Wentylacja w Newtonie 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Pod adresem http://skyandtelesco...article_139.asp
jest dosc ciekawy artykul dotyczacy seeingu, ale to co mnie zainteresowalo to fragment dotyczacy montowania wentylatorow w newtonach i wniosek:

"For decades, the conventional wisdom in the amateur world was that reflectors cannot be as optically excellent as refractors. Many books say an 8-inch reflector equals a 5-inch refractor, at least for image sharpness. The discovery of the wonders of fans in reflectors has gone a long way to ending this disparity! "

Mimo to wlasciwie nie widzialem wentylatorow w newtonach czy to fabrycznych czy amatorskich...

Po przeczytaniu tego artykulu mam ochote ulepszyc moj MT-800, ale wczesniej chcialbym zasiegnac Waszej opinii na ten temat. Czy faktycznie wmontowanie wentylatora w tube tak bardzo polepsza obraz czy jest to przereklamowany wynalazek (w tym artykule)?

Czy w dobrze wystudzonym newtonie cokolwiek to pomaga ?

(przepraszam, jesli temat kiedys byl)



W dobrze wystudzonym teleskopie, ju¿ tylko zapobiega zaroszeniu optyki ale w nie wystudzonym usywa turbulencjê termiczn± lustra jak rêk± odj±³ w ci±gu sekundy od za³±czenia wentylatorka i pozwala od razu rozpocz±æ obserwacjê, poczytaj recenzjê teleskopu z takim systemem pod :

http://www.astroamat...dek=58&rodzaj=2

oraz tu du¿o wiêcej o tym aktywnym ch³odzeniu lustra w praktyce 8)

http://www.astroamat...dek=34&rodzaj=2

Oczywiscie temat nie jest nowy. Aktywne Systemy Chlodzenie sa w zasadzie od dawna i widuje sie je szczegolnie w duzych newtona, gdzie czas studzenia jest naprawde dlugi. Z drugiej strony dziwie sie, ze ludzie w wiekszosci nie posiadaja takich rozwiazan np w 8" newtonach. Ja jezeli bede takiego newtona posiadal, na pewno aktywny system chlodzenia na nim sie znajdzie. Tu nawet nie chodzi o czas studzenia, dzieki temu systemowi obserwacje mozna zaczac praktycznie od rozstawienia teleskopu. Dobry system wentylacji (aktywny) zabiera cieple masy powietrza z powierzchni lustra (oraz tubusa) dajac juz na starcie dobry obraz.

Mialem okazje kiedys robic taki test ze 150 newtonem. Wystawilismy go z cieplego pokoju na balkon (zima). Patrzymy w okular - tragedia (Jowisz). Pstryk przycisk od wentylacji i obraz robi sie stabilny! :shock: Wylaczamy - znowu kupa!

wentylowanie lustra na pewno przyspiesza proces wyrównywania temeperatur lustra i powietrza w tubusie z temperatur± otoczenia. Idealnie zrównowa¿one temperatury daj± optymalne warunki obserwcji.
Lustra 8" czy 10" studz± siê bardzo d³ugo - kilka godzin (do 4-ch). z tego tez powodu wiele osób prowadzi obserwacje bez dobrze wystudzonego lustra. Tak wiêc dla samego procesu studzenia wentylatory pewnie siê by przyda³y.

Gdy lustro jest ju¿ wystudzone, to chyba nie ma ¿adnego znaczenia.

Widzia³em wentylatory, takie od studzenia procesorów komputerowych montowane w Newtonach. Inicjatywa w³asna u¿ytkownika. :)



No to prawda - ze duze lustro (>10") bedzie sie w zimie studzic kilka godzin. Ale glowna zaleta ACS jest to, ze mozna obserwowac bez "wychladzania" sprzetu. Efekty plywania i rozmycia powoduja cieple warstwy powietrza nad lustrem, a konkretnie miejsce mieszania sie ciepla i zimna. Wiem, ze nurkujesz, wiec powinienes znac takie okreslenia jak "termocline". Ja nurkujac w wodach tropikalnych bardzo czesto spotykam sie z takim zjawiskiem, kiedy chlodniejsze masy wody wplyna w cieple. Efetk jest taki, ze nic juz nie daje sie przez ta granice ostro zobaczyc. Wszystko sie rozplywa. Dokladnie ten sam efekt obserwujemy w powietrzu, tuz nad cieplym lustrem. Kiedy wentylator wywiewa te "granice" ciepla/zimna - efekt zanika. Samo lutro moze byc cieplejsze - to nie jest problemem.

No wlasnie wszyscy pisza ze to taka super rzecz i wydawac by sie moglo, ze kazdy newton obowiazkowo powinien to miec, ale tak nie jest. W wiekszosci przypadkow nie przywiazuje sie do tego takiej wagi w sprzecie fabrycznym. I to mnie bardzo dziwi...


...Gdy lustro jest ju¿ wystudzone, to chyba nie ma ¿adnego znaczenia.
Widzia³em wentylatory, takie od studzenia procesorów komputerowych montowane w Newtonach. Inicjatywa w³asna u¿ytkownika. :)


Ma znaczenie bo z wentylatorkiem to nie tylko mucha ale i rosa nie siada :lol: :lol: :lol:

Janusz - to pytanie do ciebie - dlaczego nie montujesz ACS w swoich telepach? Ile taki wentylatorek kosztuje? 30 zl? Musisz dawac dobry przyklad. Bo to, ze ludzie potem sami nie montuje, to mnie akurat nie dziwi - sam jestem na tyle leniwy, ze wole studzic godz. czy 2 teleskop, niz raz godzine nad nim popracowac i taki system zainstalowac.

Teraz robi sie tak, ze instaluje sie 2 wiatraki - jeden pod spodem lustra (od tylu), a drugi z boku tubusa, tuz nad lustrem. Efekt natychmiastowy.
Tylko jak wyciac te dziurki? Jak lykne te Synte 200/1200 to zrobimy jej taki tuning. Z tylu nie ma problemu, bo jest "gole" lustro - mozna ladnie zainstalowac taki wentylator - gorzej z boku :(.

Problemy techniczen to ju¿ mój problem i tak na prawdê to nie problem ale klienci maj± wielkie opory przez "zdziurowaniem" tubusa i to jeszcze na wysoko¶ci lustra g³ównego, obecnie w 2 telepach na zamówienie montujemy ASCT dla wymagaj±cych i odwa¿nych klientów 8)
Ca³y system to wentylatorki, akumaulator, ³adowarka, wy³acznik z potencjometrem i mocno zdziurowany tubus :wink:

A robisz jakies "zamkniecie" do tych otworow, co by sie nie kurzylo w trakcie odpoczynku?

Rozumiem, ze te wentylatorki chodza na wolnych obrotach i po to wlasnie instaluje sie potencjometr? Bo przeciez jak sie za bardzo rozpedza, to beda powodowac wibracje :)

Coolerki bierze siê z topowej lini produkcyjnej z dobrze wywa¿onym wirnikiem, takie na ³o¿yskach tocznych s± ciche i nie powoduj± widocznych wibracji, cena wprawdzie ro¶nie ale za komfort pracy siê zawsze p³aci 8)

Czy takie ch³odzenie stosuje sie tylko do Newtonów czy np MK równie¿?

Szczególnie do tych du¿ych Maks.-Cas. siê to stosuje z powodzeniem 8)

Ja w swoim "CNT" juz dawno wywierci³em otworki :D .

Gobo ten sprzêt który jest w twoim opisie to twoje plany czy to co posiadasz. Jesli to masz to ci zazdroszcze :D

Janusz_P. napisal:

obecnie w 2 telepach na zamówienie montujemy ASCT dla wymagaj±cych i odwa¿nych klientów

moze to i prawda ale ja wole tez praktycznie od razu ogladac niebo a nie czekac az sie lustro wystudzi wiec dlatego sobie to zamowilem no i sklonila mnie do tego tez opinia uzytkownikow takiego rozwiazania. :D

Ja siê tylko mogê pod tym podpisaæ, bo to o nas chodzi :D

mam taka cicha nadzieje ze w jodlowie juz bede mial swojego arktura :D

Ja chcia³bym zrobiæ w swoim Newtonie taki trochê inny ASCT.
Mam w oprawie lustra, 8-mio cm otwór wentylacyjny i chcia³bym tam zamocowaæ wentylator. Zale¿y Mi tylko na b. szybkim sch³odzeniu telepa, wiêc pe³ny ASCT z boku tubusa nie wchodzi w grê, bo nie chcê dziurawiæ tuby.

Powiedzcie czy to ma sens ?
Powinno mieæ ! Wentylator z ty³u wypcha ciep³e powietrze z rury, no i lustro ze 2-3 razy szybciej siê sch³odzi.

A czy istniej± jakie¶ niskonapiêciowe wentylatorki ? Takie do 6V, ¿eby mo¿na zasilaæ z baterii lub ma³ych akumulatorków klasy R6 AA.
No i jakiej mocy potrzeba wentylator do lustra 17 cm.

Proszê odpowiedzcie.

Ja chcia³bym zrobiæ w swoim Newtonie taki trochê inny ASCT.
Mam w oprawie lustra, 8-mio cm otwór wentylacyjny i chcia³bym tam zamocowaæ wentylator. Zale¿y Mi tylko na b. szybkim sch³odzeniu telepa, wiêc pe³ny ASCT z boku tubusa nie wchodzi w grê, bo nie chcê dziurawiæ tuby.

Powiedzcie czy to ma sens ?
Powinno mieæ ! Wentylator z ty³u wypcha ciep³e powietrze z rury, no i lustro ze 2-3 razy szybciej siê sch³odzi.

A czy istniej± jakie¶ niskonapiêciowe wentylatorki ? Takie do 6V, ¿eby mo¿na zasilaæ z baterii lub ma³ych akumulatorków klasy R6 AA.
No i jakiej mocy potrzeba wentylator do lustra 17 cm.

Proszê odpowiedzcie.

Naprawdê nie chcia³em tak z tym terrorem, samo wysz³o...jeszcze raz szczerze przepraszam


Coolerki bierze siê z topowej lini produkcyjnej z dobrze wywa¿onym wirnikiem, takie na ³o¿yskach tocznych s± ciche i nie powoduj± widocznych wibracji, cena wprawdzie ro¶nie ale za komfort pracy siê zawsze p³aci  8)

Pytanie brzmi, jakiej marki wentylatory stosujesz, gdzie je stosujesz, montujac pod lustrem czy w bokach tubusa? Pompujesz czy tez odsysasz na zewnatrz powietrze?


DO WSZYSTKICH, KTÓRZY LUBI¡ PODRÓ¯E PO NIEBIE O G.19:00 NA TVP2 - FILM "GWIEZDNE WROTA" - POLECAM

NIE TU :!: je¶li ju¿ co¶ to w "wolnych tematach", niepotrzebne za¶miecanie tematu :?


DO WSZYSTKICH, KTÓRZY LUBI¡ PODRÓ¯E PO NIEBIE O G.19:00 NA TVP2 - FILM "GWIEZDNE WROTA" - POLECAM

BERNI zadam Ci magiczne pytanie, skladajace sie z kilku czlonow, ile masz lat, czy rozumiesz fakt ze fantastyka to cos zupelnie roznego od astroniomii, czy wiesz ze niektorzy z astro-amatorow lubia fantastyle a inni nie, ja ja lubie ale to nie powod abys sial terror "gwiezdno wrotowy" tylko dlatego ze chcesz na siebie zwrocic uwage, bo jestes tu pierwszy raz...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl