeka na chêtnego do testów. Zrobi³em te¿ pilota steruj±cego i jutro zabieram siê za programowanie jego funkcji. Chêtnie us³ysza³bym Wasze uwagi co do funkcji takiego urz±dzenia. Mam do dyspozycji 4 klawisze oraz wy¶wietlacz 7-segmentowy. 2 klawisze s³u¿yæ bêd± do posuwu w obie strony, trzeci klawisz do zmiany trybu pracy urz±dzenia (dwie lub trzy prêdko¶ci oraz tryb pracy ja³owej dla silnika krokowego dla oszczêdno¶ci energii). My¶la³em ¿eby czwarty klawisz sterowa³ czerwon± diod± jako nocn± latark±. Co Wy na to ?
L.J.



Teraz ¿a³ujê, ¿e nie mam wyci±gu Astrokrak'a 1.25".
Od razu zapisa³bym siê na testy.

Dodam jeszcze, ¿e adaptacja wyci±gu Astrokraka nie jest inwazyjna. Nale¿y do³o¿yæ blaszany wspornik z silnikiem oraz odkrêciæ jedno z kó³ do regulacji a w to miejsce nakrêciæ ko³o pasowe i za³o¿yæ pasek zêbaty. Sam wspornik z blachy dokrêcany jest do jarzma mocuj±cego pokrêt³o regulacyjne za pomoc± ¶rub M3 nieco d³u¿szych ni¿ oryginalne. W sumie jest zero wiercenia i innych tego typu dzia³añ a monta¿ od podstaw sprowadza siê wy³±cznie do u¿ycia wkrêtaka. W przypadku testów gotowego wyci±gu sytuacja jest jeszcze ³atwiejsza bo wystarczy wykrêciæ istniej±cy wyci±g i w to miejsce wkrêciæ wyci±g z zamontowanym systemem ruchu. Zdecydowa³em siê na wyci±g Astrokrak-a z dwóch powodów: po pierwsze jest chyba najczê¶ciej w u¿yciu i po drugie dosta³em jeden egzemplarz do prób.
L.J.

Ja mam wyci±g Astrokraka ... z gwintami M42 :roll:
Kamerkê ToUcam PRO
Ale brak prowadzenia, do¶wiadczenia i czasu na intensywne experymenty chyba mnie dyskwalifikuj± :Cry: :(

Ci±gle mam nadziejê, ¿e kto¶ z kolegów skomentuje za³o¿enia dla motofocus-a. Przed chwil± zakoñczy³em programowaæ pilota do motofocus-a. Pilot realizuje dodatkow± funkcjê sterownika silnika krokowego w trybie sterowania pó³krokowego (400 kroków na jeden obrót silnika 1.8 stopnia). Wykorzystujê na razie 3 klawisze: jeden prze³±cza tryby a dwa pozosta³e s³u¿± do przemieszczania wyci±gu w obu kierunkach. Na razie mam piêæ trybów pracy z prêdko¶ciami przesuwu: 92um/sek, 207um/sek, 713um/sek, 7800um/sek oraz tryb spoczynkowy gdy uk³ad pobiera mniej energii przy od³±czonym silniku. Czwarty klawisz na razie nie ma funkcji. Chyba podepnê pod niego czerwon± diodê i pilot pe³ni³ bêdzie rolê nocnej latarki. Mo¿e jutro wrzucê na stronê parê zdjêæ urz±dzenia to sprawa stanie siê bardziej realna.
Do pe³ni szczê¶ci brakuje mi tylko pasków napêdowych , które mia³em otrzymaæ dzi¶ w poczcie. Chyba bêd± dopiero w poniedzia³ek lub wtorek.
Mo¿e kto¶ u¿ywa³ fabrycznego motofocus-a i mo¿e opisaæ swoje do¶wiadczenia ?
L.J.

Leszek zdjêcie by sie przyda³o :(

Tu mo¿na obejrzeæ obiecane zdjêcia automatycznego wyci±gu. Czekam tylko na pasek ale to w³a¶ciwie formalno¶æ. Jeden z wyci±gów ma za³o¿ony silnik krokowy (ten wiêkszy). Na pierwszym planie jest pilot - jeszcze bez maskownicy ale do poniedzia³ku na pewno go wykonam.
www.lx-net.prv.pl/wyciag1.htm
www.lx-net.prv.pl/wyciag2.htm
L.J.

P.s.
Oczywi¶cie pomylli³em rozszerzenia plików, powinno byæ:
www.lx-net.prv.pl/wyciag1.jpg oraz
www.lx-net.prv.pl/wyciag2.jpg
L.J.

Czyli on krêci oryginalnym pokrêt³em.... :D

jaki to jest silnik? krokowy?

czy przek³adnia jest tylko jedna, ta pasowa? czy wobudowie silniczka jeszcze co¶ jest?

Przek³adnia paskowa powstaje po odkrêceniu jednego z oryginalnych pokrête³. Silnik jest typowy, czêsto spotykany w stacjach dyskietek 1.2MB. Wymiary silnika to 39/39/38 mm. Taki silnik sprzedaje Wobit (www.silniki.pl) o nazwie 39BYG402. Wspornik zrobiony jest z typowego profilu C dural 25/45/2.5mm. Silnik nie posada dodatkowej przek³adni ale za to sterownik (mieszcz±cy sie w obudowie pilota) steruje silnikiem w trybie tzw. pó³kroku co oznacza, ¿e silnik maj±cy normalnie krok 1.8 stopnia (200 kroków na obrót) zostaje zmuszony do wykonania 400 kroków na jeden obrót. Wkrótce opublikujê kompletn± dokumentacjê rozwi±zania ze schematem elektrycznym ³±cznie.
L.J.

Pierwsze próby dzia³ania motofocusa nie wypad³y rewelacyjnie. Po czêsci dlatego, ¿e nie dotar³y do mnie jeszcze ko³a zêbate i z konieczno¶ci robiê testy na zwyk³ych ko³ach mosiê¿nych. Okaza³o siê, ¿e po¶lizg jest tak du¿y, ¿e jest k³opot z przeniesienim napêdu po ko³ach z mosi±dzu. Jutro bêdê nieco modyfikowa³ parametry kó³ w celu poprawienia wspó³czynnika tarcia. Dodatkowo stwierdzi³em, ¿e w wyci±gu 1.25" o¶ pokrêt³a wyci±gu nie jest dostecznie sztywna i bêdzie uginaæ siê pod wp³ywem obrotu paska. Wynika to z konstrukcji tej osi podpartej jedynie w jednym miejscu na kole ciernym przek³adni wyci±gu. Dlatego bêdê musia³ wykonaæ dotakowy wspornik ustalaj±cy na sta³e po³o¿enie osi pokrêt³a wyci±gu. Nie jest to jaki¶ wielki problem ale zawsze dodatkowe utrudnienie. Co ciekawe wyci±g 2" Astrokrak-a jest pod tym wzglêdem znacznie lepszy - sztywniejszy i w jego przypadku wspornik osi nie bêdzie chyba potrzebny.
L.J.

Zgodnie z obietnic± mam kolejn± porcjê informacji na temat motofocus-a do wyci±gów Astrokrak-a.
Zakoñczy³em prace zwi±zane z wyci±giem 2" z teleskopu Syriusz 350 Piotra Z. Dzi¶ Piotr ma przetestowaæ wyci±g w warunkach nocnych bo za dnia sprawdzili¶my dzia³anie focuser-a i wygl±da na to, ¿e wszystko dzia³a.
Ale po kolei, Niestety wyci±g 2" z teleskopu Piotra jest ju¿ mocno zu¿yty co objawia siê wyrobieniem gwintu w podstawie wyci±gu ale te¿ praktycznie bezu¿ytecznym systemem docisku pokrêt³a wyci±gu. Dodatkowo, system napêdu paskowego powoduje, ¿e sytuacja ze s³±bym tarciem ko³a ciernego pogarsza siê pod wp³ywem napiêcia paska. W celu wyeliminowania tego zjawiska zastosowa³em dodatkow± obejmê opasuj±c± wyci±g i za³o¿on± z obu stron osi pokrêt³a. Miejsce za³o¿enia obejmy pokazuje rysunek:
www.lx-net.prv.pl/astrokr20.jpg
W³a¶ciwy docisk ko³a ciernego wyci±gu zapewnia g±bka w³o¿ona pod obejmê. Na rysunku tym widaæ i inne elementy jakie zosta³y wykonane aby wykonaæ zadanie. G³ównym elementem jest wspornik zrobiony z gotowego profilu z duralminum. Na wsporniku zamontowany jest silnik w taki sposób, ¿e mo¿liwa jest regulacja naci±gu paska przek³adni. Mocowanie silnika odbywa siê za pomoc± pary wkrêtów umieszczonych w miejsce jednego z 4 wkrêtów skrêcaj±cych korpus silnika. Wkrêty te przechodz± przez boczne ¶cianki wspornika i w ten sposób wykonane jest proste mocowanie z mo¿liwo¶ci± obrotu silnika wokó³ osi przechodz±cej przez jeden z jego naro¿ników - to w³a¶nie umo¿liwia naci±g paska. Rysunek wspornika i wkrêtów do mocowana silnika pokazany jest na rysunku:
www.lx-net.prv.pl/wspornik.jpg
Sam wspornik mocowany jest do zespo³u ³o¿yskowania pokrêt³a wyci±gu ciernego za pomoc± 4 wyd³u¿onych wkrêtów M3 wkrêconych w miejsce oryginalnych wkrêtów.
Ca³o¶ci± steruje uk³ad mikrokontrolera ze wzmacniaczem sygna³u. Schemat znajduje siê na tym rysunku:
www.lx-net.prv.pl/motofoc.jpg
a rysunek p³ytki drukowanej na rysunku:
www.lx-net.prv.pl/druk.jpg
Ca³o¶æ uk³adu elektronicznego umieszczona jest w obudowie typu Z14 w kszta³cie pilota telewizyjnego.
Relacja z testowania motofocus-a w ci±gu dnia:
- wbrew obawom, ¿e zbyt du¿e luzy wyci±gu uniemo¿liwi± jego poprawn± pracê okaza³o siê, ¿e wyci±g znajduj±c siê w pozycji poziomej ma najlepsze warunki do pracy bowiem w³o¿one okulary dodatkowo swoim ciê¿arem wywieraj± nacisk na ko³o cierne wyci±gu tak, ¿e motofocus dzia³a bez problemu.
- motofocus ma 4 prêdko¶ci opisane wcze¶niej. Za wyj±tkiem prêdko¶ci 1 (najwiêksza) pozosta³e prêdko¶ci umo¿liwiaj± bardzo p³ynne ustawienie ostro¶ci obrazu - dla prêdko¶ci 4, minimalnej wykonywane s± 3 kroki na sek. ale mo¿liwe jest te¿ wykonywanie pojedynczych kroków. Podczas pracy silnika, szczególnie na ma³ych prêdko¶ciach widaæ jest delikatne drganie obrazu w takt kroków silnika co jednak w najmniejszym stopniu nie wp³ywa na poprawno¶æ ustawienia ostro¶ci.
- dok³adno¶æ ustawienia ostro¶ci za pomoc± urz±dzenia wynios³a ostatecznie ok. 23um na jeden krok silnika. co wydaje siê wielko¶ci± zadawalaj±c± bowiem widoczna zmiana ostro¶ci nastêpuje dopiero po wykonaniu 5-10 kroków.
- pilot do sterowania wyci±giem ma mo¿liwo¶æ przed³u¿enia kabla do ³±cznej d³ugo¶ci ok. 6m (po¿yteczne przy dzia³aniu z CCD)
- z istniej±cych wad nale¿y wymieniæ przede wszystkim brak obudowy na silnik i przek³adniê ale to zadanie niestety przerasta mnie choæ mo¿na dyskutowaæ czy obudowa jest absolutnie niezbêdna.

Motofocus mo¿liwy jest do wykonania przez ¶rednio zaawansowanego konstruktora - amatora. Chêtnie s³u¿ê dodatkowymi wyja¶nieniami oraz pomoc± - w szczególno¶ci w cenie zakupu mogê odst±piæ zaprogramowany mikrokonteroler zawieraj±cy ca³y program
motofocus-a (18 PLN). Nie mam na razie gotowych p³ytek drukowanych wiêc na razie nale¿a³oby je zrobiæ samemu. Najdro¿szym elementem urz±dzenia jest silnik do nabycia w firmie Wobit.

Zrobili¶my z Piotrem parê zdjêæ wyci±gu zamontowanego na tubie teleskopu. Piotr obieca³ napisaæ parê s³ów po wykonaniu testów nocnych focuser-a i do³±czy kilka z wykonanych zdjêæ focuser-a na teleskopie.

Czekam w dalszym ci±gu na osobê chêtn± do przetestowania focuser-a na wyci±gu 1.25" Astrokrak-a. Uk³ad mechaniki z wyci±giem mam praktycznie gotowy, w ci±gu 2,3 dni dorobiê kolejny uk³ad sterowania.

Jak z Astrokrakiem testy pójd± dobrze to prawdopodobnie zajmê siê TAL-em (jeden z kolegów zaproponowa³ wykonanie focuser-a do jego TA£-a)

L.J.

Dzienna próba wypad³a pomy¶lnie . Fokuser chodzi p³ynnie jednak muszê zakupiæ nowy wyci±g bo ten trzyletni i niemi³osiernie eksploatowany ju¿ poma³u koñczy ¿ywot . http://www.astro4u.net/syriusz/galeria/Focuser/27.jpg

a nie da siê tego zaadoptowaæ do innego wyci±gu :roll: ?

A do jakiego ?

a do takiego:

http://crocodile.republika.pl/crocodile/Obraz%20036-1.JPG

Do Leszka nie dotar³y mailem zdjêcia szczegó³owe wiêc uzgodnili¶my ¿e je umieszczê a Leszek odpowie na pytania . Z uwagi na kolegów pracuj±cych na Faxmodemach te cztery zdjêcia dzielê na cztery czê¶ci http://www.astro4u.net/syriusz/galeria/Focuser/14.jpg

Czy¿by to by³ Celestron ? Ogl±da³em chyba podobny wyci±g w Celestronie Piotra. Wyci±g ma zêbatkê i bardzo lekko chodzi, nie powinno wiêc byæ k³opotu z mechanik±.
W takim razie jak pozakañczam rozgrzebane sprawy to dam Ci znaæ. Mo¿e co¶ z tego wyjdzie ?
L.J.

Nr 2 http://www.astro4u.net/syriusz/galeria/Focuser/15.jpg

Na tym zdjêciu widaæ ko³a przek³adni. Nie ¶a to jednak oryginalne ko³a zêbate ale zwyk³e ko³a modyfikowane przez sztuczne do³o¿enie zêbów na obwodzie i tak ma³e ko³o ma 6 zêbów (powinno mieæ 12) a du¿e ko³o ma 4 zêby (powinno mieæ 36 ). Poniewa¿ w przypadku wyci±gu bez absolutnego pozycjonowania nie jest istotna powtarzalno¶æ ruchu to ten typ kó³ jest wystarczaj±cy.
L.J.

Leszku;
dwa posty powy¿ej jest zdjêcie mojego wyci±gu.

Nr 3http://www.astro4u.net/syriusz/galeria/Focuser/19.jpg

Tu widaæ pilota do sterowania. Id±c na skróty wykorzysta³em kilka pomys³ów z AstroPilota - na przyk³ad wy¶wietlacz do obrazowania trybu pracy i filozofiê prze³±czania trybów.
L.J.

Wiatr prawie Halny u mnie wiêc testów nocnych nie da siê przeprowadziæ . Mogê po próbach dziennych powiedzieæ ¿e Focuser Leszka dzia³a bardzo dobrze . Sterowanie z pilota w czterech prêdko¶ciach umo¿liwia precyzyjne dostrojenie ostro¶ci nie dotykaj±c tuby i wyci±gu . Ma to ogromne znaczenie przy pracy z kamerk± CCD . Mo¿na te¿ stoj±c przy monitorze i maj±c dwa piloty , jeden od GO TO drugi od Focusera ustawiæ obiekt i go dostroiæ .

Uk³ad jest zasilany za pomoc± zasilacza pr±du sta³ego bez stabilizacji 9-12V/0.6A. Pr±d pobierany siêga w³a¶nie ok. 0.6A, dla oszczêdno¶ci energi wprowadzi³em do programu pracy tryb 0, w którym pobór pr±du jest 10 krotnie mniejszy (ok. 50mA). Po ustawieniu ostro¶ci mo¿na ustawiæ program w trybie 0 na d³u¿ej.
L.J.

Celestron to to nie jest, ale mo¿e konstrukcja podobna.

http://crocodile.republika.pl/crocodile/Obraz%20040.JPG

Liczê na Ciebie Leszku, bo z³o¿y³êm pre-order u producenta jakie¶ 3 misi±ce temu i ¿adnego odzewu nie ma.

Leszku , ten wyci±g to mo¿e byæ dla Ciebie wyzwanie , ja wiem co jest po jego drugiej stronie . :przytulas:

Crock !
Tylko nie rozbierz ca³ego teleskopu :noughty: . Jak my¶la³em w wyci±gu jest zêbatka. To dobrze rokuje w tym przypadku.
Czy mo¿esz zmierzyæ moment si³y niezbêdny do pokrêcenia ga³k± wyci±gu ? Najlepiej u¿yæ w tym celu tensometru sprê¿ynowego. ¯artowa³em , s±dzê, ¿ê wyci±g podobnie jak u Piotrowego Celestrona chodzi do¶æ p³ynnie i lekko.
Je¶li mo¿esz to podaj mi jeszcze rozstaw 4 ¶rub mocuj±cych pokrywê mechanizmu oraz odleg³o¶æ pomiêdzy ¶rodkami kó³ pokrêt³a oraz ¶rednicê tcyh kó³.
L.J.

pomierzê wieczorem.
wyci±g mo¿e chodziæ od bardzo lekko do bardzo ciê¿ko. To w zale¿no¶ci jak mocno dokrêcê blokadkê. :lol: Jak za³o¿ê naglera i lunetka stoi pod k±tem wiêkszym ni¿ 30st to przy lekkim ustawieniu to wyci±g wysuwa si³a grawitacji .

Po pod³±czeniu do silnika to on mo¿e 'trzymaæ' wyci±g we w³a¶ciwym miejscu nawet w trybie ja³owym, bo przek³adnia dzia³a, od strony zêbatki patrz±c, w sposób zwiêkszaj±cy opory tarcia. Powiedz jeszcze czy regulacjê docisku (oporu ruchu wyci±gu) reguluje siê w tym przypadku widocznymi 4-ma wkrêtami czy te¿ istnieje do tego inny mechanizm.
Czekam zatem na pomiary.
L.J.

Leszku, oto fotka z wymiarami:

http://crocodile.republika.pl/crocodile/Obraz%20040-1.JPG

oraz druga fortka pokazuj±ca ¶ruby do regulacji sztywno¶ci wyci±gu:

http://crocodile.republika.pl/crocodile/Obraz%20043-1.JPG

ma³e ¶rubki (A) to kalibracja usztywnienia oraz likwidacji luzów, du¿e pokrêt³o (B) u¿ywam przy obserwacjach do blokowania wyci±gu w odpowiednim po³o¿eniu.
pozdrawiam

Dziêkujê za wymiary. Ten wyci±g piêknie nadaje siê do zautomatyzowania bo poszczególne funkcje maj± ró¿ne miejsca regulacji. Jak znajdê chwilê to zrobiê rysunek z pro¶b± , ¿eby¶ pomierzy³ jeszcze 2 lub 3 wymiary ale trudne do przekazania w opisie s³ownym. Prawdopodobnie do poruszania wyci±giem wystarczy tylko wspornik z silnikiem oraz oczywi¶cie pilot steruj±cy bo jedna z ga³ek istniej±cego pokrêt³a mo¿e chyba s³u¿yæ jako element przek³adni paskowej.
L.J.

dziêki Leszku;
bêdê zatem czeka³ cierpliwie.

Leszku, te¿ jestem zainteresowany tym tematem i w moim refraktorze TMB wyci±g dzia³a na tej samej zasadzie co w Vixenie Crocodile, ale zêbatka napêdzaj±ca na osi z pokrêt³ami jest wiele szersza i na ruchomej tulei wyci±gu te¿ zêby s± szersze. To raczej nie ma znaczenia, tak my¶lê. Oprócz blokady wyci±gu o której pisze Crocodile s± na osi dwie teflonowe tulejki, które maj± w obudowie dwie maleñkie ¶rubki imbusowe do regulacji pracy wyci±gu . Dokrêcaj±c ¶rubki ¶ciska siê teflonowe tulejki na o¶ce i wyci±g dzia³a ciê¿ko, popuszczaj±c ¶rubki wyci±g dzia³a lekko, a¿ do swobodnego wysuwu w ustawieniu teleskopu w okolice zenitu i za³o¿eniu z³±czki k±towej z okularem. Bêdê w Jod³owie wiêc bêdziesz móg³ zobaczyæ jak to wygl±da. Porozmawiamy na miejscu. My¶lê , ¿e koncepcja takiego focusera bêdzie ta sama dla Crocodile i dla mnie.

Crocodile !
Daj mi swój adres bo chce Ci wys³aæ rysunek z brakuj±cymi wymiarami.
L.J.

Ry¶ku !
Faktycznie, najlepiej bêdzie zobaczyæ wyci±g w Jod³owie
L.J.

W³a¶nie skoñczy³em testowanie ¶wie¿utkiego autofocusa, którego dosta³em od Pana Leszka. Pe³na rewelka i tyle. Koniec z bieganiem miêdzy monitorem komputera a wyci±giem przy ustawianiu ostro¶ci. Urz±dzenie dzia³a bez zarzutu. Polecam gor±co .....

http://rabarbar.eu.org/~mireka/motofokus/motofocus_01.jpg
http://rabarbar.eu.org/~mireka/motofokus/motofocus_02.jpg

Mirku !
Dziekujê za obiecan± recenzjê. Mam nadziejê, ¿e wyci±g bêdzie Ci s³u¿y³ dobrze bo s± to unikalne rozwi±zania i na razie poza wstêpnymi testami nie mam ¿adnych do¶wiadczeñ. Dok³adno¶c sterowania wyci±giem wynios³a u Ciebie chyba ok. 17um na jeden krok silnika. W najwolniejszym trybie pracy (3 kroki/sek.) mo¿liwe jest przesuwanie wyci±gu krok po kroku czyli co 17um.
Pilot ma 5 trybów pracy z czego 4 tryby to przesuwanie wyci±gu z ró¿nymi prêdko¶ciami a jeden z trybów to tryb ja³owy dla którego silnik od³±czony jest od zasilania i mo¿liwe jest u¿ycie regulacji rêcznie. Dodatkowo zamontowa³em siln± diodê ¶wiec±c± koloru czerwonego do u¿ycia jako podrêczna latarka podczas nocnych obserwacji. Chêtnie us³yszê Twoj± opiniê na temat skuteczno¶ci oraz si³y ¶wiecenia tego rozwi±zania.
Niestety, brakuje mi fantazji aby wymy¶leæ jaki¶ system mocowania pilota do teleskopu i tu musisz zdaæ siê na w³asny pomys³. Pozostaje te¿ sprawa umocowania do teleskopu kabli steruj±cych ale trudno tu o jakie¶ uniwersalne rozwi±zanie.
L.J.

A czym to jest zasilane?

Zasilanie to seryjny zasilacz niestabilizowany 9-12V z przed³u¿onym tylko nieco kablem po stronie pr±du sta³ego. Pobór pr±du siêga 0.6A.
L.J.

Dla mnie jasno¶æ czerwonej diody po kilkuminutowej adaptacji oczu do ciemno¶ci jest wystarczaj±ca. Swobodnie mo¿na przegl±daæ czarno-bia³e wydruki mapek nieba (a o to w tym chodzi).

jeszcze bym ograniczy³ jasno¶æ wy¶wietlacza stanu (zbyt jaskrawe) - ale to s± raczej preferencje u¿ytkownika.

Widok tej maszynki jest upojny... :notworthy:

a jak z drganiami nie widac ich na podgl±dzie?

Mirku !
Je¶li dzia³a³e¶ nieco d³u¿ej z wyci±giem to podaj, proszê, informacjê na temat drgañ wprowadzanych przez sterowanie. Z mojej pobie¿nej obserwacji w przypadku wyci±gu dla Piotra wynika, ¿e drgania podczas sterowania s± minimalnie ale zauwa¿alne ale nie przeszkadzaj± w prawid³owym ustawieniu ostro¶ci obserwowanego obrazu. Ale jest to du¿y teleskop ze spor± mas± dzia³aj±c± jak t³umik drgañ. Z drugiej strony jednak monta¿ Syriusza nie ma du¿ej sztywno¶ci. Ciekawi mnie czy u Ciebie daj± siê zauwa¿yæ drgania i czy s± przeszkod± w prawid³owym ustawieniu ostro¶ci. A mo¿e u¿ywa³e¶ ju¿ wyci±gu do astrofotografi za pomoc± CCD ?
L.J.

Przy powiêkszeniach które stosujê 80-168x drgania s± praktycznie dla mnie niezauwa¿alne i nie przeszkadzaj± w ustawianiu ostro¶ci.
Wczoraj mia³em mo¿liwo¶æ przetestowania urz±dzenia na Marsie (barlow x2 + logitech 4000 pro + motofokus L.J.) - drgania poza percepcj±, nawet siê nad tym nie zastanawia³em....

Kurde - wkurzacie mnie panowie :twisted:

To jest moja najwieksza zmora - ustawianie ostrosci (drgania od rak) przy foceniu CCD planetek :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Ja chce motofokusssssssss :Boink: ssss :Boink: sss :Boink: okus :Boink: moto :Boink: :vikin: ufff - o czym to ja mowilem? :? :shock:

A wygoda duuuuuuu¿a (przy wizualnym te¿)....

chleba i igrzysk ... i motofokusa dla wszystkich :Wave:

No, przynajmniej dla Ciebie Crocodile spe³ni siê to przynajmniej w ostatnim przypadku. Wyci±g ju¿ nada³em, daj znaæ w poniedzia³ek gdy nadejdzie oraz po testach.
Powiedz jeszcze tylko co to jest ta chelba ? Czy to siê je lub pije, u¿ywa czy wy³±cznie ogl±da ?
L.J.

nie mów tego na g³os, bo inni mnie oskalpuj± z zazdro¶ci. :pistol:

Co do chelby, to taka inna odmiana chleba :roll: :Boink:

:Loveit: :hello2:


Kurde - wkurzacie mnie panowie  :twisted:  

To jest moja najwieksza zmora - ustawianie ostrosci (drgania od rak) przy foceniu CCD planetek  :evil:  :evil:  :evil:  :evil:  :evil:  :evil:  :evil:

Ja chce motofokusssssssss :Boink: ssss :Boink:  sss :Boink: okus :Boink: moto :Boink:  :vikin: ufff - o czym to ja mowilem? :?  :shock:


Czy¿by motofokus mia³ byæ kolejn± po GO-TO protez± elektroniczn± do ma³o sztywnych, popularnych monta¿y paralaktycznych, bo takie odnoszê wra¿enie 8)

A ja chce jeszcze MOTOZOOM :shock:


Czy¿by motofokus mia³ byæ kolejn± po GO-TO protez± elektroniczn± do ma³o sztywnych, popularnych monta¿y paralaktycznych, bo takie odnoszê wra¿enie  8)

Oj Janusz... nie wazne srodki - wazny cel, a po nim skutek. Poza tym nie ma takiego montazu, ktory by sie oparl recznemu focusowi przy duzym powerze lub foceniu malutkim ccd przy ogniskowej >1000. Na swiecie powoli robi sie z tego standard. Co to za przyjemnosc majstrowac lapskiem i przy okazji dotykac tekeskop?

PS. Poza tym, jak widac "na zaloczanym" obrazku - dobrych montazy u nas w kraju jest na PECZKI! ;)

A ja zapytam inaczej: co to za przyjemno¶æ pracowaæ z teleskopem co po dotkniêciu ³apskiem przy ogniskowaniu miota planet± w okularze jak w¶ciek³y ???
Operowa³em rêcznie fokusem niewielkiego teleskopu kolegi Lañcuckiego na Kud³aczach i zapewniam was ¿e Marsem nie miota³o a tylko lekko drgn±³ i od razu stana³ jak wryty po zdjêciu rêki z ga³ki fokusera przy ponad 100 krotnym powiêkszeniu :lol: :lol: :lol:

Jasne - a kolega Lancucki ma sprzet ogolno dostepny w PL. Poza tym drgal Mars jak sam zauwazyles, a to mi sie nie podoba, dlatego jestem zdecydowanie zwolenikiem motoryzacji teleskopow.

Ciekawe jakby sie zachowywal ten Mars przy mini CCD (Vesta). Gwarantuje ci, ze majtal by sie po polu widzenia.

O raju to ja z Wami dostanê chyba zaraz moto foko opto astro bzuuuuuuma :wink: :wink: :wink:

To nie lepiej zap³aciæ komercyjnie za dosêp Netowy do automatycznego teleskopu i odpada Ci ca³e to znienawidzone majstewrkowanie i ruszanie ³apkami ???

No to sie chyba juz zagalopowales myslowo - wroc do poczatku i przeczytaj co ty wypisujesz.

Kontynuujesz dyskusje i zaraz ktos stwierdzi, ze mamy "nadwornego" wroga motofokusa i innych elektronicznych dodatkow, a wiem ze tak nie jest. Wiem co chciales powiedziec - najpierw porzadny montaz, dopiero potem gadzety. Ale musisz to wyrazniej artykulowac, a nie zachowywac sie jak wrog postepu :)

Zauwaz jedna rzecz - my tu nie gaworzymy sobie o teorii, ale mowimy o praktycznym rozwiazaniu, wiec dywagowanie o sprawach "nieosigalnych" dla wiekszosci w tym watku jest nie na miejscu. Leszek znalazl dobre rozwiazanie, wiec powiedzenie kup sobie lepiej montaz Losmandy G11, albo moze Takahashi EM, do tego refraktor APO z super pracujacym wyciagiem. Jak to brzmi? Tak to zabrzmialo wlasnie kiedy dales przyklad zestawu Pawla L PTL.

Ja juz kiedy¶ to opowiada³em, ale pierwszy mój kontakt z teleskopem w czerwcu tego roku wygl±da³ tak... 8)

Podchodze do refraktora 102/900 patrze 100x na Jowisza siakis nie ostry wymaca³em gdzie tu ostro¶æ i sobie poogniskowa³em wtê i we wtê.

JOWISZ NAWET NIE DRGN¡£

Potem podchodze do Vixena VL-200 macam znowu CHOLERA wszystko lata, trzêsie siê, poszed³em od tego Vixena, ¿eby czego¶ nie popsuæ :roll:

Przewymiarowany monta¿ daje oczekiwany komfort i tyle.

No jasne - nie jest problemem kupic stabilny montaz do lunety 100mm. Ale teraz znajdz cos do lunety >130 lub reflektora >200 tak zeby nic ci nie dygnelo! To juz kosztuje, a dodanie Motofocusa zmienia diametralnie komfort obserwacji.

Jasne! automatyzacja jest wygodna i potrzebna przy wiekszych sprzêtach a jak jest tania to juz wogóle nie ma oczym mówiæ :roll:

Goto+motozoom+motofokus i podgl±d LCD to moje marzenie

W tym rzecz Jesionie ¿e na przysz³o¶æ trzeba my¶leæ o docelowych rozwi±zaniach a nie substytutach teleskopu z protezami elektronicznymi sztywno¶ci o czym zapewne ju¿ wiesz pomimo m³odego jeszcze wieku.
Widzê ¿e twoje rozeznanie na tym rynku jest jeszcze niewielkie ale wszak do tego s³u¿y w³a¶nie forum aby je powiêkszaæ 8)

Tak jest Starcze Januszu :lol: :wink:

ale jeszcze jedno: latanie od komputera do fokusa to zabawa na ¿ylaki a nie astrofoto... dlatego motofokus jest i tak the best

Wiesz McArti ale astrofoto nie wszyscy lubi± uprawiaæ a stabilny obraz w okularze to by jednak chcieli mieæ przy fokusowaniu z okularem wiêc inwestycja w dobry i sztywny monta¿ znosz±cy nasze dotykanie to najlepsza droga do zadowlenia z uprawianego tu hobby 8)

Faktem jest, ¿e u¿ywanie motofokusa przy wizual to moze byæ dziwne uczucie ... jak ci okular ucieka ... albo wjerzd¿a w oko :shock:

CO? A jak krecisz recznie to ci nie ucieka?


W tym rzecz Jesionie ¿e na przysz³o¶æ trzeba my¶leæ o docelowych rozwi±zaniach a nie substytutach teleskopu z protezami elektronicznymi sztywno¶ci o czym zapewne ju¿ wiesz pomimo m³odego jeszcze wieku.  
Widzê ¿e twoje rozeznanie na tym rynku jest jeszcze niewielkie ale wszak do tego s³u¿y w³a¶nie forum aby je powiêkszaæ  8)


Moje rozeznanie w sprzecie jest na poziomie amatorskim na poziomie srednio wyzszym i nigdy nie bedzie wyzsze, bo profesjonalne niuanse pewnych zjawiski zwyczajnie mnie nie interesuja. Jestem zwyklym amatorem i mi to wystarcza, natomiast nie podoba mi sie twoj stosunek do tej mojej wiedzy i wieku, do tego wyrazony niestety publicznie (mam 30 lat, a ty?).

Nie rozumiem zupelnie twojego stanowiska, ktore sugeruje, ze ty sprzedajesz sprzet, ktory nie wymaga takich protez. Przeciez to jawna bzdura. Nie widze nic w twojej ofercie, co nie wymagalo by takich rozwiazan. Naprawde nie rozumiem twojego podejscia. Nie mowie o Dobsonach.

Nie rozwijajmy tego tematu dalej, bo zapewne kazdy ma swoje stanowisko w tej sprawie wiec je uszanujmy, tym bardziej, ze dyskusja zeszla na tematy personalnej wiedzy o sprzecie, co nie ma tu dla ogoly zadnego znaczenia.

Ja chce motofocus niezaleznie od tego, czy mam dobsona, czy G11.

Te¿ tak my¶lê, zejd¼my z siebie nawzajem i zajmijmy siê obserwacjami, choæby takimi jak twoje ostatnie z g³êbi puszczy :roll:

Tu mi wlasnie brakuje jeszcze doswiadczenia w sprawach DS. Licze na szerszy komentarz Andrzeja, ktora zapewne moze znacznie lepiej opisac te kwestie.

Ale sie starli¶cie, a¿ siê bojê zabraæ g³os.
Stajê sie powoli w³a¶cicielem Synty 200/1200. Ogl±da³em w niej wyci±g i co¶ mi siê wydaje, ¿e konstrukcyjnie jest on bardzo podobny do tego w Soligorze, jaki mi przys³a³ Mirek. Mam w zwi±zku z tym taka wiadomo¶æ dla posiadaczy Synt, ¿e niechybnie wkrótce opracujê dok³adny opis motofocus-a do tego wyci±gu. Tu zgodzê siê z Januszem, ¿e jest to jaka¶ forma protezy bo moje dzia³ania dotycz± ju¿ istniej±cych konstrukcji, dla których nie by³a przewidywana taka forma pracy. Niemniej, nawet taki laik jak ja widzê, ¿e wykorzystywanie motofocus-a to spore u³atwienie w regulacji ostro¶ci. Prawdopodobnie opublikujê opis oraz namówiê kilku kolegów do samodzielnego wykonania motofocus-a w ramach otwarcia dzia³u konstrukcji elektronicznych. Chyba Mirek zaproponowa³ aby ten dzia³ nazwaæ ATM i to mi odpowiada.
L.J.

Nic dodaæ nic uj±æ Leszku to wspania³y temat dla ATM-u 8)

Ps. A mo¿e Janusz czas na now± konstrukcjê dla Twoich wyci±gów ? - mog± to byæ np. takie na ³o¿yskach. Chêtnie .Bêdê z Tob± wspó³pracowa³ w czê¶ci dotycz±cej sterowania.
L.J.

Jakie¶ konkretne propozycje co do rozwi±zañ technicznych mile widziane a ja zajmê siê procesem produkcyjnym i jego optymalizacj± wykonawcz± 8)

Leszku i tak chcia³bym, ¿eby¶ zobaczy³ mój wyci±g w refraktorze TMB na spotkaniu w Jod³owie. Chodzi o motofocus do niego, ale jest to do¶æ prosta konstrukcja i sporo mo¿liwo¶ci regulacji pracy wyciagu - co¶ dla Janusza na przysz³o¶æ. Jest te¿ parê rzeczy do usprawnienia, które po czê¶ci zrobi³em .

my¶lê, my¶lê i chyba nie mogê siê zgodziæ z ogólnym stwierdzeniem, ¿e motofocus, to proteza czego¶ tam. Wiem, ¿e niewiele widzia³em, ale patrzê na swój wyci±g, który chodzi leciutko i bez ¿adnych oporów. Ustawienie ostro¶ci jest bajecznie proste. Ale s± mankamenty: nawet przy wym monta¿y jaki mam, a obci±¿am go jedynie w 50%, drgania przy ustawianiu ostro¶ci powstaj±. Milkn±³ po max 2sek. Ale jednak s± odczuwalne. Po drugie, to wyci±g ma tak ma³e opory, ¿e jak w³o¿e Naglera, a lunetka patrzy w górê (60st), to wyci±g si³± grawitacji siê wysuwa.

Trudno mi jest sobie wyobraziæ monta¿ i wyci±g, gdzie ustawianie ostro¶ci nie powoduje drgañ i wyci±g chodzi leciutko, a jednocze¶nie siê sam nie wysuwa z ciê¿kimi okularami.

Motofokus to przedewszystkim wygoda. Gdyby¶my nie d±¿yli do wygody, to w samochodach je¼dzi³o by siê na ³aweczkach drewnianych i bez wspomagania kierownicy. Te¿ siê da jechaæ. Co nie? :wink:


Czy¿by motofokus mia³ byæ kolejn± po GO-TO protez± elektroniczn± do ma³o sztywnych, popularnych monta¿y paralaktycznych, bo takie odnoszê wra¿enie  8)

Niekoniecznie, siedzisz sobie spokojnie oko³o 50 metrów od teleskopu, ZERO zak³uceñ obrazu od twojego ciepe³ka, ... siedzisz sobie w pokoiku przy kompie i z kafk± w dloni CCD-zisz, jeszcze do tego zmieniarka filtrów, a jak bardzo chcesz to zawsze mozesz z tego zrezygonowac i popatrzec tak jak zawsze - Masz Wybór. To nie s± protezy, to jest postêp :)

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl