Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam.
Chce kupic jakas short tube. Do czego? A do nauki focenia. Moja krowa Ma 1,2m ogniskowej i jakos opornie mi to idzie. Pomyslalem, ze tak z 0,5m ogniskowej to bedzie to o co chodzi dla mojego HEQ5 i DSI. Mam mozliwosc dopadniecia achromata 102/500 celestrona za nieco mniej niz w DO. Ale moze jest jakas inna droga? Moze krotkie achro to nie jest pomysl? Fundusze mam niewielkie. Powiedzmy te 500-700 pln dalo by sie uzbierac w przyzwoitym czasie. Jezeli chodzi o focenie, to ma byc tuba tymczasowa, do nauki tylko. Potem bedzie robic jako trawelerek. ZRT jakos mnie nie zachwycilo. Pronto nawet mi sie podoba, ale nie ma chetnych do rozstania sie z tym malenstwem. Macie jakies doswiadczenia w tym temacie?
Pozdrawiam.
Rubinar.
I tyle.
Rubinar.
I tyle. Ale do rubinarka nie wsadze lantana i nie poogladam HiHotek... a moze poogladam?
Poogladam?
Pozdrawiam.
Moje do¶wiadczenia fot z takim F/5 refraktorkiem [tylko 80mm] nie by³y najlepsze, ALE:
-foci³em kompaktem w projekcji z nienajlepszym prawdopodobnie okularem
-by³ problem z osiowo¶ci± wyciagu [o tym ni¿ej]
-foci³em wy³±cznie S³oñce i Ksiê¿yc, a tu problem aberracji chromatycznej jest powa¿ny
Dlatego moim zdaniem pomys³ w zarysie, jaki przedstawi³e¶ ma sens, tzn. my¶lê, ¿e chcesz focic g³ownie d³ugie ekspozycje DS na paralaktyku. Je¶li to ma byæ docelowo naprawdê ma³y traveller, to bardziej sie sprawdzi 80-tka, bo mniejsza. Spróbuj kupiæ mo¿e co¶ klasy 80/480 -u nas lub za miedz± w Germanii. Ja kupi³em krótszy i l¿ejszy 80/400 z racji tego,¿e to mia³ byæ ekstremalny travellerek, do turystyki z plecakiem. Te 80/480 z regu³y maja wyci±g 2", a to w Twoim wypadku istotne, co wiesz lepiej ode mnie.
Inna opcja to ten upatrzony 102/500. W razie problemów z aberracj± zawsze mozna go trochê przys³oniæ do F/6, jest z czego redukowac aperturê. Poza tym Orion ma chyba tubê 100/600, je¶li akceptujesz d³u¿sz± ogniskow±.
Wrócê do kwestii osiowo¶ci [u mnie]. Te tanie krótkie achromaty maja do¶æ krótki tubus, tak,¿e nie ostrz± na wprost z okularem bez przed³u¿ki. Mój mia³ w komplecie tulejê, adapter do foto lustrzank±, o wiele krótszy ni¿ tuleja, któr±m musia³em wykonaæ do prób z projekcj± pozaogniskow±. Taka przed³u¿ka mocno obci±¿a i przekasza badziewny wyci±g. W Twoim przypadku [lustrzanka lub kamerka] ten problem bedzie mniej dolegliwy, bo ewentualna z³±czka bedzie krótsza, no i wyci±g mo¿e mocniejszy bêdzie, ale warto tê niedogodno¶æ przewidzieæ i pomy¶leæ o jakiej¶ szynie podtrzymuj±cej albo co.
Pozdrawiam
-Jaros³aw
Ten post by³ edytowany przez
Jarek dnia: 01 June 2006 - 16:33
Rubinarek jest k³opotliwy, bo bardzo wymagaj±cy w ustawieniu ostro¶ci. Mam go jeszcze ale nie u¿ywam. mo¿e kiedy¶ za szukacz mi pos³u¿y. Za te pieni±dze mo¿esz w komisach dostaæ sta³kê f=300, np. Jupitera, albo Sonnara, albo jeszcze co¶ podobnego. Ustawiasz ostro¶æ na podzia³ce i ona tam jest, nie musisz wpatrywaæ siê w wizjer za wyj±tkiem celowania. Nic prostrzego i tañszego do nauki nie ma.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 01 June 2006 - 17:44
Hansie najlepiej chyba by by³o, jakby¶ wyskroba³ jeszcze i naby³ z drugiej rêki 80ED jakie¶ mo¿e
a wogóle jaki Ty masz szukacz?
bo rozumiem ¿e kamerk± chcesz pofociæ?
w sumie, to nawet lornetkê do tego wykorzystasz :)
wykrêæ jeden okular zamocuj kamerkê i ju¿ masz obiektyw co¶ ok 160mm bardzo jasny zreszt± :)
lornetkê ta¶m± do dowtaila i ju¿ masz sprzêt foto i jeszcze z szukaczem w drugim okularze tej lornetki
pozdrowienia
Ale do rubinarka nie wsadze lantana i nie poogladam HiHotek... a moze poogladam?
Poogladam?
Pozdrawiam. Dwucalowce bardzo cie¿ko wsadzaæ ,trzeba u¿yæ pirotechniki. :D
Ale lantaki jak najbardziej mu s³u¿±.
Ostro¶æ co prawda trudno siê ustawia to¿ to obiektyw foto ale maj±c trochê wprawy i delikatne paluszki ala Kwinto dasz sobie radê.,
Teraz doczyta³em czym chcesz fociæ. My¶la³em ¿e ktor±¶ z canononowych lustrzanek, a tak to lepiej zacznij od obiektywu standartowego f=50. To nie ¿art.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 01 June 2006 - 20:22
Teraz doczyta³em czym chcesz fociæ. My¶la³em ¿e ktor±¶ z canononowych lustrzanek, a tak to lepiej zacznij od obiektywu standartowego f=50. To nie ¿art. F=50??? Ale jak to? Toc dla srednicy obiektywu 5cm musial bym miec 2,5m ogniskowej... Rozumiem ze chodzilo o F5?
Pozdrawiam.
Raczej o 50mm ogniskow± czyli standardowy obiektyw foto.
F=50??? Ale jak to? Toc dla srednicy obiektywu 5cm musial bym miec 2,5m ogniskowej... Rozumiem ze chodzilo o F5?
Pozdrawiam. Witam,
chodzi o obiektyw fotograficzny o ogniskowej 50mm (np jaki¶ Pentacon 1,8/50 od Praktici, albo Helios 2/58 od Zenita - 50 lub w drugim przypadku 58 to ogniskowe tych obiektywów)
Pozdrawiam
Jakiej wielko¶ci jest matryca w DSI, zapewne jak w typowym webcamie. Przelicz sobie jaki jest odpowiednik f=50 mm. to zobaczysz ¿e to ca³kiem spora ogniskowa jak na DSI. Ja te¿ zaczyna³em od f=50, a potem przechodzi³em na wiêksze ogniskowe. Trzeba praktycznie oceniæ stopieñ trudno¶ci i nie zaczynaæ od du¿ych f.
Jakiej wielko¶ci jest matryca w DSI, (...) Ze specyfikacji:
CCD Sensor High Sensitvity Sony® Super HAD™ Color CCD Sensor
Pixels 510 x 492 pixels (250,000 pixels)
Pixel Size (in microns) 9.6 microns (W) x 7.5 microns (H)
A/D Conversion 16-bit (greater image depth and contrast)
Min.-Max. Exposure Time 1/10,000 of a second to one hour
Housing Anodized die-cast aluminum
USB Compatibility USB 2.0 High Speed and 1.1
Size / Weight of Product
Pozdrawiam.
Wiecie co, mam pomysla! Znajomy Pazdzioch ma teleobiektyw TAIR-3S 4,5/300 i chyba jakiegos heliosa. Moze ja bym mu to zabral na jakas sesje? Probowal ktos focic kamerka przez TaIRa? Trzeba szukac jakis przelotek albo czegos w tym guscie?
Pozdrawiam.
zdecydowanie tair bedzie najlepszy. poruszasz sobie przes³on± zobaczysz jakie rosna aberacje na f/4,5 jak robi sie ciemno na f/11. no i pewnie bedziesz mai³ gwint statywowy na pier¶cieniu.
Wiecie co, mam pomysla! Znajomy Pazdzioch ma teleobiektyw TAIR-3S 4,5/300 i chyba jakiegos heliosa. Moze ja bym mu to zabral na jakas sesje? Probowal ktos focic kamerka przez TaIRa? Trzeba szukac jakis przelotek albo czegos w tym guscie?
Pozdrawiam. Je¶li DSI ma na wyj¶ciu tyle samo co zwyk³y okular, to tylko tulejkê okularow± z gwintem M42/1 potrzeba, ale tu mo¿e byæ problem ze zogniskowaniem, zale¿y jak daleko jest sensor CCD w obudowie kamerki i wówczas trzeba dorobiæ sobie krótsz± tulekê do kamerki i krótsz± przelotkê. Takich obiektywów nie da siê przeogniskowaæ jak MTO.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 02 June 2006 - 18:01
np Jupiter 200/4 ze z³±czk± M42/1,25" i potem z kamerk± z 1/25"/web nie ostrzy na nieskoñczono¶æ.
Jak pamietam to w obiektyw dlugoogniskowy TAIR-3S 4,5/300 dosc latwo od tylu sie rozkreca . Jakby nie lapal ostrosci z kamerka poprzez klasyczne redukcje to mozna dosc prosto dorobic tylejke co od razu kamerke wkreca . poluzniamy 3 srubki i wymieniamy czesc z gwintem M42 na tulejke do kamery wczesniej wytoczona . Ten obiektyw ladnie wspolpracuje z 4 mm okularem orto.
Sprawdzone.
Niestety tylko na drzewach, bo gwiazdek nie uwidiosz.
Heliosik i Tair ostrza z przejsciowka AK. Cacy. :rolleyes:
Pozdrawiam.
Do kamerki z CCD nie polecam obiektywów soczewkowych. Bêd± k³opoty z IR. Niby s± filtry, ale maj± 100% sprawno¶ci i zawsze co¶ tam zostanie. Druga sprawa to aberracja chromatyczna. Bêdzie psu³a obrazy ja¶niejszych gwiazd. Dobry by³by Rubinar 5,6/500 gdyby nie jego wada konstrukcyjna. Jak siê robi zimno dostaje astygmatyzmu. Prawdopodobnie ¶ciskane jest lustro.
Ten Rubinar nie ma astygmatyzmu, tylko delikatn± obudowê, wystarczy mocniej zakrêciæ zacisk pier¶cienia statywowego i deformacja tubusa przenosi sie na lustro g³. Obiektyw soczewkowy owszem daje barwne obwódki na jasnych gwiazdach, dlatego nale¿y fociæ w przypadku Heliosa minimum na F:4, a mo¿e nawet F:8., ale to nale¿y do¶wiadczalnie ustaliæ.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 05 June 2006 - 09:40
Z Heliosem i przeslona bedzie ten problem, ze nie mam kontroli nad przeslona po dokreceniu przejsciowki i kamerki. Tam jest taki dzyndzelek ktory uruchamia nastaw przeslony tylko gdy jest wcisniety - wiec testy z Heliosem beda tylko w wersji "pelne swiatlo". Z Tairem jest lepiej, tam moge manualnie ustawic przeslone na zadana swiatlosile. Niemniej dzieki za pomysly. Nauka focenia bedzie na tych 2 wymienionych ruskach i na Pronto ktore czeka na czyste niebo dzieki uprzejmosci Jacka_R. Zostalo mi wiec tylko poszukac sobie jakiegos taniego, krotkiego refraktorka "do samolotu" na obserwacje wizualne.
Pozdrawiam.
Mo¿e da siê co¶ wsadziæ do przelotki coby dociska³o bolec przys³ony, jaki¶ metalowy pier¶cieñ dotoczyæ np.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 06 June 2006 - 00:00
Mo¿e da siê co¶ wsadziæ do przelotki coby dociska³o bolec przys³ony, jaki¶ metalowy pier¶cieñ dotoczyæ np. Pewnie ¿e siê da, 5min roboty, wystarczy kawa³ek wk³adu od d³ugopisu.
tzn nie do przelotki tylko do ¶rodka obiektywu.
Ten post by³ edytowany przez
Bistii dnia: 06 June 2006 - 00:16
Pierwsze walki tu:
http://astro-forum.o...showtopic=12553Pozdrawiam.
Z Heliosem i przeslona bedzie ten problem, ze nie mam kontroli nad przeslona po dokreceniu przejsciowki i kamerki. Tam jest taki dzyndzelek ktory uruchamia nastaw przeslony tylko gdy jest wcisniety ... Witam,
a ten Helios nie ma prze³±cznika zmiany ustawiania przes³ony rêcznie/auto - Helios 44M ma co¶ takiego.
U¿ywasz innego Heliosa?
Pozdrowienia
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl