Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Saturna ogl±da³em okularem 20mm z barlowem i bez i okularem 4mm ale bez barlowa. Mam zdjêcie jak widaæ go 20mm bez barlowa. Oczewi¶cie zdj by³o robione przystawion± cyfrówk± do okularu. A dlaczego widzia³em saturna jako bia³± planete z uszami?? Znajduje siê on tu¿ nad ksiê¿ycem i mo¿liwe ¿e ¶wiat³o ksiê¿yca go za¶lepia?? Jestem pewien ¿e to by³ saturn a nie gwiazda bo mia³o uszy :P
A dlaczego widzia³em saturna jako bia³± planete z uszami?? Znajduje siê on tu¿ nad ksiê¿ycem i mo¿liwe ¿e ¶wiat³o ksiê¿yca go za¶lepia??
A dlaczego widzia³em saturna jako bia³± planete z uszami?? Znajduje siê on tu¿ nad ksiê¿ycem i mo¿liwe ¿e ¶wiat³o ksiê¿yca go za¶lepia?? W sumie powieniene¶ wyra¼nie widzieæ pier¶cieñ, a nie ¿adne tam uszy. Mo¿e okularki masz strasznie tandetne...Wyostrzy³e¶ go dobrze?
wmiare widzia³em pier¶cieñ ale wszystko by³o bialutkie
kolorki masz normalne jak na swój teleskop i Saturna
kolorki masz normalne jak na swój teleskop i Saturna Czy odpowiednie filtry dadz± obraz planety, tak ¿eby ujrzeæ kolory, czy to kwestia okularów? W moim teleskopie obraz jest podobny do przedmówcy, przy pow. x225 saturn ca³y bia³y. <_<
Polecam zakup refraktora. Wtedy bêd± kolory. Te w³a¶ciwe i te niepo¿±dane te¿ mog± siê trafiæ ;) Zale¿y jaki refraktor kupisz.
A to dlaczego w refraktorze widaæ kolory, a newtonie nie widaæ? Widaæ tylko bia³± plamê? W moim refr. 60/700 widaæ kolor Saturna to jak to z tym jest?
Niech siê wypowiedz± m±drzejsi, ale w refraktorze nie ma obstrukcji, która psuje kontrast. No i w du¿ym Newtonie Saturn mo¿e byæ po prostu zbyt jasny.
w moim reflektorku widaæ kolorki przy powiêkszeniu 120x a przy 250x ju¿ nie. Zreszt± pod ka¿dym wzglêdem obraz jest znacznie lepszej jako¶ci przy mniejszym powiêkszeniu.
225x dla telepa 150 mm to ju¿ jest na granicy jego mozliwo¶ci, a je¶li doliczymy s³aby seeing to mo¿e byæ tragedia, szczególnie dla du¿ej ¶wiat³osi³y. Takie powiêkszenia wymagaj± naprawdê dobrego okularka, dobrej optyki teleskopu i dobrych warunków atmosferycznych
pozdrawiam
w moim reflektorku widaæ kolorki przy powiêkszeniu 120x a przy 250x ju¿ nie. Zreszt± pod ka¿dym wzglêdem obraz jest znacznie lepszej jako¶ci przy mniejszym powiêkszeniu. A ciekawe jak wygl±da saturn w MTO, którego bra³e¶ ode mnie jaki¶ czas temu... :Salut:
Swoj± drog± mam na uwadze kupno jakiego¶ okularka, mam ofertê na Meade UWA 8,8mm, dzi¶ wieczorem bêdê zna³ cenê.
A z drugiej strony nie nastawia³em siê z moim 6" na obserwacjê planet, nie po to go kupi³em, chocia¿ fajnie by by³o zobaczyæ troszeczkê lepszej jako¶ci obrazy.
Bojê siê, ¿e jak siê poka¿e Jowisz wysoko na niebie, to te¿ bêdzie bia³y. <_<
Bojê siê, ¿e jak siê poka¿e Jowisz wysoko na niebie, to te¿ bêdzie bia³y. <_< nie ma obawy nie bêdzie :D Kolorki na Jupiterze s± znacznie wyra¼niejsze, a do tego pasy, plamy, mosty, ksiê¿yce na tle tarczy itp. atrakcje
a MTO jeszcze dobrze nie przetestowane z braku pogody i czasu. Ale mo¿e ju¿ za kilka dni ...
pozdrawiam
Widze ¿e si temat rozkrêci³ :). Grzybu bez przesady odrazu nowego telepka kupywaæ :P
Niech siê wypowiedz± m±drzejsi, ale w refraktorze nie ma obstrukcji, która psuje kontrast. No i w du¿ym Newtonie Saturn mo¿e byæ po prostu zbyt jasny. no w³a¶nie, te¿ o tym s³ysza³em i nie rozumiem dlaczego akurat mia³oby to wp³ywaæ na kolor!
z tego co wyczyta³em wynika ¿e obstrukcja powoduje przeniesienie czê¶ci ¶wiat³a z centralnego kr±¿ka do pierwszego pier¶cienia. wiêc chyba powinno to mieæ wp³yw przede wszystkim na detale o wielko¶ci porównywalnej z wielko¶ci± tego kr±¿ka i mniejsze a nie na ca³o¶æ obrazu planety i jej kolor.
drugi skutek obstrukcji to zmniejszenie ilo¶ci ¶wiat³a ale co to jest te kilka procent.
ca³o¶ciowe zmniejszenie kontrastu (a wiêc i nasycenia kolorów) by³oby wtedy, gdyby w jaki¶ sposob do "ciemnych" obszarów obrazu dociera³o ¶wiat³o którego tam nie powinno byæ (z³e wyczernienie, odblaski w soczewkach itp). jednak to nie wskazuje ¿e akurat refraktory mia³yby lepszy kontrast.
wiêc gdzie le¿y przyczyna? kto wie? help!
a zbyt jasny obraz to masz oczywi¶cie racjê ¿e utrudnia zobaczenie koloru, w ma³ym powiêkszeniu w³a¶ciwie widze tylko bielutk± sylwetkê saturna i pier¶cieni i dopiero przy wiêkszych powerach pojawiaj± siê pasy i "3D". jednak znowu to jest niezale¿ne od konstrukcji refraktor/reflektor.
W³a¶nie nie wiem w czym refraktory s± lepsze od newtonów, szuu ma racje ze te kilka % nie powinny robiæ ró¿nicy. Gdy mam s³abe przybli¿enie widze 3D ale wszystko jest bialutkie przy duzym powiêkszeniu ukazuj± siê kolory ale........... mam okular 4mm i to jest zaduze powiêkszenie i obraz jest nie zbyt ostry i dlatego zdecydowa³em siê do kupna okularu : Ploss vixen 8mm ( tak mi doradzono ) , który poogl±dam saturna z dobr± ostro¶ci± :)
w przypadku Saturna kolory s± ma³o intensywne i trudno oczekiwaæ by by³y wyraziste w jakimkolwiek teleskopie
przy ma³ych powiêkszeniach subtelne barwy zlej± siê ze sob±, a ponadto du¿a jasno¶æ powoduje "o¶lepienie" obserwatora. Przy bardzo du¿ych powiêkszeniach z kolei znacznie spada jasno¶æ planety i pogarsza siê ostro¶æ.
zdolno¶æ rozdzielcza teleskopu mo¿e byæ nieco myl±ca. Musimy pamiêtaæ , ¿e ta podawana przez producentów lub wyznaczana na podstawie ¶rednicy zwierciad³a g³ównego lub soczewki obiektywu to rozdzielczo¶æ dla okre¶lonej d³ugo¶ci fali (560 nm) pozwalaj±ca na rozdzielenie gwiazd o jednakowej jasno¶ci. Je¶li gwiazdy maj± ró¿ne jasno¶ci to mo¿na je rozdzieliæ nawet wtedy gdy ich odleg³o¶æ jest mniejsza od zdolno¶ci rozdzielczej teleskopu.
w przypadku planet rozdzielczo¶æ teleskopu mo¿e byæ mniejsza ni¿ dla gwiazd. Dzieje siê tak ze wzglêdu na dok³adno¶æ wykonania optyki oraz ró¿ne "przeszkadzajki" na drodze promieni ¶wiat³a. W teleskopach zwierciadlanych chodzi oczywi¶cie o obstrukcjê centraln± oraz paj±ka. LW powoduje rozja¶nienie pier¶cieni dyfrakcyjnych (szczególnie pierwszego) i zmniejszenie jasno¶ci kr±¿ka Airego. Powoduje to rozmycie drobnych szczegó³ów na tarczach planet. Pamiêtajmy jednak, ¿e efekt ten jest ró¿ny w ró¿nych teleskopach. Im wiêksze LW tym wiêcej ¶wiat³a w pier¶cieniach, a mniej w kr±¿ku. Paj±k powoduje dodatkowo powstanie spajków, które równie¿ zmniejszaj± kontrast zalewaj±c obraz dodatkowym ¶wiat³em. Im cieñsze ramiona paj±ka tym spajki s± cieñsze i d³u¿sze. Spajków mo¿na siê pozbyæ wieszaj±c LW na wygiêtych ramionach przypominaj±cych pó³kole
jak widaæ bardzo du¿o zale¿y od szczegó³ów budowy teleskopu. W przypadku planet reflektor Newtona mo¿e daæ lepsze obrazy ni¿ Mak o tej samej ¶rednicy i ogniskowej je¶li bêdzie mia³ mniejsze LW i dobrego paj±ka. Dlatego do¶æ powszechna opinia , ¿e Maki s± lepsze do planet ni¿ Newtony nie zawsze jest s³uszna.
¿eby nie by³o za prosto to jeszcze trzeba wspomnieæ, ¿e i tak decyduj±ce znaczenie ma stabilno¶æ atmosfery
pozdrawiam
[...]
zwierciadlanych chodzi oczywi¶cie o obstrukcjê centraln± oraz paj±ka. LW powoduje rozja¶nienie pier¶cieni dyfrakcyjnych (szczególnie pierwszego) i zmniejszenie jasno¶ci kr±¿ka Airego. Powoduje to rozmycie drobnych szczegó³ów na tarczach planet.
[...] no w³a¶nie, to jest to co ju¿ wiemy.
(a jak komu¶ ma³o to polecam tê stronkê:
http://www.astrosurf...bstruction.htmlfajnie wyt³umaczony wp³yw obstrukcji na widoczno¶æ szczegó³ów o ró¿nym kontra¶cie i wielko¶ci)
jednak ci±gle nie wiadomo sk±d mia³by siê braæ lepsze kolory w refraktorze nie na szczegó³ach tylko dla planety jako ca³o¶ci? w ogóle jest taki efekt czy to tylko moje niezrozumienie tematu?
przecie¿ jedyne ¶wiat³o jakie wtedy odbieramy pochodzi w³a¶nie z planety i nie zmieni koloru przez to ¿e jego czê¶æ siê zdyfrakcjonuje na LW czy paj±ku. efektem powinien byæ trochê mniej ostry obraz i to wszystko (ale nie mniej kolorowy!).
... efektem powinien byæ trochê mniej ostry obraz i to wszystko (ale nie mniej kolorowy!). dok³adnie. Spada kontrast szczegó³ów o rozmiarach oko³o 2x wiêkszych od zdolno¶ci rozdzielczej teleskopu. Wystarczy spojrzeæ na Marsa. Mimo, ¿e nie widaæ prawie ¿adnych szczegó³ów kolor jest wyra¼ny!
brak kolorów na Saturnie wynika z tego, ¿e ta planeta jest prawie bia³a, a kolorki s± bardzo blade i widoczne raczej w wiêkszych instrumentach przy odpowiednim powiêkszeniu. Aby dostrzec te subtelne barwy trzeba te¿ wnikliwie mu siê przyjrzeæ
jak kto¶ nie wierzy niech poszuka zdjêæ Saturna z du¿ych teleskopów pamiêtaj±c, ¿e mog± byæ sztucznie uwypuklone
pozdrawiam
kolor Saturna widaæ nawet w ma³ym newtonie lub innym teleskopie lustrzanym, trzeba uwa¿aæ aby ¼renica wyj¶ciowa nie by³a za szeroka, bo wtedy obraz planety bêdzie zbyt jasny aby mo¿na by³o dostrzec kolor i to jest ca³a ¶piewka na ten temat.
wiêc to tylko o to chodzi? to by znaczy³o ¿e twierdzeñ o lepszym kolorze w refraktorach nie nale¿y rozumieæ dos³ownie? a przecie¿ ci±gle siê to gdzie¶ pojawia. sam nigdy nie u¿ywa³em refraktora (oprócz lornetki :P) wiêc nie mogê porównaæ dlatego siê tak dopytujê...
Kontrast w refraktorze jest w prawdzie lepszy ale uwierz mi na s³owo, ¿e dobre teleskopy lustrzane potrafi± daæ naprawdê piêkny i kontrastowy obraz, kolor Saturna jest leciutko ¿ó³tawy, nawet przy dobrych warunkach seeingowych i dobrej przejrzysto¶ci powietrza (np po deszczu, albo w siarczyste mrozy) da sie zauwa¿yæ na Saturnie pasy i ciemniejsze struktury teleskopem klasy 100mm. :rolleyes:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl