Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Czy s± jakie¶ wyliczenia dotycz±ce strat ¶wiat³a wchodz±cego do Newtona na zwierciadle g³ównym i bocznym ? (jakiego rzeêdu s± to straty)
Czy kto¶ z ciekawo¶ci w swoim Newtonie mierzy³ co¶ takiego?
A mo¿e kto¶ zaproponuje sposób pomiaru (amatorski).
pozdrawiam MirekA
W newtonie tracisz nie tylko na sprawnosci luster, ale tez ze wzgledu na sama obstrukcje. Byly juz takie dyskusje na poprzednim forum. Nie pamietam dokladnie, ale logicznie rzecz biorac bedzie to strata rzedu 20-30% (na obydwu lustrach), no chyba ze mowimy o lustrach UHTC, albo Deluxe (jak niektorzy nazywaja), gdzie transmisja swiatla siega 94% (na jednym lustrze)!
to ile tracimy w soczewkowych?
pozdr
W lustrzanych reflektorach (biorac pod uwage obstrukcje) sprawnosc calej konstrukcji wynosi srednio 65%. W refraktorach bedzie to pewnie 85-90%. Zalezy to od jakosci samych soczewek, jak tez od ich ilosci. Trzeba by poszukac dokladnych danych danego refraktora. Ciekawy jestem, jaka sprawnosc ma np taki 4 elementowy TAK FSQ106?
Wychodzi na to ¿e pozbywaj±c siê lustra wtórnego mo¿emy w przybli¿eniu zaoszczêdziæ oko³o 10-15% traconego ¶wiat³a. W to miejsce mo¿naby daæ matryce CCD + wymienny barlow i astrograf gotowy. Gorzej z rozwi±zaniami czysto technicznymi (ch³odzenie , mechanika itd). Czy kto¶ mo¿e zastanawia³ siê nad takim rozwi±zaniem? (jako¶æ fotek chyba by³yby lepsza). Czy taka zabawa wogóle ma sens....?
O ile pamietam - widzialem juz takie rozwiazania w astrografach. Poszukam...
"Pewien 150mm MC" ma napisane ¿e sprawno¶æ jest 86%
To biega tak:
Na lustro g³ówne pada cieñ lustra wtórnego, przemnó¿ 1 przez procent pozosta³ej, czynnej powierzchniu lustra.
Na jednym zwyk³ym, utwardzonym lustrze alu tracisz jakie¶ 15% ¶wiat³a czyli wynik przemna¿asz przez 0,85 i ponownie przez 0,85 na lustro wtórne i ile otrzyma³e¶???
Dotyczy to nowych i nie utlenionych luster, na lustrze kilkuletnim i mocno zakurzonym sprawno¶æ spada do 70-80%
Z refraktorem postêpujesz podobnie:
przeliczasz jeden razy sprawno¶æ na kolejnej powierzchni i dostajesz wynik koñcowy 8)
go³e szk³o soczewki odbije 3-5% ¶wiat³a
szk³o pokryte jedna warstw± (coated) traci oko³o 1,5-2% ¶wiat³a
szk³o z pow³ok±a wielowarstwow± (MC) traci oko³o 0.5 do 1% ¶wiat³a
Wszystkie dane dotycz± popularnych szkie³ optycznych stosowanych w refraktorach :lol:
Przyk³adem takiego astrografu jest np "Fastar" Celestrona gdzie zdemontowano lustro wtórne w systemieSCT i zamontowano tam w ognisku g³ównym detektor CCD :!:
No wlasnie ten typ celestrona chodzil mi po glowie, ale nie mialem pewnosci.
To ile straty jest na 9-cio elementowym zoomie :shock:
Jesli jest z dobrymi warstwami MC to policz kolejno 1x99,5% i tak kolejno wynik przemna¿aj tak oko³o 12x zak³adajac ¿e ze 3 soczewki s± zapewne sklejone i otrzymasz przybli¿on± odpowied¼, ile wysz³o ???
Ale pamietaj ¿e na klejonych soczewkach odpadaj± 2 powierzchnie styku szk³a z powietrzem a na klejonej warstwie strata jest jeszcze mniejsza, zwykle poni¿ej 0,1%
94% no nie tak ¼le 8)
Powiedzia³bym rewelka, policz ile to wysz³o by z jedno warstwowym pokryciem a ile z go³ym szk³em, zestaw wyniki dydaktycznie w jednym po¶cie :wink:
Ciekawe rzeczy piszesz. Jakos sobie czlowiek na codzien tego nie uswiadamia.
Go³e szk³o 5% - 54% przepuszczalno¶ci na 12 powierzchniach
Go³e szk³o 3% - 69% przepuszczalno¶ci na 12 powierzchniach
Pojedyncze warstwy 1,5% - 83% przepuszczalno¶ci na 12 powierzchniach
Rozumiem ze piszesz o procentach sprawno¶ci a nie strat bo inaczej wyniki s± zatrwa¿aj±ce, popraw to szybko dydaktyku i uzupe³nij o dane z MC :twisted:
Przyk³adem takiego astrografu jest np "Fastar" Celestrona gdzie zdemontowano lustro wtórne w systemieSCT i zamontowano tam w ognisku g³ównym detektor CCD :!: Januszu, niestety nie jest do koñca prawa i wprowadza wielu czytelników niezorientowanych w temacie w b³±d. Przecie¿ z tego co napisa³e¶ mo¿na by wywnioskowaæ, ¿e wystarczy np. w zwyk³ym Newtonie w miejsce lustra wtórnego zamontowaæ ccd.
Wyja¶niam wiêc, ¿e w uk³adzie Fastar w miejsce lustra wtórnego wprowadza siê specjalny uk³ad optyczny (kosztuj±cy kilkaset USD) a dopiero potem w to wszystko montuje siê kamerê CCD. Szczegó³y mo¿na znale¼æ np. na
http://www.celestron...cess/fastar.htm oraz na
http://home.freeuk.c...avin/fastar.htmPozdrawiam, tomekL
[/IMG]
Oczywi¶cie masz racjê Tomku bo zrobi³em nadmierne uproszczenie porównuj±c parabolicznego Newtona z CCD w ognisku g³ównym co zadzia³a bez pud³a z teleskopem systemu SCT ze sferycznym lustrem g³ównym gdzie wymagany jest oczywi¶cie korektor aberracji sferycznej i krzywizny pola.
Dziêki wielkie za zwrócenie na to tutaj uwagi :-)))
Zaawansowane technologicznie TMB maj± sprawno¶æ "fabryczn±" na poziomie 97-98%%, co u¿ytkownicy weryfikuj± (niestety!) do ok. 85-90%. Tak wiêc "zwyk³y" achromat ma pewnie sporo mniej- w zalezno¶ci od ró¿nych czynników, równie¿ ilo¶ci i jako¶ci warstw MC. Nie mo¿na wiêc chyba mówic o sprawno¶ci uk³adu soczewkowego na zasadzie uogólnienia, tylko o sprawno¶ci konkretnego modelu telpa.
Pozdr.
CO? Achromat zwykly mniej niz 85%. Na boga - skad ty to wziales??? :shock:
Zaawansowane technologicznie TMB maj± sprawno¶æ "fabryczn±" na poziomie 97-98%%, co u¿ytkownicy weryfikuj± (niestety!) do ok. 85-90%... Przepraszam ale jak weryfikuj±, czy badaj± to labolatoryjnie czy mo¿e organoleptycznie a mo¿e bazuj± na ¶redniej wa¿onej ocen z NETU :wink:
Rozszerz my¶l Andrzeju albo nie pisz dyrdyma³ów w forum dla
pocz±tkuj±cych !!!
Po tym co tutaj przeczyta³em samodzielne robienie astrografu tanim kosztem zostawiam na pó¼niej.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl