Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Korzystaj±c z faktu, ¿e tylu ekspertów jest on-line; inny w±tek
My¶lê, jakby tu przy¶pieszyæ ch³odzenie katadioptryów, w szczególno¶ci tych, które nie maj± soczewek na pêku zbie¿nym (jak to okre¶la fachowo nasz Janusz :) ---> np Intes.... :Loveit:
:!: Tak sobie myslê, jakby tu przy¶pieszyæ wymianê powietrza:
Wszyscy zalecaj± skierowaæ telepa meniskiem w dó³, ciep³e powietrze uchodzi twedy przez dziurê w lustrze.
A gdyby tak pompowaæ do tubusa przez dziurê w lustrze zimne powietrze.... Ciep³e by uchodzi³o t± sam± drog±.... Po kilkukrotnej wymianie objêto¶ci tubusa temperatura wewn±trz powinna siê obni¿yæ....
:!: A gdyby tak przed obserawcjami ob³o¿yæ tubus lodem (w workach foliowych, ¿eby nie zamoczyæ) czy ok³ad z lodu da rezultat? Jeli tubus jest z aluminium, szybko bêdzie przewodzi³ ciep³o...
Co wy na to? Mo¿e macie inne patenty?
Mnie osobi¶cie nie bardzo podobaja siê oba proponowane przez Ciebie sposoby.
1) Wraz z powietrzem napompujesz do wnêtrza teleskopu mnóstwo kurzu, py³u ew. wilgoci i innego paskudztwa.
2) Przy takim szokowym i z konieczno¶ci bardzo nie równomiernym ch³odzeniu, mog± nie wytrzymaæ naprê¿eñ i popêkaæ szklane elementy optyczne.
My¶lê, ¿e wymuszanie ch³odzenia w taki sposób nic nie da. Chodzi przecie¿ o to, by równomiernie roz³o¿yæ temperaturê w masie szk³a, a to niestety musi trochê potrwaæ. Szk³o ma do¶æ du¿y opór cieplny i to w³a¶nie powoduje wolne wyrównywanie temperatury. Nic nie pomo¿e nawet przep³ukanie wnêtrza teleskopu ciek³ym azotem lub innym ch³odziwem.
:wink:
Pozdrawiam - Localizer
Koledzy spokojnie!!! widzê ¿e dalej nie kumacie w z±b idei ASCT nie trzeba koniecznie ch³odziæ szybko lustra bo to i tak potrwa do godzinki czasu ale trzeba zdmuchn±æ z nad niego poduszkê cieplego i turbulentnego powietrza, ot i ca³a idea i obserwowaæ mo¿na po sekundzie od w³±cznie optymalnie rozmieszczonych wentylatorków 8)
A jakie¶ praktyczne wskazówki jak szybko (ale bez wstrz±su termicznego)
ostudziæ 6-cio calowego Maka :?:
A jakie¶ praktyczne wskazówki jak szybko (ale bez wstrz±su termicznego)
ostudziæ 6-cio calowego Maka :?: Dzia³ac mo¿na wielokierunkowo. Albo przerobiæ go montuj±c system ASCT co bêdzie wymaga³o podziurawienia tubusa oraz bardzo ostro¿nego u¿ywania systemu. My¶³ê o tym o czym napisa³ Aquarius tzn takie za³±czenie wentylatorów aby nie wdmuchn±c do ¶rodka kurzu i wilgoci. Mys³ê ze innym sposobem jest wstêpne wych³odzenie np. w gara¿u (jak kto¶ ma gara¿) Ja tak robiê. Kiedy nie mia³em garazu to ³adowa³em sprzêt na parê godzin przed wyjazdem do nieogrzewanego samochodu. Po takim wstêpnym wych³odzeniu Mak powinien zupe³nie wych³odziæ siê po oko³o max godzinie do tego czasu mozemy ogl±daæ M-ki, ustawaiæ monta¿ na polarn±, a po godzince podziwiaæ szczegó³y na planetach. Innym rozwiazaniem jest trzymanie tubusa w lodówce.
O :!: to mi siê podoba:
Ka¿dy okular w przegródce na jajeczko :lol:
Tubus obok jogurtów :Loveit:
Piwo razem z atlasem nieba :Beer:
a wêdliny na parataktyku :lol:
To siê nazywa astronomia amatorska....
O :!: to mi siê podoba:
Ka¿dy okular w przegródce na jajeczko :lol:
Tubus obok jogurtów :Loveit:
Piwo razem z atlasem nieba :Beer:
a wêdliny na parataktyku :lol:
To siê nazywa astronomia amatorska.... Ja mówiê powa¿nie. U mnie w piwnicy stoi ma³o u¿ywana du¿a lodówka. Mak 6" wlaz³ by do niej bez problemu.
wiem, wiem.
Kiedy¶ trzyma³em w lodówce MTO przed fotografowaniem plejad i M42.
Ale raz na jaki¶ czas po¿artowaæ nie zaszkodzi....
Przy okazji: czy masz jakie¶ do¶wiadczenia z focal reducroem do Meade'a lub celestrona??
pozdrawiam
wiem, wiem.
Przy okazji: czy masz jakie¶ do¶wiadczenia z focal reducroem do Meade'a lub celestrona?? Nie mam taki reduktor mia³ w swoim Meade Przemas z Gdañska. Mia³ z tym jakie¶ problemy ale z tego co pamiêtam to przy obserwacjach wizualnych mia³ jakie¶ winietowanie czy cos. Janusz bêdzie co¶ wiedzia³ wiêcej bo razem walczyli z tymi problemami.
A wlasnie najlepsze systemy Mak-Cas i RC sa chlodzone przez wentylacje wnetrza. Oczywiscie przez jakis czas jest w okularze kaszanka straszna bo i miesza sie wewnatrz powietrze i szklo jest chlodzone z 2 stron, ale caly proces sumarycznie przyspiesza kilka razy. Jednak z reguly wentylatory sa wyposazone w specjalne mikrofiltry. Nikt nie dmucha do srodka powietrza bez filtracji.
Jakis taki wentylator produkowal albo mial produkowac Orion Optics z UK.
Pozdrawiam,
Pawel
Jak kto¶ lubi sam pogrzebaæ to filtry antypy³kowe s± w np. Fordach. S± tanie o przerobienie proste. Do tego ma³y wentylatorek :D
Sa tez odpowiednie filtry renomowanych firm komputerowych na bazie bawelny lub wiskozy z tych tanszych oczywiscie, najlepsze sa z jedwabiu cena bez wentylatora i boxa okolo 15 do 80zl.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl