Astro-szkicowanie cz.II. - Techniki Mikro-poradnik 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Poniewa¿ pierwsza czê¶æ poradnika spotka³a siê z bardzo dobrymi opiniami, oraz zachêcony docenieniem moich szkiców :banan: :Beer: – postanowi³em napisaæ co¶ o technice rysowania. Nie zak³adam nowego w±tku tylko zostawiæ wszystko pod wspólnym tytu³em

W tej czê¶ci postaram siê przybli¿yæ swoj± technikê przydatn± przy szkicowaniu obiektów g³êbokiego nieba takich jak gromady otwarte, oraz szeroko rozumiane mg³awice (mam na my¶li mg³awice sensu stricte i galaktyki), oraz komety. Szkicowanie gromad kulistych wymaga osobnego wyja¶nienia, ale z uwagi na ma³e do¶wiadczenie z tymi obiektami odsy³am (na razie) do poradników po angielsku np. tego.

Aby poradnik by³ pe³niejszy przerysowa³em od pocz±tku, step-by-step, szkic M27 z sierpnia (rzecz jasna w warunkach domowych) z orygina³u, który ju¿ jest wklejony w moim dzienniku obserwacji. Techniki opisane w tek¶cie przedstawi³em pogl±dowo na fotkach na koñcu postu

Nasz kadr – czyli dobór powiêkszenia i okularu
Ma du¿e znaczenie, ale zale¿y od naszego „widzimisiê”, zmys³u estetycznego i tego, co chcemy pokazaæ na szkicu. Niekiedy istotnym elementem jest czas i warunki obserwacji – ma³o czasu i szybko paruj±cy sprzêt mog± zmusiæ do zwiêkszenia powiêkszenia w celu zawê¿enia pola. Czasami zwiêkszam powiêkszenie, aby potwierdziæ czy s³abe gwiazdy na tle mg³awicy widoczne zerkaniem rzeczywi¶cie tam s±.
Okulary szerokok±tne s± ¶wietne przy obserwacjach, ale przy szkicowaniu dodaj± sporo pracy (tyle gwiazd!) i trochê trudno jest umie¶ciæ obiekt dok³adnie w ¶rodku „kadru”.

Punkty zaczepienia – czyli jasne gwiazdy
Na pocz±tek szkicujemy jasne gwiazdy, które pos³u¿± za g³ówne punkty odniesienia. Niektórzy zaczynaj± od brzegów, inni od ¶rodka. Aby u³atwiæ sobie ustalenie, które gwiazdy siê wyró¿niaj± mo¿na trochê rozostrzyæ obraz. U³atwieniem przy rozmieszczaniu jest wyobra¿enie sobie tarczy zegara i rysowanie wg metody: gwiazda na godzinie trzeciej w po³owie odleg³o¶ci od ¶rodka.

Jak oddaæ jasno¶ci gwiazd?
Jest kilka sposobów do wykorzystania w zale¿no¶ci od dalszej obróbki szkicu.

1 Wielko¶æ gwiazdki – czyli im ja¶niejsza tym wiêksze robimy kó³eczko. W ogóle technika rysowania gwiazd powinna dawaæ jak najbardziej okr±g³e kó³eczka. Mo¿na to osi±gn±æ rysuj±c maleñkie kó³ka i zamalowywaæ je w ¶rodku (dla ja¶niejszych gwiazd) albo przy³o¿yæ o³ówek do papieru i przekrêciæ go wzd³u¿ d³ugiej osi, dobieraj±c si³ê docisku (dla ciemniejszych gwiazd). Oczywi¶cie o³ówek musi byæ ostry – ale o tym ju¿ by³o.

2 Twardo¶æ o³ówka – im ja¶niejsz± gwiazdê rysujemy tym miêkszy o³ówek nale¿y zastosowaæ i vice versa (ciemna-twardy o³ówek). Do jasnych gwiazd niektórzy stosuj± czarne pióro ¿elowe – nie wypowiadam siê, nie próbowa³em.

3 Obróbka komputerowa – ju¿ po przeniesieniu na kompa mamy mnóstwo mo¿liwo¶ci, np. skalê szaro¶ci czy dodanie po¶wiaty na jasnych gwiazdach.

4 Spajki – dodajê je za pomoc± wyka³aczki, ³atwo rozmazuje grafit z miêkkiego o³ówka. Mo¿na te¿ dodaæ za pomoc± fiszora trochê po¶wiaty wokó³ najja¶niejszych gwiazd, zamiast ca³o¶æ robiæ na komputerze

Najlepiej stosowaæ po trochê z ka¿dego z wymienionych sposobów.

Foto: Nasze punkty nawigacyjne – jasne gwiazdy, do¶æ du¿e czarne kropki, miêkki o³ówek
http://img90.imageshack.us/img90/800/poradnik201hn5.jpg

Którêdy do bieguna – czyli orientacja szkicu
Dodajemy znacznik kierunku. Najlepiej popatrzyæ, w któr± stronê dryfuj± gwiazdy przy wy³±czonym napêdzie – tam jest zachód. Pó³noc w przypadku reflektora Newtona jest 90 º w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. U¿ytkownicy refraktorów, k±tówek itp. umiejscowienie pó³nocy niech przemy¶l± sami.
Je¶li nie zrobili¶my tego od razu dodajemy nazwê obiektu, datê i stosowany okular. Potem ³atwo siê takie rzeczy zapomina...

Tyle kropek – czyli starfield
Nastêpuje pierwsza trudna czê¶æ szkicowania – czyli wype³nienie kadru reszt± widocznych gwiazd. Najlepiej zastosowaæ metodê kwadrantów albo æwiartek. Czyli dzielimy kadr (w g³owie!) na cztery æwiartki i po kolei wype³niamy je gwiazdami. Dla u³atwienia odnajdujemy kszta³ty, jakie tworz± gwiazdy (najczê¶ciej trójk±ty i czworok±ty). Nie ukrywam, ¿e mo¿e to byæ frustruj±ce i zniechêcaj±ce (te szerokok±tne okulary!) Ale od czego jest gumka? Zawsze mo¿emy te¿ zaznaczyæ strza³kê, gdzie dana gwiazda powinna byæ. Lub przekre¶liæ ¼le umiejscowion±, je¶li u¿ycie gumki zniszczy³oby czê¶æ szkicu. Potem te niedoci±gniêcia poprawimy na komputerze (w koñcu to te¿ narzêdzie do rysowania – spotka³em siê z rysunkami wykonanymi przy teleskopie na tabletach graficznych).

Foto: gwiazdy drugiego planu, lewa górna æwiartka jeszcze nie wype³niona, niektóre gwiazdy twardszym o³ówkiem. Widaæ liczne strza³ki i przekre¶lenie, mazanie gumk± w tak gêstym polu to zbyt du¿e ryzyko.
http://img88.imageshack.us/img88/4453/poradnik202nu3.jpg

W tym miejscu napiszê o gromadach otwartych, bo tu w³a¶ciwie koñczy siê technika ich szkicowania. Nale¿y zawczasu zwróciæ uwagê na kszta³t gromady, obecno¶æ ja¶niejszych gwiazd i kolorów gwiazd (o kolorach bêdzie te¿ pó¼niej). Je¿eli w obrêbie gromady s± gwiazdy, których nie da siê rozdzieliæ... trzeba wykorzystaæ co¶ z techniki rysowania mg³awic i zast±piæ je mgie³k±.

Nasz bohater – czyli mg³awica
Zale¿nie od z³o¿ono¶ci obiektu ³atwa lub trudniejsza czê¶æ.

Techniki rozmazywania o³ówka
Zasadniczo stosujê dwie:
Poza obszarem szkicu, miêkkim o³ówkiem, nanosimy do¶æ mocno plamê grafitu. Nastêpnie bierzemy fiszor i pocieramy j±, nabieraj±c czê¶æ grafitu. ¯eby nie ryzykowaæ zepsucia szkicu – próbujemy poza kadrem, jaki odcieñ ma kreska robiona fiszorem. Je¶li nam odpowiada, szkicujemy za pomoc± fiszora po¿±dany kszta³t.
Drugi sposób (który osobi¶cie preferujê): za pomoc± do¶æ miêkkiego o³ówka (B3, B4) trzymanego pod ma³ym k±tem do kartki (¿eby by³a grubsza kreska) zakreskowujemy po¿±dany kszta³t. Oczywi¶cie dobieramy odpowiednio docisk o³ówka. Nastêpnie za pomoc± fiszora (na tyle czystego ¿eby nie zostawia³ sam z siebie wyra¼nej kreski) rozmazujemy z wyczuciem o³ówek. Je¶li jaka¶ czê¶æ mg³awicy jest ja¶niejsza mo¿emy nanie¶æ kolejn± warstwê kresek i ponownie rozmazaæ. Dlatego te¿ przydaj± siê przynajmniej 2 fiszory o ró¿nych ¶rednicach.

Kolejno¶æ elementów

1Ogólny zarys
Na pocz±tek musimy zaznaczyæ ogólny zarys obiektu. Korzystamy z jednej z powy¿szych technik zaznaczaj±c s³ab± po¶wiatê.

Foto: ogólny nieco owalny kszta³t mg³awicy, technika z samym fiszorem.
http://img69.imageshack.us/img69/1624/poradnik203qd3.jpg

2 Kszta³t i szczegó³y widoczne bezpo¶rednio na pierwszy rzut oka.

Foto: zarys detalu, centralne przeja¶nienie uk³adaj±ce siê mniej wiêcej na linii S-N. Technika cieniowania kresek fiszorem.
http://img85.imageshack.us/img85/6006/poradnik204dx8.jpg

3 Detale
Szkicujemy szczegó³y, które widzimy po wnikliwej obserwacji. W tym miejscu nale¿y siê zastanowiæ co umieszczaæ na szkicu i jak po³±czyæ obserwacjê ze szkicowaniem? Czerwone ¶wiat³o jednak zawsze w jakim¶ stopniu upo¶ledza zdolno¶æ widzenia w mroku. Trzeba w zwi±zku z tym przed przyst±pieniem do szkicowania samej mg³awicy zgasiæ lampkê i po¶wiêciæ kilkana¶cie minut na przestudiowanie jej ogólnego kszta³tu i widocznych szczegó³ów. Ja potem zakrywam oko, którym obserwujê „pirack± opask±” i szkicujê patrz±c drugim okiem. Potem jeszcze raz obserwujê staraj±c siê wy³owiæ jak najwiêcej detali i zapamiêtaæ je, a potem narysowaæ przy w³±czonej latarce. Szkic nie oddaje wcale wiernie tego, co widaæ w okularze, poniewa¿ zamieszcza siê na nim tak¿e elementy widoczne zerkaniem. Je¶li pewnych elementów nie jestem w stanie oddaæ wiernie przy teleskopie – robiê krótk± notatkê na szkicu ¿eby potem dodaæ drobny detal dok³adnie w domu.

Foto: z wnikliwszej obserwacji - ja¶niejsza i bardziej kontrastowy jest „hantelek” po stronie S, nieco ja¶niejsza jest te¿ czê¶æ mg³awicy po stronie E ni¿ W. Du¿o pracy fiszorem, trochê o³ówka. Dodane gwiazdy na tle mg³awicy.
http://img211.imageshack.us/img211/2776/poradnik205vk2.jpg

Porada techniczna: je¶li która¶ brze¿na czê¶æ mg³awicy odcina siê wyra¼niej od t³a, konturujemy tê czê¶æ za pomoc± gumki wymazuj±c na pewnej d³ugo¶ci „cieniowany o³ówek”.

4Gwiazdy na tle mg³awicy
Dodajemy je na samym koñcu, je¶li doda siê je wcze¶niej to przy cieniowaniu o³ówka na mg³awicy zniszczymy szkic.

5 Kolory gwiazd
Mo¿emy oznaczyæ kolory gwiazd, je¶li jakie¶ zaobserwowali¶my w celu dodania ich pó¼niej na komputerze. Najlepiej przy danej gwie¼dzie bardzo delikatnie napisaæ numerek, a z boku opisaæ odpowiadaj±cy mu kolor.

Prze¿yjmy to jeszcze raz – czyli poprawki w domu
Po „Powrocie z gwiazd” (St. Lem :icon_wink: ) w domu przy jasnym ¶wietle warto poprawiæ szkic, usuwaj±c niedoci±gniêcia. Zaokr±gliæ gwiazdy, wymazaæ gumk± to, co siê da wymazaæ. Dodaæ jaki¶ ulotny detal, wcze¶niej opisany, lub zapamiêtany.

Foto: podstawowe techniki opisane w poradniku:

-cieniowanie tylko za pomoc± fiszora


-cieniowanie za pomoc± o³ówka i fiszora


-spajki za pomoc± wyka³aczki oraz kontrastowanie konturów za pomoc± gumki


I mamy prawie gotowy szkic (negatyw), teraz wystarczy przenie¶æ go do komputera...

Pozdrowienia :Salut:



Jeszcze nie przeczyta³em ( zaraz to uczyniê ),ale widzê du¿y nak³ad pracy :notworthy:

Ja w³a¶nie przeczyta³em i bardzo mi siê podoba. Kawa³ roboty, ale za to jaki efekt koñcowy :D
ps: ¶wietny pomys³ na spaiki :szczerbaty:

Pozdrawiam

lech

absolutnie genialne! :notworthy:
masz niesamowity talent i to nie tylko do o³ówka, do pióra równie¿,
¶wietnie siê czyta³o :)
dziêkujê piêknie i pozdrawiam



Twoje poradniki s± genialne.
Mo¿e zacznê szkicowaæ? ( :ha: )

Czy bêdzie technika szkicowania planet?

Ten tekst jest niesamowity. Teraz przyda³o by siê zebraæ to wszystko co do tej pory napisa³e¶ w jedna spójn± ca³o¶æ. Masz piêkne zdolno¶ci i musisz je wykorzystaæ. :notworthy:

Mo¿e zrób poradniczek jak obrabiaæ szkice na kompie i w czym to robiæ?

Hejka!

Cieszê siê ¿e poradnik przypad³ do gustu, :banan: Mam nadziejê, ¿e zachêci do szkicowania, które nie jest tak trudne i kosztowne jak astrofotografia, a daje sporo satysfakcji.


Czy bêdzie technika szkicowania planet?
Aktualnie nie planujê. Przedewszystkim nie zajmowa³em siê do tej pory rysowaniem planet i nie s± one moim g³ównym celem obserwacyjnym. S± na forum du¿o bardziej do¶wiadczeni i zdolni rysownicy planet (np. Maksiu)
Je¶li interesuje Ciê rysowanie planet - po prostu je rysuj, nabieraj wprawy i sam napiszesz poradnik B)

Podstawowe zasady s± takie:

1. Nie rysuj obrysu planety - przygotuj sobie wcze¶niej kartkê z narysowanym kó³kiem (Mars, Wenus), elips± (Jowisz) lub poszukaj w sieci odpowiedniego szablonu (Saturn). W tym szablonie bêdziesz nanosiæ szczegó³y w tym ew fazê planety.
2. Wielko¶æ szablonu zale¿y od upodobañ i ilo¶ci widocznych szczegó³ów, my¶lê ¿e np na Marsa wystarczy 4 do 5 cm ¶rednicy.

Krótki kursik rysowania Marsa jest tutaj


Mo¿e zrób poradniczek jak obrabiaæ szkice na kompie i w czym to robiæ?
Zamierzam napisaæ to w III czê¶ci mikro-poradnika. Niestety z uwagi na koniec roku i wiêksz± ilo¶æ zajêæ z tym zwi±zanych, najpewniej napiszê co¶ dopiero w okolicy ¦wi±t. Dowolny program graficzny lub do obróbki fotografii o wy¿szym stopniu zaawansowania ni¿ Windowsowski Paint (a o to nietrudno :szczerbaty: )bêdzie OK.

Pozdrawiam :Salut:

Rzeczywi¶cie fajny poradnik. :Beer: Widaæ, ze bardzo profesjonalnie podchodzisz do tego szkicowania. Jak ja rysowa³em gromady to z³e gwiazdki po prostu przekre¶la³em. Potem w Paincie je dopiero zamalowywa³em.

Znakomity poradnik, na pewno skorzystam :Beer:

Dopiero dzisiaj zauwa¿y³em ten w±tek z astro-szkicowaniem...kawa³ dobrej roboty. Nie tylko potrafisz rysowac, ale tak¿e masz pedagogiczne zdolno¶ci...mo¿na siê du¿o od Ciebie nauczyæ :rolleyes:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl