Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Jako, ze moje lustro domaga sie ponownej aluminizacji / po miesiecznej kapieli w wodzie kapiacej podczas roztopow z dachu/ mam dylemat
1. Napylic czystym Al . Ma duza sprawnosc ale po 3 latach a bardziej wodnej kapieli od nowa napylac
2 Napylic Al z utwardzeniem kwarcem . Mniejsza sprawnosc ale wieksza zywotnosc powloki
3 Napylic Al z utwardzeniem kwarcem i dwutlenkiem tytanu . Ponoc najtrwalsze i najwieksza sprawnosc .
Moze ktos wie wiecej o tych metodach, ktora polecicie :Beer:
Cze¶æ
Daj napyliæ samym aluminium. Nawet jak by ci przysz³o napylaæ co 2 lata to nie zbankrutujesz. Ja p³aci³em za napylenie 270mm 40 z³. Jak dasz je pokryæ warstw± zabezpieczaj±c± to mo¿e masz trochê d³u¿ej spokój ale za to jak ju¿ siê utleni to nic z nim nie zrobisz, bo musia³ by¶ mechanicznie usun±æ warstwê tlenku.
Pozdrawiam Piotr G.
Cze¶æ
Daj napyliæ samym aluminium. Nawet jak by ci przysz³o napylaæ co 2 lata to nie zbankrutujesz. Ja p³aci³em za napylenie 270mm 40 z³. Jak dasz je pokryæ warstw± zabezpieczaj±c± to mo¿e masz trochê d³u¿ej spokój ale za to jak ju¿ siê utleni to nic z nim nie zrobisz, bo musia³ by¶ mechanicznie usun±æ warstwê tlenku.
Pozdrawiam Piotr G. Gdzie mozna napulic za tak smieszna sume?
pozdr
J.K
Równie¿ jestem zainteresowany tym tematem :Salut:
Prosze o wiecej szczegó³ów :Beer:
Witam!
Za napylenie z utwardzeniem 250mm cena 70z³
Ju¿ bym wola³ wysup³aæ te 30z³ i mieæ utwardzone ni¿ napylæ co chwila, nie mówi±c o kosztach zwi±zanych z usuwaniem i ewentualnie ponown± defiguryzacj±
ge2 gdzie i u kogo mozna napylic i utwardzic za taka cene?
Ja mam lustro 200mm.
daj jakies namiary :Salut: :Beer:
Ten post by³ edytowany przez
promil dnia: 13 June 2006 - 11:58
Jak dasz je pokryæ warstw± zabezpieczaj±c± to mo¿e masz trochê d³u¿ej spokój ale za to jak ju¿ siê utleni to nic z nim nie zrobisz, bo musia³ by¶ mechanicznie usun±æ warstwê tlenku. No chyba raczej jest odwrotnie. Lustro napylone samym Al utlenia siê nie usuwalnym chemicznie tlenkiem. A lustro utwardzane mo¿na chemicznie wyczy¶ciæ przed kolejnym napyleniem.
A co do cen to bez utwardzania Pawe³ Socha robi³ kiedy¶ w swojej firmie. Pewnie nadal napyla.
W cenê 70 z³ z utwardzeniem raczej nie wierzê. No chyba ¿e to jakimi¶ starymi metodami robi± i jako¶ niechlujnie. Bo prawdziwe pow³oki krzemowe kosztuj± ok. 10 z³ za cm ¶rednicy. No chyba ¿e w jaki¶ cudowny sposób stania³y tak bardzo ostatnio.
Ten post by³ edytowany przez
Binocooler dnia: 13 June 2006 - 12:44
1. Napylic czystym Al . Ma duza sprawnosc ale po 3 latach a bardziej wodnej kapieli od nowa napylac A co zrobisz jak i na drog± pow³okê kwarcow± znów co¶ nakapie ? Op³aca siê ?
No chyba raczej jest odwrotnie. Lustro napylone samym Al utlenia siê nie usuwalnym chemicznie tlenkiem. A lustro utwardzane mo¿na chemicznie wyczy¶ciæ przed kolejnym napyleniem. Z nieutwardzonego zwierciad³a bez ¿adnych problemów mo¿esz usun±æ warstwê aluminium przez k±piel w roztworze „Kreta”, którego kupisz w ka¿dym sklepie chemicznym!!!
Co do ceny 40z³ za napylenie – to napyla³em w warsztacie napylaj±cym reflektory samochodowe w Bytomiu. Korzysta³em z jego us³ug kilkakrotnie i bez problem.
Pozdrawiam Piotr G.
Zbig powiedz mi jak to siê sta³o, ¿e do teleskopu nakapa³a Ci woda z roztopów?? Przechowujesz go ca³y rok na dworzu?
Telep stoi caly rok na balkonie pod zadaszeniem . Pokrywke mialem troche za mala . Akurat tam gdzie stal w czasie roztopow kapala woda - miedzy dachem a zadaszeniem . Kiedy zauwazylem, ze mam duzo lodu na lustrze to suszarka go roztopilem , ale nie umylem lustra .
Telep stoi caly rok na balkonie pod zadaszeniem. Nie boisz siê, ¿e Ci go ukradn±? Nie masz miejsca w gara¿u?
Nie boisz siê, ¿e Ci go ukradn±? Nie masz miejsca w gara¿u? nie moga mu ukra¶æ, bo to na pietrze.... i ciê¿kie jak cholera i na flaszkê nie starczy....
poza tym zbig spi za scian±.... :)
pogodnego nieba
ps. a najlepsze, ¿e to matowe lustro dzia³a ca³kiem, ca³kiem!!!!
No zbig z tego co wiem, to za sciana gdzie stoi telep jest kuchnia,napewno obserwuje swoje bóstwo kiedy podjada wieczorami z lodówki :D :Beer:
Ten post by³ edytowany przez
promil dnia: 13 June 2006 - 23:55
Witam.
Po pierwsze, warstwê aluminium z zabezpieczeniem te¿ siê bez problemu zdejmie w ³ugu, tak samo zreszt± jak i warstwê aluminium bez zabezpieczenia, na której pojawi³y siê tlenki. Nie ma z tym najmniejszego problemu. Po drugie , oddanie zwierciad³a do napylenia komu¶ , kto zajmuje sie metalizacj± reflektorów samochodowych zakrawa trochê naprawianiem zegarków u kowala. W optyce stosuje siê Al. cztero lub piêciodziewi±tkowe, oznacza to ¿e jego czystosæ wynosi conajmniej 99,99%. Oczywi¶cie do metalizacji reflektorów samochodowych taka czysto¶æ nie jest potrzebna, co za tym idzie , cena us³ugi te¿ jest mniejsza. W napylarkach stosowanych w przemy¶le optycznym stosuje siê odpowiednie przys³ony a elementy optyczne umieszczane s± w obracaj±cych siê sektorach, co zapewnia równomierne pokrycie na ca³ej powierzchni napylanego elementu. Tak wiêc zwierciad³o napylone w aparaturze optycznej bêdzie mia³o sprawno¶æ ok 92% a jego powierzchnia po napyleniu bêdzie miala w zasadzie taki sam kszta³t jak przed napyleniem, a chyba o to nam chodzi? Aluminium parowane odpowiednio szybko, osiadaj±c na elemencie optycznym nie buduje sieci krystalicznej, struktura pow³oki bêdzie amorficzna, a tylko taka daje du¿y wspó³czynnik odbicia. Mo¿liwo¶æ pe³nej kontroli prêdko¶ci parowania daj± zw³aszcza napylarki w których Al. parowane jest z dzia³a elektronowego, je¶li ca³y proces jest wspomagany dzia³em jonowym, to warstwa jest jeszcze lepiej "upakowana", nie ma dziur, prze¶witów itp.. Zwierciad³o napylone razem z reflektorami samochodowymi osi±gnie pewnie sprawno¶æ ok.86-87%, za¶ jego kszta³t po napyleniu mo¿e siê sporo ró¿niæ od pierwotnego. Niezastosowanie czyszczenia jonowego dodatkowo os³abi warstwê, na powierzchni szk³a zostan± bowiem ró¿ne py³ki trzymaj±ce siê dziêki si³om elektrostatycznym. Efekt tego mo¿e byæ taki, ¿e zwierciad³o o ¶rednicy 20cm bêdzie dawa³o gorsze obrazy ni¿ zwierciad³o o ¶rednicy 17cm, choæ wypolerowane by³y z tak± sam± dok³adno¶ci±. ¯eby w pe³ni odpowiedzieæ na pytanie Zbiga, poni¿ej za³±czam rysunek na którym znajduj± siê wykresy sprawno¶ci warstw odbijaj±cych. Id±c od najwiêkszej sprawo¶ci s± to odpowiednoi: AL zabezpieczone kwarcem oraz tlenkiem tytanu, nastêpnie Al. niezabezpieczone. Nastêpne , pokrywaj±ce siê w sporej czê¶ci wykresy to Al. zabezpieczone fluorkiem magnezu oraz Al. zabezpieczone samym kwarcem. Widoczna niewielka przewaga w sprawno¶ci warstwy z fluorkiem magnezu. je¶li chodzi o odpornosæ mechaniczn± to WARSTWA Z ZABEZPIECZENIEM KWARCEM I TLENKIEM TYTANU BIJE POZOSTA³E NA G³OWê. Dobrze po³o¿ona wystarczy na wiele, wiele lat. Druga w kolejno¶ci jest oczywi¶cie warstwa z kwarcem. Zabezpieczenie fluorkiem chroni przed utlenianiem, ³atwo siê jednak rysuje taka warstwa przy próbach czyszczenia.
http://www.knps.info/WykresAL.JPG
Dodam, ¿e powy¿sze wykresy nie s± czyst± teori±, o czym mia³em okazjê przekonaæ siê wielokrotnie, badaj±c takie pow³oki po wykonaniu za pomoc± spektrofotometru.
Zbig otrzyma³ ostatnio zwierciad³o p³askie zabezpieczone kwarcem i tlenkiem tytanu, bêdzie wiêc móg³ przekonaæ siê osobi¶cie o jego trwa³o¶ci.
Za³±czone miniaturki
l
l
Wszêdzie gdzie pisa³em o tlenku tytanu, mia³em na my¶li TiO2
Ja mam na tony TiO2 :D ,ale szkoda ,ze to jest biel do produkcji farb :Boink:
Jaszczurku, wielkie dziêki za wyja¶nienia, a czy móg³by¶ podaæ jakie¶ polskie adresy firm, zak³adów, w których mo¿na napylaæ i utwardzaæ lustra teleskopów?
pozdrowienia
Co do firm , wiecej co¶ bêdê móg³ napisaæ w poniedzia³ek
Równie¿ bêdê czeka³ na te adresy. Chcia³bym pokryc swoje lustro utwardzonym Al - Si.
http://astro4u.net/y...hp?topic=8370.0pozdrawiam, Dawid
W okolicach Warszawy warstwy Al zabezpieczone SiO2 i TiO2 wykonuje mój zak³ad pracy. Kto jeszcze to robi- tego nie wiem. Ca³y pic polega na tym ¿eby zarówno kwarcu jak i tlenku tytanu naparowaæ æwieræ d³ugo¶ci fali. Tylko wtedy uzyskamy ~96% odbicia. Próznia musi byæ rzêdu 10e-5 milibara. Przy pe³nym wsadzie, cena za jedno zwierciad³o o ¶rednicy do ~270mm wyniesie ok. 250z³
Czy 27cm to maksymalne lustro jakie siê da u Ciebie zrobiæ?
My¶lê ¿e przy kombinacjach wejdzie ok.300mm, jednak wiêksze raczej ju¿ nie.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl