Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam . Luneta jest w b.funkcjonalnej torbie ze skóry(lub dobrej imitacji).Nie wyci±gajac jej, mo¿na zamocowaæ do statywu i rozpinaj±c zamki ods³aniaæ obiektyw i okular.Obiektyw równe 100 mm.Wewn±trz dwa lustra (jedno ruchome) i zespó³ okularu z pryzmatem.Najciekawsza dla mnie by³a kwestia ogniskowej,poniewa¿ pierwotnie mia³em kupiæ C -102/500.Z pierwszych pomiarów : odleg³o¶æ od obiektywu do pierwszej soczewki zaspo³u zmiany powiêkszenia wynosi ok. 65 cm.Przy pow. 100x aberracja chro. mniejsza ni¿ w lunecie na bazie PZO 64/400 przy 100x pow.Epsilony Lutnii rozdzieli³em w centrum Poznania przy pow. ok. 75x.Przy 100x doskonale.Nie spodziewa³em siê tego po zoomie.Je¿eli Kto¶ z Poznania ma ochotê na testy,porównanie jestem otwarty na propozycje. Pozdrawiam Micha³ T.
No to mamy dobrego kandydata na lunetê trawelera, poczekajmy jednak na dok³adniejsze testy bo jest dziwnie tania jak na refraktor klasy 100 mm z Zoomem, bojê siê ze jest tam jaki¶ haczyk z przys³anianiem apertury obiektywu lub sprawnosci± :-
Zreszt± chyba sam zamówiê i potestujê jak mnie skusi jej bli¿sza ocena pod k±tem przydatno¶ci do astro zastosowañ !!!
Cze¶æ Micha³ !
Daj namiary na jak±¶ stronkê www i napisz, ile kasy na to cacko wyda³e¶.
Pozdrawiam
Benedykt
Trzymam kciuki Januszu, bom sam ciekaw okrutnie... A mo¿e dogadacie sie z Micha³em co do wypo¿yczenia na testy pro publico bono? Pozdrawiam
-Jaros³aw
Mo¿e Micha³ zjawi siê na Ozmie lub sierpniowych Kud³aczach i wtedy j± trochê razem pomaglujemy ???
Zgadzam siê z Januszem ,¿e jest dziwnie tania jak na swoje mo¿liwo¶ci.Wa¿y 1.5 kg i gdyby by³a full metal,nie by³a by zbyt wygodna w transporcie.Wewn±trz nie jest wyczerniona,tworzywo z którego jest wykonana samo jest matowo czarne(kompozyt z w³óknem wêglowym ?)Co do" haczyka z przys³anianiem apertury" .Wewn±trz jest ruchoma przes³ona zas³aniaj±ca dolne lustro,kiedy korzystamy z ma³ego obiektywu.To konieczno¶æ.Nie mam do¶wiadczenia z zoomami i tego siê obawia³em.Jednak w ka¿dym powiêkszeniu mo¿na ustawiæ dok³adnie ostro¶æ.Podej¿any jaki¶ jest ten zoom,zaczyna siê od soczewki ok3.5-4 cm. ¶rednicy.Przy pow.25x pole okularu ma ok.50 a przy 80-100x ok 60 stopni.To chyba niez³y wynik bior±c pod uwagê 4-ro krotny zoom !Podej¿ewam ¿e jest to jaka¶ konstrukcja pochodzenia militarnego.Co¶ podobnego w kszta³cie mignê³o mi w telewizji podczas relacji z ataku na Irak. Pozdrawiam Micha³ T.
To by by³o suuuuper Military Design plus nowe szk³o bez zafarbu to by by³o superzasto ale na razie to jako¶æ palcem na wodzie pisana bez solidnych testów na sprawno¶æ i jako¶æ optyki !!!
Poproszê chyba Himpol o wypo¿yczenie do relanych testów na Kud³acze!!!
Nie mo¿na oczekiwaæ od 100mm apertury za 1200 z³. jako¶ci Zeissa i wieloletniej gwarancji.Napewno mo¿liwo¶ciami bije C 102/500 .Ale je¿eli w Polsce daj± 2 lata gwar. widocznie wiedz± co robi±.Niewiem jednak czego ta gwarancja dotyczy.Jako¶æ dawanych obrazów oceni± prawdopodobnie koledzy z Poznania jak pogoda pozwoli mo¿e jutro.Ja narazie tylko rozdzieli³em epsilony .Dlaczego MTO i Rubinar ma takie problemy z tym testem ? Pozdrawiam Micha³.T
Ten test wymaga dobrego seingu a posiadacze ma³ych scoupów lookaj± zwykle z balkonu i tu jest problem :o
Yukona sta³ na balkonie w centrum Poznania ok. pó³nocy,test zrobi³em dzieñ pó¿niej z takim samym wynikiem.W tym scopie s± dwa lustra w MTO te¿.W Yukonie aberracja chr. w MTO brak.Dlaczego wiêc te problemy z rozdzieleniem ? Pozdrawiam Micha³ T.
Pad³a sugestia ¿e to mo¿e byæ obiektyw typu Frauhofera.Ja w to w±tpiê.Jak mo¿na to sprawdziæ ? Pozdrawiam Micha³ T.
A na samym pocz±tku (ko³o maja) ona kosztowa³a 999z³ ::)
By³o minê³o, kto¶ poszed³ po rozum do g³owy ze mo¿na na niej trochê wiêcej zarobiæ to po co zarabiaæ mniej ???
Teraz w lecie jak temperetury w mieszkaniu i na zewn±trz s± prawie identyczne ta¿ z balkonu niedaleko centrum miasta spokojnie razdzielam Epsilony ze swojego ju¿ 15 letniego MTO, ca³y czas w u¿yciu jako teleskop balkonowy, podrêczny na imade³ku barierkowym i g³owicy :) :D ;D
A ile zaæmieñ Ksiê¿yca i S³oñca ju¿ utwali³ to najstarsi górale nie pamiêtaj± i ja sam zreszt± a Jukonem takich fotek nie porobi i okular ma niewymienny :'(
Co do fotek to jest opcja "Photo/video Camera Adapter".W standardzie nie dostêpna.W okularze nie widze jednak jakiego¶ metalowego elementu do mocowania.Okular 45 stopni utrudnia obserwacje w zenicie.Obawiam siê ,¿e ze wzrostem zainteresowania monopolista moze podnie¶æ cenê.Znane mi opinie o lunecie s± b.pozytywne.Niestety konstrukcja jej wyklucza jakiekolwiek przeróbki.Na zewn±trz nie widaæ ¿adnego wkrêta,wygl±da na nierozbieraln±.Obiektyw :warstwy koloru podobnego do lornetek BPC(fiolet) jednak odbicie ¶wiat³a jest napewno dwukrotnie mniejsze.¦wiec±c bia³± diod± w obiektyw widzê dwa fioletowe odbicia i jedno bia³e.W lornetce BPC dwa bia³e jedno fioletowe.Oczym to ¶wiadzy ? Pozdrawiam Micha³ T.
To mi znowu pachnie chiñsk± produkcj± niestety :'( :'( :'(
Dobrze, ¿e nie Vietnamska!Tu kilka zdjêæ ;http:cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=293652726&category=26079 .Pamiêtasz historie z porcelan±.To przecie¿ niemcy podrabiali chinnoli.Historia lubi siê powtarzaæ. Pozdrawiam Micha³ T.
Nic nie mogê o tej lunecie powiedzieæ oprócz tego, ¿e jak na 100mm apertury cena jest atrakcyjna. Czy siê nadaje do astro?-trzeba lukn±æ przez ni± w szerszym gronie...Do tej pory kieruj±c siê jej atrybutami s±dzi³em, ¿e jest to luneta stricte ornitologiczna. Je¶li jej optyka umo¿liwia satysfakcjonuj±ce astroobserwacje-to nic tylko kupowaæ. Po¿yjemy, obaczymy.
Natomiast co do testu "rozdzielanie epsilonów" by³bym ostro¿ny. Rzecz siê rozbija o JAKO¦Æ owego rozdzia³u. Pamiêtam jak porównywali¶my obrazy eps. przez 150 refraktor i mojego MK150mm-dopiero przy power 80X i ok. 100X mo¿na by³o powiedzieæ ¿e rozdzielenie jest ostre i bezdyskusyjne i TRWA£E. Ale móg³ym te¿ powiedzieæ, ¿e przy 60X "da³o siê" rozdzieliæ. Pewne i bezdyskusyjne rozdzielenie nastêpuje, je¿eli przez d³u¿szy czas widzimy widzimy wyra¼n±, czarn± przerwê pomiêdzy sk³adnikami -przy minimalnym mo¿liwym power. Seeing z regu³y powoduje od czasu do czasu zacieranie siê przerw. Ten test dla mnie jest bardzo subiektywny i dopóki nie postawi siê obok innego teleskopu do porównañ-niewiele wnosi realnej informacji.
P.s. Obrazy dawane przez Celestr. 102 znam, ciekaw by³bym bezpo¶redniej konfrontacji Yukon/C102.
Pozdr.
Przy 100x rozdzielenie by³o trwa³e i 100%z wyra¿n± czarn± przerw±.Przy ok. 75x (wskazania badziewiastej skali) faktycznie trochê p³ywa³o.Ale to centrum Poznania.Porównanie z C 102/500 by³o by obiektywne gdyby zastosowaæ te same okulary. Poza tym E.R. wynosi 12-16 mm co przy 100x pow. daje komfort prawie jak lantan.Wiem bo mam ploosla 4mm. Pozdrawiam Micha³ T.
Nie mo¿na oczekiwaæ od 100mm apertury za 1200 z³. jako¶ci Zeissa i wieloletniej gwarancji.Napewno mo¿liwo¶ciami bije C 102/500 . mo¿esz to rozwin±c ?
chodzi o cene, czy o jako¶æ dawanych obrazów
jakie sa plusy i minusy C102/500 w porównaniu do Yukon-100 ?
akurat poszukuje czego¶ podrêcznego i nie wiem
czy w³a¶nie Yukon nie bêdzie dobrym rozwi±zaniem ...
Rafa³
Minusy : Yukon-dro¿szy o 50z³ (od C.102/500 w wersji bez statywu i mont.) -niewymienny okular Celestrona nie widzia³em,nie mam zdania.Ale w C. Zapomnij o pow.100x i wy¿szych.Proponujê jechaæ do himpola i porównaæ.Napewno Wybierzesz Yukona.Niema alternatywy ,Jeste¶ skazany na Himpol ! W Yukonie drugi obiektyw ¶r.25 mm przy pow. 6x daje pole widzenia ok. 7 stopni zoom do 25x i ca³kiem dobry obraz ,jako szukacz jest OK. Waga 1.5 kg te¿ jest nie do pobicia w kat. 100mm. Pozdrawiam Micha³ T.
HAMSTER gdzie jeste¶! ;D
Powiedz Micha³owi co¶ o powiêkszeniach powy¿ej 150x w Celestronie 102/500mm ;D
Celestrona nie widzia³em,nie mam zdania.Ale w C. Zapomnij o pow.100x i wy¿szych. A to ciekawe, nie widzia³e¶ C102 a rzucasz teksty o zapominaniu o powiêkszeniu pow. x100 ??? Tak siê sk³ada, ze mamy z SQ9SX te rurki i moje obecne max pow. x125 (barlow x2 i zoom 8mm), jest dla mnie przy dobrym seeingu stanowczo za ma³e jakie móg³bym uzyskaæ z tego sprzêtu. Korzystaj±c w Jachrance z po¿yczonego barlowa x3 co dawa³o pow x188 obraz by³ nawet w miarê przyzwoity i to na tyle, ¿e my¶lê o barlowie x4 z himpolu. Byæ mo¿e bêdzie ju¿ to przegiêcie ale nie chcia³bym aby powiêkszenia pokrywa³y mi siê przy barlowie x3 z obecnym b.dobrym barlowem x2. :P
o co chodzi z tymi powerami ze 100mm. Ja z mojej 100mm APO "wyciskam" 150x i jest to prawie max maxów. KIlka razy by³em w stanie powerowaæ do 230x. Jakim cudem zatem po raz kolejny s³ysze (widzê), ¿e inni wyciskaj± 200x, 188x itd z Talów, Celestronów i s± zadowoleni?
Czy mój scope jest walniêty, czy moje oczekiwania za wysokie?
o co chodzi z tymi powerami ze 100mm. Ja z mojej 100mm APO "wyciskam" 150x i jest to prawie max maxów. KIlka razy by³em w stanie powerowaæ do 230x. Jakim cudem zatem po raz kolejny s³ysze (widzê), ¿e inni wyciskaj± 200x, 188x itd z Talów, Celestronów i s± zadowoleni?
Czy mój scope jest walniêty, czy moje oczekiwania za wysokie? Zdecydowanie oczekiwania :) :P Napisa³em, ¿e przy pow x188 obraz by³ zno¶ny na tyle ¿e mo¿na by spróbowaæ co¶ jeszcze wycisn±æ, aczkolwiek to ju¿ nie by³a ta jako¶æ jak przy x100-125. Byæ mo¿e moje oczekiwania nie s± a¿ tak wygórowane... ;) :P
Aaa i jeszcze jedno, mówiê to tylko o widoku Jowisza, bo tylko na niego looka³em przy powiêkszeniu wiêkszym ni¿ x125. Widok niewiele siê ró¿ni³ ni¿ dawany przez 150/1200 Jesiona.
Oba teleskopy to achromaty i w dodatku o podobnych aberracjach szcz±tkowych, Crocodile nie porównuj teleskopu Apo 100mm z jasnym achromatem 100mm bo dzieli je przepa¶æ conajmniej 2 klas jako¶ciowych z po¶rednim semi apo ED i np dobrym achromatem jak Tal 100 RS czy RT-1000 z f/10 :o
Krokodyl! Nie przejmuj siê. Ja mam Ta³a 100 i daleko mu do Twojego APO, jak podejrzewam. Ja u¿ywam max power rozs±dny 125x i wtedy jestem zadowolony. Czasem oczywi¶cie u¿yjê wiêkszego, ale wtedy obraz zdecyodwanie traci na ostro¶ci.
Chyba Hamster przesadzi³e¶ z porównaniem C/102 f/5 ze 150-k± Jesiona? Ja patrzy³em przez refraktor Jesiona i na pewno dawa³ o lepszy obraz ni¿ mój Ta³ 100 f/10. Po prostu wiêkszy przy tej samej ostro¶ci.
My¶lê ,¿e z tym powerowaniem teleskopowym jest podobnie jak w sprzêcie audio.Jednego interesuje max. moc kolumn i sprzêtu krêc±c potencjometr na max i jest szczê¶liwy,nie interesuj± go,zniekszta³cenia harmoniczne i.t.p. Audiofil idzie na jako¶æ d¿wiêku,barwa zrównowa¿enie, i takie tam ró¿ne niuanse,nie przekraczj±c poziomu kiedy pojawiaj± siê zauwa¿lne zniekszta³cenia.Czyli nie to co ³adne,ale co siê komu podoba.Twierdzê ¿e Celestron F-5 102/500(China) musi mieæ wiêksz± aberracjê chr. od Yukon 100 F 6,5- 7(ok.) I dlatego akceptowalny poziom "koloru" osi±gnie szybciej od Yukona.Problem w tym kto ile zaakceptuje. Pozdrawiam Micha³ T.
Dobrze gada, te¿ ma Zeissa 10x50 w pfofilu ;) ;) ;)
kumam o co chodzi i chyba rzeczywi¶cie to jest kwestia oczekiwañ. Kiedy¶ Jesion powiedzia³ mi, ¿e max power, to taki przy którym ilo¶æ szczegó³ów siê nie zmniejsza. Jak zastosujê 100 i 150 to ilo¶æ szczegó³ów jest taka sama. Wiêkszy power drastycznie zmniejsza szczegó³owo¶æ obrazu. Dlatego te¿ zastanawia³em siê nad wypowiedzi± Hamstera oraz innych, g³ównie z by³ego forum teleskopy, gdzie kto¶ mówi³ o powerowaniu 2,5-3D na 100RS.
Osobi¶cie uwa¿am, ¿e je¶li ten Celestron oraz Yukon daj± dobre obrazy przy 100-130x powerze, to chyba wiêcej nie powinno siê oczekiwaæ.
Nie ¶mia³bym porównywaæ mojego refraktora do czego¶ czego nie widzia³em a tym bardziej wydawaæ wyroki odno¶nie mozliwo¶ci powerowania czego¶ czego nie mia³em w rêkach.
Widzia³em w Jachrance przez Hamstera C102 kê. Jowisza z 3k± barlowem i zoomem nie pamietam jakiej firmy. Powiêkszenie by³o napewno ponad 100x i obraz by³ zaskakuj±co dobry jak na tak ma³± rurê.
Przyjedz Micha³ na Kud³acze to zobaczymy ró¿nicê, zobaczysz te¿ jak widaæ przez C102 z dobr± z³±czk± i 2 calowymi okularami i pogadamy.
Sam jestem bardzo ciekawy tego Yukona bo mo¿e on sie staæ podstawowym sprzêtem dla pocz±tkuj±cych astronomów oraz ¶wietn± wyjazdówk± dla tych co maj± wiêksze tuby.
Do Grze¶ka: Krokodylu, ja nawet nie próbowa³bym porównywac apo vixena z jakimkoliwek achromatem. Obrazy planet przez apochr. s± bajkowe. Power rzêdu 230X otrzymywa³em i w 100RS "od ¶wiêta", ale obraz Jowisza i ilo¶æ rejestrowanych szczegó³ów stanowi³a 25-30% tego co mo¿na zaobserwowaæ przez FL.
Co do krótkich achromatów-nie da siê w nich skutecznie stosowaæ du¿ych power. Przy ma³ej ogniskowej abberacje rosn± b. gwa³townie przy powerowaniu. Tak jak w lornetkach-nie da siê osi±gn±æ dobrych obrazów dla power powy¿ej 40-50X-w zasadzie niezale¿nie od apertury. Dopiero "nowoczesne" szk³a jak ED, SED, "Fl" czyli ogólnie mówi±c o ma³ej dyspersji (rozpraszaniu) ¶wiat³a umozliwiaj± stosowanie wiêkszego powerowania. Tzn mo¿na stosowaæ du¿e powiêkszenia-tylko po co???? C102 i Yukon powinny sprawdzaæ siê przy DS, do obserwacji full-planetarnych potrzeba jednak tych 150-250X. Oczywi¶cie obserwujê planetki i przy 20-60X. Robiê to w 80mm refraktorku i co prawda nie widaæ WPC na Jowiszu, ale pasy, uk³ady ksiê¿yców, pier¶cien Saturna-spoko.
P.c. Chwilowo Mars- trochê za "¶pi±ca" pora, Jowisz-zbyt jasno, tak wiêc DS+krótkie refraktory-i nie ma co narzekaæ ;)
Hej.
Pozdr.
Do SQ9SX :nie porównuje jako¶ci obrazu bo nie widzia³em.Jednak TUR stwierdzi³ ,¿e "daje bardzo dobre obrazy do ok. 80 x". Yukon daje b.dobre do 100x ,bo wiêcej nie mo¿e.I jest to o 25% wiêcej od C. 102/500. Tak jak stosunek F- 4,9 w Celestronie do F -6,... w Yukonie. C.102/500 ma tê przewagê, ¿e umo¿liwia uzyskanie mniejszych pow. i zastosowanie z³±czki 90*. Jako zakup C. wymaga inwestycji (z³±czka ,okulary)Y. nie.Waga Y. 1.5 kg. C. z osprzêtem my¶lê 2X tyle.I co tu jest szybkie ,wypadowe ? Pozdrawiam Micha³ T.
gdzie kto¶ mówi³ o powerowaniu 2,5-3D na 100RS. Ilo¶æ szczegó³ów w 100RS wed³ug moich do¶wiadczeñ nie zmniejsza siê do 125x, a przy bardzo dobrych warunkach przy 170x. Power rzêdu 3D to jakie¶ bajki chyba ¿e kto¶ nie oczekuje nale¿ytej ostro¶ci.
Micha³ to powiedz co obserwowa³e¶ tm Yukonem i w jakich warunkach. I z czym porównywa³e¶ te 100 krotne powiêkszenia. W moim egzempla¿u ze wzglêdu na fatalany pryzmat w k±tówce obrazy s± bardzo dobre powiedzmy do 50x, 80 x powiedzmy dobre. Ale w Hamserowym (ma inn± z³±czkê) sprawa wygl±da³a ca³kiem inaczej. W Turowym mo¿e jeszcze inaczej.
(Ciekawa sprawa ja z Turem mamy na tubie du¿y napis "Made in china i to wszystko, natomiast Hamster ma na os³onie elgancki czerwony "Celestron", mo¿e Celestron sie nie przyznaje ju¿ do swoich teleskopów)
A tak naprawdê bardzo dobre obrazy przy 100 krotnym powiêkszeniu to daj± ca³kiem inne sprzêty i niestety nie s± to sprzêty moje ani twoje ;)
Narazie sprawdzi³em czy rozdzieli epsilony,w centrum miasta bez problemu.Dzisiaj z klatki schodowej spoj¿a³em na Marsa,czapy i co¶tam jeszcze widzia³em ale obraz trochê p³ywa³.Ale to nie sprzêt do planet.Wyrazi³em siê niezbyt precyzyjnie.Chodzi³o mi oto ,¿e obrazy przy 100x s± b.dobre jak na tani± lunetê z zoomem !Nie mozna porównywaæ Hamsterowego zestawu bo to ju¿ nie jest zestaw który kupujesz.Ty porównujesz obraz z obiektywu C.102/500 z zestawem innej klasy komponentów. Pozdrawiam Micha³ T.
Jak zrobisz jakie¶ obserwacje DS to napisz
W miom 100RS najlepsze obrazy planet by³y przy 160X, ale tak jak pisa³em-12,5mmSP+barlow3X=240X-by³a taka nocka gdzie Saturn przy tym power wygl±da³ super. Takich kilka nocek zdarzaja siê w ¿yciu...W achromatach powerowanie do ok. 2D plus nadwy¿ka rzêdu 10% przy ultra-seeingu jest mo¿liwe i daje now± jako¶æ obrazu. To s± rzadkie przypadki ale s±. W MK pomimo teoretycznych mozliwo¶ci do ok. 250-280X nie przekraczam 150X-seeing+mikrorozmycia jakie zawsze generuje lustro-w katadioptryku róweni¿. G³ówn± rolê przy obs. planet gra jednak klasa optyki.
100mm fluoryt poka¿e przy 160X wiêcej niz 150mm refraktor przy 200-230X. Sprawdzone autopsyjnie. Ilo¶æ OBSERWOWALNYCH szczegó³ów w Vixenie zawsze by³a wiêksza ni¿ w 150 C-150. Oczywi¶cie co¶ za co¶: M13 w 100mm rozdizela siê ledwo-ledwo, w 150 achr. -ju¿ ca³kiem przyjemnie. Niestety trudno o uniwersalizm (ble, sorry za skojarzenia).
Pozdr.
¯eby nie by³o za ró¿owo to,patrz±c z kilkunastu cm. ¿renica wyj¶ciowa (przy obiektywie 100mm) nie jest okr±g³a na górze i na dole jest poziomo ¶ciêta.Podczas normalnego u¿ywania jest to nie widoczne.Ma³y obiektyw ma 24 a nie 25mm. Pozdrawiam Micha³.T
To jeszcze ja dorzucê parê groszy ;). Max powiêkszenia w achromacie 152/1200 TMB mam 120x i niestety nastêpnie 280x. Z tego najwiekszego korzysta³em kilka razy bez dobrego efektu :(. Seeing, pora roku i miejskie niebo daj± o sobie znaæ. Mam nadziejê porównaæ mo¿liwo¶ci sprzêtu z np. Ta³em 100RS na Kud³aczach, ale i tak punktem docelowym bêdzie Chromacor 2. Z opisów Adama ( Jesiona ) i moich krótkich obserwacji refraktorem TMB wnioskujê, ¿e miejsce, seeing, pora roku i tak ma wieksze znaczenie w obserwacjach ni¿ sam typ obiektywu u¿yty w obaserwacjach.
Ry¶ku spokojnie, zarówno klasa sprzêtu jak i warunki obserwacyjne maj± sumaryczny wp³yw na jako¶æ dawanego obrazu i bez spe³nienia obu kryteriów równocze¶nie nie ma mowy o udanych obserwacjach z du¿ym powiêkszeniem niestety :'( :'( :'(
Wiem o tym i nie czujê siê rozczarowany sprzêtem. Maj±c do tej pory do dyspozycji tylko marn± lunetkê 60mm f/11 wiem czego mogê siê spodziewaæ po obserwacjach sprzêtem 152mm f/7,9 ;D. Opisa³em co widzia³em w podmiejskich warunkach i to jeszcze przy niezbyt sprzyjaj±cej porze roku. Wiem te¿ co widzia³em Newtonem Piotrka Z. i Paw³a T ::) ;D ::) . Ta M 13 bajeczna !!! " Jezuska" którego mi Piotrek pokazywa³ w Kasiopei nie umiem znale¼æ ??? Szkoda mi tylko, ¿e nie zd±¿ê kupiæ Chromacora 2 do czasu Kud³aczy >:(. Dla M-ek by³a by wtedy konkurencja mniejsz± apertur±, ale super obrazami. Pozostaje liczyæ na filtr pomarañczowy lub czerwony ;) Ju¿ siê cieszê na to spotkanie ! Oby pogoda dopisa³a :P ::)
Rysiek, 120 to trochê za ma³o na planetki, 280 zdarzy Ci siê od ¶wiêta. Moim zdaniem brakuje szerokiego okularu rzêdu 25mm do DS i 6-8 mm do planet (mo¿e zoom lantan)?
Hej.
Mam okularek do DS - Pentaxa 2" 40mm który daje mi powiêkszenie 30x i ponad 2 stopnie, a z Powermate 2" x4 daje te 120x. Mam te¿ Naglera 17mm który daje mi 70x i 280x z Powermate. Luka jest w³a¶nie miêdzy tym 120x, a 280x :(. przysz³a inwestycja oprócz Apokorektora to Naglerek 12 i Powermate x 2 2". Druga opcja to w³a¶nie zoom :)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl