Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Wiadomo powszechnie, ¿e Wega, Debeb i Altair tworz± tzw. Trójk±t Letni. A króre gwiazdy tworz± Trójk±t Wiosenny? ;)
Nie wiem ale postawiê na Arcturusa - Spicê - Regulusa
Ja te¿ s±dzê, ¿e to bêd± Arktur, Spica i Regulus. Niez³y ten pomys³ z trójk±tem wiosennym. Ale chyba takie co¶ oficjalnie nie istnieje. Dobre skojarzenie.
Mo¿e by teraz poszukaæ trójk±ta jesiennego i zimowego ?
Trójk±t jesienny: Kapella, Aldebaran i Hamal
Trójk±t zimowy: Syriusz, Procjon i Betelgeza
Dziêkujê za poprawne odpowiedzi.
Ja te¿, przyznam siê bez bicia, nie wiedzia³em. Dowiedzia³em siê o tym kilka dni temu od ucznia szko³y podstawowej na pokazie nieba wiosennego, który robi³em w podkrakowskich ¦wi±tnikach Górnych. ;)
Dziêkujê za poprawne odpowiedzi.
Ja te¿, przyznam siê bez bicia, nie wiedzia³em. Dowiedzia³em siê o tym kilka dni temu od ucznia szko³y podstawowej na pokazie nieba wiosennego, który robi³em w podkrakowskich ¦wi±tnikach Górnych. ;) To dobre jest cz³owiek uczy siê ca³e ¿ycie. Choæ ja bym postawi³ na to, ¿e od dzieciaków to ja siê bêdê uczy³ o internecie i komputerach. No ale je¿eli dzieciaki w temacie astro mog± nas czym¶ pozytywnym zaskoczyæ to tylko siê cieszyæ.
Trójk±t jesienny: Kapella, Aldebaran i Hamal Hamal w Baranie? Nie lepiej Polluxa w bli¼niakach troszku ja¶niejszy, a ¿e trójk±t lekko sp³aszczony to co z tego:-)
Równoleg³obok jesienny: Kapella, Aldebaran, Pollux, Hamal. Teraz wszystko pasuje.
A propos kszta³tów: ostatnio widzia³em chyba pierwszy raz gwiazdozbiór Kruka i bardzo mi siê podoba³. Taki regularny kszta³cik.
Zwróæ uwagê i na to, ¿e tu¿ obok, na zachód od niego, jest pochylony ku Krukowi, uciekaj±cy przed nim Puchar z resztk± wody, której Kruk za karê nie mo¿e siê napiæ. Jako humanista znasz zapewne tê przypowie¶æ z mitologii greckiej ;-)
Kruk razem z Pucharem, gdy wiemy o co tam chodzi, wygl±daj± jeszcze ciekawiej.
Gwiazdozbiór Kruka wygl±da naprawdê bardzo efektownie. Tworzy go kilka stosunkowo jasnych gwiazdek.
Najja¶niejsza gwiazda w tym gwiazdozbiorze to gamma Kruka - Gienah (2,59 mag.)
Inne jasne gwiazdy to:
Minkar (epsilon Kruka - 3,00 mag.)
Kraz (beta Kruka) - 2,65 mag.)
Algorab (delta Kruka - 2,95 mag.)
A teraz co¶ z mitologii
Wed³ug greckiej legendy, jasne gwiazdy konstelacji wyobra¿aj± Kruka. Bóg S³oñca i ¶wiat³a Apollo pos³a³ go po puchar ¿ywej wody, która mia³a byæ z³o¿ona w ofierze Zeusowi, jednka kruk poczu³ w drodze g³ód i mia³ ochotê na figi, te za¼ by³y jeszcze zielone. Poczeka³ wiêc, a¿ dojrzej±, zaspokoi³ g³ód, a nstêpnie wróci³, ale z pustym pucharem, wymawiaj±c siê Hydr±, która jakoby nie zezwoli³a mu zaczerpn±c ¿ywej wody ze ¼ród³a. Apollo, jako opiekun ¿ycia i porz±dku, nie móg³ przebaczyæ takiego k³amstwa i dlatego ukara³ Kruka.
teraz musi on stale staæ przed przechylonym pucharem wody, z którego jednka nie mo¿e siê napiæ, gdy¿ strze¿e go Hydra. W ten sposób z przypadkowego zgrupowania gwiazd fantazja ludzka wyczarowa³a na niebie obok siebie mitologicznego Kruka, Puchar i Hydrê.
-Pozdrowienia-
Filip Polewczyk
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl