WWPKF - pytanie nr 14 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Wiadomo, ¿e w wyniku kumulowania siê wp³ywu si³ p³ywotwórczych S³oñca i Ksiê¿yca w czasie syzygii (nowiu i pe³ni) poziomy mórz podnosz± siê i opadaj± w stopniu maksymalnym. Czêstotliwo¶æ tych zmian zale¿y od obszaru, na którym p³yw wystêpuje. S± p³ywy pó³dobowe (Europa - wody wysokie i niskie co ok. 6 godzin 15 minut), dobowe (12,5 godziny) i mieszane.
W Zatoce Fundy (Kanada po³udniowo-wschodnia) woda chodzi góra-dó³ ze skokiem do 18-22 metrów (jest to tzw. skok p³ywu syzygijnego). Pr±dy p³ywowe (poziome ruchy mas wodnych wywo³ane skokami p³ywów) maj± najwiêksze prêdko¶ci te¿ podczas syzygii - nawet do 10 wêz³ów (ok. 5 m/s).

P³ywy dotycz± tak¿e obszarów l±dowych.

Na jak± wysoko¶æ podnosi siê Afryka równikowa w po³udnie s³oneczne podczas nowiu Ksiê¿yca (kumulacja si³ p³ywotwórczych)?

P.S. Nie oczekujê obliczeñ  :), bo i sam te¿ nie jestem w stanie tego policzyæ. Warto¶æ, o któr± pytam, znam ze s³yszenia. Zosta³a ona zmierzona, rzecz jasna, a nie obliczona.



Dajê 15cm.

Doczytalem, ze w syzygium amplituda otwartego oceanu to 80cm, a plywy w skorupie sa ok. 3x mniejsze.
Wychodzi ponad 26 cm.
Pozdrawiam

Ja s³ysza³em o 20 cm.



A czemu El zosta³a zmierzona  a nie obliczona ta warto¶æ?

Kiedy¶ na Discovery podawali warto¶æ 8"(cali) z b³êdem 2" jako warto¶æ pomiarow± z satelitów geodezyjnych  ;D ;D ;D
Dziêki temu tarciu p³ywowemu nasza skorupa ca³y czas wytwarza pewne ilo¶ci ciep³a ;D

Do Oskara:

Bo za ma³o wiemy o parametrach "materia³oznawczych" skorupy ziemskiej i reszty p³aszcza w rozk³adzie pionowym (wg³±b planety).
Jaka si³a na Afrykê dzia³a - wiadomo. Ile wa¿y "masa" Afryki podlegaj±ca sprê¿ystemu odkszta³ceniu, jakie s± wspó³czynniki tego odkszta³cania, jakie s± tu opory (w tym atmosfery), itp.?  - to wie tylko doskona³y stwórca ¶wiata, czyli natura.
Gdyby Afryka by³a p³yt± prostopad³o¶cienn± o litej i jednorodnej budowie, znanych gabarytach, znanym ciê¿arze w³a¶ciwym, znanym k±cie ustawienia i wspó³rzêdnych ¶rodka masy, to jest to zabawa dla fizyków. A tak, do g³osu dochodz± panowie ze specjalno¶ciami zaczynaj±cymi siê na "geo". A tu nie do¶æ ¿e nie wszystko jeszcze wiadomo, to psuj± wszystko niejednorodno¶ci, nieregularno¶ci, itd.

Postawili porz±dny odbiornik systemu satelitarnego w d¿ungli i badali jak w rytmie p³ywów zmienia siê H jego anteny nad poziomem morza.

Dziêki za wyczerpuj±c± odpowied¼. Czyli jednak nie wszystko da siê wyliczyæ  ;)? Podoba mi siê to!

Problem siê pojawia Oskarze, gdy nie mo¿na policzyæ jakiego¶ zadania na kolokwium! ;) To mi siê nie podoba.

Dobrze ¿e ja tylko casusy na kolokwiach rozwi±zywa³em, a nie musia³em nic liczyæ, no chyba, ¿e jakie¶ udzia³y w spadku.

tak to juz jest ¿e jak co¶ zmierz± to mog± policzyæ (tak kobinuj± ¿e wkoñcu wszystko wychodzi :) ) tak wiêc skoro zmierzyli to mogli policzyæ, w sumie to niez³y bajer bo mierz±c w ró¿nych miejscach mogli by okre¶liæ wewnêtrzn± stukturê pod wzglêdem gêsto¶ci,  i wydaje mi sie ¿e mo¿na  to policzyæ oczywi¶cie nie bezb³êdnie ale przybli¿aæ mo¿na, geofizycy ca³y czas to robi± bez ¿adnch wywiertów i g³êbinowych kombinacji. kiedy¶ wyczyta³em w astronews ¿e jaka¶ P Prof z UWr obliczy³a ¿e brakuje wody na powierzchni zgodnie z jej obliczeniami i okre¶li³a ¿e 3% - dok³adnie tyle brakowa³o na powierzchi, musi znajdowaæ sie pod powirzchni±, nie mam pojêcia na jakiej podstawie te wnioski i z jakiego typu obliczeñ ale na to wychodzi ¿e nawet je¶li obliczenia dotycz± 323897139614 .... ton to i tak musi mieæ to jaki¶ sens.

pozdrawiam
howx

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl