Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Przepraszam wszystkich z okolic Bia³egostoku, dzi¶ odebra³em paczkê z teleskopem Orion 8" na monta¿u SkyViewPro. Zd±rzy³em w 1.5h wszystko razem posk³adaæ. Przez nastêpne .5h zrównowa¿y³em ciê¿arki i wynios³em na balkon sprzêt. Ju¿ by³y widoczne chmurki. Postudzi³em teleskop przez jakie¶ 20-30 minut, po czym niebo ca³e pokry³o siê chmurami. A my¶la³em, ¿e te prawo Murphy'ego nie dzia³a.
No có¿ proszê siê nie gniewaæ na mnie. Po jakim¶ czasie powinno wszystko wróciædo normy, tzn. do piêknej wiosennej pogody.
Oto kilka zdj±tek z rozpakowywania sprzêtu. Moje koty mia³y mnóstwo nowych pude³ek do zabawy.
witam
czy co¶ juz obserwowa³e¶ przez nowy sprzêt? :) jakie wra¿enia?
pozdr
Raf
Witam !
Chêtnie bym us³ysza³ co¶ na temat sztywno¶ci tego monta¿u. Bo z tego co wiem to jest to najwiêkszy teleskop seryjnie sprzedawany na monta¿u SkyView Pro...
Witam serdecznie,
Zanim odpowiem na pytanie, to podkre¶le fakt, ¿e to mój pierwszy teleskop. :blink:
Na razie wszystkie obserwacje dokonuje z balkonu (na trzecim piêtrze bloku).
czy co¶ juz obserwowa³e¶ przez nowy sprzêt? :) jakie wra¿enia?
Obserwacje w dniu (nocy) z³o¿enia nie da³y satysfakcji. Niebo siê zachmurzy³o a to co zd±rzy³em zauwa¿yæ by³o niezadowalaj±ce. Mia³em trudno¶ci w celowaniu obiekt. Osie lunetki i zwierciad³a by³y nie synchronizowane. Zatem jedynie co zrobi³em tamtej nocy to ustawienie ich na lampie ulicznej.
Poprzednia noc by³a ju¿ udana. Najpierw wcelowa³em w mg³awice Oriona - M42. Przy powiêkszeniu 40x by³a widoczna mgie³ka. Gdy zmieni³em okular na 10 mm to wówczas mog³em roz³±czyæ trapez znajduj±cy siê w ¶rodku. Pierwszy sukces obserwacji :banan:
Nastêpnie skierowa³em teleskop na Aldebarana. Punktowo¶æ moim zdaniem jest dobra.
Nie uda³o mi siê wcelowaæ w Plejady, które by³y tu¿ nad blokiem i s³abo widoczne. Przez lornetkê (7x35) by³y one widoczne. Gdy poszukiwa³em w polu widzenia pojawi³ siê satelita, który porusza³ siê w osi deklinacji- pod±za³em za nim bez problemu. Nie zanotowa³em czasu obserwacji :angry: by pó¿niej sprawdziæ jaki to by³ satelita.
Nastêpnie próbowa³em skierowaæ teleskop na gromady otwarte oraz kuliste - niestety nie uda³o mi siê znale¼æ :Boink:
Ostatni± obserwacj± by³a planeta Saturn. Przy powiêkszeniu 40x widaæ ju¿ by³o jaki ma kszta³t oraz wyra¿ny brak szczegó³ów. Przy 100x da³o siê zauwa¿yæ cieñ rzucany przez glob na pier¶cienie. Przerwy Cassiniego nie widaæ by³o.
Na tym zakonczy³em obserwacje - zmêczenie po pracy da³o o sobie znaæ. Poszed³em spaæ. Chcia³em jeszcze oko³o 3 zaobserwowaæ Jowisza, ale niestety nie obudzi³em siê.
Ogólnie obserwacje z tego teleskopu w porównaniu do wspomnianej lornetki daj± ogromn± satysfakcje. Niebo otworzy³o nowe horyzonty na obserwacje :notworthy:
Chêtnie bym us³ysza³ co¶ na temat sztywno¶ci tego monta¿u. Bo z tego co wiem to jest to najwiêkszy teleskop seryjnie sprzedawany na monta¿u SkyView Pro...
Je¶li chodzi o sztywno¶æ: przy powiêkszeniu 40x nie odczuwa siê poruszania w mikroruchach prowadzonych rêcznie. Przy pow. 100x drobne drgania, które szybko ustaj±. Natomiast po zamontowaniu silniczków do mikroruchów, nie wystêpuj± drgania. Silniczki jakby nie startuj± od razu "pe³n± moc±" - tylko rozkrêcaj± siê powoli i ruszaj± po chwili.
Wywa¿ony teleskop bez problemu porusza siê w osiach RA i DEC. Swobodnie daje siê prowadziæ.
Moje obserwacje s± subiektywne - bez odniesieñ do innych teleskopów.
---
Pozdrawiam serdecznie
demiurge
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl