Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Od pewnego czasu chodzi mi po g³owie temat zautomatyzowania wyci±gu okularowego co szczególnie dobrze powinni rozumieæ wszyscy, którzy kiedykolwiek robili zdjêcia aparatem lub za pomoc± CCD. Potrzebujê pomocy osoby maj±cej chwilowo wolny, typowy wyci±g okularowy, który móg³bym wypo¿yczyæ do prób. Typowym wyci±giem jest chyba produkt Astrokraka w wersji 1.25". Jak siê uda co¶ zrobiæ to oczywi¶cie wszystko opiszê a wypo¿yczaj±cy wyci±g otrzyma wynik dzia³añ po kosztach (o ile bêdzie tym w ogóle zainteresowany).
L.J.
Leszku, ja niestety nie mam luzem ¿adnego wyci±gu, a my¶l o rozstaniu z Moj± Rur± mnie przera¿a.
Ale jak tylko uda Ci siê os±gn±æ pozytywne rezultaty, to ja od razu jeden zamawiam!
Nie namawiam nikogo do demonta¿u swojego teleskopu- bo wiem jaki to ból dla w³a¶ciciela, ale mo¿e jest kto¶ kto jest w fazie sk³adania teleskopu, ma typowy wyci±g Astrokraka i móg³by mi go na 2 tygodnie wypo¿yczyæ ?
Proszê te¿ o uwagi na temat typowo¶ci wyciagu. Czy Astrokrak 1.25" to wyci±g typowy czy te¿ istnieje jeszcze bardziej uniwersalny wyci±g ?
L.J.
Hm, mam tylko 2'' wyci±g Astrokraka, je¶li bedzie potrzebny to dla "dobra polskiej pilki" moge oczywi¶cie wypo¿yczyæ.
;D
Czy kto¶ ze znawców tematu mo¿e powiedzieæ, ¿e wyci±g 2" jest typowym wyci±giem w teleskopach ? L.J.
typowy dla wiêkszo¶ci ludzi to 1.25", dla Piotra Zas³ony zapewne 2" jest typowy ;) hehe
// a tak na marginesie - Leszku, prace nad moim autozio³kiem wkraczaj± w decyduj±c± fazê, mam wszystko przygotowane, ale brakuje mi tylko materia³ów od stolarza - potem tylko posk³adaæ i testowaæ, sprawdza³em ten silniczek od Ciebie - mocna bestia ;)
Leszku jeste¶ niemo¿liwy, dopiero zrobile¶ GO TO do napêdu Soligora a ju¿ my¶lisz o elektronicznym fokusowaniu, zlozy³em w³a¶nie kilkawyciagów w poniedzia³ek wysy³am standartowy d³ugi 1,25" do refraktora do prób adaptacji elektrofokusowania, inne ro¿ni± siê tylko d³ugo¶ci± wysuwanej tulei ;D ;D ;D
Ps. Oskar czekamy na pe³n± recenzjê systewmu Go To w Leszkowym wykonaniu !!!
Wyci±g 2" to te¿ standart ¶wiatowy tak jak i 1 1/4". Wiele du¿ych teleskopów jest wyposa¿onych w taki wyci±g i warto by do tego te¿ co¶ wykombinowaæ. Ja jestem zainteresowany :)
Mechanizm przesuwu jest w nich praktycznie identyczny , ro¿ni± siê tylko ¶rednic± wysuwanych rur i d³ugo¶ci± wa³ka rolki ;D ;D ;D
W Obserwatorium UJ mamy bardzo fajny autofocus. Je¶li chcia³by¶ zobaczyæ jak dzia³a, zapraszam do Krakowa.
No, widzê Micha³ ¿e szybko zrobile¶ u¿ytek z fotek które Ci zrobi³em ale takie przecie¿ by³o w koñcu ich przeznaczenie ;) :) :D ;D
www.pk3.org/K3CCDTools/ >my eguipment>do it yourself section-tam jest zdjêcie takiego mechanicznego wyci±gu
Dziêkujê za podpowied¼. Temat jest tak oczywisty, i chyba dlatego tak trudny. Zrobi³em kiedy¶ automatyczny wyci±g do Uniwersa³a nr 9 na silniku krokowym. Do ka¿dego teleskopu w³a¶ciwie mo¿na by³oby 'dorze¼biæ' co¶ takiego ale mi chodzi o powtarzalno¶æ konstrukcji. Dlatego zale¿y mi na najbardziej typowym wyci±gu. W prywatnej korespondencji na ten temat wysoko postawi³ mi poprzeczkê Pawe³ £añcucki (przy okazji dziêkujê za otwarcie oczu na sprawê) wskazuj±c na konieczno¶æ precyzji oraz dok³adnej znajomo¶ci ruchu wyci±gu przy jego profesjonalnym wykorzystaniu do astrofotografii. Janusz obieca³ mi wyci±g do prób, mam nadziejê, ¿e w koñcu co¶ z tego wyjdzie. Wyci±g Petera Katerniaka ma jedn± wadê, bez zasilania nie jest mo¿liwa regulacja ustawienia. Ale jest to oczywi¶cie jeden z mo¿liwych pomys³ów.
L.J.
Przejrzyj najpierw informacje z firmi JMI od lat robi± takie rzeczy.
http://www.jimsmobil...us_data.htm#Top(na dole strony)
Dodam jeszcze, ¿e motofokus nie rozwi±zuje problemu ustawiania ostro¶ci, tylko krêci za nas ga³k±. Tak naprawdê jest wiêc to tylko gad¿et. S³ysza³em jednak, ¿e jest jakie¶ aoutomatyczne oprogramowanie wspó³pracuj±ce z kamer± CCD do ustawiania ostro¶ci. Nie mia³em jednak jeszcze okazji tego wypróbowaæ. Sam mam MicroFocuser Meade, jest pomocny przy precyzyjnym ustawianiu ostro¶ci, g³ówna zalet± jest jednak to, ¿e obraz obiektu nie przesówa siê podczas regulacji.
nie za bardzo siê zgodzê z twierdzeniem, ¿e motofokus to tylko gad¿et. Krêc±c rêcznie wyci±giem, powodujemy drgania, które utrudniaj± ustawienie ostro¶ci. NIe wiem jakiej jako¶ci musi byæ wyci±g oraz monta¿, aby argania z r±k nie przenosi³y siê na teleskop w trakcie krêcenia ostro¶ci±. Motofokus sprawê tê prawie ca³kowicie za³atwia.
Analogiczna sprawa jest z ustawianiem rêcznym RA oraz DE. Kto bawi³ siê pilotem, to wie jakie to pomocne.
A co do autoostro¶ci, to to w³a¶nie jest niezupe³nie dobra rzecz. Jak wiemy ka¿dy cz³owiem ma inny wzrok. Wiele razy w trakcie obserwacji z jednego przyrz±du, ka¿dy musia³ po swojemu ustawiæ ostro¶æ.
nie za bardzo siê zgodzê z twierdzeniem, ¿e motofokus to tylko gad¿et. Krêc±c rêcznie wyci±giem, powodujemy drgania, które utrudniaj± ustawienie ostro¶ci. NIe wiem jakiej jako¶ci musi byæ wyci±g oraz monta¿, aby argania z r±k nie przenosi³y siê na teleskop w trakcie krêcenia ostro¶ci±. Motofokus sprawê tê prawie ca³kowicie za³atwia.
Analogiczna sprawa jest z ustawianiem rêcznym RA oraz DE. Kto bawi³ siê pilotem, to wie jakie to pomocne.
A co do autoostro¶ci, to to w³a¶nie jest niezupe³nie dobra rzecz. Jak wiemy ka¿dy cz³owiem ma inny wzrok. Wiele razy w trakcie obserwacji z jednego przyrz±du, ka¿dy musia³ po swojemu ustawiæ ostro¶æ. nie wspominaj±c ju¿ o tym, ¿e mo¿na wlepiaæ oczy w monitor (w czasie 'krêcenia' avików z webkamerki) i ustawiaæ ostro¶æ za pomoc± pilocika - w moim wypadku ustawianie ostro¶ci trwa do 30 min i polega na bieganiu od teleskopu do komputera i z powrotem
Dziêki Januszowi mam ju¿, jak s±dzê, najbardziej typowy wyci±g okularowy 1.25 cala. Zaczynam ju¿ nad problemem my¶leæ. Mam ju¿ pewien pomys³, który postaram siê wkrótce zrealizowaæ.
Dla tej konstrukcji wyci±gu jakiej u¿ywa Janusz, z zastowaniem silnika krokowego z krokiem 1.8 stopnia/krok i dodatkow± przek³adni± 1:5 mo¿na bez wysi³ku uzyskaæ dok³adno¶æ rzêdu 30um/krok. Niestety, przek³adnia w wyci±gu jest typu ciernego w zwi±zku z tym nie bêdzie mo¿liwe liczenie przesuniêcia w sposób absolutny co postulowa³ PTL. Liczenie przesuniêcia tego typu wymaga³oby znacznie rozbudowanej elektroniki. Na razie ograniczê siê wiêc do prostego sterowania o podanej dok³adno¶ci co ju¿ powinno znacznie upro¶ciæ ¿ycie sczególnie astrofotografom. Oczywi¶cie, zdalna regulacja ostro¶ci przy obserwacji wizualnej jest gad¿etem ale do wspó³pracy z CCD jest chyba niezbêdna.
L.J.
Nabiegalem sie ostatnio takze za takim fokuserem do Newtona jednak w Telescope House mieli tylko do SC . Jest on zdecydowanie za krotki .Idealem bylby taki pewnie tak wykonany : http://astro4u.net/syriusz/fotki-forum/Motofocus.jpg
Pozostaje miec nadzieje ze Leszek po wykonaniu prototypu 1.25 zrobi tez dla mnie 2 calowy . Pozdrawiam.
Piotrze nie kombinuj bo do twojego przysz³ego Big Scoupa robi siê wyci±g 4" z korektorem komy i ¿adne z tych bzykade³ek tu nie podejdzie :o
Kiedy zamontowa³em napêd na obie osie-Ra. i Dec. czu³em niedosyt.Ale kiedy zrobi³em motofokus by³em wniebowziêty.Wreszcie ¿adnego krêcenia ga³ami i ta stabilno¶æ obrazu przy ustawianiu ostro¶ci.Napêd na osie tworz± dwa silniki z kserokopiarek 1:200,a motofokus dobre serwo modelarskie.
I w ten oto sposób powstaj± "kolosy" 114/900 w sensie wypasu ale na glinianych nogach a nie têdy drga, przynajmniej docelowo trzeba zainwestowaæ w solidny monta¿ i temu podobne problemy przejd± jak rêk± odj±³ do lamusa 8)
Ca³kowicie siê zgadzam :)ale zebrane w ten sposób do¶wiadczenia zostan± wykorzystane przy bubowie czego¶ lepszego :)
Prponujê lekturê chocia¿ tej dyskusji:
http://www.mapug.com...sers_Altern.htmNiestety dotyczy Meade LX200, do którego jest pe³no sprawdzonych ju¿ rozwi±zañ i nie s± to newtony, ale lepsze co¶ ni¿ nic. Wymieniono tam co jamniej trzech producentów motofokusów (wszyscy maj± wersje dla newtonów).
S±dzê, ¿e dyskusja czy motofokus jest potrzebny czy nie jest bezprzedmiotowa, bo wiadomo, ¿e gdy kto¶ ma daleko od teleskopu do monitora to bêdzie mu wygodniej naciskaæ guzik ni¿ biegaæ do ga³ki przy teleskopie. Osobi¶cie nazwa³em motofokus gad¿etem, bo go mam i w codziennych obserwacjach w³a¶ciwie go nie u¿ywam (bardziej dla zabawy ni¿ z konieczno¶ci), czasem tylko udaje siê (przy bardzo du¿ych i nieu¿ytecznych zreszt± powiêkszeniach) co¶ lepszego w ten sposób uzyskaæ ni¿ rêcznie. Niedawno te¿ dyskutowa³em z P³eszk± jak zrobiæ u¿yteczny i precyzyjny fokus do SCT, co ciekawsze doradzi³ mi mikrometr i s±dzê, ¿e mia³ racjê.
Osobi¶cie (bez urazy to maje w³asne zdanie) wola³bym kupiæ np. JMI za 100$ ni¿ mêczyæ siê przez miesi±c nad nowym rozwi±zaniem, czyli wywa¿aniem otwartych drzwi, co zwykle w ostatecznym rachunku wychodzi dro¿ej. Wierzê jednak, ¿e chodzi tu raczej o hobby ni¿ o pieni±dze, czyli o po³±czenie mi³ego z po¿ytecznym.
ps. nie spodziweam siê pochlebnych odpowiedzi :-X
a poza tym znów nie ma pogody i jestem tym nieco zdegustowany
Ja te¿ wola³bym kupiæ JMI za 100 USD gdyby oczywi¶cie takie by³y. Niestety s± tylko takie za min. 209 + 7 USD (+ c³o ?) - NGF Mini3
http://www.jimsmobil...list_search.htmMo¿e u¿ywanie lub nie focusera nie robi Ci tak samo ró¿nicy jak 100 czy 200 USD ?
L.J.
A ja od Meade Lx200GPS 10'' + Optisan 114/900 (ostatnio ma³o u¿ywany) wolalbym w najgorszym wypadku Carbon Truss 10 inch f/9 Ritchey-Chretien
link :
www.rcopticalsystems.com
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl