Zlecenie na duze F4 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam.

Mam taka wizje, aby zmowic najwiekszego mozliwego newtona F4 na jakiego mnie stac, ale rodzi sie kilka pytan. (Sprawa jest jak najbardziej na powaznie).

1. Maszyna musi miescic sie na tylnej kanapie samochodu, czyli max 1300mm dlugosci, co przy F4 da nam lustro 325mm.

2. Nie powinna to byc kostrukcja azurowa, ale powinna byc mozliwie najlzejsza. (bylo by pieknie gdyby zmiescila sie w 15kg)

3. Powinna byc zamowiona i wykonana przez sprawdzonego producenta lub kupiona w firmie sensownie traktujacej klienta.

4. Wyciag 2" o dobrej pracy, lusterko wtorne o latwej kolimacji, cela demontowalna.

Powiedzmy, ze bylbym w stanie uzbierac srodki gwarantujace moja wyplacalnosc przy takim projekcie.
Projekt nie musi byc realizowany "na juz" Mysle ze bariera majowego zlotu byla by wskazana. Bariera poczatku wakacji byla by deadline.

Pytania.

Czy takie cos mialo by sens, jesli tak/nie to dlaczego?
Czy moje parametry sa dobre czy nie, jesli nie co byscie zmienili?
Generalnie co o tym sadzicie? A moze czekac az ktos wystawi starego Arktura na forum???
Komu zlecili byscie taka prace, ew. co byscie kupili?

Przeznaczenie to oczywiscie DS'y na znosnym podmiejskim niebie dla chlopa nie bojacego sie dzwigac.

Pozdrawiam.
Ten post by³ edytowany przez Hans dnia: 19 December 2005 - 11:20


No dobra, ale dlaczego nie a¿urowy? To pierwsze pytanie jakie siê narzuca.


No dobra, ale dlaczego nie a¿urowy? To pierwsze pytanie jakie siê narzuca.

nie jeste¶ moim dentyst± ale jednak wyj±³e¶ mi to z ust :rolleyes: ;)

Odlegla wizja oparalktykowania dziada.




Odlegla wizja oparalktykowania dziada.
A o kosztach monta¿u, który to d¼wignie pomy¶la³e¶ :rolleyes:

Tak my¶lê i my¶lê i oprócz Astrokraka nic mnie do g³owy nie przychodzi. Tylko wtedy wiesz jak to mo¿e byæ z tym deadlinem...
A mo¿e sam sobie wystrugasz?


nie jeste¶ moim dentyst± ale jednak wyj±³e¶ mi to z ust :rolleyes: ;)
:szczerbaty:


A o kosztach monta¿u, który to d¼wignie pomy¶la³e¶ :rolleyes:

Kurde, moze sam zrobie? A jak nie zrobie to tube 15kg da sie powiesic do wizuala na jakims EQ/CG 5


(...)
A mo¿e sam sobie wystrugasz?
:szczerbaty:


Czemu nie, ale:
Lustro i tak musze zamowic - gdzie najlepiej/najbardziej ekonomicznie? celi dobrej tez sam nie zrobie - kto mi zrobi to dobrze? lusterko kupie i zamontuje sam, wyciag od biedy tez, ale wolal bym zdac sie na zawodowca ktory taki montaz, dobieranie i ustawianie ma we krwi. Tube moze i wytrzasne, ale jaka i gdzie aby bylo ekonomicznie lekko i wytrzymalo? Wiecie co, moze sie okazac, ze zlecenie tych wszystkich prac jednej osobie zaoszczedzi sporo czasu i troche kasy...

Pozdrawiam.

a¿urek tez mo¿e byæ zplatformowany choæ to sie w foto ¼le bêdzie zachowywaæ.

Mozesz spojrzec jak Domek zabiera(l) sie za podobny projekt. Ja osobiscie wybralbym na teraz konstrukcje azurowa. Potem, jak bedzie Cie stac na montaz dorobisz sobie tube. Tuba moze byc skrecana, wiec ogniskowa/srednice tez moznaby jeszcze troche podciagnac.

Platforma... no kurde dlugo by mowic, jakos na razie wole miec tube na paralaktyku. Znam "za" dobsona. Mozna zazurowac, mozna zplatformowac, wyjdzie taniej, calkiem to wygodne... ale jak mnie kiedys pokusi cos sfocic to leze... Tylko czy mnie pokusi? Kurka, wczesniej czy pozniej, ale pokusi jak nic (juz sie piep... z QC i Synta klnac, a to na wlasne umiejetnosci, a to na kamere). A mowie wam nie bedzie mi sie potem widzialo kupowac G8+100ED+350D jako drugi sprzet do focenia. Bede mial mojego duzego F4 nawet z EQ/CG 5 + popularna kamerka wyjdzie duuuzo taniej do focenia. Poza tym mam juz jako backup tani zestaw refraktorowaty dla ubogich 100ACHRO+EQ3-2.

Pozdrawiam.

PS. Jezeli to moje grubasne F4 jako pomysl na wywalenie >3tys w bloto to glupi pomysl to walcie mi to wprost.

g³upi pomys³, bo prowadzenie 1300mm na EQ5 na kamerce to absurdalna fikcja


Mozesz spojrzec jak Domek zabiera(l) sie za podobny projekt. Ja osobiscie wybralbym na teraz konstrukcje azurowa. Potem, jak bedzie Cie stac na montaz dorobisz sobie tube. Tuba moze byc skrecana, wiec ogniskowa/srednice tez moznaby jeszcze troche podciagnac.

Tube bede mogl zziebniety "pieprznac" w kat do szafy i zapomniec. To tez atut. Widze, ze Domek posunal sie juz znacznie w swoich pracach. Jak nie zdolacie mnie odwiesc od tego pomyslu, postaram zadac mu kilka pytan liczac na cenne doswiadczenie.

Pozdrawiam.


g³upi pomys³, bo prowadzenie 1300mm na EQ5 na kamerce to absurdalna fikcja

Jak ogniskowa wchodzi w gre przy montazu tej klasy?

Pozdrawiam.


Jak ogniskowa wchodzi w gre przy montazu tej klasy?

300-600??? papa no powiedz co¶!!!

Sumas robi³ na 1000mm ktos tam nawet na 254/1200 ale waga nie ta.
Ten post by³ edytowany przez McArti dnia: 19 December 2005 - 12:32
Aluminiowe , wyczernione tuby i malowane z zewnatrz dlugosci 1400 mm robi w Warszawie z teleskopy.pl Poruczko . Moja 280/1400 z przesylka na slask koszowala chyba 180 zl .
Lustra 330 mm to sa klasyczne wymiary . Moze tez tam choc osobiscie mam sprawdzonego Soche http://teleskopy.webpark.pl/ najlepiej telefonicznie . mnie parabolizowal 235/1300 . Lustro Hamala tez z tamtad .Lustro jest na ogol aluminiowane bez utwardzenia - mam tak 2 lata i w porzadku . Lusterko katowe to chyba w astokraku z certyfikatem Antaresa kup.
Aluminiowa tube mozna bardzo usztywnic wregami sklejanymi w srodku z tuba samochodowym kitem szpachlowym .
Moja tuba z szukaczem i obejmami wazy 9,5 kg . Polecam pajak taki jak w taurusach .
Pomysl z duzym lustrem jest dobry . mam znacznie mniejszy .
Montaz paralaktyczny do wiuala nie jest tak niemozliwie zrobic . Duze tuby plynniej sie prowadza tylko aby byly ulozyskowane na prawdziwych lozyskach . Na poczatek aluminiowe zebatki z byle czego powinny wystarczyc
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 19 December 2005 - 13:20
Hans, pomys³ jest s³uszny ale moim zdaniem niestety nierealny, za du¿o pieczeni chcesz upiec za jednym razem. Po pierwsze nie zmie¶cisz siê w 15kg z Newtonem i normaln± tub± (wliczaj±c wyci±g, szukacz, etc). Je¶li zrobisz lustro np. 30cm to jak zejdziesz ponizej 20kg to bêdzie dobrze. Po drugie taka rura na CG5 to pomy³ka, michu z astro4u robi³ testy z synt± na tym monta¿u, do wisuala to jest jaknajbardziej, ale do astrofoto to jednak powodowa³o du¿e problemy.
Na Twoim miejscu poszed³ bym na pocz±tek w du¿ego Newtona z ±¿urow± obudow±, a je¶li my¶lisz o astrofoto to jednak poleca³bym krótsze ogniskowe.
Ilo poci±gnie CG5? Papatki robi³ ostatnio z dosyæ dobrym skutkiem na 750mm, i my¶lê ¿e jest to rozs±dna wielko¶æ. Przy ogniskowych rzêdu 1m zaczyna siê ju¿ prawdziwa walka nerwów polegaj±ca na tym, ¿e sporo materia³u foto trzeba pó¼niej odrzucaæ.
Dodam jeszcze, ¿e koledzy z Nied¼wiad buduj± du¿ego Newtona (co¶ ponad 60cm) i jako monta¿ pod niego celuj± w monta¿ wid³owy a nie paralaktyka, mo¿e to jest kierunek dla Ciebie.

Mój przerobiony Syriusz mie¶ci siê na dwóch tylnich siedzeniach w aucie. Jego konstrukcja jest bardzo prosta. Ale ta waga 15kg to nie realne, statyw musi byæ masywny jak siê zmie¶cisz w 40kg to bêdzie ok.

Hans, chc±c mieæ taki limit wagowy, przy takim rozmierze lustra, to Ty pomy¶l, jak jeszcze te lustro wyskrobaæ, pocieniæ od spodu, zza¿urowaæ? :D

1m3 szk³a float wa¿y 2,5 tony! czyli lustro sredn. 325mm bêdzie wa¿y³o no co¶ ok. 8-10 kg
do tego oprawa hmm ze 2 kg, paj±k ze "wstecznym" z kilo
wyci±g ok. kg, nagler 31mm z kg :szczerbaty:
to tuba bêdzie niewa¿ka? :)
a gdzie szukacz, obejmy,przeciwwagi i ze 2 kg napêdów??
zapomnij o teleskopie o tych wymiarach i z wag± 15kg, jak sie zmie¶cisz w 30 to bêdzie dobrze

a do takiego to ju¿ co¶ ko³o G-11 pewnie
rób Taurusa, Hansusa? :D
i jak bedziesz mia³ na Losmandy, to pewnie i starczy Ci na rurê wêglow±
pozdrowienia

p.s.
obliczenia wyssane z palca, chodzi³o mnie o gruby szacunek wagi

qr* :Cenzura:

No dobra 250-270mm F4 (1000-1100mm ogniskowej) Powinno zblizyc do realnosci zarowno ogniskowa do focenia jak i mase do paralaktykowania...

Ja pierdziu, jak tak dalej pojdzie to bede musial wystawic ogloszenie "MT800 tanio kupie, a planet nie lubie"

:scratchhead:

Pozdrawiam.

To i tak Hans nie poci±gnie.

Bêdziesz ¿a³owa³ ma³ego lustra do visuala i za ciê¿kiego do focenia. W sumie chyba taniej wyjd± i tak dwa ró¿ne sprzêty. A i przyjmeno¶c lepsza. Monta¿ przeci±¿ony mo¿e na pocz±tku bêdzie jecha³ OK, ale potem...

Na wiosnê d³ugo o tym mysla³em i jednak poszed³em w dwa ró¿ne sprzêty. Na razie mam Taurusa. Do wizuala na platformie jest piêknie. Do foto, to jednak nie to. Lustro F4 jest jest do¶æ wymagaj±ce do kolimacji. Masz to wiesz.
Prawda jest taka, ¿e mo¿na jechaæ foto na CG5, ale jak masz do¶wiadczenie takie, jak papatki czy parê innych osób, które i tak przerze¼bi³y ten montaz do cna. Na to trzeba braæ du¿± poprawkê. Zabawa powa¿niejsza zaczyna siê dopiero od GPD czy G8, a i to od krótszych ogniskowych, ¿eby zebraæ do¶wiadczenie.

powodzenia
th


Ja pierdziu, jak tak dalej pojdzie to bede musial wystawic ogloszenie "MT800 tanio kupie, a planet nie lubie"

OOOO to to!!!! to idealne rozwi±zanie do foto na CCD co pokazuje Heniek.

Newton wizualny maj±cy f/4 bêdzie musia³ mieæ lustro paraboliczne, które jest idealne do patrzenia na DS-y, natomiast nie spe³ni Twoich oczekiwañ jako astrograf, je¶li nie zastosujesz korektora komy. Taki dwusoczewkowy korektor musi byæ obliczony pod konkretny schemat optyczny. Nie mo¿na go dowolnie dobieraæ jak okulary. Zatem, dojd± dodatkowe koszty, które musisz uwzglêdniæ. Uwa¿am, ¿e w naturalny sposób trzeba siê ograniczyæ: albo obserwacje wizualne albo astrofoto.

du¿y F/4 dla ma³ej CCD wogóle nie potrzebuje korektora komy Heniek nie potrzebowa³ korektora do ma³ej matrycy przy 800mm a przy 1300mm tymbardziej niepotrzeba.


Newton wizualny maj±cy f/4 bêdzie musia³ mieæ lustro paraboliczne, które jest idealne do patrzenia na DS-y, natomiast nie spe³ni Twoich oczekiwañ jako astrograf, je¶li nie zastosujesz korektora komy. Taki dwusoczewkowy korektor musi byæ obliczony pod konkretny schemat optyczny. Nie mo¿na go dowolnie dobieraæ jak okulary. Zatem, dojd± dodatkowe koszty, które musisz uwzglêdniæ. Uwa¿am, ¿e w naturalny sposób trzeba siê ograniczyæ: albo obserwacje wizualne albo astrofoto.

Mialem taka wizje, ze w ogromniastym polu newtona malutkim chipem kamerki CCD i tak bede obejmowal maly kawalek srodka majac kome w glebokim powazaniu. A do wizuala to bym przezyl, warto za to duzo wieksze pole...

Pozdrawiam.


Newton wizualny maj±cy f/4 bêdzie musia³ mieæ lustro paraboliczne, które jest idealne do patrzenia na DS-y, natomiast nie spe³ni Twoich oczekiwañ jako astrograf, je¶li nie zastosujesz korektora komy. Taki dwusoczewkowy korektor musi byæ obliczony pod konkretny schemat optyczny. Nie mo¿na go dowolnie dobieraæ jak okulary. Zatem, dojd± dodatkowe koszty, które musisz uwzglêdniæ. Uwa¿am, ¿e w naturalny sposób trzeba siê ograniczyæ: albo obserwacje wizualne albo astrofoto.

Jezeli chodzi o korektor komy, to jest taki, co pasuje do wszystkiego. TeleVue Paracorr mozna kupic zarowno w wersji do astrofoto, jak i do astrofoto i wizuala. Bardzo dobrze radzi sobie z koma, wiem poniewaz sprawdzalem na paru Newtonach od 4.2 do 4.7
Maciek

Hans, "w g³êbokim powa¿aniu" mo¿na mieæ komê w teleskopie aplanatycznym (bezaberacyjnym), np: Ritchey-Chretiene lub innym podobnego typu. Ponadto, w optyce nie ma czego¶ takiego jak "uniwersalny korektor". Zawsze jaki¶ zysk musi byæ okupiony jak±¶ strat±.

Nie jest takie nierealne zrobienie 30 cm lustra na paralaktyku z waga tuby ok 15 kg.
Tak samo mitem jest zalozenie, ze ciezka tube trudno prowadzic . Sliniczek co to ciagnie pokonuje opory tarcia i niewywazenie . To ostatnie nie musi wynosic kilka kg lecz znacznie mniej . Opory tarcia to jest do zminimalizowania tak ze kilku watowy silniczek pociagnie . Przeciez Hans ma wprawe i wlasciwie wywazy montaz . Ciezka tuba z racji masy jest stabilniejsza . Najwiekszym problemem jest kupienie dobrego lustra , jego zamocowanie w lekkiej podstawie . NAjmniejsze powiekszenie takim lustrem z racji wielkosci zrenicy to 40 x . Ma to wplyw na dobieranie lusterka wtornego .


zbig napisa³:
Lustra 330 mm to sa klasyczne wymiary . Moze tez tam choc osobiscie mam sprawdzonego Soche http://teleskopy.webpark.pl/ najlepiej telefonicznie . mnie parabolizowal 235/1300 . Lustro Hamala tez z tamtad .Lustro jest na ogol aluminiowane bez utwardzenia - mam tak 2 lata i w porzadku .


Ciekawe - 2 lata ?
A jaka jest gwarancja na trwa³o¶æ takiej pow³oki ?
Kiedy ona zmatowieje ?
I do jakiego stopnia utlenienia Aluminium mo¿na jeszcze rozpu¶ciæ pow³oke przy wymianie na now± ?
Janusz_P pisa³ kiedy¶, ¿e tlenku Al nieda siê ³atwo rozpu¶ciæ.


Hans, "w g³êbokim powa¿aniu" mo¿na mieæ komê w teleskopie aplanatycznym (bezaberacyjnym), np: Ritchey-Chretiene lub innym podobnego typu. Ponadto, w optyce nie ma czego¶ takiego jak "uniwersalny korektor". Zawsze jaki¶ zysk musi byæ okupiony jak±¶ strat±.

Paracorr usuwa tylko kome. Inne aberracje pozostaja. Jako reduktor komy jest on jednak bardo dobry. Jak to w optyce bywa, koma jest usuwana w zamian za pare dodatkowych elementow. Obecne jednak powloki antyodblaskowe powoduja, ze straty swiatla sa pomijalne.
Maciek


Ciekawe - 2 lata ?
A jaka jest gwarancja na trwa³o¶æ takiej pow³oki ?
Kiedy ona zmatowieje ?
I do jakiego stopnia utlenienia Aluminium mo¿na jeszcze rozpu¶ciæ pow³oke przy wymianie na now± ?
Janusz_P pisa³ kiedy¶, ¿e tlenku Al nieda siê ³atwo rozpu¶ciæ.

Gwarancja na trwalosc powloki utwardzonego lustra to 2 lata - Warszawa . Tyle juz mam . Powloka nieutwardzona jest bardziej sprawna w odbijaniu swiatla . Nie wiem jak usuwaja tlenek Al przed nsp. aluminiowaniem . tlenek krzemu, czy magnezu potrafia to aluminium pewnie tez .

A co powiesz na Newtony z dzielona tub±? Sam siê zastanawiam nad czyms takim, ale co z monta¿em:

http://discovery-telescopes.telescopes.com...telescopes.html

Masz 12,5" w z dzielon± tub±, za oko³o 2000$ , ale z wag± moze byæ k³opot 54 funty, to jakie¶ 25 kilo za doln± czê¶æ teleskopu. Utwardzone aluminium, testowane zwierciad³a, zwa¿ywszy amerykañskich prawników, to lipy raczej nie produkuj±, s± osi±galni (taka firma ca³a na narty nie wyje¿d¿a).

Ja sobie ogl±dam czasem 17,5 ". Cieszy moje oko, ale czy go kupiê? Jak bym foci³ bez monta¿u?
Ponadto: z pe³n± tub± s± tañsze ni¿ z a¿urow±.

Pozdrowienia

widze ze dzielona tuba jest juz od dawna znana, tylko ta cena...


Ja pierdziu, jak tak dalej pojdzie to bede musial wystawic ogloszenie "MT800 tanio kupie, a planet nie lubie"
Pozdrawiam.

Wystaw, wystaw ,jak tylko umyjê lustro to zaraz wystawiam na sprzeda¿ swojego ,ale wyci±g dwucalowy to juz musisz sobie dorobiæ.
ps.
Sorry ale reklama wysz³a. :Boink:
ps.
A Taurus 270 ?


Mialem taka wizje, ze w ogromniastym polu newtona malutkim chipem kamerki CCD i tak bede obejmowal maly kawalek srodka majac kome w glebokim powazaniu. A do wizuala to bym przezyl, warto za to duzo wieksze pole...

Pozdrawiam.


W sumie mo¿esz robiæ co chcesz, ale "56" chyba dobrze Ci radzi. Bo w koñcu chcesz zbudowaæ du¿y ¶wiat³osilny teleskop do DS, mg³awic itd, a zadowalsz siê ma³ym wicineczkiem pola. (???)
W³aciwie wiêc, co bêdziesz foci³? Lepiej nie ograniczaæ siê z góry do wizuala.
Spokojnie sobie to przemy¶l.
Poza tym CCD taniej±, wiêc z biegiem czasu pewnie bêdzie mo¿na za normalne pieni±dze nabyæ "ma³oobrazkowy" detektor CCD.

A nie lepiej przymierzyc sie na jakiegois wielkiego Taurusa ..to jest telep nie dosc ze wielki to jeszcze mozna go zlozyc do malych rozmiarow :)

Taurusy maja swoje zalety. Ale chce (a moze cholera juz nie chce - troche mnie przeraziliscie waga) telep w tubie bo: 1. Mozna to powiesic na montazu. 2. Mozna zalozyc dekiel i postawic w szafie po obserwacjach, a jak dostanie z baranka od dziecka to jest szansa na zero strat, znika czas montazu/demontazu i kolimacji z tym zwiazanej (pyrgniety na fotel do samochodu jest na polu godtowy do posadzenia na montazu) 3. Taniej za tube wychodzi. 4. Mozna uzyc prostych czopow co ulatwia wykonainie samodzialowego dobsona. 5. Jest znacznie trwalsza a przy takich pieniadzach to to byl by juz moj telep dozywotni. Tuba ma tez wady: 1 Znaaacznie wieksza waga, co pociaga za soba znaaaaczne koszty montazu zdatnego ja uniesc, 2. Nie mozna zlozyc do walizki (pewnym rozwiazaniem jest tuba dzielona). 3. Zajmuje cholernie duzo miejsca w trasporcie i przechowywaniu (cala kanapa w samochodzie lub kawal szafy w domu). 4 Zeby zrobic lekka tube trzeba zdrowo zabulic na jakies kewlary czy inne wegle.

Druga sprawa to koma.

Nie wydaje mi sie abym w najblizszych latach (szczeg. po wybuleniu na te betoniarke i wyroku montazu do niej na glowie) mial kase na jakikolwiek sprzet foto poza jakas popularna kamerka. Takie kamerki maja male pole, a wiec nie beda zachaczac o "zakomowane" rejony pola. Do wizuala jest nieco inna bajka. Tu widac kome (mam N6 F4) ale nie jest to tragedia. Trzeba sie wpatrzec aby ja zobaczyc - nie zwracam na nia uwagi. Jadac na Lantanach trzeba sobie powiedziec "dobra teraz ogladamy przyklad komy" ustawic jasny obiekt na krawedzi pola i podziwiac lekki przecinek zachodzac w glowe czy to badziewie wygenerowalo lustro czy moze jednak okular.

Trzecia sprawa - kasa.

Teleskopy w okolicach 30cm w tubie sa znacznie tansze od azurowcow i podzielakow. Ja sie musze liczyc z kasa. Mam slubna i dziecko. O ile dziecko odniesie sie z entuzjazmem do mojej glupoty, o tyle slubna bedzie miec calkowita racje mowiac, ze ocipialem do konca.

Pozdrawiam.

policz sobie pole na ma³ej kamerce z 1300mm ogn. i jako¶c prowadzenia jak± bêdziesz potrzebowa³ do solidnych zdjêæ. zobacz jakiego typu sa do tego obiekty na niebie i pomysl czy ciê staæ na focenie czego¶ takiego.

Apelujê o nie strzelanie sobie samobója ;)

Hans, wygl±da ¿e chcesz zamieniæ ogniskow± 600mm F4 na d³u¿sz± te¿ F4. Je¶li chodzi o astrofoto spowoduje to ¿e jasno¶æ obiektów bêdzie taka sama, a zwiêkszy siê skala obrazu - obiekt bêdzie odpowiednio wiêkszy wymuszaj±c tym samym wiêksza dok³adno¶æ prowadzenia i wymagania co do monta¿u.
Moim zdaniem powinienies siê skoncentrowac na monta¿u i napêdzie - kupiæ najlepszy jaki mo¿esz, klasa EQ5 to jest raczej minimum. I wypróbowaæ w astrofoto to co masz czyli swojego 150/600 (po przebudowie aby ³apa³o siê ognisko - wymiana wyci±gu ?). To da ci pogl±d czy masz szanse walczyc z d³u¿szymi ogniskowymi.
Jak± kamerkê tzn. o jakim rozmiarze pikseli bêdziesz uzywa³ ? czy masz w planach przaj¶cie na lustrzankê ?

Co do wizuala próbujesz po³±czyæ to z astrofoto. Nie wiem czy to dobra droga, wiadomo ze wzglêdu na koszty zwykle staramy sie to jako¶ pogodziæ. Jednak pamiêtaj ¿e do wizuala nie potrzeba szybkiej ¶wiat³osi³y, tylko du¿ej ¶rednicy.


Hans, wygl±da ¿e chcesz zamieniæ ogniskow± 600mm F4 na d³u¿sz± te¿ F4. Je¶li chodzi o astrofoto spowoduje to ¿e jasno¶æ obiektów bêdzie taka sama, a zwiêkszy siê skala obrazu - obiekt bêdzie odpowiednio wiêkszy wymuszaj±c tym samym wiêksza dok³adno¶æ prowadzenia i wymagania co do monta¿u. (...)

Cholera, tego nie wiedzialem. F4 do foto dobieralem kierujac sie przeslankami:
1. - wieksza swiatlosila = krotszy czas naswietlania (wiec se moge na tanszy mont. pozwolic bo bedzie zmuszony do ciagniecia krotszych casow dla tego samego efektu)
2. - F4 to maksymalnie krotka ogniskowa (przy maksymalnie duzym zwierciadle) ktora jeszcze nadaje sie do wizuala. krotka ogniskowa = mniej wymagajacy montaz (no tak mi wyszlo z generalnej obserwacji postow, non stop slyszy sie cos w rodzaju "eee, na tym moncie to max 500mm" no to czlowiek wyciaga wniosek "montaze nie lubia dlugich ogniskowych")
3. - Im krotsza ogniskowa tym lzejsza tuba (bo krotsza) a im lzejsza tuba tym lepiej radzi sobie montaz.


(...) Moim zdaniem powinienies siê skoncentrowac na monta¿u i napêdzie - kupiæ najlepszy jaki mo¿esz, klasa EQ5 to jest raczej minimum. I wypróbowaæ w astrofoto to co masz czyli swojego 150/600 (po przebudowie aby ³apa³o siê ognisko - wymiana wyci±gu ?). To da ci pogl±d czy masz szanse walczyc z d³u¿szymi ogniskowymi.
Jak± kamerkê tzn. o jakim rozmiarze pikseli bêdziesz uzywa³ ? czy masz w planach przaj¶cie na lustrzankê ?
(...)

Udalo mi sie dopasc QuckCama przerobionego na dlugie czasy z jakims slabym CCD. Ta kamerka ma tak wysunieta matryce, ze zlapalem ognisko w moim newtonie. Udalo mi sie zrobic kilka bardzo nedznych Marsow (g. nie rodzielczosc ma ta kamerka), ale zaskoczyly mnie tycie rozmiary planety na obrazie nie wiem, 20x20 pikseli? - paranoja jakas. Zlapalem tez kilka Ksiezycow - tu obrazy rysowaly sie juz znacznie lepiej ale dla odmiany zaskoczyla mnie koniecznosc ustawiania czasow naswietlania na minimum bo obraz natychmiast sie przeswietlal - generanie jestem na poczatku drogi, ani u mnie dobrej kamery ani jakiegokolwiek doswiadczenia. Na lustrzanke sie nie przesiade z prostego powodu 2K ceny zaporowej dla mojego portfela. Zostaja przerabiane kamerki typu Vesta lub jakis tanszy dedykowany wynalazek typu Meade


(...)Co do wizuala próbujesz po³±czyæ to z astrofoto. Nie wiem czy to dobra droga, wiadomo ze wzglêdu na koszty zwykle staramy sie to jako¶ pogodziæ. Jednak pamiêtaj ¿e do wizuala nie potrzeba szybkiej ¶wiat³osi³y, tylko du¿ej ¶rednicy.

Rozumiem to i dlatego nastawiam sie na duze lustro. Ale chce miec telaskop ktory jestem w stanie nosic. Dlatego F4 (krotko = lekko) przy masach w okolicach 20kg kolene 5 kilo na dodatkowe 50cm tuby to bardzo drastyczny przyrost.

Pozdrawiam.

Hans z tego co piszesz zdiagnozuje ciê krótko:

Idziesz na rze¼! zostaniesz z kup± z³omu, który zupe³nie nie bêdzie robi³ tego do czego mia³ byæ. i bedzie nadawa³ sie tylko do rozsprzedania go.

jezeli dla ciebie 2k to cena zaporowa to odpu¶æ sobie foto zupe³nie. albo foæ t± kamerk± co masz ale z ma³ymi ogniskowymi (tak max do 100mm)

Tuba 50 cm dluzsza nie musi wazyc 5 kg wiecej. Mozesz miec z AL , mozna takze zrobic azurowa oslonieta czyms .
Uzywajac barlowa czy innych przedluzek palnety foci sie na wypadkowych dlugich ogniskowych bo obraz jest wiekszy . Jakos montaze to ciagna , pewnie dlatego ze to lekki sprzet . Przy takim wydluzaniu ogniskowej wszelkie wady wynikle z niedokladnosci wykonania optyki sumuja sie . Tuba z dluga ogniskowa jest pod tym wzgledem lepsza .
Przy 2 x wiekszej ogniskowej w lustrach F4 obraz masz tej samej jasnosci co w podstawowym ale 4x wiekszej powierzchni .
Moze na razie specjalnie do planet kup jakas tube z odzysku o dluzszej ogniskowej i nie tak duzym jak planowales lustrze .


Hans z tego co piszesz zdiagnozuje ciê krótko:

Idziesz na rze¼! zostaniesz z kup± z³omu, który zupe³nie nie bêdzie robi³ tego do czego mia³ byæ. i bedzie nadawa³ sie tylko do rozsprzedania go.

jezeli dla ciebie 2k to cena zaporowa to odpu¶æ sobie foto zupe³nie. albo foæ t± kamerk± co masz ale z ma³ymi ogniskowymi (tak max do 100mm)


Nic dodaæ, nic uj±æ. Je¶li chcesz fociæ tak± koby³a to zacznij oszczêdzaæ na co¶ takiego: Monta¿ na gwiazdkê Fotogrie z krótkimi ogniskowymi s± te¿ abrdzo ³adne i przede wszystkim ³atwiejsze i tañszym kosztem do uzyskania, nie mniej za sam monta¿ np. GPD czy GM8 zap³acisz wiêcej ni¿ chcesz wydaæ na swój projekt. Moim zdaniem nic z tego nie bêdzie :(

Uh...

No to mnie przekonaliscie. Mialem zamiar wydac ok 2-3K na tube i zbudowac sobie samodzielnie dobsa. Po kilku miesiacach ok 0.5K na maszyne focaca (kamerka). Potem zaczac zbierac na montaz z prawdziwego zdazenia na co liczylem kolejne 2-3K. Cicha nadzieja mowila o zakonczeniu planu do 2010 a tube w przyszlym roku. Droga ktora mi polecacie, jest dobra do focenia, ale ja za bardzo lubie jopic sie w okular...

Oj. musze to wszystko przemyslec od podstaw. Mam 4"Achro F10, EQ3-2 i 6" F4, moze podmienic sobie tylko tube na wieksza albo duza na dobsie, a focic przez 100Achro na EQ3-2 z jakas vesta...

Temat zamkniety, jak wymysle nowa glupote, nie omieszkam poddac pomyslu pod publiczne biczowanie na forum.

Pozdrawiam.

zrób tym co masz M81 i M42 zobaczysz jak wyjdzie i bedziesz mia³ doswiadczenie co i jak.

Je¶li wolno co¶ zasugerowaæ...
Osobi¶cie zacz±³ bym od monta¿u - w astrofoto to 90%sukcesu. Kiedy¶ wymy¶li³em takie có¶:

Przy lekkim zaciêciu warsztatowym mo¿na to posk³adaæ za b. niewielkie pieni±dze (w porównaniu do seryjnego dobrego monta). Dysponuj±c tak± podstaw± (spokojnie mo¿na to zrobiæ w wersji przeno¶nej...) wtedy bym siê zastanowi³ co na tym powiesiæ.
I tak jak sugeruj± przedmówcy: pofotografuj tym co masz - nabierz do¶wiadczenia!!! Wtedy preferencje siê sprecyzuj± i wybór bêdzie ³atwiejszy...
Powodzenia! Za³±czone miniaturki
    l l


1. - wieksza swiatlosila = krotszy czas naswietlania (wiec se moge na tanszy mont. pozwolic bo bedzie zmuszony do ciagniecia krotszych casow dla tego samego efektu)

To prawda. Ale Ty chcesz zamienic F4 na F4, wiêc ¶wiat³osi³y nie zmieniasz, czyli czas na¶wietlania musi byæ taki sam. Bêdziesz mia³ natomiast d³u¿sz± ogniskow± wiêc bêdziesz musia³ skracaæ ekspozycje z powodu b³êdów monta¿u, a obraz bêdzie tym samym ciemniejszy.


2. - F4 to maksymalnie krotka ogniskowa (przy maksymalnie duzym zwierciadle) ktora jeszcze nadaje sie do wizuala. krotka ogniskowa = mniej wymagajacy montaz (no tak mi wyszlo z generalnej obserwacji postow, non stop slyszy sie cos w rodzaju "eee, na tym moncie to max 500mm" no to czlowiek wyciaga wniosek "montaze nie lubia dlugich ogniskowych")

Generalnie Jest to prawda. Ale F4 to nie ogniskowa tylko ¶wiatlosi³a.


3. - Im krotsza ogniskowa tym lzejsza tuba (bo krotsza) a im lzejsza tuba tym lepiej radzi sobie montaz.

To te¿ jest prawda.


ale zaskoczyly mnie tycie rozmiary planety na obrazie nie wiem, 20x20 pikseli? - paranoja jakas.

U¿yj d³u¿szego barlowa.
Ten post by³ edytowany przez adamsz12 dnia: 21 December 2005 - 16:34

Je¶li wolno co¶ zasugerowaæ...
Osobi¶cie zacz±³ bym od monta¿u - w astrofoto to 90%sukcesu. Kiedy¶ wymy¶li³em takie có¶:

Przy lekkim zaciêciu warsztatowym mo¿na to posk³adaæ za b. niewielkie pieni±dze (w porównaniu do seryjnego dobrego monta). Dysponuj±c tak± podstaw± (spokojnie mo¿na to zrobiæ w wersji przeno¶nej...) wtedy bym siê zastanowi³ co na tym powiesiæ.
I tak jak sugeruj± przedmówcy: pofotografuj tym co masz - nabierz do¶wiadczenia!!! Wtedy preferencje siê sprecyzuj± i wybór bêdzie ³atwiejszy...
Powodzenia!


Sprytne. Masz tylko ten generalny zamysl, czy kombinowales juz bardziej technicznie? To by mozna w wesji rozbieralnej zrobic, hmm... wyglada na warte grzechu posleczenia z cad'em kilku nocy...

Pozdrawiam.

wszystko sprowadzi siê do wysokiej klasy napêdu który i tak musi byæ lepszy ni¿ normalne.


wszystko sprowadzi siê do wysokiej klasy napêdu który i tak musi byæ lepszy ni¿ normalne.

Masz czarne my¶li...
G³ówny koszt to 2 dobre ¶limacznice, resztê za³atwi autoguider (to mam sprawdzone!). 20' expo ogniskow± 2,5m i punktowa gwiazdka (jest to gdzie¶ na forum).

Nie trzeba do tego autocad'a, wystarczy trochê wyobra¼ni. Kiedy¶ sobie zrobiê taki mont! Z jego koñstrukcji wynika, ¿e powinien byæ max sztywny!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


wszystko sprowadzi siê do wysokiej klasy napêdu który i tak musi byæ lepszy ni¿ normalne.
Jakby pociagnac pomysl z samorobka ? Fabryczne montaze sa czesto tak konstruowane aby zawsze chcialo sie lepszy czyli duzo drozszy . Amatorski montaz nie bedzie zgrabnie wygladal ale parametrami moze przewy¿szac srednie firmowki a "³adownoscia" bez problemu . Najwiekszym problemem jest uzyskanie zebatki do osi RA . Cos takiego mial w ofercie Ak za 500-600 zl i miala spelniac wysokie wymagania dokladnosci / ok 1z³ za z±b/ . Drugim problemem to sprzela . Moze na wzor z motoroweru?


Masz czarne my¶li...
G³ówny koszt to 2 dobre ¶limacznice, resztê za³atwi autoguider (to mam sprawdzone!). 20' expo ogniskow± 2,5m i punktowa gwiazdka (jest to gdzie¶ na forum).

Nie trzeba do tego autocad'a, wystarczy trochê wyobra¼ni. Kiedy¶ sobie zrobiê taki mont! Z jego koñstrukcji wynika, ¿e powinien byæ max sztywny!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Trzba autocada, zeby sie nagle nie okazalo, ze w pewnym polozeniu wyciag celuje w glebe pomiedzy jakimis stalowymi ramionami. Trzeba tu dodac siedzisko na obejmach dla tuby, widze potrzebe sterowalnosci kata nachylenia tych widel, w ogole to zawszelepiej czlowie zrozumie jak sobie sam narysuje :szczerbaty:

Przy okazji wyjdzie w parametrach masa i nosnosc itd.

Pozdrawiam.

Hans,
A czy probowales juz robic zdjecia normalnym aparatem? Ja tez zaczynam wchodzic powoli w astrofotografie (bardzo powoli) i dla mnie niesamowitym doswiadczeniem jest robienie zdjec lustrzanka w nocy bez sledzenia nieba (do 20 sekund ekspozycja przy 50mm F/2.8). Bardzo wiele sie mozna w ten sposob nauczyc i inwestycja nie jest duza (jezeli masz aparat). Jak juz zrobisz pare rolek i nabierzesz wprawy, to mozesz aparat przymocowac do swojego teleskopu (piggyback) i uzywajac swoj refraktor oraz specjalny okular prowadzic aparat. Mozesz wtedy stosowac dluzsze ekspozycje. Moim zdaniem dla poczatkujacego jest to latwiejsze i daje lepsze efekty. Potem to juz wchodzimy w fotografie cyfrowa, CCD, super montaze i powazny sprzet to astrofoto.

Ja przynajmniej przyjalem taka strategie zaznajamiania sie z astrofoto i wiele osob pewnie uwaza inaczej. Dla mnie po prostu kupienie wszystkiego naraz, gdy nie ma sie odpowiednich funduszy, skonczy sie na posiadaniu kupy sprzetu, ktory daje jedynie mierne zdjecia i ktory i tak trzeba bedzie zmienic.

Moje trzy grosze
Maciek


Hans,
A czy probowales juz robic zdjecia normalnym aparatem? Ja tez zaczynam wchodzic powoli w astrofotografie (bardzo powoli) i dla mnie niesamowitym doswiadczeniem jest robienie zdjec lustrzanka w nocy bez sledzenia nieba (do 20 sekund ekspozycja przy 50mm F/2.8). Bardzo wiele sie mozna w ten sposob nauczyc i inwestycja nie jest duza (jezeli masz aparat). Jak juz zrobisz pare rolek i nabierzesz wprawy, to mozesz aparat przymocowac do swojego teleskopu (piggyback) i uzywajac swoj refraktor oraz specjalny okular prowadzic aparat. Mozesz wtedy stosowac dluzsze ekspozycje. Moim zdaniem dla poczatkujacego jest to latwiejsze i daje lepsze efekty. Potem to juz wchodzimy w fotografie cyfrowa, CCD, super montaze i powazny sprzet to astrofoto.

Ja przynajmniej przyjalem taka strategie zaznajamiania sie z astrofoto i wiele osob pewnie uwaza inaczej. Dla mnie po prostu kupienie wszystkiego naraz, gdy nie ma sie odpowiednich funduszy, skonczy sie na posiadaniu kupy sprzetu, ktory daje jedynie mierne zdjecia i ktory i tak trzeba bedzie zmienic.

Moje trzy grosze
Maciek


W pe³ni siê zgadzam. Niestety w astrofotografii trzeba wydaæ albo bardzo du¿o kasy albo przez lata zbieraæ do¶wiadczenie. U wielu osób ogl±daj±cych ró¿ne ¶wietne fotografie pojawia siê chêæ rzucenia od razu na g³êboko wodê - a koñczy siê to tak jak uj±³ Pirx kup± sprzêtu i marnymi zdjêciami.

No i oczywi¶cie astrofotografia to nie tylko d³ugie ekspozycje w ogniskach teleskopu. Ja bardzo lubiê ogl±daæ du¿e rejony nieba robione np. rybim okiem. Tak¿e piggy-back mo¿e daæ super efekty, a nie jest tych fotek du¿o przez co tak rzadko zdarza mi siê ogl±daæ np. Pêtlê Bernarda. :)


Trzba autocada, zeby sie nagle nie okazalo, ze w pewnym polozeniu wyciag celuje w glebe pomiedzy jakimis stalowymi ramionami. Trzeba tu dodac siedzisko na obejmach dla tuby, widze potrzebe sterowalnosci kata nachylenia tych widel, w ogole to zawszelepiej czlowie zrozumie jak sobie sam narysuje :szczerbaty:

Przy okazji wyjdzie w parametrach masa i nosnosc itd.

Pozdrawiam.


Mo¿na zrobiæ "maszynkê do zapalania zapa³ek"..., tylko po co?
Oczywi¶cie je¶li znasz ACADa to ok., ale przy lekkiej wyobra¼ni mo¿na taki mont posk³adaæ w piwnicy za pomoc± "miarki krawieckiej"...
Przeczytaj kilka razy to co napisa³ PRIX!!! Je¶li jeste¶ na pocz±tku drogi, To ¶wiête s³owa! Jak siê od razu rzucisz na g³êbok± wodê - nic dobrego z tego nie wyjdzie poza marzeniami i d³ugami...
Mnie siê ostatnimi czasy wreszcie uda³o sfociæ co¶, z czego jestem zadowolony, ale moja zabawa w astrofoto to drobnymi kroczkami prawie 15 lat...

Ja was doskonale rozumiem. Zdaje sobie sprawe, ze jestem na poczatku drogi. Dlatego pytam zamiast zamawiac. Mam starego Zenita FS12 (ten wielki fotosnajper). Zmarnowalem rolke, nic nie wyszlo - jakos nie potrafie pracowac z obrazem ktorego nie mam na podgladzie. Stad droga w kierunku kamerek. Tu niestety rowniez nie trafilem najlepiej. Wiekszasc przeznaczonego czasu na nauke pochania walka z popier... softem zamiast z sama technika focenia. Poniewaz ciagle walcze ze sprzetem zamiast z brakiem wyrobionych metodologii (a to wyciag za plytki, a to soft od kamery nie dziala, a to montaz zaczal pykac i gubic prowadzenie, a to zenit stwierdzil ze nie podniesie migawki, a to w srodku nocy przypomnisz sobie ze pozyczyles przeciez piggibacka, a to sie jasno zaczelo robic, a to iris przychrzani sie do czegos w formacie plikow z kamerki, a to sro, a to sramto...) zaczalem sie zastanawiac nad opcja " ty se kup teleskop i kamere ktory bedzie dzialac, na tym sie ucz focenia, a nie na kamerce ktora tylko twierdzi ze jest wlaczona i teleskopie ktory pracuje tylko ze specjalnie wybebeszonymi kamerami..."

Pozdrawiam.


Je¶li wolno co¶ zasugerowaæ...
Osobi¶cie zacz±³ bym od monta¿u - w astrofoto to 90%sukcesu. Kiedy¶ wymy¶li³em takie có¶:

Przy lekkim zaciêciu warsztatowym mo¿na to posk³adaæ za b. niewielkie pieni±dze (w porównaniu do seryjnego dobrego monta). Dysponuj±c tak± podstaw± (spokojnie mo¿na to zrobiæ w wersji przeno¶nej...) wtedy bym siê zastanowi³ co na tym powiesiæ.
I tak jak sugeruj± przedmówcy: pofotografuj tym co masz - nabierz do¶wiadczenia!!! Wtedy preferencje siê sprecyzuj± i wybór bêdzie ³atwiejszy...
Powodzenia!


Odrazu przyszlo mi do glowy zdjecie,ktore znalazlem na Rosyjskim astro-forum
Prewdopodobnie jest to teleskop Australijski:) Za³±czone miniaturki
    l l


Ja was doskonale rozumiem. Zdaje sobie sprawe, ze jestem na poczatku drogi. Dlatego pytam zamiast zamawiac. Mam starego Zenita FS12 (ten wielki fotosnajper). Zmarnowalem rolke, nic nie wyszlo - jakos nie potrafie pracowac z obrazem ktorego nie mam na podgladzie. ...

Hans, pos³uchaj jednak rad Pirx'a i DominikaM, aparat masz, monta¿, który spokojnie poci±gnie standardowy obiektyw równie¿ wiêc mo¿esz uzyskaæ bardzo ³±dne fotki. Moim zdaniem takie zdjêcia jak np. to http://telewy.republika.pl/ jeste¶ w stanie uzyskaæ w miarê szybko. A z faktem, ¿e na podgl±dzie ma³o widaæ musisz siê pogodziæ, tak po prostu jest. Matówki generalnie s± ciemne jak cholera i prawie nic tam nie widaæ, ale to samo bêdziesz mia³ z kamer±, gdzie musisz pstrykaæ fotki i dopiero ogl±daæ je na komputerze. Oczywi¶cie w przypadku naja¶niejszych obiektów czas zdjêcia mo¿na skróciæ na tyle, ¿e mo¿na siê zbli¿yæ do czego¶ podobnego do ogl±dania na ¿ywo (z kilkosekundowym opó¼nieniem). Szczerze mówi±c je¶li chcia³by¶ zaj±æ siê astrofoto to poleca³bym rozwa¿enie kupna 300D, niesamowicie u³atwia pracê gdy¿ efekty widzisz "prawie od razu". Je¶li nie gardzisz szerokim polem to taka konfiguracja zapewni³aby Ci du¿o rado¶ci i co najwa¿niejsze fajne fotki :)

Pozdrawiam


Tu niestety rowniez nie trafilem najlepiej. Wiekszasc przeznaczonego czasu na nauke pochania walka z popier... softem zamiast z sama technika focenia. Poniewaz ciagle walcze ze sprzetem zamiast z brakiem wyrobionych metodologii (a to wyciag za plytki, a to soft od kamery nie dziala, a to montaz zaczal pykac i gubic prowadzenie, a to zenit stwierdzil ze nie podniesie migawki, a to w srodku nocy przypomnisz sobie ze pozyczyles przeciez piggibacka, a to sie jasno zaczelo robic, a to iris przychrzani sie do czegos w formacie plikow z kamerki, a to sro, a to sramto...) zaczalem sie zastanawiac nad opcja " ty se kup teleskop i kamere ktory bedzie dzialac, na tym sie ucz focenia, a nie na kamerce ktora tylko twierdzi ze jest wlaczona i teleskopie ktory pracuje tylko ze specjalnie wybebeszonymi kamerami..."
ale to trzeba przygotowac w dzieñ. WSZYSTKO mieæ obcykane i dzia³aj±ce. w polu nic nie zrobisz. w polu robi sie tylko materia³ a obrabia w domu.


Je¶li wolno co¶ zasugerowaæ...
Osobi¶cie zacz±³ bym od monta¿u - w astrofoto to 90%sukcesu. Kiedy¶ wymy¶li³em takie có¶:

Przy lekkim zaciêciu warsztatowym mo¿na to posk³adaæ za b. niewielkie pieni±dze (w porównaniu do seryjnego dobrego monta). Dysponuj±c tak± podstaw± (spokojnie mo¿na to zrobiæ w wersji przeno¶nej...) wtedy bym siê zastanowi³ co na tym powiesiæ.
I tak jak sugeruj± przedmówcy: pofotografuj tym co masz - nabierz do¶wiadczenia!!! Wtedy preferencje siê sprecyzuj± i wybór bêdzie ³atwiejszy...
Powodzenia!


Toz to klasyczny montaz szkocki :)

BTW. Zrobienie teleskopu Newtona o lustrze w okolicach 300mm i masie 15kg jest wykonalne, powiem wiecej widzialem taka konstrukcje bedac w Czechach. Teleskop z lustrem 300mm mial mase 11kg i byl prowadzony na HEQ5. Lustro wazylo niecale 4.5kg.
Ten post by³ edytowany przez Andee dnia: 22 December 2005 - 12:50

Je¶li wolno co¶ zasugerowaæ...
Osobi¶cie zacz±³ bym od monta¿u - w astrofoto to 90%sukcesu. Kiedy¶ wymy¶li³em takie có¶:

Przy lekkim zaciêciu warsztatowym mo¿na to posk³adaæ za b. niewielkie pieni±dze (w porównaniu do seryjnego dobrego monta). Dysponuj±c tak± podstaw± (spokojnie mo¿na to zrobiæ w wersji przeno¶nej...) wtedy bym siê zastanowi³ co na tym powiesiæ.
I tak jak sugeruj± przedmówcy: pofotografuj tym co masz - nabierz do¶wiadczenia!!! Wtedy preferencje siê sprecyzuj± i wybór bêdzie ³atwiejszy...
Powodzenia!

http://members.lycos.co.uk/hamal/Roboczy/Gysztla.jpg


Ja siê zastrzelê :D Je¶li wszystkie podobieñstwa w tym rysunku i rozwi±zania o których pisalem ludziom na GG sa przypadkowe z moim zrobionym kiedys rysunkiem to równoleglo¶æ powstawania tych samych odkryæ po przeciwnych stronach globu jest czym¶ zupe³nie naturalnym :blink:

http://members.lycos.co.uk/hamal/Roboczy/Montaz.jpg

Jedna rzecz mnie tylko niepokoi w waszym rozwiazaniu. Nie mozna obrocic tuby wokol wlasnej osi, jezeli nie dodamy do niej jakies super obejmy albo siodal ala to cos poizej: Za³±czone miniaturki
    l l

Marcin,

Chyba poszed³bym za g³osem Tomka i kupi³bym w pierwszej kolejno¶ci 300D. U¿ywka pewnie kosztuje jakie¶ ok. 2000 z³. Pó¼niej mo¿e zastanowi³bym siê nad jak±¶ po¿yczk± i kupi³bym GPDX lub GM8.
U¿ywa³em wielu monta¿y s³abszych lotów i nigdy nie by³em zadowolony z rezultatów. Byæ mo¿e dlatego, ¿e nie by³em jako¶ specjalnie technicznie uzdolniony, aby samemu cos zbudowaæ. Pamiêtam jednak, ¿e samoróbki lub sprzêty robione przez znajomych w produkcji "gara¿owej" nigdy nie by³y rewelacyjne. Wydasz na taki sprzêt niema³± kasê. Pó¼niej nie bêdziesz zadowolony z rezultatów, a sprzedaæ tak± samoróbke nie bêdzie prosto. W efekcie pop³yniesz i w koñcu i tak sobie kupisz jaki¶ markowy monta¿. Wed³ug mnie szkoda siê bawiæ w harcerstwo. Lepiej d³u¿ej odk³adaæ na cos porz±dnego ni¿ traciæ nerwy, ¿e co¶ niewychodzi jak siê chce fociæ.

Pozdr
Pawe³
Ten post by³ edytowany przez TUR dnia: 27 December 2005 - 10:15

Jedna rzecz mnie tylko niepokoi w waszym rozwiazaniu. Nie mozna obrocic tuby wokol wlasnej osi, jezeli nie dodamy do niej jakies super obejmy albo siodal ala to cos poizej:

Niech Twoj niepokój bedzie ma³y :D

Przyjrzyj sie mojemu rysunkowi, co tam widzisz? Oprawy ³ozysk w ksztalcie omegi, a co wisi na osiach i oprawach ³o¿ysk? Obejma http://members.lycos...s_teleskopu.htm :)

Ponadto mój rysunek jest baaardzo uproszczony, mam dok³adne zwymiarowane plany ale je¶li je poka¿e za miesi±c na innym forum pojawi± siê lekko zmienione jako cudze co mnie nie bawi :rolleyes:

Ponadto rysunek Tom-cia zawiera du¿o wiêcej b³êdów, a mianowicie k±t mocowania napêdu RA koliduje z t±tem mocowania ramy, rama teleskopu bedzie siê klinowac na ramie g³ównej, rozwi±zanie napêów jest zupe³nie nieodpowiednie itd
Ten post by³ edytowany przez HAMAL dnia: 27 December 2005 - 18:02

...je¶li je poka¿e za miesi±c na innym forum pojawi± siê lekko zmienione jako cudze co mnie nie bawi :rolleyes:

Ponadto rysunek Tom-cia zawiera du¿o wiêcej b³êdów, a mianowicie k±t mocowania napêdu RA koliduje z t±tem mocowania ramy, rama teleskopu bedzie siê klinowac na ramie g³ównej, rozwi±zanie napêów jest zupe³nie nieodpowiednie itd


Widzê Hamal'ku, ¿e chyba Ci nacisn±³em na odcisk... Przepaszam - nie mia³em takiej intencji!!!
Jednak pozwolê sobie delikatnie zauwa¿yæ, ¿e nie masz wy³±czno¶ci na patenty racjonalizatorskie i je¶li co¶ wymy¶lisz, to nie jest powiedziane, ¿e kto¶ tego nie mo¿e zrobiæ równolegle...
W konstrukcji monta¿y astronomicznych to raczej ju¿ wszystko zosta³o wymy¶lone, jedynie my amatorzy pewne rozwi±zania odkrywamy na nowo i dla siebie.
Ja zapoda³em rysunek jako pomys³ nie wiedz±c jakie bêdzie zainteresowanie konstrukcj±.
Zapweniam Ciê, ¿e to ca³kowicie w³asne przemy¶lenia, moje i zespo³u, który buduje od podstaw pó³ metrowy teleskop na w³a¶nie takim moncie.

Tak odnosnie duzych teleskopow, czy o duzych ogniskowych . Na tym forum padla propozycja aby byly w dziurze . Wtedy drabina niepotrzebna .


Tak odnosnie duzych teleskopow, czy o duzych ogniskowych . Na tym forum padla propozycja aby byly w dziurze . Wtedy drabina niepotrzebna .
A dostatecznie g³êboka dziura zapewnia stabilizacjê temperatury lustra ! :ha:


Widzê Hamal'ku, ¿e chyba Ci nacisn±³em na odcisk... Przepaszam - nie mia³em takiej intencji!!!
Jednak pozwolê sobie delikatnie zauwa¿yæ, ¿e nie masz wy³±czno¶ci na patenty racjonalizatorskie i je¶li co¶ wymy¶lisz, to nie jest powiedziane, ¿e kto¶ tego nie mo¿e zrobiæ równolegle...
W konstrukcji monta¿y astronomicznych to raczej ju¿ wszystko zosta³o wymy¶lone, jedynie my amatorzy pewne rozwi±zania odkrywamy na nowo i dla siebie.
Ja zapoda³em rysunek jako pomys³ nie wiedz±c jakie bêdzie zainteresowanie konstrukcj±.
Zapweniam Ciê, ¿e to ca³kowicie w³asne przemy¶lenia, moje i zespo³u, który buduje od podstaw pó³ metrowy teleskop na w³a¶nie takim moncie.


Sam nie wiem co o tym my¶leæ, zbyt du¿o tu przypadku.

Je¶li budujesz Tomciu z zespo³em teleskop na takim monta¿u to lepiej szybko wszystko przemy¶lcie od nowa :huh: bo tam a¿ roi siê od nieprzemy¶lanych niedoci±gniêæ.
Ten post by³ edytowany przez HAMAL dnia: 28 December 2005 - 16:31
Inna sprawa to sztywnosc tak duzej konstrukcji . Drgania i duzy dryft og temperatury . Zaleta to mniejsze przeciwwagi lub ich brak .
Moze wygodniej bylo by troszke inacej klasyczny niemiecki zrobic . Tak jakby odwrotnie . Os Dec blisko ³ozyska osi RA i mocowania do statywu , ponizej dopiero zebatka napedu i hamulec- sprzeglo . ten sposob zmniejsza luzy i momenty sil , Jakby tak udalo sie tube mocowac blizej osi RA to waga ciezarkow przeciwwagi bedzie mniejsza . Moje zabawy pojda w ta strone .


Inna sprawa to sztywnosc tak duzej konstrukcji . Drgania i duzy dryft og temperatury . Zaleta to mniejsze przeciwwagi lub ich brak .
Moze wygodniej bylo by troszke inacej klasyczny niemiecki zrobic . Tak jakby odwrotnie . Os Dec blisko ³ozyska osi RA i mocowania do statywu , ponizej dopiero zebatka napedu i hamulec- sprzeglo . ten sposob zmniejsza luzy i momenty sil , Jakby tak udalo sie tube mocowac blizej osi RA to waga ciezarkow przeciwwagi bedzie mniejsza . Moje zabawy pojda w ta strone .


mo¿e jaki¶ prosty rusunek tego o czym mówisz?
Sam my¶lê o konstrukcji monta¿u i wcale nie uwa¿am ¿e monta¿ amatorski jest gorszy od fabrycznego.

Po zastanowienu musze stwierdzic, ze nie tak latwo cokolwiek mi narysowac . Dobrze by bylo zastosowac inne sprzeglo- hamulec , o mniejszej wysokosci . Najwygodniej jak jest miedzy zebatka a obracajaca sie czescia korpusu . Moze tak jak w montazach U, nie korpus a os w nim /RA/ sie kreci . Jak cos mi wyjdzie to dam na forum.


wcale nie uwa¿am ¿e monta¿ amatorski jest gorszy od fabrycznego.

To poka¿ fotki DS z ogniskowej 1200mm amatorkim monta¿em :D

Z racji jakosci zebatek i slimaka amatorski montaz nadaje sie do wizuala . Do astrofoto to innej jakosci sa wymagane . Ponadto u nas zdjecia robi sie malutkimi obiektywami i amatorszczyzna pod taki obiektyw nie ma sensu . Cenowo wyjdzie podobnie .
Zaleznosc miedzy srednica obiektywu a czasem naswietlania jest chyba funkcja kwadratowa . I tu widze szanse dla czesciowej samorobki . Ograniczenie czasu ekspozycji .
A gdzie kupic przekladnie slimakowe w rozsadnej cenie i zadawalajacej jakosci ?
Jakos po swietach z tesciowa wszystko czarno widze !! ....
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 29 December 2005 - 01:44
Tak mi sie jeszcze jeden pomysl po glowie telepie.

Lustro + cela - nie przeskocze ok 8kg bedzie.

ale moge pooszczedzac gdzieindziej...

Jakbym tak zrobil druga cele na LP, Wyciag, Laserpointer itd. to powinna mi sie ona zmiescic w 2-3kg.

Teraz polaczyc to do kupu 3 profilami alu po ok 1kg kazdy. Beda to przy akiej masie juz profile o 3-4 cm szerokosci. Taki kawal aluminiowego mela nie powinien nijak ustapic po sporeczowaniu na paralktyku. Obejmy jeszcze po kilogramie i mam 30cm teleskop <15kg!. Kurde za piekne to, gdzie tu blad?



Pozdrawiam.


To poka¿ fotki DS z ogniskowej 1200mm amatorkim monta¿em :D

Bardzo proszê: http://astro-forum.o...?showtopic=8153
Co prawda nie jest to DS, ale na moncie samoróbce!!!
Jeszcze gdzie¶ na forum jest moja fota M27 EDkiem+tele x2. Ogniskowa dok³adnie 1200mm...:banan:
Wysz³a obiecuj±co jak na moje ówczesme umiejêtno¶ci - TAK WIÊC SIÊ DA!

Hans, aluminiowa tuba 1400 mm dlugosci to waga 2-2,5 kg .
Moja kompletna tuba z obejmami wazy 9,5kg . W tym 3 kg lustro 235/1300 pyrex grubosc 30 mm .
Z racji wiekszej srednicy lustro moze wazyc max 6 kg . To do 15 kg zostalo 2,5 na wieksza cele i tube .
Jak bedziesz dobieral materialy w/g wagi i zastosujesz wlasne lekkie rozwiazanie mocowania lustra to zmiescisz sie w wadze. Mocowanie lustra to co najmniej 2 kg , a jak w 4 sie zmiescisz bedzie ok.

Zbig. Qrde blaszka. Ile grubosci musi miec taka rura aby dzwigac na koncu pare kilo szkla?

Pozdrawiam.


Tak mi sie jeszcze jeden pomysl po glowie telepie.
...
Kurde za piekne to, gdzie tu blad?

attachment


Hansie nie, ty musisz zrobiæ kratownicê, tylko taki uk³ad konstrukcyjny nie bêdzie siê skrêca³:
czyli, ¿eby nie wywa¿aæ otwartych drzwi to mniej wiêcej powinno wygl±daæ tak: http://www.rcoptical...ges/10Truss.jpg
pozdrowienia
Ten post by³ edytowany przez sumas dnia: 29 December 2005 - 13:13
Qrde - 2x wiecej rurek sie zrobilo (No i Taurus mi wyszedl :blink: )



Ale jak do tego teraz paralityka przyczepic?

Jasna cholera, trzeba jednak rura go.

Pozdrawiam.

Moja tuba jest od Poruczki / chyba/ z Warszawy /z teleskopy.pl/ blacha ma ok 1mm grubosci .
Rura to najbardziej wytrzymaly ksztalt , tylko z 1 mm Al latwo sie deformuje .
Jak tak wzmocnisz ta rure od srodka wregami / pierscienie z plyty wiorowej/ ze nie bedzie sie splaszczc to mozna na nia usiasc bez obaw .
Nie grubosc scianek a wzmocnienia w srodku decyduja o sztywnosci tuby z AL i ile moze wytrzymac w rozsadnych granicach / kilkudziesieciu kg. /
Wystarcza 2 cm szerokosci pierscienie z 10-15 mm plyty wiorowej . Jeden z gory w okolicach mocowania pajaka / polecam "taurusowy"/ drugi ponizej wyciagu , 3-ci w okolicach gornej obejmy , 4-ty dolnej . Ten na dolnej jest najwazniejszy bo na nim opiera sie glownie montaz . Z dolu nie trzeba pierscienia bo cela lustra je w wystarczajacy sposob usztywnia .
Pierscienie dopasowywalem aby z lekkim oporem klinowaly sie w tubie . Mimo to z powodu niedokladnosci tuba troche sie odksztalcala pod silnym naciskiem . Po wysmarowaniu szpachlowka samochodowa bokow pierscieni bedacych w tubie i rejonow tuby przylegajacych do pierscieni calosc sie bardzo mocno usztywnila . Kit skleil pierscienie z tuba , ponadto w okolicach pierscen - tuba pozostawilem kilka mm kleju z kazdej strony pierscienia / tak jak rozsmarowalem kit palcem /.
W ten sposob usztywnienie tuby zadziwilo mnie i bez zadnych problemow moglem zabudowac "taurusowy" pajak . Ten pajak nie usztywnia tuby i aby spisywal sie dobrze tuba musi byc sztywna .
U mnie sa tylko 3 pierscienie / 2 w okolicach obejm i z gory - pajak/ Nie zauwazylem jakichkolwiek deformacji . Jedyne co mnie drazni to ze tuba jest nitowana co 8 cm , mogla byc gesciej np.4 cm .


Qrde - 2x wiecej rurek sie zrobilo (No i Taurus mi wyszedl :blink: )

attachment

Ale jak do tego teraz paralityka przyczepic?

Jasna cholera, trzeba jednak rura go.

Pozdrawiam.


Do montazu podlacza sie takie konstrukcje dovetailem montowanym na stale do oprawy lustra...

Zreszta zdjecie z linku podanego przez Sumasa doskonale ilustruje problem:

http://www.rcopticalsystems.com/images/10Truss.jpg
Ten post by³ edytowany przez Andee dnia: 29 December 2005 - 13:42
Wlasnie ilusruje problem nie rozwiazanie. Newton to nie Mewlon. Ma wyciag w bok a nie w osi. No juz uzywanie kontowki do newtona to po mojemu przeginka jest, a tym sie to skonczy, gdy nie bedziesz mogl obracac tuby newtona wokol wlasnej osi (np. w obejmach).

Pozdrawiam.


Bardzo proszê: http://astro-forum.o...?showtopic=8153
Co prawda nie jest to DS, ale na moncie samoróbce!!!
Jeszcze gdzie¶ na forum jest moja fota M27 EDkiem+tele x2. Ogniskowa dok³adnie 1200mm...:banan:
Wysz³a obiecuj±co jak na moje ówczesme umiejêtno¶ci - TAK WIÊC SIÊ DA!


Jasne, a jak poproszê o zdjêcie krowy dasz mi wiewiorki bo te¿ fajna i bedziesz siê cieszy³ jak dziecko ¿e jako¶ odbiles pileczkê, szkoda gadaæ.

Do Hansa

Teleskop musi byc bardzo sztywny a Twoja propozycja ledwo sie do vizuala nadaje, s³uchaj Sumasa bo dobrze prawi.


Jasne, a jak poproszê o zdjêcie krowy dasz mi wiewiorki bo te¿ fajna

Sorry za offtopik... Astro-wiewiórka, sfocona przez Skyluxa ;)

Idac za waszymi radami wyglada na to, ze bede budowal dosyc skomplikowana konstrukcje jak na moje umiejetnosci

1. Lustro Glowne - prawdopodobnie zakupie gotowe lustro w AK, u Mirka lub innym sklepie, chyba zeby udalo mi sie dopasc gdzies na rynku wtornym cos uzywanego w moim rozmiarze.

2. Cela - nie bede robil sam, boje sie, ktos na mnie zarobi :)

3. Tuba - bedzie rekodzielem pomyslu Zbiga czyli super lekkie wunderwaffe z cienkiej balchy alu wzmacnianej od wewnatrz wregami ze sklejki. Calosc pojdzie pod malowanie jakims dobrym matem z pistoletu. Jako bonus dostane diafragmy. (te funkcjonalnosci powinny dac sie polaczyc)

4. Zestaw wtorny - czyli lusterko boczne, wyciag, szukacz. Lusterko boczne prawdopodobnie zakupie gotowca w AK lub u Mirka. Jezeli sztywnosc wregowego wunderwaffe bedzie na to pozwalac, LW bedzie na siedzisku Taurusowym. Wyciag 2" raczej tani ale zobaczymy na co portfel pozwoli. Zamiast szukacza greenpointer (zajefajna zabawka) albo telrad (albo to i to) aby bylo znacznie lzej niz z szukaczem i jego gniazdem.

5. Przy szacunkowej masie 15kg tuba w pierwszym okresie stanie na moim zmotoryzowanym montazu od soligora MT800. Jezeli ten nie da rady trafi na samodzialowego dobsa. W przyszlosci trafi na montaz najwyzszej klasy na jaki bedzie mnie stac.

6. Operatorem focacym bedzie prawdopodobnie dedykowana kamerka CCD. Dostalem podstawowe informacje co to powinno byc (Jeju, ale to drogie)

Jezeli to mozliwe, popastwcie sie nad tym planem. TO dalej jest straszna gora kasy jak na mnie i nie mam ochoty jak to mawia McArti "poplynac" z tym po fakcie.

Pozdrawiam.


Jasne, a jak poproszê o zdjêcie krowy dasz mi wiewiorki bo te¿ fajna i bedziesz siê cieszy³ jak dziecko ¿e jako¶ odbiles pileczkê, szkoda gadaæ.
Do Hansa

Teleskop musi byc bardzo sztywny a Twoja propozycja ledwo sie do vizuala nadaje, s³uchaj Sumasa bo dobrze prawi.


Widzê, ¿e Twoje musi byæ na wierzchu i koniec - nie ma z Tob± merytorycznej dyskusji... :szczerbaty:
Je¶li na moncie samoróbce (który dyskryminujesz) mo¿na poci±gn±æ 20' expo ogniskow± 2,5m to dla mnie znaczy, ¿e mo¿na fociæ cokolwiek, jak tylko bêdzie pogoda...
Jak Ci siê nie podoba to sobie kup seryjny monta¿ za kilka mln. $$$, a samoróbki zostaw raczej w spokoju!!!
Faktem jest, ¿e zabiera to sporo czasu, ale frajda jest ogromna, a i zaoszczêdzona kasa ma niebagatelne znaczenie :banan:


Faktem jest, ¿e zabiera to sporo czasu, ale frajda jest ogromna, a i zaoszczêdzona kasa ma niebagatelne znaczenie :banan:

Mi to mowisz? :D http://members.lycos.co.uk/hamal/

Hans, pamietaj o tym ¿e wszystko musi byæ strasznie sztywne, maca³em ostatnio Taurusa i do zawieszenia do astrofoto by sie w zyciu nie nadal, pisale¶ Ty lub kto¶ o takim pajaku jak w nim, zapomnij ! paj±k ma usztywniaæ dodatkowo konstrkucjê a nie latac w ¶rodku, cela tez musi byæ inna, raczej odpu¶æ sobie sprê¿ynki i inne chybotliwe pierdo³y, ja bym robi³ kontry, Sztywno¶æ stywno¶æ i jeszcze raz sztywno¶æ.
Ten post by³ edytowany przez HAMAL dnia: 30 December 2005 - 14:32
Hans,zrob tak,odrzuc rady skrajnych teoretykow,nastepnie praktykow i wybierz cos ze srodka.
Wiem,ze pisze ogolnie i az sie smieje, bo wiem jak to jest jak sie w glowie zapali jakis pomysl i sa jakies pieniadze.
Jak pojdziesz za czyimis radami w ciemno, to bedziesz przeklinal doradce,jak sie przeciwstawisz to bedziesz zly na samego siebie:)

Ja jestem w komfortowej sytuacji,bo zamowilem juz teleskop wiec decyzje mam daleko za soba..:)


Hans,zrob tak,odrzuc rady skrajnych teoretykow,nastepnie praktykow i wybierz cos ze srodka.
...


no niewiem Hany¶, czy to dobra rada, bo nawet "muzyka ¶rodka" jest jaka¶ taka nijaka, miêkka :D
a Hansowi napewno zale¿y na tym, ¿eby by³o ostro, wiêc to musi byæ hardcore :szczerbaty:

zrobienie najlepszego/najwiêkszego teleskopu, za jak najmniejsze pieni±dze, to ciê¿kie wyzwanie, lustra jako¶ sam wyrze¼biæ niechce, wiêc jedyne co mu pozostanie mo¿liwe do wykonania we w³asnym zakresie, to oprócz posk³adania kupionych elementów, wykonanie tubusa (mo¿e i a¿urowego) i monta¿u i o tym toczy siê ta dyskusja, a to w³asnie znaczy: sztywno¶æ, sztywno¶æ i jeszcze raz sztywno¶æ - jak napisa³ HAMAL
pozdrowienia
Ten post by³ edytowany przez sumas dnia: 30 December 2005 - 20:18
Prawda,prawda,prawda,choc teoretyczna.
Ja na "sztywnosc" dolozylbym jeszcze troche kasy,ale to kolejna rada hardcore..

Hans,nie zazdroszcze;)


Prawda,prawda,prawda,choc teoretyczna.
Ja na "sztywnosc" dolozylbym jeszcze troche kasy,ale to kolejna rada hardcore..

Hans,nie zazdroszcze;)


Teoretyczna ? A ile Ty teleskopów i urz±dzeñ zbudowa³e¶ ¿e tak twierdzisz?


Jezeli to mozliwe, popastwcie sie nad tym planem. TO dalej jest straszna gora kasy jak na mnie i nie mam ochoty jak to mawia McArti "poplynac" z tym po fakcie.

No kiedy ty bardzo chcesz!!!! :lol:

Chcesz zrobiæ to samo co Domek robi teraz tylko ¿e za 2k z³otych. Na ch³opski rozum wniosek jest takie, ¿e Domek jest nienormalny :Boink:

niewiem jak chcesz sie zamkn±æ w 15kg chyba chcesz u¿yæ antymaterii :ha:

masz wszystko teraz do focenia niewiem dlaczego niechcesz teraz tego u¿ywaæ. no bo niby co zrobisz jaki¶ tam mont jaki¶ wielki teleskop i co? bêdziesz foci³ 1/200 powierzchni M42? czy jak? :szczerbaty:

Hans da³e¶ do Download program Wodaskiego gdzie na poszczególnych matrycach i ogniskowych mozna zmieszczaæ ró¿ne obiekty. no to sobie zobacz czego nie pofocisz ma³± kamerk± i 1200mm

Oj Hamal,nie zaczepiaj mnie.Pokaz lepiej jakas ostra fotke wykonana sprzetem/teleskopem Twojej konstrukcji z ogniskowa dluzsza niz 500mm,to mnie przekona do Twojej teorii wcielonej w zycie.
Teoria pozostaje w postach a teleskop za 2 tysiace spelni oczekiwania tego,kto bedzie wiedzial czego wymagac od instrumentu za 2 tysiace.Jesli w gre wchodzi wlasnoreczne konstruowanie montazu,to jest to duzy wysilek,ktorego efektu koncowego nie da sie przewidziec przed przystapieniem do pracy.Mozna go sobie zyczyc. Tylko tyle chcialem powiedziec.Zapodawaj swoje foty dlugoogniskowe a bede je podziwial. :Salut:

Duze lustro na poczatek do wizuala . Zupelnie inaczej widac choc to samo sie oglada .
Jak juz ma sie duzy teleskop to na pewno bedzie chcialo zobaczyc sie co z foceniem . 30 cm lustro zbiera ok 9x wiecej swiatla niz 10 cm . Malo kto z nas mial moznosc pobawic sie w foto duzym lustrem i dlatego ten prawie o rzad wielkosci krotszy czas naswietlania nie jest zauwazany .
Proponowane przezemnie usztywnienie tuby pierscieniami jest tak duze ,ze pajak taurusowy sprawuje sie dobrze - tuba 280 mm srednicy a pierscienie tylko 15 mm szerokosci , bo tyci za mala srednica do mojego lustra . Mocowanie lustra oczywiscie aby bylo lekkie i stabilne musi byc maloklasyczne . U mnie jest to szeroki pierscien z tez plyty wiorowej . Lustro lezy swobodnie na tym piescienu na 9 podkladkach filcopodobnych- krazki pod nogi krzesel . Podkladki podpieraja lustro gdzies w 1/3- 1/4 od jego krawedzi . Z gory lustro jest "przymocowane" do tego pierscienia tak aby z srednim oporem mozna bylo nim krecic .
Z 1 cm od brzegu pierscienia symetrycznie sa 3 otwory fi 6 mm nagwintowane . Wchodza w nie sruby regulacyjne polozenia lustra . Te sruby sa w tulejkach przykrecone do tuby i tak zablokowane ze w tych tulejkach moga sie krecic lecz nie mozna ich wysunac czy wsunac . Krecac ta sruba lustro polozone na pierscieniu podnosi sie lub opada . Dosc partacko zrobilem blokowanie tych srub w tulejce i mam na jednej luz . Przeszkadza w kolimacji . Korci mnie skrecenie z tuba pierscienia z lustrem juz po kolimacji 3 wkretami z bokow . Tuba troche rozkolimowuje sie dopiero jak dosc ostro postwic ja na betonie .
Moze jakies gumki amortyzacyjne . To tyle z moich doswiadczen z 3 kg lustrem ok 24 cm srednicy krazka szkla .
Planety bez problemu tuba 1300 pofocisz nawet na lichym montazu . To sam wiesz .
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 30 December 2005 - 22:54
Te¿ wygl±da na F4, ale ¶rednica trochê przesadzona, gdyby zrobi³ to Polak, by³by to najwiêkszy teleskop zamontowany w kraju. A baga¿nik do wo¿enia tego Dobsona, to tylko po³±czony z wywrotk±. :lol: Ciekawe czy u¿ywa kamerki, bo Barlowa chyba nie.

Pozdrowienia i precz z chmurami ! Za³±czone miniaturki
    l l

Jakos nie zabardzo widze aby tym duzym lustrem cos bylo widac . Ma po skosie przyslone zakrywajaca dostep swiatla do lustra . Chyba.
Ile wazy 5 cm plyta szkla 47 cm srednicy?

Dolna klatka od mojego Taurusa 380 wa¿y 21kg. G³owny wk³ad wnosi do tego lustro o grubo¶ci 5cm. Masa 18 punktowej p³ywaj±cej celi z 2 cm rur stalowych plus aluminiowe podparcia to jakies 1.5-2kg i skrzynia ca 1.5kg. Daje to na samo lustro ca 18 kg.
Lustro 47 cm jest jakie¶ 1.5 razy ciê¿sze czyli bêdzie mia³o z 27kg


Jakos nie zabardzo widze aby tym duzym lustrem cos bylo widac . Ma po skosie przyslone zakrywajaca dostep swiatla do lustra . Chyba.
Ile wazy 5 cm plyta szkla 47 cm srednicy?

Mam wra¿enie, ¿e przez ten teleskop siê nie patrzy, tylko go ogl±da :D A moze to kamera shmidta? Ten przód z szukaczem cosik w±ski?


Te¿ wygl±da na F4, ale ¶rednica trochê przesadzona, gdyby zrobi³ to Polak, by³by to najwiêkszy teleskop zamontowany w kraju. A baga¿nik do wo¿enia tego Dobsona, to tylko po³±czony z wywrotk±. :lol: Ciekawe czy u¿ywa kamerki, bo Barlowa chyba nie.

Pozdrowienia i precz z chmurami !


a widzialiscie ten szukacz na szukaczu ;)


a widzialiscie ten szukacz na szukaczu ;)

Tak dla scislosci to ja tam widze 3 szukacze i chiba jakiegos projektorka ala telrad, ale tego ostatniego nie jestem pewien. Kurcze tak na zdrowy rozum to wystarczyl by laser pointer i szukac ala 30x70 lub cos podobnego... Po cholere mu tyle tego usrojstwa? To ma jakis sens ktorego nie dostrzegam, czy facio po prostu lubi szukacze :Salut: ?

Pozdrawiam.

Moze to duze ustrojstwo jest atrapa ? Aby co nieco zobaczyc to " szukacze " :D :Beer:

Hans jakby tak pocwiczyc i zrobic montaz paralaktyczny na 30-40 kg tube ? Wtedy lustro 400 mm F4,5 byloby sensowne choc to juz kobyla .
Gotowe lustro o parametrach odpowiednio d=335mm f=1750mm mam w ofercie za 2300PLN. Korci mnie jednak plyta 47 cm bo budowa wiekszego telepa to nic pilnego . Gdyby nie Ty to zapomnialbym o tym marzeniu . :Beer:

tak wyglada plytka 47 cm.

Zaraz, moment. Aby zrobic lustro musisz miec 2 tafle. (to co szlifujesz i to czym szlifujesz). Czy nie da sie jakos wyk. tej drugiej, niepotrzebnej juz po zrobieniu lustra? Pewnie nie, ale pytam z ciekawosci dalczego nie i co sie dzieje z ta druga czescia po skonczonej robocie.

Pozdrawiam.

Druga tafla to matryca . Dla duzego lustra stosuje sie plyte co zle wyszla w produkcji , ma jakies naprezenia , smugi itd. Po zrobieniu lustra jest zbyteczna . Na lustro sie nie nadaje .
Mozna zrobic lustro z matrycy jak plyta byla gruba i odprezona - najlepiej stara . Takie krazki byly w okienkach na statkach .

Czy ktos z was eksperymentowal z PAPIEROWA tuba? Np. z ksztaltkami do wylewania kolumn...
Rozmiary takiej formy sa zblizone do moich chetek srednicowych, Nie jest to takie znowu skrajnie drogie, wytrzymalosc ma wysokoa, wodoodporne to. Nigdzie nie moge znalezc wagi takiej ksztaltki ale ile moze wazyc metr tekturowej rury nasaczonej izolatorami...

Pozdrawiam.
Ten post by³ edytowany przez Hans dnia: 06 January 2006 - 11:38
ciê¿ar takich tulei znajdziesz tu:


http://www.domator-h...com.pl/info.pdf

ale Hans, to nie bêdzie dobry materia³ na tubus
po pewnym czasie "puchn±" od wilgoci, "starzej± siê"
pozdrowienia
Ten post by³ edytowany przez sumas dnia: 06 January 2006 - 13:55

Czy ktos z was eksperymentowal z PAPIEROWA tuba?

Pozdrawiam.

Zajrzyj tu: http://www.astrojawi...colo_oferta.htm :D . Ten teleskop ma ju¿ kilka lat, proponujê zadaæ pytanie autorowi.

Pozdro
Krzysiek
Ten post by³ edytowany przez Krzysztof_TG dnia: 06 January 2006 - 14:33
O! A wiec jednak temat wart jest glebszej analizy. Tia, trzeba wiec przeryc sie przez to dokladnie.

Dzieki, pozdrawiam.
Ten post by³ edytowany przez Hans dnia: 06 January 2006 - 15:00
Cytujê za http://www.teleskopy...m/coigdzie.html

Czym siê kierowaæ przy wyborze materia³u na tubus?
.....
c. Materia³: Bardzo sztywna jest rura aluminiowa, ale ciê¿ka przy du¿ych tubusach; sztywna te¿ i l¿ejsza jest rura z PCV. Bardzo lekkie s± rury z kartonu zwijanego, najlepiej sprawdziæ sztywno¶æ ¶cianek przed zakupem. Najlepiej, aby by³a wodoodporna (spoiwo fenolowe) i o dobrym przepojeniu scianek spoiwem, co widoczne jest najlepiej na przekroju rury.
....

Odpowiednio dzialajac wszysto mozna usztywnic . :D :Beer:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl