Wasze opinie o tym zestawie TAl-200K na EQ5 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam.
DO wprowadzi³ do oferty Tala 200K na monta¿u EQ5. Cena zdaje siê byæ ni¿sza ni¿ tego samego TALa na monta¿u rosyjskim, który by³ w ofercie DO niedostêpny.
Szczegó³y pod http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...d40c54a0caabef5

Pro¶ba o Wasze opinie, bo chcê co¶ kupiæ, a miotam siê jak :kupa: po przerêblu.
Napêd jest bez mechanizmu zegarowego.

Pozdrawiam
Mirek
Ten post by³ edytowany przez rerekumkum dnia: 17 June 2005 - 23:14


Hm, fajna rzecz, ale nie rozumiem dlaczego najpierw pisza:
"Potê¿ny statyw z mechanizmem zegarowym..."
a nastepnie:
"Monta¿ ma mo¿liwo¶æ opcjonalnego wyposa¿enia zestawu w (...) napêd w jednej lub obu osiach..." :blink:

No có¿, trzeba wys³aæ maila do DO. Raczej jest bez, bo koszt to od 250 - 450 PLN (jedna lub dwie osie) za napêd do EQ5.

Trzeba pamiêtaæ, ¿e 200K jest ciê¿kim teleskopem. Tuba wa¿y jakie¶ 13kg. A kto¶ wie jaka jest maksymalna no¶no¶æ EQ5? Utrzyma na pewno, ale czy bêdzie wystarczaj±co stabilny?

PS Oczywi¶cie napêd w przypadku teleskopu o ogniskowej 2000mm jest absolutn± konieczno¶ci±.



Jak widzê t± cie¿k± rurê i dwie "lole" przeciwwagi na g³owiczce EQ-5 to mnie dreszczyk emocji przechodzi bo kiedy¶ mo¿e to nie wytrzymaæ i co¶ trza¶nie.
Zreszt± uprowadzenie na nim ogniskowej 2000mm np do astrofoto DS chyba nie bêdzie mo¿liwe nawet z fabrycznymi napêdami, to tylko moje zdanie, kto¶ oczywi¶cie mo¿e mieæ inne :rolleyes:
Jako minimym przyzwoito¶ci proponowa³bym tu monta¿ klasy i no¶no¶ci EQ-6 B)
Ten post by³ edytowany przez Jarzyna B. dnia: 18 June 2005 - 13:42

Jak widzê t± cie¿k± rurê i dwie "lole" przeciwwagi na g³owiczce EQ-5 to mnie dreszczyk emocji przechodzi bo kiedy¶ mo¿e to nie wytrzymaæ i co¶ trza¶nie.
Zreszt± uprowadzenie na nim ogniskowej 2000mm np do astrofoto DS chyba nie bêdzie mo¿liwe nawet z fabrycznymi napêdami, to tylko moje zdanie, kto¶ oczywi¶cie mo¿e mieæ inne :rolleyes:
Jako minimym przyzwoito¶ci proponowa³bym tu monta¿ klasy i no¶no¶ci EQ-6  B)

Nie przesadzajmy. Mój 200K nie wa¿y 13 a ko³o 11 (kiedy¶ wa¿y³em ka¿d± poszczególn± czê¶æ, ale gdzie¶ zapodzia³em wyniki), a bior±c pod uwagê tylko 50 cm d³ugo¶ci tuby ¶miem twierdziæ, ¿e bêdzie to lepiej pracowa³o ni¿ na MT3-S który by³ dodawany i którego ja mam.
Ta³ 200K ma wyci±g 1,25" i ¶wiato F10, dlatego nie ma co siê nastawiaæ na fotografowanie DS. To jest "planetarny spooter" i tyle. Napêd w osi RA jest konieczny, bez tego ucieka przyjemno¶c obserwacji. No i jest niezbêdny przy robieniu fotek webcamem. (Tak, wiem, bez napêdu tez siê da - mo¿na te¿ je¼dziæ furmank± na odpust, albo "tojot±" do reala).

Po moich ostatnich testach PE "nowego" monta¿u NPZ - MT3-S ostatecznie podda³em siê i nie bêdê ju¿ focil z balkonu nawet jasnych DS. Mój monta¿ nawet 15 sek expozycje psuje przy F5, a co mówiæ o F10.
My¶lê, ¿e na EQ5 by³o by lepiej - ale tego nie sprawdzi³em.
Optymalnym monta¿em do 200K wydaje siê byæ HEQ5. Opcjonalnie mo¿na to nowe goto Synty do tego podczepiæ. Opcja dro¿sza i pewnie lepsza to Vixen GPD. Ale nie wiem, czy jes sens inwestowaæ w monta¿, gdy fotografowanie DS tym teleskopem wydaje siê byæ pozbawione g³êbszego sensu i nie nale¿y siê na to nastawiaæ. A do webcamowego fotografowania S³oñca, Ksiê¿yca i planet doskonale siê nadaje co¶ prostszego (czytaj: tañszego), w³a¶nie taki EQ5 czy HEQ5.
Bogdan, EQ6 to wypada montowaæ do tuby 11 kg ale na metr d³ugiej - czyli np: refraktor 15cm, czy jakiego¶ C14 a nie 50cm d³ugo¶ci 8" rurkê.
----
To jest wykres PE mojego monta¿u MT3-S wykonany programem K3CCDTools. Ta³ 200K@F10 - wychodzi b³±d w granicach 55". To chyba du¿o wiêcej ni¿ "du¿o". Mo¿na nawt powiedzeæ "znacznie" (jak "znaczna masa" z innego w±tku).
PE monta¿u MT3-S
(nie chce mi wy¶wietliæ obrazka w formacie *.jpg - nie rozumiem tego, co mi Forum komunikuje:"Nie mo¿na u¿ywaæ plików graficznych o takim rozszerzeniu na tym forum. Poprawnym formatem jest: http://www.domain.com/picture.gif, a nie poprawnym: http://www.domain.com/picture.one.gif" Proszê sobie kliekn±æ w link)

Bielack, nie poddawaj siê z DSami. Wystarczy zrobiæ elektroniczn± korekcjê b³êdu okresowego i po sprawie. Wymaga to raczej wymiany silników i sterowników, ale warto. Ja narazie fotografujê przy b³êdzie okresowym o amplitudzie 330 arcsec (to jest duuu¿o wiêcej ni¿ "du¿o" :P ), ale na razie bez korekcji. Daje sie ci±gn±æ do 1 minuty przy 500mm z rêcznymi poprawkami.
Je¶li chodzi o EQ5 dla 200K, to raczej jest to tylko dobre rozwi±zanie do visuala + fotografia planet. DSy bêdzie mo¿na fotografowaæ na piggy-backu, albo z w ognisku g³ównym focal-reducerem. Przy f/10 da siê tylko robiæ jasne i zwarte DSy (np. M57), ale z czasami, hmm... ok. 20-30s.
Je¶li monta¿ nie bêdzie przeci±¿ony, to mo¿na pobawiæ siê z PECem.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl