Celestron SCT 11" XLT SGT - opinie 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam.
Chcia³bym siê dowiedzieæ co s±dzicie o w/w teleskopie.
Prosi³bym o jakie¶ mo¿liwe informacje na temat jego u¿ytkowania. Chodzi mi o to jakiej jako¶ci obrazy powinienem uzyskaæ w tym telepie. Kupi³em go 3 tygodnie temu i nie mia³em jeszcze okazji go przetestowaæ bo ci±gle albo leje albo chmury. Wyda³em du¿o kasy i nurtuje mnie ci±g³a niepewno¶æ czy zrobi³em dobry wybór, jaki bêdzie wizual, co z ostro¶ci±, czy bêdzie ewentualnie taka jak w Maku 150, który mia³em przedtem czy gorsza? Jak siê w telepie z t± optyk± bêd± prezentowaæ planetki, DS-y ? Ile taka tuba powinna siê ch³odziæ przed obserwacj± ? Jak czêsto trzeba go bêdzie kolimowaæ ? Brak mo¿liwo¶ci sprawdzenia tego wszystkiego mnie dobija, a nastêpna prognoza pogody nie wró¿y nic dobrego.
Z góry dziêkujê za wszelkie mo¿liwe informacje.

pozdrawiam
Tadek
Ten post by³ edytowany przez Tudor4 dnia: 24 June 2009 - 11:59



Chcia³bym siê dowiedzieæ co s±dzicie o w/w teleskopie.
Prosi³bym o jakie¶ mo¿liwe informacje na temat jego u¿ytkowania.

przesuñ swoje ³ó¿ko o jakie¶ 200-300 km w prawo patrz±c na mape Polski ;). Taki ¿art, bo w paskudnym miejscu mieszkasz je¿eli chodzi o zapylenie.

Chodzi mi o to jakiej jako¶ci obrazy powinienem uzyskaæ w tym telepie. dobre i bardzo dobre.


Kupi³em go 3 tygodnie temu i nie mia³em jeszcze okazji go przetestowaæ bo ci±gle albo leje albo chmury. czyli normalka.


Wyda³em du¿o kasy i nurtuje mnie ci±g³a niepewno¶æ czy zrobi³em dobry wybór, jaki bêdzie wizual, co z ostro¶ci±, czy bêdzie ewentualnie taka jak w Maku 150, który mia³em przedtem czy gorsza? no jak bedziesz obserwowa³ to dobry wybór jak nie bedziesz to z³y. to aluzja to przeno¶nosci i wagi sprzêtu. pozatym zobaczysz czy warunki ci dadz± korzystaæ z duzych powiêkszeñ.
wizual bedzie bardziej chimeryczny w duzych powiekszeniach ni¿ mak150. ostro¶æ jak sie wych³odzi nie powinna byc gorsza tylko ze 2x lepsza. jak sie nie wych³odzi to ostro¶æ bedzie gorsza czyli normalka. szcze¶cie, ¿e SC ma cieñszy korektor ni¿ Mak.
potestuj podwójne o separacji 1" i mniej.


Jak siê w telepie z t± optyk± bêd± prezentowaæ planetki, DS-y ? planety kwestia seeingu i wych³odzenia, deesy kwestia powiêkszenia w DSach niema sie czego obawiaæ rura jest szeroka wiêc bedzie dobrze. zawsze mozna dokupiæ okulary 2" 40mm i 55mm (w tym pod ciemnym niebem bedzie rze¼nia jasno¶ci)


Ile taka tuba powinna siê ch³odziæ przed obserwacj± ? odpowied¼ jest jedna, do koñca :-) to mocno zalezy od warunków czy jest zimno ciep³o wilgotno itp. masz odro¶nik? jest niezbêdny przy takim du¿ym kalibrze.


Jak czêsto trzeba go bêdzie kolimowaæ ? to zalezy od oczekiwanej dok³adnosci na planetach i duzym powerze to nawet przy zmianie pozycji, bo w tym telepie lustro sie kiwa i bywa ¿e to¶ chce sobie pokorygowaæ wtórne.


Brak mo¿liwo¶ci sprawdzenia tego wszystkiego mnie dobija, a nastêpna prognoza pogody nie wró¿y nic dobrego.
Z góry dziêkujê za wszelkie mo¿liwe informacje.
NO BA

wa¿na sprawa jezeli z³apiesz dobry seeing i rozdzielisz podwóje z separacj± rzêdu 0,6-0,7" to znaczy, ¿e masz dobry egzemplarz telepa.


Jak czêsto trzeba go bêdzie kolimowaæ ?

to zalezy od oczekiwanej dok³adnosci na planetach i duzym powerze to nawet przy zmianie pozycji, bo w tym telepie lustro sie kiwa i bywa ¿e to¶ chce sobie pokorygowaæ wtórne.


Hej
No to by czlowiek zwariowal jakby mial codzien kolimowac telepa. Ba nawet przy zmianie pozycji. Z tego co widzialem to jak sie lusto kiwa to obraz sie poprostu przesuwa, nic pozatym, z lekka irytujace ale do przyzwyczajenia.
Pamietak, ze jak rozlozylem u znajomego synte 12" kratownice i zaczepilem ja to obrazy byly ostre nawet w 8mm okularku. nawet jak sie lekko przesunelo mocowanie jednego z pretow kratownicy to lekka korekta fokuserem zalatwiala sprawe.

Pozdrawiam
Piotrek

po piewrwsze SC to nie Newton i nie trzeba wariowaæ przy kolimowaniu wtórnego 3 ¶rubkami po drugie jakby¶ krêci³ kamerk± planety albo ksiê¿yc przy 8-10m ogniskowej to by¶ inaczej ¶piewa³.



Hej
Tylko ze kolega jeszcze nie probowal sprzetu w praktyce, wiec o kreceniu planetek z ogniskowa 10 m narazie jak widze nie wchodzi w gre, a pozatym jakby trzeba bylo kolimowac za kazdym razem jak sie zmienia pozycje to jak na moj gust by bylo cos nie tak. Moze nie straszmy kolegi na poczatek, niech wyprobuje sprzet a nie mowmy mu co trzeba zrobic, jak sprzet byl jeszcze nie uzywany, bo byc moze nie trzeba robic.... nic :D Najpierw trzeba na cos spojrzec :D Dopiero pozniej mozna cos mowic o reszcie

Pozdrawiam
Piotrek


a pozatym jakby trzeba bylo kolimowac za kazdym razem jak sie zmienia pozycje to jak na moj gust by bylo cos nie tak.
a co ja napisa³em? ¿e trzeba za ka¿dym razem? no to juz niemiêto¶ tego. pisa³em w odniesieniu do maka150, którego Tudor mia³. Jezeli to by³ Intes z napylanym wtórnym to kolimacja by sie zmienia³a po upadku ale czo³gu na tube.

C-11 to ekstra teleskop. Ojjj zazdroszczê Ci :)
Nowy, po wyjêciu z kartonu mo¿e wymagaæ kolimacji.
To prosta czynno¶æ, a kolimacja' trzyma' d³ugo!

Przydatne linki:
sctscopes.net
Thierry Legault - kolimacja

Pozdr
Ten post by³ edytowany przez misiowaty dnia: 24 June 2009 - 19:41

C-11 to ekstra teleskop. Ojjj zazdroszczê Ci :)
Nowy, po wyjêciu z kartonu mo¿e wymagaæ kolimacji.
To prosta czynno¶æ, a kolimacja' trzyma' d³ugo!

Przydatne linki:
sctscopes.net
Thierry Legault - kolimacja

Pozdr

Witam kolegê z bliskiego rejonu. Tak, chyba masz racjê z t± kolimacj±. Kiedy¶, chyba przez ok. 20 minut by³o ciutkê pogody i zacz±³em zerkaæ przez telep. No i wydaje mi siê ¿e po rozjechaniu gwiazdy lustro wtórne nie by³o widaæ w ¶rodku okrêgu tylko lekko przestawione w prawo. Co¶ z tym chyba muszê zrobiæ, tylko jak ? Nie mam w tym wprawy- nigdy tego nie robi³em.

pozdro.
Tadek

Hej
No w³a¶nie to jest super sprzet. Jak siê spojrzy na Planetki albo DS to siê dopiero doceni jego mo¿liwo¶ci. Napewno jest to sprzêt z wysokiej pó³ki i bedziesz z niego zadowolony

Pozdrawiam
Piotrek

Rzadko siê wypowiadam w w±tkach o optyce i teleskopach ale tu muszê bo znam sprzêt. To bardzo dobre tuby optyczne, wielokrotnie pracowa³em tymi teleskopami i s± na dobrym poziomie. Przy odrobinie dba³o¶ci niemal bezobs³ugowe.
Na twoim miejscu pomy¶la³ bym o zmianie monta¿u. Niestety Celestron bêd±c nastawionym na zysk sprzedaje te nie lekkie tuby na CG5 GT. Jak pokaza³y do¶wiadczenia dwóch moich kolegów z Holandii i Niemiec - monta¿ ten nie wytrzyma na d³u¿sz± metê tej tuby. Pomy¶l na przysz³o¶æ przynajmniej o HEQ5.
Ogólnie do wizuala sprzêt w miarê uniwersalny - zaraz odezw± siê pury¶ci i bêd± prawiæ o ma³ym polu. Bior±c jednak pod uwagê gabaryty tuby w stosunku do ¶rednicy sprzêt na pewno da du¿o rado¶ci.

Pawe³ Maksym

:) Witam!
No 20 minut to zdecydowanie za ma³o na wych³odzenie telepa.
Teleskop musi byæ wych³odzony! Mój C-8 ch³odzi siê 1 godzinê a czasami wiêcej. W czasie ch³odzenia obraz rozogniskowanej gwiazdy siê zmienia i kolimacja nie ma sensu. Po wych³odzeniu za³aduj krótki okular ( ja mam 8mm ale lepiej jeszcze krótszy) i minimalnymi ruchami ¶rubek dokonaj kolimacji.
Trzeba uwa¿aæ, by nie porysowaæ korektora (dobrze gdy jest jasno i ¶rubki dobrze widaæ). Ca³kowity ruch ¶rubk± podczas kolimacji to tylko ma³y u³amek pe³nego obrotu. Nie krêæ zbyt ofensywnie!
Ma³a korekta na ¶rubce i spojrzenie w okular. Jest lepiej - dobra ¶rubka i kierunek, gorzej- ruch w przeciwn± stronê. To bardzo intuicyjne.
Nie bój siê ;)
Ten post by³ edytowany przez misiowaty dnia: 24 June 2009 - 20:18

Ogólnie do wizuala sprzêt w miarê uniwersalny - zaraz odezw± siê pury¶ci i bêd± prawiæ o ma³ym polu.

Pawe³ Maksym

Mam ju¿ wyj¶cie z niego na 2", k±tówkê WO te¿ 2" i okulary te¿ 2", wiêc my¶lê ¿e pole takie ma³e nie bêdzie.


:) Witam!
No 20 minut to zdecydowanie za ma³o na wych³odzenie telepa.

Ja go ch³odzi³em d³u¿ej (oko³o 2h ) a zerka³em ok. 20 minut.


Ja go ch³odzi³em d³u¿ej (oko³o 2h ) a zerka³em ok. 20 minut.
A to przepraszam. ;)
Ten post by³ edytowany przez misiowaty dnia: 24 June 2009 - 20:30
Do kolimacji potrzebna jest pogoda, a jak wygl±da kolimacja na sztucznej gwie¼dzie ? o co to chodzi ?


Mam ju¿ wyj¶cie z niego na 2", k±tówkê WO te¿ 2" i okulary te¿ 2", wiêc my¶lê ¿e pole takie ma³e nie bêdzie.
jezeli twoja stopka jest aktualna to scops 30mm nie poka¿e ci ca³ego dostepnego pola.

Mam zamiar dokupiæ jeszcze LVW 42 mm 2" - chyba bêdzie dobrze ?


Do kolimacji potrzebna jest pogoda, a jak wygl±da kolimacja na sztucznej gwie¼dzie ? o co to chodzi ?
robisz sobie bardzo ma³y ¶wiec±cy punkt ustawiasz w jakiej¶ odleg³o¶ci najlepiej kilkadziesi±t metrów i na nim kolimujesz.

jak zrobiæ ma³y ¶wiec±cy punkt? np. ustawiæ ³epek wtyczki elektrycznej w s³oneczny dzieñ w jakiej¶ odleg³osci wtedy s³oñce siê bêdzie odbijaæ od niego i dawaæ ca³kiem dobr± sztuczna gwiazdê. mozna tez ¶wieciæ halogenem w bliskiej odleg³o¶ci na tak± kulkê i zas³oniæ halogen przed telepem.

Acha, rozumiem, tylko mieszkaj±c w bloku na osiedlu ciê¿ko o te kilkadziesi±t metrów potrzebnej odleg³o¶ci (szczególnie w odosobnieniu)


Mam zamiar dokupiæ jeszcze LVW 42 mm 2" - chyba bêdzie dobrze ?

on Ci poka¿e ca³e pole twojego teleskopu, ale jest bardzo ciêzki prze³adowany szk³em. oby to skutkowa³o dobr± korekcj± w ca³ym polu. Ja bym nie kupi³ tak drogiego okularu nie widzac go wcze¶niej w teleskopie. Ale to ja. Moze on koryguje lepiej dystorsje? to by ci w SC pasowa³o.

Ja uzywam erfla 38mm 5 elementowa optyka i jest mi baaaardzo wygodny. Ma bardzo duze ER to jest okular taki sam jak SkyWatcher SWA38mm i wrêcz bli¼niaczy WO swan 40mm

s± to okulary z mniejsz± ilo¶ci± szk³a, co za tym idzie mniej warstw i 3x tañsze. proponuje poprosiæ sklep o wypozyczenie na porównanie.

No oczywi¶cie mam zamiar wypróbowaæ tego LVW zanim wydam tyle kasy.


Acha, rozumiem, tylko mieszkaj±c w bloku na osiedlu ciê¿ko o te kilkadziesi±t metrów potrzebnej odleg³o¶ci (szczególnie w odosobnieniu)

hehe to sobie wypoleruj gdzie¶ nakrêtkê przy piorunochronie po po³udniowej stronie. nie wierze, ¿e nie da sie wymy¶leæ na osiedlu przykleiæ gdzie¶ metalowej kulki :).
przejrzyj lornetk± osied³e w s³oneczny dzieñ zawsze sie jak±¶ blacha gdzie¶ ¶wieci i ma jakies, nity, druty, nakrêtki itp. ¿ycze nie dostania kartoflem za podgl±danie ;)

Za oknem mam trochê ogródków i nie za bardzo jest gdzie co¶ przyczepiæ. No a fakt ¿e postronni ludzie my¶leli by ¿e naprawdê jestem podgl±daczem :banan:


Za oknem mam trochê ogródków i nie za bardzo jest gdzie co¶ przyczepiæ. No a fakt ¿e postronni ludzie my¶leli by ¿e naprawdê jestem podgl±daczem :banan:

Ka¿dy z nas odrobinke jest ,ale nie wszyscy sie przyznaja

kup sobie filtr OIII do mg³awic


Do kolimacji potrzebna jest pogoda, a jak wygl±da kolimacja na sztucznej gwie¼dzie ? o co to chodzi ?

Mo¿esz kupiæ na Allegro obiektyw do fotografii otworkowej.
To jest po prostu blaszka z otworkiem 0.2 mm ( mo¿na kupiæ ró¿ne rozmiary) z 20 z³.
T± blaszk± przys³aniasz mocn± latarkê i masz ¶wiec±cy punkt o b. ma³ej ¶rednicy , czyli sztuczn± gwiazdê . :D
Ten post by³ edytowany przez jacapa dnia: 24 June 2009 - 21:31
A w jakiej odleg³o¶ci trzeba wtedy umie¶ciæ t± latarkê od telepa ?


T± blaszk± przys³aniasz mocn± latarkê i masz ¶wiec±cy punkt o b. ma³ej ¶rednicy , czyli sztuczn± gwiazdê . :D
który z 60-80m jest za s³aby ¿eby w dzieñ pokazaæ kr±¿ki dyfrakcyjne a blizej stoj±c jest za du¿y :D
wieczorem z 80m ³adnie dzia³a ale przyje¿dza po niego policja z brygad± AT i saperami. :lol:

Uff, ale odeszli¶my od tematu który jest w po¶cie, mo¿e lepiej wróæmy do niego. Ma kto¶ jeszcze jak±¶ opiniê na temat tego telepa ?

proponuje ci opiniê naoczn±. siedzi cz³owiek w Eindhoven i ma identyczny sprzêt plus dobr± kamerê

http://www.footootjes.nl/Astrophotography_...aphy_Lunar.html

dorzucam troche na wyrost, bo to jest nie do powtórzenia przez nikogo chyba innego

http://www.damianpea...om/jup_0203.htm
Ten post by³ edytowany przez McArti dnia: 24 June 2009 - 22:38
No rzeczywi¶cie, zar±biste zdjêcia i mo¿liwo¶ci telepa przy dobrym niebie. :D

Hej
No ale i tak Schmidty sa uwa¿ane za najbardziej uniwersalny sprzêt wiêc masz siê z czego cieszyæ :D Takim Newtonem 12" to napewno bys tak planetek nie poogl±da³ jak tym :D

Pozdrawiam
Piotrek


Hej
No ale i tak Schmidty sa uwa¿ane za najbardziej uniwersalny sprzêt wiêc masz siê z czego cieszyæ

No w³a¶nie zdjêcia od kolegi McArti z linku powy¿ej zrobione s± w³a¶nie takim Schmidt'em C11" :o

Dziêkujê serdecznie wszystkim za cenne uwagi, opinie, porady i komentarze odno¶nie mojego postu.

pozdrawiam
Tadek
:Beer:


dorzucam troche na wyrost, bo to jest nie do powtórzenia przez nikogo chyba innego

McArti , nie przesadzaj , Damian jest niez³y ale tak± fotkê na pewno mo¿na przebiæ , nawet moim sprzêtem , to tylko kwestia tych samych warunków .

http://www.damianpeach.com/images/jupiter/2002-03/2003_03_11lrgb01.jpg

My¶lê ¿e jak kolega poæwiczy swoj± C 11 - tkê to zrobi podobne , a mo¿e i lepsze :D

No na razie jak dla mnie za wcze¶nie na zabranie siê za fotografowanie, trzeba mieæ trochê do¶wiadczenia a ja go nie mam.


trzeba mieæ trochê do¶wiadczenia a ja go nie mam.
je¶li nie zaczniesz to nigdy tego do¶wiadczenia nie zdobêdziesz :rolleyes:
nawet ¶rednio udane próby potrafi± daæ sporo frajdy, a o to chyba w³a¶nie chodzi

pozdrawiam


je¶li nie zaczniesz to nigdy tego do¶wiadczenia nie zdobêdziesz :rolleyes:
nawet ¶rednio udane próby potrafi± daæ sporo frajdy, a o to chyba w³a¶nie chodzi

pozdrawiam


¦wiête s³owa , zw³aszcza jak siê ma tak± rurkê ;)

No i panowie zrobi³em w koñcu pierwsz± w ¿yciu kolimacjê, i to do tego mojego Schmid'ta, w nocy na gwie¼dzie - rzeczywi¶cie by³ rozkolimowany. Sprawdzi³em w dzieñ na odleg³ych obiektach reguluj±c ostro¶ci± i w ró¿nych okularach z ró¿nymi powiêkszeniami, i wydaje mi siê ¿e teraz powinno byæ dobrze. No ale jak to w ¿yciu bywa dopiero praktyczna obserwacja nieba przy udziale dobrej pogody da faktyczn± odpowied¼ czy wszystko jest ok.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl