Urz±dzenia do fotometrii wizualnej gwiazd 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Ciekaw jestem, czy kto¶ ma do¶wiadczenia zwi±zane z urz±dzeniami do wizualnych pomiarów jasno¶ci gwiazd, które pozwalaj± na pewna obiektywizacjê pomiaru jasno¶ci w stosunku do metody Argelandera. Ja kiedy¶ co¶ takiego pope³ni³em.... Interesuj± mnie systemy wytwarzania obrazu sztucznej gwiazdy porównania i kalibrowanej zmiany jej jasno¶ci.
Pozdrawiam!
Marek



Czy¿bym nz ca³± Polskê by³ jedyn± osob± zainteresowan± t± tematyk±? Nie chce mi siê wierzyæ, chocia¿... Szukaj±c czego¶ o fotometrach wizualnych w internecie te¿ niczego nie znalaz³em na stronach anglo- i niemieckojêzycznych. Czy kto¶ jest przynajmniej zainteresowany budow± urz±dzenia, które kiedy¶ sam zbudowa³em?

Fotometr klinowy wg Kulikowskiego budowa³em prawie 20 lat temu ale wtedy nie by³o mo¿liwo¶ci wykonania dobrych klinów optycznych a te z zaczernionej kliszy by³y mocno niejednorodne, po latach odpu¶ci³em trochê obserwacjê zmiennych i nie zosta³ nigdy skoñczony ze szklanym skalibrowanym klinem jak nale¿y :Cry:
Poka¿ fotki swojego ustrojstwa i opisz co i jak biega 8)

Popieram pro¶bê o zaprezentowanie konstrukcji.
L.J.



Witam
£adnych parê lat temu by³ czas, ¿e interesowa³o mnie to zagadnienie i nawet analizowa³em ze dwa rozwi±zania. Ale nigdy ich nie zrealizowa³em. Chêtnie jednak zapozna³bym siê z Twoj± konstrukcj± i do³±czam siê wiêc do pró¶b poprzedników by¶ j± zaprezentowa³.
Pozdrawiam

przyznam siê ¿e równie¿ ten temat mnie zainteresowa³ i do³±czam siê do pró¶b :D :D


Interesuj± mnie systemy wytwarzania obrazu sztucznej gwiazdy porównania i kalibrowanej zmiany jej jasno¶ci.

Gdzie¶ o tym czyta³em, tylko gdzie to by³o?

Opis takiego urzadznia jest w Vademecum milosnika astronomii nr 2/1992.

Opowie¶æ nale¿a³oby rozpocz±æ tak: dawno dawno temu.... (jakie¶ 15..17 lat)
Kto¶ prosi³ o fotki - urz±dzenie to raczej ju¿ nie istnieje, chyba ¿e u rodziców gdzie¶ w jakim¶ zakamarku. Móg³bym zrobiæ szkice jak to wygl±da³o ale nie mam na to czasu w dzieñ a wieczorem si³y (private bussines). Ale s±dzê, ¿e jak podam kilka najistotniejszych informacji to bêdzie mo¿na sobie zgrubnie wyobraziæ na czym to polega³o. Ca³e urz±dzenie to by³ odpowiednio zbudowany okular, w którym zastosowa³em soczewkê od lupy filatelistycznej 5x (f=50mm). Okular stanowi³ ca³o¶æ razem z wewnêtrzn± rur± wyci±gu. W ognisku okularu na koñcu cienkego drucika umie¶ci³em kulkê z wk³adu od d³ugopisu (przyklejona klejem hermol). Kulkê wybra³em starannie jako nalbardziej b³yszcz±c± spo¶ród kilku innych. W rurce okuolaru-wyci±gu naprzeciw kulki wykona³em otwór ¶rednicy ok. 1mm. Teraz spogl±daj±c w okular i o¶wietlaj±c otwór widaæ by³o jego odbicie w kulce jako punkt ¶wietlny - moja sztuczna gwiazda porównania. wzd³u¿ osi otworu, prostopadle do osi okularu dobudowa³em rurkê, w której umie¶ci³em ¿ród³o ¶wiat³a i parê polaroidów - jeden sta³y i jeden obrotowy. Obracaj±c ten drugi mo¿na by³o os³abiaæ blask sztucznej gwiazdy wg. wzoru
m1-m0=5log(cos a) gdzie a - k±t obrotu polaroidu (dla a=90 st. odpowiada maksymalne wygaszenie gwiazdy)
Polaroidy wyd³uba³em z wy¶wietlacza starego kalkulatora otrzymanego w jakim¶ biurze. ¬ród³o ¶wiat³a to by³a dioda LED o ¿ó³tej barwie - wtedy jeszcze nie s³ysza³o siê o diodach niebieskich a co dopiero bia³ych. Dioda zasilana by³a z p³askiej baterii 3R12 przez uk³adzik elektroniczny pozwalaj±cy regulowaæ jej blask co jest niezbêdne dla wstêpnego ustalenia blasku gwiazdy porównania.
Ca³o¶æ pierwotnie pod³±czona by³a do lunetki z obiektywem ze szk³a okularowego fi=35 mm f=500 mm. Pó¼niej zdoby³em zdezelowany obiektyw lornetkowy fi=50mm i f ok. 500 mm.
Wykona³em obserwacje kilku gwiazd Pó³nocnego Ci±gu Biegunowego i wykona³em wykres jasno¶æ gwiazd - wyznaczone delta m. Wysz³a idealna prosta! Oczywi¶cie pomiar wykonywany by³ kilkakrotnie dla ka¿dej gwiazdy, w ten sposób uzyska³em warto¶æ ¶redni± o niewielkim b³êdzie.
Potem fotometrem tym obserwowa³em zaæmienie RZ Cas - wykres by³ po prostu palce lizaæ! A potem przyszed³ czas studiów i wszystko posz³o w odstawkê.... A ¿e wtedy jeszcze nie mia³em zwyczaju notatek prowadziæ w solidnym zeszycie, wiêc niewiele siê zachowa³o. Teraz chodzi mi po g³owie aby ponownie zbudowaæ co¶ podobnego ale o innym standzrdzie wykonania i obs³ugi.
Tyle z mojej opowie¶ci.

Jako¶ nie widzê opini ani negatywnych ani pozytywnych. Zatka³o Was? - przecie¿ chyba nie, w gruncie rzeczy jest to nirmal tak proste jak budowa cepa.

Ludziska maj± ograniczon± wyobra¼nie, walnij wykresikiem krzywej blasku czy fotk± ustrojstwa to dyskusja siê zapewne rozwinie 8)

Na mnie opis Twojej pomyslowosci i budowy fotometru zrobil bardzo duze wrazenie. Jak widac jego prostota wcale nie przeszkadza w uzyskaniu doskonalych wynikow!

Mysle jednak ze czasy fotometrii wizualnej powoli beda odchodzic do historii astronomi amatorskiej, chociaz z naszej perspektywy ceny kamer CCD sa nadal zaporowe dla wiekszosci zainteresowanych.

Glowna zaleta kamery jest bardzo duzy obiektywizm (no tez ja trzeba dobrze skalibrowac i pilnowac wielu parametrow bo kamery wcale nie sa takie liniowe jak sie czesto pisze, ale przeciez mozna amatorsko wykryc tranzyty planet przed gwiazdami, gdzie dm = 0,01m) a przede wszystkim umozliwiaja bardzo duza produktywnosc - na jednym zdjeciu z odpowiednia ogniskowa teleskopu mozna cyknac zarowno gwiazde badana jak i kilka gwiazd odniesienia (czesto nawet wiele gwiazd zmiennych na jednej fotce) a redukcje obserwacji mozna zautomatyzowac (inwestycja w oprogramowanie). kamery sa bardzo czule i do fotometrii gwiazd do powiedzmy 14m wystarcza ekspozycje do 1min. Majac kamere, teleskop, montaz z GOTO i odpowiednie oprogramowanie oraz mozliwosc pisania skryptow obserwacji mozna efektywnie uruchomic system ktory automatycznie zbierze i skalibruje setki obserwacji w ciagu jednej nocy.

Na Zachodzie sporo osob takie pomiary prowadzi, u nas szczerze mowiac nie wiem.

Gdyby obowiazki zawodowe nie przeszkadzaly (nie jestem w stanie byc systematyczny), chetnie zajal bym sie takim tematem.

Pozdrawiam,

Pawel Lancucki

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl