Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Od d³u¿szego czasu chcia³em siê podzieliæ swoimi przeróbkami mojego zestawu „wypadowego” lecz z notorycznego braku czasu odwleka³em to w nieskoñczono¶æ. Wykorzystuj±c wolne chwile w czasie urlopu jednak uda³o mi siê cos skrobn±æ, jako ¿e jestem chyba jednym z nielicznych posiadaczy tego refraktora, przynajmniej nikt na forum siê nie chwali³ ¿e czynnie go u¿ywa.
Tekst ten w ¿aden sposób nie nale¿y traktowaæ jako recenzjê, czy tzw. dobre rady, ot to moja wariacja na temat Equinox 80 & Porta.
Je¶li chodzi opis i recenzjê samego refraktora odsy³am do bloga Adama Jesiona, po przeczytaniu którego zdecydowa³em na zakup tego sprzêtu mimo pewnych wad opisanych przez Adama. Poni¿szy opis tego sprzêtu mo¿na uwa¿aæ jako jego uzupe³nienie.
W skrócie :
Equinox 80 to refraktor apochromatyczny którego sercem jest obiektyw na szkie³kach FPL-53 o ogniskowej 500 mm przy ¶rednicy 80 mm daj±cej ¶wiat³o 6,25. Teleskop ten charakteryzuje siê bardzo dobrym wykonaniem (nie tylko moja opinia) posiadaj±cy wyci±g 2’’ (redukcja na 1,25 w komplecie bêd±ca idealn± kopi± redukcji WO) z mikrofocuserm 1/10. Dziêki wysuwanemu odno¶nikowi refraktor w stanie spoczynku mierzy zaledwie 39 cm d³ugo¶ci i w porównaniu z innymi ED 80 to wypada jak konus na jego plus oczywi¶cie. Odro¶nik doskonale zdaje egzamin. Mikroruchy „chodz±” wrêcz idealnie, teleskop skierowany w zenit, na wyci±gu postawiony Eos 400 z gripem, focuser chodzi tam i z powrotem jak po mydle, podobnie z k±tówka i LVW 22.
Porównanie róznych ED
Mój wybór pad³ na ten teleskop miedzy innymi ze wzglêdu na jego rozmiary. W zestawie dostajemy aluminiow± walizkê w którym s± miejsca na trzy okulary i k±tówkê. Po dokupieniu dielektrycznej k±tówki 2’’ WO i dwóch Hyperionów 5mm i 13 mm + pier¶cienie i dodaniu LVW 22 otrzyma³em w malej walizeczce kompletny zestaw obserwacyjny. Szukacz w postaci RDF ze stopk± produkcji WO mie¶ci siê doskonale w zag³êbieniu w którym pierwotnie miejsce zajmuje demontowana stopka w kszta³cie litery L) z której zrezygnowa³em ale o tym w dalszej czê¶ci moich wypocin.
Refraktor zdecydowa³em siê posadziæ na monta¿u azymutalnym Porta Vixena o który pozwolê sobie za chwilê napisaæ ma³e co nieco. Wybór na monta¿ azymutalny pad³ ze wzglêdu na jego pierwotne zastosowanie jako travellerek do obserwacji wizualnych. W przysz³o¶ci oczywi¶cie planujê zakup jakiego¶ „dobrego” monta¿u paralaktycznego w celach astrofoto.
Porta która u ,mnie zast±pi³a monta¿ azymutalny AZ3 Celestrona przewy¿szaj±c go pod kilkoma wzglêdami, pomijaj±c wygl±d zewnêtrzny który od razu rzuca siê w oczy na korzy¶æ oczywi¶cie Porty bije na g³owê standardowy AZ3 pod wzglêdem mechanicznym jak i u¿ytkowym. Znane problemy z opadaniem teleskopu ustawionego powy¿ej 45 stopni, (zabawy z przeciwwagami i sprê¿ynami) ze wzglêdu da odmienny sposób mocowania teleskopu w Porcie nie wystêpuje. Mikroruchy zastosowane w Porcie s± zbudowane na ¶limaku w przeciwieñstwie do AZ3 gdzie s± zastosowano metodê „Uniwersa³ow±” z ograniczonym zakresem manewru. Mikroruchy chodz± p³ynnie bez luzów i nie wywo³uj± ¿adnych drgañ itp. Oczywi¶ci sam monta¿ posiada oczywi¶cie pe³ny zakres wychyleñ z pominiêciem mikroruchów bez potrzeby blokowania ¶rubami w danej osi jak to ma miejsce w AZ3. Ponadto istniej dodatkowa regulacja oporu z jakim te ruchy maj± siê odbywaæ za pomoc± kluczy nimbusowych sprytnie ukrytych pod gumowa ok³adzina g³owicy dodatkowo mocowanych na magnesie. Opór zale¿y od zastosowania w danym momencie monta¿u. Przy przegl±dzie nieba daje pe³ny luz i trzymaj±c za wyci±g spokojnie bez ¿adnych oporów kieruje teleskop na wybrany obiekt. Ostatnio u¿ywam tej opcji podczas ¶ledzenia ISS przy powiêkszeniu x50. W przypadku” normalnych obserwacji dajê ¶redni docisk, a przy foceniu daje maxa gdy¿ po pod³±czeniu Eosa z Gripem zmienia siê wywa¿enie ca³ej tuby. Po zmianie sposobu mocowania teleskopu z oryginalnego (stopka L) na standartowy doveatil + obejmy mam dodatkowe pole manewru w kwestii wywa¿enia.
To by by³o na tyle wstêpu, teraz postaram siê opisaæ modyfikacje które wprowadzi³em w tym zestawie. Powodem tych zmian by³e nie tle co wady bo tak raczej ich nie mo¿na tak nazwaæ a tylko dopasowanie (dopracowanie) pewnych niuansów do mojego „widzimisiê” Ka¿dy posiadacz porty mo¿e oczywi¶cie zrobiæ to po swojemu.
Zacznê od refraktora.
Jedyna rzecz± któr± w nim „ulepszy³em” by³a zamiana oryginalnego uchwytu typu L na standardowy dovetail + obejmy. Powód by³ prosty, nie mam zaufania do posadzenia teleskopu z podpiêtym Eosem 400 gdzie ca³o¶æ wazy okol 5 kg na jedne ¶rubie 6 mm która ³±czy tubê z L stopka to raz a dwa telep z „moim” mocowaniem prezentuje … co tu ukrywaæ lepiej (moje odczucie) a trzy stosuj±c obejmy firmy Rewolution mam mo¿liwo¶æ cos zawsze dodatkowo dokrêciæ np. laser pointer.
Equinoxa zaopatrzy³em w szukacz typu RDF ze stopk± (ca³o¶æ produkcji WO) który siê doskonale spisuje. Raz skalibrowany RDF który jest demontowany na czas pobytu w walizce nie wykazuje ¿adnego rozregulowania po ponownym zamocowaniu co odbywa siê za pomoc± jednej ¶ruby. W czasie transportu RDF ze stopka sobie ³adnie le¿y w walizce otworze po oryginalny mocowaniu Equnoxa.
Reszta moich modyfikacja dotyczy ju¿ samego monta¿u. Dra¿ni³y mnie cztery kwestie.
1) ¦ruby nimbusowe które s± odpowiedzialne za opór w czasie rêcznego nakierowywania teleskopu na obiekt wymagaj± kluczy do których aby siê dostaæ nale¿y zdj±æ gumow± ok³adzinê przy ka¿dorazowej zmianie docisku jak to widaæ na zdjêciu poni¿ej.
Oczywi¶cie pomys³ z chowanymi nimbusami jest bardzo elegancki w przeciwieñstwie do klucza p³askiego 17 w przypadku AZ3 Taki patent mi nie opowiada gdy¿ w czasie jeden sesji obserwacyjnej stosuje ro¿ne dociski nie mówi±c ju¿ o przenoszeniu ca³ego zestawu kiedy tuba lata jak wiatrak ,a nie lubiê jak mi siê cos oprócz okularów poniewiera na pó³ce statywu. Postanowi³em zmieniæ oryginalne ¶ruby nimbusowe na wiêksze (obywaj±ce siê bez jakiego -kolwiek klucza) ga³ki. Zaadoptowane od jakiego¶ ustrojstwa i po pomalowaniu wygl±da tak :
Warto dodaæ ze klucze nimbusowe bêd±ce w zestawie z Porta maj tak¿e inne zastosowanie miedzy innymi do regulacji po³o¿enia ciêgna (ga³ki) mikroruchów w stosunku do tuby teleskopu, tak ze pomys³ z chowanymi nimbusami jest bardzo trafiony, ale nie konicznie do regulacji docisku
2) Oryginalne ciêgna mikroruchów zastosowane w Porcie po pierwsze s± sztywne, po drugie mocowanie ich do monta¿u odbywa siê na wcisk, a po trzecie s± w ca³o¶ci plastikowe nie licz±c oczywi¶cie sprê¿yny która uniemo¿liwia ich „wypadniecie”. W przypadku mikroruchow poziomych ta wersja mocowanie nie nastrêcza problemów lecz w przypadku pionowych kilkakrotnie gala zosta³a mi w rekach powód – plastikowy popychacz ciêgna (ga³ki) siê wyrobi³ i powsta³y luzy. Same ciêgna oczywi¶cie nie wypadaj z czopa lecz luzy na samym pokrêtle psuja przyjemny efekt poruszania telepem. Maj±c na uwadze zerowe luzy na ¶limaku postanowi³em te ciêgna zast±piæ zwyk³ymi krótkimi ciêgnami od EQ 3 mocowanymi za pomoc± zwyklej ¶ruby M4. Efekt natychmiastowy ! Komfort pracy z takimi mikroruchami.
3) Drgania jakie wystêpuj± w czasie u¿ywania tego zestawu zmusi³y mnie do desperackiego kroku. Jako ze nie s³ysza³em o ¿adnym u¿ytkowniku stosuj±cym podk³adki antywibracyjne w tym przypadku Celestrona, postanowi³em zaryzykowaæ i zakupiæ takowe. Sprawa o tyle ciekawa ¿e nie za bardzo wierzy³em ze cos mo¿e poprawiæ sztywno¶æ mojego zestawu bior±c pod uwagê, ¿e g³owica Porta jest posadzona na standartowym aluminiowym trójnogu. Sztywno¶æ Porty do 80-100 krotnego powieszenia jest do przyjêcia. Powy¿ej tego powiêkszenia sprawa ma siê ju¿ nieco inaczej. Przy obserwacji np. Jowisza przy x 150 ka¿dorazowe dotkniecie teleskopu wprawia w delikatne lecz d³ugie i nieprzyjemne na okol 3 sek. drgania. Zakupi³em z mieszanymi uczuciami trzy podk³adki gumowe. Od razu sprostuje informacje zawarte na stronie Delty, konkretnie chodzi o wypowiedzi „¿yczliwych” na ich temat. Podk³adka to tylko chyba tylko z nazwy. Budowa tych gumek jak to jedni okre¶laj± jest troszkê bardziej skomplikowana. Najprawdopodobniej ka¿dy taki pad skalda siê z trzech czê¶ci. Miseczki z twardego plastiku, dziwnej powiedzmy „gumo-g±bki” która znajduje siê w tej miseczce i podstawki (¶rodkowa czê¶æ na zdjêciu). Nie rozbiera³em tego pada ale wydaje mi siê ze podstawka jest izolowana za pomoc± tej „gumo-g±bki” od miseczki i id reszty otoczenia. Sama „gumo-g±bka” na pierwszy rzut oka przypomina … kit okienny. Nawet kolor siê zgadza i po trochu zapach jest tez lepka tzn. by³a bo ju¿ u¿ywana i wiadomo zakurzona. Ma do¶æ ciekawe w³asno¶ci fizyczne jest jednocze¶nie sprê¿ysta jak i plastyczna. Przypomina mi to gad¿et, taki polimer który mo¿na by³ formowaæ jak plastelina czy modelina jednak po upadku na twarde pod³o¿e odbija siê jak pi³ka gumowa. W ka¿dym razie efekt jest rewelacyjny. Dam kilak przyk³adów teleskop postawiony na balonie przy powiêkszeniu powy¿ej 100x nie wykazuje wp³ywu nawet na …tupanie. Dawniej lekkie uderzenie w metalow± barierkê powodowa³o kilkusekundowe oscylacje obrazu. Zrobi³em eksperyment. Bardzo mocno waln±³em w pod³ogê balkonu, Jowisz poskoczy raz i w ci±gu sekundy mo¿e krócej obraz siê ustabilizowa³ . U¿ywanie focusera czy stukanie w wyci±g wygasza drgania w ci±gu sekundy. Stosowa³em te pady na balkonie, chodniku i trawie z takim samym skutkiem. Podk³adki te zdecydowanie wygaszaj± podmuchy wiatru jak i drgania w³asne zestawu.
4) Pólka na akcesoria niestety nie posiada otworów na okulary, byæ mo¿e producent przewidzia³ to i wykona³ j± specjalnie z miêkkiego plastiku tak aby u¿ytkownik sam sobie dostosowa³ odpowiednie otwory na akcesoria. Na dzieñ dzisiejszy okulary podczas obserwacji le¿± sobie na boku gdy¿ nieostro¿ne tr±cenie statywu mo¿e przewróciæ okulary stacje na sztorc, a upadek z wysoko¶ci 0,5 metra mo¿e bycz bolesny jak i dla u¿ytkownika jak i dla okularu. W przysz³o¶ci zamierzam wykonaæ nowa pó³kê z Alu 3 mm z odpowiednimi otworami. Wymiana na w³asn± pó³kê umo¿liwi sposób mocowania oryginalny, posiada centralny otwór i plastikowa nakrêtkê
Na zakoñczenie opisze wra¿enia obserwacyjne prowadzone tym zestawem. Jak na razie zaliczy³em jeden wypad w teren. Ogólnie wygl±da to tak, ¿e na ramieniu mam monta¿ ze statywem w Meadowskim pokrowcu, w jednej rêce walizkê z cala optyk± a na plecach plecaczek - zostaje mi jedna rêka do wycierania czo³a gdy¿ walizka z optyka wazy oko³o 6 kg.
S³once:
Baader + Hypcio 13 + pier¶cieñ 28 mm power x 50 piêknie widoczna niejednorodna powierzchnia s³oñca (kaszka). Krawêd¼ bardzo ostra przy ka¿dym powiêkszeniu. I tyle bo gwiazda na razie jest „nudna” pod wzglêdem plam.
Planetki i Ksiê¿yc:
Obraz ostry w ca³ym polu widzenia LVW 22, w hyperionie 13 po kolo 85 % od ¶rodka pola widzenia pojawia siê lekka utrata ostro¶ci, a hyperion 5 mm pokazuje nieostro¶æ oko³o 5 % od krawêdzi co w przypadku obserwacji planetarnych nie stanowi problemu. Co do abberacji ani na ksiê¿ycu ani na Saturnie i Jowiszu takowej nie zauwa¿y³em, lecz w LVW 22 oko³o 10-15 % pola od krawêdzi przy nie osiowym patrzeniu pokazuje siê lekki zafarb. W moim odczuciu obrazy planet dawane przez ten refraktorem s± bardzo ³adne i kontrastowe. Z powodzeniem ogl±da³em WCP przy x 190. Kontrast troszkê spad³ ale ostro¶æ na wysokim poziomie. Planetki jednak najlepiej siê prezentuj± przy powiêkszeniach rzêdu 120-160x. Cassini widoczny ju¿ przy x80 ale tylko na krawêdziach. Do¶æ ciekawie prezentuje siê Jowisz i Saturn przez LVW 22 centralnie patrz±c zero abberacji lecz jest za jasny aby zobaczyæ pasy, ale w momencie wej¶cia go za jak±¶ chmurkê bez problemu je dostrzeg³em. W przypadki Saturna przy x22 spokojnie widaæ pier¶cienie , skojarzy³o mi siê to ze znaczkiem na Eosie pokazuj±cym p³aszczyznê matrycy. Czekam na Wenus to bêdzie test !
Gwiazdy:
Ju¿ pisa³em, obraz ostry w ca³ym polu widzenia w LVW 22.Gwiazdki tzw. szpileczki, bardzo ³adny widok drogi mlecznej (cos jak czo³ówka Star Wars tyle tylko ze bez napisów). W LVW Wega w oko³o 50 % od ¶rodka pola widzenia pokazuje lekki niebieskawy zafarb zw³aszcza przy nie osiowym patrzeniu. Epsilonki bez problem uda³o mi siê rozdzieliæ przy x 75 ale tylko raz, normalnie to przy x100 bez problemu i nawet nie musze siê bawiæ za bardzo focuserem bawiæ.
DS.
M 13 rozbita przy x150 bez problemu ale tylko na obrze¿ach , có¿ ¶rednica obiektywu nie ta. M 31 widzia³em tylko centrum akurat tam by³a luna od pobliskiego CPN. M 27 przy 50 i 100 ³adnie widoczny ogryzek. M 57 standartowe kó³ko z fajki tak. Mile zaskoczenie by³o dla mnie ogl±danie gromad otwartych pod ciemnym niebem w sumie ten teleskop lubi ciemne niebo.
Obserwacje prowadzi³em oko³o 10 m od brzegu jeziora, teleskop ca³y zroszony, ale optyka sucha jak pieprz za wyj±tkiem RDF, który bardzo szybko pokry³ siê ros±. Ale mam na to radê, zakupi³em celownik kolimatorowy zamkniêty z odraszaczem który doskonale pasuje na stopkê WO.
Koñcz±c te wywody w skrócie, zestaw ten to doskona³y kompromis je¶li chodzi o dawane obrazy a rozmiarem. Uniwersalne zastosowanie. Abberacja która siê pojawia w nielicznych przypadkach nie przeszkadza (przynajmniej mi). Mia³em okazje lookaæ prze standardowego Ed 80 Celestrona i ró¿nica w dawanych obrazach jak dla mnie jest znikoma na korzy¶æ Edka. Wiem ¿e jeszcze mnie czeka astrofotografia i powiem wam szczerze, chcia³bym robiæ takie foty jakie pokazuje Adam Jesion w swoim blogu robione Equinoxem.
Dla chêtnych z Krakowa mogê po¿yczyæ podk³adki Celestrona pod k±tem przetestowania ich na w³asnych sprzêtach.
Dla posiadaczy Porty mogê odst±piæ dwie szt. tych pokrête³ (zamienników nimbusów). Nie trzeba nic przy nich robiæ ewentualnie skróciæ gwint i pomalowaæ.
Uwagi mile widziane.
Pozdr. Artur
Ze wzglêdu na brak miejsca w jednym poscie zmuszony zosta³em dodac kilka fotek tu :
Foty drastycznie zmniejszone w przeciwnym razie ci±gn±³ bym ten watek w nieskonczonosæ.
Pozdr. Artur
Ten post by³ edytowany przez
fiorina01 dnia: 20 August 2008 - 16:11
Drobniuteñka uwaga: ¶ruby s± imbusowe/inbusowe a nie jak piszesz - nimbusowe
Drobniuteñka uwaga: ¶ruby s± imbusowe/inbusowe a nie jak piszesz - nimbusowe Ca³kiem mo¿liwe, pisa³em to w Wordzie Vista i sam mi skubaniec zmienia³.
Dzieki za uwagê.
Pozdr. Artur
znakomity opis, ¶wietnie opracowany,
bardzo przyjemnie siê czyta³o, dziêkujê :notworthy:
a to to chyba pierwsza wiarygodna recenzja "podk³adek" antywibracyjnych:
...podk³adki antywibracyjne w tym przypadku Celestrona, postanowi³em zaryzykowaæ i zakupiæ takowe. Sprawa o tyle ciekawa ¿e nie za bardzo wierzy³em ze cos mo¿e poprawiæ sztywno¶æ mojego zestawu
...
W ka¿dym razie efekt jest rewelacyjny. Dam kilak przyk³adów teleskop postawiony na balonie przy powiêkszeniu powy¿ej 100x nie wykazuje wp³ywu nawet na …tupanie. Dawniej lekkie uderzenie w metalow± barierkê powodowa³o kilkusekundowe oscylacje obrazu. Zrobi³em eksperyment. Bardzo mocno waln±³em w pod³ogê balkonu, Jowisz poskoczy raz i w ci±gu sekundy mo¿e krócej obraz siê ustabilizowa³ . U¿ywanie focusera czy stukanie w wyci±g wygasza drgania w ci±gu sekundy. Stosowa³em te pady na balkonie, chodniku i trawie z takim samym skutkiem. Podk³adki te zdecydowanie wygaszaj± podmuchy wiatru jak i drgania w³asne zestawu.
... przez lata pewnie nikt tego nie kupi³ ze wzglêdu na bardzo wysok± cenê, a tu proszê
.. czasem warto zaryzykowaæ :)
pozdrowienia
Ciekawy opis :)
Ten patent ciêgien mikroruchów odkry³em ju¿ do¶æ dawno - kupi³em "w ciemno" komplet do EQ3-2 w DO i spasowa³ idealnie. Jak napisa³em do DO, ¿e pasuj±, za jaki¶ czas pojawi³a siê na ich stronie oferta ciêgien "do monta¿u Porta" ;)
Osobi¶cie nie regulujê docisku osi imbusami - odpowiada mi ustawienie "fabryczne" które jest OK i do obserwacji i do transportu.
Nieco lepszy obraz w ED80 Celestrona jest pewnie wynikiem "³agodniejszej" ¶wiat³osi³y EDka.
Ciekawy opis :)
...
Nieco lepszy obraz w ED80 Celestrona jest pewnie wynikiem "³agodniejszej" ¶wiat³osi³y EDka. Wiem, wiem Polaris. Tych patentów z mikroruchami te¿ nie ja wymysli³em. Po cichu dodam ze pewien znany nam wszystkim tokarz dorabia mi nowe ga³ki/ciêgna.
Pozdr. Artur
Jeszcze inne???
A napisz jakie? Czym siê bêd± ró¿ni³y od tych giêtkich?
co¶ a'la Vixenowski pokrêtek 145 mm tylko ze srubkami mocuj±cymi.
Jak ju¿ dostaniesz to koniecznie daj fotki :)
Ale zawsze mówi³em, ¿e ma³y refraktorek wygl±da na Porcie ¶licznie. Po prostu idea³, wzorcowy widok, klasyka gatunku :D
Jak ju¿ dostaniesz to koniecznie daj fotki :)
Ale zawsze mówi³em, ¿e ma³y refraktorek wygl±da na Porcie ¶licznie. Po prostu idea³, wzorcowy widok, klasyka gatunku :D I znów musze siê z Tob± zgdziæ (to ju¿ trzeci raz dzisiaj)
:D
Oczywiscie dam fotki.
Bedziê to cos takiego tyle ¿e ze srub± M4 no i calo¶æ z alu.
Pozdr. Artur
Ten post by³ edytowany przez
fiorina01 dnia: 20 August 2008 - 22:15
... Jak napisa³em do DO, ¿e pasuj±, za jaki¶ czas pojawi³a siê na ich stronie oferta ciêgien "do monta¿u Porta" ;)... To mog± byæ „prawdziwe” ciêgna do Porty. DO sprowadza³a je dla mnie i mniej wiêcej w tym czasie pojawi³y siê w ofercie.
Okaza³y siê prawie dobre. Dok³adnie rzecz ujmuj±c ¶rubki do monta¿u na wystaj±cych bolcach maj± du¿e i stercz±ce g³ówki. G³ówka pokrêt³a pionowego przy ogl±daniu okolic zenitu zawadza o monta¿ :angry: . Ot takie japoñskie niedopatrzenie.
Pozdrawiam.
W³asnie zamocowa³em "nowe" ciêgna made in Mitek :-)
Pasuj± idealnie zero luzów w stosunku do oryginalnej wersji, czekaja tylko na wyczernienie, dzieki Darku.
Jest to kompilacja oryginalnych pokrête³ z dotoczonymi z kwasówki ciegnami, blokowanymi srubami
(w przyszlosci bêd± to imbusy M3) w przeciwienstwie do oryginalnych "na wciski".
Pozdr. Artur
Ten post by³ edytowany przez
fiorina01 dnia: 19 November 2008 - 18:56
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl