Takahashi TSA 102S TSA - Pierwszy koncert w Polsce! 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

[ Wiem, wiem, ¿eby napisaæ porz±dn± recenzjê jakiego¶ teleskopu trzeba intensywnie go u¿ywaæ rok, a najlepiej dwa; zaliczyæ wszystkie Messiery i parê setek NGC-ów; zje¶æ zêby na wyci±gu i dok³adnie poobstukiwaæ tubus, ale…
Ale tyle przyjemno¶ci daje nabycie nowego, d³ugo oczekiwanego, prawdopodobnie pierwszego w Polsce sprzêtu, ¿e nie mo¿na siê tym nie podzieliæ!]

TSA – oczywi¶cie nie chodzi mi o legendarnego prekursora polskiego heavy metalu, :D ale o jeden z najnowszych produktów równie legendarnej firmy japoñskiej Takahashi - Triplet Super Apochromat czyli TSA 102S, którego wczoraj zosta³em szczê¶liwym w³a¶cicielem. Ale zacznê od pocz±tku…

1. NA POCZ¡TKU BY£O PRAGNIENIE.
Zakup refraktora apo planowa³em od 2 lat. Wcze¶niej przez kilkana¶cie lat poznawa³em niebo przez MTO (100/1000mm); rok temu kupi³em u¿ywanego Newtona C8N (200/1000mm). Jednak pomimo niezapomnianych widoków DS-ów jego punktowo¶æ na gromadach otwartych i kulistych (które uwielbiam obserwowaæ) pozostawa³a trochê do ¿yczenia; podobnie by³o w Maku, pomimo kolimacji. Oczywi¶cie zosta³em trochê zmanierowany „szpileczkami”, jakie widzia³em w refraktorach na ró¿nych zlotach. Ju¿ spojrzenie przez Ta³a 100RS pokaza³o mi, ¿e warto pój¶æ w „soczewkowce”. A gdy do tego do³o¿y³em obrazy gromad gwiazd, planet i DS.-ów w refraktorach achromatycznych 150mm (Bartoliniego i Ry¶ka), Edkach 100ED i 120ED (testy Astronocy) i wreszcie przez Waldkowego APO Taka FS128 – by³em ju¿ pewny, czego chcê. Refraktor, najlepiej apochromatyczny i nic innego jako sprzêt uniwersalny i docelowy i ostateczny. B)

2. POSZUKIWANIA.
Gdy wiedzia³em ju¿ czego chcê, przysz³a kolej na poszukiwania. Maj±c okre¶lony bud¿et, ¶wiadomie zawêzi³em je do apochromatów (w tym Edków) z soczewk± 100÷130mm. Interesowa³a mnie te¿ uniwersalna (moim zdaniem) ¶wiat³osi³a f/7 do f/8 oraz masa OTA 5÷7kg, ¿eby mój GPD wydoli³ w ewentualnym astrofoto. Po przejrzeniu cenników i parametrów technicznych prawie wszystkich producentów tego typu sprzêtu (TV, WO, AT, TMB, TAK, VIXEN, PENTAX, BORG, MEADE, CELESTRON, SYNTA SW) wiedzia³em, ¿e mam przed sob± wybór: albo lepszy 4” apo z górnej pó³ki, albo co¶ w okolicach 120mm ED Synty. Teraz rozpocz±³em konkretne poszukiwania „w kraju i na ¶wiecie”. Zosta³y one ukoñczone szczê¶liwie na pocz±tku lipca. W „bardziej cywilizowanym kraju” znalaz³em astroamatora, który po 4 miesi±cach u¿ytkowania TAKA TSA 102S, postanowi³ przesi±¶æ siê na jego wiêkszego brata TOA 130. Mam nadziejê, ¿e kiedy¶ bêdê móg³ pozwoliæ sobie, ¿eby pój¶æ w jego ¶lady… :rolleyes:

3. PRZESY£KA I PIERWSZE WRA¯ENIA.
W tym miejscu wypada mi serdecznie podziêkowaæ EMDE’mu. To dziêki jego sprawdzonym kana³om logistycznym teleskop zamówiony pod koniec lipca na Dalekim Wschodzie trafi³ w moje rêce ju¿ wczoraj, czyli 13.08.2007. Mam nadziejê, ¿e bêdzie to szczê¶liwa „13” tym bardziej, ¿e mój egzemplarz ma numer produkcyjny 13/2007.
Teleskop by³ solidnie zapakowany w podwójny karton wype³niony styropianem.

http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TOMEK/TSA/PO-ROZPAKOWANIU-zdj1..jpg

Pierwsze wra¿enie – na twarzy pojawia siê szeroki banan, a teleskopu nie chce siê wypuszczaæ z ³apek. :helo:

http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TOMEK/TSA/Z-TSA-zdj2..jpg

http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TOMEK/TSA/Z-TSA-5-zdj2a..jpg

Jak zwykle u Takahashiego jako¶æ wykonania perfekcyjna. Od razu pokocha³em ten „my preciousssssssss” (jak mawiali staro¿ytni torunianie… :Loveit: ).

http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TOMEK/TSA/Z-TSA-6-zdj3..jpg

Jedyne, do czego mo¿na siê przyczepiæ, to napis na odno¶niku. Jest oczywi¶cie piêkny i zieloniutki ale nie namalowany, tylko przyklejony – pierwszy minus za kalkomaniê dla pana z Kraju Kwitn±cej Wi¶ni.

http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TOMEK/TSA/KALKOMANIA-zdj4..jpg

Jednoczê¶ciowa obejma sprawia wra¿enie pancernej, prawie kilo ¿ywej wagi! Mocowanie Taka wymaga dorobienia dovetaila, na Vixenowski jaskó³czy ogon.. Muszê szybko co¶ wyrze¼biæ w duralu, bo bez tego nici z obserwacji.

http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TOMEK/TSA/OBEJMA-3-zdj5..jpg

Niestety w komplecie nie by³o ¶wietnego podobno szukacza. Ale ju¿ mam pomys³ jak zrekompensowaæ sobie jego brak.
Brakuje mi te¿ jakiego¶ estetycznego kuferka. Mam nadziejê, ¿e w najbli¿szym czasie uda mi siê zamówiæ co¶ „na miarê”.

4. BUDOWA, JAKO¦Æ WYKONANIA I TROCHÊ DANYCH TECHNICZNYCH:
a) Dane techniczne
Typ: triplet apochromatyczny o separacji powietrznej
¦rednica soczewki: 102mm
Ogniskowa: 816mm
¦wiat³osi³a : f/8 – uniwersalna, nie jest zbyt wymagaj±ca dla okularów
¦rednica tuby: 114mm
D³ugo¶æ tuby: 58cm (literka S w nazwie TSA 102S oznacza Sk³adany tubuS – ciekawe sk±d ci japoñczycy tak dobrze znaj± polski :szczerbaty: )
Waga tuby: 4,55kg OTA + 0,38kg przed³u¿ka 2” i redukcja 2”/1,25” + 0,97kg! obejma (bez dowetaila) = 5,90kg – i bez szukacza jest co d¼wigaæ
Wyci±g: 2,7” z redukcj± na 2” i 1,25”
D³ugo¶æ wysuwu wyci±gu: 90mm sam wyci±g + 80mm przed³u¿ka firmowa 2” + 60mm pozosta³e redukcje do 1,25” = 230mm – powinien ogniskowaæ w najró¿niejszych kombinacjach.
Z dedykowanym flattenerem: ogniskowa 800mm f/7,84 p³askie pole Ø42mm/3º
Z dedykowanym reduktorem: ogniskowa 610mm f/5,98 p³askie pole Ø53mm/5º
Cena: jakby tu napisaæ, mo¿e tak: taniej ni¿ OTA TV-85 w DO B) ,wiec nie by³o siê nad czym zastanawiaæ.

b ) Wygl±d ogólny
Piêkny, solidnie wykonany refraktor. Wygl±da jak m³odszy brat FS 128 lub d³u¿szy brat FSQ 106 (ma chyba identyczny odro¶nik i obejmê). O wygl±dzie i wra¿eniu jakie robi TSA niech ¶wiadczy opinia mojej ¿ony. Zazwyczaj wszystko, czym obserwujê niebo, wizualnie jej siê nie podoba i z chêci± wyrzuci³aby mi wszystko do piwnicy. Ale wczoraj, gdy po raz pierwszy zobaczy³a TAKA powiedzia³a: „jakby¶ mia³ jeszcze jaki¶ ³adny stojak do tego teleskopu, to móg³by staæ w naszym pokoju go¶cinnym”. A¿ mnie zamurowa³o. :icon_eek:

c) Optyka
Konstrukcja trzyelementowa w oparciu o szk³o ED. Wprawdzie to „tylko” szk³o ED, ale jak wyczyta³em w instrukcji: „the TSA design reduces color abberation (the halo in F and G lines) to 1/3rd that of a fluorite apochromat” – czyli nie jest z nim a¿ tak ¼le. :szczerbaty: Patrz±c w tubus widzi siê piêkn±, g³êbok± zieleñ obiektywu.

http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TOMEK/TSA/OBIEKTYW-2-zdj6..jpg

Jako¶æ optyki opiszê po pierwszych obserwacjach pod nocnym niebem.

d) Tubus
Tubus metalowy, pomalowany na bia³o (¿ona twierdzi, ¿e ecri – wolê z ni± nie polemizowaæ, bo teleskop wyl±duje w piwnicy :P ). W ¶rodku tubusa czarno, a¿ mi³o; 3 baffle. P³ynnie chodz±cy odro¶nik o wysuwie oko³o 180mm.

http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TOMEK/TSA/TUBA-zdj10..jpg

e) Wyci±g
Tradycyjny Takowski, czyli bez mikroregulacji ale chodz±cy bardzo p³ynnie; 2,7” z redukcj± na 2” i 1,25”; o wysuwie 90mm (jak na mój gust – troszkê ma³o).

http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TOMEK/TSA/WYCIAG-zdj7..jpg

http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TOMEK/TSA/WYCIAG-2-zdj8..jpg

f) Co w komplecie
W moim egzemplarzu oprócz tuby naby³em:
- obejmê do monta¿u,
- redukcjê z 2,7” na 2”
- przed³u¿kê 2”
- 4 czê¶ciow± (sleeve, coupling, okular adapter, okular adapter lid) redukcjê 2” na 1,25”

http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TOMEK/TSA/REDUKCJE-zdj9..jpg

W przygotowaniu autorskim, czyli c.d.n. :

5. TO, CO NAJWA¯NIEJSZE, CZYLI WIDOKI PRZEZ TSA.
a) gwiazdy podwójne i wielokrotne - test rozdzielczo¶æ i zasiêg gwiazdowy
b ) gromady otwarte
c) gromady kuliste
d) mg³awice planetarne, emisyjne i refleksyjne
e) galaktyki
6. OPINIE TYCH, CO TEZ JU¯ PATRZYLI.
7. PIERWSZE ASTROFOTKI.
8. ZALETY I WADY.

Postaram siê byæ z Takiem na zlotach w Belêcinie i Jod³owie, ¿eby zebraæ od was jak najwiêcej opinii do puntku 6. – wtedy ocena koñcowa bêdzie bardziej miarodajna.

Wybaczcie, je¶li teraz przez najbli¿sze dwa tygodnie na niebie bêdzie Kolejny Ogólnopolski Zlot Chmurw – c’est le vie!



ale narobi³e¶ apetytu, z niecierpliwo¶ci± czekamy na pierwsze ¶wiat³o :glodny:
i wielkie gratulacje z zakupu!
a w Belêcinie, listê kolejkow± do obserwacji mo¿na ju¿ zak³adaæ? :rolleyes:

Jako Przewodnicz±cy Komitetu Kolejkowego
drogi Sumasie zapisujê ciê na pierwsze wolne miejsce
masz numer 169 :ha:

Gratulacje i tutaj zakupu :Beer:

p.s. Tuby nie ca³uje siê w tube tylko w to zielone oczko z przodu

zastanawiam siê czy braæ w ogóle sprzêt - qrde moje z³omy to przy waszych dziecinne zabawki :ha:

A Ja rzeczywi¶cie da³am siê nabraæ na to TSA... :szczerbaty: i chwilê g³ówkowa³am... jak to pierwszy koncert? Jak to? :blink: a¿ w koñcu wesz³am z ciekawo¶ci...

:huh:

:blink:

:notworthy:

...i normalnie mnie zamurowa³o...

Gratulujê piêknego sprzêtu. :Salut:

pozdrawiam

Ori

Ps: Mam nadziejê, ¿e w Belêcinie siê dopcham ¿eby pomacaæ...




z niecierpliwo¶ci± czekamy na pierwsze ¶wiat³o :glodny:

No dobrze, przyznam siê. Oczywi¶cie nie wytrzyma³em i pomimo braku dovetaila zerkn±³em sobie wczoraj w nocy na niebo, u¿ywaj±c monta¿u "rêcznego". :szczerbaty: Za³adowa³em k±tówkê 2" i SWAN'a 40mm i takim lornetkowym powiêkszeniem (20,5x) rozpocz±³em balkonowe obserwacjê okolic Pegaza, Andromedy i Barana. W oczy rzuci³y mi siê dwie rzeczy: gwiazdy to naprawdê szpileczki a teleskop ze swoj± ¶wiat³osi³± nie jest wymagaj±cy dla okularów ze ¶redniej pó³ki (punktowo¶c w ponad 90% pola)! Oczywi¶cie po trzech minutach takich obserwacji wymiêk³em - 5,5kg w rêkach to trochê za du¿o...
Ten post by³ edytowany przez jutomi dnia: 14 August 2007 - 21:15

zastanawiam siê czy braæ w ogóle sprzêt - qrde moje z³omy to przy waszych dziecinne zabawki :ha:

Nie bêdziesz sam z tymi z³omami, moje te¿ bêd± :)

Gratuluje bardzo fajnego zakupu!!
Ten post by³ edytowany przez qbanos dnia: 14 August 2007 - 21:18
ATM-owe dopalacze i pierwsze ¶wiat³o:
Ostatnie dni spêdzi³em na wykonaniu kilku niezbêdnych drobiazgów do mojego TSA.

1. Dovetail
Je¶li siê nie ma monta¿u Takahashi (EM-10 -11 -200), to trzeba troszkê pokombinowaæ ¿eby po³±czyæ teleskop z monta¿em. Poradzi³em sobie z tym problemem projektuj±c swój dovetail i zlecaj±c go do wykonania frezerowi. Gniazdo zaprojektowa³em tak, ¿eby na jak najwiêkszej powierzchni przylega³o do spodu clam shell’a. Na dole dovetaila jest wkrêcona ¶ruba imbusowa, stanowi±ca dodatkowe zabezpieczenie przed wysuniêciem dovetaila z gniazda monta¿u. Materia³: dural; d³ugo¶æ 180mm; grubo¶æ zwiêkszona do 25mm; waga: 0,54kg.

http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TOMEK/TSA/01.jpg

http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TOMEK/TSA/02.jpg

W praktyce dovetail jest ¶wietnie dopasowany do gniazda w clam shell’u jak i do jaskó³czego ogona w GPD, zapewniaj±c dobr± sztywno¶æ po³±czenia teleskopu z monta¿em.

2. Szukacz
Mój przepis na szukacz: po¿yczyæ oryginalny finder bracket z szybkoz³±czk± (dziêki Emde), zaprojektowaæ i wytoczyæ tulejkê z bia³ego poliamidu, kupiæ zielony laser pointer (oszpeciæ go, wyrywaj±c mu zawieszkê d³ugopisow±).

http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TOMEK/TSA/03.jpg

W tulei wywierci³em otwór, zapewniaj±cy ciasne pasowanie dla laserka, wytoczy³em dwa rowki na ¶rubki od finder bracket’a oraz wypi³owa³em rowek w otworze pasuj±cy do przycisku w³±cznika laserka. Dzia³anie szukacza jest proste i skuteczne – jest w³±czany przez wsuniêcie o 0,5cm laserka do tulei. Jest to mo¿liwe, gdy¿ poliamid zachowuje siê prawie jak teflon: przy ciasnym pasowaniu mo¿liwy jest p³ynny przesuw laserka w tulei. My¶lê, ¿e takie rozwi±zanie jest troszkê szybsze i mniej problemowe ni¿ patent z gumk± recepturk± czy wkrêcaniem nagwintowanego pointera w nagwintowan± tulejê. Waga kompletu: 0,45kg.

http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TOMEK/TSA/04.jpg

http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TOMEK/TSA/05.jpg

Dok³adno¶æ celowania to oko³o 5÷10’ k±towych, dobrze wspó³pracuje nawet z okularem 5mm. B) Ciasne pasowanie zapobiega wysuwaniu laserka z tulei w ka¿dym po³o¿eniu teleskopu, ale równie¿ pozwala na szybki i bezproblemowy demonta¿. Nie ma te¿ problemu lokalizacj± szukanego obiektu góra-dó³ czy prawo-lewo jak w tradycyjnym szukaczu optycznym (lub szukaczu z k±tówk±). Dzia³anie pointera ograniczamy do minimum, wystarczy 5sek ¶wiecenia (wycelowaæ teleskop zgrubnie - w³±czyæ laser – nacelowaæ dok³adnie pilotem lub mikroruchami - wy³±czyæ laser - precyzyjne ustawiæ obiekt w polu okularu).
Wady tego rozwi±zania: zdradzamy swoj± obecno¶æ w terenie; mo¿e podlegaæ zakazowi na zlotach (wtedy pusty otwór w tulei mo¿e s³u¿yæ za zgrubny szukacz o dok³adno¶ci celowania oko³o 1*).

3. Spajkownik
Czyli ustrojstwo pomagaj±ce znale¼d¼ idealn± ostro¶æ (szczególnie w astrofoto). Nie chcia³em robiæ kolejnej maski Hartmana, wiêc wykona³em filigranow± konstrukcjê z listewek o przekroju 5x3mm. Dziêki temu wyostrzany obraz nie jest ciemny (maska Hartmana zas³ania 76% powierzchni obiektywu a spajkownik 8%).

http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TOMEK/TSA/06.jpg

http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TOMEK/TSA/07.jpg

W praktyce otrzymujemy piêkne 4-ramienne spajki w okularze. Wada tego rozwi±zania: ostrzenie nie jest wystarczaj±co szybkie i skuteczne we wspó³pracy z Canonem, ze wzglêdu na zbyt ciemny i ma³y celownik; delikatne spajki s± widoczne tylko na najja¶niejszych gwiazdach. Poszukiwania precyzyjnego „wyostrzacza” nadal trwaj±… :rolleyes:

4. Kufer – na wymiar - w produkcji…

Teraz mój teleskopik w ca³o¶ci wygl±da tak:

http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/TOMEK/TSA/08.jpg

… i a¿ rwie siê na zlot do Jod³owa!

Dotychczasowe obserwacje.

Ze wzglêdu na brak dovetaila i nienajciekawsz± pogodê przez ostatnie dwa tygodnie nie by³o tego zbyt wiele.
1. Belêciñska noc 15/16 sierpnia. Dwa dni po nowiu. Seening ~6/10.
Jowisz – mimo niskiego po³o¿enia nad horyzontem widoczne pasy w powiêkszeniach 35x i 82x; przy 136x obraz zbyt falowa³, uniemo¿liwiaj±c obserwacje szczegó³ów. Nie zaobserwowa³em ¿adnych nieporz±danych kolorków.
Albireo – piêkna ¿ó³tawo-zielonkawa parka, rozdzielona ju¿ przy 20,5x
Epsilonki – bezproblemowo rozdzielone przy 82x –du¿o czarnego nieba miêdzy obiema parkami. Rozdzielona „na styk” przy powiêkszeniu 50x. Przy 40x obie parki zaczynaj± siê zlewaæ.
M13 – wspania³a gromada kulista, prezentuj±ca siê piêknie od 50x do 117x. Nie jestem pewny, ale przy 117x z okularem UWAN 7mm wygl±da³a prawie identycznie jak w stoj±cej obok Syncie 200/1200 z okularem Meade UWA 14mm ! :szczerbaty: (bardzo podobne rozbicie gromady, minimalnie ciemniejszy obraz) – muszê powtórzyæ tê konfrontacjê, ¿eby byæ pewnym swoich wniosków.
M57 – wyra¼nie widoczny obwarzanek, ¶wietnie wygl±daj±cy przy 117x, a nawet przy 163x. Zastosowanie Ultrablocka podnosi kontrast ale wycina trochê za du¿o gwiazd.
M27 – „Ogryzek” zarówno przy 82x jak i 117x prezentuje siê ¶wietnie. Filtr uwydatnia dodatkowe struktury mg³awicy; Podwójny Dzwon „zamyka siê” i wyra¼nie widaæ kszta³t elipsy.
M81 i M82 – parka bez problemu widoczna razem przy powiêkszeniach 20,5x; 27x i 35x. W M82 widaæ „taliê” – pocienienie na ¶rodku galaktyki.
M31 – przy 20,5x mie¶ci siê na styk w polu widzenia. Widaæ delikatnie pociemnienia od ramion.
Chichoty – ¶wietnie prezentowa³y siê w jednym polu przy powiêkszeniach 20,5x i 27x. Gwiazdki to istne mrowie szpileczek. W „Kociej £apce” widoczne wszystkie 5 gwiazdek (czy kto¶ wie jak± jasno¶æ ma najs³absza z nich?).

2. Balkonowa noc 26/27 sierpnia; osiedle 5km od centrum Poznania. Dwa dni przed pe³ni±. Seening ~2/10. Widok – tylko na wschód.
Gamma Aries (Mesartim) – rozdzielona przy 20,5x, przy 82x du¿a przerwa z ciemnym niebem, przy 163x seening utrudnia³ obserwacjie
Ksiê¿yc- piêkna kula z mnóstwem szczegó³ów, pomimo pe³ni (od 35x), przy 117x widaæ mnóstwo szczegó³ów, powy¿ej 250x obraz p³ywa³ za bardzo, uniemo¿liwiaj±c obserwacjê szczegó³ów. Z nasadk± bino – odebra³o mi g³os, tego nie da siê opisaæ, to trzeba zobaczyæ! :wow:
M31 – totalna pora¿ka (do przewidzenia) – za¶wietlone niebo spowodowa³o, ¿e widzia³em tylko centralny, najbardziej jasny ¶rodek j±dra.
M33 – nie uda³o mi siê odró¿niæ od t³a.
Plejadki M45 – ¶wietnie prezentuj± siê w ma³ych powiêkszeniach; ze spajkownikiem nabieraj± specyficznego uroku. W wiêkszych bada³em zasiêg gwiazdowy, przy 82x odszuka³em gwiazdkê 10,5m, przy 117x – 10,9m, przy 163x – nie zaobserwowa³em dalszego wzrostu zasiêgu gwiazdowego (zasiêg teoretyczny teleskopu to 11,8m - pod ciemnym niebem jak najbardziej realny).
Mars – malutka tarczka, nawet przy 163x.

Uwagi z obs³ugi teleskopu i obserwacji:
1. Lekko podatny na stukniêcia i wiatr – my¶la³em, ¿e jednoczê¶ciowy clam shell Takahashi zapewni wiêksz± sztywno¶æ; chyba ¿e to luzy od monta¿u. <_<
2. Nie jest wymagaj±cy dla okularów – w wiêkszo¶ci gwiazdy to punkty do 90%. :Loveit:
3. Kilka okularów wprowadza kolorki na jasnych obiektach – nale¿y patrzyæ idealnie osiowo, wtedy kolorki znikaj± a „biel staje siê jeszcze bielsza”.
4. Waga ca³o¶ci z ciê¿szym okularem lub lustrzank± przekracza 7kg – du¿o jak na refraktor 4”, GPD ma co d¼wigaæ. Waga monta¿u i trójnogu to 14,5kg a przeciwwag, dalsze 6kg – ja te¿ mam co d¼wigaæ. :P
5. Nasadka bino ostrzy z k±tówk± 2” jedynie przy wkrêconym barlowie; bez barlowa ostrzy tylko po wyjêciu k±tówki. Ze skali nasadki (i moich pomiarów przed lustrem) wynika, ¿e mam rozstaw oczu oko³o 67mm – to bardzo dobra wiadomo¶æ, oznacza ¿e mogê u¿ywaæ nasadki z Hyperionami (oko³o 56mm wymaganego odstêpu) a nawet Pentaxami XW (oko³o 65mm), niestety do Naglerów 31mm muszê jeszcze trochê urosn±æ… :szczerbaty:

U¿ywane okularki / uzyskane powiêkszenia / pole widzenia:
5mm – Baader Hyperion / 163x / 25’
6mm – Baader Ortho / 136 x / 18’
7mm – WO UWAN – 117x / 42’
8÷24mm – Vixen LV Zoom / 102÷34x / 35’÷1&ordm;10’
10mm – Pentax XW – 82x / 51’
23mm – Astrokrak Lantan SWA – 35x / 1&ordm;50’
30mm – Kokusai Khoki Widescan II – 27x / 3 &ordm;06’
40mm – WO SWAN – 20,5x / 3 &ordm;31’
Go¶cinnie – Bino WO z okularami 20mm (dziêki Waldi) - 41x / 1&ordm;37’ (lub z Barlowem 1,6 - 65x / 1&ordm;01’)

Nie mogê siê ju¿ doczekaæ d³u¿szych obserwacji pod ciemnym niebem, porównania z innymi teleskopami i pierwszych astrofotek…
Ten post by³ edytowany przez jutomi dnia: 31 August 2007 - 23:22
"....Go¶cinnie – Bino WO z okularami 20mm (dziêki Waldi) - 41x / 1º37’ (lub z Barlowem 1,6 - 65x / 1º01’)..."

Da³o siê wyostrzyc Bino bez Barlowa 1,6x?


Da³o siê wyostrzyc Bino bez Barlowa 1,6x?

Bez k±tówki 2" - nie by³o problemu, z k±tówk± - zabrak³o naprawdê niewiele.
Nie mam k±tówki 1,25" - sprawdzê tak± kombinacjê na zlocie.

Jutomi - gratulujê zakupu. :Salut:

Ja podobnie jak Ty korzystam z GPD2 i trochê martwiê siê wag± TSA w potencjalnych potyczkach astrofoto.
Tak jak napisa³e¶ waga ok. 7 kg teleskopu (wraz z akcesoriami) + waga przeciwwagi dramatycznie zbli¿a ca³y astrograf do granic u¿yteczno¶ci.

Pozostaje nadal zmierzaæ do odchudzenia. Niedawno kupi³em w DO obejmy o ¶rednicy 114 mm, które jak s±dzê idealnie pasowa³yby do TSA. Wystarczy³oby dokupiæ lekkiego DOVETAIL-a, tym samym pozby³by¶ siê stosunkowo ciê¿kiej, jednoczê¶ciowej obejmy Takahashi. Uwa¿am równie¿ ¿e wzros³aby sztywno¶æ mocowania.

Poni¿ej obrazek z wykorzystaniem obejm (Made in Skywatcher)

http://www.synner.co.uk/Images/Tak_fs102.jpg

Pozostaje inne rozwi±zanie - kupienie nowego monta¿u co najmniej klasy Losmandy G8 lub wy¿ej.

To tyle. Pozdrawiam Lotar


Pozostaje nadal zmierzaæ do odchudzenia. Niedawno kupi³em w DO obejmy o ¶rednicy 114 mm, które jak s±dzê idealnie pasowa³yby do TSA. Wystarczy³oby dokupiæ lekkiego DOVETAIL-a, tym samym pozby³by¶ siê stosunkowo ciê¿kiej, jednoczê¶ciowej obejmy Takahashi. Uwa¿am równie¿ ¿e wzros³aby sztywno¶æ mocowania.

Pozostaje inne rozwi±zanie - kupienie nowego monta¿u co najmniej klasy Losmandy G8 lub wy¿ej.


Po pierwszych próbach z 300sek. ekspozycjami bêdê wiedzia³ czy wszystko gra, czy te¿ konieczne s± dalsze kombinacje. <_<

A na zmianê monta¿u nie dam siê namówiæ (chyba, ¿e na wymianê na G8 lub EM-11 je¶li bêdzie chêtny :P ). W zesz³ym roku pomaga³em przenie¶æ Ry¶kowi jego CG6 i wiem, ¿e monta¿ tej kategorii wagowej nie jest ju¿ mobliny (w moim przypadku na ka¿de obserwacje muszê taszczyæ monta¿ do samochodu oko³o 50m i pokonaæ 3piêtra w bloku). Chyba, ¿e dorobiê siê stacjonarnego obserwatorium (tak za kilka lat...) - wtedy wiêkszy monta¿ (NJP czy AP900) bêdzie jak najbardziej wskazany. B)
Ale wtedy bêdzie mnie kusi³ TEC 140 lub TOA152 - ta choroba (astromaniactwo notoryczne) ci±gle postêpuje...
Ten post by³ edytowany przez jutomi dnia: 01 September 2007 - 18:47
Refraktorek super ale do astrofoto bedzie wymaga³ jakiego¶ sporego reducera/flattenera bo jest strasznie ciemny. Chyba ¿e chcesz na¶wietlaæ po 1200sek i d³u¿ej ale tego GPDX przy takiej ogniskowej raczej nie prze¿yje (ju¿ z guidingiem, bez gudingu to chyba co¶ ko³o 2-3 minut bêdzie maksem).

Cze¶æ

W jakim zak³adzie wytoczy³e¶ obejmê do lasera i gdzie zakupi³e¶ taki bloczek poliamidu? Cyz takie wsuwanie i wysuwanie nie dekolimuje ca³o¶ci? Nadal jestem za rozwi±zaniem bezdotykowym, czyli w³±cznik na kabelku przytwierdzony do tubusa w okolicy szukacza.

Pozdro
Rad


Po pierwszych próbach z 300sek. ekspozycjami bêdê wiedzia³ czy wszystko gra, czy te¿ konieczne s± dalsze kombinacje. <_<

A na zmianê monta¿u nie dam siê namówiæ (chyba, ¿e na wymianê na G8 lub EM-11 je¶li bêdzie chêtny :P ). W zesz³ym roku pomaga³em przenie¶æ Ry¶kowi jego CG6 i wiem, ¿e monta¿ tej kategorii wagowej nie jest ju¿ mobliny (w moim przypadku na ka¿de obserwacje muszê taszczyæ monta¿ do samochodu oko³o 50m i pokonaæ 3piêtra w bloku). Chyba, ¿e dorobiê siê stacjonarnego obserwatorium (tak za kilka lat...) - wtedy wiêkszy monta¿ (NJP czy AP900) bêdzie jak najbardziej wskazany. B)
Ale wtedy bêdzie mnie kusi³ TEC 140 lub TOA152 - ta choroba (astromaniactwo notoryczne) ci±gle postêpuje...


Testuj, testuj a bêdzie Ci b³ogos³awione, a mnie pomo¿e w wyborze sprzêtu.


W jakim zak³adzie wytoczy³e¶ obejmê do lasera i gdzie zakupi³e¶ taki bloczek poliamidu? Cyz takie wsuwanie i wysuwanie nie dekolimuje ca³o¶ci? Nadal jestem za rozwi±zaniem bezdotykowym, czyli w³±cznik na kabelku przytwierdzony do tubusa w okolicy szukacza.

Poliamid: Boral Poznañ/Minikowo ul.Sandomierska 11.
Toczenie: osobi¶cie :szczerbaty: , w moim zak³adzie pracy.
Rozkolimowanie: celownik "majta siê" w tulei +/-5', ¿adna niedok³adno¶æ.


Testuj, testuj a bêdzie Ci b³ogos³awione, a mnie pomo¿e w wyborze sprzêtu.

Przecie¿ masz w zasadzie to samo co ja. B)


Poliamid: Boral Poznañ/Minikowo ul.Sandomierska 11.
Toczenie: osobi¶cie :szczerbaty: , w moim zak³adzie pracy.


No to bracie siê wysypa³e¶. Teraz siê od Ciebie nie odczepiê ! :D
Co ja siê kiedy¶ naszuka³em tokarzy!


No to bracie siê wysypa³e¶. Teraz siê od Ciebie nie odczepiê ! :D
Co ja siê kiedy¶ naszuka³em tokarzy!


Piotrze taki ze mnie tokarz jak z koziej... :ha:
To by³o moje pierwsze spotkanie oko w oko z tokark± od 16lat (od warsztatów w technikum).
Co nie znaczy, ¿e nie mogê ci pomóc na miarê swoich skromnych mo¿liwo¶ci. B)

Ale zaniedba³em w±tek, a tyle obiecywa³em... :rolleyes:
No có¿, od sierpnia mia³em 5 (!) nocek obserwacyjno/fotograficznych. Na szczê¶cie uda³o mi siê byæ z moim Takiem w kilku ciekawych miejscach. We wrze¶niu: zlot w Jod³owie oraz samotne noce na Kud³aczach i w Roztokach. Pó¼niej d³ugo, d³ugo nic i ostatnio w Jeziorach noc 11/12 stycznia.

Z wrze¶niowych obserwacji zapamiêta³em dwa widoki:
1. Weil zachodni NGC 6960 i wschodni NGC 6992 w jednym polu widzenia okularu KK 30mm. :blink:
2. Niezapomniany widok M42 w Pentaxie 10mm.

Noc obserwacyjna 11/12 stycznia 2008.
Saturn - pomimo kiepskiego seeningu i coraz mniej atrakcyjnego po³o¿enia pier¶cieni widok by³ niezapomniany! W ró¿nych powiêkszeniach widaæ by³o piêkn± blado¿ó³t± planetê z pier¶cieniami i pasami równikowymi. Po obu stronach wyra¼nie widoczne: Tytan 8,2m i Rhea 9,6m. Niestety seening uniemo¿liwi³ zaobserwowania dwu kolejnych ksiê¿yców, które dzieli³o 4'': Tetys 10,1m i Dione 10,3m (by³y widoczne dopiero w stoj±cym obok Mewlonie 180).

Mars - seening uniemo¿liwia³ obserwacje powy¿ej 150x , widoczna by³a ¿ó³topomarañczowa kulka z majacz±cymi ciemniejszymi plamkami na tarczy.

M42 obalenie mitu - Mg³awicê Oriona podziwiali¶my w ró¿nych okularach od 31mm Naglerka do 10mm Pentaxa i z ró¿nymi filtrami. W ramach eksperymentu, bez wiêkszego przekonania za³o¿y³em nasadkê bino z barlowem i ... widok trójwymiarowej M42 powali³ na kolana wszystkich patrz±cych. Okazuje siê, ¿e nasadka bino jest ¶wietna nie tylko do S³oñca, Ksiê¿yca i planet ale te¿ do jasnych M-ek nawet w refraktorze o ¶wiat³osile f/8! :banan:

Pojedynek na Chichotach Korzystaj±c z obecno¶ci Piotra P. z jego nowym Naglerkiem-S³oikiem postanowi³em porównaæ jako¶æ obrazu dawanego przez dwa ró¿ne okulary o podobnych parametrach:
a] TV Nagler 31mm 82* (z TSA pole 3*7')
b] Kokusai Khoki Widescan II 30mm 84* (z TSA pole 3*5').
Wynik porówniania: pole widzenia - prawie identyczna; jako¶æ - do 70% KK dzielnie konkurowa³ z Naglerem, dawa³ porównywalny, ultra ostry obraz "szpileczek", potem pojawi³a siê znacz±ca ró¿nica: obrazy w Naglerze to punkty do brzegu pola a w KK wy³azi monstrualna dystorsja poduszkowa, po delikatnym podostrzeniu obraz na brzegu robi siê dobry ale kosztem rozmytego ¶rodka. Wynik porównania pokaza³, ¿e Nagler jest wart swojej ceny a KK jest b.dobrej jako¶ci Erflem z szeroko rozci±gniêtym i nieskorygowanym na brzegach polem widzenia.

Na koniec kilka s³ów o przydatno¶ci TSA do astrofoto. Zrobi³em nim kilka próbnych fotek z czasami 60-180s i powiem, ¿e pole ma p³askie do 80-90% tylko w samych rogach gwiazdy zmieniaj± siê w kometki ale te¿ umiarkowanie. Generalnie na dobry pocz±tek mo¿na fociæ bez "wyp³aszczacza" pola i odcinaæ 20% po bokach. Oczywi¶cie problemem jest ogniskowa 816mm - GPDX nie poci±gnie bez guidingu wiêcej ni¿ 120s.

Zdj.1 Chichoty z Kud³aczy. TSA z Canonem 400d 60s ISO 400 Pe³na klatka, bez obróbki.



Zdj.2 Obiekt i parametry identyczne, doda³em jedynie spajkownik.




M42 obalenie mitu - Mg³awicê Oriona podziwiali¶my w ró¿nych okularach od 31mm Naglerka do 10mm Pentaxa i z ró¿nymi filtrami. W ramach eksperymentu, bez wiêkszego przekonania za³o¿y³em nasadkê bino z barlowem i ... widok trójwymiarowej M42 powali³ na kolana wszystkich patrz±cych. Okazuje siê, ¿e nasadka bino jest ¶wietna nie tylko do S³oñca, Ksiê¿yca i planet ale te¿ do jasnych M-ek nawet w refraktorze o ¶wiat³osile f/8! :banan:

Ja te¿ jaki¶ czas temu odkry³em, ¿e nasadka bino do M42 pozwala zobaczyæ wiêcej ni¿ jednym okiem. Niby obraz dwa razy ciemniejszy dla jednego oka, ale w sumie widaæ wiêcej. No i ta trójwymiarowo¶æ ;) Bino to piêkny wynalazek, niestety okulary x2, co ju¿ nie jest takie piêkne :(

Nie macie jakiego¶ patentu na zaprezentowanie zdjêcia z komputera i zmieszczenie siê w dozwolonej pojemno¶ci. Zmniejszy³em rozdzielczo¶æ do 72dpi a mimo to limitu wystarczy³o tylko na zdjêcia w rozmiarze 1350x900. Widaæ zdecydowanie wiêcej ni¿ na wczorajszych fotkach ale to dalej za ma³o, ¿eby oceniæ jako¶æ go³ego obiektywu w astrofoto. <_<

Zdj.1



Zdj.2



Wystarczy pokazaæ co¶ w tym stylu:

http://img249.imageshack.us/img249/9195/canon200js5.jpg

Centrum kadru i poszczególne rogi, oczywi¶cie full crop. :Salut:
Ten post by³ edytowany przez qbanos dnia: 15 January 2008 - 00:39

Wystarczy pokazaæ co¶ w tym stylu:
Centrum kadru i poszczególne rogi, oczywi¶cie full crop. :Salut:


Ciekawy pomys³, dziêki Qba.

W ramach poszukiwania reduktora/flattenera do TSA w pi±tek przetestowa³em na szybko WO III 0,8x.
"Na szybko" czyli w miarê dok³adnie na polarn±. Wystarczy³o do zdjêæ 30s przy ISO 1600.
Prezentowane fragmenty to lewy górny róg kadru; full crop; okolice M35. Oczywi¶cie ze wzglêdu na ró¿n± ogniskow± w naro¿niku zarejestrowa³y siê inne gwiazdki ale efekt widaæ od razu.

1. Go³y TSA - ogniskowa 816mm


2. TSA z reduktorem - ogniskowa 652mm


Niestety reduktor/flattener WO przeznaczony do wspóp³racy z refraktorami APO o ¶rednicy 90-110mm nie wyp³aszczy³ pola w TSA a monstrualnie je zniekszta³ci³.
Na dniach spróbujê w ten sam sposób przetestowaæ reduktor TV do ogniskowych 800-1000mm. Je¶li test nie wypadnie pomy¶lnie to niestety czeka mnie zakup oryginalnego reduktora, a to droga przyjemno¶æ. <_<


Wystarczy pokazaæ co¶ w tym stylu:
Centrum kadru i poszczególne rogi, oczywi¶cie full crop. :Salut:


Sorry, ¿e siê wtr±ce. Czy tak rysuje EF200 przy f2,8? Kurde - je¿eli tak, to masakra. Muszê wymy¶liæ w takim razie jaki¶ patent, ¿eby podpi±æ go do mojej kamery.


Sorry, ¿e siê wtr±ce. Czy tak rysuje EF200 przy f2,8? Kurde - je¿eli tak, to masakra. Muszê wymy¶liæ w takim razie jaki¶ patent, ¿eby podpi±æ go do mojej kamery.

Tu jest stronka z kilkoma informacjami na temat EF200 L f/2.8:

http://astrosurf.com...ry/roph/img.htm

A tu pe³na klatka z tego obiektywu:

http://astrosurf.com.../troph_full.jpg

Jest doprawdy bardzo dobrze. Kiedy¶ te¿ siê w niego zaopatrze.


Tu jest stronka z kilkoma informacjami na temat EF200 L f/2.8:

http://astrosurf.com...ry/roph/img.htm

A tu pe³na klatka z tego obiektywu:

http://astrosurf.com.../troph_full.jpg

Jest doprawdy bardzo dobrze. Kiedy¶ te¿ siê w niego zaopatrze.

Ciekawe, Sumas testowa³ i jako¶ nie jest zachwycony. Sumas - alllooo, prawda to?


Ciekawe, Sumas testowa³ i jako¶ nie jest zachwycony. Sumas - alllooo, prawda to?

No, wielu nie tylko do astro interesuje to szk³o... :rolleyes: :whistling:

no mam ten obiektyw, z³y nie jest ;) ale chyba nie daje a¿ tak dobrego obrazu, jak na tych fotkach, które zalinkowa³ qbanos

zaraz poszukam jakiej¶ fotki, i zobaczycie jaka u mnie wychodzi krzywizna pola
Ten post by³ edytowany przez sumas dnia: 31 March 2008 - 00:25
surowa klatka res 50%

parametry w exifie

i cropy:




lewy górny | prawy górny
lewy dolny | prawy dolny
Ten post by³ edytowany przez sumas dnia: 31 March 2008 - 00:48

No, wielu nie tylko do astro interesuje to szk³o... :rolleyes: :whistling:
Do normalnej fotografii to ja ten obiektyw u¿ywam od stadium prenatalnego :P Dla mnie to szk³o referencyjne.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl